AHEDSFOORXSCH DAGBLAD HET DORUS RIJKERSFONDS BIJEEN Zaterdag 31 October 1931 •DE EEMLAISDER- 30e Jaargang No. 107 NIET BONAFIDE LEDEN? DERDE BLAD HET DRAMA IN DEN MAJELLATOREN UIT DE STAATSCOURANT Een persoon, gevaarlijk voor de samenleving BEPERKING DER DANS WOEDE A. P. MELCHI0R t MILITAIRE MUTATIES Een vergadering in verzoenings- stemming Het commissie-rapport aanvaard 's-Gra ven h age, 30 Oct. Onder voor zitterschap van den heer G. W h i 11 a u werd heden in de Oranje-Sociëteit aan het Prins Hendrikplein alhier werd heden een buitengewono algemecnc vergadering ge houden van het Hclden-dcr-Zcc-Fonds „Dorus Rijkers". Do voorzitter opende tegen half drie de bijeenkomst met te constateeren, dat deze vergadering in een verzoeningsstem- wing staat, waar de gewezen partijen. eenerzijd3 de heer Henri ter Hall en ander zijds de overige bestuursleden naar aanlei ding van het rapport der commissie Tak, waarin de hoop op verzoening, na driejarig conflict, werd aangedrongen, inderdaad tot overeenstemming zijn gekomen. In bespreking kwam ddarna het rapport van de commissie-Tak. De voorzitter stelde voor, het rapport voor kennisgeving aan te nemen, onder dankzegging aan de commissie-Tak. De heer Meys bracht hulde aan de com missie voor de wijze, waarop zij haar taak heeft opgevat. De commissie-Tak immers heeft op den voorgrond gesteld, dat het fonds zoodanige algemeene belangen behar tigt, dat persoonlijke gevoeligheden op den achtergrond behooren te blijven. Spr. stel do nu voor, de conclusies van het rapport in haar geheel te aanvaarden. De voorzitter meende dit laatste te moeten ontraden. De heer Meys handhaafde zijn voorstel, omdat hij van meening is, dat. hier niet moet worden geschipperd. De heer Kropveld vroeg of de voorzit ter bezwaar heeft tegen de conclusies van het rapport der commissie. De heer Bergmann gaf te kennen, dat er geen bestuurslid moet zijn, die uit het fonds voordeel trekt. Voorts gaf hij te ken nen, dat geen gelden van het fonds in ris kante ondernemingen dienen te worden ge stoken. De voorzitter lichtte nader toe, dat zijn voorstel is bedoeld om de verzoening te bezegelen. Hot bestuur aanvaardt dan ook de conclusies van het rapport geheel De heer Meys wees erop, dat volgens punt 4 dezer agenda: „Voorstel van het hoofdbestuur tot voorbereiding van: a. in stelling collego van commissarissen: b. in stelling functie administrateur, c. wijziging der statuten in verband met a en b; het bestuur z. i niet volledig met de con clusies van de commissie accoord gaat. Is dit echter wel het geval, dan zou spreker zijn voorstel intrekken. De heer Lank horst was van opvat ting, dat het rapport niet voldoende ter kennis van de leden is gebracht. De voorzitter: Het heeft aan tal van adressen, den leden bekend gemaakt, ter inzage gelegen. De heer Lank horst: Dit noem ik „in den doofpot stoppen". De voorzitter betwistte dit en wees er voorts op. dat hot rapport in de pers is gepubliceerd. De heer W i e g e r i n k zeide, dat het rap port niet op juridische gronden is geba seerd. De heer Tak, voorzitter der commissie, lichtte toe, dat hij niet als jurist, doch als mensch de leiding van do commissie op zich had genomen en dat het rapport dan ook geheel op menschclijke overwegingen berust. De heer Kropveld zeide, dat men voor de toekomst verzekerd behoort te zijn, dat persoonlijke belangen van bestuursleden buiten geding blijven, wannoer het gaat om de belangen van het fonds. SpreKcr zou dan ook de conclusies van het rapport in deze vergadering in bespreking willen zien gebracht. De heer Hoe jen bos, lid van de com missie, uitte den wensch, dat het bestuur de conclusies geheel zou aanvaarden. De voorzitter herhaalde, dat de con clusies door het bestuur gehéél worden aan vaard. De heer Meys trok hierop zijn voorstel in. Op voorstel van den voorzitter werd daarop het rapport voor kennisgeving aan genomen onder verklaring, dat dit in zijn geheel door het bestuur wordt aanvaard. De heer Bergmann bracht daarop hul de aan den heer Tak en de overige leden der commissie voor hun arbeid (applaus). Z. h. s. werd besloten tot instelling van een college van commissarissen en van de functie van administrateur, zoomede tot de daartoe noodige wijziging der statuten. Bij de behandeling van het door het bo- stuur voorgestelde rooster van aftreding der bestuursleden d. w. z. opschorting voor den tijd van drie jaren van het. roos ter uitte dc heer Wesseling den wensch, dat tot de volgende vergadering het tegenwoordige bestuur de leiding zou behouden, om zich daarna als demissionair te beschouwen, zoodat de volgende verga- doring vrij is en de al- of niet-herkiezing van bestuursleden Ook de heer Kropveld en eenige andere leden drongen daarop aan. Ka eenige discussie, waarbij de heer Kropveld aandrong op volledige verkla ring, werd dc vergadering voor den tijd van 5 minuten geschorst, teneinde het be stuur gelegenheid to geven, zich te bera den. Na hervatting der beraadslagingen .van de vergadering deelde de voorzitter mede, dat het bestuur het voorstel-Wesse- ling overneemt Dc heer Groen nam hiermee geen ge noegen en wenschte een stemming. De voorzitter verzoekt degenen, die tegen het door het bestuur overgenomen voorstel-Wesscling zijn op to staan. Tal van aanwezigen de meerderheid staan op. De heer Hoejenbos: Do heer Jager heeft zijn zin. Spreker verzoekt contróle van de presen tielijst, daar hij twijfelt of allen wel lid zijn. Tot contrólo dezer lijst wordt overgegaan. Do heer Stamperius adviseerde in- tusschcn het voorstel, zooals het door het bestuur is overgenomen, to aanvaarden. Spreker kan zich niet voorstellen, dat hier een aantal aanwezigen zouden willen heb ben meestemmen zonder lid te zijn. Wan neer dit het geval mocht blijken, dan zou hij hun willen aanraden lid te worden, doch zich heden nog van stemming to ont houden. De heer Wesselinc acht het niet uit gesloten, dat enkele leden zich niet on hun gemak gevoelen. De voorzitter constateert, dat in elk geval het bestuur zich als demissionair be schouwt, ook al zou het voorstel niet wor den aangenomen. Het voorstel wordt z. h. s. aanvaard. De heer Hoejenbos zegt, dat op dc presentielijst de naam Snijder voorkomt. De heer Stamper ius: De presentie lijst behoort op de bestuurstafel thuis. De heer Hoejenbos: Hier is de pre sentielijst. Ik vraag echter of dc heer Snijder lid is en of hij zich hier wil vertoonen De heer S n ij d e r staat op en toont zijn contributiekaart De voorzitter antwoordt dat de naam Snijder niet op de ledenlijst voorkomt. Do heer Hoejenbos trekt hieruit de conclusie, dat er leden naar binnen zijn ge loodst door den heer Jager en dat hun con tributie hetzij niet is betaald, dan wel door. anderen zou worden vergoed De heer Jager: Er zijn in den Iaatsten tijd inderdaad eenige leden aangeworven, o. a. door den heer De Krijger. De heer W esse ling vraagt positief aan den heer Jager op diens eerewoord als officier, of hij erkent dat een groep per sonen als nieuw lid is ingeschreven, hier naar binnen is gebracht door hem als secretaris, terwijl hun een rijksdaalder pre sentiegeld zou zijn toegezegd, die straks in een café zou worden betaald (Beweging). De heer D c K r ij ge i\ zegt, dat Viïj. een aantal leden heeft aangeworven. Van eenige ongeoorloofde manipulatie is hem niets bekend. Spr. vraagt namen te noemen van personen, die dc heeren Hoejenbos en Wesseling zulke dingen hebben verteld, die spreker voor fantasie houdt. De heer Hoejenbos: Er zijn leden ge maakt, die steun trekken als werkloozen van de gemeente. Dat is misbruik maken van gemeenschapsgelden. Spreker beschuldigt den heer Jager dat deze hier achter zit. De heer De Krijger: U maakt mis bruik van uw functie. De heer Hoejenbos: Ik heb hot recht en den plicht te zorgen dat werkloozen- steungelden van de gemeente niet op on juiste wijze worden gebruikt. De heer Wesseling vraagt categorisch antwoord op zijn vragen. De heer Jager antwoordt, dat een aan tal nieuwe leden zijn ingeschreven, die door den propagandist zijn aangebracht. Op de vragen of deze leden met zijn medeweten hier naar binnen zijn gebracht en of anderen voor hen de contributie zou den hebben betaald, dan wel of zij presen tiegeld zouden ontvangen, antwoordt spre ker absoluut ontkennend. Dc heer Kropveld heeft een onbevre digd gevoel van deze besprekingen. Hij had gehoopt, dat men tot opbouw in plaats van afbraak zou komen. De heer Hoejenbos vraagt den heer Dc Krijger ertoe mee te werken, dat de be taalde rijksdaalders van werkloozen wor den teruggestort. De heer De K r ij g e r zegt, drie jaren als propagandist voor het fonds te hebben ge streden. Hij acht het echter beter, dat thans een ander het werk maar overneemt en legt zijn mandaat neer, in de overtuiging daarmee het belang van de verecniging, waarvan hij lid zal blijven, in de gegeven omstandigheden het beste te dienen. Een der aanwezigen vraagt de instelling van een commissie van onderzoek. De heer Stamperius ontraadt dit. Hij wil als bestuurslid persoonlijk gaarne de verzekering geven, dat contributie van le den, die niet bonafide zouden zijn inge schreven, wordt terugbetaald. Een commis sie van onderzoek zou uiteraard opnieuw vertraging brengen. De vergadering gaat ermee accoord, dat het bestuur een en ander zal onderzoeken. Nadat de voorzitter nog heeft mede gedeeld, dat nog in dit jaar de volgende vergadering zal worden gehouden, wordt de bijeenkomst gesloten. DE FINANCIEELE MOEILIJKS-DEN VAN ROTTERDAM. 7- Het college van B. en W. con fereert te den Haag. 's-G ravenhage, 30 October. De Mi nister van Financiën zal hedenmiddag 3 uur in zijn Departement het collage van B. en W. van Rotterdam in conferentie ontvangen, naar aanleiding van dc moei lijkheden in de gemcente-financiën. De leidekkerspairoon J. G. M. lot levenslange gevangenisstraf veroordeeld satie zit in deze commissie een vertegen woordiger. Geen enkele organisatie, behalvo do so cialistisch georiënteerde, heeft een pos'tief afwijzende houding aangenomen tegenover het voorstel van B. en W. tot verhaal van pensioenpremie op de ambtenaren. De alge meene indruk was deze, dat als het blijkt dat verbaal inderdaad noodig is, men daar toe bereid zal zijn. Een nieuwe vergadering van het georga niseerd overleg zal bijeengeroepen worden nadat de commissie ad hoe haar rapport over het onderzoek der begrooting zal heb ben uitgebracht. Benoemd tot burgemeester van Weesper- karspel \V. J. A. C. Bins; benoemd tot officier van Justitie bij de rechtbank te Tiel Mr. H.'W. Massink, thans substituut-officier bij de rechtbank te Amsterdam; benoemd tot kantonrechter-plaatsvervan- ger in bet kanton Eist, Mr. C. R. F. van Roggen, advocaat-procureur te Nijmegen Amsterdam, 30 Oct Dc lcidckkerspa- troon J. G. M. werd heden conform den cisch, door de Amsterdamsche rechtbank wegens moord op zijn compagnon Arken bout, veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf. De rechtbank overwoog dat de omstan digheden er duidelijk op wijzen, dat ver dachte zijn daad heeft gepleegd om zich te verrijken. Er is hier geen sprake van een oogenblikkciijke gemoedsbeweging, welke tot de daad heeft geleid. Er is geruimen tijd verloopcn tusschen het maken van het plan en de uitvoering daarvan. De rechtbank noemde de gepleegde feiten, buitengewoon misdadig. Verdachte is een sociaal gevaarlijk persoon. Hij is er niet voor terug geschrokken om Arkenbout uil winstbejag te dooden en later heeft hij zelfs weer naar een volgend slachtoffer uitgezien Hit niets blijkt, dat M. eenig medegevoel met zijn slachtoffer heeft. De rechtbank achtte het daarom noodza kclijk en rechtvaardig hem tot levenslange Gevangenisstraf te veroordeelen, daar hij een gevaar voor de samenleving is. Verdachte riep uit: „Al eischt de recht bank duizend jaar, ik ben onschuldig en de moordenaar loopt vrij rond Deze uitroepen herhalend, werd hij door de veldwachter weggevoerd. INAUGURALE REDE PROF, H. A. KRAMERS. Delft, 30 Oct- De heer H. A. Kramers heeft Vrijdagmiddag zijn ambt aanvaard van bizonder hoogleeraar aan de Techni sche Hoogeschool te Delft met het uitspre ken van een redo getiteld: „Werkelijkheid eri begrippenvorming"., A DE KORTING OP DE UITKEERING AAN DE GEMEENTEN. Vragen van een Amster- damsch raadslid. De heer Schalkcr, lid van den. gemeente raad van Amsterdam, heeft de volgende schriftelijke vragen gericht tot B. en W. dier gemeente: 1. Hebben B. en W. er kennis van ge nomen, dat door de Regcering is ingediend een wetsontwerp tot tijdelijke korting op do uitkeeringen, bedoeld in art. 3 onder b van de wet van 15 Juli 1929 en in artikel 72 van dc wet van 17 Juni 1905 aan de pro vinciën en de gemeenten? 2. Kunnen B. en W. do verzekering ge ven, dat eventueelo vermindering van de Rijksuitkeeringen die hierdoor voor dc ge meenten zouden ontstaan, in geen enkelen vorm zullen worden verhaald, direct of indirect op de inkomsten van het gemeente- personeel, de uitkeeringen van dc werkloo zen, of andere sociale voorzieningen ton be hoeve van do arbeidersklasse? HS. MS. BANCKERT. II. M. Banckert wordt 17 Dec. a.9. uit Wcst-Indic te Willemsoord terug varvvacht. HOFBERICHT. 's G r a v n h a g e, 30 Oct. Z. K. H. de Prins is hedenavond met den staatsspoor- trein van 18.37 uur voor een kort verblijf naar Duitschland vertrokken. RIJWIELHERSTELPLAATS UITGEBRAND. Veel schade aangericht. Rotterdam, 30 Oct. Vanmiddag te om streeks 3 uur is in de Schoterboschstraat 24 te Rotterdam brrand uitgeboken in dc cen trale werkplaats voor het herstellen van rijwielen van de firma Ordonnans. De brand is ontstaan in de chroomafdeeling, die ge legen is aan de achterzijde van het nieuw gebouwde pand. Aan deze achterkant ligt een tweetal oude woonhuizen, die uitkomen op een hofje, welke woningen tot werk plaatsen zijn ingericht. Deze werkplaatsen zijn totaal uitgebrand. In den beginne nam do brand dadelijk een grooten omvang aan en de vlammen laaiden hoog op. De brand weer kwam met veel materiaal, o. a. een motorspuit. spoedig ter plaatse en wist het vuur met drie stralen te bedwingen. In de uitgebrande werkplaatsen is veel schade aangericht. DE HAARLEMSCHE BEZUINI GINGSPLANNEN. Een commissie uit de organi saties van personeel. In een vergadering van het georganiseer! overleg voor gemeentepersoneel to Haarlem is een commissie samengesteld, welke tot taak heeft, de begrooting 1932 nog eens na der onder oogen tc zien. Van elke organi Den Haag neemt beschermende maatregelen voor minders jarigen Naai' het Vad. verneemt, is aan exploi tanten van openbare dansgelegenheden medegedeeld, dat de genieente '6-Graven- hage maatregelen wil treffen tegen het dansen van minderjarigen in het open baar. In het algemeen is het verboden in openbare dansgelegenheden personen be neden 21 jaar toe te laten, tenzij onder ge leide. Voor sommige inrichtingen, aan te wij zen door den burgemeester, kan hierop in zooverre een uitzondering worden ge maakt. dat daarin wel minderjarigen (tot 18 jaar) mogen worden toegelaten, mits dan een half uur voor en na en tijdens het dansen geen sterke drank zal worden ge schonken. Hotels vallen geheel huiten deze rege ling, tenzij het dansen de perken van een hotel te buiten gaat. Goed beschouwd komt deze maatregel dus hierop neer, dat in Den Haag het dan sen door minderjarigen in openbare loka len zeer sterk wordt ingeperkt, ja, bijna ge heel wordt verdrongen. Oudsdirecteur der Burgerlijke Openbare Werken in Ned. lndië 's-G ravenhage, 30 October. Hedan Is hier ter stede overladen ir. A. F. Melchior, oud-directeur dsr Burgerlijke Openbare Werken van Nederlandsch-lndië. De hier Melchior, die den leeftijd van 77 jaar bereikt heeft, heeft ruim 30 jaar in dj tropen doorgebracht. In 1877 vertrok hij naar lndië en werd aangesteld als ad- spirant-ingenicur bij den Waterstaat en 's lands burgirlijke openbare werken bij den gewestelij ken waterstaaisdieiist in Soe- rabaja In 1878 werd di heer Melchior ge detacheerd bij het Marine-Etablissement, in verband met de overbrenging van de fa briek voor de marine en het stoomwezen van di Wcrfstraat naar den Oedjong. Twee jaar later werd hij toegevoeg'J aan den chef van den dicn6t dar Bataviasche havenwerken, den hoofdingenieur J. A. do Gelder, ten ainde onder diens leiding de ontwerpen voor de bovenbidoeldc fabrieks gebouwen op te maken. In 1882 werd hij voor dergelijk werk naar Batavia geroipen, waar men hem bij de havenwezen plaatste. Dat men len jon gen ingenieur waardierde, bewijst zijn in 1884 gevolgde toevoeging aan het lid \an den Raad van lndië, den heer de Gelder, om dezen behulpzaam te zijn bij het uit werken van verschillende regccringsep- drachten. Twee jaar later volgde zijn overplaatsing naar de residentie Sumitra'6 Oostkust, waar hij in 1887 aangesteld werd als eerstaanwezend ingenieur. Gelei lelijk klom di heer Melchior in rang op en werd overgeplaatst naar het Departement der Burgerlijke Openbare Werken. In 1905 werd hij benoemd tot chsf van het departement. De heer Melchior verliet in 1908 's Rijks dienst. De thans ontslapene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en officier in de orde van Oranja Nassau De begrafenis zal plaats hebben Maan- daag om half 12 van het sterfhuis naar Nieüw Eik on Duinen. INVOERBEPERKING VOOR RUND- VLEESCH GEVRAAGD. Het Hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw heeft zich in ver volg op vorige verzoekschriften tot het Kon. Nederl. Landbouw Comité gewend met het dringend verzoek, er met den mee6ten spoed bij de regcering op aan te dringen, den invoer van Deensch en ander rundvleescb te contingenteeren in dien zin, dat tot tij delijke invoerverboden kan worden overge gaan. Hierbij is gewezen op de scherpe prijsda ling der laatste weken en de ontwrichting in den afzet van binnenlandsch vleesch, welke snel optreden nuttig doet zijn. De reeds vroeger geuito wenschen, onder meer omtrent het heffen van het fiscale in voerrecht boven den accijns, komen hierbij geenszins te vervallen. Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau de luit. kol. van den Generalen Staf van het leger in Nèd.-Indië G. T. Slothouber, leeraar aan de Hoogere Krijgsschool; is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau dr. P. Maats, arts te Nieuwe Niedorp. Rijksverzekeringsbank. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot con troleerend geneeskundige bij de Rijksverze keringsbank: a. met ingang van den datum van aanvaarding zijner benoeming: J H. Teunisse, thans assistent-controleerend ge neeskundige bij die instelling; b. met in gang van 1 Januari 1932: F. N. Vester, thans assistent-controleerend geneeskundige bij die instelling. Rijksarchief. Bij Kon. besluit is bevorderd tot hoofd commies bij het Rijksarchief in Gelderland te Arnhem: W. L. Driessen, thans commies bij die instelling. Departement van Onderwijs. Bij Kon. besluit is aan F. A. N. Dikken- berg, adjunct commies bij het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, met ingang van 1 Januari 1932, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. Zniderzeegronden. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Nov. 1931 benoemd tot inspecteur bij het in cul tuur brengen van drooggemaakte Zuider- zeegronden A. Minderhoud te Alkmaar, thans tijdelijk inspecteur. Majoor W. M. C. J. Hafkemeyer van het 9e regiment infanterie wordt met ingang van 1 November 1931 overgeplaatst naar het le regiment infanterie te Assen, met be stemming voor de functie van hoofdinstruc- teur commandhnt aan de regimentsschool. Majoor H. P. van Vuuren van het 9e re giment infanterie wordt met ingang van 1 November 1931 bestëmd voor de functie van hoofdinstructeur bij het regiment Majoor H. F. H. C. C A. von Freïtag Drabbe wordt met ingang van 1 November 1931 bestemd voor de functie van hoofd instructeur bij het 2e regiment onbereden artillerie te Naarden. Majoor C. Erpenbeek de Wolff wordt met ingang van 1 November 1931 bestemd voor de functie van majoor voor speciale dien sten bij het 2c regiment onbereden artille rie te Naarden. Kapitein G. A. Geel van het 5e regiment veldartillerie wordt met ingang van 1 No vember 1931 overgeplaatst naar den staf der II© artillerie-brigade te Ede. Kapitein J. van Rooy van den staf der IVe artilleriebrigade, wordt met ingang van 1 November 1931 benoemd tot adjudant van het 5e regiment veld-artillerie te Amers foort. De tot kapitein bevorderde eerste-luite nant der artillerie L. Kegge wordt met in gang van 1 November 1931 ingedeeld bij het 5e regiment veld-artillerie te Amersfoort. Luitenant ter zee le klasse W van den Donker wordt 30 October geplaatst bij het departement van defensie; met 30 October wordt de officier van den marine-stoomvaartdienst 2e klasse H. L. J, de Jong geplaatst aan boord van Hr. Ms. Z. 8; de officier van den marinestoomvaart dienst 2e klasse J. B. P. Haanappel wordt 2 November geplaatst bij den radiodienst der marine te Amsterdam, en zijn rangge-» noot G. A. W. Grimberg met dien datum aan boord van Hr. Ms. Van Meerlant. De bevolen overplaatsingen van luiten nants ter zee le klasse J. B. H. Blom, L. F. Klaassen en C. H. Brouwer, respectievelijk aan boord van Hr. Ms. Van Meerlant, Heemskerck en bij de onderzeedienstka- zerne te Willemsoord, zijn ingetrokken; met 2 November is luitenant ter zee le klasse T. K. baron van Asbeck belast met het bevel over Hr. Ms. Van Meerlant. Eerste-luitenant M. C. H. Blok van het 22e regiment infanterie wordt overgeplaatst naar het infanterie schietkamp te Leger plaat bij Harskamp. Eerste-luitenant H. A. Luitwieler van het le regiment veld-artillerie wordt met ingang van 1 November 1931 overgeplaatst naar het regiment kustartillcrie, standplaats Vlii- singen. Eerste-luitenant der militaire administra tie L. M. Z. de Liefde, van het 9e regiment infanterie, Is op zijn verzoek overgeplaatst naar het 12e regiment te Groningen. Eerste-luitenant der militaire administra tie J. F. Rueb van het regiment wielrijders, is ln het belang van den dienst overge plaatst naar het 9e regiment infanterie te Assen. Eerste-luitenant G. F. Vester van het 12e regiment infanterie, wordt werkzaam ge steld bij den vrijwilligen landstorm, stand plaats Leeuwarden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 9