AMEPSFOORTSCH DAOBIAB TWEE KINDEREN VERMOORD Maandag 5 October 1931 -DE EEMIANDER" 30e Jaargang No. 83 Nachtelijk drama te Wateringen WILLEM GROENHUIZEN JUWELIER SURSEANCE VAN BETALING UIT DE STAATSCOURANT BANGE DAGEN VOOR DE GEMEENTE 0SS Een oplossing noodzakelijk E. FRANKENHUIS 'T ZAND 3 HET GEHEIM VAN DE HEIDE DE NALATENSCHAP VAN Mgr. NOLENS Een zesjarig jongetje en een vier jarig meisje vermoedelijk door bijlslagen afge= maakt Wateringen, 4 October. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft in dc woning van den landarbeider Dekker aan de Dorpskade, alhier, een vreeselijk drama plaats gehad. Vermoedelijk omstreeks kwart over drie zijn de twee kinderen van den arbeider, een zesjarig jongetje en en vierjarig meis je, vermoord. Beiden kinderen werden de hersens ingeslagen, vermoedelijk met een bijl. Het schijnt, dat dit wapen uit de schuur is gehaald. Voor zoover bekend, was de man zelf op dat moment niet thuis en was hij naar het op ongeveer 20 Meter afstand gelegen weiland van zijn patroon, om de koeien te melken. De Dorpskade is een weg, die van het dorp naar de Zwct loopt. De woning is op ongeveer drie kwartier afstand van het dorp gelegen, midden in den polder. De politie heeft alles afgezet en Zondagmid dag waren nog geen nadere inlichtingen te verkrijgen. Nader meldt men ons: Hedennacht te ongeveer half vier heeft 'de burgemeester aangifte ontvangen dat in de woning van den 29-jarigen H. Dekker aan de Dorpskade twee kinderen waren vermoord. Het zoontje van den heer D., de 6-jarige Aaldert en het 4-jarig dochtertje Harmantine. De burgemeester stelde zich onmiddellijk met de justitie te Den Haag in verbinding en reeds om half zes heden morgen waren op dc plaats van de mis daad aanwezig Mr. Blok, Dr. Hulst uit Lei den, hoofdinspecteur Van den Heuvel er. inspecteur Woltman. De fotodienst der recherche en de hon denbrigade waren mede aanwezig. De marechaussee uit Loosduinen en de plaatselijke politie hebben de naaste om geving afgezet. Gebleken is dat de 31-jarige vrouw van Dekker vanmorgen gelijk is opgestaan met haar man die om half drie de koeien is gaan melken op ongeveer 200 M. afstand van hun woning. Een kwartier later was de vrouw bij den man gekomen om hem het vreeselijke nieuws mede te deelen. Dc kinderen werden naast elkaar in het bed je vermoord aangetroffen, hot eene met [vier wonden, het andere met één wonds. De vrouw heeft verklaard dat zij zich nadat haar man zich verwijderd had, weer BRUINTJE BEER als hanger en broche 60 ct. Gevestigd 1835 Langestraat 43 Tel. 852. ter ruste heeft begeven. Een kwartier later heeft zij de honden hooren blaffen, waar na zij opstond en dc verschrikkelijke ont dekking deed. De justitie kon hedenmiddag nog g n inlichtingen verstrekken. Het onderzoek is nog in vollen gang. De moeder der beide vermoorde kinde ren is in krankzinnigen toestand aange troffen en naar de Ramaer-kliniek onder Loosduinen overgebracht. De man heeft bij de buren onderdak ge kregen. De Nederl. Handels* en Land bouxvbank ie Haarlem Haarlem, 3 Oct. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van de Nederlandsche Handels- en Landbouwbank, gevestigd te Haarlem, in een gisteravond gehouden ver gadering besloten onmiddellijk surséance van betaling aan te vragen. Hangende de beslissing van de rechtbank zijn de betalingen gestaakt. Met ingang van 1 October op zijn ver zoek eervol ontslagen met dank P. L. Nooycn, als burgemeester van Bakcl en Millhecze; benoemd tot inspecteur bij het Nijver heidsonderwijs ir. L. T. II. Hesselfelt, werkt, ing. te Dordrecht, leeraar aan en plaatsverv. directeur van de M. T. S., tevens leeraar aan de Gem. Nijverheidsschool aldaar; op zijn verzoek eervol ontslagen met in gang van 1 Nov. ir. A. A. Lagaay, als leeraar R. H. B. S. te Roermond; benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau mevr. W. A. van Ommerende Voogt te Wassenaar; op zijn verzoek eervol ontslagen met dank J. H. Blankert, als lid van het college van regenten over de gevangenissen te Amster dam, en J. A. v. d. Sanden, als lid van den Voogdijraad te Zwolle; benoemd tot lid, tevens voorzitter van den Voogdijraad te Middelburg mr. W. F. E. baron v. d. Feltz, subst.-officicr van justitie in de rechtbank aldaar. HET EEREGERECHTSHOF VOOR JOURNALISTEN. De plechtige installatie. De plechtige installatie van het 'eerege- rechtshof voor journalisten, waarvan mr. Loder dc le voorzitter zal zijn, zal plaats hebben op Maandag 12 Oct., te 10.30 uur, in het Vredespaleis. Vele bekende buitcn- landsche journalisten, leden van dc Fede ration International des Journalists, zullen de plechtigheid bijwonen. Als verplaatsing van Hartogs fabrieken doorgaat wordt Oss noodlijdend Van uit Oss verzoekt men ons opname- van het volgende: Dc berichten, welke tot nu toe in de pers gepubliceerd zijn omtrent de gevol gen van een eventueel© overplaatsing van Hartog's Margarine- en Vctfabrieken al hier, geven de juiste strekking van een dergelijken maatregel nog niet voldoende weer. De ramp, welke voor de gemeente Oss dreigt, is aanzienlijk grooter.dan die, wel ke zij te doorstaan kreeg door de stopzet ting van Jurgens' fabrieken voor enkele jaren terug. Kwamen daardoor circa 500 man werkloos, met de overplaatsing van Hartog's fabrieken zijn in totaal 1400 man gemoeid. Een direct gevolg hiervan immers wordt het stopzetten van een aantal be drijven in de gemeente, welke nagenoeg uitsluitend voor Hartig's fabrieken werken, met name kistenfabrieken, drukkerijen, enz. Het laat zich begrijpen, dat de bevolking van Oss met groote aandacht volgt, het geen omtrent deze aangelegenheid bekend wordt. Het gemeentebestuur van Oss weet slechts, dat nog niet definitief beslist is, dat Hartog's fabrieken geheel of gedeelte lijk overgeplaatst zullen worden. Deze overplaatsing zou dan geschieden, naar verluidt, deels naar Engeland. De beslis sing berust bij de Unilever. Wanneer de fabrieken in haar geheel builen Oss zouden geplaatst worden, zou de gemeente onvoorwaardelijk een zeer noodlijdende gemeente worden. De lasten welke de overige, niet met werkloosheid getroffen, ingezetenen zouden moeten op brengen, zullen hun draagkracht stellig aanzienlijk te boven gaan. De gemeente Oss alleen, d.i. buiten be schouwing gelaten wat rijk en provincie te dragen zouden krijgen, zou per jaar min stens 150.000 meer werkloosheidsuitgaven krijgen. En dan is bij deze becijfering nog maar uitgegaan van een steunuitkeering, waarbij de hoofden van gezinnen 12. per week ontvangen. Het rijk zou in dit geval nog 500.000 per jaar moeten uit- keeren. Zou de mogelijkheid bestaan de men- schen bij een werkverschaffing te plaatsen, wat op zich zelf vanzelfsprekend de voor keur verdient, dan zouden de kosten voor de gemeentekas zijn 177.000. Aan inkomsten, wegens gemis aan divi dend- en tantièmebelasting en andere be lastingen, zou de gemeente derven zeker 100.000. Dus bij elkaar zou de gemeen telijke begrooting alleen reeds met 250.000,meer bezwaard worden. Vermeld dient hierbij, dat de gemeente Oss thans reeds 80 opcenten heft op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting en dat zij daarbij gerangschikt is in de derde klasse. Die 80 opcenten brengen, volgens de in gunstige tijden opgestelde raming, 40.000.op. De woningbouwverenigingen zouden voortaan ook met aanzienlijke tekorten haar boekjaar moeten sluiten. Ook deze schadeposten komen per saldo op de schou ders dor gemeente. Wanneer Hartog's fabrieken uit Oss zou den verdwijnen, is ook de middenstand lam geslagen. Geen wonder, dat dc stemming in alle lagen der bevolking zeer gedrukt is. Het gemeentebestuur laat geen poging onbeproefd om te trachten het dreigend onheil te bezweren. Zij, die te beslissen hebben, beschikken over het wel en wee van honderdtallen ge- Nieuwste modellen TROUW- en VERLOVINGSRINGEN reeds vanaf f 6.—. Tel. 386. zinnen en over de welvaart van een gehec- le landstreek. Zeer te wenschen is het, dat voor het belang der gemeente en dat der industrie, waarom het hier gaat, een oplossing ge vonden kan worden, waarmede beide ge baat zouden zijn. Een zeer ernstig onderzoek naar alle mogelijkheden zal zeker niet nagelaten worden. En de ziel des mcnschcn groeit niet van het loon, maar van den arbeid, die het loon .verdient. MULTATULI. ,Uit het Engelsch van MORICE GERARD door W. v. E.—v. R. 80 Laten wij het gebeurde vergeten, zeide hij. Tenslotte heb ik er ontzaggelijk voor deel bij. Je behoeft je aandeel niet terug to geven; ik geloof, dat je er duur genoeg voor betaald hebt! Ik zou het toch veel liever teruggeven, mijnheer!, riep George opgewonden. Nocli Maggie, noch ik zouden er gelukkig mee ïijn! Dan vrees ik, dat jullie ongelukkig zult moeten zijn, want ik wil er besiist geen stuiver van hebben. Wat Ducros be treft... Ik vrees, dat hem iets overkomen Is, mijnheer. Hij leendo mijn boot zonder er mij iets van te zeggen; waarschijnlijk om naar de Hammctts te gaan Hij is nog niet terug, en de boot is weg! Die zul je nooit meer terugzien, Man- son! Mijn meening is, dat de mijnwerker deze plaats te heet voor hem vond worden, en met de Noorderzon vertrokken is. Je zult hem noch je hoot ooit terugzien! De Squire slaagde er echter niet in, iMai^on te overtuigen. Ik wil U niet tegenspreken, mijnheer!, zeide hij, maar er lag .een groote hoeveel heid erts op de Hammetts, en Ducros was er de man niet naar om dat in den steek te laten! Wel, dan is hij daar misschien eerst aangegaan, besloot mr. Myddleton. —Als hij dat gedaan heeft, is hij er niet levend afgekomen! Dat was de ecnige fout, die Ducros maakte. Hij dacht dat hij meei van booten en varen afwist, dan inderdaad het geval was. Er 6tond een hooge zee op den dag, dat hij mijn boot nam; iemand van hier zou al moeite hebben gehad, zon der ongelukken naar de Hammetts te ko men. Ik weet, dat Ducros het niet kon! Zoudt gijzelf het gekund hebben? Zelfs voor mij zou het een lastig kar wei zijn geweest, en toch durf ik te zeggen, dat ik de Hammett6 en de heele kust en de getijden zoo goed ken als eenig an.lcre vis- schcr tusschen Fowey en St. Ives. We moeten er heengaan om te zien, wat er gebeurd is!, merkte de Squire op Het was mijn plan, vanavond voor dat doel een boot te leenen. Neen, wij zullen een boot van de kust wacht vragen; mr. Jervaise zal ze mij wel willen lecncn. Jij en ik gaan als passagiers mee. Ik zal zorgen, dat dc boot om twee uur onder den vuurtoren ligt. Het getij hebben we dan mee, nietwaar? Ja, mijnheer. Morgen komt mijn zaakwaarnemer hier en hij zal een mijnexpert meebrengen. Ik verzoek je om tien uur op de Hall te komen, om ons die wonderbaarlijke ader te wjjzcn. De Squire gaf te kennen, dat het onder houd ten einde was, doch George was nog niet tevreden JSfigte^ Ik kan U niet genoeg danken voor al Uw goedheid, mijnheer, zeide hij, maar laat mij als het U belieft dat oneerlijk ver kregen geld teruggeven! De Squire lachte. Het is niet meer oneerlijk verkregen, daar ik het je nu cadeau heb gedaan. Spreek er niet meer over! Ik zal in de toe komst groot voordeel trekken van deze ontdekking, en dan zal ik niet vergeten, dat ik dat in zekeren zin aan jou te dan ken heb. Ga nu heen, en zorg, dat je om twee uur klaar staat! Buiten in dc laan vond Manson zijn vrouw op hem wachten. Haar hart sprong op van blijdschap. Zij zag aan het gezicht van haar man, dat alles goed was afgeloopen. Het was nu in dc laan even eenzaam als op de heide. Zij 3loeg haar armen om zijn hals en kus te hem. Ik bon zoo blij, dat het achter den rug is, George! Niet biijder dan ik, Mag. Ik heb nog nooit zoo het gevoel van een geslagen hond gehad, als toen de knecht mij naar de werkkamer bracht. De Squire begon met me er van langs te geven, maar later werd hij zoo vriendelijk, als je nooit zou gcloo- vcn. Zeker wel, anders zou juffrouw Mild red niet met hem willen trouwen! Zij zal een goed echtgenoot aan hem krijgen, sprak George. Geen betere dan ik heb, antwoordde Margaret met een trilling in de stem. Kom, wij moeten gauw naar hui6; kleine Alice heeft mij misschien noodig! En met een licht hart spoedden zij zich terug ov££ d^J^de. Geschenk voor R.K. Staats partij en Schaepmanfonds De besturen der R.K. Staatspartij en van de Stichting Dr. Schaepmanfonds hebben, naar de Msb. meldt, van de executeuren testamentair der nalatenschap van wijlen mgr. dr. W. H. Nolens den volgenden brief ontvangen Handelende in opdracht van Z.Exc. Mgr. Di. Nolens, stellen wij Uw bestuur ervan in kennis, dat deze het geheele staatkun dige, gedeelte van zijn bibliotheek heeft wil len bestemmen voor de R.K. Staatspartij en haar in wording zijnde Partijbureau. Dezelfde bestemming is gegeven aan hel door Antoon Dupuis vervaardigde bronzen borstbeeld van Dr. Nolens, aan de antieke archiefkast voor het archief der Kamer fractie alsmede aan verschillende andere voorwerpen uit zijn studeerkabinet, welke naar onze mcening tegelijk met het aanzienlijke gedeelte der bibliotheek in aan merking komen om in een Dr. Nolens- Kamer van Uw Partij-bureau een plaats te vinden. Omtrent de overdracht van een en ander hebben wij ons reeds in verbinding gesteld met Uwen (tweeden) secretaris, ten bureele van het Algemeen Secretariaat, Laan van Meerdervoort te 's-Gravenhage. De uit duizenden hockdeelen bestaande bibliotheek is thans, voorzoover de zeer be perkte plaatsruimte van het bureau van het Partijsecretariaat aan de Laan van Meer dervoort het toeliet, daarin ondergebracht. Een nog grooter gedeelte is tijdelijk moeten worden opgeborgen. Het bestuur der R.-K. Staatspartij hoopt te zijner tijd in de gelegenheid te komen om met de inrichting van een Dr. Nolens- kamcr in het Dr. Schaepmanhuis een begin te kunnen maken. VERDUISTERING BIJ DE TURMAC- FABRIEKEN. Bij de Turmac-sigarettenfabrieken was men sinds langen tijd tot dc ontdekking gikomen, dat er uit de partij horloges, wel ke de firma aan de klanten cadeau geeft, groote hoeveelheden vermist werden. Een door de politie ingesteld onderzoek leidde er toe een der bedienden van deze verduis tering te verdenken. Toen de politie, na uit gebreid materiaal tegen den dader verza meld te hebben, tot zijn arrestatie overging, trachtte de man door dolksteken een ein de aan zijn leven te maken. Hij bracht zich een drietal niet levensgevaarlijke wonden toe. Op het oogenblik wordt hij in een zie kenhuis verpleegd. (Msb.). HOOFDSTUK XVII De Hammetts. Toen George Manson 's middags zijn huis verliet en bovenaan het slingerpad kwam, dat van den vuurtoren naar het strand leidde, zag hij dit tot zijn verrassing vol mensehen. Geheel Bottiscombe was daar blijkbaar verzameld en zelfs vele lieden uit den omtrek. Ook verder langs de rotsen stonden hier en daar groepjes bijeen. Het valt moeilijk te zeggen, hoe nieuw tjes zich verspreiden. Het zat echter in de lucht, dat er vreemde dingen gebeurden. Het was gewoonlijk zeer rustig in die streek; er viel van jaar op jaar niets van eenig belang voor, behalve dc 6tormen en de daardoor veroorzaakte schipbreuken, die langs de kust slechts al te dikwijls voorkwamen. Het was ruchtbaar geworden, dat Adam Ducros wiens persoonlijkheid zeer de algc- meene aandacht had getrokken, een vree selijke misdaad had begaan niemand wist precies wat en met George Mansons boot op geheimzinnige wijze was verdwe nen. Manson zelf werd niet betrokken bij die algemecne verdenking en veroordeeling van Ducros. Het Cornwallsche volk hangt zeer aan elkander; zij gelooven in elkaar en wantrouwen den vreemdeling. De Mansons hadden van vader op zoon tot de plaats behoord en hadden er eer lijk geleefd en het hoofd hoog gehouden onder hun makkers. George zelf was zeer bemind en hoewel het hekend wa6, dat Ducros een nogal nauwe vriendschap met hem had aangeknoopt, was men algemeen van oordeel, dat Ducros dit voor zijn eigen zelfzuchtige doeleinden had gedaan. Msx&sl to01? *r tl00£,jjjl 09iwcl. VOOR DE SLECHTHOORENOEN. Oorcn die goed kunnen hooren Zijn een zegen in dee'z tijd Maar te weinig is de massa Nog doordrongen van het feit. Dat een minder goed gehoor ol Een totale doofheid maakt Dat een lijder daaraan buiten Onze samenleving raakt. Als niet allen medewerken Overal, hetzelfde waar Niet door spreken of te schreeuwen Maar uitsluitend door 't gebaar Om hem voor gevaar te hoeden. Daarom is het o, zoo goed Wat men deze week in 't „Valkje* Voor de „slechte ooren" doet! Daar toont men de instrumenten» Die voor dooven „ooren" zijn Daar ziet U de teekens waaraan Zij, die doof zijn kenbaar zijn. Daar leert men hoe U moet handlen. Als slechthoorenden misschien Zich niet kunnen redden of er Moog'lijk dreigt gevaar misschien. Daar leert men wat men vaak naliet Onbewust nog nimmer dcè. Naam'lijk: één met goede ooren Dient te hooren vaak voor twee' Laten we du6 daar gaan leeren Hoe we aan een slecht gehoor In een lctt'rlijke beteck'nis Leenen graag een willig oor! Hij die oorcn heeft, hij hoore! Ooren dus niet dichtgestopt Zoo dat hij met „slechte ooren" Niet aan doov'mans deurtje klopt! Geef gehoor aan dezen oproep Heb in 't mooie werk geloof Houdt U bij der dooven roepstem' Nu eens niet Oostindisch doof! En beluister hier de „lessen" Die men U hier geven doet Hoort niet slechts wat ge wilt hooren, Iloor hier wat ge hooren moet! GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden). SCHIP GESTRAND. Naar De Telegraaf meldt, is bij de ree- derij Jos de Poorter te Rotterdam, bericht ingekomen dat het s.s. Johanna, op weg van La Huelva naar Rouaan. in den afge loopen nacht nabij Brest is gestrand. Een later telegram meldt, dat de boot totaal verloren is en dat een Duitsch schip, de „Seefalkc", de geheele bemanning vei-,*' lig aan boord heeft. BRAND TE ZUIDBROEK, Boerderij verOï^SE Zuidbroek, 3 October. Hedenmorgen om 11 uur brak door onbekende oorzaak brand uit in de kapitale boerderij, eigen dom van den heer G. Luinge en bewoond door de familie J. Roos. De groote schuur was geheel gevuld met het gewas van 20 H.A. land, zoodat het in een oogenblik in een vuurzee veranderd was. De brandweer, die met drie slangen water gaf, was spoedig ter plaatse. Hoewel eerst leek dat er niets behouden zou blij ven, gelukte het na groote moeite het voor gebouw, de schuur en twee varkens te red den. Een groote 6chuur achter den voorge vel bleef dank zij de gunstige wind behou den. De villa van den eigenaar en de wo ning van den wagenmaker Bosscher kre gen waterschade. Het meubilair van Roos ging grootendeels verloren, evenals de boerderij inventaris. De 6chade wordt door verzekering ge dekt. wat gemakkelijker afkwam dan hij verdien de, stond die meening toch niet zoover van de waarheid. Het was nu bekend, dat de Squire eén detective had aangenomen, die op dit oogenblik in het dorpszickenhuis lag. Door deze gebeurtenissen deden allerlei geruch ten de ronde. Wenlove, wiens gebroken been nu her stellen moest, kon zich niet beklagen over een ernstige kwetsuur, maar als men de groepjes meer of minder opgewonden spre kers hoorde, zou men gedacht hebben, dat zijn leven gevaar liep. Men zeide, dat Ducros hem voor den dood in de diepte van de kloof had achter gelaten en daarna de gevolgen van zijn daad ontgaan was, door Manson's boot te stelen. Hierin lag een grond van waarheid, waarop een wankel gebouw van fantasie en allerlei gissingen was opgetrokken. Hoe het wa6 uitgelekt, dat de kustwacht zich met de zaak zou bemoeien en een on derzoek zou instellen, was onmogelijk te zeggen De be6te oplossing leek die. dat de mededeeling afkomstig was van één der knechten van de Hall, die door Squire Jack te paard naar den commandant van de kustwacht was gezonden. Misschien had hij er met den knecht, dien hij op den te rugweg bij de herberg van Bottiscombe was voorbij gegaan, over gesproken. Het ergerde Mansson, dat de zaak zoo be kend was geworden, maar hij kon er na tuurt jl; niets aan doen. (Wnrdf. vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5