1 BRIEVEN VAN EEN| BRABANTSCHEN BOER dë.eemlandeu Bmiteelaedsclh Overzicht Buitenland BELANGRIJKSTE NIEUWS JOH. DE HEER Maandag 26 October 1931 Uitgave: VALKHOFF Co. «6» Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 30e Jaargang No. 102 JAPAN STEEKT EEN SPAAK IN 'T WIEL ERNSTIG ONGEVAL TE HAMBURG LICHT OP 5 uur 16 min. Piano's, Orgels, Radio L. I. LUYCX ZOON BUITENLANDSE! WEERBERICHT DOOR A. A. L. GRAUMANS FOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort f 2,10. per maand 1 0.75, per wee'/ (mei gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.17Vs* Binnenland franco per post per 3 maanden f 3.-. Afzonderlijke nummers f 0.05. BOSTREKBN1NG 47910 TELEFQQN 1NTERC JIJ m-' PRIJS DER ADVERTENTIEN va0 "S®1" 1 met lnl*9rlP vaa bewijsnumm<é elke regel meer f0.25. Llefdadlghdds-advertentiên voord» helft van den prijs. Kleine Advertentlën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regel» l50 ceny elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f I.*» Bewijsnummer extra f 0.05 Japan neemt te Genève een onverzoenlijk standpunt in, Een lid van den volken- bondsraad, die tegen het statuut in handelt. De besprekingen, dio Zaterdag in den Volkenbondsraad zijn gevoerd, teneindo een accoord tusschen China en Japan to berei ken, zijn op een fiasco uitgeloopen; dit is te wijten aan het feit, dat Japan tegenover de voorstellen van Briand, strekkendo tot ontruiming van het Mandsjoerij6cho ge bied, een afwijzend© houding heeft aange nomen, daar volgens Josjisawa, do Japan- 6chc gedelegeerde, in deze voorstellen geen afdoende waarborgen voor de veiligheid van lijf en goed der Japanners waren "ver- ,vat. Zoowel lord Robert Cecil als Briand heb ben Japan op het ongepasto van zijn hou ding gewezen en vooral laten uitkomen, 'dat er te eerder voor Japan aanleiding is onmiddellijk tot ontruiming over te gaan, daar China bereid is veiligheidsgaranties te bieden. Zoowel het Volkcnbondsstatuut ale. het lvelloggpact leggen Japan, dat nota bene lid van don Raad is, de verplichting op om geschillen, die met andere landen Tijzen, niet door middel van militaire be zetting, maar langs vreedzamen weg nader tot een oplossing te brengen. Hoe nadrukkelijk men van verschillende zijden ook op Japan aandrang heeft geoe fend om zijn standpunt te wijzigen, het heeft alles niets mogen baten. Het slot der twee buitengewone zittingen van den Vol kenbondsraad, die Zaterdag zijn gehouden, is dan ook geweest, dat do Volkenbonds raad de door Briand aan de hand gedane resolutie, die Japan verplichtte tot het te rugtrekken zijner troepen voor 16 Novem ber, heeft aanvaard, zonderdat Japan er zijn goedkeuring aan heeft gehecht. Daar besluiten van don Volkenbondsraad moeten worden goedgekeurd met algemeene stem men, willen zij een bindende kracht heb ben, kan men zeggen, dat de resolutie prac- tisch werd verworpen. Japan heeft dus zijn zin gekregen, maar een ernstige moreel© nederlaag geleden. Wel heeft Josjiöawa namens zijn regee ring te kennen gegeven, dat Japan zich nog steeds gebonden weet door-geest en in houd van het Volkenbondshandvest, maar orulertu&schen diende het aldus de Ja panecho afgevaardigde rekening te hou den met de feiten en zelf de verantwoorde lijkheid voor de Japanscho staatsburgers in Mandsjoerije op zich te nemen. Natuurlijk kan het niet worden onkend, dat er voor Japan eenig risico aan ver bonden was de bescherming der Japansclie burgers over te laten aan China, welks autoriteiten niet steeds over voldoende ge zag beschikken om hun bevelen te doen opvolgen, maar hier staat tegenover, dat China zooverre aan de Japansclie verlan gens i9 toegekomen, dat het zich met een buitenlandsche controle te dezer zake heeft willen vereenigen. Rractisch zijn aan Japan dus allo waarborgen geboden. Briand heeft nog wel getracht den pijnlij ken toestand, die nu in het leven is geroe pen, in een ccnigszins gunstiger daglicht te plaatsen door er de aanüacnt op to ves- tigen, dat Japan niet van zins is oorlog te voeren, geen aiinexionistische doeleinden nastreeft en toegezegd heeft zijn troepen terug te trekken, wanneer do geoiseütc vciligheidsvoorwaardon zijn nagekomen, maar dit neemt niet weg, dat Japan op niets ontziende wijze do verdragen heelt geschonden. Do Volkenbondsraad hoeft, hoe onrechtmatig dc bezetting der Mandsjoerij- sche gebieden ook was, Japan een zeer ge- ruimen tijd toegestaan om do Ontruiming te verwerkelijken en dus een, voor China onbillijke, concessio gedaan, maar zelfs deze tegemoetkomendheid is door Tokio niet op prijs gesteld. Japan hceit zijn toe vlucht gezocht lol een antiek militaristisch middel, dat in lijnrechten strijd is met den geest van het Genecfsche instituut. Feitelijk behoorden dc Volkcnbondsledcn tegen dezo handelwijze krachtige maatregelen te ne men, doch te Genève heeft men, ondanks het feit, dat Japan door zijn optreden den vrede verstoort en de ergste onheilen uit lokt, slechts besloten de zitting als geëin digd te beschouwen. Alleen heeft dc Raad nog één hoop: dat Japan, inziende, dat het te Genève een volkomen geïsoleerde positie heeft ingenomen, onder den morcelen druk van het door de andero Raadsleden aanvaar de besluit eigener beweging ertoe zal over gaan de bezetting ongedaan te maken. Dc kans er echter groot, dat Japan deze dier bare verwachtingen aan zijn soldatenlaars lapt. ■f" De V olkenbondsresolutie verworpen Genève, 24 October (H.Ni) De beraad slagingen van den raad van den volken bond zijn van-middag verdaagd, zonder tot een resultaat inzake het Japansch-Chinee- sche conflict te hebben geleid. Nadat het Japansche tegenvoorstel niet aangenomen was, kwam het voorstel van den voorzitter van den raad in stemming, volgens hetwelk Japan zich zou verplich ten zijn troepen vóór de volgende raads vergadering, uit Mandsjoerije of ten minste tot do spoorwegen terug te trekken. Voor dit voorstel stemden 13 leden van den raad, terwijl de vertegenwoordiger van Japan tegenstemde en de vertegenwoordi ger van de Vercenigde Staten zich van stemming onthield, daar de Vereenigde Staten geen lid van den volkenbond zijn. Aangezien bet voorstel met algemeene stemmen aangenomen moest worden, wil de het van kracht worden, is het door het tegenstemmen van Japan verworpen. Het is de eerste maal in de geschiedenis van den raad, dat een voorstel door het tegenstemmen van slechts een raadslid niet aangenomen is. Briand betuigde zijn leedwezen over Ie verwerping van het voorstel, doch sprak de hoop uit, dat in ieder geval een ver scherping van het conflict tot de volgende raadszitting achterwege zal blijven. GROOTE WINST VAN NATIONAAL- SOCIALISTEN. Bij oen gemeenteraadsverkiezing. Dessau, 25 Oct. (H.N.). Bij de gemeen teraadsverkiezingen hebben de Nationaal- Socialisten, die tot nu toe geen enkelen zetel hadden, 15 mandaten verworven, terwijl de communisten van 2 tot 4 zetels vooruitgin gen. De* Duitsch-Nationalisten, de Duitsche Volkspartij en de Valorisatiepartij, die tot nu resp.: 5, 6 en 2 zetels hadden, verkregen in het geheel geen mandaat. Ook dc overige burgerlijke partijen leden verliezen. Dc Sociaal-Democraten verloren één zetel. DE TERUGTOCHT VAN DEN ZEPPELIN. Hamburg. 23 Oct. (V.D.) Naar dc Ham burgAmerikalijn mededeelt, zal het lucht schip „Graf Zeppelin" waarschijnlijk dezen nacht om 3 uur M.E.T. van Pernambuco starten voor de terugreis naar Friedrichê- hafen. BUITENLAND. Japan steekt een spaak in 't wiel. (Eerste Blad, pag. 1.) Bede van Mussolini. (Eerste Blad, pag. 2). BINNENLAND. Te 's Gravenhage is een oude dame ver brand. Blad, pag. 2). STADSNIEUWS. Tentoonstelling van teeken- en schilder werk van stadgenooten van den Kunst kring in „Dc Poth.' (Eerste Blad, pag. 3). Opvoering van Heijermans' „Het Zeven de Gebod." (Tooneel). (Eerste Blad, pag. 3). SPORT. H.V.C. wint te Amsterdam van H.E.D.W. (Tweede Blad, pag. 3). Amsvorde speelt gelijk tegen Z.N.C. (Tweede Blad, pag. 2). A.P.W.C. wint met 21 van Kampong. (Tweede Blad, pag. 3). Quick behaalt een 53 zege op Laren. (Tweede Blad, pag. 3). De A.M.H.C. wint met 7—0 van M.H.C. (Tweede Blad, pag. 4). De Korfbalvercen. Amersfoort lijdt een 3—0 nederlaag tegen V.O.G.E.L. (Tweede Blad, pag. 3). Hamburg, 2 4 Oct.' (V. D.) Hedenmor gen vond in de Hamburgsche haven een ernstig ongeval plaats. "Een barkas, met een ploeg havenarbeiders aan boord, die naar het in do haven liggende stoomschip Padua gebracht zouden worden, meerde aan een lichter, die langszij do Padua lag. j Toen ondanks een waarschuwing 15 haven arbeiders tegelijk op het dek van de lichter stonden, brak dit tengevolge van overbe lasting door. Zeven arbeiders stortten in het ongeveer 214 meter diepe ruim en lie pen ernstige inwendige kneuzingen op, zoo dat zij alle zeven naar het ziekenhuis moes ten worden overgebracht. Zij verkeeren echter niet in levensgevaar. - Hoogste Barometerstand: 769.6 te Valentia. Laagste Barometerstand: 741.7 tc Reykjavik. Verwachting: Meest zwakke, Cs". O. tot N. W. wind, helder tot licht of half bewolkt, waarschijn lijk droog weer, matige nachtvorst, ieder zachter overdag. Varkensmarkt 5 Tel. 1309 GROOTSTE VOORRAAD LAAGSTE PRIJZEN Langestraat 49-51 Tel. 190 FLUWEELEN 90 c.m. breed Lindener Velvet Alle moderne tinten 4,75 p. M. Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt Over geheel W. en Midden Europa is de barometer aanzienlijk gestegen. Een rug van hooge drukking strekt zich van Noord- Scandinavic tot Ierland uit. Overal in dit gebied heerscht stralend weer, hoewel de matige tot zware nachtvorsten de ochtend temperaturen laag hielden. Zoo was bijv. in Sarna (Midden-Zweden) de temperatuur 16 gr. C. beneden de normale waarde. Valentia (in Ierland) was 11 gr. te koud. Een diepe depressie die gisteren over Spanje was ge legen bracht aan de Riviera en Zwitserland zware neerslag Zürich 12, München27 m.M.) en verplaatst zich in O.-richting, zoodat ook thans daar de weersvooruitzichten gunstig worden. Op IJsland daalde de barometer en ver toonde zich daar een vrij diep laag druk- gebied, dat echter niet snel naar onze om geving schijnt door te dringen. De vooruit zichten voor het weer van morgen zijn on verdeeld gunstig. Na een koude nacht zal waarschijnlijk een zonnige dag volgen, waar de temperatuur in zal stijgen. De regenbuien izijn zeer ge ring. AL CAPONE TOT ELF JAAR GEVANGE- NISSTRAF VEROORDEELD. N e w-Y o r k, 24 Oct. (V. D.) De bekende onderwereldkoning Al Caponc, die er tot dusverre steeds in geslaagd was zich aan de handen van de Amerikaansche justitie te onttrekken, is heden in Chicago veroor deeld tot elf jaar gevangenisstraf en een boete van 50,000 dollar wegens overtreding van de belastingwetten. Zijn verdedigers zijn voornemens in hoo gcr beroep te gaan. Ulvcnhout, 20 October 1931. Menier, De tijen zijn nie als te rooskleurig! „Slecht", zulde zeggen? Ollee! Ze zijn nie bestig, zekers, maar slecht daar is 't altij nog tijd genogt vcur om ze zoow te \ernoemcn, naar mijn gedacht. 't Is zoow gaauw gezeed: slechte tijen enme geleuvcn 't zoow rap. Da doclit ik deus week nog, toen 'k 'n prentje zag mee 'nen zwerm lachende Chi- neezen d'r op afgcfotcgravcerd. 'Nen zwèrm, ja, waant ge mot 'r 's op letten hoe weinig Chineczcn-plotjes of 'r in de wea- rcld zijn, waar d'r maar éénen op staat Da gele goedje krioelt altij bij mekaar as 'n potje stèèrt-wurmen, waar ge mee uit visschcn gaat. En as ge per ongeluk 's 'n prentje teugenkomt, in dc kraant of in de cienema of zoow, waar maar één zo'n split-ogske-n-op vcur komt, dan is 't altij dn een of aanderen omgckochten ginnc- raal. Zooda ge wel 's d n indruk krijgt, as buitenstaandert, da China vcur de ééne Iielf bestaat uit stèèrtwurmen-in-'n-potjc en veur de aandere helft uit ginncraals- in-amparten-toestaand. Maar laat ik 't daar nio over emmen, dan koom ik heelegaar aanders uit as m'nen opzet was. Dan zouw ik non poedel schieten en da's veur 'nen boogschutter zooveul as 'nen pusloör die deur d'n bojem van d'n prikstoel zakt. 'k Wouw dan zeggen, dat; die lachende Chiniskes, op di prentje, allemaal op 'n vlotje of in 'n kuip zatten. Drijvende in de straten van d'r stad. En witte wa-t-'r onder sting gedrukt? Dat 'r zoow muljoenen van die badgas ten waren deur die overstrooming daar in dn China en da ze niks aanders tc woch- teri waren ashongersnood! Nouw, amico, vet waren ze al nie meer. Vel over been. Net allemaal Ghandi's. Die lacht geleuf ik ok altij meo z'n eigen-ge- wezen tafellaken orn z'n knokkelhuis. Ik snap nie, dat dieën mensch, zoow bitter jong is ie toch ok al niemeer, toch nie 's 'n worm mutskc weeft! Ik krijg allemaal rillings as ik 'm daar zie, in dc kraant, mee z'nen kalen, lachenden kop en z'n bloote beenen. Veur de rnooite hoeft ie 't nie te doen. En da's ok z'n bedoeling nie. Waant hij schijnt kollesaal eenvoudig van aard te zijn. Hij rij nog gineens pèèrd, zooas d'n Moes b.v. en 't zouw best n aardig gezicht zijn, zo'nen sunderckJaas zonder baard. Maar 't is 'nen vcurdcclige in cl'n wasch. As hij 's Zaterdagsavonds maar z'n schoon tafel laken hcc, dan is ie veur 'n week gespoord en gclèèrsd. Z'nen keieega d'n Moes, die liec veur iedere redevoerink 'n aander kostuum. En as ge nouw nagaat, dat d'n dieën twaalf rc-devoerings per dag afstikt, dan hoefde nie te vragen, hoeveul dcfrentc pakken of hij d'r na ophoudt. Ende zaken toch begonnen mee één zwart hemmeke! Afijn, Ghandi is ok pas aan d'n gank. Die hee misschien, a3 't enkele jaren ver ders is, wel zeuvenentwintig tafellakens scheppen vcur z'n frangen. Maar ollee, nouw dwaal ik weer var: m'n sjapieter weg. Wa'k dan zeggen wouw is ditte: dat de tijen nog heel wa bclab- berder kunnen zijn as nouw, da ziedo wel aan al die muljoenen Chiniskes, die d'r huskes en tempeltjes, winkels en bedrij ven, d'r oogsten en rijstvelden, onder water staan. Die op d'n oogenblik niks aanders be zitten as drie plaankcn aan mekaar ge bonden, waarop ze deur 't leven drijven. Kek, daar zijn de tijen pas slecht! En veur en aleer wij allemaal as na maak-Ghandi's in onzen hansjop op 'n vlotje of in 'nen ouwe waschkuip deur onze straten drijven laanks de schoorstcenen af, nouw dan mot er nog 'n aarigc bui vallen! En onze velden? Zoowlaank as d'n blomkool nog mee pèèrdevrachten op d'n miestkuil gaat, ol lee, zoowlaank is d'n hongersnood nog even wijd weg, as de tafellakensmode. Waant da's 'n zaak die zekers is, ami co, wa leven wij hier toch allemaal op 'n gezegend slukske weareld. 't Is nie groot, da's waar; as me 'n uur stcuvig dcurfietsen verstaan ze ons al nie meer, maar lekker is maar 'nen vinger laank! En mag ik 's wa zeggen? Mee al da gesjamfoeter in de kraantcn over slechte tijen, al da geklaag, al da ge- hits, al da ge steun en gezucht, da me gin raad weten mee onze oogsten! China is ver weg, zulde zeggen? Ollee, kekt dan 'n bietje dichterbije. Ivekt. 's naar d'n Bels, die eiken dag ,,'nen biefstik" mee „pattattesfriet" op lot scheppen vcur zn frangen. Biefstuk? Ezelinnenvleesch! Van 't beestje cl'rcn nek! Taai! 'n Mcrakel! Soep? Slobber! Trui wasch in zulken „soep" de vuile borden om. En dc kleercn? Kcb 'r 'nen amico zitten, 'nen Brusse- lèèr, die hogst tevrejen is. „Awèl", zcet 'm: „keb 't naar m'nen goesting, zunne! Keb m'nen lambiek, m'nen triepel; keb vast en goe werk," (da's twaalf uren per dag aan 't aambeeld staan!!): „keb 'nen wèrmen frak veur d'n winter, awel ze doen me niksko nie, da zicde van icr, mon ami, m'nen vrind!" En witte wat-io veur 'nen frak, veur 'nen winterjas draagt, amico? 'Nen jas, gemokt uit 'n pèèrdedeken! Kn as 't oew dan per ongeluk overkomt dat ic oew, in z'n rijke, tevrejen bui 'n sjc- gaar prizzeteert, nouw dan zijde nog nie gelukkig. Ik geleuf da ze daar die dingen maken van gesnejen ouwe huzaren-lèèrzcn en rijbroeken. Zeker, ge kunt 'r 'n Hollaandsche sje gaar ok koopen. Zekers! Maar dan mot m'nen tevrejen Brusselèèr eerst 'n hiepe- teek nemen op z'n pèèrde-deken bij Onkel- Jan! Zoude denken, amico, dot de wefkes daar. wefkes uit d'n gewonen middel- staand, 'n stuk of zes maantels emmen? Eènen veur 't vcurjaar, éénen veur 't na jaar, éénen veur d'n rengel, cenen veur de kouw van bont, en nog 'nen z.g. ,tus- schenbeië" veur bodschappen te doen? En wa denkte dat de lolligste, de pla- zaanstc wefkes zijn? De Belsje mee d'ren pèèrdc-frak, of de Nederlaandsche mee 'n hcclen modewin kel? De Belse madammekes, amico! „Slechte tijen?" zeggen ze daar. „Leg nie te kluuten. Da's de schuld van de dépu- tee's en de ministers", (die krijgen daar ieveraans de schuld van, maar ze meenen d'r ging klap van!), slechte tijen? Ah, m'nen diekkop, da's jouw aan tc zien, zun ne. Kom ier, da'k oew 's kuus, dan zijde weer content!" En Duitschlannd, amico? Soppen ze daar zoow vet? Daar werken ze d'r eigen 't apenzuur veur 'n aander. Onder 'n poenale sanctie die Verdrag van Versailles hiet! Heur 's hier: recht is recht! Ik ben gin- nen Dutsert, ginncn Bels, ginncn Allejé; ik ben Nederlaandcr en hogst tevrejen mee onzen „slechten" tijd! Da wouw ik maar 's uit laten komen. En omda gij toch m'n brieven in de kraant afdrukt, docht ik zoow: laat ik 's 'n aander deuntje laten zingen in dc kraant, dan da-d-afgezaagde snertmopke van de slechte tijen. Daar hè'k m'nen buik berstens van vol! Nog iets! Hedde gij, amico, ooit van oew léven al 's 'nen mensch naar de pinnekes zien gaan, die haard ploeterde cn geregeld mee z'n harsens bij z'n werk en z'n huishouwen was? Ikke nie! Da geef ik oew op 'n briefke! Maar witte wa 'k wel gezien eb? 't Omgekeerde. Keb wel lui mee veul cen ten, naar de schaans zien gaan, omda ze dochten da-d-et nio óp kon! En daar zit 'nen heel grooten troost in, veur dc menschen die 't vandaag nie veur d'n wind gaat. Aanpakken! Enbeseffen, da-d'nen dag gin acht uren, maar vierentwintig uren telt! Oew harsens, oew spieren, oew krachten, kortom, vierentwintig uren in dienst stel len van oew eigen leven, da vierentwintig uren per dag klopt! Vierentwintig uren werken? Welneeda- d-houwt gin mensch vol. Maar de rust mot zelfs nog in d'n dignst staan van 't werk. De rust mot genomen worren, en zóó ge noten, da-d-et werk er weer van profiteert. Voetballen waarbij z'oew lenden en rib ben in mekaar trappen; bammesjeuren, dat d'n veldwachter oew in d'n gang mot leg gen as „gevonden voorwerp", da's gin rust, die 't werk ten goeie komt. Maar in -oewen rusttijd toch nog om 't werk denken, onder "t werk om niks aan ders as aan 't werk zeivers en alles moe belijd en zurg inkleejen, kek, zukke men schen gaan nie verloren, mee 't vallen van 'n stuk zuiver, da frank, dollar, pond, of gulden hiet! Werkeloosheid? Is het mankeeren aan 'nen baas nouw maar dalek werkeloosheid? Dan ben ik al heel m'n leven werke loos! .Wil ik oew 's wa zeggen, amico? De werkeloosheid is veur 'nen kloeken kearel d'n overgaank van knecht naar baas. Zekers, hij kan 'n oogenblik zware zurgen emmen. Maar die zijn-d-'r alleen om later de vruchten beter te kunnen waardeeren Die 't zóów bekèkt, die dan zóów aan d'n slag gaat, die begrept dat elk levensuur wèèrdc genogt hce om er veur te werken, da-d-et leven vierentwintig uren per dag hec, die lacht om de „slechte" tijen! Die krijgt vertrouwen. In z'n eigen en in de weareld. En 't is 't vertrouwen, dat de weareld vandaag sjuust zoo mist. Vertrouwen is 't zonneke dat de blom- mekes van ons levens-hovekc mot doen openbloeien! En elk blommeke is 'n bietje geluk; ge luk waar 'nen mensch altijd zoow naar hunkert. Maar dat ik dan ok zurgt dat de gewas- kes van z'n hofko zon krijgen'! En dio 't zoow bekekt, zoow de zaken inricht, die zal na ennigten tijd zeggen: ik ben begonnen m'n eigen te helpen. En 't geluk van dat te kunnen zeggen, ollee, da's 'n bietje zurg wècrd. Slechte tijen? Awel, diekkop, kom ier, en 'k geef oew 'nen kuus zunne dan zijde weer kontent! Daar zit meer ikkonomie in as in al da goud-geweeg van de perfesters-ikko- nomisten, amico! Veul groeten van Trui en gin horke min der van oewen toet a voe DRfi.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 1