AHERSFOOKTSCH DAGBLAD Waschbenzine p. flesch 30 ct. WIJ ETALEEREN AVONDJAPONNEN Feuilleton! Binnenland Dinsdag 13 October 1931 -DE EEMLANDER" 30e Jaargang No. 90 TWEEDE BLAD STEUN AAN MOBILISATIE SLACHTOFFERS ÉN.V. COMPAGNIE LYONNAiSE JU EEN LIEFDESDRAMA TE AMSTERDAM Het oude thema OVERHEIDSPERSONEEL A. v. d. WEG LANGESTRAAT 23 Het Kostbare Meesterstukje Amendementen van den heer K. ter Laan op het betref- fende wetsontwerp De heer K. Ter Laan heeft op het wets ontwerp tot wettelijke regeling inzake het verleencn van geldelijke uitkeeringen aan cl? mobilisatie-slachtoffers eenige amende menten ingediend, o.m. met de bedoeling de wet in werking te doen treden met in gang van 1 Jan. 1931. Ook do heer Tilanus h'seft een tweetal amendementen ingediend. In de cersto plaats wil de voorsteller dui delijk doen uitkomen, dat aanspraak op een jaarlijksche uitkeering slechts bestaat, wanneer aannemelijk i6, dat de invalidi teit een gevolg is of verband houdt met verrichtingen of vermoeienissen, aan de uitoefening van den militairen dienst ver bonden, of in bijzondere omstandigheden of toestanden, die zich bij de uitoefening van den militairen dienst hebben voorgedaan. Een tweede amendement dient om aan de weduwen en weezen van de oud-gemo- biliseerden, die voor een uitkeering in aan merking komen en die na 1 Jan. 1920 zijn overleden, eveneens een termijn to stellen van vijf jaren om een verzoek om steun in te dienen. DE AMSTERDAMSCH-KEULSCHE ARRESTATIES. Hoe de oplichting zich heeft toegedragen. Naar aanleiding van de aanhouding van den Amsterdamschen advocaat mr. D. L. S., waarvan wij reeds melding hebben gemaakt, heeft de Alkmaarsche Crt. te Limmen een onderzoek ingesteld, waaromtrent het blad het volgende mededeelt: De in deze zaak als aangeefster genoemde mej. W. te Limmen drijft daar de manufac turenzaak van haar vader. In Februari kwam een neef uit Duitsch land. die het meisje duidelijk maakte dat de zaak gemoderniseerd moest worden Hij had een vriend in Amsterdam, zekere S., die zoozeer het vertrouwen van het meisje wist te winnen, dat zij goed vond, dat hij den geheclèn boel uitverkocht Toen dit was ge schied. wist hij het meisje te bewegen om voor 2000 nieuw goed bij een grossier in Amsterdam te kopen S. had het geld van het verkochte goed onder zich gehouden en zelfs de juweclen sieraden van het meisje te gelde gemaakt. Alles onder het voor wendsel, dat er geld gemaakt moest worden om de zaak te modernisecren. Toen de grossier op betaling van de goe deren aandrong, wendde mej. W. zich weer lot S., die haar een paar blanco stukken liet teckcncn, onder het voorwendsel, dat er een crcdiethypotheek op het huis en de goede ren zou worden gesloten. Het huis was reeds hypothecair verbonden voor een bedrag van 5000. Een nieuwe taxatie was noodig, doch kwam iets hoogcr dan 8000. De heer S. wist raad en verzekerde bij den notaris J. S. te Amsterdam, dat de taxatie geen 8000 doch 18.000 was, waarop do notaris er ge noegen mee nam, dat er een 1 voor de 8 werd geplaatst. Op advies van mr. S., dio inmiddels gearriveerd was, verklaarde de heer J. E. uit Bussum zich bereid, om een crcdiethypotheek van 10.000 te verstrek ken. S. wist daarop het meisje te bewegen hem een volmacht te verstrekken, waardoor hij het geld voor haar in ontvangst kon nemen Na een maand had zij echter nog niets ont vangen en daar de grossier, die mej. W. fail liet heeft laten verklaren, op betaling aan drong, toog zij naar Amsterdam en moest tot haar teleurstelling vernemen, dat S. ver trokken was. De burgemeester van Limmen nam hierop met den rijksveldwachter de zaak in onder zoek. Het bleek hun, dat de advocaat in deze zaak een rol heeft gespeeld. Toen kwam vast te staan, dat het delict te Am sterdam had plaats gehad, hebben zij de zaak overgegeven aan den officier van jus titio te Alkmaar, met het gevolg dat thans mr. S. gearresteerd is en S. uit Keulen even eens. Meer arrestaties zijn te wachten, doch de justitie wenschte hierop niet vooruit te loopon. DE VACATURE PROF. DE HARTOG. Gisteren is te Amsterdam bij de Ned Herv. Kerk ter vervulling van een predi kantsvacature Prof. De Hartog, beroepen dr. A. Steenbeek, thans predikant te Sur- huizum. BOTSING TUSSCHEN TRAM EN LOSGERAAKTE WAGON. Bergen op Zoom, 12 October. Door tot nu toe onbekende oorzaak kwam nabij Vo gelenzang hedenavond ongeveer 6 uur een wagon, geladen met mais, in beweging en ered in de richting Tholen. doordat de weg aldaar sterk afbelt. Op hetzelfde oogenblik kwam uit do richting Tholen een tram, ge laden met suikerbieten, aan. Door de duis ternis bemerkten de machinist en de stoker eerst den wagen, toen de tram dezen op eenige meters was genaderd. Aan stoppen viel niet meer te denken en beiden spron gen van de machine. De stoker kwam op den weg terecht, doen kwam met den schrik vrij. De machinist sprong tusschen de boomen door en viel op een partij straat steenenen. Hij bekwam inwendige kneuzin gen, ernstige verwondingen aan het gelaat en een armbreuk. Na voorloopig te zijn ver bonden werd hij naar het algemeen Burger gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. De botsing tusschen tram en wagon was zoo hevig, dat eenige wagons in elkaar schoven en de locomotief zeer ernstig werd bescha digd. INBRAKEN IN SCHOLEN. Nadat reeds vorige week te Zaandam was ingebroken in de school aan do Haven straat, waar een klein bedrag aan geld werd vermist, heeft men zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag toegang verschaft tot de Centrale Ambachtsschool nabij de Sta tionsstraat. De buit was thans ongeveer 50. AUTOBUS TEGEN EEN BOOM. Groningen, 12 Oct. Aan den Gideon bij Groningen is hedenmiddag een autobus uit Hoogezand, doordat een band van het rechtervoorwiel plotseling sprong, togen een boom gereden. De chauffeur en vier perso nen, waaronder drie dames, werden door glasscherven gewond. Twee dames moesten naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. De bus is zwaar beschadigd. UTRECHTSCHEWEG 10 TEL. 179 AMERSFOORT W& Man en vrouw door tal van revolverschoten gewond Amsterdam, 12 Aug. Hedenavond heeft zich in de St. Willibrordu6straat een ernstig drama afgespeeld. Tusschen kwart over zeven en half acht weerklonk in deze nauwe donkere straat, welke op den Amsteldijk uitloopt, het kor te, scherpe geluid van een aantal schoten. Spoedig bleek, dat deze gelost waren in de portiek van een tegenover de R.-K. kerk gelegen perceel. Bewoners van dc in dit perceel gevestigde woningen en eenige voorbijgangers, die door dit lawaai hevig geschrokken waren, vonden ter plaatse het lichaam van een jongen man, die door een schot in het hoofd bleek getroffen te zijn. Een revolver lag op eenige meters afstand op den openbaren weg. Vrijwel tegelijkertijd werd aenige meters voorbij het portiek op de straat een jonge vrouw gevonden, die eveneens zeer ernstig door revolverschoten was gewond. Onmiddellijk werd de politie van het bu reau Pieter Aertsstraat gewaarschuwd, wel ke op haar beurt den G.G. en G.D. van het voorgevallene in kennis stelde. Beide ge wonden werden naar het Wilhelminagast- liuis overgebracht. De man had, zooals gemeld, een schot in het hoofd, de vrouw was door niet minder dan vijf schoten getroffen, waarvan vier in de borst en een in den rug. Ondanks zijn ernstige verwondingen is de man nog in 6taat geweest de toedracht van het ge beurde aan de politie te verklaren, waarbij is gebleken, dat hij, na eenige schoten op de vrouw te hebben gelost, het wapen te gen zich zelf heeft gekeerd. Het betreft hier opnieuw het oude thema van een wTaakneming van den kant van den man op het meisje, dat na zich eerst eenige toenadering te hebben laten welge vallen, zich van haar aanbidder afkeerde Ook met de beide slachtoffers van dit drama is zulks het geval geweest. Het feit dat de dader, die chauffeur van beroep is, een geladen revolver bij zich droeg wijst er op, dat hij door de afwijzende houding van de vrouw, die buffetjuffrouw is in een bar in dc Govert Flinckslraat, van plan was een wanhoopsdaad te begaan. Vermoe delijk heeft hij haar opgezocht en haar be wogen een eind met hem te gaan wande len om daarna, na begrepen te hebben dat zij niets meer met hem ta doen wilde heb ben, zijn daad te volvoeren. De vrouw heeft zich, nadat de schoten op haar gelost wa ven, nog eenige meters voortgesleept en is toen in elkaar gezakt. Bij informatie naar den "toestand van bei de slachtoffers vernamen wij, dat die van den man het ernstigst is. Er zou echter voor beiden geen direct levensgevaar be staan. VOLKSUNIVERSITEIT TE DORDRECHT OPGEHEVEN. In de ledenvergadering van de Volks universiteit te Dordrecht, is op voorstel van den raad van bestuur besloten de vcreeni- ging te ontbinden en de Volksuniversiteit op te lreffcn. DREIGEND CONFLICT TE DEVENTER. In verband met een dreigend conflict bij de ijzergieterij der firma Nering Bögel U Deventer heeft de Rijksbemiddelaar, ir. H. A. v. IJsselsteyn, de partijen opgeroepen tot een bespreking, op Dinsdag 13 October in het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid te 's-Gravenhage. DOOR EEN AUTO OVERREDEN. De bestuurder reed door. Op den Maasdijk tusschen de gemeen ten Maassluis en Naaldwijk is de heer I). door een hem achterop rijdende auto over reden. Hij kwam onder de auto terecht en kreeg ernstige verwondingen. Het slachtof fer bleef bewustloos liggen, terwijl de be stuurder zonder stoppen is doorgereden. I) werd later door wandelaars bewusteloos aangetroffen. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld en tracht den be stuurder van de auto op te sporen. Hef congres van den Ned. Federatieven Bond Rotterdam, 10 Oct. Heden is te Rot terdam het driedaagsche congres aangevan gen van den Federatieven Bond van Per soneel in Openbaren Dienst. De heer J Schenk heeft namens de ontvangende af- deeling Rotterdam het congres toegespro ken en daarbij gewag gemaakt van den bevredigenden groei van deze afdeeling in wat spreker noemde het bolwerk van het reformisme. De voorzitter, de heer D. Schilp, heeft in zijn openingswoord, in verband met het 25-jarig bestaan van den bond. in grooto trekken de geschiedenis van de ontwikke ling van do revolutionaire vakbeweging geschetst en de oude makkere herdacht, van wie cr reeds verscheidenen zijn over leden. Te hunner nagedachtenis heeft het congres zich even verheven. De twee-jarige periode, die aan dit con gres is voorafgegaan, is er een geweest van weinig actie. Men ziet echter aankomen, dat de aanslagen op de rechtspositie van het overheidspersoneel zullen komen. Te genover die aanslagen zal de bond een an dere strijdwijze, moeten stellen en tot dit doel is het noodig te komen tot een wijzi ging van de statuten, waartoe aan dit con gres de vooretellen zijn gedaan. Nog deel de spreker mede. dat het ledental sedert 1929 is gestegen van 4706 tot rond 5600. Do rekening sluit met een bedrag van 106.000. Namens de gasten, het N.A.S., onderschei dene P.A.S.-organisaties. Transport-, Me taalbewerkers-, Fabrieksarbeiders- en Tex- lielarbeidersorganisaties heeft de vertegen woordiger van het N.A.S., de her Kitz, het congres toegesproken. Medegedeeld werd, dat in verband met de herdenking van het 25-jarig bestaan van den bond vele telegrammen van ge- lukwensch waren ingekomen van geestver wante organisaties. Ook vele bloemstukken waren gezonden. De verslagen van den secretaris en van den penningmeester werden na eenige dis cussie goedgekeurd, evenals bet beleid van bet bretuur en van den redacteur van Do Gemeenschap. In de zitting van Zondag werd de be stuursverkiezing aan de orde gesteld. Het bestuur werd bij acclamatie herkozen. In de vacature W. F.Blauw werd gekozen de heer J. Rüger. Tot lid van de geschillen commissie werd benoemd de heer J. Scha- gen, tot plaatsvervangend-lid in die com missie werd benoemd de heer A. W. Sten- acker. De begrooting sluitende in uitgaaf en ontvangst op 103.260 werd goedgekeurd. Besloten werd, dat deze begrooting ook tot richtlijn zal dienen voor de begrooting van 1932, met de restrictie, dat wanneer do nieu we statuten zullen zijn aangenomen er een buitengewoon congres zal plaal6 hebben, dat een nieuwe begrooting zal opstellen. JAN VAN RIEMSDIEK KUMP. Veur ons „Dagblad" kump van Riemsdiek met -Am trekharmonica en met zien oomediespeulers Weer noar „Amicitia". Morgen kuj kaartjes kriegen Denk d'r umme, wès d'r biej Ander moj weer lange wachtcv In een heele groote riej, Omdat er zooveule kommen 't Geet net als verlejen jaor. Daorum: wil ie Jan gaon kieken Hold oew morgenvrog dan klaor Gao voldoende kaartjes halen 't Gif een aovond vol van lol En wie weten allemaolle: As Jan kump mót alles vol! Die zich 't veurig jaor herinnert Zorgt wel dat ie tiedig geet Um zoodoende te veurkommen Dat hie daor 6oms uren steet! Want wie 't veurig jaor naor Jan ging Geet natuurlijk noe ook weer Jan blif altijd „Jan" en alle6 Wat hie dut dat „smaakt naor meer'* En in dizse slechte tieden Is flink lachen 't medicien Die de zorgen dut vergèten Nieje moed gif bovendien! En dat Jan ons weer laot lachen Weten wie wel ailemaol. Als hij kump met al zien fratsen Davert weer de heele zaol. Daorum: zet Jan niet in 't "hempie I-aot um 't boerenpaksken an Noew Jan vroolijk naor on6 toe kump Gaon wie samen weey naor Jan! GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden). Over de voorstellen tot statutenwijziging werd uitvoerig gediscussieerd, waarna be sloten werd het ontwerp statuten te verwij zen naar een op bet congres benoemde commissie, die de op het ontwerp ingedien de amendementen in een nieuw ontwerp zal verwerken en nog op dit congres een nieuw ontwerp zal indienen. Daarna heeft de heer J. C. Peltenburg een referaat gehouden over onvolwaardigen in den overheidsdienst De spreker had zijn opvattingen in een aantal stellingen neergelegd, waarin hij tot de conclusie komt, dat de personen, die door gewijzigde keuringsnormen in den overheidsdienst toegelaten worden volledig behooren te deelen in do algemeen© regelingen om trent loon, arbeidsvoorwaarden cn rechts toestand en dat over de te 6tellen normen aan do vertegenwoordiging der vakbonden medezeggenschap moet worden toegekend. Over de inleiding en do stellingen werd eenige discussie gevoerd, waarna het con gres die stellingen aanvaardde. Het congres werd daarna verdaagd tot Maandag. DE BEIERSCHR VLIEGERS. Parachutist daalt in de Zuider zee. Te Hoorn is Zondag een vliegdemonstra- tie gegeven door de Beicrsche piloten, die daarna weer te Aerdenhout zouden vlie gen. De demonstraties werden besloten met een parachutesprong van den heer Gunnor- raan, die terecht kwam in de Zuiderzee, nabij de kust, waar hij door een botter werd opgepikt. TEL. 217 Kr zijn zoor weinig menschcn, die lezen kunnen. MULTATULI. Uit het Engelsch door Mej. C. M. G. de W. d Eon minuut of tien nadat ze naar boven gegaan was, kwam ze de zoldertrap af. Ze had zelfs een wcrkschort aan, die ze nog geaarzeld had in te pakken; ze was zoo voorzichtig geweest liet ding toch maar mee te nemen. Waar zijn de borstels cn stoffers, Oom Si, cn de vuilnisbak? In de kast in do achterkeuken. Het geluid van die stom kwam uit de pakkist, gevolgd door de verschijning van een hoofd van een monster. En als je klaar bont met de keuken- kachel, dan kun je deze rommel opruimen en daarna wat aardappelen koken voor ons middagmaal als je tenminste weet hoo je dat doen moet. Ja natuurlijk weet ik dat Je moeder schijnt je nog al goed op gevoed te hebben Als je jo verstand bij je werk gebruikt en je bent niet bang je han den vuil te maken, dan denk ik dat wij het best zonder de werkvrouw kunnen 'doen. Het meisje vestigde haar grooto oogen op oom Si en sloeg ze niet neer bij dat Vooruitzicht. Moedig, met opgeheven hoofd ging ze naar do bijkeuken, terwijl S. Gedge voortging steels dieper cn dieper iu de pakkist te duiken. Eerst haalde hij cr een norceleincn kom uit, tikte er met zijn Dagcl tegen en hield hem legen het licht, Dat is een mooi stuk, zei hij in zich zelf. Eén ding moet ik van dien jongen zeggen hij heeft er een goed oog op. Ik ben benieuwd wat hij hiervoor betaald heeft. Maar ik zal het zoo aanstonds wol hooren. En S Gedge zette de kom op een stoel tegenover de gravure „naar" P. Bar- tolozzi. Hij zette zijn onderzoek voort, maar er volgde niet veel meer. Dat kon hij ook niet verwachten Hij had Willem maar vijftig gulden meegegeven en dat was de kom al leen wel waard. Het 6pect den ouden man eigenlijk, dat hij Willem niet meer had toevertrouwd. Er kwam nog een koperen kolenschop voor den dag; als die goed op gepoetst werd kon hij er nog wel drie pond, dus zes en dertig gulden voor krij gen, cn een stel haardijzers en andere klei nigheden, die nu wel niet zoovee! waard waren, maar alles bij elkaar bewees toch wel, dat do vijftig guldeh goed besteed wa ren. Nichtje, riep oom Si, toen do kist eindelijk leeg was, kom eens hier en help inij oen handje. Opgewekt en flink hielp Julie den boel op te ruimen en de pakkist naar den ach tertuin te eleepen. Toen dit alles naar wensch was afgcloo- pen, 7ei de oude man; Zie zoo, ga nu eens zien wat je van die aardappelen terecht brengt. Kook ze maar met 6chil en al. Dan gaat er minder verloren en het i6 lekkerder. Hoe laat eten we. Oom Si? Om één uur precies. Dit zeggende deed S. Gedge zijn boord om, trok zijn morgenjapon uit en zijn winkel- jas aan en schuifelde naar den winkel met dc gelaatsuitdrukking van een man, die zijn tijd niet verbeuzelen kan. Tot nu toe ging alles goed. Het meisje scheen welwillend te zijn cn geschikt voor haar werk en hij hoop te, dat zij onderdanig zou blijven. Dat lag echter niet in den geest van den tijd. Tegen woordig droegen dc meisjes korte rokken, opengewerkte kousen, mooie schoentjes en een blooten hals, het was heel moeilijk zelfs voor een deskundig man als hij was, te zog gen waar men nu nog too komen zou. De meisjes van den tegenwoordigen tijd waren vreeselijk onafhankelijk. Ze zouden je bru taal aanspreken en je durven aankijken, er was geen twijfel aan, ze wisten veel meer dan hun grootmoeders. Met 't eenigo kind van zijn halfbroeder, die heel weinig te be duiden had, had S. Gedge zich heel wat moeite op den hals gehaald. Toch kon hij niet ontkennen, dat Julie begonnen was zich van haar taak heel goed te kwijten en indien hij den volgenden mergen tot de werkster kon zeggen: Vrouw Ranciman, je kunt nog een dagje vrij blijven, en naar een andere betrekking uitzien, dan zou hij een gelukkig man wezen. Daar hoorde hij een stem weerklinken aan den ingang van den winkel: Oom Si, hoeveel aardappelen moet ik koken? Drie, middelmaat groot, Eén voor mij, één voor jou en één voor Willem, als hij thuis komt. En als hij niet komt, dan kan hij hem koud krijgen voor avondeten. Of kan ik ze bakken? klonk do meis jesstem. Kun je ze bakken? S. Gedge keek over zijn bril in de richting van waar dc stem kwam. Vóórdat we met handwerkjes beginnen, zullen wc eerst eens zien wat je van de ge- wono dingen terecht brengt. Een vogeltje moet niet te jong beginnen te vliegen cn een jong varkentje niet te gauw wegloopcn. Van varkens weet ik niet veel af, zei Julic doodkalm, maar aardappelen koken kan ik net zoo goed als een ander. En opeten ook, zou ik denken, zei S. Gedge op strengen toon, en daarmee was het gesprek afgcloopen. k HOOFDSTUK UI. Met zijn plumueau in de hand liep S. Gedge nu zijn winkel door om eenige voor werpen af te stoffen. Er waren afgodsbeeld jes en kerkversieringen bij. Dat werk amu seerde hem. Niet dat hij veel voelde voor de dingen, die hij verkocht, maar alles 6tond opgeteekend in zijn hoofd als aan gekocht voor zoo- en zooveel op deze cn gene verkooping. Een door cn door bevoegd man: hij had verstand van de zaak. Hij had het zaakje opgezet in 1879. Dat was een heele tijd geleden, maar waar hij zich steeds op beroemde, zijn eerste ernstige vergissing moest hij nog altijd maken. Zoo als iedereen op de wereld had hij zich wel eens een enkeion keer vergist, maar toch er echt ingeloopen was hij nog nooit. Zijn terete stelregel was nooit voor iets een hoo- ge som te betalen. Ja, soms miste hij daar door een voordeeltje, door geen risico op zich te nemen, maar daardoor bezorgde hij zich zelf gemoedsrust cn zag hij zijn kapi taal 6teeds toenemen. Dc gekste inkoop, dien hij misschien ooit gedaan had, was het vreemde voorwerp, dat hij op het oogenblik met zijn plumeau onder handen had. Het was een kolossale zwarte vaas, ongeveer zes voet hoog en met zulke fantastische figuren beschilderd, dat het aan dc huisgeesten van een tooverheks deed denken of aan een Chineeschen af god van een barbarenkoning. En die vaas stond daar vrijwel op den voorgrond van zijn winkel, zoodat hij de getuige van zijn dwaasheid steeds voor oogen had. Jaren ge leden had hij dit grijnzend monster met zijn wijd open mond in ruil ontvangen voor een kwade 6chuld, in de hoop, dat hij vroeg of iaat in 6taat zou zijn liet van de hand te doen. Tot nu toe was hem dat niet gelukt. Er schenen niet veel menschen te zijn, die zin hadden zulk een grijnzond ding te be zitten, dat daarenboven veel plaats zou in nemen in huis. S. Gedge moest het als een renteloos kapitaaltje beschouwen, maar wat erger was, ofschoon hij niet bijgeloovig was, hij begon te denken, dat het ding hem ongeluk aanbracht. Het was al meermalen gebeurd, dat hij eenige kans had gehad het ding voordeelig van de hand te doen cn dan gebeurde er iets met den man, die het had willen koopen, zoodat de zaak afsprong. Neen, men had niet veel verbeeldingskracht noodig om te gelooven, dat er een vloek op ru6tte. {Wordt-ygrvqigd)..'

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5