AMER3FQ0RÏSCH DAC®IA1) Wl ILLYS ijst! SSEI GARAGE „MOTORHUIS LUXE WAGENS vanaf f 2250 VRACHTWAGENS, kort en BESTEL- en MELKWAGENS vanaf f 1850 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Zaterdag 3 October 1931 -DE EEMLANDER" 30e Jaargang No, 82 DERDE BLAD HET ROTTERDAMSCHE BRANDDRAMA Kort maar hevig vuur HIJ MOEST EEN ZENDER BOUWEN.... Vergelijkingen zijn uitgesloten en een overvloed van bewijzen dwingen U een WILLYS te koopen. f» AMERSFOORT TEL. 457 MILITAIRE MUTATIES De vlam in een pannetje met iras geslagen Omtrent den noodlottigen brand in Rot terdam lezen wij nog in de N.R.C.: Ter illustratie van de snelheid waarmee alles in zijn werk is gegaan, kan nog die nen, dat om 9 uur 5 slangenwagen 19 bij 'de Alarm Centrale heeft gemeld, dat hij op eigen gelegenheid uitrukte, dat drie minu ten later de reserveauto, die in onmiddel lijke nabijheid van den brand gestald staat het Groote Kerkplein is uitgerukt en 'dat toen deze ter plaatse kwam, de brand al weer zoover was gebluscht, dat de heer iWay onmiddellijk na aankomst naar bin nen kon gaan Spuitmeester Mecnhorst, die als eerste brandweerchef ter plaatse is gekomen, deelde in een onderhoud mee, dat hij om streeks 9 uur is gewaarschuwd voor een feilen brand in de Tweede Lombardstraat bij de Meent. Toen hij daar aankwam zag Ihij een man op straat liggen. Uit de tweede .verdieping van pand 86 sloegen de vlam men hoog op en daarbinnen was het een bel. De vuurkolom stak hoog boven het dak uit. In zijn praktijk als brandweer man had hij nog nooit zóó snel spuitgasten een ladder zien opzetten, een slang klaar maken en er mee water geven. In het be gin werd met 2 stralen van de straat af water gegeven. Later is éón slang over den ladder gelegd. De brand was zeer hevig, maar van korten duur. Toen men de wo ning binnen kon gaan, vond men de petro leumkachel ondersteboven liggen; deze kachel brandde toen nog. Wij hebben nog een onderhoud gehad met een van de logementshoudere, die de gewonden heeft bijgestaan. Hij vertelde, hoe hij had geholpen om hen de kleeren van het lijf te rukken en hoe men de deer lijk gewonden in andere kleedingstukken had gerold. Beiden hadden ernstige brand wonden over het geheele lichaam. De ■vrouw heeft in de auto van den geneeskun digen dienst nog verteld, dat een pannetje met was op do kachel heeft gestaan en dat zij heeft gezien, hoe de vlam in de pan sloeg. Onmiddellijk daarna was de geheele kamer één laaiende vuurzee. Gelijk wij reeds meldden heeft ook de man nog enkele verklaringen kunnen af leggen, hoewel hij ondragelijke pijnen leed. Merkwaardig is, dat hoewel de voorka mer geheel uitgebrand is, een krant, die er op do tafel lag, ongeschonden i6 gebleven. In de ontredderde kamer wees alles er op, dat er een explosie moet zijn geweest. Hiernaar zal nog een onderzoek worden ingesteld. Van den justieelen dienst in 'de tweede afdeeling was de inspecteur Schoenmakers aanwezig. Enkele resten zullen scheikundig worden onderzocht. Uiteraard heeft het gebeurde in de buurt Veel deernis verwekt. Er was een ontzag lijke belangstelling. Onder leiding van den hoofdinspecteur in de tweede afdeeling, den heer H. IT. van Vleuten, en den inspecteur .De Meyer heeft de politie voor een goede afzetting van de 6traat zorg gedragen. Tot laat hebben velen do gebeurtenissen 6taan bespreken en zooals het dan steeds gaat, deden er wéldra allerlei geruchten de ron- :de. Zoo werd er o.a. beweerd, dat er nog feen vierde kind in de woning zou zijn ge weest en dat dit kind gered was. Zelfs werden er redders genoemd, maar dit kind bleek achteraf nergens te vinden en offi cieel is vastgesteld kunnen worden, dat er in het gezin Koenen drie kinderen zijn geweest. Ook werd beweerd, dat van do brand weer aanvankelijk wel veel spuitgasten aanwezig waren, maar dat do spuit ont brak, omdat de 6leutcl van het 6puithui6 zoek was en dat daardoor 5 minuten verlo ren waren gegaan. Ook dit is op zijn min6t genomen hoogst twijfelachtig; immers, als inderdaad slangenwagcn 19 niet onmiddel lijk wa6 uitgerukt, slangenwagen 15 eerder dan deze ter plaatse geweest moest zijn. Bovendien, al had de brandweer er eerder kunnen zijn, wat wij ten stelligste betwij felen, dan nog had hulp niet meer kun nen baten. Toen de ouders op straat kwa men, was het niet meer mogelijk in de wo ning te kunnen. Men had dus toen al niet meer de kinderen kunnen redden; de ouders waren er immers zelf al niet meer toe in 6taat geweest. Naar wij nader vernemen is hedenmor gen do man, de 26-jarige J. K., aan zijn verwondingen overleden. De toestand van de vrouw is nog zeer ernstig. Hedenmiddag is de 27-jarige vrouw C. Koenen, die gisteravond bij den hevigen brand in da Lombardstraat ernstige brand wonden had opgeloopen, overleden In de N. R. Ct. lezen wij omtrent 'de ramp 5n de Tweede Lombardstraat te Rotterdam nog de volgende bizonderheden: Koenen had in de stad geen familie. Aan een vriend heeft hij echter kort voor zijn dood nog een vrij uitvoerig relaas kunnen doen vun wat er vlak aan den brand is vooraf gegaan. Uit wat hij heeft verteld is het volgende gebleken, zulks in aanvulling op wat hij gisteravond reeds in het kort aan do politie had meegedeeld en waarvan wij in het Ochtendblad verslag hebben gedaan: Koenen was dan bezig met het smelten van was in een pannetje, dat op een bran dend petroleumstel stond. Zijn vrouw zat dicht bij hem aan tafel do krant tc lezen. Juist toen Koenen het pannetje van het stel wilde nemen en do pit zou uitdraaien, vroeg zijn vrouw hem het stel aan te laten, omdat zij nog waschwater wilde warmen. Toen Koenen het pannetje van het stel tilde, morste hij een paar druppels, die dadelijk vlam vatten. Do vlam sloeg in de pan, waaruit oogcnblikkelijk het vuur hoog op laaide en zich terstond aan de poetslappen meedeelde. Dadelijk stond de geheele kamer in lichter laaie. Koenen sprong op en greep de beide kinderen, die in de bedstede te sla pen lagen. Hij viel bij zijn vlucht echter over een stoel en tegelijkertijd sloeg de gangdeur dicht. De vrouw, die het kinder wagentje had begrepen, waarin het jongste kind te slapen lag, raakte in brand. Koenen heeft toen de beide kinderen terug in de bedstede gelegd, om de deur te kunnen open maken. Daarbij is hij zelf in brand ge raakt. Zijn vrouw is langs hem heen, de trap afgerend. Hij zag nog, hoe zij als een fakkel brandde. Hijzelf is de trap afgeval len. Hij kon nog weer overeind komen, maar buiten gekomen zakte hij in elkaar. Van wat er verder gebeurd is, wist hij niets. 's Nachts is de brand, dien men gebluscht waande, weer even opgelaaid. Gasten vari slangenwagen 19 hebben het vuur met één straal op de waterleiding gebluscht. Vrijdagmorgen heeft do politie opnieuw een onderzoek in het pand ingesteld. Er zijn enkele foto's genomen. De poetslappen, welke Koenen vervaar digde, waren van flanel, gedrenkt in een mengsel van was, terpetijn, ammoniak en benzine. Amsterdamsche firma opgelicht voor kostbare radio-onderdeelen Amsterdam, 2 Oct. Voor de Vierde Kam ar der Rechtbank stond de 27-jarige M. C. van B. B. en H. terecht, verdacht van oplichting. Subsidiair was hem fles- schentrekkerij ten laste gelegd. Op 19 Maart had hij zich varvoegd bij do firma S. van Embden alhier. Verdachte ver telde, terwijl hij een brief toonde, dat hij opdracht had een radiozender te bouwen voor rekening van d'a „Nederlandscha Ver- ecniging voor Internationaal Radio-Ama- teurieme". Op deze wijze was hij een groot aantal vrij kostbare onderdeelen machtig geworden. Volgens de papieren, die hij toonde, mocht hij voor den zender ƒ2500 uitgeven. Vroeger had verd. ook reeds bij de firma Van Embden gekocht en toen contant betaald. Uit het medisch rapport bleek, dat verdachte over een zeer groote fantasie beschikt en zeer zwerflustig is. Hij heeft een uitgesproken zelfbswustzijn, maar bezit een groote mate van ontwikkeling. Verd. is wel toerekeningsvatbaar. De man zelf verklaarde inderdaad op dracht te hebben gekregen van de afd. Amsterdam van de Nederlandsche Vereeni- ging voor Internationaal Radio-Amatcuris- me. Als de zender klaar was, zou deze wor den overgedragen aan de Amsterdamsche Brandweer. Verdachte had het gekochte niet betaald, de firma van Embden werd later door den heer Dubel, voorzitter van de afdeeling Am sterdam van Radio-Amateurs gewaar schuwd, dat verd. het gekochte trachtte te verkoopen. De heer Dubel verklaarde, dat geen per tinente opdracht tot bouw van den zender voor de vereeniging gegeven was. De heer D. had onderhandeld met de brandweer, doch nog geen definitieve opdracht gekre gen. Een volgende getuige verklaarde, dat verd. inderdaad „bona fide interesse" in de radio had en hij wist wel wat af van eigen zendèrbouw. Mr. Huysinga: Geven al die zendertjes geen verwarring? Get.: Neen! Volgens getuige, den tcgenwoordigen voorzitter van de Vereeniging, had verd. niet het plan tot oplichting gehad. Hij had zeer veel goed werk voor de veraeniging ge daan. Het meerendeel der goederen was in derdaad noodig voor den zenderbouw. Do Officier van Justitie mr. van Dulle- men, achtte da oplichting bewezen en eisch- te acht maanden gevangenisstraf met af trek van twee maanden voorloopige hech tenis. Van de resteerende zes maanden zul len vier maanden voorwaardelijk worden opgeleed. De verdediger mr. E. Heldring, achtte het ten laste gelegda in geen enkel opzicht be wezen, noch wat de oplichting, noch wat de flesschantrckkcrij betreft. PI vroeg vrij spraak cub6. ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 16 October. VOOR DE BESTRIJDING VAN HET MOND- EN KLAUWZEER. Een schenking aan de regeering. Naar wij vernemen, heeft een onlangs overleden landbouwer aan de regeering de som van f 2000 vermaakt, met de bedoeling dat dit geld zal worden aangewend voor do nadere bestudeeringen van de middelen, die kunnen worden aangewond ter bestrij ding van het mond- en klauwzeer. MIDDENSTANDS-ORGANISATIE EN HUISVROUWEN Instelling eener Centrale Contact-Commissie Op verzoek van het Hoofdbestuur van de Nederl. Vereeniging van Huisvrouwen heeft er eenigen tijd geleden een conferentie plaats gehad tusschen een delegatie uit dit Hoofdbestuur cn het Algemeen Bestuur van den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond. In deze vergadering, welke gehouden werd ten bureele van den Middenstandsbond onder leiding van den voorzitter, den heer Ed. G. Schürmann, werd in de eerste plaats besproken de verhouding van de contact-commissies tusschen de afdeelingen van de Nederl. Vereeniging van Huisvrou wen en de plaatselijke middenstandsver- eenigingen eenerzijds en de landelijke or ganisaties van huisvrouwen en van den middenstand anderzijds. Het bestaan van genoemde commissies, welke zeer nuttig werk kunnen doen door wederzijdsche voorlichting en verbetering van de verhouding tusschen consument en distribuant, werd algemeen toegejuicht. Meermalen zijn over belangrijke vraagstuk ken en kwesties rapporten verschenen, wel ke ook uit algemeen oogpunt van groote bc- teekenis waren. Uit het feit, dat reeds landelijke confe renties van contact-commissies plaats had den en dat gesproken is over de wensche- lijkheid van een centraal punt voor uit wisseling van rapporten, gegevens, denk beelden enz., stelde men vast, dat het oogen blik gekomen is, waarop de hoofdbesturen zelf tot georganiseerd overleg dienen te ko men. Nadat men het hierover eens was gewor den, werd de vraag besproken op welke wij ze de uitvoering zou kunnen geschieden. Van de zijde van den Koninkl. Nederl. Mid denstandsbond werd daarop voorgesteld over te gaan tot het oprichten van een Centrale Contact-Commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van beide besturen. De ze commissie zou zich in de eerste plaats bezig kunnen houden met het behandelen van onderwerpen van algemeenen aard. waarbij 'zoowel huisvrouw als middenstan der belang hebben. Voorts is overwogen in hoeverre zij op nader te bepalen wijze ver band zou kunnen houden met de plaatse lijke contactcommissies, voor welke zij te vens als centraal punt kan dienen. Nadien is deze aangelegenheid ook be sproken in de algemeene vergadering van de Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen te Assen. Als gevolg hiervan is besloten de kwestie van de regeling der verhouding van de plaatselijke Contact commissies tot de Centrale Contact-Commis sie aan een nader onderzoek te onderwer pen. Daartoe is een commissie benoemd, waarin van de zijde van de Nederl. Ver eeniging van Huisvrouwen zitting genomen hebben mevrouw J. Marcus—Nijland (Apel doorn), mevrouw H. A. van Riel—Smeenge (Assen) en als plaatsvervangend lid me vrouw D. OppenheimerBelinfanto ('s-Gra- venhage) namens het Hoofdbestuur, me vrouw M. M. KleinCoster ('s-Gravenhage) mevrouw Chr. J. Cohen TcrvaertKoch (Haarlem), mevrouw H. Th. de Jong—van Rhienen (Amsterdam), mevrouw Mr. B. Cohen-Tervaert—Houwing (Utrecht) en mevrouw A. VromansVromen (Gouda), dames-leden van plaatselijke contactcom missies. Door den Koninkl. Nederl. Midden standsbond zijn als vertegenwoordigers in deze commissie aangewezen de heeren: .J K. \V. F. van Bommel, J. Cohen en F. L. van der Leeuw, allen te 's-Gravcnhage, namens het Bondsbcstuur, alsmede I. van Huiden te Dordrecht en L. J. G. v. d. Maesen te Am sterdam, namens de plaatselijke midden- standsvereenigingen. In afwachting van het rapport dezer commissie, blijft de verhouding tusschen plaatselijke commissies cn de Centrale nog ongeregeld. Waar echter de oprichting der Centrale Contact-Commissie als zoodanig voldoende instemming heeft gevonden, hebben de samenwerkende hoofdbesturen besloten tot uitvoering van dit onderdeel over te gaan cn haar officieel in te stellen Reeds eerder werd besloten, dat drie be stuursleden voor elke organisatie in de commissie zitting zullen nemen en zijn al- zoo in de Centrale Contact-Commissie be noemd de dames: J. Marcus—Nijland (Apeldoorn), II. A. van RielSmeenge (Assen) en Mr. D. OppenheimerBelinfanto ('s-Gravenhage), respectievelijk voorzitster, onder voorzitster en secretaresse van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrou wen, alsmede de heeren: J. K. W. F. van Bommel, S. P. Lips, beiden te 's-Gravenhage cn A. T. Meijer tc Groningen, resp. penning meester cn bestuursleden van den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond. In onderling overleg is tot secretaris der Commissie be noemd de heer F. L. van der Leeuw, adj. directeur van het Bureau van den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond cn is het secre tariaat gevestigd aan het Noordeinde 35 te 's-Gravenhage. De commissie zal binnen af- zienbaren tijd haar werkzaamheden aan vangen. VERTREK VAN DEN FRANSCHEN GEZANT. Do heer Kammerer naar Rio de Janeiro. Naar het Vad. verneemt, zal de Fransche gezant, de heer Kammerer, in de tweede helft van deze maand Den Haag verlaten en zich naar Bordeaux begeven. Aan boord van den nieuwen Franschen stoomcr Atlantique, welke 5' November van Bordeaux vertrekt, gaat de heer Kammerer naar Rio de Janeiro, waar hij Frankrijk als ambassadeur zal vertegenwoordigen, j i. -t r t\* ai- NA HET ONGEVAL TE BLERIK. Nog twee slachtoffers in het ziekenhuis. Donderdag iö in het R.K. ziekenhuis te Venlo wederom opgenomen de heer L. ele ven uit Horst, die tot d-3 laatst uit het zie kenhuis ontslagen slachtoffers van het auto busongeval van 14 Februari te Blerik be hoorde. Zijn rechterbeen heeft opnieuw ont steking gekregen, waardoor het vermoede lijk gebroken zal moeten worden en anders gezet. Het Handelsblad verneemt tevens, dat de heer Joosten, wethouder van Grubbenvorst, de laatst ontslagen patiënt uit het zieken huis te Venlo, voor verdere behandeling na de amputatie van een voet, naar het ziekenhuis te Heerlen is vervoerd. WIELRIJDERS AANGEREDEN. Een vierjarig kind overleden. Donderdagavnd begaven mej. W. B. Ho- mink en de heer H. Extercate uit Delden, zich per rijwiel van Hengelo naar hun woonplaats. Op de stuurstang van zijn fiets voerde de heer E. zijn vierjarig dochtertje mede. Nabij café Tyhuis werden zij door een in dezelfde richting rijdende personen auto, waarvan de bestuurder verblind werd door de lichten van een uit tegenoverge stelde richting komende auto, aangereden. Van de slachtoffers werden vooral de man en het kind gevaarlijk gewond. Zij werden naar het ziekenhuis te Delden overgebracht, waar het meisje nog dienzelfden nacht is overleden. (Handelsblad). DE VIERING VAN LEIDEN'S ONTZET. Taptoe en vaandelgroet aan het standbeeld van burgemeester Van der Werff. Leiden, 2 Oct. D3 officieele feestelijk heden vanwege de 3 October-vereeniging ter gelegenheid van Leidcns Ontzet, zijn heden avond ingezet met het houden van een groote taptoe cn het brengen van een vaan delgroet aan het standbeeld van den bur gemeester van Leiden tijdens het beleg, Pieter Adr. van der Werff. Aan deze taptoe, die zich om 8 uur op het terrein van de Kaasmarkt opstelde, na men 5 muziekkorpsen' deel, waaronder ook het muziekcorps van de Koloniale Reserve te Nijmegen, welke bestond uit 31 man en 5 tamboers, dat ook haar medewerking aan den optocht Oost en West verleent. Voorts werkten aan de taptoe mede een groot aan tal Leidsche vereenigingen met haar vaan dels, terwijl alle deelnemers aan de taptoa brandende lampions droegen. Het geheel bood een fantastischen aanblik. Een groote menschcnmenigte was op de been. Na een tocht door de stad kwamen de deelnemers op het Van der Werffpark aan, waar de muziekcorpsen het Wilhelmus speelden. Bij het met electrische schijnwer pers geheel verlichte standbeeld werd een krans neergelegd. Den geheelen avond door tot middernacht hcerschte er in de 6tad een opgewekta fees telijke stemming. INBRAAK IN EEN KANTOOR GEBOUW. De brandkast opengebroken. Onder de gemeente Steenbergen hebben dieven door inklimming langs een raam in den nacht van Donderdag op Vrijdag kans gezien door te dringen tot de kantoren van de Coöp. Vlasfabriek te Dinteloord. Met een breekijzer hebben ze de brand kast geforceerd, waarna zij door openbre king van de geldkist zich een bedrag van ruim 700 konden toeeigenen. Langs een raam zijn ze weer uit het ge bouw gekomen en ofschoon de marechaus sees van Steenbergen gistermorgen vroeg een uitgebreid onderzoek hebben ingesteld, is van de daders nog geen spoor gevon den. - - (Msb.). De kapiteins D. A. van Hilten en H. C. Barghuys, zoomede de eerete luitenant A. T. C. Gpsomer, allen thans wsrkzaam on der de bevelen van den chef van den ge- neralen staf, keeren op 2 November a.6. tarug naar hun regiment, resp. het 22e reg. inf. te Ede, het 16e reg. inf. te Amersfoort en het 5e reg. veld-artillerie tc Amersfoort Da ritmeester J. E. Feenstra van den staf der cavalerie, is met ingang van 2 Novem ber a.6. overgeplaatst naar het 2e regt hu zaren, met bestemming voor het 3a half- regiment te 's Gravenhage. De ritmeester A. G. M. F. van der Kroon van het 2e ragt. huzaren, thans werkzaam onder de bevelen van den chef van dan generalen staf, keert 2 November aterug naar zijn ragiment met bestamming voor het 2e halfregiment te Breda. De kapitein J. H. Droste, van het 2e reg. veld-artillerie, blijft voor onbepaalden tijd gedetacheerd ten bureele van den chef van den generalen 6taf. De eerste luitenant C. D. Kamerling van het 18e reg. inf. is met ingang van 1 Nov. a.s. overgeplaatst naar den staf der infan terie en werkzaam gesteld bij de Kon. MiL Academie te Breda. De 'eerste luitenant H. A. J. Schoudman van den staf der infanterie, wordt met in gang van 2 November aa. eervol ontheven van zijn werkzaamstelling bij het Depar tement van Defensie, overgeplaatst naar het 4e regt. inf. en gedetacheerd .bij de Hoogere krijgsschool. De 'eerste luitenant mr. H. J. Kruis van het korps luchtdoel-artillerie, wordt met ingang van 2 November a.s. overgeplaatst naar den 6taf der artillerie en werkzaam gesteld bij de 2e afd. B. van het Departe ment van Defensie. De kapitein S. O. Roosjen van den staf der infanterie, wordt met ingang van 1 No vember 1931 eervol ontheven van zijn werk zaamstelling bij het Departement van De fensie en overgeplaatst naar het 4e regt. in fanterie'te Leiden. MOEILIJKHEDEN BIJ EXECUTIES. 1 Rotterdam, 2 Oct, Gistermiddag zou in de Sneeuwbalstraat te Rotterdam een executoriale verkoop worden gehouden, in verband met een handelsschuld. Toen de deurwaarder met den verkoop begon, bleek er een talrijke menigte gekomen te zijn om. hem in zijn werk te belemmeren. Hierbij zijn eeniga geduchte klappen uitgedeeld, en de politie heeft proces-verbaal opge maakt. Denzèïfden middag zou in- de Slaghek- straat eveneens een verkooping worden ge houden, in verband met een belasting schuld. Ook hier was een talrijke menigte aanwezig, om het den deurwaarders moei lijk te maken. STREEKNETTEN. De heer Van den Heuvel heeft tot 'deö minister van waterstaat de volgendel vraag gericht: 16 de minister bereid mede te deelcn of hij voornemens is steun te geven aan het blijkbaar bij het bestuur der Posterijen en Telegrafie bestaande voornemen om 6treek- netten, o.a. die te Arnhem en in de Bloem bollenstreek, in kleinere netten te 6plitè«nï INSTELLING RESERVEFONDS. Ingediend is een wetsontwerp tot instel ling van een reservefonds uit het batig saldo van den gewonen dienst der Rijks rekening van het dienstjaar 1929 en van volgende dienstjaren, overeenkomstig het in de milioenen nota aangekondigde voor nemen, om de voordeeligo saldi van den gewonen dienst der begrooting voor 1929 en 1930, nadat daarop in mindering is ge bracht het te venvachten tekort over 1931< ten goede te doen komen aan de dienst jaren 1932, 1933 en 1934i

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 9