AMËRSFQOMBClH DAGBIAB BRUNING VERDEDIGT ZIJN BELEID Zaterdag 7 November 1931 -DE EEMLAISDER" 30e Jaargang No. 113 KRITIEK OP DE DUITSCHE VOLKSPARTIJ Waarom de ryksdag werd verdaagd ENGELANDS NIEUWE MANNEN DE STRIJD IN MANDSJOERIJE GROOTE BRAND IN DE HAVEN VAN NEW-YORK ERNSTIG VLIEGONGELUK DERDE BLAD ARBEIDSOVEREENKOMSTEN OPGEZEGD JOODSCHE STUDENTEN AFGERANSELD liet centrum een pluim op den koed gestoken B e r 1 ij n, 5 N o v. (V. D.) In zijn tijdens 'dc bijeenkomst van het rijksbestuur der centrumpartij gehouden rede zeido rijks kanselier dr. Brüning o.ni.: De wijze, waarop dc Landvolkpartij in 'den rijksdag heeft gestemd, toont zeer dui delijk aan, dat een deel der landbouwers den werkclijken toestand van Duit6Chland en dc bizonderc situatie nog niet inziet. Wij hebben, om een voorbeeld te noemen, prac tised toch icdcren invoer van vee onmoge lijk gemaakt. Voorts zeide dr, Brüning, dat vele sociale spanningen niet zoo'n ernstig karakter zou den hebben aangenomen, terwijl ook het politieke radicalisme niet zoo'n hoogte zou hebben bereikt, indien men vroeger zekere remedies zou hebben toegepast en zoowel in het particuliere bedrijf als bij het over heidsbedrijf het mes van den chirurg tijdi- gcr en radicaler zou hebben gebruikt. Dr. Brüning kondigde aan, dat Duitsch land ook zonder de herstcllastcn 1932 niet zal doorkomen zender verdere zeer moei lijke en krasse maatregelen op onderschei den gebied. Ik zeg, aldus de rijkskanselier, dit reeds thans openlijk en ook op een tijd stip, waarop het hcr6tclvraugstuk met het buitenland in vollen omvang wordt geën tameerd. Dr. Brüning noemde de verschillende sa larisverlagingen voor ambtenaren buiten gewoon hard, doch zeide, dat door deze tij dige salarisverlagingen een buitengewonen dienst te hebben bewezen aan de ambtena ren. Dit zal, aldus dr. Brüning, in de toe komst worden erkend en het wordt reeds erkend, want er is niets gevaarlij kers en niets wat het geloof aan een wijs beleid zoo zeer schaadt als wanneer de ambtenaren salarissen en dergelijke uitgaven van den staat druppelsgewijs in den loop van een maand moeten worden uitbetaald, zooals dot dikwijls het geval is geweest. De regcering, aldus de rijkskanselier, zal zich door geen aanvallen bij de uitvoering van haar program laten beïnvloeden of sto ren. Men kan echter met noodverordeningen op. den duur niet zoo regceren als dc open bare mcening veelal gelooft. In het belang van het gezond maken van het Duitschc economische leven moeten voorzichtig stap voor stap alle maatregelen zorgvuldig wor den overwogen en daarom beteekent de weg der noodverordeningen volstrekt geen vcrmakkelijking voor do rijksregeering bij het uitvoeren van haar taak. Daarbij komt, dat er op het oogenblik in Duitschland zeer vele personen zijn en daartoe behooren ook vele partijleiders die schijnbaar den buitengewonen ernst van den tegenwoor- digen toestand nog steeds niet duidelijk in zien. Het zou zeer te wenschen zijn, wan neer een zeker deel van dc Duitsche pers zich wat meer met de economische zaken in andere landen, in vergelijking met den toestand in Duitschland, zou bezig houden. In dit verband wijst de rijkskanselier er op, dat het besluit van de Duitsche Volks partij, om den rijksdag in den zomer bijeen te laten komen, Duitschland op één dag 220 milliocn Mark aan deviezen heeft gekost Met stemverheffing verklaart Brüning: Wanneer de Duitsche volkspartij het niet anders wil, dan kan eenmaal een ernstige principieele gedachlenwisseling met haar plaats hebben. Doch liever, ging de rijkskan selier voort, zou ik zien, wanneer men ein delijk tot. elkaar zou komen voor gemeen- schappelijken arbeid aan de redding van het vaderland. Zonder den sterken steun van het centrum -zou het voor de rijksregee ring niet mogelijk geweest zijn de politiek van het rijk tot op den huidigen dag te leiden. Aan het centrum is het te danken, dat de regeering alle aanvallen heeft door staan, terwijl andere partijen, die niet den moed i-oor een standvastige houding heb ben, dit hebben moeten boeten door een groot verlies aan de uiterste radicale stroo mingen. Dc rijksregeering wil den rijksdag niet op den duur uitschakelen. Zij moet echter tijd en gelegenheid hebben haar taak te volvoeren en dit alleen is het uitsluitende doel van dc lange verdaging van don rijks dag. Krachtig verzet togen maatrege len, die inflatie veroorzaken. Dc schulden van Duitschland zijn schul den aan het buitenland in buitenlandschc valuta. Desondanks mag do rijksregeering dc Mark niet onder alle omstandigheden het pond laten volgen. Ik zal mij tot het uiterste tegen eiken maatregel, die inflatie tot gevolg moet hebben, verzetten, in liet bizondcr, omdat slechts dan volle klaarheid en w^rheid kan worden verkregen en wij ook in. de buitenlandschc politiek kunnen verder werken. Voortgaande verklaarde de'rijkskanselier: Dan, wanneer het buitenland ziet, hoe de economische toestand in Duitschland in werkelijkheid is en niet hoe deze door een streven naar inflatie vertroebeld zou wor den, eerst dan zal hot vertrouwen in het Duitsche economische leven ook in het bui tenland versterkt worden. Dc tot nu toe door de rijksregeering gevoerde-politiek heeft er reeds toe geleid, dat thans in het buitenland dc economische toestand van Duitschland met geheel andere oogen ge zien wordt dan voor cenige jaren het geval was. Ook dc komende tijd zal het Duitsche volk nog voor verdere zware offers en be perkingen 6tcllcn. Des te meer moet het volk een onvoorwaardelijke en rechtvaar dige vcrdceling der lasten hebben. Bezuiniging en versterking der koopkracht. Er moeten maatregelen genomen worden, die weliswaar bezuiniging in de toekomst mogelijk maken, doch die aan den anderen kant tegelijkertijd ook de koopkracht moe ten versterken. De maatregelen der rijks regeering mogen niet leiden tot verarming, doch zij moeten leven brengen aan het Duit sche economische leven. De kostprijzen moeten lager worden om tot- concurrentie in staat te blijven. Dit vraagstuk kan ech ter niet alleen worden opgelost door een eenzijdige loonsverlaging, daar dit tenslot te niets meer tot gevolg zou hebben dan een verdere beperking van de koopkracht en daarmede zou het economischo leven zelf geschaad worden. Het moet mogelijk zijn dat dc afzonderlijke beroepsgroepen langs vreedzamen weg tot overeenstemming ko men en dat zal gelukken bij wederzijd- sclien oprechten wil tot verzoening. De regeling der herstelkwestie. Do begrooting6toestand voor het jaar 1932 zal zeer moeilijk zijn. De voornaamste taak moet het zijn zoo 6ncl mogelijk tot 6oliede zakcnprincipes te komen. Verder zal het noodig zijn, dat bij dc thans beginnende onderhandelingen een oplossing van het schadcvcrgocdingsvraagstuk zal worden ge vonden, die voor het Duitschc volk en voor dc geheelc wereld het vertrouwen herstelt, zonder hetwelk het economische leven der wereld voor langen tijd verstoord zal moe ten blijven. Tegelijkertijd moet een regeling van de credieten op korten termijn tot stand komen. Al deze waagstukken kunnen ech ter niet worden opgelost zonder het schep pen van hot vertrouwen in het binnenland en het buitenland. Deze taak wordt echter door dc politieke agitatie van dc uiterste partijen bemoeilijkt, omdat de wereld niet zeker is en geen vertrouwen kan hebben in hetgeen nog gebeuren kan. De wereld moet zeker zijn, dat in Duitschland geen politieke experimenten zullen plaats heb ben. Juist deze winter zal aan het Duitsche volk de ernstigste zenuwcrisis opleggen. Daarom is het een vaderlandsche plicht al les te doen wat tot het scheppen en het versterken van het vertrouwen kan meehel pen en alles na te laten wat verstoren en vernietigen moet. Bijna heel de pers juicht de samenstelling van het kabinet toe Londen, 6 Nov. (V.D.) Het nieuwe ka binet van Macdonald heeft een goede pers. Dc Times schrijft, dat men liet nieuwe ka binet met vertrouwen, zoowel wat betreft eerlijkheid als werkkracht, kan ontvangen. De benoeming van sir John Simon tot mi nister van buitenlandschc zaken heeft het voordeel, dat een groot jurist de buiten- landsche betrekkingen van Engoland in een tijd van buitengewoon moeilijke onderhan delingen met andere landen zal leiden. Mac donald heeft zijn-best gedaan te trachten de tegenstellingen in het kabinet uit tc schakelen. Ook de Morning Post verklaart, dat En geland voor dc buitcnlandsche politiek geen beteren vertegenwoordiger dan sir John Simon kan hebben. Bovendien zal spoedig de kwestie der schadevergoedingsbetalingcn lor sprake komen en een man, die een zoo helder verstand heeft, is bijzonder geschikt de Engelsche belangen Ie beschermen. Dc Daily Telegraph spreekt van een wer kelijk nationaal kabinet. 'Naar de mcening van de Daily Mail zal het dc eerste taak der nieuwe regeering zijn de dumping met buitenlandschc goederen een halt toe te roepen en de handelsbalans gunstig te ma ken. Dc Daily Express betoogt, dat Neville Chamberlain, de kanselier voor dc schat kist. den geest van het wereldrijk in zich draagt. Sir John Simon spreekt weliswaar uitstekend Fransch, doch zijn koele wcl- overwegende geest zal hem beschermen te gen ingevingen, die een taalkenner moeilijk heden kan bezorgen. Dc liberale News Chronicle juicht het too, dat hot ministerie van handel gelegd is in handen van den liberalen Runcirnan. Dc samenwerking, in liet kabinet zal er in de eerste plaa's van afhangen in hoeverre Ne ville Chamberlain zal toegeven aan zijn pro tectionistische neigingen. Dc sociaal-democratische Daily ITcrald meent, dat de op protectionisme ingestelde conservatieve leiders als Churchill, Amery en sir Robert Hom© buiten het kabinet machtiger zullen zijn, dan wanneer zij daar in zitting zouden hebben. RAMP IN EEN POOLSCHE VLIEGTUIGFABRIEK. Vier arbeiders gedood. Warschau, 6 Nov. (H. N.) In een Poolsche vliegtuigfabriek heeft een ontplof fing plaats gehad, waardoor vier arbeiders gedood en verscheidene andere gewond werden. Een herinnering aan Gay Fawkes. De bewakers van den Londenschen Tower verschijnen naar oude gewoonte voor de opening van het Lagerhuis in het Parlementsgebouw, om te onderzoeken, of niemand in de kelders een aanslag heeft voorbereid. Deze gewoonte, die thans.niet meer dan een ceremonie is, werd ingevoerd na de beroemde buskruitsamenzwering op 5 November 1604. Rusland wenscht geen conflict met Japan te veroor zaken Moskou, G Nov. (V.D.) In Russische po- Moekden wordt gemeld, hebben de Chinee- zen Vrijdag aan de Nonnirivier over de ge- beele linie een tegenaanval ondernomen, ten einde de door de Japanschc troepen op nieuw bezette stellingen, weer te veroveren Volgens tot nu toe ontvangen berichten hebben dc Chineczcn 200 en de Japanners 40 man verloren. Japan en de Russische be langen bij den Ocsterspooi. M-joscou, 6 Nov. (V.D.). In Russische po litieke kringen laat men zich over den toe stand in het Verre Oosten niet uit. Uitslui tend wordt verklaard, dat er tot op heden geen reden tot ongerustheid is over het lot van den Chineeschen gaster Spoorweg, daar de Japanschc troepen den spoorweg in het belang der betrekkingen met do Sovjet Unie ongetwijfeld niet zullen bezetten. Zouden de Japanners den spoorweg wel bezetten, dan zou de Sovjet regeering legen dezen maat regel protestccren. Rusland wcnscht geen conflict met Japan te veroorzaken. Dat weet Tokio even goed als Moscou. De Japanschc regeering zal, ook wanneer zij Tsitsikar tij delijk bezetten laat, den Chineeschen Oos terspoorweg in dc toekomst in Russisch- Chineesch bezit laten. De Japanners zetten hun op- marsch voort. Moskou, G Nov. (V.D Volgens een offi cieel bericht zetten de Japanners hun op- marsch in Tsitsikar voort. De Chineczcn troepen bieden naar gemeld wordt, hevigen tegenstand. Generaal Ma verklaarde, dat dc Japanners zich op den weg Marsen— Tsitsikar bevinden en pogen op te rukken langs de Nonni. De toestand van den gene raal wordt als uiterst moeilijk beschouwd, daar hij geen dekking in den rug heeft. OJNIEUW MISHANDELINGEN VAN JODEN IN WARSCHAU. Warschau, 5 Nov. (V.D.) Op de binnen plaats van de Warsehauschc universiteit is het heden opnieuw tot botsingen gekomen tusschen nationaal-democratische en Jood- sche studenten, in den loop waarvan ver scheidene studenten gevoelig werden afge ranseld. ITet ingrijpen van dc politie heeft aan de relletjes een einde gemaakt en de rust weer hersteld. Verder- zijn in een park in het centrum van Warschau eveneens door nationaal- democratcn talrijke Joden overvallen en ernstig mishandeld. In sommige gevallen moest de politie ingrijpen. Do herfststormen eischen offers. De Deen- 5che motorTzeilboot „Havet" zonk by Swine- tnündc. De bomannina kon gered worden, DE ZITTING VAN DEN VOLKENBONDS- RAAD. Geen bezwaar van Engeland. Londen, 6 November (V.D.). Tegen het voornemen van Briand om de volgende zit ting van den Volkenbondsraad te Parijs bij een te roepen, verluidt uit bevoegde Engel sche bron dat er geen bezwaren bestaan te gen dit plan en dat tegemoet zal worden gekomen aan de wenschen van Briand. Vandaar dat het te Londen zoo goed als zeker wordt geacht dat de zitting van don Volkenbondsraad op 16 November te Parijs zal plaats hebben. Het vuur deelde zich mede aan de Statendam, die slechts weinig beschadigd werd New York, G November (V.D.). Vrijdag is te Hoboken ten gevolge van een grooten brand een uitgebreide aanlegsteiger welke een waarde heeft van rond een half milliocn dollar verwoest. De brand deelde zich mede aan het Nederlandsche stoomschip „Staten dam", doch het vuur aan boord van dit schip kon spoedig worden gebluscht, nadat de Statendam was versleept. Dc schade wel ke de Statendam heeft geleden, is slechts gering. Wij hebben ons Vrijdagavond tot de Hol land—Amerika Lijn te Rotterdam gewend. Tc Rotterdam was echter nog geen enkel bericht van den brand op den „Statendam" ontvangen. Men neemt daarom aan, dat deze niet van bcteekenis kan zijn geweest. De „Statendam" moet morgen (Zaterdag) van New York naar Rotterdam vertrekken. Zes inzittenden om het leven gekomen B e 1 ij n, 6 No v. (V.D.) Hedenmiddag is volgens een bericht uit Riga te Libau een ernstig vliegongeluk gebeurd. Twee mi litaire vliegtuigen waren voor oefeningen opgestegen. Dc bemanning bestond uit 3 officieren, 2 sergeanten en de jonge vrouw van één der piloten. Op een hoogte van 800 Meter botsten beide toestellen tegen elkaar en stortten met vernielde vleugels ter aar de. Zij kwamen terecht op een kerkhof. Alle zes inzittenden waren om het leven gekomen. Bij de textielindustrie in alle RijnlandAVestphaalsche districten 200.000 arbeider» erbü betrokken Gladbach' Rheidt, 6 Nov. (V.D.). ïn de textielfabrieken van Gladbach Rheidt en omgeving hebben de werkgevers Vrijdag al le arbeidsovereenkomsten, welke op grond van het 10 October geëxpireerde loontarief waren gesloten, eveneens opgezegd. Overeenkomstige maatregelen zijn in bij na alle Rijnland-Westphaalsche districten door de werkgevers in de textielindustrie genomen, voor zoover de tot nu toe loopen- de loonovereenkomst niet meer geldend zijn. Door deze opzegging worden rond 200.000 arbeiders cn arbeidsters getroffen. Twintig gewonden Warschau, 6 November. (V.D.) Vrij dag is het te Warschau opnieuw tot bloedi ge botsingen gekomen tusschen nationaal democratische studenten en Joodsche stu denten, welke, volgens de Poolsche lezing door do laatsten zouden zijn uitgelokt. Op het plein van de universiteit, waar de Poolsche studenten Joodsche lectoren den toegang tot de gehoorzalen beletten, wer den talrijke ruiten ingeslagen. In totaal werden 20 studenten gewond. Dertien moes ten onder medische behandeling worden ge steld. Een groep tot bloedens toe afgeranselde Joodsche studenten kwam in het Sejmge- bouw, waar zij bij de Joodsche fractie een aanklacht indienden. Tijdens de kloppartij werd ook de toeval lig passecrende echtgenoote van den rector der universiteit Lukasewicz, waarschijnlijk door een politieagent mishandeld. De colle ges zijn tot het einde dezer week afgelast. De Joodsche fractie heeft een interpellatie ingediend, waarbij bescherming wordt gc- oischt voor de Joodsche studenten. In de interpellatie wordt er o.m. op gewezen dat Joodsche studenten ook door politieagenten werden mishandeld. VIERDUIZEND ARBEIDERS UITGESLOTEN. Keulen, 6 Nov. (II. N.) In de Kcul- sche metaalnijverheid zijn vanmorgen bij 8 firma's, o. a. bij de Humboldt-Deutsch mo- torenfabriek 4000 arbeiders uitgesloten, daar geen overeenstemming over het stukwerk kon worden bereikt. Door een scheidsrech terlijke uitspraak is het uurloon met in gang van 1 November met 6Yi pet. ver laagd, doch de ondernemers willen het loon voor het stukwerk verder verlagen, in sommige gevallen met 25 pet. en deelden den arbeiders, die deze loonsverlaging niet wilden aanvaarden, mede, dat zij zich als ontslagen moesten beschouwen. Bij ver scheidene andere fabrieken is echter over eenstemming tusschen werkgevers en ar beiders bereikt. KINDERVERLAMMING IN WEST- DUITSCHLAND. Hagen, 5 Nov. (V.D.) Na^r wordt me degedeeld, zijn iri Hagen cn tal van plaatr sen in den omtrek een vrij groot aantal gevallen van kinderverlamming voorgeko men. In het stadsgebied van Hagen zijn tot dusver 15 gevallen aangegeven, waarvan vier een doodelijkcn afloop hadden DE AUTONOMIE VAN ELZAS LOTHA RINGEN» Voorstel met een stem meer derheid verworpen» Karlsruhe, 6 Nov. (V.D.). In de zitting van den Algemcenen Raad te Straatsburg, welke Donderdag gehouden is, is het, vol gens de „Badi6che Presse'' tot een merk waardig incident gekomen. Een autonomist tisch voorstel ten doel hebbende Elzas Lo tharingen autonoom te verklaren werd met 17 tegen 16 stemmen verworpen. Ook de pre sident van den Algemecnen Raad, de auto nomistische gedeputeerde Michel Walter, stemde voor het voorstel. SPAANSCHE BUITENSPORIGHEDEN TE HAVANA. Londen, 6 Nov. (V.D.) Vijfhonderd Spanjaarden drongen met geweld het Spaansche consulaat te Havana binnen, vernielden do inrichting cn wierpen de meubelen op 6traat, omdat de consul had verklaard, dat hij niet in staat was alle Spanjaarden, die door de economische cri- sis in nood zijn geraakt en naar hun va« derland willen terugkeeren, met het stoom schip Buenos-Aires naar Spanje te zenden» Ook in andere steden van Centraal- en Zuid-Amerika hebben zich dergelijke inci* denten voorgedaan. JUWEELENDIEFSTAL TE LONDEN. Indische gedelegeerde hei slachtoffer. Londen, 6 Nov. (V.D.) De maharadjahi van Darkhanga, een der rijkste grondbe zitters van Indië-en één der gedelegeerden op de Indische ronde tafel-conferentie, is Donderdag het slachtoffer geworden van: een diefstal van juweelen ter waarde van -£10.000. De Londensche politie is van mee ning, dat de diefstal door een internatio nale bende is uitgevoerd, die in verband, met de aanwezigheid van vele Indische vorsten, naar Londen is gekomen. VERHOOGING VAN DEN BROODPRIJS? Berlijn, 4 November. (V.D.) Do bakkers te Berlijn zijn in verband met de stijging der meelprijzen voornemens den prijs van het nrood met drie Pfennig te verhoogen* In verband hiermede hebben de bakkers tegen Donderdagmorgen audiëntie aangp* vraagd bij den rijksminister voor *t voe.i dingswezen. In het ministerie wordt een veil hooging der broodprijzen niet gerechtvaar digd geacht

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 9