ST. EMILION S UTP:STR:l7Tel:K0 HET BELANG DER TUSSCHENWATEREN Zwaareikensia2pkam8rameublemenfmGtspiegelkastf143.5^ A. H. VAM NIEUWKERK N.V. p. fl. f 1.40 p. anker f 56.- OPEN BRIEF AAN DEN MINISTER Sociaal en economisch- geografische overwegingen DE RIJN-SCHELDE VERBINDING Vergadering van het Nat. Comité van Actie DE WERKL00ZENZ0RG IN 1930 Onze Postvliegers onderweg Beekstraat Tel. 543 Beekensteinschelaan HUMORHOEKJE H Gewas 1924. De professoren W. E. Boerman en L. van Vuuren over de onder handelingen met België Aan den minister van buitenlandsche za ken, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland is de volgende open brief gezonden: Wanneer ondcrgeteekenden zich de vrij heid veroorlooven dit open schrijven tot u te richten, dan behoeft het wel geen betoog dat aan een dergelijk besluit zeer ernstige overwegingen ten grondslag liggen. Over wegingen niet van politieken aard, maar van sociaal- en economisch geographisrhe beteekenis. Het is uitsluitend uit dat oogpunt, dat door ons met groote belangstelling de ont wikkeling der onderhandelingen met België gevslgd werd. Daarbij werden wij getroffen door het feit, dat eigenlijk in geen der offi- cieele bescheiden, noch in de van andere zijde gepubliceerde geschriften, voldoende de nadruk gevallen is op de sociaal- en economisch-geographischc functie van de tusschenwatcren ten aanzien van de maat schappelijke, economische en nationale saamlioorigheid van het gebied, dat zij doorsnijden, met het overige deel van Ne derland. Door alle eeuwen heen is de verkeersgeo- graphische functie van het Deltagebied van Rijn, Maas en Schelde in zijn vollen om vang bepalend geweest voor de ontwikke ling der Nederlanden en het gebied van de tusschenwateren vormde daarin een be langrijke schakel. Ook in den gouden eeuw van Nederland, waarin de verkeersgeogra- phische functie der deltawatcren meer op den achtergrond raakte door de alles over keersellende beteekenis van de zee, bleef het gebied van de tusschenwateren toch nauw verbonden met het geheel; Zeeland nam immers, na Holland, de gewichtigste plaats in de Republiek in. Zoo groeide de saamhoorigheid van Zeeland met de overige gewesten historisch, sociaal- en economisch- geographisch, al moet gezegd worden, dat men niet altijd de beteekenis en het be lang van die groeiende nationale eenheid begrepen heeft. Toch was men van deze economische en nationale saamhoorigheid van het gebied der tusschenwateren met de overige dee'.en van het Rijk voldoende doordrongen, dat de Nederlandsche vertegenwoordigers bij de behandeling van de scheiding van 1839 voor dat Nederlandsch-nationale karakter van dit gebied krachtig opkwamen. In den tijd. die daarop volgde, is de ver- keersgeographische beteekenis van dit ge bied door de snelle ontwikkeling van Ant werpen en Rotterdam sterk toegenomen. Met bewonderenswaardige bekwaamheid is het den Nederlandschcn waterbouwkundi gen, als cenig bevoegde deskundigen ten aanzien van het bijzondere karakter dezer stroomen, gelukt ondanks alle moeilijkhe den, die tusschenwateren te laten blijven voldoen aan de nationaal-verkccrs-geogra- phische functie, die zij in ons Nederland sche deltagebied te vervullen hadden, n.l. de verbinding van Zeeland met Midden- Nederland en in het bijzonder met den Zee en Rijnhaven Rotterdam. Krachtig hebben deze geslaagde pogingen dan ook bijgedra gen tot het voortbestaan dier nationale saamhoorigheid. welke zonder deze ver- keersgeographische voorwaarde ook minder goed mogelijk zou zijn geweest. Het wil ons voorkomen, dat dit belang rijke punt bij de te voeren en gevoerde on derhandelingen, ten aanzien van de her ziening der verdragen van 1839, tot nu toe onvoldoende belicht werd. Vooral in den laatsten tijd meenen wij wederom aanwij zingen te zien. die doen vermoeden, dat ten bate van Antwerpen—Zeehaven deze be langrijke kwestie op den achtergrond ge raakt is. Het is toch buiten alle twijfel, dal iedere verbinding van Antwerpen met hel Hollandsch diep in den vorm van een ge- sloten kanaal hei verkoersgeographische be lang dier nationale wateren, dat voorwaardo en levenwekkend was voor de saamhoorig heid van Zeeuwsch-Vlaanderen en het ove rige Zeeland met het rijk, ten oonenmole op den achtergrond doet schuiven. Dit is het gevaar, waarop wij met grooten ernst de aandacht van Uwe Excellentie wilden ves tigen. Daarnaast staat echter nog een ander ge vaar. Dit geldt het westelijk deel van Noord- Brabant, dat uitgegroeid is tot een bloeiend gewest, zoowel agrarisch als industrieel en eigenlijk één geheel vormt met dc daar achter gelegen nijvere Baronie van Breda en met het bloeiende landbouwgebied aan het Hollandsch diep. Ook dit gebied zal door een gesloten kanaal van de Antwerp- sche dokken naar laatst genoemd vaarwa ter in hooge mate in zijn ontwikkeling wor den bedreigd: een deel ervan wordt afge scheiden van het eigen achterland; een an der deel verliest zijn verbinding met het elastische loozingsgebied, dat de Zeeuwsche wateren door de beweging van eb en vloed, voor deze streok steeds vormen. Bovendien zal dit gebied economisch, meer nog dan thans reeds het geval is, worden vastge hecht aan Antwerpen en omgeving. En ein delijk zal met name voor Zeeuwsch Vlaan deren de natuurlijke, verkeersgeographischo band met West Brabant verloren gaan. Dit verband zou zonder twijfel behouden blijven en zelfs versterkt kunnen worden door de Wester-Schelde in open verbinding te stel len met den ingang van het verbeterde tus- schenwater, dat ter hoogte van Bath naar het Noorden zal worden gegraven. In volkomen overeenstemming met dit sociaal- en economisch-geographisch inzicht wordt dan ook, zoowel in de omschrijving van een door de Regeering aanvaardbaar verklaard kanaal (voorkomende in het Me morandum aan de Belgische Regeering van 7 Mei 1929) als in de ontwerpen aan de Irs. van Konijnenburg en BongacrUs, hot open Wester-Scheldevak gehandhaafd, als nood zakelijke schakel in de verbinding van Zeeuwsch Vlaanderen met West-Brabant en het Noorden. Uitschakeling van dit open Wester-Scheldevak zou dan ook inderdaad in sterke mate het isolement van een deel van ens land tengevolge hebben. Ondcrgeteekenden meenen bovenstaande overwegingen eerbiedig onder de aandacht van Uwe Excellentie te moeten brengen. De gekozen vorm moge zijn rechtvaardiging daarin vinden, dat het hier geldt een bij uit stek nationaal en economisch belang van het gcheele Nederlandsche volk. w.g. W. E. BOERMAN, Hoogleeraar, Handels- hoogeschool, R'dam. w.g. L. VAN VUUREN, Hoogleeraar Rijksuni versiteit, Utrecht. DE HAVENARBEIDERSSTAKING IN HARLINGEN. Zeeliedenconflict opgelost. Harlingen, 10 Oct. De bemanning van het s.s. „Gaasterland" van de Scheepvaart en Stecnkolenmaatschappij, die Maandag weigerde te monsteren indien haar werk zaamheden zouden worden opgedragen, die anders door de stakende havenarbeiders worden verricht, heeft hedenmorgen aan gemonsterd, nadat zij door de Directie werd vrijgesteld van de voor haar bezwarende werkzaamheden. De „Gaasterland" die was opgelegd, is hedenmiddag om twee uur naar Engeland vertrokken. Het s.s. „Midsland" zal hedenmiddag te 5 uur vertrekken, geladen met stukgoede ren, die verwerkt werden door een tiental bij de maatschappij in dienst zijndo schippers. Do staking der havenarbeiders duurt on verminderd voort. NEDERLANDSCHE ORGELKUNST EN -HISTORIE. Orgeldag te Gonda. Woensdag 15 Oct. wordt in de Groote of Janskerk te Gouda een Orgeldag gehouden, die verdeeld is in een Historische middag conferentie te 3 uur en een Nederlandsche Orgelavond. Als spiekers voor den middag zullen op treden: 1 De heer Jan Zwart. ..Joachim ITess de 18 eeuwsche organist der Goudschc kerk en diens orgelgcschriften". 2. Wel. Edel Zeer Gel. lieer Dr. G. Das te Arnhem. „Zingen zonder Orgel" Een laatste episode uit den strijd tegen het orgel in de 17e eeuw. 3. De heer Jan Dekker. Orgelbouwer te Goes. „Oude en nieuwe orgels in kort be stek". 4. De heer Jan Zwart. „Anthonie van Noort en zijn in 1059 uitgegeven Tabulatuur boeck en etlicke Psalmen en Fantasien". Met voordrachten van het orgel der kerk. Nederlandscho orgclavond is geheel ge wijd aan composities van Nederlanders. Jan Pietersz, Sweelinck, Ant. v. Noort, Cor Kint, George Stam, J. J. de Vos, H. C. J. de Man en den concertgever Jan Zwart. WERKLOOSHEIDSZORG. Een conferentie van wethouders uit verschillende provincies. Naar de „Gelderlander" verneemt, zal op 17 October a.s. te 's-Gravenhage een bijeen komst plaats hebben van wethouders, spe ciaal met do werkloosheidszorg belast uit de verschillende provincies. De vergadering staat onder auspiciën der vereeniging van N»der). Gemeenten. DIPLOMATIE. Eervol ontslag gezant te Madrid. Naar wij vernemen is aan onzen gezant te Madrid den heer W. D H. baron van A6beck op di in verzook met ingang van 1 November a.s. eervol ontslag als zooda nig verleend, onder dankbetuiging aan de belangrijke diensten door hem in zijn ambt aan H.M. de Koningin en aan den lande bewezen De belangen van West' Brabant Verschillende autoriteiten uit West-Bra bant, te zamen vormende do Kanaalcom missie van West-Brabant en Zeeuwsch- Vlaanderen en behartigende de belangen van beide voornoemde gebiedsdeelen, met betrekking tot de groote vraagstukken op het gebied der scheepvaart en afwatering, hebben zich met een adres tot den Minister raad gewend. Hierin zeggen zij, dat zij met begrijpelijke belangstelling hebben gevolgd de ontwikke ling der plannen tot verbinding van Rijn en Schelde, waar deze van de belangen van West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen niet gescheiden kunnen worden; dat hun getroffen heeft, dat liet Uw Hoog College als Eendrachtskanaal bekend pro ject, voerende van den dam in het Kreek rak naar Dintelsas, aan allo eischcn vol doet, die strooken met de vitale belangen van meergenoemde gewesten; dat toch door voornoemd kanaal: 1. ontstaat een open verbinding van West-Brabant mot de Wester-Schelde. dien tengevolge de haven van Bergen op Zoom aan het diepe vaarwater wordt aangesloten; 2. een behoorlijke verbinding mof Zeeuwsch-Vlaanderen tot stand gebracht wordt, tengevolge waarvan dit Neder land s c h territoir beter dan tot nu toe zich richten kan naar overig Nederland: 3. verkregen wordt doordat het op laag peil is ontworpen, de oplossing van het brandende vraagstuk der afwatering van West-Brabant; 4. dank zij de geprojecteerde verbinding met Mark en Dintel, do afbouw van het kanalennet van Noord-Brabant kan worden voltooid, waardoor geheel Brabant te water te bereiken is; dat uit de opsomming van het onder 1 tot 4 gestelde uw Hoog College moge blij ken, welke belangrijke nationale belangen aldus gediend worden; dat onze commissie uwen Raad met den meesten aandrang verzoekt bij een evcn- tueele behandeling van de Rijn-Scholdever- binding ernstig rekening te willen houden met de hierboven in nationalen zin gefor muleerde belangen, door aan West-Brabant de zoozeer verlangde verbinding met open en diep vaarwater te geven en Zeeuwsch- Vlaanderen nauwer aan te sluiten aan Bra bants vasten wal. Een vergadering van het Na tionaal Comité van Actie. liet Nationaal Comité inzake een Xeder- landsch-Belgische overeenkomst (het vroe gere Nationaal Comité van Actie tegen het Belgisch verdrag) hoeft Zaterdag vergaderd en een uitvoerige resolutie aangenomen, waarin, nadat verschillende verklaringen zijn aangehaald door den Minister van Bui tenlandsche Zaken in dc volksvertegen woordiging afgelegd, zulks ter demon- streering van zijn vroeger ingenomen standpunt inzake de Schelde-Rijnverbin- ding aan het slot het volgende wordt verklaard: „Dat ecnigen tijd geleden in een Neder landsch dagblad is aangekondigd, welk br richt sindsdien door andere bladen werd bevestigd en aangevuld, dat de Regeering geenszins meer afwijzend staat tegenover een kanaal dat de meest kenmerkende eigenschappen zou bezitten van het onaan nemelijk verklaarde Antwcrpcn-Moerdijk kanaal met name een vaarweg, welke aan vangende aan de Nederlandsche grens (dus directe aansluiting aan de dokken van Ant werpen toelatend) met vermijding van het open Scheldevak, oostelijk van dc Een dracht en het genormaliseerde Hellegat, het Hollandsch Diep zou kunnen bereiken; „dat, indien deze geruchten slechts een kern van waarheid zouden bevatten, daar door zou komen vast te staan, dat het Ne derlandsche standpunt, dat de Regeering zelve nauwkeuring heeft aangegeven cn waarvan zij heeft verklaard, dat zij er zich niet van zou laten afdringen of van zou af glijden, ten eenenmale zou zijn prijsgege ven en dc van Belgische zijde In het Me morandum van 12 Januari 1929 geformu leerde, door de Nederlandsche Regeering als onaannemelijk afgewezen eischcn thans practisch zouden zijn ingewilligd; brengt eerbieding ter kennis van de Re geering cn van de Eerste Kamer der Staten Generaal, dat het, naar zijn mcening, zoo wel voor de handhaving van de onaantast baarheid van dc door de Regeering gege ven beloften als ter rechtvaardiging van het door haar gevraagde vertrouwen, drin gend noodzakelijk is ter voorkoming van ongerustheid cn beroering in den lande, dat de Regeering van dc gelegenheid, welke de interpellatie de Savornin Lohman haar zal bieden, gebruik maakt om te verklaren, dat door haar nooit is onderhandeld, noch zal worden onhandeld over het toestaan aan Belgio van eenig als hierboven aangeduid pscudo-Moerdijkkanaal. HET LEIDSCHE STADHUISVRAAGSTUK. Een nieuw voorstel van B. en W. B. en W. van Leiden geven thans den raad in overweging: a. in te trekken het raadsbesluit van 16 December 1929 voor zooveel betreft de op dracht aan architect W. M. Dudok tot het ontwerpen van een plan voor den bouw var., een nieuw raadhuis zónder behoud van den ouden gevel en mitsdien ook niet aan 13 nemen het voorstel van de heeren Schüller, Groeneveld en van Eek, om een terrein, gelegen aan dc Lammermarkt, aan te wijzen als bouwterrein voor het door den heer Dudok to ontwerpen plan zonder behoud van den ouden gevel; b. B. en W. te verzoeken, dc noodige voor stellen in te dienen, ten oindo alsnog ceni- ge door den raad aan te wijzen architecten uit to noodigen, plannen te ontwerpen oor den bouw van een nieuw raadhuis op het zoo noodig naar dc zijde van de Koorn- brugsteeg uit te breiden terrein aan de Breestraat en wel met behoud van den ou den gevel; c. het in de raadsvergadering van 8 Juni ingediende voorstel van do heeren Wilmer, Huurman» en Wilbrink cn dc verschillende ingekomen adressen als afgedaan te be schouwen. Het voorstel van B. en W. van 12 Mei j.l. moet dan als vervallen worden aange merkt en ook het voorstel van de heeren Schüller, Groenevelcl en van Eek kan ver der buiten besohouwing blijven. Een overheidsuitgave van ruim 23 millioen Naar aanleiding van een vroeger door dr Vos gedane vraag heeft de minister van Binnenlandsche Zaken cn Landbouw thans cenige gevens verstrekt over de uitgaven voor werkloozenzorg in het jaar 1930. De bijdragen aan wcrkloozenkasscn bedroegen 3.010.000 van het Rijk cn 2.800.000 van de gemeenten. Voor wachtgeldregeling werd door het Rijk betaald 21.500 en door de-gemeenten 3i.000voor kosten voor verplaatsing van arbeidskrachten resp. 13.800 cn f 12.200. Door de gemeenten werd 9.227.522.58 be taald aan kosten van steunverlcening, ter wijl het Rijk betaalde 4.006.110 wegens koston van werkverschaffing en steunver leening. Tenslotte werd voor werkverschaf fing betaald door dc gemeente 4.169.165.85 en door dc provincies 177.8i3.52. Totaal kwam dus voor rekening van de overheid 23.772.111,95. Ter verduidelijking wordt nog opgemerkt dat een groot deel der werkverschaffing heeft bestaan uit werken, welke door der den (waterschappen, particulieren e. a.) wer den uitgevoerd. JJet deel der uitgaven, het welk ten laste van derden kwam (kosten van kunstwerken, aankoop van gronden, een deel van de arbeidslooncn, kosten van toezicht enz.) is in bovenstaande cijfers niet opgenomen. Hetgeen door de tegen werkloosheid ver zekerde arbeiders ten behoeve van de werk- loozenkassen is betaald, is evenmin in bo venstaande cijfers verwerkt. VRIJWILLIGE SALARISVERLAGING. Aanbod der eerste krachten van net Concertgebouw. Amsterdam, 11 Oct. In verband met de heerschendo depressie en do daaruit, ook voor hei Concertgebouw voortvloeiende moeilijkheden, die hoofdzakelijk een ge volg zijn van de opzegging door vele truu we bezoekers van hun abonnementen, heb ben ue eerste krachten, verbonden aan deze instelling, vrijwillig aangeboden 20% van de hun toeKomcnde honoraria te laten val lm (Courant.) DE „MAGERE BRUG". Namens de commissie van bijstand voor P.VV. en Volkshuisvesting zal aan het col lege van B. en W. van Amsterdam worden geadviseerd, aldus meldt het Ilbl., de „Ma gere Brug" te Amsterdam in haar ouden vorm terug te brengen, en dus niet verder in te gaan op het nog hangende plan, haar door een moderne steenen brug tc doen vervangen. VRAAGT ÜWE.fHi~y WINKELIER of NV HULSKO tcTTZOQ AMERSFOORT DE INVOER VAN DEENSCH VLEESCH. Het Kamerlid Braat stelt vragen. Het Tweede Kamerlid de lraer Braat heeft aan den minister van binnenl. zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend: dat er hier te lande wekelijks ongeveer duizend stuks geslachte vette koeien of dito ossen uit Denemarken ingevoerd worden? dat daar to lande dio uitvoer gesteund wordt met rcgecringsgeld; dat dientengevolge de prijzen van vette koeien, ossen, .schapen en varkens hier tc lande in enkele maanden tijds met 40 tot 60 pet. gedaald zijn; .dat bij deskundigen de verwachting be staat, dat bedoelde vee-invoer nog zeer lang zal duren, omdat in Denemarken groote overvloed bestaat van vet gemest vee cn de r^geeringsstcun daar de boeren aanmoe digt? dat die invoer hier de veeboeren tot wan hoop drijft door de enorme verliezen, wel ke zij hierdoor lijden? Is de minister niet van mcening, dat, om een gehcelo ruïneering van de veeboe ren hier te lande t'3 voorkomen, ter zake van bovenbedoelden vee-invoer zeer spoe dig en krachtig ingegrepen dient te worden? Zoo ja, is da minister dan bereid mee tc deolen, welke maatregelen en wanneer die maatregelen genomen zullen worden? DE KROON EN DE CRISIS. De Koningin geeit ook geen feesten in dc residentie. Naar wij vernemen, heeft H.M. dc Konin gin in verband met de lieerschcnde eco nomische omstandigheden besloten of- ficieele feesten, waaronder officieele avond feesten en diners, in het komende winter seizoen te 's-Gravenhagc niet te doen plaats hebben. Valk 'Rail L ooievaai 1—10 8-10 Amsterdam 11-10 Neurenberg Praag Leipzig Weenen 1-10 3—10 Boedapest Belgrado 10-10 Sofia Salomk. 10 9-10 Athene ivlcrsamtrul -10 3—10 10-10 Cairo 9-10 Ghaza 9-10 Rutbawell: 3—10 10 11-10 Bagdad 3—1. Basra Boeshn 7—10 -10 12—10 Djask ^-10 Karachi 10 Jodpoer 7-10 Allahabad 5— 8—10 Calcutta Akyab 4—1 0—10 Rangoon 10—10 Bangkok Kohlak 1—10 Penally Ivledan 3—10 11-10 Pal em bang Batavia 12-10 1 Bandoen. 2—10 Vertrek van het eerstvolgende postvliegtuig van Amsterdam op 15 October 1931 Heden geëtaleerd Uw adres voor complete meubUeerlng. Denkt U om onze rooktafel reclame? Inbreker, tot z'n zoontje die aan zijn radio knutselt: Ik zou me daar maar niet mee bezig houwe, mannetje. Dat is weienschap, dat is net en lk ben zooveul as een slachtoffer van de wetenschap ben der de laaste maal Ineedraald door me vtneerafdrukke. (Humorist)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 8