ARBEID IN EN OM EEN BINNENZEE LEVEN IN DE WIERINGER- MEER Sociale voorzieningen DE KINDERMOORD WATERINGEN TE DE KERK IN DE WEST INBREKERS BETRAPT OP HEETERDAAD Onze Postvliegers onderweg Een tocht door de kanalen, van Medemblik naar Sluis I li. De excursie, waarover wij spraken, ving aan te Medemblik en wel in hot electrisch gemaal „Ljely", waar de directeur-generaal der Zuiderzeewerken, ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, de .journalisten begroette en een exposé van den tocht gaf. Het gemaal „Lely". Iïet gemaal „Lely" en het Diesseigemaal „Leemans" te den Oever, dient om het pol- 'derwater uit de Wicringermeer op het IJs6elmeer uit te malen. Dat men deze be maling over twee gemalen met verschillen de drijfkracht verdeelde, is te zoeken in een verhooging van bedrijfszekerheid. Immers zoo behoeft bij storing in het bedrijf het werk niet te worden 6topgezet, terwijl men bovendien minder afhankelijk is van een bepaalde soort brandstof. De „Lely" dan heeft een normale op brengst van ongeveer 1200 M'. water per minuut en kan, in samenwerking mot de „Leemans", in normale omstandigheden 1700 M'. per minuut, dat is rond 2.500.000 M'. per etmaal uitslaan. Tijdens liet droog- malen, waarmede 10 Februari 1930, door officieele inbedrljfstelling werd aangevan gen, werd dit getal nog overtroffen en be liep dit in de eerste maanden 4.000.000. Zes maanden lang gonsden de zware motoren en toen den 21sten Augustus 1930 aan de „Lely" liet peil van 5 M. N.A.P. was be reikt, lag het maaiveld van den geheelen polder droog en mocht het droogmalen als geëindigd worden beschouwd. Nu volgde liet droog li o u d e n. Verband houdende met de diepte van den zeebodem, is de Wieringermeer verdeeld in vier poldcrafdeelingen, waartusschen oen scheppvaartgemeenschap door kanalen wordt bevordert. Deze kanalen werden reeds vóór den aanvang van liet droogma len, met zeegaand baggermaterieel in den zeebodem gegraven. Dit kanalennet staat, door een viertal toegang6sluizen, n.l. te Me demblik. Kolliorn, De Haukes en Den Oever, mek het buitenwater in verbinding. Een tocht door de kanalen. Zoo stpnden wij dan bij „de Lely", het witte gemaal, dat tegen den blauwen mor- g.-.ihemel oprijzend, als liet ware den toe gang vormt tot 20.000 H.A. nieuw gewonnen land. Wij zien cons, waar we onze voeten gezet hebben en denken met bewondering aan het bijna niet te realisceren feit, dat een jaar geleden hier de bodem van een zee was. Links en rechts zijn nog gulzigo graafmachines aan het werk, waarvan de machtige kaken niet zullen rusten, totdat het reuzen-doel is bereikt. Doch veel tijd tot philosofischc overpein zingen is er niet. Ons wacht een motorboot, die het gezelschap door de kanalen naar Sluis I zal voeren. Langzaam verdwijnt achter ons de „Lely", straks als een witte villa onder een Zuidelijken hemelkoepel gelijk. Ook de toren van Medemblik wordt vager, de toren, die nu zoo geheel anders de dingen bekijkt en tegen den tijd, dat hij wellicht het land aan water had gekre gen, thans kostelijken grond aan zijn op gang ziet. Wij varen. Het water klotst tegen de wallen aan en spoelt heel ondeugend weer 6tukken naar beneden. De zon gaat over het nieuwe land, dat meer en meer uit de „status nascens" opkomt. Het begint te groeien in dien zil- ten bodem, reeds dringt de wildernis zich -vooruit en zet het onkruid als voorposten neer. Hier is een brug in aanbouw, teeken van gemeenschap, daar een veerpont, pri- „miticver middel van communicatie. Langszij "vaart een tjalk en op het kanaalwcgje hou den stoere arbcidersknuisten een fietsstuur omkneld. Het gaat naar den arbeid. 'j Van dat werk getuigen reeds de hoogs geraamten der landbouwschuren. Het lijkt alles een begin van nieuw leven op nieu wen grond in een nieuwe gemeenschap. De boot nadert Sluis I, waar het eerste dorp, nog in aanbouw, zal verrijzen. S looters luis, zoo zullen wij het waar schijnlijk leeren kennen. Reeds staat een eerste rij huizen gereed van dit bijdorp, want midden in den polder, op de terp, daar komt de hoofdplaats, waarvan de naarn wellicht Middenmeer zal zijn. Iets over de nieuwe dorpen In de Wieringermeer. Het kan hier de plaats zijn iets meer te ver tellen over de inrichting van de geprojec teerde dorpen in de Wieringermeer. Op een drietal, aan kruispunten van wegen en ka nalen gelegen plaatson, in hot midden van den polder, zijn op een onderlinge afstand van 4 4 5 K.M. dorpskernen geprojecteerd. Namelijk bij Sluis i 5 K.M. van Wierin- gen en Wioringcrwaard), Sluis III G K.M. ten Oosten van Kolliorn) en do Terp. Daar zal het hoofddorp komen met gemeente huis, politie, e.d. Deze dorpskernen zullen niet alleen on derling door verharde wegen met elkander worden verbonden, doch tevens worden aangesloten op liet wegennet van het oude land. Zoo kan men thans reeds de kernen, vanuit dat oude land bereiken langs fiets paden, waarover eveneens een licht auto verkeer mogelijk is. Aan den aanleg en ver harding van de wegen wordt druk gewerkt, zoodat binnen korten tijd de beide korn- ëorpen Sluis I cn Sluis III in het normale verkeer van het oude land zullen zijn opge nomen. Over de verbinding te water schre ven wij reeds. Zooals te begrijpen is, wordt aan onge regelde bebouwing niet gedacht, doch zijn systematische plannen door prof. Ir. M. J. Granpré Molière te Delft, ontworpen. Ook verspreide bebouwing uitgezonderd dan het slichten van arbeiderswoningen bij de boerderijen wordt in de Wieringermeer niet toegelaten, doch alles zal worden ge concentreerd om de genoemdo midden punten. En daar do bewoners voornamelijk op hun plaatsgenootcn-neringdoenden zul len zijn aangewezen, zal dit principe de be staansmogelijkheid van deze lieden ver sterken. De dorpen 'zullen gedeeltelijk een aaneen gesloten, gedeeltelijk een open bebouwing vormen, terwijl voor den winkelier; en za kenman In het centrum een belangrijk ge deelte gereserveerd is. Zoowel bij Sluis I, als hij Sluis III. is hei bouwterrein, gelegen aan een breeden „Brink" waarover de hoofdverkeersweg gaat, met afzonderlijke parrallelwegen langs de huizen. Daarlusscben zijn brcede grasbermen met beplantingen geprojecteerd. Ook de dorpsstraten met klinkers ver hard zullen omzoomd worden met gras bermen, terwijl langs de voortuintjes een tegelvoetpad zal loopen. Voorts is in elk kerndorp, in de onmiddellijke omgeving van het vaarwater, terrein gereserveerd voor de kleinindustrie cn bieden de kanaal- boorden voldoende ruimte voor opslag van materiaal cn goederen. Deftige cn minder deftige wijken zal men niet aantreffen. Tusschen middenstandswo ningen zullen arbeiderswoningen staan en omgekeerd, zoodat ook in dit opzicht aan passing wordt verkregen aan de toestanden in de plattelandsplaatsen van het oude land. Zoovee! mogelijk is met alle eischen, wel ke hier mogen worden gesteld, rekening gehouden cn is het streven: „Zoo aantrek kelijk mogelijk". Kort gezegd: de dorpen zullen in den waren zin des woords „woon kernen" zijn, ruim gebouwd en voldoende aan de hooge eischen van volkshuisvesting en hygiëne. Bij Sluis I staan de eerste 20 woningen ter betrekking gereed, terwijl met den bouw van nog een 55-tal ter plaatse, kort geleden is aangevangen. Voorts komen er 100 wo ningen bij Sluis III en huizen bij de land bouwschuren, zoodat volgend jaar onge veer 250 gezinnen in den polder een woon plaats kunnen vinden. Sociale voorzieningon. Voor sociale voorzieningen ligt hier werk te over en de sociaal economische afdeeling van den dienst -voor hetdrf cultuur brengen van do Wieringermeer. liceft onder de des kundige leiding van Ir A. Roebroek, die ook ter excursie aanwezig was. reeds maat regelen getroffen. In de eerste plaats werd ingesteld een commissie voor de Volksge zondheid. waarin naast' een geneeskundig inspecteur van de Volksgezondheid, verte- getyvoordigers van de in Noord-Holland werkende Kruisverecnigingen zitting heb ben. Door toedoen van deze commissie zal zich misschien nog dit jaar, doch uiterlijk in 1932 een geneeskundigo te Sluis I vesti gen. Ook de wijkverpleging met een gebouw daabij behoorend, heeft den vollen aan dacht van de commissie. Ter behartiging van de godsdienstige be langen der bewoners, zijn vertegenwoordi gers van een drietal kerkgenootschappen in de Wieringermeer werkzaam. Reeds zullon zich binnenkort een R.KI geestelijke cn een Ned. Herv. predikant in het eerste dorp vestigen. Zeer prozaisch gaan zij in arbei derswoningen huizen misschien wel naast elkander daar pastorieën nog niet ge bouwd zijn. Een aanvang zal, binnen niet al te langen tijd. worden gemaakt met de stichting van wijkgebouwen door de Ned. Ilerv.. R.K. en Gereformeerde kerkgenootschappen, waarin godsdienstoefeningen kunnen worden ge houden en andere geestelijke belangen ver zorgd. In voorbereiding zijn maatregelen ter voorziening in de behoefte aan gewoon lager onderwijs. In een der nieuwe woningen zagen we een postkantoor met telegraaf en telefoon dienst. IR. DE BLOCQ VAN KUFFELER, de directeur-generaal der Zuiderzeewerken. Zoo js alles er op gericht den nieuwen inwoners een „goed thuis" te waarborgen. Na den vaartocht dus in Sluis I aange land. blijven wij hier even, om in een slot artikel te schrijven over de landbouwkun dige- werkzaamheden cn de uitgifte der gronden. Begrafenis van de slachU offers Woensdagmorgen had op de Algemeene Begraafplaats te Wateringen do teraarde bestelling plaats van den zevenjarigen Aal- dert en de vierjarige Harmcnline Dekker, die Zondag op zoo vreesclijke wijze zijn vermoord. Ken groote menigte werd op een af6tand gehouden door rijksvcldwacht cn plaatselij ke politie. Onder klokgelui naderde de fa- mi l'.e, in drie kap wagons,- volgens gebruik welwillend gereden door naburige landbou- rners. De kistjes uerdenop één baar door leden der Jongêlingsverecniging uit het lij- kenhuisjc naar de groo.yp gedragen, waar allereerst ds. B. C. Verhagen van de Ned. Herv. Gemeente het woord voerde. Daarna sprak de burgemeester, de heer A. J. Ver hoeven. als hoofd der gemeente en vervol gens het hoofd der Christelijke school, J Ouwcndijk, waar Aaldert sedert 1 April leerplichtig was. De patroon van Dekker." de heer P. Jan- knegt, 6prak namens de familie een kort dankwoord, waarmee de plechtigheid was afgeloopcn. ITet onderzoek heeft uitgewezen, dat na den moord op de beide kinderen van Dek ker de inboedel in diens woning met bijl slagen gedeeltelijk vernield is. Men heeft een sterk vermoeden gekregen, dat de moe der in een vlaaft van waanzin de hand aan haar kinderen heeft geslagen cn later een verhaal heeft verzonnen oip alle verden king van zich af te werpen: Zij sprak war- taaPen scheen de schuld te werpen op een bedelaar, die bedjeigingen zou hebben geuit. De vrouw kon tot dusver nog niet wor den gehoord. ONDERNEMERSRAAD VOOR SURINAME. Benoeming van een voorzitter. In plaats van wijlen Professor Mr. M. W. F. Trcub is als voorzitter van den Onder- nemersraad voor Suriname benoemd de heer G. J. W. Putman Cramer, thans eerste secretaris van dien Raad. De heer Mr. Dr. IT. IT. A. van Gybland Oosterhoff, thans tweede secretaris van dien Raad, heeft thans als eenig secretaris do leiding van liet secretariaat. Op den duur zal de R.K. kerk den meesten invloed uitoefenen De predikantsarbeid buitengewoon loonend Ds. M. W. J. van Linschoten, predikant te Paramaribo, die thans met verlof hier te lande vertoeft, heeft voor de leden van zijn vroegere gemeente Oudshoorn, die georga niseerd zijn in de afdeeling Alphen a. d. Rijn van den Nederl. Protestantenbond, een causerie gehouden over het onderwerp: Godsdienstig en kerkelijk leven in Parama ribo en Suriname. Aan het verslag daarover in de N.R.Ct. ontleenen wij het volgende: Paramaribo, een stad van 49.000 inwoners, telt onder haar bevolking ongeveer 33.000 stadsnegers, voormalige slaven, die voor een groot deel bij de Hernhutters, die van 1732 af op zendingsgebied in Suriname werkzaam zijn geweest zijn aangesloten. Hoe wel spr. niet in alle opzichten een bewon deraar is van het zendingswerk, erkent hij gaarne het nut van de zending onder de bosch- cn stadsnegers. Den laatsten tijd heeft echter ook de katholieke kerk onder de volgelingen van de Hernhutters gearbeid cn dit heeft tot gevolg gehad, dat velen tot den katholieken godsdienst zijn overge gaan. Overigens had spr. alle respect voor het werk van de r.k. kerk in Suriname. Zij tracht de boschnegers in de eerste plaats te wennen aan rcgelmatigen arbeid en op dil gebied heeft zij reeds veel bereikt. Op de vraag, welke vorm van christen dom op den duur den meesten invloed zal oefenen, wist spr. dan ook slechts één ant woord: de roomsch-katholieke. De r.k. kerk is nu eenmaal mensclikundiger; zij brengt haar volgelingen slechts langzamerhand in kerkelijk verband. Paramaribo telt thans zes groote gemeen ten van dc Hernhutters, vier groote ge meenten van de roomsch-katholieken, welke echter evenveel lidmaten omvatten als de zes der Hernhutters, een Evang. Lutherschc gemeente cn een Ned. Hervormde. Deze laatste omvat 7000 zielen, waarvan onge veer 10 pet. geregeld de kerk bezoekt. De kerkgangers zijn voornamelijk Creolen, die zich buitengewoon dankbaar plegen te too- nen voor het werk van den predikant. Thans bestaan er in Suriname nog slechts twee Ned. Herv. gemeenten, in Paramaribo en in Nickerie. De beide, te Paramaribo ge vestigde, predikanten gaan om de beurt eens in de drie maanden naar Nickerie, waar men in stand tracht te houden, wat er nog staat. Het kerkelijk leven wordt hier echter steeds minder, daar vele Euro peanen Nickerie verlaten. Het beheer der Ned. Herv. gemeente is ecnigszins anders dan hier te lande. Er is geen scheiding tusschen bestuur en beheer. De kerkeraad is gesplist in kerkvoogdij, arm voogdij en wcesvoogdij. De ongunstige economische toestand, wel ke Suriname met ondergang bedreigt, maakt het uiteraard ook de kerk niet ge makkelijk. Toch heeft men zich tot dusver staande weten ie houden, hetgeen voor een deel te danken is aan het feit. dat de pre dikanten ambténaren zijn van het gouver nement, zoodat de lasten van het iractc- ment van dc kerk zijn afgewenteld. Des ondanks heeft men herhaaldelijk met finan- ciecle moeilijkheden te kampen. Het benoo- digde geld moet worden gevonden uit dc contributie voor het lidmaatschap en uit enkele bezittingen. Blijkt een en ander niet toereikend, dan ziet men er echter niet te gen op, b.v. door het houden van een bios coopvoorstclling in het tekort te voorzien. Het weezenvraagstuk is in Suriname eveneens uiterst moeilijk, daar zeer velen in concubinaat leven en liet gouvernement, bij het bepalen van zijn financieelen steun, slechts die kinderen als weezen beschouwt, welke uit een wettig huwelijk zijn geboren. Er is geen weeshuis, zoodat de opvoeding in het huisgezin plaats heeft, hetgeen over het algemeen heel goed gaat, daar de Creool DE „LELY" IN FEBRUARI 1930. Thans staat het gema al aan een breeden weg, waar druk verkeer overheen raast. Mevrouw! VOOR DE KOFFIETAFEL Een blik smakelijke Kippered Her rings, Kippered Snacks of Pil chards. Heerlijk en niet dunr, ge kocht in den IJmuider Vischhan del, Utrechtschestraat 40, TeL 92. gauw geneigd is zich over zijn medemen- schen te ontfermen. Ook de armvoogdij heeft het zwaar te ver antwoorden, daar tenminste 60 pet. der be volking van Suriname armlastig is. Resumeerende, zegt spr., dat de arbeid van den predikant in Suriname culmineert in zielszorg. Hij kan geen beter werk ver richten dan huisbezoek en de bevolking zelf vraagt niets anders dan: Predikt ons het evangelie. Daarom is de arbeid van den predikant ook buitengewoon loonend. In Holland zegt spr., zijn gemeenten, waar men een predikant kan missen en waar het da- gelijksch leven buiten de kerk blijft. In Suriname daarentegen gaat het leven dwars door de kerk heen. Er is geen gebeurtenis van eenig belang in het dagelijksch leven, of de kerk wordt er in betrokken. Een be langrijk voordeel is ook. dat Suriname geen kerkelijke grenzen kent, geen hermetische afsluiting, zooals in het moederland. De kerk leeft in de West en daarom is haar prestige er ook zeer groot. De predi kant wordt er nog overal in eere gehouden. Spr. besloot met er op te wijzen, dat de Europeanen, waar het hun geestelijk leven betreft, tegenover de Creolen een zeer poo- ver figuur slaan cn dat ook in dit opzicht de R.K. Europeanen een uitzondering ma ken. 'Aanhouding te Tilburg Tilburg, 7 Oct. Gisteravond hebben twee mannen door indrukking van een ruit zich toegang verschaft tot het leeg staande landhuis Dennenheuvel aan den Bredaschen weg. Een der omwonenden zag licht branden, vond dit verdacht en waar schuwde een toevallig in de buurt wonen de politie-agent. Zij slaagden erin de beide mannen op heeterdaad te betrappen. Zij bleken te zijn zekere H. J. uit Rotterdam, en B. v. d. L. uit Pijnacker. Zij hebben het huis van onder tot boven doorzocht, doch slechts weinig of niets bleek te zijn ont vreemd. Op een der mannen werd een. driehoekige vijl gevonden. Bij hun verhoor verklaarden zij door langdurige werkloosheid tot deze daad te zijn gekomen. Zij werden naar het huis van bewaring te Breda overgebracht. DE AFGETREDEN GOUVERNEUR. GENERAAL TERUGGEKEERD. Officieele begroeting. Rotterdam, 7 Oct. Met het motorechip „Baloeran" van den Rotterdamschen Llovd is hedenmorgen t3 Rotterdam aangekomen dc afgetreden gouverneur-generaal van Xe- derl.-Indië Jhr. mr. de Graeff. Aan boord werd hij verwelkomd door ka pitein van K'jsteren namens H. M. de Ko ningin. Voorts kwamen hem aan boord be groeten de heer Van Voorthuizen, van het Departement van Koloniën, de beide oud- gouverncurs-generaal van Idenburg en Fock, de heer Welter, oud-vice-president van den Raad van Indic en de directie van den Rotterdamschen Lloyd. Valk l ooievaar 1—10 Amsterdam Neurenberg Praag Leipzig Weenen 1—10 Boedapest Belgrado Sofia Saloniki 2—10 Athene Mcrsamtruh 3—10 Cairo Ghaza 4-10 Bagdad Basra Boeshir 7—10 5-10 Djask 6—10 Karachi 6—10 Jodpoer 7-10 Allahabad 5—10 Calcutta Akyab 4—10 Rangoon Bangkok Kohlak 3—10 Penang Medan 2—10 Paiembang Batavia Bandoeng 2—10 r Vertrek van het eerstvolgende postvliegtuig van Amsterdam op 8 October 1931

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 7