AM EDS FQOKTS CH DAGBLAD* Maandag 28 September 1931 -DE EEMIANDER" 30e Jaargang No. 77 DE PRIJSVORMING IN HET SLAGERSBEDRIJF DE NEDERLANDSCHE GULDEN Geen inflatie te verwachten WILLEM GROENHUIZEN JUWELIER DIEFSTAL IN DE LAKENHAL TE LEIDEN UIT DE STAATSCOURANT E. FRANKENHUIS 'T 2£AND HET GEHEIM m DE HEIDE Commissie van onderzoek ingesteld Door den Raad van Beheer der stichting Economisch Instituut voor den Midden stand, ingesteld door den minister van Ar beid, Handel en Nijverheid, is besloten, in overleg met de betrokken organisaties in het slagersbcdrijf en den vleeschhandcl, een onderzoek in te stellen naar de prijsvorming in deze branche. Voor dit doel is een sub-commissie door dit instituut ingesteld bestaande uit de hee- ren J. P. van Slooten, directeur van de Ge meente slachtplaats en lector aan de Rijks universiteit te Utrecht; .1. II. F. Claesscns, chef der afdceling 6 (statistiek van in-, uit en doorvoer van de scheepvaart enz.) van het Centraal Bureau van de Statistiek te Den. Haag; Jkr. J. C Mollerus, secretaris dei' Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken te Haarlem; E. Weipa, lid van de Commissie van Bijstand 'van de stichting Economisch Iipstituut voor den Middenstand te Leeuwarden; Th. Cuy per, directeur van de Vakschool voor Sla gers te Utrecht; J. O. van Eeden, directeur van het Bondsburcau voor den Ncdcrland- schen R.K. IJanzcbond van slagerspatroons te Noord wijk en S. Cohen Izn., voorzitter van den Nederlandschen grossiersbond voor den vleeschhandcl te Rotterdam. GEEN FEDDE SCHURER SCHOOL. Beroep tegen raadsbesluit aangeteekend. Lemmer, 26 Sept. Het bestuur van de vcrecniging „Vrije School met den Bijbel" te Lemmer besloot, beroep aan te teeke nen bij Gedeputeerde Staten tegen het raadsbesluit van Lemsterland, om geen gelden beschikbaar te stellen voor een schoolgebouw. Als nummer één op de voordracht voor hoofd dezer 6chool werd geplaatst de heer F. Schurer, onderwijzer éencr openb. school te Amsterdam. VERMISTE KINDEREN. Tegel en, 26 Sept Te Tegclen worden sinds Maandagavond vermist de 16-jarige jongen Jansen en het 15-jarig meisje Tom- loor, die het ouderlijk huis hebben verlaten en daar sindsdien niet zijn teruggekeerd. DR. IR. J. SCHROEDER VAN DER KOLK. Heden 80 jaar oud. Delft, 2G Sept. De heer Dr. Ir. J. Schroe der van der Kolk, wonende te Oosterbeek, oud-rijkshoofdinspcctcur van de spoorwe gen en sedert 1919 cere-doctor der techni sche hoogcschool Ie Delft herdenkt heden zijn 80cn verjaardag. LANDBOUWGEWASSEN. Stand op 21 September. De langdurige voortzetting van het koe le, regenachtige weer sedert het oogstbc- richt van 19 Augustus, heeft op de ver dere ontwikkeling van de meeste gewas een, alsook op het oogsten, een ongunsti- gen invloed uitgeoefend. Van nagenoeg alle gewassen wordt de oogst dan ook aanmer kelijk slechter beoordeeld dan een maand geldeden, hetgeen geldt zoowel van de op brengst per IT.A. als van de qualitcit der producten. De oogst 1931 is dan ook aan- onerkelijk minder dan de voorafgaande jaren. De tarweoogst 16 in de verschillende ge bieden nogal uitecnloopend, doch over het geheel slechts matig tot vrij goed. Het on gunstigst wordt de oogst beoordeeld in Noord-Holland en Groningen. In de Veen koloniën heeft deze voor de meeste ver bouwers nieuwe cultuur nogal teleurstel ling gebaard. Niet alleen was het weer ongunstig, ook tijdens het oogsten, terwijl de tarwehalmdooder aanmerkelijk schade aanrichtte, doch ook had men veelal meer last van onkruid dan vermoed werd. Men verwacht daar, dat de gemiddelde op brengst niet meer dan 32 H.L. per II.A. zal bedragen. In Zeeland kenmerkt de zo- mertarwe zich in het algemeen door een slecht gcvulden korrel en een laag beschot. De haver is veelal beter dan de tarwe, hoewel ook hiervan de opbrengst tegen valt. Zeer onbevredigend is de oogst van de erwten. Vrijwel algemeen is de opbrengst laag, terwijl ook de kwaliteit veel te wen- schen laat, doordat zij door wormstcking zijn aangetast en het weer tijdens den oogst ongunstig was. Ook de stand van de witte boonen is slecht. yan de meeste hande'sgewassen i6 de oogst aanmerkelijk minder goed gewor den dan zich aanvankelijk liet aanzien. PROF. NIEUWENHUIS OMGEKOMEN Slachtoffer van een auto^ongeluk Toen Zaterdagavond prof. G. J. Nieuwen- huis, professor aan de academie voor licha melijke opvoeding te Amsterdam per auto, die door zijn pleegzoon uit Indië bestuurd werd, uit de hoofdstad naar Deventer reed, sloeg de wagen ter hoogte van Deventer door tot nu toe onopgehclderden oozaak van den Twclloschcn dijk. De auto ging ccnige keeren over den kop en kwam in een weide terécht. Prof. Nieu- wenhuis werd in zwaar gewonden toestand op last van dokter Ter Haar Romeny naar het ziekenhuis te Deventer gebracht, waar hij spoedig overleed. VLIEGTUIG OVER DEN KOP GESLAGEN. O ss, 27 September. Toen hedenmiddag de heer van Straten uit Rotterdam, na een pas6agiersvlucht met zijn toestel de P H. A.J.M. wilde landen, sloeg plotseling net toestel door onbekende oorzaak over den kop. De propeller en het landingsgestel w-rden vernield. De heer van Straten en zijn pussagieres. Mej. Corri van Liempt, kwamen behoudens zeer kleine kwetsuren met den schrik vrij. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN Noordeloos, 27 September. Zondag morgen om half tien is het vierjarig zoontjo van den heer H. Kuyl Jr. in een onbewaakt oogenblik in een boezem geraakt .en ver dronken HET 25STE RETOURVLIEGTUIG. Amsterdam, 26 Sept. Aneta Vaz Dias meldt: Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat het 25ste retourvliegtuig, de Specht, Zaterdag om 5.48 uit Calcutta is vertrok ken, oin 9.47 werd een tusschenlanding te Allahabad gemaakt, vanwaar het toestel te 10 47 weer vertrok om te 16.30 te Jodpur aan te komen. Aneta Vaz Dia6 meldt: Bij de K-L.M. is bericht ontvangen dat de Specht Zondag om 5.55 uur uit Jodpur is vertrokken om 10.04 te Karachi is geland, vandaar om 10 uur 50 is vertrokken en om 16 uur 05 te Dj ask is gearriveerd. AFTREDENDE HOOGLEERAREN. De hoogleeraren ir. J. C. Dijkxhoom, ir W. II. L. Janssen van Raai en dr. J. H Valckenier Kips zullen wegens het berei ken van den 70-jarigcn leeftijd aan het ein de van het studiejaar 1931-'32 aftreden. Een geruststellende verklaring van de Nederlandsche Bank De directie van de Nederlandsche Bank berichtte ons het volgende: Naar aanleiding van vragen die tot ons gericht worden berichten wij Hierbij, dat er voor ons geen enkele aanleiding bestaat te verzwijgen, dat onze buitenlandschc wissel portefeuille voor een deel bestaat uit pon den sterling. Wij hebben op grond \an besprekingen nog zeer onlangs met de Bank of England gehouden en gezien bet bijzondere karak ter van ons pondenbezit als goud-wissel- uortcfeuille van ecu circulatiebank alle re den om aan te nemen, dat voor ons in do toekomst geen veriies op dit bezit is to duchten. Verder brengt het ponden-gedeelte van onze buitcnlandsche wissclportefeuille ren te op die in den tusschentijd een eventueel tijdelijk bockwaardcverschil vanzelf amor tiscert. Voor De Nederlandsche Bank als circula tiebank kan zich nooit ccn reden voordoen om zich op een ongelegen oogenblik van hanr pondenbezit te ontdoen Wij verklaren met de grootste stelligheid dat ons bezit aan ponden sterling nimmer oenige belemmering kan zijn voor De Ne derlandsche Bank oni haar functies als circulatiebank en centrale bank in haar vollen omvang uit te oefenen Tevens verklaren wij, dat wij den gouden standaard onvoorwaardelijk zullen hand haven. Inflatie van het ruilmiddel is niet aan wezig en niet te verwachten. De goudpositie van De Nederlandsche Bank is sterker dan ooit tevoren. Een redacteur van het Nederlandsch Cor resDondcntiebureau heeft een onderhoud gehad met dr. H. Colijn, die dezer dagen uit Genèvc is teruggekeerd, waar hij als vice-voorzittcr van dé Economische Commis sic aan de beraadslagingen ter Volken- bondsvergadering een werkzaam aandeel heeft genomen. Den heer Colijn werd o.m. gevraagd wat de gevolgen zullen zijn voor andere landen van de afschaffing van den gouden stan daard in Engeland. „De mogelijkheid bestaat, dat zwakkero landen genoopt zullen worden het Engel- sche voorbeeld te volgen." „Zullen wij daar ook toe behooren?" „Daar behoeft absoluut geen vrees voor te bestaan. De positie van den gulden is volkomen safe vooropgesteld altijd, dat de regeering er voor zorgt, een werkelijk goed sluitend budget te krijgen en dat het publick zich niet aan een onzinnigen angst overgeeft. „U legt den nadruk op een goed-sluitend budget. Komt onze begrooting*gezien al thans de moeilijke omstandigheden, niet voor deze benaming in aanmerking?" In 193? zal de toestand voor ons land veel slechter zijn dan de regeering volgens de ingediende begrooting voor dit jaar, heeft voorzien. Daarom zal met de maatregelen, welke in overweging zijn, wel niet kunnen worden volstaan. Er moet o.a. op gerekend worden, dat de ontvangsten in 1932 de raming niet zullen balen, mede ten gevolge van hetgeen thans in Engeland is geschied. Men zal wel zien, dat een groot aantal personen wel ge rekend zijn hij de belastingbetalers, maar in 1932 in werkelijkheid geen belasting zullen betalen." BRUINTJE BEER als hanger en broche 60 ct. Gevestigd 2335 Langestraat 43 Tel. 852. KERMISJOOL. Schilderij van Jac. Toorenvliet ontvreemd Zaterdagmiddag tusscben half vijf cn vijf uur is uit het Stedelijk Museum De Laken hal te Leiden een schilderij ontvreemd van den Lcidschcn schilder Jac. Toorenvliet, die leefde van 1635 tot 1719. Het ontvreemde schilderij is 32 c.M. hoog en 2554 c.M. breed, rechts in het mid den valsch gemerkt met de handteckening J. Steen. Het stelt voor een man die aan een vrouw een buidel geld aanbiedt. Het werk is op een paneel geschilderd cn uit de omlijsting weggenomen. Het museum is Zaterdagmiddag bezocht door een zestigtal personen, onder wie de novieten van de Unitas Studiosorum Refor matorurn Lugd. Bat., die onder leiding van den directeur, den heer Koert, het museum hebben bezichtigd. De directeur weet zeker, dat hij het ontvreemde schilderij tijdens dat bezoek in de lijst heeft zien hangen. Trou wens het gemis ervan zou hem in de eerste plaats zijn opgevallen. Na het studentenbezoek zijn er nog een en twintig personen in het museum op be zoek geweest. Toen een suppoost te half vijf een rondwandeling door de zaal maakte, hing het stuk nog op zijn plaats. Bij een volgend bezoek tc vijf uur was het reeds verdwenen. Zooals hierboven reeds gezegd was het stuk met een valsche handteekening voor zien. Of de dief op deze handteekening is afgegaan en gemeend heeft ccn Jan Steen tc stelen, is natuurlijk niet bekend, maar onmogelijk is het niet. Voor enkele jaren is het schilderij schoon gemaakt en van een dikke vernislaag bevrijd, zoodat het in schelle, helle kleuren werd omgetooverd. Het vertegenwoordigt een waarde van naar schatting drie honderd vijftig gulden. Van den dader heeft men tot nu toe geen spoor kunnen ontdekken. DE KON. MIL. KAPEL TE PARIJS. Men seint uit Parijs d.d. 26 Septernocr aan de Msb.: De leden der Koninklijke Militaire Kapel logeeren op het oogenblik, op uitnodiging van het bestuur der Int. Koloniale Tentoon stelling, in het hotel van het Palais d'Ürsay Onder leiding van den dirigent Walter de Boer heeft de kapel heden het eerste con cert gegeven in de feestzaal van het Expo sitiepaleis. Zaterdagochtend is de kapel in ons pa viljoen ontvangen door de tc Parijs aanwe zige bestuursleden van de tentoonstel En® en hebben daarna ccn bezoek gebracht aan de expositie. Gedurende het verblijf te Parijs zullen op de tentoonstelling concerten worden gege ven cn Maandag zal de kapel z;cb doen hooreri op het voorplein van het Parijschc stadhuis, waar ze na afloop van het cun eert, plechtig zal worden ontvangen Zon dagavond wordt den gasten een voorstel ling aangeboden in het Casino de Paris NIEUWE TWEEDE KAMERLEDEN. Bij het Centraal stembureau is bericht in gekomen van de hecren Maenen en J. ter Laan, dat zij hun benoeming tot lid van de Tweede Kamer, respectievelijk in de vacatu res Nolens en Brautigam aannemen. 'k Heb een avond echt geboemeld op het oude „Gleich'-terrein cn ik durf genist te zeggen: „Deze kermis mag er zilt»!*' 'k Ben van 't draaiend rad gegledeiv 'k Ilcb gereden op een paard! 'k Zag de „gedresseerde vlooien", 't Was alleen het geld al waard! 'k Heb geschoten in de 6chietten* en natuurlijk netjes mis. 'k Weet niet of 't geweer of schijf ot Ilecl het feest de oorzaak is! 'k Heb er om een lown gelachen, 'k Ben in cl' auto-tent geweest 'k Ileh gestept, ik zat op 't matje In het aardig Wembly-„feest"! 'k Heb gezweefd tot 'k ze zag vliegen Poffertjes geconsumeerd. In den lachspiegel gekeken. Van den dans geprofiteerd. 't Groote wiel heeft me geheschep en ook weer omlaag gebracht. Onder 't kleedje in de rup6baan Was het even kermis-nacht! Wat de toekomst me zal brengen Werd ik met muziek gevaar. Op de „kop-van-Jut" getimmerd, 'k Sloeg de kist haast in elkaar! 'k Heb in één woord cr genoten Want er was gezelligheid cn men raakt er met wat duiten absoluut z'n zorgen kwijt! cn dit is heslist verdienste Daarom raad ik ieder an, Die van zorgen niet meer eten Moog'lijk zelfs niet slapen kan* Ga alleen maar even kijken Heusch u knapt er heerlijk op U vergeet beslist malaise Uw verlies en zakenstrop. Want daar schijnt in 't avondduister Voor een ieder nog do zon Stadgenooten breng Uw zorgef Naar VermolcnHommerson! GROEGROE (Alle rechten voorbehouden.) Met ingang van 1 October is benoemd tot commies bij het Centraal bureau voor de statistiek mej. C. Borgman, thans adjunct commies. Benoemd tot lid van het college van cu ratoren der Tcchn. Hoogeschool te Delft Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien, lid van den Raad van State. Benoemd tot lid van den voogdijraad te Maastricht W. A. L. M. Hillen, directrice der school voor Maatschappelijk werk te Sittard; te *s Hertogenbosch C. Struick Posthumus predikant bij de Ned. Herv. Gem. tc 's Gravenhage. ERNSTIGE AANRIJDING. Princenhage, 27 September. Toen Zaterdagavond de 35-jarige brouwersknecht Jan Poffelaar. den Rijksstraatweg wilde oversteken, werd hij door een motorrijwiel, bestuurd door den onderwijzer C uit Etten, aangereden. P. bekwam een hersenschud ding en moest naar het ziekenhuis te Breda worden overgebracht, waar hij hedenmor gen te 10 uur is overleden. Het slachtoffer was vader van een kind. INKOOP van oud Goud en Zilver en Diamant tegen de HOOGSTE PRIJZEN. Tel. 386. De mcnsch is eeuwig dezelfde in zijn diepste wezen, zijn wecnen cn lachen. WILMA. Uit het Engelsch van MORICE GERARD door W. v. E.v. R. 94 .(k geloof, dat hij dat voor ons deed, »/)oa!s hij altijd doet. totdat men op het ergste moet zijn voorbereid; dan zegt hij bet altijd eerlijk O, George, ik weet zeker, dat onze lieveling iets heel ernstigs heeft; ik begrijp niet, waar zij dat kan hebben op- gcloopen! Ik zal voor All ie ccn eitje in wat melk kloppen; de dokter heeft gezegd, dat hij invalide-port zou meebrengen. PI ij is zoo vriendelijk. Zoo sprekend ging Margaret weer naar boneden cn liet George alleen. ITij zat bij het bedje, met het zachte, hcetc, koortsachtige hondje in zijn eigen har de, 6tcvige knuist. Het kind staarde hem strak aan. Zij probeerde te zeggen: Pap! Pap! Pap!, zooals zij hem altijd riep, als hij van de boot naar huis klom, doch de woorden hieven haar in de keel steken. Al- lie-schreide toen zij merkte, dat de naam niet wilde komen, en ook Manson stond het huilen nader dan het lachen. Hij voelde een prop in de keel en had er behoefte aan God tc vragen zijn kind tc sparen; doch al maanden lang had hij n.et meer gebeden; al niet sinds hij gedaan had, wat zijn geweten hem had bevolen na tc laten. Hij voelde, dat hij door zijn eigen daden van God vervreemd was. Hij kon en durfde niet te bidden. Op dat oogen blik had George het gevoel, alsof een ge bed van hem de kleine Alice zou moeten redden, en toch kon hij geen woord uit brengen. Waarom zou God ook naar hem luiste ren? Hij had Hem verlaten en was zijn eigen weg gegaan. En toch, had Hij niet ge zegd: Want de zoon des menschen is ge komen orn te zoeken on zalig te maken wat verloren was? De woorden, die hij bij liet begin van den dienst, dien hij vroeger gaarne bijwoonde, zoo dikwijls had gehoord, Kwamen nu met nieuwe en verdubbelde kracht in zijn geheugen terug en schenen hem tc zeggen: Indien wij zeggen, dat wij geen zonden hebben, zoo verleiden wij ons zeiven, en de waarheid is in ons niet. In dien wij onze zonden belijden, Hij is ge trouw en rechtvaardig, dat Hij ons de zon den vergeve en ons reinige van alle onge rechtigheid. Ja, dat was hetgeen hij moest doen, an ders kon hij niet tot God komen, en om kleine Allie's leven smeeken hij moest gereinigd worden van alle ongerechtigheid! George viel op zijn knieën. Zoo vond Margaret hem. Daar een man zijn innigsto gevoelens niet gaarne toont, zelf niet aan zijn ytouw, 6tond hij half be schaamd op. Mrs. Manson bracht een lekker schui mend eitje met melk mee cn wist het kind over tc halen er vrij veel van op te drin ken, hoewel Allic na eiken slok schreide.. Daarna ging zij aan het voeteneind van het bedje slaan. Binnen weinige oogcnblik- ken was het kleintje in een rustiger slaap gevallen, dan zij gedurende eenigc uren ge noten had. De ouders keken naar haar vuurroode wangetjes en de wimpens, die er over vielen. ITecl zacht liep George op zijn vrouw toe en sloeg zijn arm om haar middel. Maggie, zeide hij, ik zal nooit weer met dien man er op uit trekken. We hebben met elkaar afgedaan Het spijt mij alleen erg, c!at ik ooit met hem heb meegedaan! Margaret wendde zich tot haar man en kuste hem. Goddank, zeide zij, ik weet niet, wat je gedaan hebt, George, maar je eigen woor den overtuigen mij, dat het niet goed er. volgens de wet was, en ik weet, dat het ons tweeën van elkaar heeft verwijderd. Ja, Maggie. Maar voortaan zal ik den rechten weg houden. Zoodra hij zweeg, en hakkelde, terwijl hij naar het kind keek zoodra Allic beter is, zooals zij, indien het God behaagt en waarom ik bid, in een dag of twee zal zijn, zal ik hot Ducros rond uit zeggen, en als ik hem heb gewaar schuwd, zal ik naar Squire Jack gaan en hem alles opbiechten! Moet je het eerst aan Ducros zeggen, George? Misschien haalt hij je weer over het niet tc doen. Hij heeft veel invloed op je, cn hij zal je, evenmin als de duivel doet, niet zoo gemakk» lijk opgeven. Ik moet Ducros waarschuwen. Er be staat ook nog eergevoel tusscben dieven, zooals ik wel eens heb hooren zeggen, maar ik zou nooit gedacht hebben, dat het nog een6 op George Manson zou kunnen worden loesfinast. Zoodra hij zichzelf in veiligheid heelt ge steld, zal ik den Squ're alles vertellen en ik hoop, dat hij mij vergiffenis zal schen ken, terwille van jou cn en. Manson kon zijn zin niet eindigen, doch Margaret druk te zijn hand en na een oogenblik ging hij voort: Neen, Ducros zal mij niet meer over halen of weer onder zijn invloed krijgen. Hij heeft mij met verraad en gevangenis straf bedreigd, en ik ben zwak geweest en ben gezwicht. Maar met God's hulp ben ik sterk cn ik zal doen wat mijn hart mij ingeeft. In het begin wist ik niet, dat het zoo erg was, als ik later ontdekte. Ducros heeft een gladde tong; ik heb nog nooit zoo iemand gehoord. Vertel er mij alles van, George! Be denk, dat ik van niets afweet. En Manson vertelde zijn vrouw de ge- heele geschiedenis. Zul je alles, wat je niet eerlijk ver diend hebt, teruggeven, George? vroeg zij aan het eind van zijn bekentenis. Tot den laatstcn stuiver! Ik haatte dat geld, telkens als Ducros mij gaf, wat hij mijn deel noemde, hoewel ik weet, dat het nog geen tiende deel is van wat hij zelf houdt. Natuurlijk, hij vond het metaal, maar het gevaar en dc moeite waren vnnr one béiden even groot cn hij heeft mijn boot ge bruikt. Zal het den Squire veel opbrengens vroeg zij. Het is meer waard, dan alles wat hij nu bezit tezamen, zegt Ducros, tenminste. al6 de ader dieper in den grond even rijk is als aan de oppervlakte. Dan zal hij met juffrouw Mildred trou wen, verklaarde Margaret vol vertrouwen. Ofschoon haar die gedachte eerst niet erg had toegelachen, was zij toch blij. dat zij nu zoo'n machtige vriendin had, daar een woord van Squire Jack George in de gevan genis kon brengen. Daar klonk het geluid van wielen op het steenachtige pad, dat naar „De Klippen" leidde. Het wast de dokterssjees met hem zelf, de medicijn, dc invalide-port cn het laatst, maar niet het minst, Delia, die zich in een ziekenkamer het meest op haar plaats voelde. Dokter Morpeth knorde van genoegen, toen hij hoorde, dat Alice wat gebruikt had en in slaap was gevallen. Dien dag en de volgende dagen en nach ten vochten de beide vrouwen tegen de vreeselijke ziekte cn hielden ze in Deawang. Zij werden zeer dicht tot elkaar georaent. die twee zusters, dichter, dan zij bij el kander hadden gestaan, toen zij nog als meisjes onder hetzelfde ouderlijk dak woon den. Het was een wonderlijke ondervinding voor Delia, en zij keek er later altijd op terug als op den tijd, toen haar leven een keerpunt nam. Dc moeilijke tijd. dien zij samen door maakten, wekte in George Manson en zijn viouw die diepere gevoelens, die eerst door voorspoed, en in George's geval door het toegeven aan de verleiding, waren verzwakt, ofschoon niet verstikt. De ziekte van het k*nd, het gevaar voor haar leven, dat korten tijd bestond, was hun tot zegen bracht hen weer tezamen en hergaf hun het vertrouwen, dat Gods hand het leven bestuurt. (Wordt yeryolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5