Binnenland Marktberichte!! BRABANTS PRACHTIG VENNENGEBIED Pleidooi voor verderen aankoop DE HANDELSPOLITIEK IN HET SOVJETPARADIJS Een lift te duur LAATSTE BERICHTEN r,Natuurmonumenten" doet een be: roep op 't Nederlandsche volk De vereeniging tot behoud van natuur monumenten in Nederland, gevestigd te Amsterdam, Heerengracht 540, schrijft ons: Het was in 1912. dat do mare door Neder land ging over het gevaar, hetwelk dreigde voor de bekende bosschen en vennen onder Oistcrwijk en Moergestel. Zelden heeft zulk een bericht zooveel zorg en onrust gebracht als toen: het natuurschoon van die streek genoot reeds een zekere vermaardheid en ieder, die de omgeving van Oisterwijk ken de, was het er over eens, dat onze Vereeni ging alles moest doen, wat mogeujk was, om het onheil af te wenden. Natuurmonumenten was op haar post, het Nederlandsche volk was tot offers be reid en in 1913 werd een gebied van 137 H A. eigendom der Vereeniging F.cn deel 'der beroemde vennen met hun omlijsting van groen was gered: het van Esschenven, het Witven, het Choorvcn en hot Kolkven. In 1915 kon dit bezit worden uitgebreid met 'den Duivelsberg, het Brandven en het Dia conieven. De Vereeniging gaf in die beide jaren een rentelooze obligatieleening uit, groot i 125.000.—, terwijl bovendien f 14.500.— aan giften ontvangen werd. Blijkt uit dit alles niet duidelijk, dat ons volk het schoone landschap van Oisterwijk niet wilde missen en dat het gaarne den aankoop ervan door onze Vereeniging wil de bevorderen? Na 1915 werden de bezittingen onder Oisterwijk herhaaldelijk uitgebreid, in 1916 o.a. met Groot Speyck, en door al die aan- koopen bedraagt de oppervlakte thans ruim 300 H.A. Duizenden genieten tegenwoordig van het onvolprezen schoon van dit Natuurmo nument, vinden er rust en verpoozing. dank zij de opofferingsgezindheid van hun landgenooten, die het behoud mogelijk heb ben gemaakt. Nu staan wij voor een zeer groote moei lijkheid. Reeds jaren lang zijn wij ervan overtuigd, dat onze bezitting nog geen een heid vormt, dat daartoe ook behooren het Staalbergven, het Groot- en het Klein Aderven en het Wolfsputven met omliggend terrein, zeker even belangrijk als datgene, ■wat de Vereeniging reeds heeft kunnen verwerven. Mocht dit terrein, ter grootte van bijna 80 H.A, ooit als bouwterrein in exploitatie v- orden genomen, dan zou het Natuurmo nument, met zooveel moeite en kosten ver kregen, daar ernstig onder lijden, ja, het zou zijn betcekenis voor een belangrijk deel verliezen. De onderhandelingen over den aankoop, 'die veel tijd en moeite vergden, hebben on langs haar beslag gekregen, helaas juist op het tijdstip, dat een wereldcrisis is uitge broken, ernstiger dan iemand zich van voorheen kan herinneren. Natuurlijk weten ook wij dat thans de financieele moeilijkheden niet onderschat mogen worden, maar even zeker is het, dat de koop tot stand moet komen. De gelegen heid daartoe zal zich nimmer meer voor doen. Het gelieele terrein is aan de vereeniging in handen gegeven voor 50.000; de ge meente Oisterwijk neemt daarvan 20.000 voor haar rekening. Is daarmee niet het bewijs geleverd, dat de voorgenomen uit breiding van het bezit van groote waarde geacht wordt, dat zij onontbeerlijk is? Van harte hopen wij, dat de vele vrien den der vereeniging, die haar in de gelegen heid hebben gesteld terreinen, ter geza menlijke grootte van 8500 H.A, aan te koo- pen, haar ook ditmaal, nu het om SO H.A. gaat, zullen weten te helpen. Zeker, groote bijdragen mogen wij thans wellicht niet verwachten. Bedenk evenwel, dat ook vele kleine giften de verwezenl- king van de plannen der vereeniging mo gelijk zullen maken. Niemand duide het on6 euvel, dat wij het wagen in dezen tijd een beroep te doen op de Nederlandsche natuurvrienden. Mis schien zouden wij onze aarzeling niet over wonnen hebben, indien ons niet herhaal delijk gebleken was, dat onze vereeniging zich juist dezer dagen in veler belangstel ling mag verheugen. Op 24 October a.s. zal zij haar 25-jarig bestaan herdenken en wij weten, dat menigeen zich reeds heeft af gevraagd, wat zij of hij dan kan doen voor de vereeniging, die zoo velen aan zich heeft verplicht, voor de vereeniging, dje een nieuwe gedachte, bescherming onzer vader- landsche natuurrijkdommen, in werkelijk heid heeft omgezet, niet alleen direct, doch ook, en wellicht meer nog, indirect. Welnu, allen, die een blijk van belangstel ling in de vereeniging en haar werk willen geven, kunnen dat thans doen door de mid delen bijeen te brengen voor den aankoop van het Staalbergven, het Groot- en het Klein Aderven en het Wolfsputven, hetzij in den vorm v'an giften, of wel door het ne men van rentelooze obligaties, groot 1000, 500 en 250, terwijl wij ook erkentelijk zullen zijn voor rentelooze voorschotten fmet een minimum van 500), aflosbaar in tien jaarlijksche termijnen. Van harte hopen wij, dat het Nederland sche volk thans even gaarne zal willen hel pen als het dat een kwarteeuw geleden deed, toen het Naardermeer werd aange kocht, Wij zullen uw medewerking als een feest gave voor de vereeniging beschouwen. Het Dagelijksch Bestuur der Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Neder land, Mr. P. G. VAN TIENHOVEN, Voorzitter. H. C. REHBOCK, ondervoorzitter. Dr. JAC. P. THIJSSE, Secretaris. Dr. L. Ph. DE BUSSY, lid. J. DRIJVER, lid. De postrekening der vereeniging is 32391. Ontevredenheid in het Zuiden Dinsdagavond vergaderde te Heerlen de Kamer van Koophandel voor de Mijnstreek. In behandeling kwam o.m. een brief van do Tilburgsche- Kamer van Koophandel om de meening der mijnstreekkamer te vragen omtrent evcntueele samenwerking tusschen de Limburgscho en Brabantsche Kamers, ten einde stelling to nemen legen do han delspolitiek der regeering. waardoor veel bedrijven in deze gewesten aan den afgrond komen te staan De strekking van den briof is de regecring te bewegen om een actieve handelspolitiek te gaan voeren De Kamer sprak na discussio haar adhaesie uit met den Tilburgschen brief. Ter tafel kwam verder do uitvoering van de Tarwewet. De heer Salm wees erop, dat achter de gewestelijke tarwa-organisatie "nier landbouwbelang zit. dat den graanhan del wil uitschakelen. Zaken, die reeds lan ger dan zestig jaar bestaan, moeten hun deuren sluiten en hun personeel ontslaan. Spr. verzocht de Kamer om den minister nog eens uit te leggen, hoe de vork hier in den steel zit, opdat ten minste gelijkstel ling verkregen zal worden. De heer Dupont wilde eerst de vergade ring der vier Limburgscho Kamcre te Maas tricht afwachten, opdat versnippering voor komen wordt. Wanneer het van de vier Kamers uitgaat, zal oen adres veel meer invloed hebben in Den Haag dan wanneer het alleen van onze Kamer komt. Ook ontspon zich nog een bespreking over don toestand in Maastricht in verband met de geweldige concurrentie van het Belgi sche brood, dat wordt Ingevoerd. De Belgi sche bloem "k06t de helft van do onze. Hoe kunnen wij dan concurrceren? De voorzitter antwoordde, dat deze kwes tie zeer zeker on6 gewest, ook Brabant en Zeeland aangaat. De zaak zal eveneens in Maastricht besproken worden. DOODELIJK ONGELUK. Te Amsterdam. In de van Beuningenstraat bij de v. Hall straat te Amsterdam is gisteravond een 21- jarige wielrijdster, wonende in de van Ho- gendorpstraat. door een onbekende wielrij der aangereden. Om niet to vallen, greep het meisje zich vast aan een groote vracht auto, met het gevolg, dat zij werd wegge slingerd. Met een groote hoofdwonde werd zij opgenomen. Kort daarop trad de dood in. Het lijk is naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. GEWESTELIJKE TARWE-ORGANISATIE VOOR GELDERLAND, OVERIJSSEL EN UTRECHT. Levering slecht geschoonde tarwe. De Gewestelijke Tarwe-organisatie voor Gelderland, Utrecht en Overijssel schrijft ons: Van de tot nu toe geleverde tarwe waren vele partijen erg slecht geschoond, met het gevolg, dat zij in de laagste klasse moesten worden opgenomen, Enkele malen is het reeds voorgekomen, dat de tarwe, mits goed geschoond, in de le klasse zou komen, nu door ons als 3e kwaliteit moest worden opgenomen. Dit maakt voor den tarweverbouwer een ver schil van 2 per 100 Kg. In dc meeste an dere gevallen werd de tarwe een klasse lager gekwalificeerd, wat nog altijd een verschil maakt van ƒ1 per 100 Kg. Wij ra den de tarweverbouwers nogmaals dringend aan om in hun eigen belang de tarwe goed te schoonen. Slecht geschoonde partijen moeten door ons worden afgekeurd, aan gezien dc meelfabrieken dergelijke tarwe niet gebruiken kunnen. SLAPTE IN HET ZEESLEEPBEDRIJF. Rotterdam, 6 Oct. In verband met de schaarsclitc aan slccpwerk en dc slechte vooruitzichten, door den val van het Engel- cche pond, om in de naaste toekomst op drachten te krijgen, heeft L. Smit en Co.'6 Internationale Sleepdienst besloten drie zceslecpbootcn binnenkort op te leggen. Voor het personeel, dat niet op andere schepen te werk kan worden gesteld, is tegen 15 October ontslag aangezegd. DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Meisje verongelukt. Vriesevecn, 7 Oct. Dinsdagmiddag reed het 9-jarig dochtertje van den heer Henver alhier mee op een 6-wielige vrachtauto, geladen met steenen van den heer Hermmer. Het meisje sprong op een gegeven moment van de auto en kwam daardoor te vallen, waardoor het achter deel over haar lichaam reed. Ernstig ge wond werd zij naar het R.-K. Ziekenhuis te Almelo vervoerd, waar zij kort na aan komst is overleden. De chauffeur treft geen schuld Liever tuchthuisstraf dan kolen hakken in het Dombekken In de „Vrijheid" lezen wij de volgende aanhaling uit het werk „The red Trade Manace" van den Amerikaan II. Knicker bocker, die den „heilstaat" in eigen erva ring kent: „Wel in geen enkel land zal hot een ge noegen zijn om mijnwerker te wezen. Maar wie voor do keuze werd gesteld om tucht huisstraf te krijgen of kolen in het Don- bekken te hakken, zou normaal gesproken het tuchthuis verre verkiezen. De hoofd ingenieur en ikzelf zaten in het bureau le wachten op onze mijnwerkersuitrusting. De ploeg werd net afgelost en een stroom van menschon, do gezichten zwart van het ko lenstof, stroomde met gebogen ruggen uit do diepte. Dat is onze beste ploeg, zei de ingenieur, met de beste machinale uitrus ting; ze hebben slechts zes uur dienst. Met 250 arboiders hebben wo een jaarlijksche opbrengst van 120.000 ton. Vlak daarop stormde een Jonge ingenieur met een vloek het bureau binnen. „Ze zijn cr tussehenuit geknepen„Wie zijn er tus- schcnuit geknepen?" „Die ellendige plattc- landsjongens; zo kwamen de vorige week hier, werkten vijf dagen en nu is do helft al weg!" „Waarom?" vroeg men in koor. „Och, ze zijn nog nat achter hun ooron", riep do jonge mijningenieur en smeet met een dc deur dicht. Het waarom wordt intusschen duidelijk, voor wie den hoofdingenieur on den Ame- rikaanschen reporter op hun tocht in de diepte volgen. Een lift voor de raenschen bleek cr niet te bestaan en zoo was het overal in het Don-bekken. De schacht, die naar beneden voerde, was serpentines-ge- wijzo aangelegd. Aanvankelijk was er nog oen soort tunnel, waardoor men in gebogen houding moest gaan, want hij was niet hooger dan tot waar de kin van een man van gewone grootte reikt. De vloer uit natte en deels verrotte planken, waarover men dus sterk gebukt en ten deel kruipend naar beneden ging, gaf een gevoel van onveilig heid. Tolkons kwam men op 100 M. een dubbele deur tegen. Een halve kilometer in gebogen houding loopen is zelfs in gewone gevallen al ver moeiend. maar onder den grond is hot nog heel wat erger. Na een kwartier werd de weg zóó steil, terwijl de hoogte van do tunnel nog maar drie voet bedroeg, dat het onmogelijk was om met het hoofd vooruit verder te gaan. Men bond zich de lamp om den hals en als een kreeft moest men zijwaarts naar beneden kruipen. Het kolen stof was verstikkend. Toen we een 200 M. op die wijze ons hadden voortbewogen, riep ik uit: U wilt toch niet beweren, dat de mijnwerkers op deze wijs naar de plaatsen gaan waar ze werken moeten? Natuurlijk, was het antwoord, dat kon den menschen niets schelen. Maar waarom wordt do gang dan niet hooger gemaakt, zoodat zo ten minste staan kunnen? Dat is veel te duur, ze werken zoo ook best. U moest maar eens kijken in de gangen, die op 800 en 900 M. diepte liggen, waar ze heclemaal geen ma chines hebben en waar zo met naakt boven lijf op hun zljdo liggend hun liouweelcn ge- bruikon moeten! Maar waarom kunnen de arbeiders dan niet met de kolenlift naar boven en beneden gebracht worden? vroeg ik. Veel te gevaarlijk, antwoordde de inge nieur. Waarom is er dan geen lift voor hen? Veel te duur, wat hot lakonicke ant woord. Maar is het niet soms te duur om zooveel tijd en kracht te verspillen om naar hot werk en terug te komen? Inderdaad, de mijnwerkers hebben een half uur heen en een half uur terug noodig, zoodat ze feitelijk per dag maar vijf uur werken." De arbeiders zelf gaven den verslaggever trouwens toe, toen hij zich later met hen onderhield, dat het naar boven en beneden kruipen het zwaarste deel van hun taak was. Het is dan ook waarlijk geen wonder, dat in 1930 van de 231.000 mijnwerkers die noodig waren, slechts 177.000 aan den ar beid waren en dat het verloop178.000 bedroeg. Nu het Vijfjarenplan aan alle kan ten kans op arbeid geeft, is dc uittocht van de arbeiders uit het Don-bekken tot een massa-vlucht geworden. Men heeft een po ging gedaan werklooze Duitsche mijnwcr kers uit het Ruhrgebied te krijgen. Onge veer 1000 zijn gekomen, zijn een paar weken gebleven, maar velen gingen weer huistoe, aangezien ze aan de werkloosheid in Duitschland de voorkeur geven boven het geld verdienen in dergelijke omstandig heden. EEN TON VERDUISTERD? Opgevraagd geld werd niet uit betaald. Omtrent de verduisteringen le Oosterzee wordt nog nader gemeld De vorige week Woensdag bleek, dat S. K., kassier van de Coöperatieve Boerenleen bank te Oosterzee gelden, welke te zijnen kantore werden opgevraagd, niet kon terug betalen. Natuurlijk ging dit als een loopend vuurtje door het dorp en kwamen in den loop van den dag verschillende personen hun geld terugvorderen, evenwel zonder resultaat. Hierbij bleek, dat niet, zooals aan vankelijk gedacht werd, do bij de Coöpera tieve Boerenleenbank gedeponeerde gelden niet konden worden terugbetaald, doch dat de heer K. naast de Boerenleenbank, er zelf een bank op nahield. Zeer waarschijnlijk onder invloed van tijdsomstandigheden kon deze de vorige week geen terugbetalingen doen. Toen dit in het dorp bekend werd, werd de toeloop steeds grooter en hierbij is gebleken, dat. het in hoofdzaak kleine spaarders zijn, die gedupeerd zijn, De heer K. moet, als menschen gelden bij de Boeren leenbank wilden beleggen, dezon moermalen aangeraden hebben dit l?ij hem te doen, waarbij dan een hoogere rente dan do bank gaf, werd voorgesteld. Aangezien de heer K. een groot vertrouwen genoot en van ge goede familie is, traden velen, naar thans blijkt, in deze voorstellen. Over het tekort loopen allerlei geruchten, doch niets is hieromtrent met zekerheid nog bekend. Naar de „Volkskr." verneemt is dc kassier Zaterdagavond geschorst in zijn betrekking, omdat de door hem gepleegde handelingen strijdig zijn met zijn functie als kassier. Het bestuur der Boerenleenbank heeft boeken en andere bescheiden van de Bank in bo- slag genomn. Do heer K. heeft ruim twintig jaar, van de oprichting der Bank af, deze functie in het genot van een groot vertrou wen vervuld. DE GESCHIEDENIS DIE ZICH HERHAALT. De Sarphatistraat. In Amsterdam, een tijdscliriftjo go- wijd aan de schoonheid van Amsterdam en omgeving, lezen wij het volgcndo artikel, waaraan ook andere steden zich eventueel kunnen spiegelen „Publieke Werken heeft dc Sarphatistraat eons onder handen gonomen het duurt al eenige maanden Begonnen werd met do oude hoornen cr uit te nemen en dc mooie laan in het hartje der stad te herschapen voorloopig in een woestenij. Doch er kwam ordede trottoirs werden verbreed, eeri brecdc verkeersweg kwam tot stand, jonge boompjes ook wel eens door Amsterdam- sclie kwajongens „tandenstokers" genoemd werden weer gezet, maarwij waren er nog nietEr moesten nieuwe tramrails komen en daarna eerst wordt een nieuwe „geluiddempende wegbedekking", zooals dat tegenwoordig heet, gelegd. Do bewoners van de Sarphatistraat. die korter dan dertig jaren daar wonen, zullen waarschijnlijk niet weten, dat deze straat in Septcmbor 1902 aan een dergelijke operatie is onderworpen. Het schijnt toen heel lang geduurd te hebben, want de klachten wa ren legio. De tram werd electrisch en daar voor moesten nicuwo rails, enz. worden ge logd. Toen dit klaar was, werd de straat keurig in orde gemaakt. Maareven later werden dc trottoirs opengebroken voor het leggen van elcctrische kabels. Toen dit klaar was, dachten dc Sarphatistraat-bcwo- ncrs-uit-dic-dagen, dat zij cr waren, want de straat werd weer keurig in orde ge maakt. Maaropnieuw ging de straat open, thans voor het leggen van een water leidingsbuis naar dc Deli-Brouwcrij aan do Wccsperzijdc. Toen was het afgeloopen. De bewoners schreven ingezonden stuk ken Waarom kan dat alles niet tegelijk gebeuren Er wordt gesmeten met het geld der belastingen, die toch al zoo hoog zijn Thans gebeurt alles in éénmaalmaar vlug gaat het toch niet En de belastingen zijn cr zeker niet lager door BEZOEK VAN MINISTER BRIAND. Zooals is gemei 1 zal vermoedelijk mi nister minister Bi und a.s. Maandag do installatie van do Internationale Eererecht bank voor Journalisten in Den Haag ko- mon bijwonen. Indien do Franscho minis ter aan dit voornemen gevolg zal kunnen geven, zal hij dan tevens een bezoek bren gen aan het Wostland. waar te Naaldwijk de veiling en een tuinbouwbedrijf zullen worden bezocht. Daarna zou hij naar Rot terdam gaan. Eenige leden van het corps diplomatique en buitcnlandschc journalis ten zullen minister Briand op zijn tocht door liet Westland vergezellen. DE BANANENBOOTEN BLIJVEN TOCH TE ROTTERDAM. Rotterdam, G Oct. Dc door liet con cern Eldere—Fyffes genomen maatregel, om nu de val van het Engelsche pond het voordeoligcr maakt de bananenbooton voor schoonmaken, bunkeren en proviandeoren naar Engeland te dirigecren, deze booten niet meer naar Rotterdam te zenden, is weer ongedaan gemaakt, zoodat dit werk, waar bij van vele arbeidskrachten gebruik go- maakt wordt, voor de Rotterdamsche ha ven behouden blijft. VAN ONZE VEEMARKTEN, Veel nieuws is cr ook dit keer niet le vermelden. De handel blijft'algemeen slecht en geeft nog zeer weinig hoop op verbete ring. Trouwens ons inziens is dit ook nog niet te verwachten. De zeer slechte econo mische toestanden in dc diverse landen beïnvloeden dc wereldhandel cn dat oefent ook weer invloed en druk uit op onze prij zen. Op de gebruiksveemarkt schiint Bclgié ook niet meer mee te kunnen komen, ook daar gaan cienals bij ons dc prijzen om laag, vooral van het slachtvee. Voor enkele weken toen door hen het seizoen werd in gezet, werden door hen nog zeer hoogc prij zen boste*'!, van 300 tot 375, nu is 300 zeker wel a-» Jtopprijs. Het weer is voor een goede herfsthande! ook te zacht. Vee opstallen doet men nu neg niet en gras is cr niet veel meer; dit maakt dat dc handel in verschc melkkoeien alhoewel daarvan de aanvoer niet ruim is, zeer stil is. Zeker is het dat.de korte aan voer hier dc prijs er oiihoudt. cn tevens be wijst het, dat dc verkoopcr (boer) ze niet voor minder afstaan wil, anders werd de aanvoer grooter. De slachtveemarklen zakten ook nu nog verder door, vooral voor de 2de en 3de kw. lste kw. wordt momenteel niet veel aange voerd. Het 6chijnt dat men deze meer vast houdt en niet wil afstaan voor deze lage prijzen. Dat de prijs nu gerust, laag ge noemd kan worden, bewijst wel do inkoop. Wanneer men nu toch ziet. dat er goede riioe koeien vorkocht worden voor 0.60— 0.65 de K.G. geslacht, kurjnen wc ons niet goed indonken dat zo dan nog zoo slecht te plaatsen zijn. Maar ook in den vleescli- handcl is de omzet biizondcr stil. Alles wacht op wat koeler weer; of het evenwel helpen zal, betwijfelen we sterk. Do zeer lago voederprijzen zullen van zelf het pro- duceeren van vlcosch en vet in de hand werkon, niet alleen in ons land. maar ook bij onze concurrenten. Rotterdam had op do gebruiksveemarkt nu een wat ruimeren aanvoer, de handel bleef over 't geheel slecht, vooral in jong fokveo is cr bijzonder weinig animo. Do zeer sterke aanfok welke nu al een kleine 2 jaar aanhoudt, zal ons inziens de vraag ook niet doen opleven. Goede gra6kalvcren golden nu van 35—65 per stuk. De ver schc melkkoeien konden beter geplaatst worden dan in Utrecht, alhoewel de prijzen niet zooveel hooger waren, deze goldon nu van 200—300 per stuk. Er waren meer koopeis. De vette kalveren worden nu minder aan gevoerd, waardoor een verdere zakking voorkomen wordt, de prijzen konden zich dan ook handhaven. De nuchtere kalveren zijn slecht te verkoopeti. Dc vette varkensmarkt ondergaat weinig verandering, flinke aanvoeren met over 't algemeen Hauwen handel cn ongeveer de zelfde prijzen. Op do magere markt is, zoo als we al reeds meldden, een tikje meer handel H. DUITStHE LANDBOUWMARKTEN. Berlijn, 7 October 1931 Aardappelen: Keulen: Rijnlandsche ronde gele (Industrie) I. 2.60 (onv.) do. II. 2.50 (onv.); do. lange gele nieren 3.70 (onv.) Posen: 122-1.30 (1.10-1.15). Groenten: Berlijn: Hol!, bloemkool 3.50, bij groote partijen 3 per krat van 12 stizeer veel Noord-Holl. materiaal, alles van prima kwaliteit, groot en vast; ook veel Duitsche aanvoer uit Erfurt, Frankfurt a.O. enz. Zittau, meest veel mindere kwal., markt overvoerd; Holl. spruiten 17.5020; Holl. sla 3 (3.75—4) per krat van 30 st.; komkom mers hoofdzakelijk Duitsche aanvoer, Gro ninger 35—38; tomaten vast, kl. Holl. aanv., prijzen hooger, n.l. tot 22 voor A. Dortmund: kalm; Holl. bloemkool 20—32; Holl. sprui ten 13—19; peen 2.30—3; sla 4—6; andijvie 46; spinazie 68; komkommers 10—20; Holl. tomaten 9—11. In Erlurt deed bloem kool 15—20, in Kiel naar kwaliteit 745 Uicnveling in Calbe: 3.253.38. Fruit: Berlijn: Tafelappelcn 10—20; tafel- peren vast 12—25; Holl. alicanten hooger, 48—60; andcro soorten druiven vast. Russ. veel hooger. Ilot mooie weer werkt voor peren cn druiven stimuleerend, maar het weerbureau voorspelt kouder weer met re gen. In West-Duitschland was het weer reeds slechter cn kwamen in verband daar mee peren op iets lager niveau, terwijl Holl. druiven nauwelijks prijs hielden; dc han del was overal langzamer. Appelen onv Dortmund: tafclapp. 12—15, matig. Boter: Hamburg: veiling der Meicreiver- biinde van Slceswijk-Hnlstein: Middelprijs 1. 129.40 (133); II 120 (117); Markonbutter 129.85 (133). Alle prijzen in R.M. per 50 K.G. (bloem kool, sla, andijvie, komk. per 100 st.) FRUIT- EN GROENTENVEILING. Prfjsnoleering 7 October. Druiven 17—25 ct., tomaten 3—7 ct. per pond; sterappel 1415 ct.. bellefleur 818 ct.. goudrcinct 1115 ct., notarisappel 14 ct lcmoenappol 11 ct., pondspcren 89 ct„ Gr. kroon 7—10 ct., Hcrzogin Elsa 17 ct-, Wil liams 18 ct., Graham Jubilé 1218 ct., Cala- bas do Tirlemont 13 ct., Goudpormaint 10 ct., winterjannen 8—9 ct.. Present v. En geland 10—15 ct., snijboonen 3242 ct„ 6p. boonen 4045 ct.. postelein S1*2 ct., spi nazie 6—15 ct., pronkers 9—12 ct.. spruiten 10—12 ct per K.G.; perziken 9 ct.. bloem kool 5—19 ct., roode kool 1—4 ct., gele kool 2—3 ct.. groene kool 2—8 ct., Chin, kool 1—3 ct. per stuk; sla 4—22 ct., andijvie 11 29 ct., prei 618 ct. per 10 stuks; wor tels 4—8 ct. p. stuk; bieten 14—28 cl. per 10 bos. DE POSTVLUCHTEN. Aneta-Vaz Dias meldt: Bij de h'. L. M. is bericht ingekomen, dat de Oievaar om 6 uur uit Karachi is vertrok ken en na een tusschenlanding van 10.40 uur tot 11.40 uur in Djask, om 16.30 uur in Bushir is geland. DE „RAAF" VAN SCHIPHOL VERTROKKEN. Amsterdam, S Oct. Hedenmorgen om kwart over 7 is het K.L.M. vliegtuig Raaf van Schiphol vertrokken voor dï wekclijk- scho vlucht naar Indië. Vliegers zijn Sil- levis en Parmentior, de boordwerktuigkun dige is Philip en marconist Dcney6. Het vliegtuig hzeft 218.52 K.G. post cn 23 K.G. lading aan boord. DE HONIGOOGST OP DE VELUWE. Barncveld, 7 Oct. Hot honiggewin op de Veluwsche heidevelden is dezen herfst al zeer verschillend geweest. In sommige streken hebben do nijvere diertjes over vloedig honig in dc korven of kasten gebracht, terwijl op andere plaatsen bijna niets werd gehaald. Zoo waren de stokken, die ten zuiden van het dorpje Kootwijk heb ben gestaan, geheel gevuld met heerlijke honig, terwijl do bijcnkolonies, waaraan de Noordzijde van genoemd dorpje als stand plaats was aangewozen, nauwelijks den kost hadden opgehaald. Ervaren imkers, wion wij naar de reden hiervan vraagden, wisten hierop geen af doend antwoord te geven. Gemiddeld echter kan van een redelijk honiggewin worden gesproken, en wat van veel belang mag worden geacht, is het feit, dat de kwaliteit van dc honig opperbest kan worden genoemd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 2