J. A. Schot er man Zn. Cognac Vieux XXX per tlesch f3.85 A.H. VAN NIEUWKERK N.V. Wijnhandel DE WINKELSLUITING TE AMSTERDAM Algemeene sluiting Dinsdags na 1 uur DUITSCH VONNIS TEGEN EEN NEDERLANDER Onderzoek gelast door Minister Beelaerts ANARCHIST IN KAMP WAALSDORP WAPENSTILSTANDSDAG VERZET TEGEN DE POLITIE GEVAL VAN CHANTAGE De Fa. M. R. N. Oosterveen Prijscourant EEN GENEESKUNDIGE HANDELING? BEEKSTRAAT TELEFOON 543 - BEEKENSTEINSCHELAAN HUMORHOEKJE Utr.straat 17 Gevestigd 1878 Telefoon 154 Zaterdagavonds 10 uur gaan alle winkels dicht. Geen gun: stige Zondagsbepalingen voor banketwinkels Amsterdam, 11 Nov. Door den ge meenteraad van Amsterdam is hedenmid dag bij de behandeling van de verordening op de winkelsluiting een amendement van den Bergh aangenomen, waarbij besloten werd alie winkels Zaterdagavond om 10 uur te sluiten. Door de raadsleden Vos en Carels (v.-b was voorgesteld in verband met de bepa ling, dat sommige winkels Zondags slechts enkele uren open mogen zijn, daarbij een uitzondering te maken voor die zaken waar brood, banket, suikerwerk, chocolade, ta bak. sigaren, visch en Jruit wordt verkocht. Dit amendement is verworpen met 27 te gen 9 stemmen. In de avondzitting werd de behandeling voortgezet van de verordening op de win kelsluiting. Een amendement op art. 3 van de heeren Vos en Carels om de drie avon den vóór Kerstmis te beschouwen als Za terdagavond en dus de winkels open to mo- gen houden tot 10 uur 's avonds werd aan genomen zonder hoofdelijke stemming. Bij art. 4, waarbij het verboden is een kapper, of barbierswinkel voor het publiek geopend te hebben op Dinsdag na des mid dags 1 uur, werd door de leden Van den Bergh en Van den Tempel voorgesteld te lezen in plaats van kappers, en barbiers winkel te lezen winkel. Dat wil dus zeggen, dat allo winkels op Dinsdagmiddag na 1 uur zullen gesloten zijn. Dit voorstel is na veel discussie aangeno men met 21 tegen 19 stemmen. DE WERKVERSCHAFFING TE ALMELO. Conlllct tusschen Minister Ruijs en B. en W. Het Volk verneemt, dat er een ernstig conflict dreigt tusschen don minister van Binnenlandsche Zaken en B. en W. van Almelo. Deze gemeente heeft al cenige maanden werkloozo arbeiders geplaatst bij de rijks werkverschaffing do Weitemanslanden, ge legen op ruim een uur afstand van Almelo. Bij die werkverschaffing verdienen do ar beiders ongeveer 36 tot 40 cent per uur. Nu heeft de gemeente zelf ook werkver schaffing, doch daar is het loon meer dan 40 cent. Ongeveer zes weken geleden heeft de in specteur in algemocnon dienst, Meijer de Vries, in een vergadering met burgemees ter en wethouders namens den minister aangedrongen, het loon bij de gemeentelijke werkverschaffing gelijk te maken aan dat van de rijkswerkverschaffing. Ook stelde hij toen een wisselstelsel voor. Schriftelijk heeft daarna de minister de voorstellen van zijn ambtenaar aan B. en W. voorgelegd. Tot nu toe zijn ze niet aanvaard. Thans is er bij B. en W. van den minister oen brief ingekomen, waarin gezegd wordt, dat als Almelo niet binnen een week aan de wenschen van den minister voldoet, alle arbeiders naar huis worden gezonden en de reeds gemaakte kosten voor 100 pet. voor rekening van Almelo blijven. Over de steunregeling ontwikkelt zich een gelijk conflict. Almelo heeft tegen het voor stel van den minister in een steunregeling gemaakt, waarvan het grondbedrag 2.50 hooger ligt dan te Enschedé en Hengelo en 1.50 hooger dan te Amsterdam. De Raad heeft dit bedrag, n.l. 15, vastgesteld met de stemmen van rood en cenige rcchtschc raadsleden. Het raadsbesluit moesten B. en W. naar den minister zenden, die intrek king binnen twee weken heeft verzocht. De verwachting is, dat elk oogenbiik de schor sing zal afkomen. BIERBROUWERIJEN EN INLANDSCHE GERST. De heer Van der Lande heeft tot den Mi- nister van Staat, Minister van Binnenland sche Zaken en Landbouw do volgende vra gen gericht: Is het den Minister bekend, dat de in- londschc gerst geschikt is om in do bier brouwerijen te worden verwerkt? Bestaat er geen aanleiding voor de Rcgce- ring om, in verband met deti noodtoestand van den landbouw, het gebruik van Neder- landschc gerst voor de bierbrouwerijen in ons land verplichtend te stellen Zoo ja, is de Minister dan bereid ten spoedigste de daartoe strekkende voorstel len te doen? DE MALAISE IN INDIK. Vragen van den heer Wijnkoop. De lieer Wijnkoop heeft tot den Minister .van Koloniën de volgende vragen gericht: Is het den Minister bekend, dat volgens persberichten, o.a. uit West-Java, do bc- stuursmeening alsof er geen hongersnood, geen gebrek aan voedingsmiddelen en zeer lage prijzen der voedingsmiddelen zouden zijn, een mcening ook voorkomende in de f.assago van de Troonrede, waar gezegd wordt, dat de bevolking door overvloedige oogsten tot dusver gevrijwaard is voor voed. selgebrek grootendcels met de werkelijk heid in strijd is? Is het den'Minister bekend, dat bijv. uit Wcst-Priang'an wordt gemeld, dat men zich daar op diefstal laat betrappen, ten einde zoodoende voor eenigen tijd voeding en verpleging te erlangen? Weet de Minister, dat dergelijke berich ten o.a. ook uit Timor, do Molukkcn en Wcst-Bornoo tot ons komen? Wil do Minister meedceleu wat de regee ring gedaan heeft om de kampongbevolking cm het volk in de dessa, w aar de inlandsche wcrkloozen zich ophoopen, maar do voe dingsmiddelen sterk afnemen, niet alleen voor voedselgebrek te vrijwaren, maar het bestaan te verzekeren? Wil de Minister speciaal meededen wat gedaan is voor de plattelandsbevolking, voor hen, die niet meer in het bezit zijn van een stukje sawah, voor do visschers, die hun visch niet meer kwijt kunnen raken, en voor do vele inlandsche vrouw en, die, door do felle malaise gedwongen, uit do dessa naar do stad stroomen? Wil de Minister in liet algemoen meedeo- len welke ingrijpende maatregelen de regeo ring neemt om do werkloosheid onder in landers en het hand over hand toenemende voedselgebrek der inheemscho bevolking daadwerkelijk te kecren? De Duitsche rechter evenwel niet tot optreden bevoegd Wij hebben onlangs melding gemaakt v an de aanhouding van den winkclierszoon J. W'. uit Zwartemeer (Dr.) door de politie te Meppen (D.) en de in verband met deze aanhouding gerezen vraag of een op N'eder- iandsch grondgebied door een Nederlander verrichte handeling, welke voor de 'Neder- iandschc wet niet strafbaar is, voor den Üuitschcn rechter strafbaar kan zijn. J. W. verkocht n.l., zooals zoovele winkeliers in het grensgebied, winkelwaren aan Duit- scliers, die deze over do grens brachten met ontduiking van invoerrechten. De Neder- landsche wet verbiedt geenszins het vervoe ren dier waren in het grensgebied en ten onzent zijn do liierbedoelde handelingen dus niet strafboar. W. werd bij een toeval lig bezoek aan Meppen, zonder meer ge arresteerd en blijkens do dagvaarding be schuldigd van medeplichtigheid aan het voortgezette misdrijf van verboden invoer in Duitschland. Deswege is hij nu door het Ambtsgericht te Meppen veroordeeld tot R: M. 4400 boete en een maand hechtenis reeds in voorarrest doorgebracht alsmede tot het betalen van R.M. 700 wegens onido. ken rechten. Zijn Duitsche verdediger Dr. Plate, heeft, naar wij vernemen, een knap plidooi gehouden en daarin de onhoudbaar heid der tenlastelegging aangetoond met een beroep op verschillende commentaren op de Duitsche wetsbepalingen, die geheel overeenstemmen met het standpunt van Ncderlandsche juristen, dat do Duitsche rechter in dit geval niet tot optreden bo- vocgd is. Er bestaat hier volgens Dr. Plate een conflict tusschen de rechtstheorie en -praktijk, afgezien nog van den internatio nalen kant der zoak. De openbare aankla ger en de vertegenwoordiger van den Duit- sclien dienst der invoerrechten handhaaf den evenwel hun eischen, waarop het Ambtsgericht waarin het leekenelcment domineert, het vermelde vonnis velde. Naar wij van den Burgemeester van Em- men, Mr. J. L. Bouma, die het verloop dezer kwestie met belangstelling volgt, vernamen heeft de Minister van Buitcnlandscho Za ken een onderzoek gelast. In afwachting van den afloop daarvan zal de veroordeelde, om do hoogo kosten te vermijden, niet in be roep gaan en zijn straf kwijten, door in hechtenis te blijven, waarbij voor iederen dag het te betalen bedrag rnct. R.M. 200 ver minderd wordt. DE UNIELOTENKWESTIE. Amsterdam, 10 November. Do kanton rechter Mr. L. S. G. de Hartog deed heden uitspraak in de zaak tegen een verkooper van de z.g. Unieloten, tegen wien wegens overtreding van de laterijwei 3000.— boete was geëiseht. De kantonrechter verklaarde de dagvaardig nietig, aangezien daaruit niet bleek of het hier een verboden loterij dan wel een premieleening gold. Op een formeele fout in de dagvaarding is de vor dering van het O.M dus afgewezen, terwijl over de hoofdvraag al dan niet verboden loterij feitelijk geen beslissing is gevallen. Het is nog niet zeker of do ambtenaar van liet O.M. in hooger beroep zal gaan. Op heeterdaad betrapt bij het vernielen van militaire eigendommen 'sG r a v e n li ag e, 11 Nov. 'u de, be/ij den het kampement Waalsdorp gelegen af- decling, het verblijf van de stormsectio en de politictroepen, heeft zich Maandag j.l. een man op slinkscho wijzo toegang we ten te verschaffen. Eenmaal binnen do prikkeldraadafrastering, begon do man met een ware woede meetkundige instrumenten, oicctrische batterijen cn geleidingen, kort om alles van cenigo waarde, dat hem voor de hand kwam, te vernielen. Hij werd hierbij op heeterdaad betrapt en overgeleverd aan de marechaussee. Bij het voorloopig onderzoek bleek men hier te doen te hebben met een bekend anar chist cn anti-militairist, die o.m. reeds een veroordeeling wegens dienstweigering heeft gehad. De man houdt zich overigens van den domme; hij zegt, dat de politic zelf maar alles moet uitzoekeu, want dat hij niet vau plan is inlichtingen te verstrek ken aan een overheidsinstituut. Hedenmorgen werd de man overgebracht naar het Huis van Bewaring, waar hij is ingesloten. Plechtigheid op de Algemeene Begraafplaats te Den Haag 's G r a v e n h ag e, 11 Nov. Op de Alge meene begraafplaats alhier, waar zich het gemeenschappelijke graf van 3S Engelsche zeelieden cn mariniers bevindt, heeft he denochtend ler gelegenheid van de Wa penstilstandsdag wederom de plechtigheid plaats gehad ter herdenking van do voor hun vaderland gevallen militairen. Do Engelsche gezant. Sir Odo Rus3ell, de leden der legatie, zeer veel leden der Engelsche kolonio in Den Haag en Rotter dam en een groot aantal belangstellenden kwamen op do begraafplaats samen. Do eenvoudige plechtigheid werd geioid door den F.ngelschen geestelijke reverend Williams. Gemeenschappelijk werd gizan- gen het Engelsche Gezang: .,D God. our help in ages past", -waarna reverend Wil liams een gebed uitsprak, en den zegen van God afsmeekte voor de wereld cn voor zijn land, voor den wereldvrede en voor den vrede lil ieders hart. Twee minuten van eerbiedige stilte volgden op dit gebed. .Sir Odo Russell legde vervolgens aan den voet van het gedenkteeken san krans van roodc rozen neer Eveneens werden bloemen neergelegd namens de British Sailors Society te Rotterdam. De plechtigheid werd besloten, met het zingen van hot Engelsche volkslied. Ter gelegenheid van den wapenstil standsdag was van de legatiegebouwen der eertijds goallieerde mogendheden de vlag uitgestoken. liet drama in de Pastoor: straat te Arnhem Voor de Arnhemsche rechtbank is Dins dagmiddag behandeld de zaak botrcffende het verzet tegen de politie in de Pastoor- straat te Arnhem op 2 September j.l., waar bij de agent van politie J. A. Grucl als slachtoffer viel. Hij werd door een messteek in den buik verwond en overleed aan de gevolgen. Terecht stonden vijf verdachten, jongelui, die op 2 September dronken in de Pastoor straat liepen. Een hunner die de orde ver stoorde, werd ten slotte door den agent Gruel gelast om mee te gaan naar het po litiebureau. Daarop is het verzet gevolgd, waaraan de verdachten allen meededen. Grucl was bij zijn komst van zijn fiets ge lrokken cn had later oen revolverschot ge lost. Een tweede agent van politie die as sistentie verleende, werd eveneens aange vallen. Ten slotte heeft hoofdverdachte, een 17-jarig jongmensch, Gruel met een mes in den buik gestoken. Verdachte Sm. geeft tijdens het verhoor toe, dat hij den agent gestoken heeft. De overige verdachten hebben den agent al leen maar aangevallen. Verdachte P. was tijdens de vechtpartij zoo dronken, dat hij zich niets racer van het geval herinneren kon. De Officier van Justitie, Mr. Speijer van Woerden, requisitoir nemende, eischte ten slotte tegen verdachte Sm. drie jaren ge vangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis, wegens openlijke geweldpleging, den dood tengevolge liobbond en tegen ver dachte van E. en If. elk één jaar en drie maanden gevangenisstraf met af,trek van preventief wegens hetzelfde feil. Tegen ver dachte I'. werd negen maanden geëiseht, eveneens onder aftrek van preventieve hechtenis, terwijl verdachte G. zes maan den tegen zich hoorde eischen, ook met af trek van preventief. De verdediger van verdachte Sm. vroeg plaatsing in een Rijksopvoedingsgesticht wegens zijn jeugdigen leeftijd hij is ze ventien jaar terwijl de overige verde digers clemenlie voor hun resp. cliënten verzochten. De uitspraak is vastgesteld over 11 dagen. EEN VEEL GEÜERD BURGEMEESTER. In de vorige maand toog burgemeester Van Lanschot naar Brussel, om zijn benoe ming tot eore-bakkcr in ontvangst te ne men. Nu do Kon. Mij. van Beenhouwers „St. Jan" lo Antwcrpon den Bosschen bur gemeester tot eereslager uitriep, zal mr. Van Lanschot zich dezer dagen naar do Scheldestad begeven, waar hij aan een Vlaamsch banket als cerc-slager officieel zal worden ingelijfd. De burgemeester zal een legpenning van Den Bosch aanbieden. Oude man te Kaatsheuvel een bedrag van 700.— afgeperst K a a-t s li e u v o 1, 11 Nov. Reeds een vier tal dagen trok het de aandacht van de po litie, dat drie jongelui, waarvan twee bul ten work zijn en steun trokken wegens een bedrijfsongeval, ccn leventje van plezier leidden. Het drietal maakte goede sier, tuf to met een pracht-aulo in de omgoving dronk champagne, trakteerde zich op fijne sigaartjes cn biertjes en kleedde zich keu rig. De uitkceringen van do Ongevallenwet zijn nu niet zoo royaal, dat hot niet iedor- een op moest vallen, dat hier andere bron nen van inkomston moesten aanwezig zijn. Aandachtig werden de gangen van do hee ren nagespeurd, wat loiddo tot do ontdek king, dat zij bij avond nu en dan een be zoek brachten bij oen alleenwoncnden 71- jarlgen man op do Regtvaart alhier. Door nauwkeurig onderzoek was vast komen te staan, dat een der verdachten meermalen bij den ouden man verscheen en dat om wonenden uit opgevangen woorden kondon vermoeden, dat hier iets gebeurde, wat niet in orde was. Toon eenige dagen later de oude man zich bij een agent van politie ver- voegde om werk, viel liet dezen niet moei lijk, van hem te weten te komen, dat hij door enkele personen tot een bedrag van pl.m. f 700 was afgezet. Do oude man deelde tevens mede, dat de bezooken meestal des avonds geschiedden, cn de bewuste perso nen zich uitgaven voor mannen die met de politie te maken hadden. Op 9 November ongeveer C uur des avonds had do agent zich wodorom verdekt in de woning van den ouden man opgesteld. Een der verdachten verscheen cn de agont kon uit het gesprok opmaken, dat hier op zeer geraffineerde wijze van don angst van den ouden man gebruik gemaakt was om hem geld af te persen. De jongeman werd ge arresteerd. Bij fouilleering bleek hij gewa pend te zijn met een geladen revolver en groot model knipmes. Verdachte werd naar het politiebureau gevoerd, waar binnen kor ten tijd ook do beide andere verdachten wer- dpn binnengevoerd. Uit liet gehouden on derzoek is gebleken, dat het drietal, afzon derlijk of in vereeniglng op verschillende tijdstippen, gelegen tusschen 15 October en 3 November bij den ouden man zijn goweest en hem met bedreiging van aangifte van niet te noemen handelingen waarvan in middels gebleken is dat deze slechts op fan tasie berusten gold hebben afgeperst tot een bedrag van ongeveer 700. De hoeren hebben een volledige bekente nis afgelegd en zijn heden op transport naar Den Eosch gestold. (Tel.) KAMP VOOR NEDERLANDERS UIT DUITSCHLAND. H. M. da Koningin bezoekt Markelo. Naar wij vernemen heeft de Koningin Woensdagmiddag, geheel incognito, een on voorbereid bezoek gebracht aan het kamp voor Nederlanders uit Duitschland onder Markelo. De Koningin bezichtigde vervolgens de Rijkswerkverschaffingen aan de Schipbeek. Tolefoon 77 hoeft de alleen verkoop van onze heerlijke thee EMAK itKALI Melange'e volgens o.s. E.F. (China Congoj 2.10 Java Assam thee f 1.80 Java Grove thee - 1.70 Jave Gebr thee - 1.60 Aanbevellend: HOLLAND8CHE THEEVERBRUIK VEREENIQINQ AMSTERDAM OPGERICHT 18S1 Imperial f 2.50 Fijne Ceylonf - 2.10 Ceylon Peccof 1.90 Britsch-Ind. Pecco, - 1.80 Alrrest van den lloogen PaayJ t.a.v. een opticien 's-Gravenhage, 10 November, De Hoo go Raad heelt arrest gewezen in de zaak van den Amsterdamschen opticien P. B., die, met vernietiging van een vonnis van den Amsterdamschen kantonrechter dooi de rechtbank aldaar is ontslagen van rechtsvervolging van liet hem ten laste ge legde onbevoegd uitoefonen der geneeskun de. Tegen dezen opticien was proces-verbaal opgemaakt terzake van hot feit, dat hij van een meisje do oogen onderzocht heott, waarna hij haar een bril voorschreef. De officier van Justitie teekende tegen het vonnis cassatie aan. De Hooge Raad heeft nu o.m. overwogen, dat onder geneeskundigen raad of bijstand, die do werkelijke of voorgewonde strek king heeft om genezing van oen ziekte of kwaal te bevorderen; dat nu In het mid den gelaten of eon onderzoek als door ge- requiruerde Ingesteld uitsluitend het werk van ccn medicus cn niet van ccn opticien is en voorts, of elke afwijking van het ge zichtsvermogen een zickto of kwaal, en dienvolgens het door onderzoek dor oogon constateeren daarvan steeds het trekken van een geneeskundige conclusie cn het aanraden van een bril tot het verhelpen vèn lief geconstateerde gebrek immer ge neeskundige raad mag hccton, ten opzichte van gerequireerde, slcclils dan van uit oefening der geneeskunst sprake zou kun nen zijn, uls vast 6lond, dat liij op grond van zijn onderzoek bij het meisje een af wijking van het gezichtsvermogen heeft vastgesteld en haar een bril heeft aangera den met de werkelijke of voorgewende strekking genezing van zoodanige afwij king te bevorderen, welk een en ander niet kan wordon afgeleid uit het enkclo feil, dat hij na een onderzoek van haar oogen, con bril aan het meisje heeft aangeraden cn to haren behoeve verkocht. Op dezen grond hoeft de Hooge Raad het cassatieberoep van den Officier van Justi tie te Amsterdam verworpen. NEDERLANDSCHE OORLOGSSCHEPEN NAAR CHINA. Dc lieer Wijnkoop heeft aan de Ministers van Buitcnlandsche Zaken, van Koloniën en van Defensie de volgende vraag gericht: is de rcgcorig bereid medo te doelen of liet zenden van drio Nedorlandschc oorlogs schepen naar Chincesch gebied een onder deel vormt van de politiek dio de Volken bond voert, om hetgeen naar de opvatting van den ondergcleekcndo is de Japansche oorlog in China, door te laten gaan? Heden geëtaleerd, pracht collectie club-fauteuils, nieuwe modellen dressoirs. ONGEREGELDHEDEN AAN GEMEENTE WERKEN TE GRONINGEN? De dirceteur van gemeentewerken te Gro ningen, de heer D. J. H., heeft Zaterdag zijn ontslag als zoodanig bij don Raad inge diend. Deze ontslagaanvrage moet in ver band staan met een onderzoek, dat van officieele ziide ingesteld wordt naar het be heer dat door dezen hoofdambtenaar in de afgeloopen jaren is gevoerd. De directeur is thans met verlof afwezig. Maandag is deze zaak in besloten zitting door den Raad behandeld. (Ncd.l INBRAAK IN KERK EN PASTORIE. De daar ven de dienitboden- kamer geblokkeerd. In den naclit van Dinsdag op Woensdag is ingebroken in dc R.-K. pastorie te Oud- Ade. Door liet verbreken van eelt ruit in de achterdeur zijn de dieven binnengeko men. Uit de keuken is een portemonnaie mei 15 ontvreemd. De deur der dienstbodenkamer was dooi de dieven rnet touw afgebonden en overi gens geblokkeerd. Uit de armenkamer is ook eenig geld ver mist. Het overige was in de brandkast ge borgen en is onaangeroerd gelaten. In de kerk zijn alle offerblokken geledigd. De kerksieraden zijn echter achtergelaten De dieven hebben zich blijkbaar op hun ge mak gevoeld, want ze hebben appelen ge- geien en cigarettcn gerookt. (Msb.) ,v Vróuw: „En nu heb ik je nog wel ge vraagd om niet op Gerard's vlieger te oefe nen." Man: „Maar kindje, ik heb hem een nieu we beloofd als ik hem raakte." Vrouw: „Ta, maar dat doe je nooit, en de arme jongen is zóó teleurgesteld." (Humorist)', J

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6