G. van DUIN TROUW- en VERLOVINGS RINGEN DE CONVENTIE VAN OSLO BLOM'S WONINGBUREAU 18 en 14 KARAATS GOEDKEURING IS GEEN ZINLEDIG GEBAAR Nederlandsch-Belgische tolunie KLEERMAKERIJ Hypotheken en Assurantiën op elk gebied UIT DE STAATSCOURANT VERBOUWERS VAN SUIKERBIETEN HET BIOSCOOPCONFLICT TE GRONINGEN ARTS BENDIEN'S PROEVEN Onze Postvliegers onderweg Zwaareikenslaapkamerameublementmetspiegelkastf143.50 A. H. VAN NIEUWKERK N.V. Beekstraat Tel. 543 Beekensteinschelaan HUMORHOEKJE Voorkomen van benadeeling van anderen Aan de Mem. v. Antwoord op het Voorl. Verslag vail do Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 22 December 193Ó te Oslo gesloten verdrag tot economische toenadering, met bijbehoo- rend protocol, is het volgende ontleend: Vertraging. De regeering betreurt het met do Kamer, dat het niet wel mogelijk is, de raadple ging van den Volksraad met zoodanigen spoed te doen geschieden, dat daardoor ver traging wordt voorkomen. De regeering kan er slechts naar streven, deze vertraging tot zoo gering mogelijke afmetingen terug te brengen. In het onderhavige geval is on middellijk na de ondertcekening van het verdrag, waarbij do ovcrzeescho gebieden n:ct van de werking daarvan waren uitge sloten, met de besturen van die gebieden overleg geopend nopens de vraag, of het verdrag ook daarvoor zou kunnen worden aanvaard. Do vrees, dat de goedkeuring van do Sta- ten-Generaal tot een zinledig gebaar zou worden, wijl de verdragsluitende partijen zich bij voorbaat zouden gedragen alsof het verdrag reeds in werking ware getreden, kan naar de mecning der regeering in het onderhavige geval geen voedsel vinden. Ontkend kan niet worden, dat van de slui ting van het verdrag aanstonds invloed ten goede is uitgegaan vooral wellicht ge volg van den geest, waarin de onderhan delingen te Oslo werden gevoerd maar de regeering is geen daad van de regee ringen der mcdecontracteerende partijen bekend en zij heeft ook zelf niets verricht, dat als een toepassing van het verdrag zou kunnen worden aangemerkt. Met voldoening heeft de regeering ken nis genomen van het betoog van verschei dene leden, dat zij er in deze conventie in is geslaagd een regeling te treffen, die bui ten de sfeer van den strijd om al of niet verandering ran handelspolitiek in etige- oen zin blijft en waarvan blijkbaar alge meen gunstige invloed op de onderlinge verhoudingen verwacht wordt. Er kan nog niet van daden gesproken worden, die zouden zijn aan te merken als toepassing van deze nog niet in werking getreden conventie; maar de conventie oefent wel reeds invloed uit. Een al dan niet uitgesproken beroep op den „geest van Oslo" vergemakkelijkt reeds nu de verhou dingen. Intusschen kan de regeering moeilijk reeds thans bijzonderheden mededeelen om trent de eerstvolgende conferentie, die eer lang te Stockholm gehouden zal worden, en omtrent hetgeen van do onderhandelingen daar verwacht mag worden. Zij moet zich tot een drietal medcdeelingcn beperken. In de eerste plaats wordt gereleveerd, dat het streven der regeering op twecérlei gericht VRAAöT UWTN\y~^ WINKELIER OF NV HULSKO mtizoo AMERSFOORT EERSTE KLAS CONCURREERENDE biedt aan levering van HEERENKLEEDING NAAR MAAT le klasse stoffen Keurige coupe tegen gemakkelijke betalingscondities zonder extra prijsverhooginp. Geheimhouding verzekerd. Br. onder N'o 500 bur. Amersf. Dagblad. Korte Gracht 22 Telefoon 1054 JUWELIER Utr.straat 23 OPTICIEN TEGEN ZEER VQORDEELIGE PRIJZEN. is, namelijk: lo. op toepassing van het systeem van Oslo, hetwelk thans alleen slaat op het toekomstige, ook op liet ver- ledcno, namelijk op eventueel thans bc- staando moeilijkheden, cn 2o. op toepassing op andere gebieden dan dat van do douane rechten, het eenige dat thans bestreken wordt. Ten tweede wordt medegedeeld, dat tussclicn de departementen onderling en met de belanghebbenden in detail is nage gaan wat beoogd zou dienen te worden. Ten slotte wordt vermeld, dat met de regeerin- gen der andere Oslo-Staten in overleg is getreden over een programma, bevattende de punten, die ter aanstaande conferentie behandeld zouden kunnen worden. De re sultaten van een en ander moeten thans worden afgewacht. Tijdelijke maatregelen. N'oderland wordt door de conventie niet beperkt in zijn bevoegdheid om ten aan- zieu van invoer van goederen tijdelijke maatregelen te nemen, die om fiscale of economische redenen noodig zouden wor den geacht. Zou de Regeering tot zulke maatregelen willen overgaan, dan is zij slechts verplicht tot notificatie en tot ern stig overwegen van do vertoogen, door do Regecringen der andere verdragsstaten eventueel tot haar gericht ter voorkoming van benadeeling van dc aan die Regeerin- gen toevertrouwde belangen. Doch de con icntie is opgebouwd op do onderstelling, dat de partijen bij deze conventie zich zoo veel mogelijk zullen onthouden van het r.emen van maatregelen als hicrbedoeld cn zulko maatregelen slechts zullen treffen in geval van bepaalde noodzakelijkheid. Wat de Handelsconventie van Genève be treft, wordt verwezen naar het rapport van het Economisch Comité aan den Volken bondsraad over de werkzaamheden, in zijn Saste zitting verricht. De vraagstukken, welke in de Mei-zitting der Europeesche Commissie zijn besproken, werden in de zitting, die begin dezer maand werd gehouden, verder behandeld. De com missie heeft over die vraagstukken een rap port uitgebracht, waarbij verschillende rap porten van subcommissies als bijlagen zijn gevoegd. De Regeering hoeft nog geen aan leiding gehad, zich definitief over de ver schillende vraagstukken, in de stukken be handeld, uit te spreken en wcnscht zich nog te beraden. Do Mei-zitting van de Europeesche Stu die-Commissie heeft ook op de Regeering een niet geheel bevredigenden indruk ge maakt. Ditzelfde geldt ook van de boven bedoelde Septeraberzitting. Het is der Re geering niet wel mogelijk reeds nu, te mid den van de snel wisselende omstandighe den, een oordcel over de vooruitzichten van de werkzaamheden der commissie aan do Kamer mede te deelen. fn afwachting van de verdere ontwikke ling der dingen verwacht de Regeering ze ker niet te veel van de Europeesche samen werking. Vaststellende, dat de samenwer king, die in het afgeloopen jaar heeft plaals gehad, toch zeker eenig nut heeft opgele verd, is zij voornemens alles te vermijden, wat de verwarring in Europa zou kunnen verergeren. De Regeering ziet geen aanleiding de ge bondenheid aan het Verdrag inzake de in- en uitvoerverboden en -beperkingen te be ëindigen. Met belangstelling volgt de Regeering de gedachtenuiting in de pers en elders over geheele of gedeeltelijke Nederlandsch-Bel gische tolunie. Dit vraagstuk, dat vroeger reeds meermalen ter sprake is gekomen, kwam uiteraard binnen den aandachts kring der Regeering, toen onderhandelin gen over een nieuw handelsverdrag met België werden geopend. Indien het mogelijk en raadzaam blijkt, in de richting van nau wer samenwerking tusschen do twee landen verder te gaan doel trouwens van elk handelsverdrag dan is er zeker geen re den om dit na te laten. In principe verzet niets er zich tegen, dat binnen de grenzen der Oslo-groep de twee, reep. drie staten die daartoe bijzondere aanleiding zouden kunnen vinden, de samenwerking nog wat verder uitstrekken dan in het verdrag tot economische toenadering van Oslo 16 voor- Rijkspostspaarbank. Bij Kon. besluit is aan don referendaris ter directie van dc Rijkspostspaarbank A. J. v. Braband op zijn verzoek eervol ontslag verleend met ingang van 1 Januari 1932, on der dankbetuiging voor de door hem aan den Iando bewezen langdurige diensten. Staatsvischershavenbedriji. Be Kon. besluit is met ingang van 1 Oc tober 1931 A. Tol, tlians le afslager bij liet Staalsvieseliershavcnbedrijf te IJmuiden, be noemd tot onderhalchef bij dat bedrijf. Rijksverzekeringsbank, Bij Kon. besluit is, te rekenen van 27 Aug, 1931, aan mevrouw LintvcltBoode eervol ontslag verleend als adjunct-commies bij de Rijksverzekeringsbank. Volksgezondheid. Bij beschikking van den minister van Ar beid, Handel en Nijverheid is nader aange wezen als standplaats voor den adjunct inspecteur van de Volksgezondheid G. F. van Gorkom de gemeente Vcnlo. Posterijen, telegrafie cn telelonle, Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Octo ber 1931 aan den referendaris 2e klasso der P.T.T. M. P. J. Snijders te Amsterdam (post kantoor) als zoodanig eervol ontslag ver leend. Met ingang van 25 November 1931 op zijn verzoek eervol ontslagen met dank H. Polle- ma als burgemeester van Lemsterland. Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is met ingang van 1 December 1931 tij het Rijks- bo6chbouwproefstation te Wageningen be noemd tot tijdelijk boschbouwkundige ir. W. Burdet, thans te Noord-Amcrika. Nederlandscbe Bank. Bij Kon. besluit van S October 1931 ie: 1. rnet ingang van 12 October 1931 aan mr. G. Vissering op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als president directeur van de N.V. De Nederlandsche Bank onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten in die functie aan den Lande bewezen; met ingang van 12 October 1931 be noemd tot president-directeur van de N.V. De Nederlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip, oud-prcsident-dirocteur van de Javasche Bank, en zulks voor den tijd van zeven jaar. Bij Kon. besluit van 8 October 1931 is be noemd, bij bevordering, tot Grootkruis in de Orde van den Nederlandschcn Leeuw, mr G. Vissering president van de Nederland sche Bank te Amsterdam. Onderscheiding. Bij Kon. besluit is toegekend de zilveren cerc-mcdaille der Oranje Nassau-orde aan S. Kaper, wonende te Zaandam, fabrieks- chef bij de N.V. Oliefabrieken Het Hart en de Zwaan, voorheen Adriaan Honig te Koog aan dc Zaan. Het Rijk en de steunuitkeering voor den oogst 1932 Bij nota van wijziging der begrooting 1932 van binnenlandsclio zaken en land bouw wordt voorgesteld een memoriepost uit te trekken voor uitkeeringen ten be hoeve van verbouwers van suikerbieten over den oogst 1932. In den toestand waarin de suikerbieten- cultuur zich thans nog bevindt, heeft de regeering aanleiding gevonden ook voor do campagne-1932 aan genoemdo cultuur steun toe te zeggen in den vorm van een garantie uit 's rijks kas. Gezien den toe stand van 's rijks schatkist meent zij deze garantieregeling niet verder te mogen doen gaan dan die voor de campagne 1931. Thans wordt het voorstel zoo tijdig in gediend dat dc landbouwers bij het opma ken van bun zaaiplan ruimschoots gele genheid hebben, ieder voor zich, rekening te houden met de vooruitzichten, welke deze ontwerp-regeiing hun zal kunnen bieden. Do minister van binnenlandsche zaken en landbouw meent dan ook dat een der belangrijkste factoren, welke hebben me degewerkt tot het bereiken van een uit zaai van 6lechts 62 van die in 1930 ten opzichte van do campagne 1932 bij tot standkoming \an de onderhavige regeling is geëlimineerd. De algemeene lijnen, volgens welke de voorgestelde garanlieverleening zal kun nen geschieden, zijn neergelegd in een plan van uitvoering, waaran het volgende is ontleend. De garantie wordt verleend tot een be drag overeenkomende met ten hoogste 4.50 per 1000 K.G. garantiebieten. Als garantiebieten wordt per bietontelcr aangemerkt een hoeveelheid, overeenko mende met 80 van zijn gemiddelde bin nenland6che productie, resv. van die zijner rechtsvoorgangcrs over de jaren 1928, "29 en '30. TWEE JONGENS UIT DE COUPE GETALLEN. f Te vroeg het portier geopend Donderdagmiddag werd bij aankomst van den trein uit Boxtel te Tilburg een portier van een der coupés waarin zich leerlingen van de ambachtschool bevonden vóór het stilstaan van den trein geopend. Doordat de jongens in den trein aan het stoeien waren, viel een hunner uit de wagen maar wist zich nog juist bij tijds vast te grijpen aan een stang. Een andere jongen, de 15-jarige B. v. H., wonende te Boxtel, was minder gelukkig en viel tusschen perron en trein, met hei gevolg, dat hij ernstig aan zijn beenen werd gewond. Per G.G.D. is de knaap naar het St. Eliza- bcthsziekenhuis overgebracht. Zijn toestand wa6 Vrijdagmorgen bevredigend. DE STAKING TE HARLINGEN. H a r 1 i n g c n, 9 Oct. Hedenmorgen om elf uur is hier binnengcloopcn het stoom schip Midsland van dc Scheepvaart en Steenkolenmaatschappïj, dat in Amsterdam werd gelost. De lading, die bestemd was voor het stoomschip Gaasterland, dat in middels hier is opgelegd, wordt door kan- toorschippers en scheepsbemanning in de Midsland geladen. Waarschijnlijk zal het schip reeds mor gen kunnen vertrekken. GELDKISTJE GEVONDEN. Verzoek om inlichtingen. D i e m e n, 9 Oct. Op 7 Oct. j.l. werd in de gemeente Dicmen een blikken trommeltje gevonden met een inhoud van 7500 aan Nederlandsch bankpapier. Het trommeltje is waarschijnlijk verloren of achtergelaten door een Chineeschen venter. Het eenige op te geven signalement luidt: persoon van naar schatting 35 k 40 jaar oud, g>le ge laatskleur, dikke lippen. Het trommeltje is een gewoon biskwie- hlikje en was in een stuk pakpapier ge wikkeld, maat: lengte 15, breedte 11 en hoogte 5'A c.M. De burgemeester van Diemen verzoekt allen, die aanwijzingen kunnen geven om trent de herkomst van dit geld, hem te wil len inlichten. L-.. - Het einde in zicht Amsterdam. 9 October. Na een onder houdt, aan Diet welk vertegenwoordigers van liet hoofdbestuur van den Nederland sclicn Bioscoop Bond met den burgemeester van Groningen hebben deelgenomen, heeft het hoofdbestuur van den Nederlandschcn Bioscoop Bond besloten, een buiteaigewone spoedlodenvergadering op Maandag 12 Oc tober a.s. te Amsterdam te houden. In deze vergadering zal het hoofdbestuur voorstel len naar aanleiding van de door den Raad der gemeente Groningen aangenomen motie, waarin de wcnschelijkheid wordt uitgespro ken om hot bioscoopconflict te beëindigen en de vermakelijkheidsbelasting tot 20 te verlagen, indien B. en W. dit mogelijk ach ten, de bioscopen in Groningen op 16 Octo ber a.s. weer te openen. Indien hot besluit door de vergadering van den Nederl. Bios coop Bond Maandag wordt genomen, over eenkomstig het voorstel van het bestuur zal het bioscoopconflict Ie Groningen tot het verleden bchooren. INBREKERS AAN HET WERK. In de gemeente Emmen. E m m c n, 9 October. Te Zwartemeer ge meente Emmen, is hedennacht ingebroken bij den bakker cn winkelier J. Dorgelo, waar een bedrag van ongeveer 60.aan Hollandsch en Duitsch geld benevens ver schillende winkelwaren werden ontvreemd. De inbrekers hebben daarna getracht liun slag te slaan bij den manufacturier Boer- land. Deze heeft hen evenwel gestoord en zag twee mannen vluchten. Gemeentepolitie en maréchaussee stelden een onderzoek in. De inbrekers hebben een tasch met verschillende inbrekerswcrktul- gen alsmede verschillende bij den heer Dor gelo gestolen voorwerpen bij hun vlucht achtergelaten. Vermoed wordt dat zij Duilschers zijn. BUITENLANDSCHE ONDERSCHEIDING. Amsterdam, 9 Oct. Naar wij verne men is de heer W. N. van de Poll benoemd tot Bidder der Orde van het Legioen van Eer. KOL. NOORDMAN. Naar het Hbld. verneemt, zal de hoofd-aal' moezenier voor Leger en Vloot, kol. J. J. J Noordman met Ilr. Ms. „Van Nes", die Dinsdag 13 Oct. a.s. naar Wcst-Indië ver trekt, de reis medemaken. DOODSLAG OP ZIJN BROER. Zulphen, 9 Oct. Heden is voor de rechtbank alhier de zaak voortgezet tegen den 26-jarigen landbouwer D. J. P. te Aal ten, verdacht van doodslag op zijn broer. Als getuige deskundige verklaarde dr. A. II. le Dobel, geneesheer-directeur van het krankzinnigengesticht te Zutphen, dat hij van mcening was, dat verdachte niet direct de misdaad heeft gepleegd, maar al worste lend tot zijn daad is gekomen. De officier van justitie eischte 10 jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. AMSTERDAMSCH ADVOCAAT GE- ARRESTEERD. Vermoedelijk delict verduiste ring of chantage. Amsterdam, 9 Oct. Naar wij vernemen, hebben eenige belangrijke arrestaties plaats gehad, waarvan één le Amsterdam en één te Keulen. Te Amsterdam is in arrest gesteld mr. D. L. S. kdvocaat-procureur te Amsterdam. De ze arrestatie houdt verband met een andere arrestatie, namelijk vun oen zekeren Sn., dio dezer dagen to Keulen is gearresteerd. Laatstgenoemde is voor do Nodcrlandsche justitie goen onbekende cn de in Amster dam gearrestoerdo advocaat was zijn raads man. Dc arrestaties schijnen te hebben plaats gehad naar aanleiding van een aanklacht, dio door iemand uit Limmcn (N.H.) hij de justitie is ingediend. De substituut-officier van Justitie mr. Rci- lingh hoeft deze zaak, die vermoedelijk ver band houdt met verduistering of chantage, in handen. Zijn diagnostische methode niet als betrouwbaar beschouwd Resultaat der Engelsche controle In aanvulling op het bericht van eenige dagen geleden omtrent de negatieve uit komsten van het controleonderzoek van de mcthodc-Bcndicn in het laboratorium voor kankeronderzoek van het Instituut voor Pre- ventiovc Geneeskunde to Leiden, kan wor den medegedeeld, dat de uitkomsten van de controleonderzockingcn, die in het Cancer Hospital te Londen, waarvan dr. Piney di recteur is, verricht zijn onder de auspiciën van het „Investigation Committee" van de British Empire Cancer Campaign. Deze on derzoekingen zijn afgesloten en de voor zitter van de genoemde commissie heeft de uitkomsten gepubliceerd in den vorm van een korte mededeeling, die vanwege deze commissie aan de pers verstrekt is. Die me dedeeling herinnert aan dc aanvankelijk be moedigende uitkomsten, maar voegt er aan toe, dat die bij nader onderzoek niet beve6. tigd zijn. De „Investigation Committee" van de British Empire Cancer Campaign is dan ook tot de slotsom gekomen, dat de diag nostische methode Bendien voor de onder kenning van kanker niet als betrouwbaar mag worden beschouwd. Valk Raai L ooievaar 1—10 8—10 Amsterdam Neurenberg Praag Leipzig Wccnen 1—10 8—10 Boedapest Belgrado Sofia Saloniki 2—10 9-10 Athene Mersamtrub 9-10 3—10 Cairo 9-10 Gbaza 9-10 Rutbawclls 8—10 4-10 Bagdad 8—10 Basra Boeshir 7—10 3-10 Djask 6—10 Karachi 6—10 Jodpoer 7-10 Allahabad 5—10 8—10 Calcutta Akyab 4—10 9-10 Rangoon Bangkok Kohtak 3—10 Penang Medao 2—10 Palembang Batavia 1 Bandoeng 2—10 Vertrek van het eerstvolgende postvliegtuig van Amsterdam op 15 October 1931 Heden geëtaleerd Uw adres voor complete meubileering. Denkt U om onze rooktafel reclame? BakkerHoe dikwijls heb ik jullie nu niet gezégd om de krentenbroodjes niet even groot te maken. De men-j' schen houden ervan, in een winkel te koopen waar ze de grootste kunnen uitzoeken. (Passing show!

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6