H „DE ZAAK IS ZEER EENVOUDIG" uïsvrouwen, Attentie! Donderdag 29 October 1931 30e Jaargang No. 105 VERKLARING VAN Mr. ROOBOL VIERDE BLAD DS. FABER VOOR HET KANTONGERECHT ROTTERDAM VERKEERT IN MOEILIJKHEDEN De regeering overweegt de situatie HET WAPENBESTAND Weet U, dat de kwaliteit en zuiverheid van het echte Quaker havermout ge waarborgd wordt door 43 nauwkeurige controles? Quaker wordt reeds meer dan 50 jaar door ervaren dokters aan- bevolen. DE VERDUISTERINGEN BIJ DE FIRMA KRöLLER KINDINDE WIEG VERBRAND MISLUKTE ONTVOERING culemborgschh moordzaa k De nabestaanden der slachtoffers en de publieke opinie hebben recht op opheldering Onderhoud met de wed. Haveman Culemborg. Het bericht over de uit voering van tivuo duizend gulden, afkom stig van de weduwe llaveman, aan do erf genamen van de vermoorde v. Wiggens, beeft do Culemborgeclie moordzaak weder om in het middelpunt der belangstelling geplaatBt. De „Gelderlander" heeft zich gewend tot mr. H. H. Roobol te Arnhem, dio eenige ja ren geleden samen met mr. Van der Goes van Nalers de verdachten Vroege en Swe- ris voor het hof te Arnhem heeft bijgestaan waarna vrijspraak is gevolgd en vroeg hem of hij van meening was, dat do 6luier in de Culemborgsche moordzaak nog eens zou svorden opgelicht Zijn antwoord was aldus. Deze zaak is zeer eenvoudig tot een einde te brengen en de moordenaars kunnen wor den gepakt, wanneer mr Kortenhout v. d Sluijs, dio indertijd rechler-commiesarie was in deze zaak, nog eens tijdelijk benoemd werd als rechter-commissaris In Tiel en tem de gegevens, die door den rechercheur Heitink zijn verzameld, werden ter hand gesteld. Deze moordzaak is niet moeilijk op te lossen. De weduwe Haveman vertelt Een redacteur van de „Geld." Is naar As sen geweest, waar de weduwe van den over leden rechercheur Haveman sinds eenige jaren woont. U vraagt naar onzen indruk over de we duwe Haveman? Het is moeilijk deze vrouw te doorgron den, waarvan mr. Cnopius, procureur-gene raai bij net gerechtshof te Arnhem, eens ge tuigd heeft, dat ze de geheelc justitie bij den neus heeft genomen. We beginnen met haar te praten en ze doet ons het bekende verhaal In Mei van het vorig jaar maakte ze een wrak schil derijtje stuk om de lijst in de kachel te werpen. Achter de plaat kwamen tot haar verbazing 20 bankbiljetten van 100 te voorschijn. Zij bracht dit geld aan haar ad vocaat mr S. Halma, en de rest weet men Maar ik heb niet aan de erfgenamen van de Van Wiggens gevraagd om 10 van deze som als vergoeding te mogen ontvan gen, zegt ze ons. Dat zal uw advocaat gevraagd hebben mccnen we. Er valt een stilte in bet vertrek. De klok tikt met eentonig geluid Ik spel de woorden van een spreuk op den muur: Aan Godes zegen is het al ge legen Hard klinkt ineens de 6tem van juffrouw Haveman. die de stilte verbreekt. Maar wat ik nooit heb kunnen begrlj pen, is, dat mijn overleden man nooit iets van dat geld zei ln de dagen toen we ver gingen van de armoede... toen we geen eten in huis hadden. We dachten bij ons zelve: dat geld be hoorde u niet toe, dus gij moogt er ook geen gebruik van maken. We vragen aan de weduwe Haveman, hoe zij er toch toe kwam om Sweris en Vroege van den gruwelijkcn moord te beschuldi gen Och, u weet ze hadden nje vastgehou den in Tiel. Negen dagen lang. Zoo ineens werd ik weggehaald uit mijn gezin. Toen zat ik in Tiel opgesloten. Men vroeg mij' Ken jij Sweris en Vroege? Ik antwoordde: neen. Ik kende wel een Vroege, maar dat W3S een andere. Ze lieten me de portretten van Sweris en Vroege zien, maar ik bleef erbij, dat ik ze niet kende. Op het laatst zeide men tot mij: Als jij verklaart, dat Sweris en Vroege annex zijn met de moord zaak, kom je vrij. Dat heb ik toen verklaard meneer. Om vrij te komen. Ik zou op het laatst alles verklaard hebben, alleen om weer vrij te zijn, om weer terug te kunnen gaan naar mijn jeugdige kinderen, die ik onverzorgd achter had gelaten.... Toen legde ik de bekende verklaring af over Sweris en Vroege en ik kwam vrij. Waar bleven deze brieven? Veertien dagen daarna hebben mijn ad vocaat mr. Kalina en dr. Van Veen aan den rechter-commissaris geschreven, dat mijn verklaringen door rnij zelf onjuist werden geacht, reep. dat ztj onder dwang waren afgelegd. Deze brieven zijn later zoek ge raakt. Waar zijn ze gebleven? Scherp gaat dan mej. Haveman voort Als ze de Collé's niet willen vervolgen, geef ik mijn toestemming niet meer, om, als ze nog meer geld in mijn buis vinden, dat aan de erven van do Van Wiggen's te geven. Die woorden van mej. Haveman brengen mij vanzelf op een idee. Hebt u nog meer van die oude schilderijen uit uwe vroegere woning? Jawel, zegt ze. U hebt ze natuurlijk direct allemaal nage keken toon u dat geld achter het eene schil dcrijtje vond? F.ven kijkt mej. Havemnn ons endei*zoe kend aan: Neen, zegt ze, ik beb ze allemaal niet nagekeken. Ons verstand zegt ons: de overleden re thercheur Haveman zal het geld slechts achter één schilderijfjo gestopt hebben, lm mere daar was plaats genoeg, maar als men toch eenmaal zoo ver is, dat men bankpa pier achter één schilderijtje gevonden heeft, gaat men vanzelf achter de andere kijken. En daarom je kunt nooit weten heb. ben wij 'met Juffrouw Haveman verschil lende schilderijen nagekeken, maar niets gevonden. Heusch, lezer, wat 6peet me dit I Als. vanzelf komt weer het gesprek op den overleden man van juffrouw Haveman. Den eersten keer zoo verklaart zij dat mijn man opgesloten werd, ben ik met de Collé's naar Tiel gegaan. Ik vroeg aan den substi tuut-officier van justitie waarom mijn man vastgehouden werd. O, zei mr. Oostlng, hij werd in het bezit gevonden van ƒ500 en kon daar geen verklaring voor vinden. Ik ging naar buiten, waar de Collé's op mij wachtten en vertelde bun wat mr. Oos ting mij gezegd had. Collé Sr. (inmiddels overleden), zei daar op: 9, is het dat. Die 1500 hebben we bij Haveman in de kast zien liggen, niet waar Hannes? la. vader, zei Hannes, de zoon. Niet waar Arnold? vroeg Collé Sr. aan zijn anderen zoon. Ja. vader, zei Arnold. Op grond van de verklaringen van de Col lé's werd Haveman toen weer vrijgelaten. Juffrouw Haveman vertelt nog, dat de Collé's haar man in dienst genomen hebben en hem 20 per weck uitkeerden, hoewel hij niets voor hen deed. Een half jaar na de vrijlating werd Ha veman opnieuw gearresteerd. Hij maakte toen door ophanging een einde aan zijn le ven. De vrouw heeft het lijk van haar man niet gezien en is ook niet op do begrafenis geweest. „Hij kon geen kip slachten" Hoe was uw man den laatsten tijd dat hij thuis was. Hij had in drie weken ongeveer niets gegeten. Zelfs een slokjo water kon hij nau welijks verdragen. Hij had ontzettend veel last van zijn zenuwen. Dut mijn man aan den moord meegedaan heeft geloof ik niet, wél dat hij ervan ge profiteerd heeft. Mijn man kon nog geen kip of konijn slachten. Dan begint de wed. Haveman te schreien Wat ik allemaal meegemaakt heb, 't is verschrikkelijk. Van mijn woning werd ge zegd dat het een moordhol was. Verschopt en vertrapt werden we door iedereen. En de kinderen, wat hebben die al niet verduurd en wat zullen ze nog niet moeten verdragen Do oudste jongen wil zoo graag politieman worden, maar dacht u dat er iets van kan komen? Ze zullen wel boerenarbeider moe ten worden. Dat is het eenige wat er op zit Het was al laat in den avond toer. wij tangs de eentonige Drentsche vaart den te rugtocht aanvaardden, bij ons zelf overwe gend: is thans de tijd aangebroken dat de sluier, die nog over de Culemborg6che moordzaak hangt, geheel wordt opgeheven? Recbt cp opheldering. Het onverwachte aanbod van de wed. Ha veman aan de nabijstaanden van Thomas en Gerrigje van Wiggen, die op Kerstavond 1923 te Culemborg werden vermoord, heeft zoo schrijft het Handelsblad deze in vele opzichten zoo troebele strafzaak nog duisterder gemaakt. Wat bracht de weduwe Haveman er toe te vermoeden, dat do 2000 van de Van Wiggens afkomstig waren? Wat te denken van haar zonderlinge voorstel om tien pro cent voor zichzelve af te houden van geld dat haar niet zou toekomen? In hoeverre deelt de justitie de overtuiging, dat dit geld gestolen is? Waarom stelt zij geen nader onderzoek in? Alle vragen, die op een ant woord wachten, dat nog steeds uitblijft. De nabestaanden van de slachtoffers en ook de publieke opinie hebben er recht op dat door de justitie of door den minister van justitie over dit op zijn zachtst gespro ken zeer zonderlinge „accoord". dat door de weduwe Haveman is aangeboden, ophel dering wordt verschaft. Al willen wij gaar ne aannemen, dat de justitie in de bchande ling van deze strafzaak geen verwijt treft en dat zij gedaan hoeft, wat gedaan moest worden, toch zijn wij van meening, dat de geheimzinnigheid en het stilzwijgen waarin zij zich hult, de rechtszekerheid geen goed doet. Wij hopen dan ook. dat minister Don- ner bij de a.s. behandeling in de Kamer van de begrooting van justitie omtrent deze strafzaak verklaringen zal afleggen, waar door de ongerustheid bij het publiek over het optreden der justitie in de Culemborg sche moordzaak zal verdwijnen. Goen weigoring dor 10 Culemborg. Dij informatie bleek ons dat van een eventueels weigering der 10 procent, door de erfgenamen van dé ver moorde Van Wiggens aan de wed. Have man te Assen, welke laatste 2000 be schikbaar stelde aan de Justitie en waar van zij do herkomst niet wist. tot heden toe nog geen sprake is, in tegenspraak met berichten die er in de pers rondgaan de zijn. Wegens weigering van inkwars tiering van een officier Zutfen, 28 Oct. Ds. Faber, predikant bij de Ned. Hervormde Kerk te Zutfen en Tweede Kamerlid heeft vanmorgen voor het kantongerecht te Zutfen terecht gestaan wegens weigering tot inkwartiering van een officier tijdens de jongste manoeuvres. Tegen hem werd geeischt een geldboete van 75.— subs. 75 dagen hechtenis. Gebrek aan kasmiddelen. Een beroep op de banken tot dusver vergeefsch 'sGravenhage, 28 Oct. Naar de Tel. verneemt, verkeert de gemeente Rotterdam ten gevolge van de aan de crisisomstandig heden toe te schrijven daling der gemeen telijke inkomsten, in acute financieele moei lijkheden van ernstigen aard. Ter verkrij ging van de noodzakelijke kasmiddelen heeft het gemeentebestuur zich tot zijn ge wone bankiers gewend, die echter onder de ze omstandigheden geen vrijheid hebben gevonden, om aan Rotterdam een kasvoor schot te verstrekken. Evenmin bleken daar toe andere bankiers geneigd, met wie het gemeentebestuur vervolgens contact heeft gezocht. Ook de Nederlandsche Bank bleek niet bereid om de gemeente te helpen, ten zij aan deze hulp van regeeringszijde ga ranties zouden worden verbonden. Wij vernemen, dat moeilijkheden van den aard als die welke zich te "Rotterdam voor doen, ook in andere gemeenten hier te lan de reeds de aandacht vragen. In de regee- ringskringen beschouwt men momenteel het probleem van de liquiditeit der gemeenten dan ook als van zeer urgentqn aard. Zijn wijl wel ingelicht, dan heeft dezer dagen een speciale kabinetszitting reeds aandacht aan dit vraagstuk gewijd. De zaak heeft thans een acuut karakter verkregen, doordien, naar wij vernemen, de burgemeester van Rotterdam, mr. P. Droogleever Fortuyn, zich tot de regeering heeft gewend met de mededeeling, dat Rotterdam per 1 Novem ber a.s. niet meer aan zijn financieele ver plichtingen zal kunnen voldoen, tenzij vóór dien datum raad wordt geschaft De regeering overweegt momenteel, in welken vorm en onder welke voorwaarden zulks zou kunnen geschieden. MOTORSCHIP GEZONKEN. Raamsdonksveer, 28 Oct. Heden ls het motorschip „Petronella" in de rivier de Donge in aanvaring gekomen mat het mo torschip „De Zes Gebroeders" uit Bredam, geladen met pootaardappalen, waarna laatstgenoemd schip, nadat het nog bijtijds uit de vaargeul was geslsept, zonk. De be manning wist zich in een roeiboot te red den. De Nederlandsche regeering bereid het te aanvaarden Naar wij vernemen, heeft de Nederland sche regeering den secretaris-generaal van den Volkenbond fn antwoord op diens cir culaire nopens het door do Xlle Volken- bondsvergadering aangenomen Wapenbe stand medegedeeld, dat de Nederlandsche regeering bereid is, overeenkomstig de be palingen van de desbetreffende resolutie en van het door de vergadering aangeno men rapport, liet wapenbestand te aanvaar den. ERNSTIGE BRAND TE LIESHOUT. B iek-en-Donk, 28 Oct. In de gemeente Lieshout (N.B.) h»eft hedenmiddag een ern stige brand gewoed in de stallen, magazij nen en kantoren der firma Brox, handel in koloniale waren, manufacturen en machi nes. De brand is door onbekende oorzaak omstreeks vijf uur ontstaan. De Lieshout- 6ch 3 brandweer was spoedig met een hand spuit ter plaatse aanwezig en wist de be lendend» perceelen, mede door den gunsti- gen wind. te behouden. Het vee. dat zich in de stallen bjvond, kon worden gered. Al les brandde uit. Verzekering dekt de schada. Alleen echt in de geel-blauw-roode originecle pakken met bon voor zwaaf; verzilverde gebruiksvoorwerpen. De tegenwoordige groote pakken» die 5 ons netto bevatten, zijn voordeeligen GEMEENTELIJKE VACATURES EN BEZUINIGING. Naar dc Tel. verneemt, zal binnenkort te Amsterdam een conferentie plaats hebben van leden van het college van B. en W. met de hoofden van gemeentelijke diensten en bedrijven, ten einde na te gaan m hoeverre men door het niet vervullen van thans be staande vacatures tot bezuiniging zal kun nen geraken. Steunmaatregelen om het voorts bestaan der firma moges lijk te maken Rotterdam, 28 October. Omtrent de verduistering van zeven ton ten nadeele van de assurantiefirma N. E. Kröller en Co. word nog gemeld, dat de aangehoudene Jhr. B. v. d. B. de eenige leider was van het Rotterdamsch kantoor. Met een Amster- damsche firma was een belangengemeen schap aangegaan cn het blijkt, dat de twee firmanten dezer firma belangrijk zijn gedu peerd. Om tegemoet te komen aan het gebrek aan kasmiddelen, zooals dit den laatsten tijd was'ontstaan, had jhr. B. v. d B. zich tot scheepvaart- en handelskringen gewend. Inderdaad heeft hij een der grooto firma's bereid gevonden tot financieele» steun. Daarvoor was echter boekenonderzoek ver- eischt en zoo zijn dc verduisteringen aan het licht gekomen De verkeerd geloopen speculaties bc-troffcn hoofdzakelijk grond, katoen en graan. In verband met de besprekineen, die ge houden zijn omtrent maatregelen van sieun, wordt gemeld, dat een der vooraan staande assurantiemaatschappijen, die in nauw contact staat met een der grootste scheepvaartondernemingen, bereid zou zijn, het voortbestaan der firma mogelijk te ma ken. HET SPOORWEGONGELUK TE GRONINGEN. De veroordeoldon in hooger beroep. De rangeerder B. H. te Groningen en da machinist W.' P. te Zwolle, die dozsr dagen voor de Groningsche Rechtbank terecht stondon in verband met het epoonvegonge- val op 26 Januari j.l. bij d* Viaduct te Gro ningen en die deswege leder tot 14 dagen hschtenisstraf zijn veroordeeld, hebben bei den hooger beroep aangeteekencL DE GEMEENTEN EN DE MALAISE. Onderzoek naar den Unancieelen toestand der gemeenten. Naar het Hbld. verneemt, hebben de mi nisters van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Financien zich tot Ge deputeerde Staten der provincies gewend, met het verzoek een rapport in te dienen over den financieelen toestand van de on der hun college ressorteerende gemeenten. BELANGRIJKE ORDER VOOR DE NED. NIJVERHEID. Bouw van golibreker te Leixoes. Amsterdam, 27 Oct. Volgens ontvan gen bericht is door de Portugeesche regee ring aan dc Ned. Maatschappij voor Haven werken toegewezen de bouw van een golf breker in de haven van Leixoes (Oporto) voor een bedrag van rond lYz millioen gul den. De uitvoering van dit werk zal vijf jaren duren en geschieden in samenwerking met de Engelscho firma Sir Lindsay Parkinson cn Co. Ltd. te Londen. (Tel.). TREINSENSATIE. Men meldt uit Groningen aan het Vad.: De reizigers in den trein, welke omstreeks half 2 uit de richting Zwolle aan het 6tation Groningen arriveert, hebben gisteren vlak bij het punt hunner bestemming eenige be nauwde oogenblikken doorgemaakt. De trein helde op een gegeven oogenblik zóó sterk over, dat men bevreesd was voor een ongeluk Bij informatie werd medegedeeld, dat van eenige fout in de raails, zooals men onderstelde, geen sprake was. Wel heeft de machinist van den bewusten trein tegen de dienstvoorschriften gehandeld en harder, dan waartoe hij in de gegeven omstandig heden gerechtigd was, door den wissel ge reden. DE TOESTAND DER SCHOENINDUSTRIE Invoerbelemmeringen bepleit. Tilburg, 28 Oct. De federatie van Ned. Schoenfabrikanten heeft een adres gezon den aan den Minister van Arbeid. Handel en Nijverheid, waarin met het oog op den huldigen toestand der schoenindustrie de totstandkoming op korter termijn van in voer belemmerende maatragclen wordt be pleit. 'Andere kleine van een vers stikkingsdood gered Woensdagavond omstreeks tien uur ls te Venlo een droevig ongeval gebeurd. De ia- milie Schr bewoont een bovenwoning aan het Maasschriks. Terwijl d» vader in avond dienst op zijn werk was en de vrouw d»s huizes bij een buurvrouw op bezoek wis, is het wiegje, waarin het dochtertje van zeven maanden oud lag te slapen, in brand geraakt, waarbij de beentjes en het onder lichaam van da kleine geheel verbrandden. Mede door verstikking door den rook moet de kleine spoedig zijn overleden. Het in dezelfde kamer slapend tweejarig kind kon nog bijtijds worden gered De brand ward ontdekt door voorbijgan gers, die rook naar buiten zagen komen. Zij drongen de woning binnen en vonden het wiegje in vlammen, terwijl de kamer vol rook hing. IJlings hebben zij bet vuur weten te blusschen, doch voor het kindje was geen redding meer. Het onderlijfje was met de beentjes reeds geheel verkoold. Het tweejarig kind, dat zij in zijn bedje von den, was ook reeds bewusteloos, en werd terstond naar buiten gebracht Dr. Paul'is- sen, die te hulp was geroepen, achtte op neming in het R.K. Ziekenhuis noodzake lijk. De oorzaak staat nog niet vast. Daar ech ter in het wiegje een strijkbout werd ge vonden, vermoedt men, dat de moeder ge streken beeft en daarna de bout bij wij zo van kruikje In de wieg heeft gelegd. De bout zou dan echter nog te warm moeten zijn geweest, tengevolere waarvan het bed- degoed aan het smeulen en tenslotte aan het branden zou zijn gegaan Of dit de juiste toedracht Is, valt echter nog.niet met zekerheid te zeggen. (Msb Groote consternatie voor hef Paleis van Justitie Amsterdam, 28 Oei Een drama, dat sterk herinnert aan een Wild W*$t-avon- tuur, speelde zich hedenmiddag op de Prin sengracht vóór het Paleis van Justitie af. Het betreft hier een poging tot ontvoe ring. Een vrouw was, begeleid door haar advocaat mr. Kokosky, in het Paleis van Justitie geweest voor een tweede coin pa- rantie In een echtscheidingsproces. Deze vrouw wilde van haar man scheiden, om met een ander verder het leven door te gaan. Dit was echter niet naar den zin van de familie van de vrouw; vooral de moe der en zuster verzetten zich hier heftig tegen, daar volgens hun inzicht de man die de plaats van den echtgenoot zou in nemen, niet van onbesproken levenswan del was. Toen de vrouw in tegenwoor iig- heid van mr. Kokosky het Paleis van Jus titie wilde verlaten, poogde haar familio haar m een wachtende auto te trekken. Een ware veldslag ontstond. Van alle kan ten schoten het publiek en agenten toe. Tenslotte werd de vrouw ontzet, niet zon der dat haar broar, die ook aanwezig was om haar te ontvoeren, vrij ernstig aan de hand was gewond. Onder groote consterna tie zocht de vrouw een goed heenkomen in het Paleis van Justitie. Ds poging tot ont voering op klaarlichten dag was mislukt. De vrouw verliet onder politiegeleid» met haar advocaat aan de achterzijde het Pa leis van Justitie on begaf zich naar het kan toor vap mr. Kokosky, dat zich recht te genover hst Paleis van Justitie bevindt. Toen de vrouw in het kantoor was stelde de familie zich voor het^kantoor op in af wachtende houding. Tegen de daders van de mislukte ont voering zal, naar wij vernemen, proces verbaal worden opgemaakt wjgens poging tot vrijheid6berooving. HET PETITIONNEMENT VOOR ONTWAPENING. Een motie van den gemeente* raad van Wijhe, Men meldt uit Wijhe aan de N. R. Ct: In de Dinsdag gehouden raadsvergadering is besloten, op voorstel der S.D.A.P., een motie te zenden aan den voorzitter van den ministerraad en den voorzitter van den Volkenbond te Genève Inzake het inter nationale petitionnement voor ontwapening. Dit is de eerste gemeenteraad in ons land die een dergelijk besluit neemt,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 13