A. Schoterman Zn. WIJZIGING DER L.O.-WET 1920 A.H. VAN NIEUWKERK N.V. TAL VAN BEDENKINGEN Restaurant Princess AANBIEDING MUZIEK Fa. R.v.d. BURG DRAlStflA-vANWLKEMBURG'S- A -LEVERTRAAN HOLLANDSCH CREDIET- SYNDICAAT HET OPTREDEN VAN DEN RADI0RAAD Dubbele sterkte van Huizen Wijnhandel Cognac Vieux XXX per tlesch f3.85 UÏT DE STAATSCOURANT Onze Postvliegers onderweg BEEKSTRAAT TELEFOON 543 - BEEKENSTEINSGHELAAN HUMORHOEKJE Uitvoerig adres van het bestuur der Vereen, voor Ned. Gemeenten itci Bestuur der Vereeniging van Neder ig ndsche Gemeenten heeft onder dagteeke- ning van 18 November 1.1. een uitvoerig ntires gericht tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal naar aanleiding van het ingediende wetsontwerp tot herziening van de Lager-Onderwijswet 1920. Het adres is al dus ingedeeld, dat allereerst wordt stilge staan bij de wijze, waarop de financieele lasten van het lager onderwijs over de publieke kassen zijn verdeeld. Daarbij wordt er op gewezen, dat bij de tot stand koming der wet een verdeeling der lasten is aan genomen, welke in beginsel hierop neer komt. dat de personeele lasten worden be haald uit 's Rijks kas, terwijl alle overige kosten, derhalve uitgaven voor huisvesting en materieele exploitatiekosten, worden ge dragen door de gemeente. In verband hier mede werd met groote teleurstelling kennis genomen vau de voornaamste strekking van het wetsontwerp, waarbij bezuinigd zal worden op de uitgaven van het Rijk voor onderwijzersjaarwedden, terwijl die bezui niging voor de gemeenten, gelijk in de pe riode 1 Januari 1925—1 Januari 1929 ten duidelijkste is bewezen, het onafwendbaro gevolg heeft dat de door het Rijk bespaarde uitgaven voor een goed deel ten laste ko men van de gemeente. Voorts wordt be zwaar gemaakt tegen het vervallen van het buitengewoon subsidie voor gemeenten. In het adres volgen dan enkele bedenkin gen tegen de door de Regeering voorgestel de beperkingen van de gemeentelijke vrij heid inzake het onderwijs, en voorts tegen de door haar voorgestelde berechting van geschillen. Bij dit laatste wordt, de wen- schelijkheid van een onafhankelijken admi nistratieven rechter vooropstellende, subsi diair bepleit, waar het in deze gaat om de keuze tusschen Minister of Kroon, om de Kroon als administratieve rechter te behou den. Rij de door de Regeering voorgestelde wij ziging in de leerlingonschaal wordt uitvoe rig stilgestaan. Deze wijziging wordt hoogst bezwaarlijk geacht; vooral voor het platte land, waar vele kleine scholen voorkomen, zou de uniforme leerlingenschaal van *15 onoverkomelijke bezwaren met zich bren gen. Door de aan de gemeenten gegeven vrijheid ora boventallige leerkrachten aan te stellen, gaat het Rijk er te gemakkelijk toe over een herziening in de leerlingen- schaal aan te brengen, in de wetenschap dat de gemeenten door lasten voor haar re kening te nemen, er wel voor zullen zorg dragen dat de moeilijkheden worden uit den weg geruimd in de gevallen, dat do nieuwe schaal practisch geen toepassing kan vinden. Intusschen wenscht men niet een intrekking te bepleiten van de bevoegd heid om boventallige leerkrachten aan te stellen, daar zulks een te groote belemme ring in de vrijheid der gemeenten en school besturen wordt geacht. In het verdere gedeelte van het adres worden enkele richtlijnen aangegeven, welke bij de stichting en distributie van scholen zouden kunnen worden gevolgd. De vraag wordt onder oogen gezien of niet een meer doeltreffende regeling is te verkrijgen door de schoolvoorzicning minder te bin den aan de grenzen der gemeenten. Indien men de behoefte aan schoolvoorziening zoo wel voor het openbaar als voor het bijzon der onderwijs voortaan in ruimer verband le ETAGE MENU A.S. ZONDAG 2.- Zalmschelp T omatensoep Entrecot Spercieboonen Versche aardappelen Dessert Tel. 310 AMSTEL'BIEREN Wij ruinten op: Een groote partij MUZIEK eenigszins beschadigd door etaleeren. Kortingen 30—40 en 50 Anh.straat. LEEUWARDEN - zou kunnen zien, zou do invoering van grootere schooleenheden een betere kans krijgen. Daarbij wordt nog gowezen op de buitengewoon snelle ontwikkeling geduron de de laatste jaren van allerlei verkeers middelen, met name van dc autobussen waardoor tot in do verste uithoeken van het land mogelijkheden zijn ontstaan, die een oplossing van dit vraagstuk sterk zou den kunnen beïnvloeden. Er zou een stimu lans moeten uitgaan, opdat zooveel mogelijk wordt gekomen tot concontratio van de kleine scholen tot grootere. Men zou princi pieel van stundpunt moeten veranderen en bij het vraagstuk van de schoolvoorziening tot uitgangspunt moeten nemen, dat in be ginsel geen kleinere schoolorganisatie houdbaar is, tenzij zij althans 3 lcerkrach ten omvat. In bijzondere gevallen moet dan hiervan kunnen worden afgeweken. Ten aanzien van de stichting van bijzon dere scholen wordt het schrappen van ver schillende waarborgen betreurd. Dc go- dachte wordt geopperd om nog een andere waarborg ter zake van schoolstichting in het leven te roepen en wel van dezen aard, dat aanvragen om schoolstichting, voordat daarop door don gemeenteraad een beslis sing wordt genomen, ter beoordeeling in handen worden gesteld van instanties, voortgekomen uit de organisaties van het bijzonder onderwijs zelf. Deze instanties kunnen niet alleen bevorderlijk zijn voor een rationeele schoolstichting binnen elke gemeente op zichzelf, maar zij zouden ook van beteekenis kunnen zijn om de school stichting te bezien los van gemeentelijke grenzen. Ten aanzien van de vergoedingsregeling van dc gemeenten aan de schoolbesturen worden bedenkingen geuit tegen de in het wetsontwerp getrokken scheidingslijn tusschen kapitaalsuitgaven en exploitatie uitgaven. Eveneens worden bedenkin gen geuit tegen de procedurerege ling inzake aanvragen voor vergoeding van kapitaalsuitgaven en tegen het voor stel om de beslissing op aanvragen voor bepaalde kapitaalsuitgaven bij Burge meester en Wethouders te leggen. Ook te gen de voorgestelde wijzigingen ten aan zien van de vergoeding der exploitatieuit gaven worden verschillende bezwaren naar voren gebracht, terwijl eveneens de aan dacht wordt gevestigd op de onbillijke rege ling ten aanzien van de jaarlijkscho uitkee- ringen ten behoeve van de bij de inwer kingtreding der L. O.-wet 1920 bestaande schoolgebouwen (het rentepercentage, be doeld bij art. 205 dev wet). In het adres worden dan voorts eenige critische beschouwingen gegeven inzako de regeling van het onderwijs in de lichame lijke oefening. Aangedrongen wordt op een soepele regeling, zulks in verhand met de groote kosten van de gemeenten verbonden aan de stichting van gymnastieklokalen en terreinen voor lichamelijke oefening. Ten slotte worden nog opmerkingen ge maakt bij de verschillende artikelen van het wetsontwerp, meer in het bijzonder ten aanzien van de kosten, verbonden aan de keuring van onderwijzers bij het openbaar en bijzonder onderwijs, dc wenschelijkheid eener regeling voor de vergoeding van de kosten van do vakonderwijzers door het Rijk, de regeling van het schoolgeld bij het openbaar en bijzonder onderwijs en de woonplaaasbcpaling. Voortgezette behandeling voor de Amsterdamsche recht bank Amsterdam, 18 Nov. In de strafzaak tegen dbeide bcheerendo vennooten van het HollancLschc Crediet Syndicaat werd hedenmorgen de heer G. W. Visser, hoofd commies aan het departement van Justitie, opnieuw door de rechtbank gehoord; zeer uitvoerig gingen do rechtbank cn de verde diger, mr. Müller Massis, op de finesses van dc verschillende aanvragen tot konink lijke bcwilling van de statuten in. Uit de verklaringen van den heer Visser bleek wel, dat de tusschonkomst van het syndi caat niet bsvordelijk was voor do afkoming van do Koninklijke bewilliging. Een der verdachten beklaagde zich er nog over, dat hij steeds hij wist niet ze ker waarom door het departement werd genegeerd. Hij schreef dat too aan de vroe gere relatie tusschen zijn compagnon en medeverdachte cn den bankier Broekhuis. Het departement, aldus verd.. had mo moe ten waarschuwen of ronduit moeten zeg gen: „We geven je geen Koninklijke bewil liging". De middagzitling werd gehouden in de zaal van het Hof, daar de zaal van dc rechtbank onbruikbaar was door het geha mer bij do verbouwing. Mr. J. do Vricze, als getuige A décharge gehoord, verklaardo, verschillende zaken voor do verdachten te hebben behandeld, doch hij had nooit anders advies gegeven dan in zaken, die reeds loopendc waren, dus nooit over do voorbereidende werk zaamheden. Getuige had de verdachten voor serieuzo en netrouwbare zakenlieden gehouden. De zaak werd hierop geschorst tot Vrij dag a-s. wen onder voor dien landbouwer vrij gun stigc planicondities. Daar R. reeds eerde: een partij gladiolenbollcn door den land bouwer had laten verbouwen, doch gewei gord had zo te aanvaarden, wildo deze er aanvankelijk niet in treden, doch tenslotte liet hij zich door R. overtuigen en werd besloten, dat er 100 roeden grond beplant zouden worden Dc landbouwer ontving eenige dagen later 20 H.L. tulpenbollen die 45 per H.L. waard zouden zijn. Hiermee zou de landbouwer 800 kunnen vcrd'cncu Zeer verbaasd was deze toen hem kort daarop een wissel van 1200 werd gepre sentccrd, niottegenstaando was afgespro ken, dat do algehcclo afrekening het vol gende jaar zou plaatn hebben. Toen de w is sollooper met den wissel kwam, vervoegde zich juist ook weer R. bij zijn slachtoffer en deze beweerde dat alles op een vergis sing berustte en de wissel voor een ander was bedoeld. Maar do wissel word nog twee maal aangeboden en de landbouwer vond aanleiding, zich tot dc justitie te wonden. Dezer dagen liet dezo R. arresteoren en deze bekendo den wissel te hebben ver valscht en er do handteekening van den landbouwer voor accept op te hebben go- plaatst. Ook in andere doelen van Zeeland zijn personen, die van het lichtvaardig plaatsen van hun handteekening de dupe zijn gewor den. (N.R.Ct.) DE BLOEMBOLLENZWENDEL. Verschillende Zeeuwsche land bouwers Gedupeerd. Onlangs vervoegde zich bij een landbou wer te Koudekerke (Walcheren) een bloem bollenhandelaar R. uit Sasscnheim en bood hem aan, voor hem bloembollen te verbou- Enkele opmerkingen van mr. v. d. Deure Hot Vaderland meldt: Na een tusechenruimtc van 10 maanden beeft Mr. A. v. d. Deure te Bennekara, voorzitter van do Ned. Car. Radiovereem- ging gisteravond voor den microfoon weer de gebruikelijke bestuunsmedcdeclingen godaan. Mr. v. d. Deure ving zijn mededee- ingen aan met de opmerking dat do pre ventieve censuur die do Radioraad be oefent, het hem onmogelijk heeft gemaakt, mcdedeelingen te doen. Spr is door zijn hoofdbestuur belast met de z.g. Regeerings- aangelegenheden cn met het oefenen van het contact met de andere Omroepvereni gingen in binnen- cn buitenland. Daarom temeer kan hij niet vrijuit spreken. Op verzoek van vele luisteraars echter zullen do bestuur6mededeolingen echter toch weer worden hervat, voorloopig eens per maand. Hoe gaarne spr. over het conflict tus schen de N.C.R V. en den Radioraad een ander zou willen zeggen, hij kan er tot zijn leedwezen niet aan voldoen. Spr.'s mcdedeelingen zijn ditmaal niet door den Radio-raad tevoren gecontro leerd en spr. heeft den indruk dat men dit heeft gelaten in het vertrouwen dat pr. van een en ander geen misbruik ma ken zou. De Radioraad, aldu6 mr v. Deure, kon zich het werk veel gemakkelijker ma ken door dat vertrouwen in anderen meer to betonnen cn niet uitzendingen af le bre ken zonder eenig overleg. Mr. v. d. Deuro stond voorts «stil bij het Radiodebat de vorige week in de Twee de Kamer gevoerd. Spr. zou daartoe niet ei tec ren uit do Handelingen van do Ka mer, hoewel zoo voegde hij er sarcastisch aan toe, dat toch niet kan worden geacht in strijd te zijn met de openbare orde. Spr zou het echter niet doen teneindo het be toonde vertrouwen zich tenvolle waardig te maken. Dank bracht spr. aan vele leden die hem naar aanleiding van het conflict geschre ven hebben. De Ned. Chr. Radioverecni- ging, aldus mr. v. d. Deure, is een organi satie dio zich onderwerpt aan het gezag. Dat beteekent echter niet dat wo moeten ehoorzamen aan een politieagent dio bui ten zijn bevoegdheid gaat cn aan een Re- geeringsorgaan dat zijn eigen reglementen niet kent Spr. deed vervolgens mededceling van do pogingen die aangewend zijn om de ener gie van den Huizcr zender op te voeren. Vanaf aa. Dinsdag af zal het station Hui zon met dubbele sterkte uitzenden. Na en- keie opmerkingen te hebben gemaakt over het orgaan der vereeniging wees hij op den zegetocht dio dc film der N.C.R.V. „dc klokken luiden", thans door ons vaderland maakt. Spr. besloot zijn toespraak met enkele op merkingen over het radio-vraagstuk in het aigemeen. Er is nog steeds geen oplossing van het zendervraagstuk. Zoo komen we al verder achter bij de Nederland omringende landen. Onderwijl confereert cn 6tudeert de Radioraad nog steeds. Spr. 6telt zich voor over deze zaken uitvoerig in het orgaan der verceniging te schrijven. Hij wilde den wensch uitspreken dat nu eens krachtig aangepakt worde. Ctr.straat 17 Gevestigd 1678 Telefoon 54 E—B—B—!M— imilll II IHIIIII ■WIIMBW DE FLATBOUW AAN DE LAAN VAN MEERDERVOORT. FaUIissomont bevestigd, 's Gravenliagt, iS Nov. Het Haagsche gerechtshof heeft heden Bevestigd het door de Haagsche rechtbank uitgesproken faillis sement van de N.V. Hermansens Maatschap pij voor handel en bohoer, gevestigd te 's Gravenhago. Zooals men weet hnd deze Maatschappij opdracht gegeven tot den bouw van een flatgebouw aan dc Zoutmanstraat hoek I.aan van Mceerdervoort. van welk flatge bouw eenigen tijd geleden de verdere af bouw is gestaakt wegens bet niet betalen van verschuldigde bouwtcimijncu. Consulaire dienst. Bij Kon. besluit is de heer A. Chr. H. Ug- gla, consul der Nederlanden te Stockholm, benoemd tot consul-generaal der Neder landen aldaar, buiten bezwaar van 's Lands schatkist. Het ressort vau het consulaat-generaal strekt zich uit over Zweden. Georganiseerd overleg ge vangeniswezen. De Minister van Justitie heelt benoemd in de bijzondere commissie voor georgani seerd overleg voor de ambtenaren, werk zaam bij het gevangeniswezen, het Rijks tucht en Opvoedingswezen, het reclassee- ringswezen en do Rijksasyls voor psycho- pathen, tot voorzitter mr. J. P. do Meljere, directeur-generaal van het gevangenis-, Rijkstucht en opvoedingswezen bij het de partement van Justitie te 's-Gravenhage; tot ondervoorzitter S. L. Veenstra, inspec teur dor reclasseering bij het departement van justitie to 's-Gravenhage; tot leden mr. W. D. Caudri, administra teur bij het departement van Justitie te 's-Gravenhage; A. W. Idzenga. hoofddirec teur der Rijkswerkinrichtingen te Veenhui- zen; mr. C. Scheltus. administrateur bij het departement van Justitie; J. Visser, direc teur van het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort; en W. Beekman, directeur van de bijzondere strafgevangenis te Leeuwar den; tot ledenplaatsvervangers mr. J. S Korteweg, inspecteur van het gevangenis wezen in algemeenon dienst bij het depar tement van justitie; J. J. de Rooij, direc teur van do strafgevangenis te Amsterdam; R. H. Heerema, hoofdcommies bij het de partement van justitie; J. Bernard, direc teur van het Rijksopvoedingsgesticht te \vereeret; en W. Gijse Wcenink, directeur van de strafgevangenis te Rotterdam; tot secretaris J. H. Swenne. hoofdcommies bij het departement van justitie en tot ad junct-secretaris H. M. de Bruijn, tijdelijk adjunct-commies bij het departement van Justitie. Onderzoek ongevallen locbt- vaartoigen. Bij' beschikking van den minister van Waterstaat is aan den luitenant ter zee der le klasse K. W. F. M. Doorman to 's-Gra venhage en aan den luitenant ter zee der le klasse W. H. Tetensburg, te Den Hel der, eervol ontslag verleend als lid en als plaatsvervangend lid van de Permanente Commissie als bedoeld in artikel 154 der R. T. L. (Staatsblad nr. 454 van 1928) voor het onderzoeken van ongevallen met bur gerlijke luchtvaartuigen cn als lid dier Commissio benoemd, dc genoemde luitc nnnt ter zee der le klasse W. II. Tetenburg. Bij beschikking van den minister van Financiën is benoemd tot lid der Commis sie van Toezicht op het Rijksinkoopbureau Joh. J. Moret. accountant te 's-Gravenhage. Rijksverzekeringsbank. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van l December 1931 bevorderd tot adjunct commies, bij dc Rijksverzekeringsbank J. van den Hoed, thans klerk bij dio instel ling. Landmacht. Bij Kon. besluit zijn op hun verzoek eer vol uit den militairen dienst ontslagen de reserve-kapitein J. P. Tollenaar van het 4e regiment veldartillerie cn de reserve eer- stc-luitenants ir. A. W. Olivier van het regiment genietroepen, A. II van den Oever, van het korps luchtdoclartillcrie en W. A. van Seters, van het regiment gre nadiers; benoemd bij het personeel van den gc necskundigon dienst der landmacht tot re serve-officier van gezondheid der tweedo klasse dc dienstplichtige vaandrig E. M. Kole, arts; is aan den kapitein G. J. Sas, van don gcn'cralcn staf, vergunning verleend tot het aannemen cn dragen van de ordetee- kenen van ridder le klasse der orde van het Zwaard van Zweden. OPRUIING, Arnhora, 19 Nov. Voor het gerechts- hof alhier stond heden terecht de 32-jarige G. Nabrink, algemeen secretaris van de I.A.N.V. uit Den Haag, die door do recht bank te Tiel veroordeeld was tot 40. boete wegens opruiing tot gewelddaden te gen de openbare orde. Ilij had op 10 November van het vorige jaar, tijdens een openbare vergadering to Ticl, waar hij als spreker optrad, gezegd: Soldaten staakt, maar staakt zóó dat de geweren anders gericht worden dan Uw leiders dat bedoelen. Verdachte hield zelf een uitvoerig plei dooi en bestreed het hem ten laste gelegde. De advocaat-generaal eischte bevestiging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. PROF. EERDMANS. Neemt zijn benoeming Tweede Kamerlid aan. tot Bij de Tweede Kamer is ingekomen een schrijven van den voorzitter van het Cen traal Stembureau, houdende medodeeling, dat de heer B. D. Ecrdmans zijn benoeming lot lid der Kamer heeft aangenomen. DE POSTVLUCHTEN. Do „Valk" is hedenochtend om 7.10 uur uit Amsterdam vertrokken met 233 K.G. 500 G. post cn 43 K.G. 750 G. vracht. te'—11 12—11 13—11 14—11 15—11 16—11 10—11 17—11 17—11 18—11 19—11 19—11 L,e° O werlk S ptoht Amsterdam Boedapest Belgrado of Amsterdam Parijs Marseille Rome Brindiei Athene Mersamtruh Cairo Ghaza Ruthawells Bagdad Basra Boeshir Djask Karachi Jodpoer Allahabad Calcutta Akyab Rangoon Bangkok Kohlak Pennng M?dan Palembang Batavia I Bandoeng 19—11 18—11 17-11 17—31 16—11 16—11 15—11 14—11 1 —1.1 U- In Europa kan thans uit twee routes ge kozen worden. Belden zijn achtereenvol gens in bovenstaand staatje opgenomen Vertrek van hot eerstvolgende postvlieg, mig van Amsterdam 26 November 1931 Heden geëtaleerd, pracht collectie club-fauteuils, nieuwe modellen dressoirs. Actrice „Ik wil vandaag mijn parels dragen, Marie". Ka.. (com me niet kwalijk mevrouw, maar i 1 cn melden nog altijd dat de dief niet ontdekt la". (London Opinion)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6