DE WITTE dr* HET JUBILEUM VAN DEN BAKKERSBOND gibbs-dag! IN MASSA'S SLIJTERIJ .s ST. EMI LI ON p, f|.f 1,40 p. anker f 56.- A. K. VAN NIEUWKERK N.V. ,r i FEESTVERGADERING IN 'T KOLONIAAL INSTITUUT Gesoigneerde Tké-Complet De Fa. M. R. N. Oosterveen Prijscourant o.t. HARTOG'S FABRIEKEN TE 0SS HET AFTREDEN VAN MR. VISSERING xlïW\tiD[t LTPSTP:I7 Tell^tS DE SALARISKORTING WERKVERRUIMING Zwaareikenslaapkamerameublementmetspiegelkastf143.50 Beekstraat Tel. 543 Beekensteinschelaan HUMORHOEKJE De heer Stahle over verleden en heden Benoeming van eere-leden Amsterdam, 7 October. Na dc .Bisteren gehouden samenkomst welke de inwijding van het nieuwe gebouw aan de Vondel straat ten doel had, heeft hedenmiddag, ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van den Nedcrlandschen Bakkorsbond, in de aula van het Koloniaal Instituut de eigen lijke feestvergadering plaats gehad Op het podium waren de verschillende bondsbanie- ren opgesteld, terwijl het voorts was omge ven door een schat van bloemstukken. Nadat het bestuur met wethouder E. Po lak, die als vertegenwoordiger van het ge meentebestuur was gekomen, achter de groene tafel had plaats genomen, klonk door een strijkje ten gehoore gebracht, het .Wilhelmus", dat door het meerendeel der aanwezigen zaal en gaanderij waren ge heel gevuld staande werd meegezongen. Vervolgens werd uit Valerius Gedcnckklank gespeeld, waarna de bondsvoorzitter de heer Fred. C. Stahle, een herdenkingsrede uit sprak. De heer Stahle betoogde, dat de toekomst ook voor het bakkersbedrijf er danker uit ziet; hij gaf echter uiting aan de hoop, dat er betere tijden zullen aanbreken. Zaak is het, dat de bakkers zich achter de regce ring scharen. Hij schetste vervolgens den toestand in het bedrijf van vijftig jaren geleden, daar bij hulde brengend aan den durf en de ener gie van de oprichters van den Nederland- schen Bakkers Bond. De toestanden waren teen zeer primitief, het brood werd week in kelders gebakken. Toch was het publick toen tevreden en het at 'meer brood dan thans. De loonen voor de gezellen waren laag, zij varieerden tusschen zes en tien gulden; er werden werkdagen gemaakt van li en 15 uren, terwijl er des Zaterdags 21 uren werd gearbeid. Gezellenorgenisaties waren er toen niet, eerst in 1889 kwam het tot een georganiseerde staking, terwijl ein de 1894 vrijwel alle gezellen ln staking wa ren onder leiding van den Nedcrlandschen Bakkersgezellen Bond. Aanvankelijk voel den de patroons weinig voor organisato risch optreden en lieten zij zich niet gaar ne in functies verkiezen. Desondanks is de Bond er gekomen en als we de thans in het bedrijf heerschende toestanden nagaan zien we dat er veel is veranderd. Thans is er een wettelijke regeling van do werk tijden der gezellen, de loonen zijn op peil gebracht, de werknemers zijn verzekerd te- geB ziekte en ongevallen, hun rechtspositie is geregeld, in collectieve arbeidsovereen komst.mi. De samenwerking met de landel. gezellenor ganisaties is voortreffelijk alleen op één punt bestaat er nog wrijving n.l. ten aanzien van het algemeene aanvangsuur. Groot is het aantal bakkers in Nederland, dat niet voor zes uur kan beginnen. Laten de arbeiders organisaties, riep spr. met nadruk uit, me dehelpen om het algemene aanvangsuur te vervroegen tot vijf uur. De huidige toestanden in het bakkersbe drijf verder releveercnde betoogde spr. dat DONDERDAG wunwKnvHU Vergeet niet de annonce uit te knippen. lederen dag 2^5^ uur 60 cent per persoon dL ETNAK 5EXALI Telefoon 77 heeft de alleen verkoop van onze heerlijke thee IVIelange's volgens o.s. E.F. (China Congo) - 2.10 Imperial f 2.50 Fijne Ceylonf- 2-10 Ceylon Pecco f 1790 Britsch-Ind. Pecco. - 1.80 Java Assam thee f 1.80 Java Grove thee - 1.70 Jave Gebr thee - 1.60 Aanbevellend: HOLLANDSCHE THEEVERBRUIK VEREENIQINQ AM8TERDAM OPGERICHT 1881 zijn nog steeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT en het bekende S. H. M. „Schitletje" diverse merken „OUDE KLARE" enz. HAVIK 41. ToL 292. deze over het algemeen niet gunstig zijn. Met klem adviseerde hij de regeering, met de huidige politiek, welke is vastgelegd in de Tarwcwet, op te houden en een andere wet te maken. Spr. brak vervolgens een lans voor goed vakonderwijs; de geheelo be volking toch heeft belang bij een goede vorming van den a.s. bakker. Wat de organisatie zelve betreft, deze ts sinds 1928 op den goeden weg. De Nedor- landsche Bakkcrsbond telt op het oogen- blik meer dan 5000 leden. Dit aantal is ech ter, als men bedonkt dat er meer dan 16.000 bakkers in den lande zijn, veel te laag. Spr. wees voorts op de stichting van de Meel fabrieken der Ncderlandsche Bakkerij en sprak er ook zijn blijdschap over uit, dat de Bond thans de beschikking heeft overr een eigen gebouw. Spr. richtte tenslotte woorden van hulde en waardeering lot den secretaris, den heer Van Noppen, en tot andere functionnaris- sen, die in den loop der jaren hebben mede gewerkt aan den opbouw van den Nedcr landschen Bakkcrsbond. Nadat vervolgens het choraal „Nun dan- ket alle Gott" ten gehoore had gebracht, ging men van de zijde der bestuurstafel over tot het benoemen van eereleden. Als zoodanig werden benoemd de hecrcn ir. W. H. van Leeuwen, directeur van de Neder landsche Gist- en Spiritusfabriek te Delft, J. K. P. Kraan, directeur der N.V. Meel fabrieken der Nederlandsche Bakkerij, Karl Grüsser te Berlijn, voorzitter van den In ternationalen Bakkers Bond. Julius Steiner te Boedepest, voorzitter van den Hongaor- schcn Bakkers Bond, C. W. Nintcman te Groningon, vico-voorzitter van den Neder- tandschen Bakkers Bond en G. V. Vergeer, voorzitter \an het Nederlandsch Fonds tot Ondersteuning van Bakkersweduwen. De gouden Madaille van Verdienste is hierna toegekend aan den penningmeester van den Bond, den heer Herman C. Kloet te Haarlem. Velen hebben vervolgens den Gouden Bak kcrsbond inhartelijke bewoordingen geluk- gewonscht, o.a. de heer W. Renaut namens „De Voorzorg", afdeeling Amsterdam van den Nederlandschen Bakkers Bond. de heer L. Snapper namens de Vcrecniging van Werkgevers bij het Israelietisch Bakkers bedrijf, alsmede vertegenwoordigers van Gezellenbonden en zusterorganisaties. Na afloop van de vergadering hield het bestuur van den Bakkcrsbond in de hal van het Koloniaal Instituut een geanimeer de receptie. Een officieele mededeeling van het Uhilever:concern In verband met dc in de pers verschenen berichten omtrent sluiting van de fabrie ken der N.V. H. Hartog's fabrieken te Oss, deelt de directie van het Unilevcr-concern (waarvan Hartog's fabrieken deel uitma ken) het volgende mede: De bedoelde berichten zijn in zooverre onjuist, als zij den indruk wekken, alsof het goheele complex van bedrijven van Hartog's fabrieken binnenkort zal worden gesloten. Het besluit tot stopzetting be treft alleen de door Hartog's fabrieken te Oss gedreven margarinefabriek en heeft geen betrekking op de slagerijen en vet- fabrieken der genoemde firma; do twee laatste zullen zoo mogelijk met verhoog de capaciteit in bedrijf worden gehouden. De directie vertrouwt dat bij deze afdee- lingen en daarvan afhankelijke bedrijven te Oss circa zeshonderd werklieden en em ploye's te werk zullen blijven. De onaf wendbare noodzakelijkheid van het besluit om over te gaan tot stillegging van de mar garinefabriek te Oss (die voor een belang rijk deel voor de Engelsche markt werkt) is. behalve in den ingrijpenden invloed, die de daling \an het pond sterling op dit export-bedrijf uitoefent, gelegen in het da gelijks groeiende verzet, dat ln Engeland door een stelselmatige propaganda wordt gewekt tegen het koopen van builenland- sche producten, die evengoed in Engeland kunnen worden vervaardigd, waardoor de verkoop van Ncderlandsche margarine daar te lande ernstig wordt bedreigd. De directie van Unilever heeft daarom, ten einde onherstelbare schade af te wen den, zeer tot haar leedwezen moeten be sluiten om de productie van de margarine- fabriek te Oss naar haar Engelsche fabrie ken te verleggen. Zij betreurt deze stilleg ging, welke zij heeft trachten te vermijden totdat de volstrekte noodzakelijkheid er van zou blijken, in hooge mate en streeft er na alles te doen, wat in haar vermogen is om zoowel door beperking van het aan tal personen die door de sluiting zullen worden getroffen, als door een ruime tege moetkoming aan hen, wier ontslag onver mijdelijk zal blijken te zijn, dc gevolgen van het sluilcn zooveel mogelijk te ver zachten. AUTOBUSSEN VERVANGEN TRAMLIJNEN? Haarlem, 7 October. De Haarlem- sche gemeenteraad heeft hedenmiddag be sloten adhaesic te betuigen aan de plannen der Noord-Zuid-IIollandschc Tramweg Maat schappij om de tramlijnen 2, 3. 4 en 5 te Haarlem op le heffen en deze te vervangen door autobuslijncn. RIJKSHULP AAN RHEDEN. Instandhouding van boschbezit. De Steeg, 0 October. De gemeente Rhe- don heeft een officieele mededeeling ont vangen, dat van rijkswege, voorloopig voor een tijdvak van tien jaren, een bijdrage van 5UCU 'sjaars kan worden verleend in het belang van de .instandhouding van het na tuurschoon, gevormd door ecnige boschcom plexen, welke de gemeente ln do laal6to ja ren voor 280.000 heelt aangekocht, n.l. do Bcokhuizcr b'jsschen met een afzonderlijk bosehje bij Heiderust én verder do bos- schen in du Vclpscho Voorhoide en in het Schaddeveld. Aan de in uitzicht gestelde rogeorings- hulp zullen bepalingen worden verbonden, waardoor vervreemding van do betrokken terreinen niet zal kunnen geschieden dan met goedvinden van den minister van bin- neniandsche zaken en waardoor tcvcn6 een oordeelkundige behandeling van de daarop vcorkomendu bosschen verzekerd zal zijn (Het Volk) Een krachtige figuur met groote wilskracht gaat met hem heen Het aftreden van mr. Vissering, als president der Nederlandsce Bank zal voor velen in de huidige tijdsomstandigheden een groote schok zijn, zoo schrijft de Maasbode. Deze eminente leider van onze centrale bank had zelfs een interna tionale reputatie verworven om zijn helder en juist inzicht in de finaneiecle en mone taire problemen. Meer dan ooit heeft ons land in de huidige moeilijke tijdsomstandig hedon een kundig en vastberaden leider noodig, en daarom is het zeer te betreuren, dat mr. Vissering zich thans om gezond heidsredenen genoodzaakt ziet zijn verant woordelijk ambt te moeten neerleggen, op ca. 65-jarigen leeftijd Gewas 1924. Mr. L. A. Trip, de nieuwbenoemde Pre sident van de Nederlandsche Bank als op volger van mr. G. Vissering is 55 jaar oud. Hij werd geboren op 20 September 1876. Na zijn juridische studiën te hebben vol tooid aan de Universiteit te Utrecht, werd hij geplaatst aan het Ministerie van Fi nanciën. In 1916 volgde zijn benoeming tot thesaurier-generaal en als zoodanig had hij in do moeilijkste oorlogsjaren en in den daarop volgenden crisistijd de leiding op financieel gebied aan het Ministerie van Financiën. In 1923 werd hij benoemd tot directeur van de Javaschc Bank, kort daarop ge volgd door zijn benoeming tot president hiervan. Mr. Trip maakte in 1930 deel uit van de sub-cofnmissie van het finanei ecle comité van den Volkenbond, ter be- studcering van het goudvraagstuk. In het najaar 1930 vertrok de heer Trip naar Britsch-Indie als deskundige om mede rap port uit te brengen over de toestanden op bankgebied aldaar. Toen hij in Britsch-Indië vertoefde, werd hij als opvolger van mr. Treub benoemd tot voorzitter van den Qndcrnemersraad voor Nederlandsch-Indic. Met ingang van 12 October 1931 zal hij de functie van mr. Vissering als president van de Nederlandsche Bank overnemen. MR. G. VISSERING. Mr. Vissering werd in 1865 te Leiden ge boren en studeerde daar in de rechten. Na zijn promotie in 1891 vestigde hij zich als advocaat te Amsterdam. Zijn rechtsprak- lijk was echter maar van korten duur, daar mr. Vissering zich spoedig op finan cieel gebied ging bekwamen. In 1897 volg de reeds zijn benoeming tot mede-directeur van de Kasvereeniging in Amsterdam. In 1900 werd hij directeur der Amsterdamsche Bank, om in 190G naar Indic te vertrekken als president der Javaschc Bank. Na zes jaar van vruchtbaren arbeid in onze kolo niën koerde mr. Vissering in 1912 terug, om zijn post als leider onzer circulatie bank op zich te nemen. •Met een zekeren trots kan de president thans op zijn gevoerd beleid terugzien. Reeds spoedig na zijn benoeming tot pre sident der Nederlandsche Bank volgden de moeilijke oorlogsjaren, welke zware eischen aan onze circulatiebank stelden. Door een energiek en'f deskundig optreden wist mr. Vissering het bestuur in handen te houden en den gulden in veilige haven binnen te loodsen. Nederland had daarom vertrouwen in de politiek, welke dc leider van onze circula tiebank voerde en toen onlangs het ver trouwen in den gulden eenigszins begon te wankelen, was slechts een enkel commu niqué van mr. Vissering voldoende om de heerschende onrust weg te nemen. Daarom zal een ieder thans met leedwe zen het vertrek van mr. Vissering als pre sident der Nederlandschq Bank vernemen. Dc groote activiteit, welke mr. Vissering steeds aan den dag legde, blijkt duidelijk uit de vele geschriften van zijn hand. Behalve \crschillendc artikelen in „de Gids" en „de Economist", schreef hij o.a.: De geldsomloop ter Oostkust van Suma tra (1907), Het oude en moderne 'giro-ver keer (1910), On Chinese currency (1913), The Netherlands Bank and the War (1917), de goud-kwestie (1918), Muntwezen en circu latiebanken in Nederïandsch-Incjic (1920), Problèmcs internationaux éconorniques et financiers (1920). Niet alleen als auteur, doch ook als ad viseur heeft mr. Vissering zich verdienste lijk gemaakt. In 1911 werd hij door de Chi- ncesche rcgecring als adviseur in het muntwezen aangesteld, terwijl ook Zuid- Afrika zijn hulp als deskundige inriep. Bovendien was hij op bijna allo in ternationale financicelc conferenties ver tegenwoordigd. In 1920 was hij zelf voor zitter van de conferentie tc Brussel, in 1922 maakte hij deel uit van de conferentie in Genua, terwijl hij in de herfst van 1922 op uitnoodiging van de Duitsche rcgecring voorzitter van de internationale commissie van deskundigen te Berlijn was. Onlangs volgde nog zijn benoeming als lid van den Raad van Beheer der Bank voor Interna tionale Betalingen. Uit deze opsomming blijkt wel de groote werkkracht van mr. Vissering en de inter nationale reputatie, welke hij genoot. Protestactie in de onder wijzerswereld Het bestuur der Ondcrwijsccntrale heeft dezer dagen vergaderd om zijn houding te bepalen ten aanzien van de aangekondig de korting op de onderwijzerssalarissen en het wetsontwerp tot herziening van de L.O.-wet. De vergadering betreurde ten sterkste, dat de regcering ophieuw groote onrust ver wekt in de kringen van onderwijs en on derwijzers, die in de jaren van conjunc tuurstijging tijden van armoede hebben ge kend, maar wier nog immer beneden-peil salaris thans weer een offer zou moeten laten, omdat de regeering onwillig of on machtig is een oplossing te zoekpn,.dio de lasten na^r "billijkheid o.ver de gchecle be volking verdeelt Éesloten werd, dat zoowel, tegen de sa- lariéaantasting als tegen de desorganisa tie opnieuw van het onderwijs met alle ge paste middelen krachtig geageerd zal wor den. Op 7 November zal tc Amsterdam een protestvergadering gehouden worden en er zullen adressen gaan naar de regeering en Tweede Kamer. Ook zal opnieuw onder de aandacht der regeering worden ge bracht, dat de overgroote meerderheid der onderwijzers nog steeds niet is ingescha keld in het overleg met de regeering over de salarissen. VERDRONKEN. Sas van Gent. 7 Oct. Vanmorgen om streeks 6 uur is de heer P. Vcrstraete te Sluiskil (Gemeente Tcrneuzen), die een rat zou verdrinken, te water geraakt en zelf verdronken. Do man was 62 jaar oud en laat een vrouw en twee kinderen achter. Een deputatie uit de Rijksconv missie op audiëntie Een bespreking met de regeering 'e-G ravenhage, 6 Oct. De minister van staat, minister van binncnlandsche za ken en landbouw heeft heden in tegen- woordighcid van den minister van arbeid, handel cn nijverheid, een deputatie uit de rijkscommissie werkverruiming ontvan gen. Deze deputatie, bestaande uit de hee- ren C. Zaalberg, directeur-generaal xan den arbeid, waarnemend voorzitter, dr. V06, dr. Kortenhorst, secretaris van de alge meene R.K. werkgeversvereeniging en F. v. d. Wallo, 2e voorzitter van het Ned. Ver bond van Vakverccnigingen, hoeft uiteenge zet, dat de commissie het op prijs zou stel len, indien onder leiding van de regeering, zoo 6pocdig mogelijk een bijeenkomst werd belegd met vertegenwoordigers van werk gevers- cn werknemersorganisaties, ten einde in gemeen overleg na te gaan, wat in deze tijden kan worden gedaan om het be drijfsleven voor verdere inzinking te be hoeden. De regeering toonde haar volle sympathie voor dit denkbeeld en zegde (oe, reeds te gen Maandag a.s de bedoelde bespreking te zullen houden. UIT DE STAATSCOURANT. Op verzoek met 1 November eervol ont slagen J. Goudsmits als burgemeester van Hooge cn Lage Mierde; toegekend do zilveren eercmcdaille der .Oranje Nassauorde aan P. de Jong, onder wijzer aan de Zondagsschool te Giesendam- Ncdcr-Hardinxveld. Bij K.B. is met ingang van 1 October 1931 benoemd tot bcdrijfsbockhoudcr bij de Cen trale Magazijnen van Militaire Kleeding cn Uitrusting (met standplaats Woerden) de heer J. J. Boucheric; Benoemd tot officier in dc Orde van Oran je Nassau A. A. M. Striitèr, voorzitter van de stichting „Am'slcrdamscli "Conservato rium" te Amsterdam: DE SUIKERCAMPAGNE. De campagne aan de beide suikerfabrie ken te Sas van Gent zal ongeveer 19 dezer een aanvang nemen. Op 5 dezer zijn do bic- tenieyéringen begonnen en beden werden de eerste wagens ter fabriek aangevoerd. Men denkt dat de campagne ongeveer tot half December zal duren. ETAT-MAJOR HR. MS. BANKCERT. De état-major van Hr. Ms. torpedoboot- jager Banckert, welke bodem 12 November van Curacao naar Oost-Indië zal voltrek ken met bestemming voor den dienst al daar, bestaat uit: luitenant ter zee le kl. J. C. H. Mackny, commandant; luitenants ter zee 2c kl. F. T. Burghard. G. Y. C. Fra- ser, J. S. Bax en C. W. Krabbe, officieren van den marinesloomvaartdienst 2c kl. J. van Otteren en A. de Vaal, officier van gezondheid 2e kl. H. L. de Grave en offi cier van administratie 2c kl. J. J. van van Houten. Heden geëtaleerd Uw adres voor complete meubileering. Denkt U om onze rooktafel reclame? „Wat hoorde Je gisteren ln de Opera 7" „O, een heele massa Smit gaat bankroetmevrouw Wals heeft heur haar laten verven de Parkers gaan schelden." (Passing Show).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6