ambrsfooOTsch dagblad PLAATSINGEN BIJ DE LANDMACHT Donderdag 8 October 1931 -DE EEMIANDER" 30e Jaargang No. 86 NIET DUURDER SJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V. EEN GERUCHT WEER SPROKEN ONS HYPOTHEEKBANK BEDRIJF HET GEHEIM VAN 0E HEIDE EEN RADIO-JAARBOEK HET NIEUWE LEIDSCHE STADHUIS Met ingang van 1 November 1931 zijn do .volgende plaatsingen, enz. bevolen: de tot kolonel bij den generalcn staf be noemde luitenant-kolonel I. H. Reijnders wordt toegevoegd aan den chef van den ge neralcn staf; de tot kolonel bij den gcncralen staf be noemde luitenant-kolonel J. van Andel wordt bestemd vdor chef van den 6taf van het hoofdkwartier van het veldleger; de majoor H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, van den generalcn staf, wordt be stemd voor sous-chef van den staf van het hoofdkwartier van het veldleger; do kapitein van den generalcn staf F. M. F. Stuvol wordt toegevoegd aan den com mandant van het veldleger: Do luitenant-kolonel van den generalcn staf jhr. J. T. Alting von Geusau wordt be stemd voor chef van den staf der Ie devisie; de majoor der artillerie N. T. Carstens wordt ingedeeld bij het Ode regiment veld artillerie te Leiden, met bestemming voor de functie van hoofdinstructeur; dc majoor P. Jessé, van het regiment gre nadiers, wordt toegevoegd aan den inspec teur der infanterie; de kapitein A. den Hertog, van het regi ment jagers, wordt overgeplaatst bij het 4e regiment infanterie en werkzaam gesteld bij het vrijwillig landstormkorps lucht wachtdienst; de eerste luitenant R. P. Wirix van het 4e regiment infanterie wordt overgeplaatst hij de normaalschietschool te 's-Graven- hage; de majoor P. N. van Bavel van het 22c re giment infanterie wordt overgeplaatst naar het 10c regiment infanterie met bestem ming voor hoofdin6tructeur, commandant van do regimentsschool; de majoor J. A. Brederode van het 21e re giment infanterie, commandant van bet landstormverband Alkmaar, wordt overge plaatst naar het 22e regiment infanterie te Ede met bestemming voor inajoor voor spe ciale diensten; de majoor R. Lagaay van den staf der IIIe infanteriebrigade, commandant van het in- declingsdislrict Groningen, wordt overge plaatst naar het 12o regiment infanterie te Groningen met bestemming voor hoofdin structeur, commandant van de regiments school; de majoor W. T. Harms van liet Io regi ment infanterie wordt overgeplaatst naar het 9e regiment infanterie te Assen met bestemming voor majoor voor speciale diensten; de majoor II. P. van Vuurcn van het 9e regimept infanterie wordt overgeplaatst naar het le regiment infanterie te Assen, met bestemming voor hoofdinstructeur, commandant van dc regimentsschool; de majoor H. A. Kloos van den 6taf der infanterie wordt overgeplaatst naar den staf der IIIo infanterie-brigade met be stemming voor commandant van het indcc- lingsdistrict Groningen; de eerste luitenant A. C. Cambier van den staf der IVe infnnteric-brigadc wordt overgeplaatst naar den staf der infanterie en toegevoegd aan den inspecteur der in fanterie; dc majoor mr. dr. J. S. Barbas van het 8e regiment infanterie wordt overgeplaatst naar het 19c reg. inf. te Arnhem, met be stemming voor hoofdinstructeur, comman dant van do regimentsschool; de majoor J. C. van Mourik van de nor- maalschictschool wordt overgeplaatst naar het 8e reg. inf. te Arnhem met bestemming voor majoor voor speciale diensten; de kapitein H. A. A. Sitsen van het 17c reg. inf. commandant van het landstorm- verband Leeuwarden wordt overgeplaatst naar het 5e reg. inf. te Amersfoort; de majoor J. J. P. Driesscn van het 18e regiment infanterie wordt bestemd voor dc functie van hoofdinstructeur, commandant van de regimentsschool bij dit regiment; de majoor A. P. Uni van het lSe regiment infanterie wordt bestemd voor majoor voor speciale diensten bij het. regiment; de majoor C. do Iongh van het 2e reg. veldartillerie wordt bestemd voor hoofdin structeur bij liet regiment: do kapitein D. M Lucardie van den staf der lie artillerie-brigade wordt overge plaatst naar het 2c reg. vcld-artillerie te 's-Gravenhage; do kapitein der kon. marechaussee A. A. S. v. Alphen wordt overgeplaatst naar de le divisie van liet wapen, standplaats Breda; do dirigeerend officier van gezondheid der eerste klasse dr. E. J. Denekamp, thans toegevoegd aan den inspecteur van den genccsk. dienst der landmacht wordt bestemd voor chef van het militair hospi taal te 's-Gravenhage; de dirigeerend officier van gezondheid der derde klasse N. A. A. van do Roemer, thans commandant van de school voor re serve-officieren van den geneeskundigen dienst, wordt toegevoegd aan den inspec teur van den geneeskundigen dienst der landmacht; de dirigeerend officier van gezondheid der 'derde, klasse W. S. Göbel wordt be stemd voor commandant van do school voor reserve-officieren van den geneeskun digen dienst te 's-Gravenhage; do dirigeerend officier van gezondheid der tweede klasse II. G. Ik Benncma wordt overgeplaatst van Amersfoort naar Assen; do dirigeerend officier van gezondheid der tweede klasse C. Hanedoes wordt over geplaatst van Ede naar Amersfoort; de dirigeerend officier van gezondheid der tweede klasse dr. D. J. A. v. Rcekum wordt overgeplaatst van Utrecht naar Ede; do dirigeerend officier van gezondheid der derde klasse P. G A. van Dijk wordt overgeplaatst van Assen naar Utrecht. en veel gezonder dan vleesch, zijn onze verschillende vischsoorten. SMAKELIJK LICHT VERTEERBAAR VOEDZAAM. Daar WIJ ALLEEN in Amersfoort alle vischsoorten PERSOONLIJK in de Rijksvischhallen te IJrnuiden inkoo- pen, is U verzekerd van de FIJNSTE KWALITEITEN en de B1LLIJKSTE PRIJZEN. Tarbot, tong, kabeljauw, schelvisch, schol, bot, zee-car- bonade, vischconserven, garnalen, warme garnalen cro- quetten, vischkoekjes, gebakken visch, Nieuwe, Haring, ge marineerde haring, rolmops, gerookte en versche paling, stok visch, zoutevisch enz. enz. ALLEEN: Utrechtschestraat 40. Telef. 92. Gerechtigd tot het voeren van het wapen van Z. K. H. den Prins der Nederlanden. 's-G ravenh ago, 7 October. Ons kwam ter oore dat hedenmiddag te Amsterdam het gerucht liep, dat minister de Geer zou aftreden en dr. Colijn in zijn plaats zou treden. Uit de be6te bron kunnen wij met de meeste stelligheid mededeelen dat dit ge rucht eiken grondslag mist. VERHOOGING VAN OPCENTEN. Salarisverlaging in Gelderland? In verband met den toestand van de Provinciale geldmiddelen moet het in het voornemen liggen van Ged. Stat-cn van Gelderland voor het stellen het aantal op centen op de hoofdsom der Rijksinkomsten belasting en dat op de hoofdsom der Ver mogensbelasting le verhoogen van 20 tot 27. Voorts gaan er geruchten, dat Ged. Sta ten overwegen of overgegaan dient te wor den tot salarisvermindering der ambtena ren of tot verplichte pensioenstorting door het personeel. MATROOS VERDRONKEN. Op de marinewerf te Den Helder. Den Helder, 7 Oct. Op de marinewerf alhier geraakte hedenmorgen dc 23-jarigf matroos-seiner le klasse W. de Wit te water, toen hij fan een vaartuig een lijn aan wal wilde brengen. Hij verdween onder het schip. Eerst na 8 minuten dreggen 6laagde men er in den drenkeling hoven te brengen. Kunstmatige ademhaling en toegediende injectie moch ten echter niet meer baten. De dood moest worden geconstateerd. Het slachtoffer was ongehuwd. FRAUDE BIJ EEN LOTERIJ. Groningen, 7 Oct. Bij dc laatst gehou den verloting van de Groningsclie Hard- draverijcnverecniging blijkt een der col porteurs, de 32-jarige N. E. R. te Gronin gen, dc opbrengst van ecnigc honderden loten ten eigen bate te hebben aangewend. Van het geld was niets meer over, aange zien hij alles zelf heeft gebruikt. Dc man is gearresteerd en zal ter beschikking van dc justitie worden gesteld. Nieuwe geruststellende verklaring In verband met de huidige moeilijkheden in liet geld- en bankbedrijf heeft het Nederl. Correspondentie Bureau geïnformeerd hoe de toestand in het hypotheekbankbedrijf is en op welke wijze dit bedrijf de crisis door komt Van deskundige zijde werd medegedeeld, dat hot bedrijf der hypotheekbanken den laatsten tijd stagnatie ondervindt. De groot ste factor, welke deze stagnatie veroor zaak, is het abnormale aanbod van pand brieven De eigenaardigheid van den han del in pandbrieven is. dat deze wel op de beurs door commissionairs te koop worden aangebeden, doch dat de banken uitsluitend deze brieven kocpen. •Wil een hypotheekbank de koersen van de pandbrieven in dezen tijd niet A 1'aban don laten vallen, dan i6 zij dus wel genood zaakt krachtigen steun te verleencn en het aanbod al is het nog zoo groot op (e nemen In \crband met den inkoop van pandbrie ven hebben de banken zorg te dragen voor liquide middelen en daarom zullen in het algemeen geen hypotheken van banken in deze dagen te verkrijgen zijn. Voor geval len dat toch nog hypotheken afgesloten worden is dit slechts tegen verhoogde ren te. Nadrukkelijk werd ontkend, dat hypo theekbanken aanzienlijke verliezen geleden zouden hebben. Dc angst voor inflatie van den gulden is ook hier een belangrijke factor. Herstelt het vertrouwen zich en worden de pandbrie ven niet meer in massa op de markt ge worpen. dan krijgen de hypotheekbanken ook weer middelen tot haar beschikking. De bpurs is zelfs eenige dagen gesloten ge weest voor noleeringen van pandbrieven. Kort daarna is echter weer besloten de no teeringen te doen plaats hebben en kwa men deze op normale wijze tot 6tand, zich in het algemeen aanpassende bij die der staatsfondsen. Integendeel, de malaise op de huizen markt doet zich in hoofdzaak gevoelen bij de grootc heerenhuizen en villa's Het ter rein waar hypotheekbanken bij voorkeur haar werkkring hebben, liet huizentype van middenstandsprijzen. is niet belangrijk in waarde gedaald. Ook bij de betaling van do verschuldigde renten zijn tot dusver geen groote moeilijkheden voorgekomen. Er is zoo besloot onze zegsman geen enkele reden tot ongerustheid over liet. hvpotheck- bedrijf. De banken kunnen in deze dagen echter de koersen van hun pandbrieven niet laten gaan Vandaar de stagnatie in hun bedrijf. DIERENBESCHERMING. Dc Deutscher Tierschutzverein te Berlijn heeft, bij gelegenheid van zijn 90-jarig be staan, aan Jhr. Mr. J. L. W. C. von Weilor, in diens hoedanigheid als voorzitter van de Nederlandsche Vcrceniging tot Bescher ming van Dieren, zijn gouden eere-medaille verleend. De oud-gouverneur-generaal van Ned.- Indië, jhr. De Graeff, kwam gister morgen per s.s. „Baloeran" in Rot terdam aan. Z.Exc. verlaat het schip. Ten snyt geen zweerd zoo grievelijk zeere Als tonge die roovct des menschcn cere. Uit het Engclsch van MORICE GEHARD door W. v. E.—v. R 33' Dan moest ge dus op zijn eerlijkheid vertrouwen in zooverre hij die bezat! Manson dacht aan bet gezegde „dief en diefjesmaat" en werd vuurrood. Dat is Goddank voorbij, mij; heer zei 'de hij, en ik ben U dankbaar, dat l' mij de kans geeft het hoofd weer rechtop te kunnen houden! Mr. Myddleton legde zijn hand op Geor ge's schouder Ik heb respect voor je gekregen, zeide hij, onthoud, dat ik van nu af aan altijd een vriend voor je zal zijn! Ik zal Uw vriendelijkheid mijn leven lang niet vergeten! Zoo is liet genoeg! Wat zullen wc met <lie zakken doen? Die behooren U toe, mijnheer, en zijn, naar ik 6chat, minstens vijftig pond per zak waard, waarschijnlijk meer. Dan zullen we ze niet a:hteriatm, sprak dc Squire. Mijn zakken zijn groot ge- noc om er elk een te bevatten. Ik :icb ei wel eens een paar konijnen in gehad, en deze zakken nemen niet meer plaats in. Dit zeggend stopte mr. Myddleton den buit in dc ruime zakken van zijn jachtbuis Ik wil hier nooit meer terugkomen, merkte George met oen zucht \an dank baarheid op, toen zij weer bui!on cp de rots waren gekomen. Eenige oogenbükkon later voer de boot dc vaargeul weer in. Toen zij de open zes bereikt hadden, gaf Manson het roer over. Zij hadden' wind mee zoodat het zeil on middellijk bol stond en zij vlug vooiuit kwamen. De zon scheen op lie? water en deed al de schoonheid der zee uitkomen: het geschitter der golven, dc vooi troliende brekers, ri.e de boot onder bet varen vormde, liet scheen moeilijk te gclooven, «lat zij in dc gez .Riten „Maggie" zulk een getuigenis van ecu af gespeeld drama achterlieten. Hoc verschil de deze mooie namiddag van de nachte lijke duisternis, waarin Ducros in dn vaar geul van de Hammets den tol had betaald voor zijn onwettige handelingen en zijn heb zucht! George Manson had reden genoeg, zelfs maar de gedachte te haten aan der. man, die hem zoo ver van het goede piet, dat hij voor dien tijd stee ls had bewandeld, hal afgebracht; toch speet het hem, dat hij zulk een vrees el ijk en eenzaam einde had ge vonden. Hoe dikwijls waren zij niet tezamen op dezelfde plek geweest, waar de mijnwer ker het leven had ver.oren! Toen zij de haven binnenliepen, kr^eg George Manson een welbekende japon in het oog, dicht bij den vuurtoren Is dat je vrouw, lie op je wacht? vroeg Squire Jack, want zijr scherp oog had de eenzame vrouwelijke gedaante ml: ree '.6 ontdekt. Ja, mijnheer! Het lijkt me heel prettig, zoo opg-wacht te worden, Manson' merkte Mr. Myddleton op. Een goede vrouw is meer waard dan een dozijn slechte vrienden. Ik hoop dat ge luk ook een6 le smaken, George! Dat hoop ik aan harte, mijnheer! Een groote menigte volks stond op dpn terugkeer van de boot te wachten, cm nieuws te hooren omtrent het onderzoek en het lot van Ducros. Toen hij hen zag, zeide Mr. Myddleton: Ik geloof dat hot beter is, het uur, waarop we naar de kopcrader gaan, te wij zigen. Je weet den weg er heen zeker even goed bij nacht als oyerdrag te vinden? voegde hij er losje bij. Ja, Squire, antwoordde Manson, bet spijt mij het te moeten erkennen. Terwijl hij nog sprak, schuurde de kiel van de boot reeds over de helling van het In navolging van het buitenland Evenals in Engeland jaarlijks het B. B. C. Yearbook en in Duitschland het Rund- funk-Jahrbuch verschijnt, zal te beginnen ;met 1932 voor ons land een Radio-Jaarboek worden uitgegeven. De inhoud zal bestaan uit: a. wetenschappelijk en populair gestelde artikelen met betrekking tot de radio. b. Een overzicht van dc organisatie van den radio-omroep bij het Rijk en de ver- ccnigingcn en de belangrijke gebeurtenis sen daarvan in het laatste jaar. c. Gegevens, in hoofdzaak technische, voor dc luisteraars van belang. Het boek zal rijk gcillustreerd worden en tevens bijdragen van bclletristischen aard bevatten. De bedoeling is derhalve tweeledig: le. De geschiedenis van den Nederland- schcn radio-omroep in een verzamelwerk jaarlijks vast te leggen 2e. een naslagwerk op radio-gebied sa men te stellen. Dc samenstelling van het jaarboek ge schiedt met medewerking van autoriteiten en toonaangevende figuren in de radio wereld, door den heer A. Weber, secreta ris van den Radio-Raad. Uitgever is de heer A. J. G. Strengholt te Amsterdam. strand IT ft zeil was reeds bij den ingang van de haven gestreken; de mannen had den het laatste eind geroeid. Mr. Myddleton's paard stond op hem te wachten; de knecht stond er bij en hield zijn eigen paard bij den teugel. Voordat de Squire opsteeg, zcidc hij Manson vriende lijk vaarwel. Zeg aan je vrouw, dat ik je benijd, George, zeide hij. Toen schudde hij Mr. Jervaise dc hand en bedankte hem en zijn manschappen voor hun diensten. Met een licht hart en vlugge voeten be klom Manson het zigzag-pad. Bovenaan ontmoette hij Maggie. Wat is er voor nieuws, George, vroeg zij. We vonden de boot vol water geloo- pen, zooals ik verwachtte. Ducros moet naar zee zijn gedreven. Dat spijt mij, zeide zij. Ik had nooit tevoren een vijand, en al was hij er een, ik zou hem nooit zoo'n vreesclijk lot heb ben toegewcnscht. Zij huiverde. Alleen t» moeten sterven zonder ie mand in je nabijheid, die je laatsten snik opvangt, slechts met den wind en de gol ven om je heen O, George, soms verbeeldde ik mij, dat het jou zou gebeuren! Zij legde haar hoofd op zijn schouder en weende. Doch niet alle tranen worden uit zorg geboren. B. en W. stellen voor hef te bouwen op de plaats van het oude Leiden, 7 Oct. Naar wij vernemen luidt het voorstel van B. en W. betreffende den bouw van een nieuw Stadhuis, welk voor stel op Maandag 19 dezer door den Raad zal worden behandeld, als volgt: Het Stadhuis zal worden opgetrokken op de plaats van 't oude, met behoud van den ouden gevel, zoo noodig met uitbreiding tot aan de Korenbrugsteeg, aldus geheel in overeenstemming met den wensch onlangs in het gepubliceerde schrijven van den mi nister geuit. Het voorstel zal verder in houden enkele vooraanstaande architecten uit te noodigen een ontwerp te vervaar digen. Vandaag zal dit voorstel in de Leidsche Commissie voor Fabricage worden behan deld. EEN AGENT TE HAARLEM GEARRESTEERD. Verdacht van diefstal. Gisteravond is een agent van politie te Haarlem gearresteerd, die er van verdacht wordt tusschen Zaterdag en Zondag uit een brandkast, staande op een der afdeelingen van het stadhuis te Haarlem, een bedrag van 125 te hebben ontvreemd. De dader heeft de plaats kunnen ontdekken waar het sleuteltje van de brandkast geborgen was. Nadat het ambtenarenpersoneel van het stadhuis door de. politie was gehoord, is de verdenking tenslotte gevallen op een sur- veilleerend agent. DE SUIKERBIETENTEELT. Steunregeling. Wij vernemen dat het in het voornemen der regeering ligt voor 1932 een zelfde steunregeling voor de suikerbietenteelt te willen toepassen als voor 1931. Aangezien vrijwel vaststaat, dat deze regeling weder tengevolge zal hebben dat een onvoldoende oppervlakte suikerbieten zal worden uitge zaaid, zullen naar verluidt eenige Kamer leden voorstellen het recht op den invoer van suiker eenig6zins te verhoogen. OPENSTELLING VAN LANDGOEDEREN VOOR HET PUBLIEK. Langs den Dinkel. Bij beschikking van den minister van Binnenlandschc Zaken en Landbouw en van Financiën is indertijd dc Natuur- schoonwet 192S toepasselijk verklaard op de landgofderen „Singraven", „Harsseveld" en „Bögelskamp", onder de gemeenten Los ser en Denekamp. Deze bezittingen zijn zeer schilderachtig langs de Dinkel gelegen. Ze bestaan be halve uit een kasteel met. omgeving, uit. bosschen, lanen en boomgroepen, afgewis seld door meer of minder uitgestrekte bouw- en graslanden. De eigenaar mr. W. F. J. Laan, te Dene kamp, heaft thans naar wij vernemen een belangrijk deel van de landgoederen opengesteld, waardoor voor het publiek een fraaie wandeling is verkregen. De openstelling geschiedt op kaarten, welke verkrijgbaar zijn aan het huis Singraven van 's morgens 9 tot 's avonds 6 uur, tegen den prijs van 0.25 en die geldig zijn voor een geheel jaar. r DUSSELDORFSCHE BANKIER VERDRONKEN. Zijn lijk uit de Waal opgehaald. N ij m e g e n, 7 Oct. Sinds Maandag van de vorige week tastte men in het duister omtrent het lot van den Dusseldorfschen bankier Fritz Emil Schüler. Men had de vorige week Maandag zijn kleeren gevon den aan den oever van de Waal te Nijme gen. Woensdag j.l. had hij nog een brief kaart verzonden naar Dusseldorf. Sinds dien hoorde men niets meer van hem. Van morgen werd zijn lijk gevonden in de Waal tusschen Tiel en Echteld. HOOFDSTUK XVIII In den tuin. Mildred Keigwin was dol op haar tuin. Zij hield er niet alleen van, er in te wan delen, doch zij werkte er ook in. Het was een ouderwetsche tuin, omringd door en muur van leem en slroo. Niets er in was stijf en opgeprikt, en de bloemen stonden er met de groenten dooreen." Behalve door eenige bedden met gerani ums, calceolaria's en gele en witte mar grieten werd de ruimt» voor het huis in genomen door een groot grasveld. De tuin lieden droegen er veel zorg voor, zoodat het gras er uit zag als fluweel. Dit deel van den tuin stond onder toezicht van mrs. Keigwin. Zij liet haar dochter de vrije hand in wat zij „dc wildernis" noemde. Mrs. Keigwin beweerde altijd, dat men in Mildred's domein een kool vond, als men een roos verwachtte, en dat, als men er lelietjes van dalen plukte, men er niet zel den peterselie bij uittrok. Ik houd van orde zei de oude dame ste?ds, en die heerscht in mijn deel van den tuin; Mildred houdt van onregelmatig heid. en die is er bij haar dan ook ruim schoots. (Slot volgt).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5