AHEDSFOOPTSCIH DAGBLAD MR. TRIP'S FINANCIEELE INZICHTEN Donderdag 8 October 1931 .DE EEMLANDEET 30e Jaargang No. 86 DERDE BLAD JAPANSCHE SCHEPEN AAN HUN LOT OVERGELATEN GROOTE SPANNING TE WASHINGTON Een groot bankiersfonds HET LAGERHUIS ONTBONDEN HANDHAVING VAN DEN GOUDEN STANDAARD K00LM0N0XYDE- VERGIFTÏGING BRUNING'S KABINET AFGETREDEN BOMONTPLOFFING ONDER EEN TRAMWAGEN NIEUWE NOODVERORDERING Beveiliging van het economische leven Strüd tegen politieke buitensporigheden Be 1 ij n, 7 O c t. (V. D.) De derde noodver ordening van den rijks-president ter bevei liging van het economische leven en ter bestrijding van politieke excessen, is heden morgen gepubliceerd. Zij beslaat dertig pa gina's van het Reichsgesetzblatt en bestaat, behalve de slotbepalingen uit zeven deelen. Het eerste deel behandelt de wijziging in de verordeningen van den rijkspresident van 1 Dec. 1930 en 5 Juni 1931 inzake de ta baksbelasting, salarissen en Joonen, rijksbe moeiingen, verlaging der sociale lasten der gemeenten en de financieelc gelijkstelling. Het tweede deel behandelt de werkloos heidkwestie en de crisisregcling. Het derde deel regelt de begrootingen en 6chulden van landen en gemeenten, de ambtenarensalarissen, de pensioenstorting en de opstelling der begrooting. Het vierde deel houdt ziclt flezig met den woningbouw en het vestigen van kolonies, werkverschaffing in den landbouw, in de voorsleden, het beschikbaarstellen van tui nen voor vvcrkloozcn enz. Het vijfde deel bevat maatregelen betref fende den handels-en financieelc politiek, de spaarbanken en- giro-in6tellingen, de ge meentelijke crediet-instcllingcn, de vermin dering van kapitaal, verlaging van den overmatig hoogen rentestandaard, garantie- leeningen en machtigingen tot het sluiten van leeningen, vergemakkelijking van den verkoop van den aardappeloogst, verplichte contrólo op bedrijven in openbaren dienst, enz. Het zesde deel behelst maatregelen en richtlijnen voor het verkrijgen van vereen voudiging en bezuinigingen. Het zevende deel bestaat uitsluitend uit bepalingen ter bestrijding van politieke ex cessen. De slotbepalingen hebben betrekking op de buitengewoon belangrijke bui ten werking stelling van het tweede deel van art. 48 der rijksgrondwet, dat een aantal rechten be vat, die thans voor den duur der noodver ordening buiten werking zullen treden. Het zijn de artikelen 114 (onschendbaarheid van de persoonlijke vrijheid), art. 115 (onschend baarheid van de woning), art. 117 (onschend baarheid van het briefgeheim), art. 119 (het recht van vrije mecningsuiting door middel van woord, geschriften, drukwerk of boek), art. 123 (het recht van vergadering zonder voorafgaande opgave en zonder vergun ning), art. 124 (het recht van verceniging en vergadering) en art. 153 (het waarborgen van het eigendom door de wet). vDe strafbepalingen. Berlijn, 7 Oct. (V.D.) Het ze6dc deel van de nieuwe noodverordening bevat be palingen inzake de rechtspleging bij over tredingen. Wanneer bij overtredingen, dio onder de bevoegdheid van een kantonge recht vallen, een voor-onderzoek noodig i6, zijn de gewone strafkamers bevoegd. De ter mijn van dagvaarding kan worden vermin derd tot vierentwintig uur. Tot vervolging zal slechts worden overgegaan, wanneer het publiek belang zulks eischt. Wanneer bij civiele zaken de schuld van den aange klaagde slechts gering is, kan de rechtbank besluiten de procedure te staken. De rechts middelen tot het verkrijgen van revisie van een vonnis van de landsgcrechten zullen beperkt worden. Het zevende deel bevat bepalingen tegen politieke excessen. Met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar wordt gestraft hij, die met voorbedachten rade of ten gevolge van nalatigheid drukwerken doet verspreiden van politieleen inhoud, die niet voldoen aan de opgaven van den uitgever of welker in houd strafbaar is. Het uitgeven van nood- uitgaven in de plaat6 van verboden druk werken wordt gestraft met gevangenisstraf van minstens drie maanden. Paragraaf ze6 van dit deel brengt tevens een wijziging in de film-wetgeving, waardoor ook het in go- vaar brengen van de belangen van den staat door middel van de film strafbaar i6. Verder kunnen volgens paragraaf acht lo kaliteiten, die gebruikt worden als verza melplaats of uitgangspunt voor geweldda den, gesloten worden, evenals drukkerijen waar verboden geschriften worden gedrukt of andere plaatsen, waar verboden hande lingen plaatsvinden. Aan café's en herber gen kan in een dergelijk geval voor een tijdvak van drie maanden de vergunning ontnomen worden. Verder bevat dit hoofd stuk nog nieuwe strafbepalingen tegen overtreding van hot vergaderverbod van 28 Maart 1931. Tot nog toe was door dit ver bod het deelnemen aan verboden vergade ringen strafbaar. Voortaan zal ook het deel nemen aan niet volgens het nieuwe voor schrift van tevoren aangekondigde vergade ringen strafbaar zijn. De noodverordening Inzake de begrootingen en schulden van landen en gemeenten, B e r 1 ij n. 7 Oct. (V.D.) Het derde deel van 'de nieuwe noodverordening regelt o.a. de begrootingen en schulden van landen en gemeenten. Gemeenten hebben voor het opnemen van lecningen van te voren de toestemming van de landsregeering noodig. Alleen kleine cre- dicten in zeer beperkte mate voor het ver zekeren van den regclrnatigen gang van za ken binnen hot kader van de loopende bc- grooting kunnen worden opgenomen zon der deze voorafgaande toestemming. Ook de gemeentelijke giroinstellingen en crcdiet- institutcn hebben voor het opnemen van leeningen, die op een openbare markt ge plaatst worden, deze toestemming noodig. die voor pandbrieven echter weer niet geldt. Voor het converteeren of vervangen van schulden op korten termijn door gemeenten en landen wordt een speciale commissie gevormd door het rijksministerie van finan ciën, waarin behalve dit departement ook de rijksraad, de regeering van het betrok ken land, do rijksbank en do betrokken particuliere bank- en hypotheek-instellin gen vertegenwoodigd zijn. Dit kan geschie den door de beslaande schuld te vervangen door een schuld op langen termijn met vaststelling van de dclgingstc-rmijnen. Ge meenten kunnen in verband hiermede tot bepaalde maatregelen verplicht worden, zooals bijv. verhooging van de tarieven voor gas, water, electriciteit, tram enz. Een speciale alinea is gewijd aan de be perking van de openbare uitgaven. Tot 31 Maart 1934 mogen geen nieuwe administra tiegebouwen voor bedrijven in openbaren dienst worden gebouwd. De landsregeerin- gen zijn gemachtigd om door middel van verordeningen voor te schrijven in welke mate persoonlijke en andere uitgaven van do onder hen staande corporaties vermin derd moeten worden, waarbij zij van de bestaande regelingen kunnen afwijken. De bezoldigingswet voor ambtenaren van 16 December'1927 wordt op vele punten ge wijzigd en de gewijzigde voorschriften tre den terstond in werking. De salarissen van leeraren aan clc scholen voor leger en ma rine zullen verlaagd worden. Verder wor den pensioenen en wachtgelden van amb tenaren met een diensttijd van minder dan 10 jaar verlaagd. Wachtgeld zal voortaan ten hoogste 75% bedragen van het wacht geld tijdens den dienst genoten bij tijdelijke non-actiefstelling. Het artikel bevat nog verschillende afzonderlijke bepalingen in zake verlaging van wachtgelden en pen sioenen in allerlei gevallen. Moskou, 7 Oct. (V.D.) Uit Shanghai wordt gemeld, dat de Chineeschc organisa ties van kooplieden besloten hebben, alle Japansclie goederen te boycotten. Maatregelen zijn getroffen om den gehee- len invoer van Japansche waren in China stop te zetten cn om de Japansche kolonies in China te dwingen door middel van cco- nomischen boycot China te verlaten. Verder zal men trachten Japan de scheepvaart in de Chineesche wateren onmogelijk te ma ken. Officieel wordt gemeld, dat zich acht Ja pansche schepen op de Yangtse bevinden, zonder levensmiddelen en kolen, aangezien de Chineezen weigeren de Japansche sche pen van deze goederen lo voorzien. Protestnota van Japan. Tokio, 7 October. (V.D.) Het Japansche kabinet heeft den minister van Buitenland sche Zaken opgedragen een nota te rich ten tot de Nanking regeering waarin Japan protesteert tegen de anti-Japansche bewe ging welke den laatsten tijd in China wordt gevoerd. De Japansche regeering eischt in deze protestnota dat de Centrale regeering direct alle maatregelen zal treffen ter be scherming van de Japansche belangen. Hoover confereert met de leiders van 't congres Washington, 7 Oct. (V. D.) Een toe stand, veel gelijkende op dien in de oorlogs dagen, heerschte Dinsdagavond laat in Washington, toen president Hoover in con ferentie ging met meer dan twintig leiders van het congres, aan wie hij de voorstellen voorlegde inzake een wetgeving, welke be oogt den ernstigen financieelen toestand niet nog' erger te doen worden. Tot hen, die met den president confereerden, be hoorden senatoren en afgevaardigden van beide partijen. Onder de senators waren Borah, Bingham, Watson, Reed, Walsh, Ro binson en Glass. De conferentie is Dinsdagavond 9 uur Amerikaansche tijd (Woensdagochtend 2.20 uur Amsterdamsche tijd) aangevangen en duurde tot na middernacht. Kort na mid dernacht werd een communiqué uitgege ven over de conferentie in het Witte Huis, in den vorm van een officieele verklaring, waarop nog een uitvoerige bekendmaking van president Iloover zal volgen. Londen, 7 Oct. (H.N.) Na afloop van de conferentie van president Hoover net de politieke kopstukken der beide pa-lijen werd verklaard, dat bij de beraadslagingen algemeene overeenstemming was gebleken. Naar verluidt, is overeen gekomen, dat pre sident Hoover bij zijn besprekingen mït La- val vooral de kwestie der verlenging van het moratorium en het beschikbaar stellen van credieten door Frankrijk en de Vereen. Staten zal behandelen. Volgens andere be richten is een omvangrijk programma be sproken om liet cconomiscne leven der V'jr- eenigde Staten weder tot bloei te brengen en stond de buitenlandsche politiek bij de besprekingen op den achtergrond. Nadere bizonderheden over Hoo ver's verklaring. Stichting van een groot bankiersfonds? N c w Y o r k, 7 Oct. (V.D.) Bij do gister avond op het Witte Huis tc Washington ge houden conferentie heeft president Hoover een uitvoerige verklaring afgelegd, waarin hij o.a. zegt, dat de crisis tengevolge van de gebeurtenissen in Europa cn de daling der goederenprijzen in Amerika een vrees hebben veroorzaakt, die, gezien do rijke hulpbronnen van het land, in het geheel niet is gerechtvaardigd. Een gemeenschap pelijke actie van bankiers en regeering is noodig om het vertrouwen te herstellen. Hoover stelt daarom voor. dat de bankiers der Verecnigd© Staten een fond6 van ten min6te 500 millioen dollar bijeen zullen brengen, ten einde de bankaccepten te dis- conteeren, die tot nog toe door het disconto van de Federal Reservebanken niet waren toegelaten. Do voornaamste New Yorksche banken zijn bereid de leiding hiervan op zich te nemen cn de City Clearing House Association heeft besloten 150 millioen dol- klar bij te dragen. Ook andere gTOote bank instellingen hebben reeds toezegging ge daan. Hoover zal de conferentie voorstellen de wet op de Federal Reserve Banken zoo danig uit te breiden, dat de activa dier ban ken grootcre bewegingsvrijheid zullen krij gen. Voorts overweegt Hoover de vorming van een financieringsconcern tot steun van het credietwezen, in vorm en werkwijze overeenkomend met do vroegere War fi nance corporation. De leden van het con gres, die Hoover hierover had geraadpleegd gingen, naar hij verklaarde, met deze voor stellen accoord. De verklaring zegt verder, dat Hoover tij dens het bezoek van den Franöchcn minis ter-president Laval de maatregelen zal be spreken, noodig voor het treffen van een regeling der internationale schulden. Hier bij zal Hoover den door zijn moratorium aangegeven weg in principe blijven volgen. Aanpassing is thans meer noodig dan ooit en'waar men ertoe in 6taat is, zal men 6teun aan anderen moeten verleenen. Hoover doet ten slotte een beroep op het Amcrikaansch volk om gesloten te staan in den strijd tegen de huidige moeilijkheden cn om een voorbeeld te geven aan de ove rige landen. Washington, 7 Oct. (H.N.) Na afloop der conferentie ontving de president de pers, aan wie hij een uitvoerig overzicht over het behandelde gaf. Hoover heeft vol gens zijn eigen verklaring aan de partij leiders een plan voorgelegd, dat als een po ging moet worden beschouwd om de eco nomifiche moeilijkheden, welke zich thans ook in de Verecnigdc Staten doen gevoelen, te overwinnen. Beoogd wordt o.a. door de stichting van een fonds van ongeveer 500 millioen dollar bevroren credieten liquide te maken. Het doel hiervan is de discon teering van incourante spoorwegobligaties, pandbrieven enz. mogelijk te maken. Het fonds zal door de federale reservebanken en de staatsbanken worden bijeengebracht. Het voornemen is hiervoor 2% der deposi- o's van de banken te bestemmen. Het be heer over dit fonds zal worden opgedragen aan een commissie van banken of aan een nieuw in het leven te roepen bond6lichaam Hoover is ook voornemens de strenge be palingen voor het disconteeren der federale reservebanken elastischer te maken, ten- pinde het mogelijk to maken een groot© hoeveelheid papier, dat thans niet te ver- disconteeren is, liquide te maken en op deze wijze weer middelen ter beschikking van het bedrijfsleven to stellen. De waarde van dit papier wordt op 4 milliard geraamd, Ten slotte zal nog de positie van den farm board worden versterkt. Londen, 7 October. (V.D.) Bij konink lijke proclamatie is hedenmiddag het La gerhuis ontbonden. In deze proclamatie, welke der traditie getrouw, in het Hoogerhuis. waarheen zich de Lagerhuisleden hadden begeven, werd voorgelezen, wordt o.m. verklaard, dat de betrekkingen van het Britsche Rijk met de vreemde mogendheden ook verder van vriendschappelijken aard zijn geweest. De koning spreekt vervolgens de hoop uit dat de hervatte beraadslagingen der Ronde Ta felconferentie tot resultaat zullen leiden. Nopens de financieelc en economische cri sis verklaarde do koning dat hij de maat regelen door de regeering genomen, heeft goedgekeurd en spreekt Z.M. het vertrou wen uit dat alle burgers zullen samenwer ken ten einde de welvaart der natie te her stellen. Na de voorlezing van deze proclamatie in het Hoogerhuis verzamelden de Lagerhuis leden zich weer in het parlementsgebouw, waar de speaker mededeelde dat den 27en October as. nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden. ,fAlles zal er op gericht zijn de stabiliteit van onzen gulden te handhaven" Op den weg naar een blijvend lager niveau 's-G r a v e n h a g o, 7 October. In den loop van den middag heeft de nieuwe pre sident van de Ncdcrlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip een kort onderhoud toegestaan aan een redacteur van het Nederlandsen Correspondentiebureau. Er liep een gerucht, dat mr. Trip, toen hij nog president van de Javasche Bank was, zich als een tegenstander van de handhaving van den gouden standaard had uitgelaten. Dit punt werd in het on derhoud in de eerste plaats aangeroerd. Mr. Trip antwoordde daarop het volgen de: ,Ik begrijp niet hoe men aan dit ge rucht komt. Alleen kan ik u zeggen, dat ik het als mijn plicht beschouw den gou den standaard te handhaven. Toen men in Indië in 1925 tot den gouden standaard te rugkeerde, heb ik in een mijner jaarver slagen gezegd, dat er misschien in een ver re toekomst een verbeterd stelsel t© vin den zou zijn, doch dat dit op het oogen- blik zeker nog niet gevonden was. Met al mijn krachten zal ik dan ook onzen muntstandaard handhaven omdat ik er van overtuigd ben, dat de wereld een C o s e 1, 7 October. (V.D.) Woensdagmor gen vroeg werd de uit 5 personen bestaande familie Zereslka uit Kochanietz door kool- monoxyde vergiftigd op bed gevonden. De vader en drie kinderen, meisjes van 5 tot 9 jaar, waren reeds dood. Pogingen om de levensgeesten der moeder we.er op te wek ken, werden met succes bekroond. MR. L. J. A. TRIP. chaos zou worden, wanneer het goud geen standaardmunt meer was". Gevraagd naar de toekomstige politiek der Nederlandsche Bank, zeide mr. Trip, dat deze in geen enkel opzicht eenige wij ziging zal ondergaan. „Alles zal er op ge richt zijn de stabiliteit van onzen gulden te handhaven. En dit zal ongetwijfeld luk ken: alle voorwaarden zijn er voor aan wezig. Maar er moet ook vertrouwen zijn. In de vestiging van dit vertrouwen moet niet alleen het streven zijn der regeering, maar ook van de Nederlandsche Bank cn bovenal van het Nederlandsche publiek". „Ziet u tegen uw moeilijke taak op in Amsterdam?," „Neen, moeilijk is het wel, maar het werk aan een circulatiebank heeft altijd mijn volle sympathie gehad. En er is geen twijfel aan, dat wij door de moeilijkheden heen komen, wanneer het Nederlandsche publiek zijn naam van rustig cn kalm maar hoog houdt. Dan kunnen er geen on- lukkcn gebeuren en zal het aanpassings proces zich kunnen voortzetten. Want wij leven naar mijn meening niet in een cri sis, welke weer door een boom-periode ge volgd zal worden, maar wij zijn veeleer op weg naar een blijvend lager niveau. Het eenige wat nog moeilijkheden meebrengt is, dat de kosten van levensonderhoud, de detailprijzen, zich nog niet voldoende aan passen bij de groothandelsprijzen". Nog enkele andere vragen werden den nieuwen president gesteld; hij wenschte hier echter niet op in te gaan. „De wereld heeft alleen maar behoefte aan rust en vertrouwen en niet aan lange verklarin gen". Alleen verklaarde mr. Trip nog: „Ik ben een groot voorstander van internationale samenwerking tussehen de landen, waar het goud gehandhaafd is gebleven. Hoe de ze samenwerking zich echter concreet zal uiten, weet ik op dit oogenblik nog niet". Mr. Trip is voornemens Zaterdagochtend naar Bazel te vertrekken tot bijwoning der vergadering van de Bank voor Internatio nale Betalingen, welke op 12 October ge houden wordt. Mr. Vissering zal den heer Trip dan vergezellen en hem in den Raad van Beheer der B.I.B. introduceeren. Mr. Vissering blijft dan in Zwitserland ter voortzetting van zijn onderbroken kuur. In verband met zijn benoeming tot pre sident van de Nederlandsche Bank zal mr. L. J. A. Trip aftreden als voorzitter van den Ondernemersraad van Ned. Indië. Zoo lang nog geen opvolger is benoemd, zal het presidium waargenomen worden door mr. Philips, vice-president. Berlijn, 7 Oct. (V. D.) Na beëindiging van de werkzaamheden inzake de nieuwe noodverordening kwam het rijkskabinet hedenmorgen in vergadering bijeen onder voorzitterschap van den rijkskanselier dr. Brüning. Nadat de besprekingen over de jongste zitting van den volkenbond te Ge- nève waren geëindigd, kwam de geheele politieke toestand ter sprakö. Met het oog op de ontslag-aanvrage van den rijksminis ter van buitenlandsche zaken dr. Curtius, besloot het rijkskabinet op voorstel van den rijkskanselier den rijkspresident te verzoeken het geheele rijkskabinet ontslag te willen verleenen. De rijkskanselier dank te dr. Curtius mede namens de andere rijksministers oprecht voor den moeizamen en opoffcrenden arbeid, die hij in de afge- loopen VA jaar had verricht. Vervolgens begaf de rijkskanselier zicli naar rijkspresident von Hindenburg, ten einde hem verslag uit te brengen van do kabinetszitting en hem het ontslag der rijksregcering aan te bieden. B e r 1 ij n 7 Oct. (V. D.) Nadat dr. Brü ning de ontslagaanvrage van het rijks kabinet aan rijkspresident von Hindenburg had overhandigd en deze was aanvaard, belastte de rijkspresident dr. Brüning, zooals reeds gemeld, met de vorming van een nieuwe regeering. De opdracht tot haar formatie werd gegeven aan dr. Brü ning als persoon, los van de partijen. Dr. Brüning heeft in dezen vorm de hem ge geven opdracht aanvaard. De Fransche pers over de Duit* sche regeeringscrisis. P a r ij s, 7 Oct. (V. D.) In verband met de aanstaande reis van Laval naar Ameri ka en het bezoek van lord Reading aan Parijs wijden slechts eenige groote bladen uitvoerig aandacht aan de gebeurtenissen in Duitschland. Eenstemmig zijn zij van meening, dat het aftreden van dr. Curtius sedert het mislukken van het Duitsch-Oos- tenrijksche tolplan geen geheim meer was. Het Journal séhrijft, dat zich uit de huidi ge crisis zeer makkelijk gebeurtenissen kunnen ontwikkelen, die de huidige econo mische en financieele basis volkomen doen wankelen. De oppositie heeft de positie van Brüning ernstig ondermijnd en de taktiek van Hugenberg en Hitier heeft sucqes ge had. De nationalistische Figaro vreest, dat de nieuwe regeering-Brüning nog minder vertrouwen zal wekken dan de oude. De Volonté verklaart, dat men voor de toekomst in het belang van de Fransch- Duitsche betrekkingen 6lcchts kan wen- schen, dat Brüning zelf de portefeuille van buitenlandsche zaken overneemt. Hij is de eenige persoon in Duitschland, die Strese- raann daadwerkelijk kan vervangen. De toestand van het Duitsche rijk en van de ge heele wereld kan er slechts door verbeteren. Ber 1 ij n, 7 Oct. (V.D.) In de Frankfurter Allee is hedenmiddag ter hoogte van per ceel nr. 62 onder een rijdenden tramwagen een bom ontploft, waardoor een kind ern stig en een vrouw licht gewond werden. De tram, lijn 89, reed in de richting Lich tenberg, toen plotseling onder den motor wagen een luide knal werd gehoord. De vrouw en het meisje, die nabij de trambaan stonden, vielen neer. Het politieonderzoek wees uit, dat men te doen had met een ex plosieve lading, die op de tramrails was ge legd en door de wielen van de tram tot ontploffing was gebracht. De politie kon nog eenige stukken van het omhulsel terug vinden. Tot nog toe kon niet worden vast gesteld of men hier te doen heeft met een ernstiger bedoelden aanslag, of met een kwajongensstreek.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 9