DE HERFST NADERT! N.V. COMPAGNIE LYONNAISE VULT UW GARDEROBE TIJDIG AANUTRECHTSCHEWEG10 - TEL. 179 AMERSFOORT GEMAK VAN IN EN AAN GEBOUWDE MEUBELS. In de moderne huizenbouw wordt steeds meer rekening gehouden met het gemak, dat ingebouwde meubels bieden. Meer en meer zien de archi tecten het nut er van in, waardoor in de kleinere huizen niet alleen veel meer ruimte in de kamers vrij komt, maar zij zijn ook gemakkelijk te onderhouden en zijn op den langen duur veel goedkooper dan afzonder lijke meubels. Vooral in de steden, waar de grond duur is en men er daarom zooveel mogelijk profijt van wil trekken, zijn de afmetingen der kamers aanmerke lijk kleiner dan vroeger het geval was. Ook in verband met de nood der tijden, waarin vele huisvrouwen ge noodzaakt zijn minder hulp in de huis houding te nemen, is het een aan de omstandigheden passende eisch g worden èn in huis èn in meubileering zooveel mogelijk te vereenvoudigen. Onlangs kwam een dame bij mij om raad vragen. Haar man had een ouaerwetsch huis gekocht, waarin vrijwel geen enkele muurkast was, zelfs geen provisiekast, Aan den straatkant, dus vóór den keuken was een flinke kamer, die tot eetkamer zou moeten werden ingericht, aange zien het niet doenlijk was om alle maaltijden naar boven te brengen. „Wij hebben al zooveel geld besteed aan verschillende dingen, waar wij niet op gerekend hadden zeide zij mij, „het schikt ons werkelijk niet, nog een duur buffet aan te schaffen, afgezien nog van het feit, dat dit mij niet genoeg berging biedt. Toch moet ik deze noodzakelijke berging hebben voor m'n ontbijtservies en ook yoor het bewaren van levensmiddelen hoogte der kastjes zijn 80 c.M., zoodat het leerpapier daar nog 45 c.M. uit komt en den bovenkant afgewerkt is met een smal eikenhouten latje. De kastjes zijn in tinten bruin geverfd zoodat het ons deed denken aan een combinatie van eikenhout en cora mander, terwijl het verfwerk der kamer een dof beige tint vertoonen. De vloer met een twisted matbedek- king, waarop in het midden eeir een voudig Tapis Beige, is ook niet te duur, terwijl eenvoudige donkere beige overgordijnen en dito van voile voor de ramen aan de straatkant han gen. Om kleur aan het vertrek te geven zorgen we in het midden der tafel öf voor een vaas met fleurige bloemen öf bij gebrek daaraan plaatsen we een platte frisch gekleurde schotel op de tafel, waarop siervruchten lig gen en die een artistieke versiering geven. D eongezellige kamer is nu omgetooverd in een behagelijke rus tige kamer, waarin toch ondanks de eenvoudige hulpmiddelen een zekere sfeer is, omdat tinten van verf, behang meubels enz. harmoisch zijn en waar I!; sprak een uur en dag af, waarop ik hrar zou komen bezoeken en stelde haar gerust door te zeggen, dat ik vrij zeker wel een goede oplossing zou vinden, die ook niet kostbaar zou zijn. Toen ik bij haar kwam en zij mij een en ander liet zien, vond ik in de keuken een groote kast voor de ber ging van het eetservies, met eenige laden om verschillend klein keuken gerij in op te bergen, maar die bij lan ge na net groot genoeg was, om ook het ontbijtservies enz. te plaatsen. Uilgesloten was het natuurlijk om in dc keuken verschillende eetwaren enz. te bewaren, in de eerste plaats natuurlijk omdat er niet genoeg plaats was, maar niet minder in verband met de door koken ontstane hooge temperatuur de er niet toe zou mee werken om deze frisch te bewaren. Ik heb de zaak eens overdacht er op bijgaand schetsje ziet U zelve het resultaat. Een lage kast van de keukendeui langs de zijmuur en van daar langs de voorkant van de kamer tot het raam is hier aangebracht en voorzien van verschillende kastjes, die U allerlei afdeelingen te zien geven. Bij het raam zijn de kastjes tot berging der eetwaren, daarnaast dat voor tafel goed en het bergen van zilver en mes sen, waarvoor eenige uitschuifbare laden zijn aangebracht en de andere vakken geven gelegenheid om ont bijtservies, theekopjes, busjes, trom meltjes en wat dies meer zij, te ber gen. De bovenkant is benut om ver schillende dingen op te zetten als vaas met bloemen, fruitschaal, theeblad met servies, electrische waterketel of kookplaat. Nadat ik mijn schels aldus gemaakt had, en deze ook wat kleur betreft geheel in overeenstemming met de omgeving der kamer was aangegeven is een en ander volgens opgave uit gevoerd en het resultaat was werke lijk bijzonder goed. Het plafond is roomkleurg geverfd en het behang licht bruin, terwijl het onderste deel der muren met imitatie leerpapier is behangen tot op 1.25 M. hoogte, de bij men, wat een voorname factor is, met zeer weinig kosten tót dit resul taat gekomen is.. MODERNE STOFFEERING, Bij een moderne inrichting behoort een moderne stoffeering. Keurig en toch niet somber of stijf zijn deze gor dijnen van fijn groen damast, me? de- fon met lint als garneering. Lelong ge bruikt hiervoor kleine, horizontaal geplaatste strikjes. Bruyère neemt moiré of ciré-lint in verschillende breedten. De eerste herfstdagen deden kleine fluweelen mofjes verschijnen met ronde fluweelen toques, die met zwarte strikjes waren versierd. Er zijn ook moffen in den vorm van reusach tige strikken. Ze worden veel in het nieuwe oranjerood gezien. Groote oorbellen en ouderwetsche parures ziet men steeds weer dragen Voor 's avonds ziet men thans gou den en zilveren kousen. Coupy voert het nog verder door en laat ook gou den suède handschoenen dragen bij gouden schoenen. De lange handschoenen met wijde kappen zonder knoopen worden ver drongen door handschoenen met één of twee knoopjes. Alexandrine lan ceert voor 's avonds bois de rose handschoenen met satijnen schoenen van dezelfde kleur. Molyneux heeft zeer origineele avondjaponnen. Hij volgt daarin de mode van 1860 met smockwerk, rim pels en verticaal aangebrachte, ruim aangezette strooken, doch hij voert dat alles niet uit in de stijve zijde van dien tijd, doch in zeer dunne en soe pele stoffen, bij voorkeur chiffon. Het resultaat is zeer aantrekkelijk en staat niet ouderwetsch, doordat het slanke silhouet bewaard blijft. Zijn namiddag-japonnen zijn zeer gekleed, vergeleken met die van de I andere couturiers. Ook deze japonnen zijn naar de mode van 1860 gemaakt met de typische strooken uit dien tijd, doch zóó, dat zij er modern blijven uitzien. Men zou nooit kunnen den ken, dat dit dezelfde mode is als in den tijd der crinolines, als het er niet opzettelijk bij werd gezegd. Ze zijn dikwijls geheel in zwart gehouden en meerendeels van chiffon of fluweelen crêpe met lange, wijde mouwen met strookjes of breede ruches langs de hals. Er worden tot het middel reikende capes bij gedragen, die slechts om de hals bevestigd zijn en vanaf de schou ders naar achteren kunnen waaien. Deze capes, die met bont zijn afgezet, kunnen ook over de mantels worden gedragen, die van kleine opstaande kragen zijn voorzien toe aan om van de bij begrafenissen gebruikelijke kransen, die vaak zeer kostbaar zijn af te zien en het voor dat doel bestemde geld in een fonds te storten. De bedoeling was de gelden die in dit fonds zouden vloeien aan te wenden om te komen tot een stichting voor onbemiddelden, die op hun ouden dag geen onderkomen hebben. Dit plan vond bijval. Het bloemenfonds bracht in korten tijd een flink kapitaal bijeen. Op het oogenblik heeft het fonds twee huizen in eigendom in Stock holm, die mooie één- en twee kamer woningen met badgelegenheid bevat ten, en van allerlei gemakken voorzien zijn. Zes andere huizen zijn in aanbouw en zullen 800 oude menschen kunnen herbergen, die tegen een zeer geringe vergoeding voor hun aanspraak op deze woningen kunnen maken, zoolang zij leven. WELKE HALSUITSNIJDING IS MODERN? Voor avondkleedirg zien wij alle soorten van halsuitsnijdingen: rond, ovaal, spits en vierkant. De vierkante hals behoort bij lijfjes met horizontale opnaaisels of volants; deze dracht maakt echter breed. Daarom is voor velen de spitse halsuitsnijding flatteu- ser; deze verlengt het figuur en maakt slank; zij is trouwens karakteristiek bij de gekleedc ramid Jag-japonnen met iets hoogere taille en kleine pof mouwen, die ook 's avonds wel ge dragen worden. SOEPELE WOL EN JERSEY. Dit elegante toilet vertoont ver schillende nieuwe modesnufjes. Aller eerst het materiaal: uiterst fijne don- kerroode wol en vroolijk gekleurde Angora-jersey. Dan de zeer origineele mouw, een nieuwe manier om de in gezette deelen van den rok aaneen te voegen en weinig ruimte in den rok, zelfde kleur gevoerd, over uiterst een voudige witte gordijnen. Men kan de overgordijnen ook bruin nemen in de zelfde kleur als de kamerinrichting. PARIJSCHE MODENIEUWTJES. Konijnenvel wordt thans ook ge bruikt voor dassen om bij rijcostuum te worden gedragen. Het staat wer kelijk origineel en elegant. Avondjaponnen voor jonge meisjes worden veel gemaakt van tule en chif- EEN ROODE KRUIS PIONIERSTER. Aan de nagedachtenis van de stich- ster van het Amerikaansche Roode Kruis, Clara Barton, werd een feest gewijd te Dansville in de staat New- York, waaraan meer dan 30.000 per sonen deelnamen. In 1867 kwam miss Barton, ontmoedigd door den strijd tegen het vooroordeel in het Congres tegen de Geneefsche Roode Kruis- conventie, naar Dansville en bracht daar tien jaar van haar leven door. Zij was steeds bezig president Gar field ertoe te bewegen het verdrag te ratificeeren, doch voordat hij zulks kon uitvoeren, werd hij door den kogel van een moordenaar getroffen. Na de stichting van 't Amerikaansche Roode Kruis op 21 Mei 1881, kwam miss Bar ton naar Dansville terug. Zij was in den burgeroorlog en in den Duitsch- Franschen oorlog op het slagveld werkzaam. Later nam zij de leiding op zich van het hulpwerk op Cuba en geen overstrooming, hongersnood of epidemie ging voorbij, zonder dat zij in dienst van de menschheid werk zaam was. BLOEMENFONDS ALMA HEDIN. Onlangs was het 10 jaar geleden dat Alma Hedin, de zuster van den beken den Zweedschen natüurvorscher Sven Hedin, het „Bloemenfonds" in het leven riep. Zij spoorde er destijds de menschen behalve geheel onderaan. Alles bij elkaar een levendig geheel om in de stad te dragen. HUISHOUDELIJK ALLERLEI. Inktvlekken. Inktvlekken uit pluche tafelkleeden kan men het best verwijderen door er met een halve citroen over te wrijven, of heeft men die niet, dan drenkt men een sponsje in azijn. Zoo noodig met goede zeep en daarna met schoon wa ter nawrijven, en ten slotte met een kleerborstel nog even opborstelen. Om geen water-vlekken op de tafel te krijgen, Iegge men onder het kleed een paar couranten. Schoenenpoetsen. Hoe vaak hoort men niet klagen, dat de schoenen, hoewel gepoetst, zoo weinig glimmen! Om dit euvel te voorkomen, smelt men een stukje parafine en mengt dit door de schoencrëme; niet alleen dat dit eenvoudige middel wonderen zal verrichten wat de glans betreft, maar het is ook heel goed voor het leer. Ronde tafels. Voor de eetkamers worden weer ronde tafels gekozen, die vaak ver schillende kleine schuifladen hebben, waarin 't tafelzilver geborgen wordt. In vroegere eeuwen handwerkten de dames aan dergelijke tafels, die ook van laden en vakjes voorzien waren en tot berging van haar werkmateriaal dienden. KEUKENHOEKJE. Slechte eters! Welk gezin kent ze niet, de kinderen, die altijd zeuren met het eten, nooit trek hebben, niets lusten. Wanneer de heele familie al lang klaar is, zitten zij nog met hun bordje voor zich, waarop alles gestold en koud, nu ook in 't geheel niet smakelijk uitziet. Het is geen onwil, zij kunnen niet anders, maar met dit al, bren gen zij de heele familie tot vertwijfe ling. Het beste is zulke kinderen steeds maar heele kleine beetjes tegelijk te geven, wanneer telkens maar een hapje op het bord gelegd wordt, zul len zij ongemerkt toch het noodige naar binnen krijgen, en het eten blijft warmer en smakelijker, dan wanneer de heele portie in eens op het bordje wordt gelegd. Puddingen en vla's zijn aan derge lijke kinderen ook niet besteed, het een of ander met vruchten bereid ge recht valt echter meestal wel in den smaak. Hieronder een recept. Abrikozen-rijstpudding. l/2 L'. melk, 100 G. rijst, stokje vanille, 100 G. suiker, 100 G. gedroog-, de abrikozen. Zet een dag van te voren de goed gewasschen abrikozen te weeken in zooveel koud water, dat ze goed be dekt zijn. Breng ze den volgenden dag aan de kook met hetzelfde water en voeg er de helft van de suiker bij. Bereid intusschen van de kokende melk, de goed gewasschen rijst en de vanille, een dikke rijstebrij en vermeng die met de rest van de suiker. Leg in een met koud water omge- spoelden puddingvorm een bodempje rijstebrij, bedek dit met een laagje uit het vocht geschepte abrikozen en ga zoo voort tot èn abrikozen èn rijst opgebruikt en het bovenlaagje uit rijst bestaat. Laat den pudding op een koele plaats stijf worden; presenteer er een saus van abrikozen bij. Week-menu. Zondag! Kerry-soep, gebakken kalfslever, spruitjes, aardappelen, abrikozenrijstpudding. Maandag: Runderlappen, kool raap, aardappelen, fruit. Dinsdag: Rollade, kropsla, aard appelen, rijst met appelmoes. Woensdag: Rollade, andijvie, aardappelen, stoofpeertjes. Donderdag: Varkenskarbonade, spinazie, aardappelen, beschuit met bessensap. V r ij d a g Rumfordsoep, kabeljauw, worteltjes, aardappelen, fruit. Zaterdag: Duitsche biefstuk, spersieboonen, aardappelen, drie in de pan. EEN NIEUW ARMBANDHORLOGE, De vogue voor accessoires, die in kleur bij het costuum passen, wordt thans zelfs uitgebreid tot het arm bandhorloge. Worth heeft het door ons afgebeelde horloge ontworpen. Het wordt in twee willekeurige bij elkaar passende kleuren uitgevoerd en onder aan de pols vastgebonden Wnneer men nu die twee kleuren als basis aanneemt voor de garderobe, heeft men steeds een mooi geheel.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 18