AMERSFOORT5CH DAGBLAD V erkoopiogen Maandag 26 October 1931 .DE EEMLANDER" 30e Jaargang No. 102 DE FRAUDE BIJ DEN PENSIOENRAAD Geraffineerde methode E. FRANKENHUIS 'T ZAND 3 MOORDAANSLAG TE STOMPWIJK DE ARCHITECTENKWESTIE MOOJEN-ZWEEDIJK WILLEM GROENHUIZEN JUWELIER TEGEN DEN BR00DINV0ER Het Kostbare Meesterstukje Hoe de aangehoudene Z. ie werk is gegaan Omtrent de zaak tegen den, gearresteerde Z. verneemt het Va-d. nog het volgende: Het ligt voor de hand lo denken, dat de fraude van Z. op andere departementen na volging kan hebben gevonden. Toch lijkt ons dit gelukkig niet waarschijnlijk, omdat de betalingen van alle departementen, uit gezonderd Koloniën, dat oen eigen dien6t heeft, over Financiën loopen. Maar als men de garaffineerdheid nagaat, welke Z. in practijk bracht, schijnt alles mogelijk. Z. werkte mot een vervalschte telmachine, valsche pensioenacten en met anti-datee ring. Hij had er iets op gevonden om do telmachine te laten doorloopcn. Stel hij had 26 posten op te tellen, dan schreef hij die posten precies naar de bedragen op de re kening; er moest, laten we zeggen 50.000 uitkomen. Nu wist hij de machine 52.000 'te doen schrijven. Zooals men weet, verricht het Rijk alle betalingen over de giro; ook de pensioen- uitbetaling. Wat deed nu Z. dio een chè- queboek had? Stel. hij moest 25 pensioen- betalingen uitschrijven, dan schreef hij er echter 26 uit, de laatste op de valschc pen- sioenacte in zijn bezit. Hij bood die dan liefst telkens aan een ander postkantoor san en beurde het geld. Van de giro ont ving hij de borderellen terug. Zijn onmid- 'dellijko controleur zag de borderellen, ver geleek de bedragen en alles klopte. Maar voor de verdere controle nam Z. het val sche borderel er weer uil; legde dc wer kelijke namen over, met de door de tel machine vervalschte hoofdsom, waarin ook bet bedrag van het valsche borderel was verrekend. Men begrijpt, dat, toen de func tie van betaalmeester nog bestond, het gcldbcurcn op een valschc pensioenacte, rnenschclijkerwijze gesproken, .vrijwel on mogelijk was, omdat de betaalmeesters zijn klanten zoo goed als allen persoonlijk ken de. De antidateering werd alleen toegepast in maanden met 31 dagen. Van de 1 wièt hij gemakkelijk ëch 0 te maken en verzekerde zich daardoor nog de afhandeling in de be trokken maand, waarmee hij tijd won. Dit zijn nu enkele staaltjes van de uiter ste geraffineerdheid, waarmee dc fraude .werd gepleegd. Men kan zicli alleen nog afvragen, hoe Z. aan valsche pensioenacten kon komen. Heeft de Pensioenraad wellicht 6tceds in blanco geteekende acten voorhanden? 16 onze veronderstelling juist, dan is op nieuw dc grootc gevaarlijkheid geblbken van dergelijke in blanco geteekende machtsoverdrachten. De Rekenkamer, die de fraude van Z. heeft ontdekt, heeft natuurlijk thans haar maatregelen genomen, welke een uitbrei ding van werkzaamheden beteokenen. Zij moet thans alle telmachine-bedragen natel len en daar zij met haar contróle om aller lei redenen steeds eenigc maanden ten ach ter is en ten achter moet zijn, zal niemand, die in de tijden van Z. mcegeknoeid heeft, aan den dans kunnen ontsnappen. Hoewel wij daaromtrent geen zekerheid konden krijgen, is het toch niet onmogelijk, dat. R., de verdachte schrijver bij den Pensioen raad, die, zooals gemeld, nu ook in verze kerde bewaring is gesteld, eveneens door de verscherpte controle van de Rekenka mer vroeg of laat gesnapt zou zijiv - Vakkundig adres voor Uw reparatiën in GOUD, ZILVER, DIAMANT EN UURWERKEN Atelier aan huis Trt. 386. Een vrouw stort een nan vol kokend water over haar man uit Zaterdagochtend omstreeks 7% uur heeft zich, naar aan de N. R. Ct. wordt geschre ven, in het perceel Veenestraat 121 te Stompwijk, bewoond door den groentekoop man J. B. en zijn gezin, een drama afge speeld. De vrouw van J. B. had in gezelschap van den kostganger M. ontbeten, terwijl J. B. boven nog lag te slapen. Tijdens dit ont bijt heeft de vrouw wellicht in overleg met den kostganger het plan opgevat haarman te vermoorden; zij heeft althans een pan water laten koken en is daarmee naar bo ven gegaan, waar zij het kokende water over haar man heeft uitgestort. Door zich op te richten, kreeg de man ook van het kokende water over het aangezicht. Over dekt met brandwonden en gillend van pijn snelde hij de straat op; bij omwonenden werd hij binnengedragen. Dr. Reyerse liet hem direct vervoeren naar St. Antonius Ilove te Voorburg. De toestand van den groentekoopman wordt hopeloos geacht. Do kostganger heeft blootshoofds nret den hem toebehoorenden vrachtauto de vlucht genomen. De vrouw meldde zich zelf bij dj politie aan. Bij het verhoor weigarde zij op te ge ven welke reden haar tot deze daad had ge- bracht; wel deelde zij mee een reden daar voor te hebban gehad. Dc vrouw is vroeger al eens de echtelijke woning ontloopen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. zijn benoemd tot plaatsvervan gend voorzitter van den Raad van Beroep (O.) te 's-Gravenhage, Mr. C. Maris, advo caat en procureur te Utrecht en Mr. C. L Elderingv advocaat en procureur te Utrecht MONUMENT VOOR DR. WILLEM ROYAARDS. Giften van H. M. de Konin gin en H. K. H. Prinses Juliana. Het comité dat zich ten doel stelt 'een borstbeeld van dr. Willem Roy aards aan do stad Amsterdam ter plaatsing in den Stadsschouwburg aan te bieden mocht hiervoor bijdragen van H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana ontvangen. Ds. R. SMEDING, v Te Nijmegen is gisteren na een korte ongesteldheid overleden, 6? jaar oud, ds. R. Smeding, predikant van do Gerefor meerde kerk aldaar. In 1894 werd hij tot den dienst des woords in dc Gereformeer de kerken toegelaten. Hij stond eerst te lJsselmonde, van 11 November 1894 tot begin September 1910, in welke maand hij te Nijmegen werd bevestigd. Hij wist ja ren geleden gedaan te krijgen dat aan den Bijleveldsingel een flink kerkgebouw met een predikants- en een kosterswoning werd gesticht, ter vervanging van het kerk- gebouwtje in een oud stadsdeel. Voor zijn gemeente is zijn heengaan een groot verlies. rr (N. R. ct.) Het Uitvoerend Comité heeft den heer Zweedijk als ontwerper van het Ned. Paviljoen erkend In No. 5 der Medcdeelingcn aan de leden van de algemeene commissie voor de Neder- landsche deelneming aan de Internationale Koloniale Tentoonstelling to Vincennes schrijft de secretaris-generaal der alge meene commissie, dr. L. J. van der Waals het volgende omtrent de architecten- kwestie Blijkens het aan u gericht rondschrijven van onzen voorzitter van 16 Januari 1930, werd de heer W. J. G. Zweedijk, architect te Soerabaja, na een prijsvraag, op advies van een deskundige commissie uitgenoo- digd naar Nederland te komen om zijn plannen voor het Nederlandsch paviljoen verder uit te werken. De heer Zweedijk verrichtte zijn arbeid in Nederland en te Parijs in samenwerking met en volgens de aanwijzingen van het comitólid. belast met de aesthetischc en technische leiding, den heer P. A. J. Moojen. die later bij Konink lijk besluit is benoemd tot gedelegeerde te Parijs van het comité. Dat de heer Zweedijk door het comité als ontwerper van het oor spronkelijke plan werd erkend, blijkt uit de volgende woorden van den voorzitter, uitgesproken bij de opening van het eerste paviljoen L'activité de Monsieur Zweedijk, l'auteur du plan primitif. auquel la préfércnce avait ét donné parmi les divers projets présen- fés, et l'activité de Tarchitecte Monsieur Wegerif onf. apporté un concours fidéle k Monsieur Moojen. Ilct comité noodigde den heer Zweedijk dan ook uit, om bij de ontvangst van de Koninklijke familie in het Paviljoen bij do comitéleden plaats te nemen. H. M. de Ko ningin deed genoemden beer de eer aan. hem toe te spreken en hem als architect van het paviljoen te complimenteercn. Ten onrechte werd, huilen medeweten van het uitvoerend comité, alleen de heer Moojen hier en daar als de architect van het paviljoen genoemd. Onder de meeste afbeeldingen van het paviljoen worden ech ter de beide namen van de hecren Moojen en Zweedijk als architecten vermeld. De vraag, of zulks juist is, staat ter beroordec- ling van den Bond van Nedcrlandsche Architecten. Het comité waardeert ten zeerste den arbeid door den lieer' Zweedijk verricht, doch meent, dat de krachtige organisatori sche leiding van den gedelegeerde bij den bouw van beide paviljoens te dezer plaatse zeer zeker niet onvermeld mag blijven. COMMISSIONAIR IN EFFECTEN GEARRESTEERD. A r n h e m, 25 Oct. Hedenmiddag is dooi de Arnhemsche politie aangehouden de heer v. d. W., commissionnair in effecten alhier. De heer v. d. W. is op vermoeden van verduistering in het huis van bewarmg te Arnhem ingesloten. Dc aangehoudene was leider van de firma II. v. d. Broek en Co., commissionnairs in effecten te Arnhem. Onlangs is deze firma op eigen aanvrase failliet verklaard. BRUINTJE BEER als hanger en broche 60 ct. Gevestigd 1385 Langestraat 43 Tel. 852. SCHERMMEESTER OVERLEDEN. In iiet ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam is overleden L. M. Luytwieler, instructeur van% de schcrmverceniging „Eendracht maakt Macht", een personeels vereniging van de Incassobank, die bij een onderlingen wedstrijd in het gebouw der Incao60bank aan dc Leuvehaven op Vrijdag 1G Oct. j.l. met een degen in den rechter- oksel was getroffen, waarbij de punt was doorgedrongen in de long en daarna afge broken. Wettelijke maatregelen aanstaande Gravenhage, 24 Oct. Uit betrouw bare bron vernemen wij, dat naar aanlei ding van den toenemenden broodinvoer be sprekingen hebben plaats gehad. Ten einde dezen broodinvoer binnen nor maio perken te houden, zal een wettelijke voorziening noodig zijn. Er zijn reeds stappen in deze richting ge daan en aangenomen mag worden, dat op de één of andere wijze binnen afzienbaren tijd de mogelijkheid zal bestaan dezen cri- sisinvoer het hoofd te bieden. Een rapport van de prof. Polak en Kaag te wachten. De Haagsche corr. van het Hdbld meldt: Naar wij van welingelichte zijde verne men is ongeveer twee weken geleden aan de hoogleeraren dr. N. J. Polak te Rotter dam en H. Kaag, te Tilburg vanwege den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid opdracht gegeven, om op korten termijn een rapport uit te brengen over quaesties, ge rezen in verband met den toenemenden in voer van Belgisch brood in ons land. Wij vernemen, dat de hoogleeraren hun werkzaamheden dienaangaande hebben be ëindigd en dat rnen zeer binnenkort de pu blicatie van hun rapport tegemoet zal kun nen zien. DE „VALK". Bericht is ontvangen, dat de „Valk" uit Bangkok is vertrokken en na 'een tu6schen- landing te Rangoon en Akiab te hebben ge maakt te Calcutta geland. Aan boord be vinden zich een passagier en 212 K.G. post. Alles is wel aan boord; morgen wordt de rei6 voortgezet. DE „LEEUWERIK" TE BANDOENG. Aneta-Vaz Dias meldt, dat bij de K.L.M. bericht is ontvangen, dat het uitgaande postvliegtuig de „Leeuwerik", Zondag te 5.35 uur plaalseelijkcn tijd uit Medan is vertrokken en te 11.35 uur te Palembang aangekomen. Vandaar zette het toestel te 12.40 uur zijn vlucht voort en landde te 15.30 uur te Batavia, vanwaar het te 15.45 uur weer vertrok naar Bandoeng, waar de machine te 1C.25 arriveerde. DE „REIGER" OP SCHIPHOL. Amsterdam, 25 Oct. Het retourvlieg tuig „Dc Reiger" is Zondagmorgen te 7.50 uur te Weenen gestart en is des middags te kwart voor drie vlot op Schiphol geland. De bemanning bestond uit de piloten Tepas en Van Onlangs, den telegrafist Dick en den werktuigkundige Blok. DE „SPECHT". Aneta-Vaz Dia6 nreldt: Bij de K.L.M. is bericht binnengekomen, dat de „Specht" Za terdag te 6.05 uur uit Athene is vertrokken cn te 15.35 uur te Cairo is geland. Aan boord is alles wel. Aneta-Vaz Dias meldt: Bij de K.L.M. is bericht binnengekomen, dat de „Specht" te 5.0S uur uit Cairo is vertrokken en te 7.30 te Gaza is geland. Vandaar vertrok het toestel om 8 uur en landde tc 14.45 to Bag dad. Aan boord i6 alles wel. 'N BRIEFJE VAN EEN BUS-CHAUFFEUR. Waarde stadgenooten! 't Scharrel daag'lijksch met m'n „busje" Door ons mooie Amersfoort Dc benzine sleurt m'n voertuig. Vol of ledig, stadig voort! 'k Hou me voor zooveel is moog'lijk Aan de regels van 't verkeer 'k Slijt m'n kaartjes, overstapjes, Contramerken en zoo meer! Maar nou komt bet Amcrsfoorters, Die verkeeren hier op straat En die dikwijls uit gaan blinken In 't beruchte straten-kwaad, 't Is hier alte vaak fijn „homm'le*" Aan den openbaren weg En wie met mij uit wil kijken Onderschrijft wat ik hier zeg! Groeneteboeren, bakkers, verder Melkverkoopers enzoovoort Allen schenden dikwijls keurig Veiligheid in Amersfoort! Links en rechts staan hun vehikels Hoe het moet, weet schijnt geen één En ze eischen voor één klantje Graag de straat voor zich alleen! 'k Stuur mijn slipt gehoorzaam „busje" Overal maar tusschendoor En ontloop soms net op 't kantje Het gevaar dat 't venters-koor Schiep door onverstandig hand'len. Daarom vraag ik hier beleefd, Dat men naast z'n eigen voertuig Ook aan and'ren aandacht geeft ;v Houdt uw wagen t' allen tijde Aan den rechterkant der straat Daardoor maakt ge 't elk gemakk'lijk* En voorkomt ge 't wegen-kwaad. Doe zoo 't hoort, want doet ge 't ander? Wordt go onbehoorlijk, vriend En daarmee is in 't verkeer hier Heusch geen sterveling gediend! Waak voor onbekookt parkeeren En ons aller veiligheid Anders raakt ge uwe vrienden Moog'lijk zelfs we! klanten kwijt Rechts parkeeren en geen praatje Wat lang duurt aan ied're deur Kwiek bedienen dan verdwijnen! Beterschap! EEN „BUS'-CIIAUFFEUR. GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden). DE BRAND TE ROTTERDAM. Proces-verbaal wegens brand stichting. De politie heeft thans tegen den manu- facluricr J. J. D„ in wiens winkel aan den Langen Hillewcg gisternacht brand was ontstaan, proces-verbaal opgemaakt terzake van brandstichting. Amersfoort. Dinsdag 27 October, 't Boompje, Heiligenbergerweg, n.m. 8 uur: Verkoop van een landhuis te Soest en heerenhuizen en burgerwoonhuizen te Amersfoort. Woensdag 28 Oct., Concordia, Lange straat, 10 uur: Verkoop van inboedels. Achterveld. Dinsdag 27 October v.m. 10 uur „De Brom" bij de Rudolph- stichting, verkoop van have en vee. Bunschoten. Donderdag 5 en 12 No vember, Koetverloren, v.m. 10 lA uur: Verkoop van boerenhofsteden, een landbouwerswo ning, benevens wei- en hooilanden. E e m n e s. Donderdag 23 October, v.m. 10 uur ten huize van W. C. v. d. Brink aan den Mecntweg, verkoop van levende have en inventaris. Utrecht.. Vrijdag 23 October, n.m. 1' uur, verkoop van tien huizen, benevens een terrein met kantoor en bergplaats. Het leven is geen stroom van zaligheden, maar een keten van plichten. JJit het Engelsch door Mcj. C. M. G. de W. 1i Heb ik dan niet goed van u begrepen rdat het stukje zonder onderteckcning hee- lemaal^geen waarde heeft. Neen, dat heeft het ook niet, dwaze 'jongen. Maar er zijn misschien menschen, 'die denken dat het wel een stukje van Hobbema is. En als die er zijn, dan moe ten wij hun dat niet uit het hoofd praten. Julic luisterde ademloos naar ieder woord, dat gesproken werd. Zij zag Willem langzaam en ernstig het hoofdschudden. Maar iedereen kan zien dat het niet iVan Hobbema is. Neen, dat kan niet iedereen, zei dc oude man. Mijnheer Thornton bijvoorbeeld, en liij is toch in den regel een vrij goed kenner. Mijnheer Finch aarzelde meer dan hij: rnaar toch zou hij er geen eed op wil len doen. Willem schudde liet hoofd. Jongen, je bent een dwaas. Je wordt veel te knap, je groeit boven je vak uit. Ga mi maar dadelijk naar boven om dien naam uit te wisschen wat er dan ook staan mag, tenzij het de "naam van Ilobbema is, dan geef ik je 25 voor liet ding, zooals het daar staat. Vijf-en-twintig gulden uit betaald. Willem 'schudde het hoofd wat krachtiger zelfs dan zooeven. Ik moet dc boomen nog tc voorschijn roepen, zei liij, en het water cn die wolk, en die glinstering van dc zon voordat ik aan de onderteckcning beginnen kan. Het is een Van Roon, zei Willem met zoo zachte stem, dat men zou denken dat hij tot zich zelf sprak. S. Gedge legde zijn mes kletterend op zijn bord neer. Hij maakte een akelig keelge luid van opwinding. Wat een geleuter! Willem glimlachte weer cn Julie kon niet nalaten even naar hem to kijken. Het lijkt er in alle opzichten op. En er zijn er zooveel niet, zei Willem, 't Is een Van Roon. Er bestaan niet meer dan twaalf Van Roon's, zeide de oude man met een lichte trilling in zijn stem. Dan is er nu één meer, mijnheer. Wil lem sprak bijzonder zacht dezen keer. HOOFDSTUK XI. Als je zoo voortgaat, zei S. Gedge na een kleine pauze, dan dienen we je een koud compres om je hoofd to doen. Wou je mij soms vertellen dat je de onderteckc ning gevonden hadt? Ja, mijnheor, zei Willem, onderaan, precies in den hoek. Een half uur geleden heb ik den naam gevonden. Waarom heb je dat dan niet dadelijk gezegd inplaats van alles voor je zelf te houden? Omdat het van niet half zooveel ge wicht is als de andere dingen, die ik ge vonden heb. Wat voor andere dingen? De boomen en het water en die Daar hebben we nu al meer dan ge noeg van gehoord. Je hebt meer dan veer tien dagen misschien naar die onderteckc ning gezocht en nu beweer je een Van Roon gevonden te hebben cn je zwijgt er over als het graf. Ik had ontdekt dat het een van Roon was, mijnheer, lang voordat ik zijn naam voiid. Gekheid! wat weet jij van een Van Roon af? Er is een Van Roon in het museum op liet plein, zei Willem met zijn eigenaardig glimlachje. Daar is er maar één in dat museum op het plein, zooals jc het noemt cn nog wel een heel klein doekje. Het onze is ook klein, mijnheer. Alle Van Roons zijn klein en er zijn er maar heel weinig. En ze zijn zoo zeldzaam, mijn vriend, dat je nooit iemand zult overtuigen, dat dc onze echt is. Dat hoeft ook niet, mijnheer als u het zelf maar weet. Maar ik weet het juist niet, zei de oude man. In ieder geval ga maar even naar boven om het tc lialcn. Ik wou die onderteekening van Van Roon wel eens zien. Toen keek Oom Si met een boos ge zicht zijn nichtje aan, die in een toestand van toenemende opgewondenheid reeds be gonnen was brood cn boter van de tafel op tc nemen. Terwijl de jonge man naar den zolder ging, zat dc oude man nog te brommen. Die jongen is niet goed wijs, verklaar de hij, terwijl liij Julie met vijandige oogen aanzag. Ik zal nooit iets met hem kunnen beginnen, Oom Si, zei Julic op vriendelijken, zachtcn toon, als het een Van Roon is, wat is het dan waard? Wat blief je?, bromde Oom Si en zette oogen op als ccn gek. Wat kan jou dat schelen. Ga jij maar voort met de tafel op te ruimen en bemoei er jc niet mee. Ik heb nooit mensohen gekend, behalve vrouwen, die zich altijd bemoeien met een andermans zaken. Maar ik zeg je één ding, je moet stapelgek zijn om bij zoo'n ding van een Van Roon te praten. Die stapelgekke man kwam op dat oogenblik juist de trap af met het schil derijtje in de eene hand en een microscoop in de andere. Het licht is hier niet erg goed, mijn heer. Willem stem beefde een weinig maar ik denk als u het vlak bij het glas houdt, dat u dan den naam wel kunt zien, rechts vlak in den hoek. Kijk hier mijnheer, bij mijn duim. Met liet vergrootglas in de band keek de oude man nauwkeurig naar het plokje langs Willems duim. Maar hij schudde het hoofd. Neen, het is juist zooals ik dacht F.r is geen letter van een onderteckcning tc onderscheiden. Ziet u dan niet den ophaal van 'de R.? Of ik het been van mijn grootmoeder zie? Kijk mijnheer! Hier! Bij het begin van mijn nagel. S. Gedge zette plechtig zijn anderen bril op, sperde zijn oogen open en zei: Ach, domoor, dat is de staart van een 0- Weer nam hij den kijker op cn speelde er mee: Dat is het cenige wat ik er van zou kunnen maken. En ik twijfel daar zelfs nog hard aan. Willem was echter niet aan het weifelen gebracht. En toen begon Oom Si heel on verstandig te doen en te razen. Maar Wil lem bleef steeds kalm en veranderde niet van meening. Die kalmte vond Julie bewon derenswaardig. Die dwaze, maar bekoor'ij- ko jonge man bleef op zijn stuk staan: het was een Van Roon en geen ander. Eindelijk legde de oude man de micrus- coop neer en in zijn listige, begeerige oogen kwam, wat Julia noemde, zijn crocodillen- blik. Als jo mijn raad wilt opvolgen, jonge man, dan verander je die R. in een A. cn je maakt die ophaal wat langer, zoodat het een H. wordt en je veegt die plekken uil, zoodat de menschen, het gewone publiek denkt dat het werkelijk een Hobbema is. Nu, wat zeg jo daarvan? Willem 60hudde stilzwijgend, haast droe vig het hoofd. Als je dat doet dan zal ik er je 60 voor geven. Dat is grof geld voor een vor- val6cht stuk, waar je zelf 3 voor gegeven hebt; maar mijnheer Thornton zegt, dat er Amerikanen op de markt komen om te koopen en daar er niet veel Hobbema's aanwezig zullen zijn, loopen zo er mis schien wel in. Maar dat werkje moet er natuurlijk goed afgebracht worden. Willem zweeg nog steeds. Nu, wat zeg je er van, jongen? De oude Crocodil was niet in staat zijn vurig verlangen te verbergen. Zullen we zeggen 60, zooate het nu is. Wij zullen de kwestie van de onderteekening maar laten rusten. Daar moet mijnheer Thornton zelf maar raad op welen. Nu, wat zeg je? Vijf pond'' Vijftig gulden is 'jen aardig sommetje. Wordt vervolgd, i

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5