30 JAAR NIEUW PARIJS AMERSFQORTSCK DAGBIAD HINDENBURG 84 JAAR OUD Zaterdag 3 October 1931 -DE EEMIANDER" 30e Jaargang No. 82 Maandag 5 October, herdenken wij den dag, waarop 30 jaar geleden onze zaak werd gevestigd. Ter herinnering aan dit Jubileum, geven wij aan ieder, die tusschen 3 en 17 October voor f 7.50 besteedt, een voor ons door de Gerofabriek vervaardigde verzilverde JAMLEPEL CADEAU. „VERTEGENWOORDIGER DER GEHEELE NATIE" „Het eerst en voor alles 't vaderland" BRUTALE OVERVAL OP POSTTREIN MOTORBOOT GEZONKEN ERNSTIG GEVAL VAN VLEESCHVERGIFTIGING TRAGISCHE ZELFMOORD TE STENDAL DE WINKELSLUITING TE SOEST WETHOUDERSVERKIEZING TE SOEST 30 JAAR NIEUW PARIJS De president der Duitsche republiek een historic sche figuur B e r 1 ij n, 2 Oct. (V.D.) De meeste Bcrlijn- sche ochtendbladen wijden artikelen aan den 84-sten verjaardag van rijkspresident von Hindenburg en wijzen er bijna alle op, dat dit de laatste verjaardag van von Hin denburg is, die in de periode van zijn pre sidentschap valt. Der Tag wenscht Hindenburg niet als vertegenwoordiger van een systeem, maar als vertegenwoordiger van de geheele na tie, van harte geluk. De banden, die Hin denburg met het beste deel van het Duit sche volk hebben verbonden, zijn niet ver broken gedurende de vervulling van zijn republikcinsche functie. Dat zal bewezen worden op den dag, waarop de eerste soldaat van den grootcn oorlog weer het geheele volk behoort. Het was een bitter noodlot, dat Hindenburg, de overwinnaar in den oorlog, de kneveling en de vredesnederlaag van zijn volk heeft moeten teekenen. Maar ook onder die om standigheden bleef de kracht van het Duit sche volk bewaard. De Deutsche Allgemeine Zeilung schrijft, dat, wanneer men vraagt: „Wat heeft hij bereikt?", men daaraan toe moet voegen: „Kon hij dan naar buiten zichtbaar veel be reiken?" Men moet tevens niet vergeten, hoo arm Duitschland zou zijn geweest, wanneer een dergelijke historische figuur niet aan het hoofd had gestaan, wiens lijf spreuk luidde: „Het eerst en vóór alles het vaderland". De Germania hoopt, dat do verjaardag van den rijkspresident in de eerste plaats een dag van nationale zelfbezinning zal zijn. In dezen leider moet het Duitsche volk het symbool van eenheid en geslotenheid zien. De tijd is er niet naar groote open bare feesten te vieren. Des te oprechter moet bij het herdenken van dezen dag in alle Duitsche harten de wensch zijn, dat in 't toeken van dezen man het Duitsche volk do tegenwoordige moeilijkheden zal overwinnen en zal terugkeeren tot de idca- soliditeit y.an züu vaderpn. Ilet Berliner Tagcblatt schrijft, dat in de laatste jaren do politieke betcekenis van den verjaardag van den rijkspresident bui len het kader der populariteit is gegroeid, naarmate de verscherpte tegenstelling op het gebied der binnenlandscho politiek hem en de rijksregeering hebben gedwongen op eigen verantwoording beslissingen te ne men. Deze beslissingen stonden bloot aan critiek en werden dikwijls aangevochten. Op den verjaardag van den rijkspresident traden de meeningsverschillcn echter op den achtergrond en vereenigden alle zich van hun verantwoordelijkheid bewuste vrienden des vaderlands zich in hun op rechte wenschen voor den hoogsten verte genwoordiger van de republiek. In de Börsenkurier publiceert Herbert von Hindenburg, een neef van den rijkspre sident, een levensbericht van Von Hinden burg. B e r 1 ij n, 2 Oct. (V. D.) Rijkskanselier dr. Brüning heeft in een schrijven aan rijks president von Hindenburg zijn gelukwen tehen aangeboden met zijn Sisten geboorte dag, mede namens de rijksregeering. In het schrijven gevoelt dr. Brüning zich één met de overgroote meerderheid van het Duitsche volk, wanneer hij uitdrukking geeft aan de hoop, dat Hindenburg als voorbeeld van trouwe plichtsbetrachting nog vele jaren gespaard moge blijven. Ook in het afgeloo pen jaar werd van u een groote mate van verantwoordelijkheid en zeer belangrijke beslissingen gevergd, terwijl ons land eco nomische en politieke schokken van zeer ernstigen aard had te doorstaan. De rijks Fegeering hoopt evenwel, dat het onder uw sterke leiding gelukken zal ook in de toe komst de moeilijkheden meester te worden. Moge God u, mijnheer de rijkspresident, hiervoor de kracht geven, aldus besluit dr. Brüning zijn schrijven. B e r 1 ij n, 2 Oct. (H. N.) De 84e verjaar dag van rijk6president von Hindenburg is in het binnen- en buitenland door de Duit- schers gevierd. In tegenstelling met zijn oorspronkelijke voornemen is de rijkspre sident te Berlijn gebleven, doch hij heeft den dag in den kring van zijn familie door gebracht. In zijn paleis was het komen en gaan van bezoekers, die hun naam in het register schreven. Het diplomatieke corps liet zich eveneens niet onbetuigd en op bijna alle gezantschappen was de vlag uit gestoken. GEVAARLIJKE LUCETMANOEUVRE BOVEN NEW-YORK. N e w-Y o r k, 2 Oct. (H.N.) Het luchtschip Los Angeles verscheen gisteren boven de stad New-York, om daar een manoeuvre in het ontwikkelen van nevel te houden. Het kuriste boven de stad en begon een rook- sluier te ontwikkelen, zooals dat bij een vliegeraanval zou geschieden. In de straten van de stad stond een dichte menigte naar het schouwspel te kijken, toen de nevel zich plotseling verdichtte en naar beneden zonk. Tot hun ontzetting bemerkten de toe schouwers, dat de rook niet ongevaurlijk was. Hun gezichten en handen werden ge schroeid en in de kleeren ontstonden groote gaten, wat veroorzaakt werd door zuren, die zich in den rook bevonden. De men- schen vluchtten in de naburige huizen, om zich te bergen. Volgens de meening van deskundigen is het middel, waarvan het luchtschip zich bediende om den nevel op te wekken, door verbinding met de vochti ge lucht in een brandend zuur omgezet, dat daarop het onheil stichtte. Een bedrag van ruim twee honderd duizend gulden geroofd Warschau, 2 Oct. (V. D.) In de omge ving van Graudenz werd de postwagen van een personentrein onder het rijden door on bekende daders overvallen en leeggeroold. Den bandieten zijn drie geldzakken met een inhoud ter waarde van meer dan 700,000 Zloty (f 200,000) in handen gevallen. Het on derzoek der politie is tot nu toe zonder re sultaat gebleven. Vijf dooden ie betreuren H c 1 s i n g f o. r s» 2 Oct, (V.D.) Eenigen tijd geleden zonken twee smokkelschepen in de Finsche Golf, nadat explosies hadden plaats gehad. Hierbij waren negen smokke laar om het leven gekomen. Dezer dagen wilde een detective een on derzoek instellen op de noodlottige plek, waarbij hij gebruik maakte van een motor boot. Toen hij ter plaatse was aangekomen, voer de boot aan den grond en zonk. Vijf per sonen verdronken. Twee personen werden door de bezetting van een in de nabijheid gelegen vuurtoren gered. i Reeds veertien oude lieden gestorven Drie andere gezinsleden even eens uit het leven ge scheiden Stendal, 1 Oct. (V.D.) Heden heeft de leeraar Gustav Stubbe zichzelf, zijn vrouw, zijn 19-jarigen zoon en zijn 12-jarig doch tertje door middel van lichtgas van het le ven beroofd. In een brief aan den rector van de school, waaraan hij als leeraar ver bonden was, heeft Stubbe mededeeling van zijn daad gedaan. De rector stelde direct de politie op de hoogte. Toen deze de woning binnendrong, vond zij het heele gezin reeds overleden. De jongen lag dood in zijn slaapkamer, waarin een gasslang was geleid, terwijl men het dochtertje bij haar vader en moe der in bed vond. Waarschijnlijk is de vrouw van het voornemen van haar man op de hoogte geweest, de kinderen vermoe delijk echter niet. De aanleiding tot de tra gische daad bestaat waarschijnlijk in eco nomische moeilijkheden. In een brief had Stubbe medegedeeld, dat een bedrag van 2000 mark met de opbrengst van den ver koop der meubelen voldoende zou zijn om aan al zijn verplichtingen te voldoen. Deze tragedie is het vierde geval van dien aard, dat zich binnen tien dagen te Sten dal afspeelt. Het geval heeft des te meer opzien gebaard, omdat Stubbe bekend stond als een bekwaam leeraar en een rustig mensch. Parijs, 2 Oct. (H.N.) Volgens een bericht uit Madrid aan Le Journal zijn in een oudeliedcngesticht te Alicante 50 verpleeg den na het gebruik van ondeugdelijk vleesch ziek geworden. Veertien hunner zijn reeds overleden en er bestaat slechts weinig hoop, de overige in het leven te kunnen behouden. De gocvorneur van Ali cante heeft een streng onderzoek gelast. LUCKY LINDBERGH NEERGESTORT. Van den verdrinkingsdood ge red door de B[ermes. Londen, 2 Oct. (H.N.) Bij een vlucht boven de Jangtse is vandaag het vliegtuig van kolonel Lindbergh, waarin Lindbergh, zijn vrouw en een Chincesclve begeleider zaten, neergestort. De drie inzittenden kwamen onder het vliegtuig en zouden verdronken zijn, indien er niet oogenblikkelijk hulp was verleend door li2t in de buurt zijnde Engclsclr» moe derschip voor vliegtuigen IIermc6. HUUROPHALER BEROOFD. B e r 1 ij n, 2 Oct. (V. D.) Toen de 60-jarige deurwaarder Gottfried Richter hedenmor gen in gezelschap van een bediende en den opzichter van het huizenblok van Strasse 210 te Weissensee in de buurt van de Gu6taf Adolfstrasse in de parterre van een leeg staande woning de geïncasseerde huurpen ningen natelde, werden zij overvallen door twee met pistolen bewapende mannen, die ongeveer 3000 RM. buitmaakten en hiermede op rijwielen verdwenen. COMMUNISTISCHE STAKINGS POGINGEN. Pass au, 2 Oct. (V.D.) De directie van den houthandel van gebr. Martin te Pas- sau heeft besloten over te gaan tot een loonsverlaging van 22 voor de arbeiders. Beïnvloed door communistische agitatoren ging het grootste gedeelte van de arbeiders in staking. Ter bescherming van de werk willigen moest de politie versterkt worden. Toen 200 personen, waarbij zich ook vrou wen en kinderen bevonden, demonstreer den en daarbij bedreigingen uitten aan het adres der werkwilligen en politieagenten, maakte de politie van de gummiknuppel gebruik Tenslotte werd de omgeving van het gebouw door de politie ontruimd en de orde hersteld. Een communist werd gear resteerd. ZITTING SENIORENCONVENT RIJKSDAG OP 12 OCTOBER. B e r 1 ij n, 2 Oct. (V. D.) Het seniorencon vent van den Rijksdag wordt tegen 12 Octo ber a.s. bijeengeroepen. Deze zitting zal ge wijd zijn aan een voorbereiding van de zit ting van den rijksdag op* 13 October. Drin gende wetsontwerpen zijn nog niet bij den Rijksraad ingediend. FINANCIEEL WETSONTWERP IN DERDE LEZING AANGENOMEN. Londen, 2 Oct. (V. D.) Hedenmiddag is in het lagerhuis het financieel wetsont werp zonder hoofdelijke stemming in derde lezing aangenomen. Nieuwe voorstellen van B. en W. Soest. B. en W. schrijven aan den Ha ad: Zooals u wellicht bekend zal zijn, zal de Winkelsluitingswet vermoedelijk 1 October a.s. in werking treden. De bepalingen, welke met betrekking tot dit onderwerp thans in de Algemeene Politieverordening voorkomen, zullen dan vervallen. Bij ver gelijking van de wettelijke bepalingen met de thans nog geldende regeling zal u blij ken. dat volgens de huidige bepalingen het toegestaan is de winkels langer geopend te hebben dan na de invoering der Win kelsluitingswet. Ingevolge art. 9 van ge noemde wet zal het evenwel voor den raad eener gemeente mogelijk zijn om wegens bijzondere omstandigheden onder goedkeu ring van de Kroon afwijkende bepalingen te maken. Onder deze bijzondere omstan digheden zullen o.a. zijn te verstaan om standigheden, welke verband houden met het 6cizoen Aangezien gedurende de zo mermaanden vele pensiongasten in deze gemeente vertoeven, die na overdag in bosch en heide te hebben doorgebracht, eerst in den avond na het middagmaal hun inkoopen plegen te doen, komt het ons ge- wenscht voor gedurende het tijdvak van Juni t'm. 31 Augustus het sluitingsuur op werkdagen, met uitzondering van den Za- terdag het wettelijk sluitingsuur is op Zaterdag 10 uur te bepalen op 9 uur in plaats van op het wettelijk sluitingsuur van 8 uur. Zooals u bekend zal zijn is thans voor het tijdvak van 1 April l/m. ^0 September het sluitingsuur op 9 uur be paald. Tegenover 'bovengenoemde verruiming van de wettelijke regeling geven wij u in overweging om overeenkomstig het ver zoek van de slagerspatroons de sluitings tijden voor slagerswinkels te vervroegen cn wel voor den Zaterdag te bepalen op 9 uur en voor de andere werkdagen op 7 uur. Vervolgens stellen wij u voor om ten aan zien van deze slagerswinkels tevens ge bruik te maken van de bepaling van art. G der Winkelsluitingswet, waarbij op een werkdag per week gedurende een gedeelte van dien dag en wel vóór of na 1 uur des namiddags, alle of bepaalde groepen van winkels voor het publiek gesloten kunnen worden verklaard. Overeenkomstig het verzoek van de slagerspatroons wordt hier bij door ons voorgesteld bedoelde 6luiting voor te schrijven voor den Woensdag na 1 uur Aangezien de verordening op het venten van melk op Zondag eveneens met ingang van den datum van inwerkingtreding der Winkelsluitingswet zal vervallen en het wenschclijk is, dat ook nadien een soort gelijke regeling zal gelden, stellen wij u voor ook bedoelde regeling in de hierbij ter vaststelling aangeboden ontwerp verorde ning op te nemen. De gehouden stemming ongeldig? Soest. Door eenige ingezetenen uit deze gemeente is het volgende adres aan den Raad van Soest gezonden Ondergeteekenden, allen stemgerechtigde ingezetenen der gemeente Soest, hebben de eer ter kennis van Uwen Raad te brengen: Dat na staking van stemmen bij de derde stemming voor de verkiezing van een wet houder, welke op 1 Sept. 1.1. in Uwe verga dering plaats vond, conform het bepaalde bij art, 37 laatste lid van het reglement van orde voor de vergaderingen van den Raad dor gemeente Soest de beslissing is geval len door het lot. Dat volgens art. 38 van het zelfde regle ment als dan de briefjes, waarop de namen der candidaten worden vermeld, door een der twee stcmopnemers worden geschreven en door beide worden gewaarmerkt. Dat ondergeteekenden meenen, dat het de taak van den voorzitter is om te constatec- ren'of deze waarneming behoorlijk heeft plaats gevonden, zoowel als om te constatec- ren of op de twee stembriefjes do namen der beide candidaten voorkomen, welke controle kan plaats vinden hetzij vóór hetzij nd de stemming, doch in ieder gevaJ behoort te geschieden. Dat immers zekerheid dient te bestaan of de voorschriften van het reglement van orde behoorlijk zijn nageleefd, doch tevens of op dc twee stembriefjes twee verschillend© namen staan geschreven. Dat, volgens geruchte deze controle echter niet heeft plaats gevonden, waardoor naar oordeel van ondergeteekenden, de gehouden stemming ongeldig zou zijn. Dat ondergeteekenden derhalve Uw Raad uitnoodigen in de eerstvolgende te houden raadsvergadering den voorzitter Le willen vragen le. Of deze persoonlijk heeft geconsta teerd, dat art 38 van het reglement van orde was nageleefd en de twee stembriefjes wa ren gewaarmerkt door de beide stemopne- mers. 2e. Of deze persoonlijk heeft geconsta teerd, dat de twee stembriefjes de namen der beide candidaten bevatten. Dat, bijgeval de voorzitter deze twee vra gen ontkennend zou beantwoorden, Uw raad wordt uitgenoodigd te beslissen dat de ge houden verkiezing voor de tweede wethou dersplaats, waarvoor de heer Loduzen is ge kozen, ongeldig is, zoodat een nieuwe ver kiezing zal behooren plaats te vinden. Hetwelk doende te Soest 29 Sept. 1931. "^olgen handteekeningen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 11