WIJ ETALEEREN MIDDAGJAPONNEN Donderdag 15 October 1931 AHERSFOOKT5C1H OAOBLAJ) .DE EEMLANDËR" 30e Jaargang No. 92 TWEEDE BLAD DONKEYMAN VOOR DE RECHTBANK i NIET DUURDER IJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V. i DE POSTVLUCFTEN NAAR INDIE Betere route voor de wintermaanden PALEISLOTEN Procedure voor de Amst. rechtbank en N.V. COMPAGNIE LYONNAISE Het Kostbare Meesterstukje Ernstig ongeluk aan boord van een schip. Veroorzaken van dood door schuld Amsterdam, 14 Oct. Op 1G April j.l. had aan boord van het s.s. „Jagersfontijn", liggende aan de Sumatrakade, een doode- lijk ongeluk plaats. In den bakboordketel bevond zich voor een onderzoek do vierde machinist M. A. Leenhouts. Het ketelonder- zoek was bijna ten einde en de donkeyman A. E., niet wetende dat L. zich in den ketel bevond, liet heet water binnen door den af sluiter van den ketel open te draaien. L. kreeg over het gehecle lichaam zeer ern stige brandwonden en overleed kort na het ongeluk. Heden had de 51-jarige donkeyman A. E. zich voor de Vierde Kamer der rechtbank te verantwoorden wegens het veroorzaken van dood door schuld. Volgens do dagvaar ding zou hij hoogst roekeloos en grovelijk onvoorzichtig tegen en in ieder geval zon der inachtneming van de bevelen van den machinist F. H-eijdens in den ketel aan bakboordzijde, waarin zich de machinist L. bevond, hetgeen verd. kenbaar was ge maakt, heet water heeft laten loopen, ten gevolge waarvan L. zoodanige brandwon den beeft gekregen, dat hij daaraan is overleden. Dr. Ivammer, als deskundige gehoord, verklaarde, dat L. brandwonden had over een groot deel van de lichaamsoppervlaktc. Verdachte zeide niet te hebben geweten, 'dat de machinist L. nog in den ketel zat, toen hij den afsluiter opendraaide Wel was het hem vroeger gezegd, doch dat was geruimen tijd vóór het ongeluk. I>> dienstdoende derde machinist F. Hcij- dens zcidc, in géén geval order tot op pompen te hebben gegeven. Verdachte E. had aan getuige voorgesteld eerst den bak boordketel vol t'3 pompen, omdat het schip 6lagzij maakte, doch get. had toen nadruk kelijk gezegd: „de vierde machinist L. zit er in". Er was toen door een anderen don keyman nog een grapje gemaakt: „Als hij heet water voalt zal hij er wel uitkomen", waarop getuige had gezegd: „Geen gijn- tjes". Get. Heijdens was direct na het gesprek naar boven gegaan. Plotseling hoorde hij gillen en het loopen van water. Direct had bij Leenhouts uit den ketel getrokken, doch hij was reeds ei*n6tig verbrand. President mr. Huysinga: Hoe lang ver liep er tusschen de waarschuwing, dat L. in den ketel was en het opendraaien van !den afsluiter? Get.: Hoogstens 3 A 5 minuten. President: „Waaraan schrijft U het on geluk toe?M Get.: Waarschijnlijk aan de haast waar mede gewerkt werd. We moesten den vol genden dag vertrekken. Verdachte was na het ongeluk zeer ge schrokken en langen tijd down. Een collega-donkeyman van verd. beves tigde, dat tusschen het grapje dat hij had 'gemaakt en het opendraaien van den afsluiter, ongeveer vijf minuten waren ver- Joopen. j ti 7 Requisitoir. De Officier van Justitie mr. Versteeg, Eeide, zelden een geval van zoo groote on doorzichtigheid en roekeloosheid te hebben gezien, doch in weerwil hiervan is verd. en veel gezonder dan vlêesch, zijn onze verschillende vischsoorten. SMAKELIJK LICHT VERTEERBAAR VOEDZAAM Daar WIJ ALLEEN in Amersfoort alle vischsoorten PERSOONLIJK in de Rijksvischhallcn te IJmuiden inkoo- pen, is U verzekerd van de FIJNSTE KWALITEITEN en de BILLIJKSTE PRIJZEN. Tarbot, tong, kabeljauw, schelvisch, schol, bot, zee-car bonade, vischconserven, garnalen, warme garnalen cro quetten, vischkoekjes, gebakken visch, Nieuwe Haring, ge marineerde haring, rolmops, gerookte en versche paling stokvisch. zoute\isch enz enz. ALLEEN: Utrechtschestraat 40. Telei. 92. Gerechtigd tot het voeren van het wapen van Z. K. H. den Prins der Nederlanden zich niet schuldbewust. Hij heeft gehandeld tegen de orders van zijn chef in, terwijl hij moest weten, dat L. zich in den ketel be vond. Spr. vorderde een hechtenis van 6 maan den wegens veroorzaken van dood door schuld. De verdediger mr. Küthe, bracht verzach tende omstandigheden naar voren en wees op den goeden staat van dienst van ver dachte. Ook herinnerde Spr. er aan, dat men verdachte na het ongeluk als donkeyman had gehandhaafd. PI. drong met klem op clementie aan. De rechtbank zal 28 October vonnis wij zen. LASTIGE TEWERKGESTELDEN. In de gemeente Nieuwveen zijn sinds eenigen tijd werkloozen uit Nieuwkoop te werkgesteld bij den aanleg van do water leiding voor de elf gemeenten in N.O. Zuid- Holland en een deil van Utrecht. Reeds cenige Zaterdagen is het voorgekomen, dat, na uitbetaling van de wcrkloonen, deze een groot deel van hun loon verdronken en den ingezetenen van Nieuwveen zooveel overlast veroorzaakten, dat de politie moest ingrijpen. Om hieraan een einde te maken, heeft de burgemeester van Nieuwveen thans een tapverbod uitgevaardigd voor des Za terdags van 12 tot 3 uur. DE LEEUWERIK VERTROKKEN Amsterdam, 15 October. Hedenmor gen om 7 uur is het K. L. M. vliegtuig de „Leeuwerik" van Amsterdam naar Batavia vertrokken. Het vliegtuig heeft 231,24K. G. po6t, en 40,1 K.G. vracht aan boord. E-irste bestuurder is de heer Beekman, twaede de heer Blaak, boord-werktuigkun- dige de heer Naber, terwijl de heer Pronk de reis als radio-telegrafist zal 'meemaken. BIJ HET VISSCHEN VERDRONKEN. Wieringen, 14 Oct. Bij het visschcn op den aanlegsteiger op hA opgespoten eiland Brcezand, aan den afsluitdijk Ten Oever—Friesland viel het 13-jarig jongetje A. Klein van den steiger in zee en verdronk. Het lijkje is een uur later opgehaald. AMSTERDAMS NIEUWE STATIONCHEF. De heer E. Ilaak, de nieuw benoemde sta tionchef van het Centraal Station te Am sterdam, die Vrijdag a.s. zijn werkzaam heden aldaar zal aanvangen, heeft Zondag middag in de restauratiezaal 1-2 en 2e kl. van 't station te Roosendaal officieel af scheid genomen van de verschillende groe pen van het personeel. Verschillende sprekers, als vertegenwoor digers van de onderscheidene groepen, hul digden den scheidenden chef en boden ge schenken aan. In een hartelijk toespraak dankte de heer Haak, ook namens zijn cchtgenootc en kin deren. (Huisgcz.) SchipholMarseilleRome Athene van 29 October af Naar het „Handelsblad" verneemt, ligt het in de bedoeling der K.L.M.-directie met in gang van 29 October a.s. de route van den Indic-vliegdienst boven Europa radicaal te wijzigen. In plaats via Neurenberg—Boeda pest en Belgrado naar Athene te vliegen zooals nu geschiedt, zal men in 't vervolg over Marseille—Rome Brindisi Athene bereiken. De nieuwe route is ongeveer 500 K.M. langer dan de bestaande. Do rcacn van óezo koerswijziging is, dat. op de MarseilleRo me route tijdens de wintermaanden aan merkelijk beter weer te verwachten is dan boven Centraal Europa, dat wckenlarij „dicht" kan zitten. Zooals men weet, is het den vorigen win ter meer dan cons voorgekomen, dat de In- dië-vliegers in Boedapest, Praag of Neuren berg bleven steken, waarna do post per trein naar Amsterdam werd doorgestuurd De K.L.M. heeft niet gerust voor zij ook voor deze moeilijkheid een oplossing had, welke gevonden werd in het omleggen der route over Marseille en Rome. Na Marseille begint de zonnige Riviera met het Middel landsche zee-klimaat, waar veel minder kans is op langdurige mist-periodes dan in den Balkan of Midden-Europa. Van Amsterdam wordt direct naar Mar seille gevlogen, waar het vliegveld Marig nanc voor vele K.L.M.-piloten, lang geen onbekend terrein is. Na Marseille gaat het vrijwel recht over de Middellandsche Zee naar Rome. Dit lijkt heel wat, doch men moet daarbij bedenken, dat de eilanden Cor sica en Elba in den koers liggen, zoodat niet het gehecle traject over zee wordt. De betrouwbare dric-motorigo Fok kers kunnen ingeval van motorstoring im mers op twee motoren het meest nabijzijnde land bereiken. Van Rome gaat het dan via Brindisi naar Athene, van waar de be staande route weer gevolgd wordt. In de afgeloopen maanden werden door deskundigen van de K.L.M. de vliegvelden van het nieuwe traject bezocht en met de betreffende rogccringen onderhandeld. De Italiaansche regeering heeft, evenals de Fran schc, haar volle medewerking toegezegd, zoodat ter plaatse op elke gewcnsclitc hulp gerekend kan worden. Een eisch tot trekking der in 1867 gesloten leening Voor de eerste Kamer der Rechtbank te Amsterdam is gepleit in de zaak van de Castro contra het Paleis voor Volksvlijt N.V., waarin de Castro elscht, dat het Paleis voor Volksvlijt N.V., tot trekking overgaat van de leening in 1867 gesloten. In 1911 is de trekking stop gezet. Bovendien werd ge- eischt vergoeding van de schade, geleden door het niet trekken, begroot op 100 per dag voor eiken dag, dat het Paleis in ge breke blijft aan de uitspraak van dc recht bank te voldoen. Door dc tegenpartij was bij conclusie van repliek aangevoerd, dat 1. dat in 1867 geen leening, maar een geldloterij was gesloten. 2. Betalingsplichtig is niet het Palels maar 't waarborgfonds dat voor die loterij bij de Nedcrlandsche Bank is gedeponeerd, ten bedrage van 300,000. Nominaal he draagt dc loterij een millioen, waarvan 6!4 ton is volgestort, daarvan is 3 ton als waar borg gereserveerd. In 1912 is door een obligatiehouder een proefproces gevoerd voor den kantonrech ter, deze wees dc toen ingestelde vordering op het waarborgfonds af, daar z.i. het waar borgfonds intact moest blijven. Voorts was van de zijde van het Paleis aangevoerd, dat de eisch om te trekken eer. camouflage is van een werkelijke eisch om te betalen en daartoe kan het Paleis niet worden veroordeeld, want de primaire débi teur is het fonds en eerst daarna komt het Paleis aan de beurt. Mr. Van Vugt optredende voor eischer de Castro voerde aan, dat 1. hier wel sprake is van een leening, 2. het Paleis primair aan sprakelijk is, het Fonds bestaat daarnaast slechts om de vordering te garandeeren, 3. wordt het Paleis slechts aangesproken tot loting. In 1867 zijn twee leeningen ge sloten en wel een lolenleening en een voor loopige rcntelooze obligalieleening waarop nooit cenige storting plaats had, maar welke obligaties aan de aandeelhouders ca deau zijn gedaan, dit is, aldus mr. Van Vugt, een gecamoufleerde terugbetaling van het kapitaal aan aandeelhouders. De aandeel houders, die nu geld hebben, willen dc lo ting uitstellen. In de vergadering van Dec. 1930 is de kwestie ter sprake gekomen en toen is de gecamoufleerde terugbetaling niet tegenge sproken. Pr. heeft beslag doen leggen op dc deposito's van het Paleis. De schade- cisch achtte pl. gegrond op het feit, dat de vorderingen door toedoen van het Paleis niet opeischbaar zijn, de schade vloeit voort uit risico van waardevermindering, zoowel van het waarborgfonds als van de overige bezittingen van het Paleis. Feitelijk is het Paleis in liquidatie, doch door deze eenzij dige willekeurige weigering tot trekking stelt ze het betalen van haar schulden uit. Pl. eischtc derhalve nakoming van de ver bintenis tot trekking. Mr. Van Regtcren Altcna, optredende voor het Paleis, achtte den schade-eisch gegrond op de niet-bctaling, niet op de niet- trekking. Hij achtte het bedrag schandelijk hoog. tenminste voor de loten, die kleine prijzen krijgen. Voorts achtte pl. dit een loterij die volgens de tegenwoordige wet niet zou zijn toegestaan. Dc drie ton waar- Zaterdag 17 Oct., nam. 2 uur, Leusden B no. 1: Verkoop van een inboedel. Woensdag 21 Oct., Verkooplokaal Muur- huizen no. 47, n.m. VA uur: Verkoop van een inboedel. Vrijdag 23 Oct, voorm. 10 uur, Wagen- werkplaats: Verkooping van spoorhout. Vrijdag 23 October, 11 uur v.m. 't Boompje Heiligenbergerweg: Verkoop van een complex weide- en hooi land en boschgrond. Dinsdag 27 October, 't Boompje, Heiligen bergerweg, n.m. 8 uur: Verkoop van een landhuis te Soest en heerenhuizen en bur gerwoonhuizen te Amersfoort. Barncveld. Vrijdag 16 October v.m. 10 uur op „Dertienhoeve" aan de Zandsteeg Verkoop van roodbont IJsselvee. Soest. Donderdag 22 October, v.m. 10 uur Bïrktstraat 75, verkoop van boerderij- inventaris, have en vee. Utrecht. Vrijdag 16 October, nam. half twee, in het Notarishuis Achter St. Pic- ter: Drie pcrceclcn weiland, geschikt voor ho- veniensland onder Maartensdijk a.d. Ezels- dijk nabij de polderbrug en het fort de Bilt. Vrijdag 23 October, nam. half twee, in het Notarishuis Achter St. Pieter: 3 huizen aan de Boorstraat, genummerd 27, 57, 57bis en 68. 1 huis aan de Wolfstraat 9. 1 huis aan de Landstraat 21. 1 huis aan den eersten Daalschcdijk 32. 2 huizen aan den Vleutenscheweg 84 en 86 2 huizen aan de Achterstraat. 1 terrein aan dc Lauwerecht met kantoor en bergplaats. borgfonds zouden in 65 jaar voldoende zijn om aan alle verplichtingen te voldoen. Pl. concludeerde tot afwijzing van de vordering, terwijl hij nog opmerkte, dat trekking geen doel heeft, daar er toch niet betaald kan worden. In 1932 of 1933 zal het reservefonds hiervoorrvoldoende zijn. Mr. Van VugtVroeger is gezegd 1 No vember 1931 Uitspraak 9 November a.s. BEHOUD VAN NATUURMONUMENTEN. Een zilveren jubileum. Dc Vereeniging tot behoud van natuur monumenten in Nederland houdt een bui tengewone algemeene ledenvergadering, ter herdenking van het 25-jarig bestaan der vereeniging op Zaterdag, 2-4 October, half drie des namiddags, in de groote aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam (in gang Mauritskade). Dr. Jac. P. Thijsse zal een voordracht hou den over: „Het werk van Natuurmonumen ten 1906—1931". Na afloop der vergadering wordt receptie gehouden in de Hall van het Koloniaal In stituut. NOODLOTTIG MOTORONGELUK. Beslag op een lijk. Delft, 14 October. De vorige week had een aanrijding plaats tusschen den motor rijder P. Enthoven en een vrachtauto. Zoo wel van E. als zijn cchtgenoote, die op dc duo zat, werden verwond. Mevr. Enthoven is gisteravond aan de bekomen verwondin gen overleden. De justitie heeft haar lijk in beslag genomen. Dr. Hulst uit Leiden heeft de sectie verricht. UTRECHTSCHEWEG 10 TEL. 179 AMERSFOORT Men kent verloren goed eerst, als nren 't jnissen moet. GEZELLE. Uit het Engelsch door Mcj. C. M. G. de W. Ja, wat denk je, dat wij anders kre gen? Truffels misschien of patc dc fou gras? Neen, Oom Si, zei Julie ernstig. Goed dan, bromde S. Gedge. HOOFDSTUK IV. Het was niet voor 's avonds, toen S. Gedge per bus naar Clerkenwcll was gegaan, om een ouderwctsch sofa te koopen van een koopman, die in geldelijke verlegenheid zat, dat Willem en Julie kennis met elkaar konden maken. Voor dien tijd echter was de atmosfeer in No. 46 Nicuwo Kruisstraat door hun tegenwoordigheid al aanmerke lijk verbeterd Bij den eersten oogopslag reeds was Wil lem niet weinig getroffen door de verschij ning van dat nichtje. In de eerste plaats vormde ze zeker al een heel groot contrast met vrouw Ranciman. Zij zag er zoo zinde lijk en netjes uit; ze had mooie handen, de kleur van haar haar was juist iets voor een schilder cn ze had het alleraardigst op gemaakt. Daarenboven was ze zoo slank als een wilg, zij bewoog zich met een zekere bevalligheid en gratie en haar oogen waren grijs. En wat hem bovenal trof, zij glim lachte echt vriendschappelijk. En Julie, welken indruk had zij gekre gen? Toen ze hem daar onverwachts zag staan, dicht bij het raam, met het schilder stukje in dc hand, dat hij op de markt gekocht had, vond ze dadelijk' dat dc jonge man een heel aardig voorkomen had. Hij zag er vriendelijk cn knap uit. En die in druk werd bevestigd, toen ze 's avonds met elkaar gepraat hadden, gedurende dc zeer gclukkigo afwezigheid van Oom Si. Hij was inderdaad heel vriendelijk cn heel knap. Hun gesprek begon iets na zevenen, toen Willem dc luiken had dicht gedaan cn de winkeldeur' gesloten. IIij was het, die het gesprek begon. U blijft hier, nietwaar juffrouw Gedge? Ja, antwoordde Julie, als ik Oom Si tenminste van dienst kan zijn. Iloeft hij u dan niet aangenomen? De haas zei een veertien dagen geleden, dat hij u als kind zou aannemen. Oom Si zegt, dat ik dat nu zoo half cn half ben, zei Julic heel stemmig. Ik hen een maand op proef. Als ik hem aansta, zegt hij, dan kan ik blijven, zoo niet, dan moet ik een ander baantje zoeken. Ik hoop dat u kunt blijven, zei Wil- 'lcm met volmaakte oprechtheid. Er was genoeg vrouwelijke ijdclhcid in het hart van het nichtje van S. Gedge, om haar niet even te doen glimlachen. Dat was een heel en heel eenvoudige jongen en toch kon zij niet ontkennen, dat er iets in hem was, dat haar even deed trillen. Waarom hoopt u dat?, zei het echte vrouwtje schijnbaar heel onschuldig. Ik weet niet waarom, of liet moest wezen dat u zoo bijzonder prettig is om mee to praten. En dc eenvoudige jongen kreeg een kleur van zijn eigen buitenspo righeid. Ze zou iets hebben kunnen zeggen op ijs- kouden toon; ze zou hem zelfs kunnen uit lachen over de opinie van zulk een jongen man, maar Julie begreep, dat deze zeld zame oprechtheid iets was, waar geen ver standig meisje mee mocht spotten. Willem was Willem cn als zoodanig moest ze hem behandelen. Is u niet heel knap? Zij wist dat zij knap en verstandig was. maar ze wist zelf niet waarom. Ze wou hem niet te kennen geven, dat zij het wist. Neen, dat geloof ik volstrekt niet Maar u is het toch Dat moet u wel zijn om het. land te kunnen afloopcn om zeldzame kostbare dingen to koopen, die Oom Si dan weer moet verkoopen. Ach! Iedereen kan wel het een en ander vinden om te koopen, als hij er geld voor mee gekregen heeft. Neen, dat kan niet iedereen. Ik zou het licelcmaal niet kunnen. Zou dat niet komen, omdat u er licelc maal niet in opgeleid is? Dat is het niet alleen, er komt meer bij, zei Julie heel slim U hebt een bijzon dere gjAe dingen op te sporen of te her kennen, die waarde hebben. Dat is misschien wel zoo, stemde de jonge nian eenvoudig toe. Dc baas vraagt mij in den regel of een ding echt is ja of neen. Het meisje doorboorde hem letterlijk met haar oogen. Zeg mij dit dan eens? Hij was zeer verbaasd over die plotselinge vraag. Is hij zelf echt? Wie? De baas? —Ja, Oom Si. Zonder een oogenblik te aarzelen kwam het antwoord: Ja, juffrouw Julie, dat is hij. Dc baas is een echt stuk. Ik ben heel blij dat te hooren, zei Julie met een eenigszins gefronst gelaat. Ja, de baas is een echt stuk mensch. Er was een diepe, overtuigde klank in zijn stem. En langzaam voegde hij er bij: men zou hem ook wel een museumstuk kunnen noemen. Het meisje glimlachte om dien plechti- gen toon. liet is een heel goed mcnsch. Er was warme genegenheid in die woorden. Waarom nam hij mij als het ware van de straat op? Willem wees op den grond. En nu ben ik zijn assistent. En hoeveel verdient u in de week? zei het practische meisje, als die vraag niet al te onbescheiden is. Ik verdien 4.50. In dc weck? Ja, met kost cn inwoning. Zij keek den jongen man strak aan. U is meer waard. Als de baas denkt dat ik meer waard ben, dan zal hij mij ook wel meer geven. Julie kneep dc lippen samen cn schudde twijfelend het hoofd. Zij was blijkbaar niet overtuigd. O, ja, dat weet ik zeker Hij heeft mij beloofd met Nieuwjaar mijn loon op te slaan. Dat dient ook wel, zei het jonge meis je, hem nog steeds aanziende. Natuurlijk ontvang ik alles wat hij belooft. En uw kleeding? ITet was of hij zich moest verontschuldi gen te moeten bekennen, dat hij zelf voor zijn kleeren moest zorgen. Maar tot ver zachting van die onaangename bekentenis voegde hij er met veel nadruk bij, dat hij alles, wat hij wist, van zijn meester geleerd had. Julie kon niet nalaten het voorhoofd te fronsen. Hoe aardig hij ook mocht wezen, ze zou hem wel eens even willen wakker schudden. Niemand had het recht zoo een voudig te wezen als deze jonge man. Er volgde een oogenblik stilte. Daarna zei de jonge man: Juffrouw Julie, zou u even iets willeu bekijken, dat ik gisteren op de markt te Crowdon gokocht heb? O ja, heel graag, zei het aardige meis je. Zij had het al gezien, maar wou het heel graag nog eens bekijken. Zou u misschien even boven willen komen in het atelier. Willem lachte wat verlegen. Ik noem het zoo maar; een atelier is het eigenlijk niet. Ik noem - het alleen maar zoo voor mij zelf, weet u, voegde hij er eenvoudig bij. Waarom noemt u het dan ook een atelier tegen mij?, vroeg de „vrouw", ge- personificeert in het nichtje van S. Gedge. Dat weet ik zelf niet. Het was heel dwaas van mij. Neen, dat was liet niet. Juist heel aar dig. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5