f. A. Schoterman Zn. Cognac Vieux XXX per tlesch f3.85 ONZE BUITENLANDSCHE POLITIEK A.H. VAN NIEUWKERK N.V. Wijnhandel DE ROOFOVERVAL TE SCHIPLUIDEN ln totaal 5 medeplichtigen HETH0LL ANDSCH CREDIET SYNDICAAT LOUIS BOUWMEESTER JR. f MINISTER BEELAERTS OVER ZIJN BELEID Onze verhouding tot Belgie DE SCHIETPARTIJ TE ZUNDERT BEEKSTRAAT TELEFOON 543 - BEEKENSTEINSCHELAAN HUMORHOEKJE Utr.straat 17 Gevestigd 1878 Telefoon 154 Arrestaties in Amsterdam en Rotterdam Rotterdam, 12 Nov. De recherche is er achtergekomen, dat bij een caféhouder aan den Schiedamschen dijk gold gedeponeerd was, afkomstig van den overval to Schip luiden. Zaterdagavond om half twaalf ie daar ge komen een zich noemende Martin in gezel schap van 3 ma;nncn en 2 vrouwen, die den caféhouder onbekend waren; hij zag, dat deze menschen gold verdeelden onder elkan der en later zijn aan hem in bewaring ge geven 9 bankbiljetten van 100 en Maan dagmorgen nog 800.—. Van een der per sonon was het signalemont aan de politie bekend gemaakt, die aangehouden heeft den 277-jarigon bontbewerker J. v. L. te Roiter dam. De man ontkende iets met den overval te Schipluiden lo mitsen te bobben gehad Hij werd door den. caféhouder herkend Bij fouilleering bleek hij slechts 7 bij zich te hebben. Later heeft nog een bezoeker, die Zaterdagavond ook In het café was, hem herkend. Bij een scherp verhoor, terwijl men het geld op de tafol lcgdo is van L. zeer ge schrokken en heeft bekend. Hij heeft ver klaard, reeds li dagen te voren naar Schip luiden te zijn geweest met het doel om de zaak te verkennen. Tevens zijn daar nog bij geweest een goede bekende van don Schiedamschedijk. genaamd .mottige Ri nus" en mej. M. Do drie mannen en vrouw hebben don overval verricht. De vrouw heeft op den weg buiten gestaan. Martin heefi zich uitgegeven als een man dio een spaar bankboekje moest hebben. Op een afgespro ken teeken zijn de anderden binnen geko men, hebben van L„ den kassier, in be dwang gehouden on is Rinus naar de brand kast gegaan en heeft de portefeuille ge stolen. Toon de kassier bewegingen maakte, als of hij een revolver wilde grijpen, heeft van L. hem met den gummistok geslagen en Mar tin hem met een verwond Daarna zijn zij gevlucht; v. I, per fiets naar Rotter dam gegaan, de andoren por trein. Daarna zijn zij samengekomen In het café aan v Sehlodamschrdiik. en heeft Martin mede gedeeld, dat do buit 1500 bedroeg. Met af trek dor kosten hoeft ieder J 1:100 gekregen Martin heeft voor zich zelf hot overigo be drag gohouden. Rinus en het meisje zijn naar Amsterdam uitgeweken, waar zij door de recherche zijn aangohouden. Nader wordt gemold: Delft, 12 Nov, Bij het verder onderzoek ln de zaak naar den roofovcrxal te Schip luiden is gebleken, dat er nog een 5o mede plichtige is. Hedenmorgen is deze 5e mede pllchtigc te Vlaardingcr Ambachl gearres teerd. Het is do 27-jarlge boeren-arbelder R v. H. aldaar. Hij heeft verschillende rcla ties met den hoofdpersoon uit den overval Vermoedelijk is hij degene geweest, die het plan toor den overval heeft geopperd. D o 1 f t, 12 Nov. Naar wij vernemen is hedon door de Rotterdamsche politie den hoofddader van den roofoverval op do Boe renleenbank te Schipluiden, D„ een verhoor afgenomen. Hiorbij heeft D ontkend iets met den overval uitstaande te hebben Voorts wordt nog gemeld, dat Van U., die vanmorgen is gearresteerd, geen werkelijk aandeel in den overval heeft gehad, doch alleen inlichtingen heeft verstrekt. L, heeft Van U, als medeplichtige in dezo zaak ge noomd. Morgenmiddag zal D. en mej. B door de Delftsche politie een verhoor worden afge nomen. HET ALARMPISTOOL. De gearresteerde dame op vrije voeten. Amsterdam, 12 Nov. De dame, die verdacht word van poging tot moord, subs, bedreiging met oen misdrijf tegen het lo ven gericht, meer subsidiair zware mishan deling. door middel van een alarmpistool, van haar vroegere verloofde, eon dokter, is hedenmiddag in tegenwoordigheid van haar raadsman, mr. dr. Benno J. Stokvis, ge hoord door don rechter-commissaris mr Boon en vervolgens op vrije voeten gesteld. Voortgezet getuigen verhoor Amsterdam, 11 Nov. Vandaag zetto de Amatcrdamsche rechtbank het onderzoek voort in de zaak tegen de twee beheeronde vennooten van het Holl. CredJet Syndicaat, verdacht van oplichting en verduistering. De oplichting ten nadeelo van de „Nor dien Vertriebsgesellschaft für technische Artikel A.G." was heden aan de orde. Het tweetal zou dr. H. Prager en A. L. Hoepfner. gemachtigden van bovengenoemde 'X.V. heb ben bewogen tot het aangaan van een con tract tot oprichting van een N.V. Nordien, internationale Maatschappij tot Exploitatie van Technische Patenten". Kr zou weer een omissie worden gedaan van 400 000. Ook thans weer hadden zij beweerd, dat een Fngclscho underwriter zich in principe be reid had verklaard garant tc zijn. Wederom was de „Sociétó Financiörc Bei ge" in de zaak betrokken; een garantie overeenkomst werd aangegaan, waarbij de Belgische maatschappij zich verbond om bij een emissie, de niet door het publiek genomen aandeelon- zelf lo nerrien, mits 10 pet. was geplaatst. Aan de „Société Fin. Beige" werd door Dr. Prager 10.000 tor hand gesteld op 2(5 Februari 1930. Roger Cavignet had het geld als gedelegeerd com missaris in ontvangst genomen. Uit het ge tuigenverhoor v<in,Div,Prager bleek. ,dfci foij. bovendien pim. 000' als administratiekos ten aan de verdachten had betaald Van oen uitgifte van aandeeUm was weer niets gekomen, daar de koninklijke bewilligin niet afkwam. Volgens de verdachten had Dr. Prager hen f G00 aangeboden om een ambtenaar aan het ministerie om te koopen. Getuige ont kende dit echter, waarop de oudste verdach te opmerkte: Getuige heeft pogingen aan gewend om een ambtnaar om te koopen, hij hoort in de beklaagdenbank thuis". Het getuigenverhoor leverde weinig be langwekkend. In de middagzitting zou no taris Kranenburg als getuige worden ge hoord, deze was echter door ziekte verhin derd. Vrijdag wordt de behandeling voort gezet. De bekende revuedirec teur overleden Arnhem. 12 Nov. Hedennacht is alhier na oen kortstondige ongesteldheid in Jen ouderdom van 47 jaar overleden Louis Bouwmeester Jr. directeur van Bouwmees ter's rcvuegezelschap. DE SPOORLIJN AMSTERDAM—LEEU- WARDEN OVER DEN AFSLUITDIJK. Lo ou ward en. 12 Nov. In de heden middag gehouden vergadering van de I<a mer van Koophandel van Friesland Is me degedeold, dat heden door den minister van waterstaat aan de Kamer Is bericht, dat de spoorlijn Amsterdam—afsluitdijk—Lceuwar den straks zal gaan over Harlingen en Fra «oker en niet over Arum. ONGEREGELDHEDEN AAN DE GRO. NINGSCHE GEMEENTEREINIGING. Wij bobben dezer dagen op gezag van „De Nederlander" gemold, dat do directeur van Gemeentewerken tc Groningen zijn ontslag hooft gevraagd in verband met een onder- noek naar zijn belmoor. Mon meldt ons thans Hit Gronlngon, dat dit niet betreft den di recteur van Gomoontcworken, doch den directeur van de de Gcrnoentoroiniglng. Mevrouw! VOOR DE KOFFIETAFEL. Een blikje heerlijke kreeft of crab, verscho garnalen of garnalen in gelei het fijnste in den IJmuider Vlschhandel, Utrechtschestraat 40, Tel. 92. Louis Bouwmeester, jongste zoon van den grooton Louis Bouwmeester, had ook wc! wat kunstenaarsbloed in zijn aderen, al kwam hij niet zoo naar voren ais zijn vader Louis, oom Frils en zijn tante Mevr. Mann Bouwmeester. Hij bleef cp het 2e plan zijn enplooi was het komische en hij verstond de kunst van het typeei-n. Hij bezocht ecnigc malen Indio. Door miidcl van Indlscho relaties stichtte hij te Den Haag eon tooneel in Flora, In do laatste ja ren kwam hij niet op den voorgrond als acteur. Hij was directeur en leider van een revue-gezelschap geworden. Zoo exploiteer de hij 10 jaar geleden ook de Scalaschouw burg te Don Haag, waarvan hij momenteel nog één der eigenaars was. Met vrij groot succes werden rovue's, variétés en operet tes opgevoerd, daarna verhuisde hij naar het Paleis van Volksvlijt te A'dam, waai de bekende Louis Bouwmecster's revues werden opgevoerd. De brand, ecnige jaren geleden in het Palcis van Volksvlijt te Am sterdam, was noodlottig voor hom. Bij dezen brand heeft hij veel nadoel en schade ondervonden, terwijl hij zijn theater te Am sterdam verloor. Maandag is Louis Bouw meester te Arnhem ploteolitig ongostcld ge- wordon. Hl] was met zijn gezelschap op tournee met de revue „Champagne" Heden morgen in de vroegte is hij overleden. Het stoffelijk overschot zal naar Rijswijk war den overgebracht. De crematlo van het stoffelijk overschot van Louis Bouwmeester zal plaats hebben ONTGROENINOS-EXCESSEN OP DE K. M. A. Het Kamerlid Van dar Heide stelt vragen. De lieer Van dor Heide hooft aan dan Minister van Dcfonsio de volgende vrigon gesteld: Is het waar, dat, in strijd mot het ver bod van don Gouverneur van de KoninklU kc Militaire Acadomio te Breda, toch al daar dit Jaar do cerstejaanscedotten out groond zijn? Hebbon zich bij deze ontgroening voor- valion voorgedaan in flagrantcn strijd mot de moralitoit? Is hot waar, dat oen dor slachtoffers van do ontgroening, die op oen les aan eon looraar bokondo, dat hij door de onlgroo ntng vermoeid wns, zoo door andoro calet- ten onderhanden genomen Is, dat hij het bewustzijn verloor on zich onder bohan doling van den Mllttairon Geneoskundigen Dienst moest stollen? Is hot waar, dat dezo cadet door d3 an deren is doodverklaard? Wat denkt de Mtntstcr te doen, zoo hot antwoord op bovenstaande vragen bevos tlgend mocht zijn, om dezen cadot te be schermen on do schuldigen to straffen, en wil de Mlnlstor maatrogolon nemen om to voorkomon, dat do ruwe en zodokwot sendo praktijken van do ontgroening zich later zullen herhalen? VEREENIGING VAN VRIENDEN VAN SOVJET-RUSLAND. Delegatie te Amsterdam te ruggekeerd. Amsterdam, 11 November. Heden avond Is met don BerlIJnschen trein to Am sterdam teruggekeerd oen dclogatte van Ne- dcrlandsche arbeiders, die oen bezoek heeft gebracht aan Sovjet-Rusland, lor bijwoning van de herdenking der Russische revolutie De reis was georganiseerd door de Vereeni- ging van Vrienden van de Sovjet-Unie (V. V.S.U.) Aan liet Centraal-Slation was er, vooral van communistische ztjde, zeer voel belangstelling. Bij hun verschijnen op het Stationsplein werd den leden der delegatie een geestdriftige ontvangst bereid. F.en uit ongeveer 1500 personen bestaande stoot, waarin banieren werden meegedragen, trok hierna naar „Bollevue", waar de thans be ëindigde reis het onderwerp van de daar belfgdo vergadering uitmaakto. FIETSER DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Rotterdam, 11 November. Heden avond is do 18-jarige fietsknecht H. Ver maas uit de Riebroekstraat in de v. Olden- bameveltstraet met zijn fiets geslipt en onder oen passocrende auto geraakt. Met ernstige inwendige kneuzingen is do jonge man naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij bij aankomst reods bleek te ziju ovorlo- den. HET CONFLICT IN DE TEXTIEL- INDUSTRIE. Een nieuwe conferentie met den rijksbemiddelaar. 's-Gravcnhagc, 11 November. De Rijks bemiddelaar. Sr. H. A. van IJssolsteyn heeft weder een langdurige conferentie gehouden met partijen, betrokken bij het dreigend conflict in do Twontsche Textielindustrie, Aan het einde der besprekingen heeft de Rijksbemiddclaar het volgende voorstel ge daan: A. Het ultimatum bij de firma Gcrh. Jnnnink en Zonen wordt ingetrokken. B. De aangekondigde loonsverlaging van 5 pCt. wordt aanvaard; zij is echter niet toepasselijk op: 1. de volwassen kostwinners (sters) in uurloon, die normalitter 48 uren per weck plegen to werken en wier loon, op basis van oen 48-urige werkweek, in Enschedé, Lon- neker, Hengelo, Almelo en Borne 20.— of minder bedraagt of zou bedragen en in de andere plaatsen 18. 2. de andere groepen wevers bij de fir ma Gerh Jannink en Zonen te Enschedé- wier werkzaamheden gerationaliseerd zijn en wier loon in dispuut was; 3. de arbeiders op wier tarieven even als dat bij dc sub 2 genoemde het geval is bij uitbreiding van het gcbouwcnstclse! op ongeveer gelijkwaardige, nict-geauioma- ti8eerdo getouwen de volgende theoretische aftrek of meer is of wordt tocgopast. De theoretische aftrek bedraagt in per centen van hot oorspronkelijk tarief uitge drukt: 100 X getal waarmede oorspr. aantal tou wen vermeerderd Is; 100 X aantal touwen ria do uitbreiding. Partijen zullen zoo spoedig mogelijk don Bljksbemiddelaar berichten of zij dit voor stel aanvaarden. Naar wij voorts vernamen is het gestelde ultimatum con week opgeschort evenals de salarisverlaging. Morgen of overmorgen zullen de betrokken organisaties dit voor stel van den Rljksbemiddelaar in hun ver gaderingen bespreken, teneinde nog voor liet einde dor weok tot oen beslissing te ko men. „Unitas" neemt het bemidde lingsvoorstel aan, Enschedé, 12 Nov. Hedenavond hield dc afdeeling Enschede van den Ned. Chr Texticlarbcidcrebond „Unitas'1 een zeer druk bezochte vergadering naar aanleiding van dc gisteren gehouden conferentie van den rijksbemiddclaar met do partijen betrokken bij hot drolgond conflict in de textiellndus trio. Van do zijde van het hoofdbestuur werd de aanvaarding van het bomiddellngsvoor stel van don heer Van IJsselsteln krachtig bepleit. Na langdurige discussies werd tol stemming ovorgegaan, mot het resultaat, dat het bemiddelingsvoorstel mot 2(13 togen f»"»» VV.„.UUVM„SoiuuioiV) WIVI fcl/U a.s. Maandap te Westervcld na aankomst b 191 stommen werd aangenomen. Hot aantal Over de appreciatie van de resultaten van den Volkenbond Aan do Memorie van Antwoord op hoofdstuk III van dc rijksbegrooting 1932 (buitenlandacho zakon) wordt het vol gende ontleend: Dat er In wijden kring groeiende teleur stelling is omtrent dc resultaten, welke men van don Volkenbond had vorwaebt, zal door don minister niet worden betwist. Do vraag mag ochtor wordon gesteld, of men er zich steeds voldoende rekenschap van geeft, waar de oorzaak van do talrijke mislukkingen moot wordon gezocht. Dezo ligt bij do Staten zelf. Do regee ringen hebben voorzeker voor de nationale belangen op Ie komen; maar kortzichtig heid bolot somtijds hot ware nationale be lang te onderscheiden en niet zelden zijn de rogeoringen niet bij machte vermeonde nationale bolangen tc doen wijken voor het werkelijke algomoeno internationale belang De minister acht de outwapeningsconie rentie van grooto beteokenis en hij zal, hoewel het zwaartepunt hier natuurlijk niet ligt bij do kleine staten, niet nalaten >vat in zijn vormogen is, om het welslagen er van ts bevorderen: mislukking dor confe rentie zou ook naar zijn oordeel uiterst bedenkelijk zijn. Niettemin kan hij niet het oordeel on derschrijven van hen dio meonen, dat het bestaan van den Volkenbond zelf hierdoor in gevaar zou komon. Van do waardeering dio dc regeering heeft voor hot met zoo groot succes be- kroondo Initiatief der Nederlandsche Dag bladpeis inzake het petitionnement, betref lende do ontwapeningsconferentie, heeft do minister ter plaatse, waar zulks het meest paste, in do vergadering van den Volken bond getuigd. Reeds aanstonds to Genèvc is den mi nister gebleken van voornemens., om het in Nederland gegeven voorbeeld in andere landen na lo volgen. Ook de regeoring erkent met dankbaar heid do voortreffelijke wijze, waarop wijlen Mgr Nolens haar op de arbeidsconforontics heeft vertegenwoordigd Dc heer Nolens heeft zich van deze taak gekweten op een wijze, die hom tot een der meest vooraanstaando figuren dor con- forentio hoeft gestempeld. Zijn optreden getuigde immer van oen zakenkennis, een kracht on eon rechtschapenheid, dio hem te Gonéve de algemceno achting hebben doen verwerven en die er toe hebben bij gedragen don Nedcrlandschcn naam in 1« wereld hoog to houden. Do rogocring zal ook wogens hot werk, dat do lieer Nolans te Gonéve heeft verricht, zijn nagedachte nis in hoogc ocre houden. Het was den minister aangenaam In hot voorloopig verslag bevestigd te vindon, dat in de Kamer inzicht bestaat In de positie waarin de regccring zich thans nog mot botrekking tot Bclgiö bevind. Veel aangenamer don zwijgen, zou liet don minister zijn, indien liij reeds thans opening van zaken kon geven. Dit te doen schijnt hem echter in con- creto evenzeer strijdig niet hot belang van den staat, als liet den grondwetgever in abstracta bedenkelijk voorkwam, een ander dan do kroon mot het sluiten van trncta- tcn to belasten. Do minister vertrouwt daarom, dat 'le Kamer liet zal kunnen billijken, dat hij voorshands niet treedt in con uiteenzetting omtrent voorloopig bereikte ovoroostom- ming inzake soinmigo gedeolten van net gehoele complex dat geregeld moet worden on ovonmln in oen polemiek aangaande oen watorweg tusschen Antwerpen en ion Rijn (en dus ook van en naar Nederland), over welks bijzonderheden op verschillen de punton overeenstemming nog moot wor den verkregen. Wol kan hij, wat dit on- dordcel betreft verklaren, dat die water weg niet zal wordon aanvaard, als hij niet aan Noord-Brabantscho belangen dienst baar zou zijn 011 liet verband tusselion vur- echlllondu dcelen dos Rijks niet verbeter de. of nis dc schelpdlercncultuur er door werd bedreigd. Ten aanzien van de spoorwegtarieven en de Rijnvaart blijft de regeoring bij iedere voorkomondc gelegenheid trachten in d<>n bestaanden onbevredigenden toestand een verandering ten goede tc brengen. Het Haagsche gerechtshof beve. tigt het vonnis der Haag sche rechtbank 's-G r a v e 11 h a g o, 12 Nov. Hot Haagsche gerechtshof hoeft hedon arrest gewezen in do procedure van do tveduwo van Meer te gen den Staat, in welk proces do wed. van Meer voor zich en haar minderjarige kin- deron 50.000 schadevergoeding eischt we gens het onrechtmatig doodschieten van haar man, die caféhouder was te Zundert, als gevolg van hot optreden van tweo ma rechaussees in Januari 1927. In censte instantie had do Haagsche rechtbank deze vordering afgewozen, In hoogor beroep had do wed. onder meer ale grief aangevoerd, dat do rechtbank ten onrochto hooft aangenomen, dat, indien door do ci6cherL'S een beroep op noodweer kan worden gedaan, de vordering moet worden afgewezen. Het Hof heeft dezo grief ongegrond ver klaard, daar toch, indien waar is, dat het leven ven den marechaussee Gooien in ge vaar verkeerde, doordal van Meer mot eeu nies op hem afkwam en daarmede dreigde te steken, de marechaussees volkomen ge rechtvaardigd waren van hun vuurwape nen gebruik te maken, terwijl het feit. dat van Meer doodelljk is getroffen, aan die handeling hot rechtmatig karaktor niet ontneemt. Ten aanzien van een twoedo grief heeft het Hof beslist, dat do rechtbank terecht do noodweer der marechaussees bewezen hoeft goaclit. Tenslotte overwoog het Hof dat, waar Cooicn in de meening mocht vcrkceren, dat zijn leven in gevaar was en de mare chaussees tegenover don opgewonden met een nies dreigenden van Meer met hun vuurwapenen mochten gebruik maken, do gronzen van noodweer niet zijn ovorschre- den on hun handeling niet een onrechtma- lieo daad oplevert. Hieromtrent overwoog het Hof nog, dat immens, waar snel han delen geboden was, niet van de marechaus sees kon worden gevergd, dat zij hun scho ten met zondanige juistheid zoudon rich ten. dat van Meer wol onschadelijk werd gemaakt, doch niet doodelljk getroffen. Op deze gronden heeft hot Hof dan ook het vonnis van de rechtbank bevestigd. DE CRISISCOMMISSIE. In verband niet de instelling van de cri siscommissie onder voorzitterschap van oud-ministor Kan, wordt vernomen, dat be halve niet dezo commissie do Regeoring te vens afzonderlijk overleg zal plegen met do grooto middenstandsorganisaties. Heden geëtaleerd, pracht collectie club-fauteuils, nieuwe modellen dressoirs. van trein 14.14 uur. j| blanco stemmen bedroog 23. RUMOERIGE VERGADERING. Amsterdam, 12 Nov. Hedenavond hield het N.A.S. in do grootc zaal van de diamantbeurs een vergadering ter bespre king van het werkloozenvraagsiuk. Do bolangstolling voor het onderwerp was zóó groot, dat de. diamantbeurs al spoo dig Ie klein bleek, weshalve er nog een zaal bij gehuurd werd. Do discussies in de Dia mantbeurs werden hoe langer hoe rumoe riger, vooral toon de communisten, goorga niaeerd ln een z.g. ccntrelo advies-commis sie hun eischen voor oen eenheidsfront van werkloozcn, los vnn olko politieko partij kenbaar maakten. De sprekers konden zich niet meer ver staanbaar maken, sloolon wordon omver ge smeten on er ontstond oen formcolo vecht partij, waarbij een vrouw ernstig gowond werd. Eon grooto politiemacht verspreidde do opgewonden menigte in xxjrachlllende wind streken, terwijl de vergadering gesloten werd. De zaal was na afloop een ruïne. DE WERKZ AWFEDEN AAN DE SCHIPBEEK. Ba tli men, 11 November. Naar wij ver nemen worden dc werkzaamheden anti de Schipbeek op 20 November a.s. in hoofd zaak beëindigd. Alle towerkgestoldon uit do groote steden gaan op dien dag huis waarts. Wat knip je daar uit de krant? O, een bericht over een echtscheiding van een man wiens vrouw altijd zijn por tefeuille leeghaalde. Wat ga je daar dan mee doon? Het in mijn portefeuille borgen. (Passing Shotv).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6