AMEOSFOOIMfSCH DAGBLAD ZUURVRIJE GLYCERINE VOOR RADIATOREN Dinsdag 27 October 1931 -DE EEMLANDER- 30e Jaargang No, 103 TWEEDE BLAD MILITAIRE MUTATIES INTERN. VERKEERS- EN DOUANECONFERENTIE HOE DE WED. HAVEMAN F 2000 VOND UIT DE STAATSCOURANT INDUSTRIEELE EIGENDOM A. v. d. WEG LANGESTRAAT 23 IEL 217 Het Kostbare Meesterstukje Bij beschikking van den minister van de fensie zijn met 31 dezer: kapitein-luitenant ter zee J. S. C. Olivier, luitenant ter zee le klasse W. Harmsen, luitenants ter zee 2e klasse J. P. van Doorn, H. C. Ackermann, J. K. Muller, A. J. Quan- jer, jhr. H. A. N. A. van Adrichem Boo- gaert, J. H. P. van Rosavclt en W. van Haaften, officieren van denMarinastoom- vaartdienst 2e klasse W. van Leeuwen Herm.zn., J. B. Berch en officier van ge zondheid le klasse S. van Dam overge plaatst a/b. van Hr. Ms. wachtschip te Wil lamsoord; is luitenant ter zee le klasse J Fruin geplaatst bij de marinekazerne te Amsterdam; zijn officieren van den Marine stoomvaartdienst 2e klasse C. L. H. Vincken en M. A. W. Bos overgeplaatst respectieve lijk aan boord van Hr. Ms. Van Speijk en naar de onderzeedicnstkazerne te Willems oord; is luitenant ter zee 3e klasse H. A. V. R. baron van Lawick, dienende aan boord van Hr. Ms. Gelderland, ter beschikking ge steld, en is officier van gezondheid 2e klasse A. M. Mellema met een door den comman dant der mariira te Willemsoord te bepa len datum overgeplaatst aan boord van Hr. Ms wachtschip te Willemsoord; is luite nant ter zee le klasse H. Pitlo, dienende als adjunct-chef van den staf der zeemacht in de stelling van Den Helder, den 2en November a.s. ter beschikking gesteld; zijn met 6 November a.s. aan boord van het gouvernementsstoomschip tevens mij- nenlegger Rigel geplaatst: luitenants ter zee 2e klasse A. Kroese en H. Isbrücker, luite nant ter zee 3e klasse E. M. Homsveld, of ficier van den Marinestoomvaartdienst le klasse W. J. Dalinghuis, officier van den Marinestoomvaartdienst 2e klasse G. de Jongh en officier van administratie 2e klas se J. C. W. Jobse. Bij beschikking van den minister van de fensie zijn de volgende mutaties gelast: met 26 October is luitenant ter zee 2e kl. G. N. H. baron van Till geplaatst bij de marinekazerne te Amsterdam; met 27 October is officier van den Marine stoomvaartdienst 2e kl. ir. W. J. C. Smit ge plaatst a/b. van Hr. Ms. Van Speijk; met 29 October is officier van administra tie 2e kl. P. Smit geplaatst bij de onderzee dicnstkazerne te Willemsoord; met 31 October is officier van administra tie 2e kl. F. C. H. Schlamilch geplaatst a/b. van Hr. Ms. Schorpioen; met 2 November is officier van admini stratie le kl. W. Baare geplaatst bij de afd. mariniere te Rotterdam; is officier van ad ministratie 2e kl. H. B. Spoor geplaatst bij de marinekazerne te Willemsoord; is offi cier van administratie 2e kl. W. Groot ge plaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord; met 6 November is officier van admi nistratie le kl. J. C. N. Walter, dienende bij de afd. mariniers te Rotterdam, ter be schikking gesteld en is officier van admi nistratie H. J. G. van Giesscn geplaatst te Willsmsoord en toegevoegd aan den inten dant der zeemacht aldaar. V EERSTE KAMER. Bijeengeroepen op L November. De Eerste Kamer is bijeen geroepen tegen Woensdag 4 November a.s. des middags te 12 uur, in welke vergadering mcdedeeling zal worden gedaan van het besluit der Cen trale afdeeling. De voorzitter is voornemens aan de Cen trale afdeeling voor te stellen onmiddellijk na de openbare vergadering ccn aantal wetsontwerpen in dc afdcelingen to doen onderzoeken. Bij deze wetsontwerpen zijn o.a. dat, hou dende regelen betreffende den rechtstoe stand van de militaire ambtenaren; dat, in zake uitkeeringen aan de z.g. mobilisatie slachtoffers; dat betreffende den Economi- schen Voorlichtingsdienst; en dat tot goed keuring vari het verdrag van Oslo tot eco nomische toenadering. De voornaamste te behandelen onderwerpen De Koninklijke Nsderlandsche Automo biel Club d^elt ons mede: Te Parijs is een vergadering gehouden van de gemengde commissie uit de Association Internationale des Automobile Clubs Re- connus en de Alliance Internationale de Tourisme, waarin de agenda werd vastge steld voor de in Februari e.k. eveneens te Parij6 te houden Internationale Verkeers- en Douane-conferentie. De voornaamste on derwerpen, welke op deze Conferentie in behandeling zullen komen, zijn dc volgen de: Het na één jaar na den vervaldag auto matisch aangezuiverd zijn van triptieken en Carnets de Passage en Douanes. Het erkennen van de verlenging van den geldigheidsduur van een C.P.D. in alle lan den onderling. Het erkennen van de verlenging van of ficieels aanteekening van tijdelijkcn uitvoer bij de triptieken. Algemeene erkenning van de geldigheid van douansverklaringen naast consulaire verklaringen bij de aanzuivering van C. P. D.'6 en triptieken in alle landen (waartoe besloten op de Internationale Conferentie te Genèvo). De noodzakelijkheid van hst officieel waarmerken door de Clubs, welke de C. P. D.'s of triptieken heeft afgegeven, van door halingen of verandaringen op die documen ten. De wen6chelijkheid van de in alls landen verplichte afgifte van C. P. D.'s of triptie ken voor motorrijwielen en het vervallen van de in sommige landen nog bestaands „Carte d'identite" voor die voartuigen. Het algemeen afgeven van triptieken of C. P. D.'s voor aanhangwagens en woon wagens, alsmede he inschrijven op die do cumenten van radiotoestellen. De noodzakelijkheid om de in verschil lende landen tegenover elkaar liggende douanekantoren aan dcnzelfden weg op ge lijke uren (op dB eerste klaswagen liefst dag en nacht) geopend te doen zijn tot het ver richten van alle formaliteiten, bchoorende tot het toerisme. Het internationaal vaststellen van ds wij ze en de plaatsen van nummsrs van chassis en otor. Het verkrijgbaar stellen van C. P. D.'s met en C. P. D.'s zonder passavant. Dit laatste b.v. in landen als Nederland, waar gaen passavant bestaat. Het vaststellen van het niet bestaan van meerdere verantwoordelijkheid der Clubs, dan voor dc betalingen der invoerrechten, d.w.z. dat de Clubs dus niet verantwoorde lijk kunnen worden gesteld voor taxes of super-taxes enz. De Conferentie zal in een der Ministeries te Parijs worden gehouden en het voorzitterschap zal worden bekleed door een Officier des Douanes. Het geld was verborgen in een oud schilderij Reeds lang in 't bezit der justitie VAN EEN STEIGER GEVALLEN. Tilburg, 26 Oct. Zaterdagmorgen is dc 60-jarige metselaar E. P. Bonnes bij werk zaamheden van een 6leiger gevallen. De man, die zijn been op verschillende plaatsen had gebroken is hedenmorgen in het zie kenhuis tc Tilburg aan de gevolgen over leden. Een correspondent van dc Tel. heeft een onderhoud gehad met mcj. Ilavcmann naar aanleiding van dc 2000, die zij ontdekt heeft, waarvan wij ook in ons blad mede- deeling deden. Zij deelde mede aldus de Tel. dat zij, toen haar man zich in 1924 in de ge vangenis te Tiel van het leven had beroofd, spoedig daarop met haar vier kinderen naar Assen is verhuisd, waar zij, evenals haar man, voor haar huwelijk, ook woon achtig was. Zij trachtte er door uit werken te gaan, in het onderhoud van het gezin te voorzien. Andere inkomsten had zij n.l. niet. Wel was door haar verzocht in aanmer king te komen voor weduwen- en wcezen- pensioen, doch daar haar man na zijn ont slag had verzuimd de verschuldigde prc- mién te betalen, werd haar verzoek niet- ontvankelijk verklaard. De inkomsten ble ven uiteraard gering. In het voorjaar van 1930 was zij genoodzaakt te verhuizen naar een goedkoopere woning. Toen zij op een dag in het laatst van Mei van dat jaar het fornuis wilde aanmaken en naar brand hout zocht, viel haar oog op een oud schil derijtje, dat reeds bij den rommel lag. Nadat zij dit inet een bijl in elkaar had geslagen, kwamen er tot liaar groote ont steltenis van achter de plaat twintig bank biljetten van honderd gulden tc voorschijn. In gewone omstandigheden zou dit geld uit den aard der zaak een eind aan den staat van behoeftigheid van het gezin hebben ge maakt. Zij achtte echter, volgens haar zeg gen, dc mogelijkheid niet buitengesloten dat het geld afkomstig zou kunnen zijn van dc Van Wiggens. En gezien deze moge lijkheid kwam mej. Havcman tot het be sluit, dat zij de geldsom op geen enkele wijze mocht gebruiken, boe hoog de nood voor haar gezin ook mocht zijn gestegen De bankbiljetten zijn toen op 28 Mei 1930, een paar dagen na het te voorschijn komen, door de weduwe ter hand gesteld aan den raadsman, die haar ook terzijde had gestaan tijdens het proces wegens meineed, dat destijds tegen haar in verband met de moordzaak was gevoerd, n.l. mr. M. S. Kalma te Assen. Mr. Kalma deelde- ons medo, dat hij den Officier van Justitie le Assen hiervan op de hoogte had gebracht cn dat het geld vervolgens bij den officier gedeponeerd, die het heeft doorgezonden aan den procureur- generaal bij het Gerechtshof te Arnhem. Begin October 1931 kreeg mej. Haveman bezoek van een rijksveldwachter, die haar een akte van afstand der 2000, ten behoe ve van de erfgenamen der Van Wiggens. vvjlde doen teekenen. Mej. Havcman heeft dit geweigerd en den rijksveldwachter verwezen naar mr. Kal ma. Deze heeft zich daarop op 8 October j.l. met een schrijven gewend tot den Officier \an Justitie te Assen, aan wien hij het geld had afgedragen, met de mededeeing, dat naar zijn meening, daar geen zekerheid be staat, dat het geld van de Van Wiggens af komstig is, de billijkheid ten opzichte van mej. Haveman medebrengt, dat zij niet zon der meer afstand van deze som behoeft te doen, tc meer daar zij cn haar gezin in behoeftige omstandigheden verkeeren. Door mr. Kalma wordt een schikking tusschcn de erfgenamen en mej. Haveman het meest wenschelijk geacht. Of wellicht de Procureur-Generaal bij het Hof tc Arnhem zich door bemiddeling van den notaris te Culemborg, in verbinding heeft gesteld met do erven Van Wiggen, om tc trachten een dergelijke schikking te tfcffen, kon mr. Kalma noch mej. Have man ons mededeelcn. Zij waren hiervan on- VOORSTEL TOT BELASTING- VERHOOGING. Van Gedeputeerden van Groningen. Groningen, 26 Oct. Gedeputeerde Sta ten van Groningen ötellen, met het oog op de ongunstige tijden, den Provincialen Sta ten voor, in 1932 twee opcenten meer te hef fen op de vermogens- en inkomstenbelas ting cn deze dus te bepalen op 2i opcenten. Bij Kon. beöluit is toegekend da aan dc orde van Oranje-Nassau verbonden eere medaille in brons aan H. S. Mening, boek binder bij da N.V. Drukkerij M. Wijt en Zonen te Rotterdam. Bij Kon. besluit zijn bavorderd tot offi cier-vlieger der tweede klasse die der derde klasse PI L.. J, Slvaab, A. Prins, L. J. Fritz en E. Bakker. Bij Kon. besluit zijn bavorderd tot lui tenant ter zee der twae4e klasse bij de Koninklijke Marine-reserve die der derde klasse bij die resarvc C. C. Medema en H. S. J. Elffarich; is met ingang van 1 November in vas ten dienst benoemd tot baa6 le klasse der bankwerkers bij de rijkswerf tc Willems oord A. Boon. Bij beschikking van den ministar van Defensie is de luitenant ter zee der le kl. G. B. Salm, werkzaam aan het departe ment van Defansie, den 2i October 1931 ter beschikking gesteld. Bij Kon besluit is de heer D. van der Meulen, op zijn verzoek, met ingang van 1 October 1931, eervol ontheven van de waarneming van het Consulaat te Djeddah en is hij benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau; en is de heer C. Adriaanse, controleur le klassa bij het Binnenlandsch Bestuur in Nederlandch-Indië, met ingang van bo venvermelden datum belast met de waar neming van het Consulaat te Djeddah, onder toekenning van den persoonlijken titel van zaakgelastigde der Nederlanden. P. L. A. MONDT f In den ouderdom van 62 jaar is te den Haag overleden cle heer P. L. A. Mondt; bi bliothecaris van het Kon. Instituut van In genieurs. OUDSTE INWONER VAN ARNHEM OVERLEDEN. Arnhem, 26 Oct. Gistermiddag is dc oudste inwoonster van Arnhem, mevr. L. C. Vlcesch, weduwe van wijlen notaris P. Way, in den ouderdom van ruim 102 jaren overleden. Zij heeft eenige weken geleden nog haar 102cn verjaardag gevierd. DE GEMEENTE JISP IN NOOD. Hulpaanvraag bij het rijk. Jie'p, 26 Oct. Het is B. en W. van deze gemeente niet mogelijk gebleken de ge- meentebegrooting sluitend te maken. De belastingen zijn tot het uiterste opgevoerd, zoodat het noodzakelijk wordt geacht een rijksbijdrage ad 3000 in de kosten der gemcentehuishouding te aanvaarden. Hier mede komt dc zelfstandigheid der gemeente in het gedrang, aannemende dat cven- tuecle sancering van rijkswegen zal plaats vinden Daar dc begrooting nu niet is goed gekeurd door den raad zal hiervan mede- deellng worden gedaan aan Gedeputeerde Staten dezer provincie. Een stichting opgericht Maastricht, 26 Oct. Hedenmorgen is ten overstaan van notaris Bauduin alhier de stichting „Fonds ter bevordering van de studie van het recht van den industriee- len eigendom" opgericht, welke stichting te Delft gevestigd zal worden. Als oprichters dezer Stichting zijn opge treden de volgende neeren: Mr. E. O J M. baron van ITövell tot Westerflier, Com missaris der Koningin in de Prov. Lim burg; Dr. A. F. Philips, directeur der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken; Th. H. Bernsen, directeur der N.V. Plollandsche Kunstzijde-industrie; J. A. L. van der Lan de, lid der directie der N.V. Industneele Maatschappij, voorheen Noury 'an der Lande; C. F. M. van Berkel, lid dar Direc tie der N.V. van Berkel's Patent en prof. dr. ir. II. J. C. H. Gelissen, directeur der N.V. Maatschappij tot Verkoop van den Electrischen Stroom der Staatsmijnen in. Limburg, welke 'heeren tevens, onder voor zitterschap van mr. E. O. J. M. baron van Hövall tot Westerflier, hst College van Re genten der Stichting zullen vormen. Het doel der Stichting is het bevorderen van de studie van het recht van den in- dustrieelen eigendom in het bijzonder en van het industrierecht in het algemeen. Onder het recht van den industrieel en eigendom wordt in dit verband verstaan; octrooirecht, merkenrecht, auteursrecht, recht op modellen en teekenïngen, racht op den handelsnaam en soortgelijke rechten, die betrekking hebben op immaterieels goederen van handel en industrie, waarbij ook de rechtsregelen tegen de 'me^rlijke concurrentie moeten worden onderge bracht. MEN KAN NOG OUDE GULDENS INWISSELEN! De minister van Financiën brengt, in aansluiting aan d'3 bekendmaking, welke is opgenomen in de Staatscourant van 16 April 1931 no. 73 ter algemeene kennis, dat de inwisseling der buiten omloop gesteide guldens, welke een vroeger jaartal dragen dan 1920, bij alle postkantoren, bijpostkan toren, hulppostkantoren en poststations als nog mogelijk zal zijn tot ultimo Dcc3mb3r 1931. DE ARNHEMSCHE ORKEST. VEREENIGING. Ontslagaanvrage van den dirigent aanvaard. A rnhe m, 26 Oct. Naai* aanleiding van' de ontslagaanvrage tegen 1 Mei 1932 van den dirigent der Arnhemsche Orkestver-" eeniging, Martin Spanjaard, wijl deze zich niet vereenigen kan met de wijze van ex ploitatie der A. O. V., heeft het bestuur in een mcdedeeling aan den heer Spanjaard eraan herinnerd, dat het reeds in het voor jaar van dit jaar hem heeft te kennen ge geven, dat het om meer dan een reden in het belang der Vereeniging gewenscht zou zijn, wanneer dc heer Spanjaard naar een andere betrekking zou omzien. Thans heeft het bestuur in een Zaterdag j.l. gehouden vergadering besloten, de ontslagaanvrage van den heer Spanjaard te aanvaarden en hem tevens te kennen te geven, dat het be" i stuur op zijn verdere medewerking geen prijs stelt en geen bezwaar heeft dat hij tegen een vrocgeren datum zijn dienstver" band eindigt. Behoedt de Radiator Uwer Auto tegen bevriezen, door het gebruik van Werken en zorgen doet ons jong blijven, mits men maar niet met zorgen zich kwelt. G. KELLER. .Uit het Engclsch door Mej. C. M. G. de W. 15 Willem zei geen woord. Julio was op bet punt hem uit zijn verlegenheid te >*edden door te zeggen dat het haar eigendom wos, tmaar gelukig bedacht zij zich, dat dit ge volgen kon hebben, juist tegenstrijdig met hetgeen hij beoogde. Toch kon zij niet na laten met haar oogen en een trek om haar mond aan Willem te kennen te geven toch vooral vol te houden. Hij zag dit leoken. Maar oom Si onge lukkig ook. Er waren niet veel dingen, die den ouden man ontgingen wanneer hij zijn „koopbril" op had. Nichtje, ga jij maar naar bed, zei hij op strengen toon, en je moet leeren je r.iet met een anders zaken te bemoeien, of het zal je berouwen. Julie toonde niet den minsten lust om 'dit bevel op te volgen; maar oom Si schui felde naar de deur en zette die wijd open. Geen woord meer, meisje. Er \va6 iets 'dreigends in zijn stem. Nog even aarzelde Julie. Zij had het schilderijtje cadoau gekregen en zij had dus het recht cr aanspraak op te maken. Maar het meisjo was bang voor de gevol gen. De openbaring van de waarheid lag haar op dc punt van haar tong cn toch soheen een geheimzinnige macht haar te weerhouden. Zij had hulp van Willem kun nen verwachten maar die wa6 helaas! zoo zeer vervuld van de begeerte in staat te zijn zijn vermoeden te bevestigen, dat bij er geen oogenblik ov*3r dacht aan wie het stukje toebehoorde. Vooruit, naar bed! Dc stem van den ouden man had nu ccn woestcn klank. OfEr lag een wereld van beteekenis in dat onuitgesproken dreigement. Julie klom dc trap op naar haar zolder kamertje zoo bedaard als haar mogelijk was, m3t haar ingehouden woede. Terwijl zij zich langzaam uitkleedde bij het zwakke licht van ccn kaars voelde zij zich heel ongelukkig. Die oom Si had niet alleen iets onaangenaams om niet tc zeggen iets boos aardigs, maar zijn dreigende toon boezem de haar angst in. Wat was er eigenlijk om bang voor te zijn? Toen ze de kaars uitblies cn in het smalle, harde bed met bulten stapte, was dit een vraagstuk, dat zij zich zelf met haar beangst geweten voorlegde. Maar het was moeilijk daar antwoord op te vinden. Een ding begreep ze nadat zij haar gebed had uitgesproken, en zo had ook voor oom Si gebeden, één ding begreep ze: misschien was de oorzaak van alles liet gebrek aan waarheidsliefde van den ouden man. Ter wijl hij het schilderstukje in de hand had en met de microscoop bekeek, had zij het gevoel of er een duiveltje uit hem keek. Ze had één oogenblik het levend beeld van het afgodsbeeld meenen te zien. En Julie was vast overtuigd, dat dit hem inge fluisterd had, zich, het mocht kosten wat het wilde, van den 6chat meester te maken. Maar tevens was zij niet goed op de hoogte van hetgeen eigenlijk op het spel stond. Het kon wezen dat het stukje heel veel waarde had, maar het kon ook best wezen van niet. Want Willem, hoe knap hij ook mocht wezen in sommige opzich ten, was een dwaas, en haar oom was hem verre dc baas in slimheid. Zoo lag ze langen tijd na te denken in haar harde bed. Met een steeds toenemen de opgewondenheid luisterde zij met ge spannen aandacht. Willcm's voetstappen moesten toch vroeg of laat op de trap (zonder looper) gehoord worden, maar voor een met ongeduld wachtend mensch leek het een eeuwigheid voor zij iets hoorde. Ten langen leste drong het lang ver wachte geluid tot haar ooren door. De deur van de aangrenzende kamer werd heel zachtjes dichtgedaan. Wat was er ge beurd? Was het stukje nog in zijn bezit? Den heelen nacht in bed liggen met die onbeantwoorde vraag was meer clan zij verdragen kon. Plotseling wipte zij haar bed uit, deed een langen mantel over haar nachtjapon aan, schoof in een paar pan toffels, cn klopte aan Willem's deur. De deur werd dadelijk open gedaan. Wat is dat? Juffrouw Julie! Er klonk verbazing in zijn stem. Is u ziek? Het schilderijtje? zei Julie fluisterend opdat oom Si het niet hooren kon. U heeft het toch niet beneden gelaten, hoop ik? Glimlachend keerde Willem zich half om en wees op een tafeltje midden in de kamer, waar zijn schat op lag en een klein stukje kaars er naast. Door een diepen zucht gaf Julle aan haar gevoel van verlichting uiting. Toe geef mij het mee. Ik zal het in mijn koffer sluiten voor de veiligheid. Hij glimlachte om haar opgewondenheid en zei dat het daar heel veilig lag. Daar enboven moest hij er nog een week aan werken om dc laatste hand te leggen aan het voorzichtige schoonmaken. Julie, dio een heel nette opvoeding had genoten en dientengevolge cle kamer eigen lijk niet durfde binnengaan, stond op den drempel, en keek van daar of het stukje niet al schoon genoeg was, maar Willem wou daar niets van hooren. Er waren nog kleinigheden aan tc doen, die voor den echten kunstminnaar van het hoogste be lang waren. Nu goed, maar dan moet ge beloven fluisterde Julie eindelijk, dat ge er buiten gewoon goed op zult passen. U mag het geen enkel oogenblik uit het oog verliezen. Willem aarzelde of hij die belofte wel zou afleggen. Want zijn baas moest het stukje aan een vriend laten zien, een feit dat den argwaan van Julie des tc meer opwekte. Maar zij was zoo verstandig die vrees niet onder woorden te brengen. Al leen herinnerde zij hem er aan, dat het stukje immers aan haar toebehoorde en dat zij een ding van zooveel waarde aan niemand zou durven toevertrouwen. Maar ik zou mijn leven aan mijnheer Gedge toevertrouwen, zei hij zacht. Julie had wel lust hem een klap ora zijn ooren te geven voor zulk een naiviteit, dat toonde zij duidelijk. In sommige opzichten was die jongen bepaald te onschuldig. Opeens zei ze hem kortaf goedcnnacht en deed gauw de deur dicht. Maar het was lang nadat de kerkklok twee uur had ge slagen dat zij insliep. HOOFDSTUK XII. De volgende dag was een Zaterdag en daar de winkel om één uur gesloten werd, maakte Julie zich klaar om haar belofte te' vervullen en met Willem mee te gaan naar zijn „schatkamer". Er was daarvoor zekere krijgslist noodig. Nadat zij de boel afgewasschen had, trok zij haar uitgaans- japon aan. Maar toen zij beneden kwam, vroeg Oom Si, die levendig belang stelde in alles wat zij deed, wat er nu aan de hand was. Ik ga uit om eens naar een hoed te kijken! was het antwoord. Oom Si vond dat iets ongehoords. En dan volgt er zeker op dat je een hoed gaat koo- pen. Julie erkende, dat dit best mogelijk was. Je hebt er al een, niet waar? Daaren boven zullen de winkels toch niet open zijn. De mooie winkels zouden misschien niet open zijn, stemde Julie toe. Maar ze mocht ook niet een mooien hoed. Ze had er een noodig voor iederen dag; maar die hoed was maar een voorwendsel. Zij had geen plan een hoed te koopen, ze wou dien ou den vent alleen maar wat zand in de oogen strooien. Had hij begrepen, dat zij met Wil lem naar het schirrterijenmuseurn ging, dan zou hij cr wel een stokje voor gestoken heb" ben. Om echter haar geweten gerust te stellen en niet in de oogen der menschen voor een leugenaarster aangezien te worden, ging Julie naar do winkelstraten, waar ze voor een hoedenwinkel bleef staan en met aan dacht do hoeden voor de winkelramen be keek. En toen het drie uur sloeg, liep ze volgens afspraak Willem tegemoet en ont moette hem weldra op den hoek van bet plein, (Wordt vervolgd)«

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5