AMEDSFOOTOSCIH DAGBLAD EET- ONTBIJT EN THEESERVIEZEN NIEUW PARIJS Buitenland Omtrek Tijdschriften Zaterdag 28 November 1931 .DE EEMIANDEFT 30e Jaargang No. 131 VIJFDE BLAD DE STRIJD TUSSCHEN CHINA EN JAPAN ONTWAPENINGSCONGRES TE PARIJS Geen tweeërlei recht voor de staten W«d«KS! Ten keus on— Magazijn DE DOM b Groote keuze St. Nicolaas geschenken b vindt U bij X Fa. B. KRAAL p Langestraat 26 Lijstenmakerij en Kunsthandel GRANDI OVER DE ONTWAPENING OCEAANVLUCHT VAN BERT HINKLER HONDERDEN INDIANEN IN DOODSGEVAAR HET GOUD ALS POLITIEK STRIJDMIDDEL NIEUWE UITGAVEN Een nieuw beroep van Briand op beide partijen P a r ij s, 26 Nov. (V.D.) Een telegram, dat Briand gisteren aan do Chinee6cbe en Ja pansche regeering heelt gericht, luidt: De Volkenbondsraad doet pogingen tot een vreedzame regeling van het geschil te ko men; zijn bemoeiingen zullen vergeef6ch zijn indien nieuwe gevechten tusschen Ja- pansche en Chineescbc troepen voorkomen. De raad maakt de regeeringen opmerkzaam op den toestand in de buurt van Tsjingtsjau Het is voor beide partijen zaak om hun be velhebbers de strengste aanwijzingen te ge ven zich van elk initiatief te onthouden, dat nieuwe gevechten en nieuw bloedvergieten ten gevolge zal kunnen hebben. Parijs, 26 Nov. (V.D.) Naar verluidt, is heden een commissie gevormd, bestaande uit lord Cecil, Briand en Madariaga, die een be6luit inzake het Mandsjoerijsche con flict met de beide betrokken partijen moe ten uitwerken. De verzoeningsgezinder hou- Uipg van China wordt verklaard door druk, welke van Amerikaansche zijde is uitge oefend. Dawes heeft dr. Sze te verstaan gegeven, dat het mogelijk was, dat een overeenstem ming buiten den Volkenbond niet zou kun nen worden bereikt. De Japansclio vertegenwoordiger heeft den secretaris-generaal medegedeeld, dat de ontruiming van Tsitsikar door de Japan- sche troepen den 24 November is begonnen. Een „koninkrijk" Mandsjoeiije. honden, 27 Nov. (V. D.) Gouverneur Yoean Tsjin Kai heeft gisteren te Moekden opnieuw met kracht geöischt, dat het ko ninkrijk Mandsjocrij zal worden uitgeroe pen met de kroning van ex-keizer Poeyi tot koning. Hij motiveert dezen eiscli met. de verklaring, dat het Mandsjoerijsche volk niet rijp genoeg is voor den republikein- schen staatsvorm. Da Japanners makan zich op nieuw van aan stad meester, Londen, 27 Nov. (V. D.) De Japansche troepen zijn Hsinminfoe ten W. van Moek den aan den spoorweg Moekden—Peking binnengetrokken. Zij hebben de Cliineesche politie ontwapend en allo Cliineesche auto riteiten voorloOpig in het gebouw van de kamer van koophandel in arrest gesteld. Van Japansche zijde wordt beweerd, dat zij te Hsinminfoe een Cliineesche organi satie hebben ontdekt, die steun verleende aan maarschalk Tsjang Hsoe Liang. Onlusten te Tientsin. Lon de li, 27 Nov. (H.N.) Naar de bladen melden, is het gi6teren te Tientsin weder tot ernstige onlusten gekomen, die door ontslagen Cliineesche soldaten in het Clii neesche stadsgedeelte veroorzaakt werden. Uit do Japansche concessie werd het vuur op de opstandelingen geopend. De Chinee- zen trokken zich eerst terug, nadat 30 gra naten afgevuurd waren en de Cliineesche wijk door machinegeweren onder vuur ge nomen was. De Japansche consul heeft zijn regeering dringend om versterkingen ver zocht. Voorbereidingen zijn getroffen om GOOO Japansche onderdanen te doen ver trekken. Ook de troepen der Italiaansche concessie, die eveneens bedreigd werd, moeten aan het gevecht hebben deelgeno men. De strijd om Tsjingtsjen. Londen, 27 Nov. (H.N.J. Volgens een be richt uit Tokio is vandaag een kabinets raad gehouden, waarin de minister van buitenlandsche zaken, de minister van oor log en de chef van den generalen staf ver slag hebben uitgebracht met betrekking tot Mandsjoerije. Sjidehara, de minister van buitenlandsche zaken, gaf een overzicht van de onderhandelingen te Parijs. Naar gemeld wordt, zullen de militaire operaties tegen Tsjingtsau niet gestaakt worden, om dat, naar beweerd wordt, de Japansche stellingen door do Cliineezen aangevallen zijn. Do Japansche militaire overheid ver langt de vrije hand, als de stad door de Chineczen niet vrijwillig wordt ontruimd. OORLOGSDEMONSTRATIES TE SJANGHAI. Nieuws gevechten nabij Moekden. M06kou. 27 Nov. (V. D.) Volgens alhier uit Sjanghai ontvangen berichten vond te Sianghai een groote demonstratie plaats, waaraan door 10,000 personen, meerendeels studenten en arbeiders, werd deelgenomen. Nadat verscheidene philippica's tegen Ja pan waren gehouden, vertrokken 1000 stu denten, die in militaire uniform waren, per trein naar Nanking. Zij eischten van de regeering een oorlogsverklaring tegen Japan. De studenten eischten bovendien, dat de gouverneur van Mandsjoerije, Tsjang Shoe Liang dient te worden afge zet en bestraft, omdat hij den Japanners niet genoeg tegenstand hoeft geboden. Te Tientsin vonden ernstige onlusten plaats in het Chinecsche gedeelte der stad. Gevluchte Chineescho soldaten waren in j opstand gekomen, -waarop de Jaoanschei concessie het vuur op hen opende. Nadat het Chineesche deel onder maclilnegeweer- vuur was genomen, konden de insurgentcn verspreid worden. Ook de troepen der Ita liaansche concessie, die door de opstande lingen bedreigd waren, zouden aan den 6lrijd hebben deelgenomen. In de nabijheid van Moekden kwam het tot nieuwe gevechten tusschen Japanners en Cliineesche bandieten. De Japanners hebben versterkingen naar liet toonee van den strijd gezonden. De aanval zou volgens Japansclio berichten van Chi neesche zijde begonnen zijn. Weg met den wedloop der bewapeningen P a r ij s, 26 Nov. (H.N.). Te Parijs is van daag een particuliere internationale ontiva- penlngsbetooging geopend door lord Robert Cecil, die in zijn toespraak de deelnemers uitnoodigde hun wenschen ten opzichte van de ontwapening duidelijk te formulee ren, aangezien de wereld de ontwapening dringend noodig heeft. Mevrouw dr. Lüders deed een beroep op do vrouwen van de ge- heele wereld, om mede te werken tot be vestiging van den vrede en tot bet geloof in den vrede, aangezien slechts op deze ivijze een herhaling van de ramp van een nieuwen wereldoorlog kan worden voor komen. Tot de sprekers, die verder het woord voerden, behoorde ok de Nederland- sche staatsman, mr. Limburg en Politis. Parijs, 26 Nov. (V.D.). Prelaat dr. Schreiber wees op het ontwapeningscon gres op hot pessimisme, dat in do wereld lieerscht en dat zijn voornaamste oorzaken vindt in den wedloop der bewapeningen en het wantrouwen. Alles wat gedaan is en bereikt is voor de beveiliging en verster king van don vrede, dreigt verloren te gaan, wanneer den loerenden oorlogsgoden niet een beslissend gedeelte hunner wapenen wordt ontnomen. Wanneer de Volkenbond wordt betrokken in het algemeene wan trouwen en de stemming van pessimisme, dan is dat hoofdzakelijk, doordat zijn ont wapeningspogingen tot dusverre zonder practise!) resultaat zijn gebleven. Ofschoon Briand bij het toetreden van Duitschland in den Volkenbond vijf jaar geleden heeft uitgeroepen: „Weg met de kanonnen, weg met de geweren!" is het aantal van oor- logs- en moordwerktuigen van alle soor ten steeds nog gestegen. Dit feit trekt, het meest de aandacht bij de luchtbewapening. Do ontwapeningsconferentie van bet vol gende jaar moet op de bewapeningsvacan- tie een vergaande bewapeningsverminde- ring laten volgen. Er kan met betrekking tot de ontwapeningskwestie niet langer tweeërlei recht voor de staten gelden. De grondgodachlo van den Volkenbond is daarmede in strijd. I-Iet gevoel weer op vas ten grond te staan.-de veiligheid, kunnen wij slechts bereiken, wanneer wij de ont wapening, de algemeene en gelijke ontwa pening van alle volkeren, 6nel en ingrijpend verwerkelijken. Fraasche opvattingen scherp gekritiseerd. Veel bijval vond de rede van den Bel gischen afgevaardigde Roilin, die de Fran- sche veiligheidsthese scherp aanviel. Alle inspanning zal vergeefsch zijn, wanneer de regeeringen voortgaan wapenen op te sta pelen. Rolliit viel ook de Fransclic verte genwoordigers op dit congres scherp aan, zeggende, dat uit hun midden de bewering was voortgekomen, dat Frankrijk ontwa pend had. Zoolang Frankrijk vasthoudt aan de inzichten en beweringen, vastge legd in liet Fransche memorandum in de ontwapeningskwestie, bestaat, er geen ern stige en eerlijke samenwerking. De Fransche afgevaardigde Pierre Cot verklaarde, dat liij het in tegenstelling tot het officieele Fransche standpunt- volko men eens was met Roilin. Ais nieuwe Fran sche formule voor zich en zijn vrienden stelde Col de stelling op: „Veiligheid door ontwapening, vederkeerige ondersteuning en arbitrage. Herziening der onuitvoerbaar geworden verdragen". PETROLEUMS RAND IN T GEBIED VAN MORENI. Boekarest, 27 Nov. (V.D.) In het pe- troleumgebied van Moreni is wederom een bron in brand geraakt; door de explo- deerende gassen werden zes arbeiders zwaar gewond. De aangerichte materiecle schade bedraagt ongeveer 10 milhoen lei. HET AUSTRALISCHE PARLEMENT ONTBONDEN. Londen, 26 Nov. (V.D.) De Australische gouverneur-generaal heeft het aftreden van het kabinet en de ontbinding van het huis van afgevaardigden goedgekeurd. De nieu we verkiezingen voor het parlement en de helft van den senaat zullen op 19 December plaats vinden. IN AMERIKA- New-York, 27 Nov. (V.D.) Volgens Wil liam Green, den voorzitter der American Federation of Labour bedraagt het aantal werkloozen in de Ver. St. op hot oogenblik meer dan zes milliocn. coupe de laagste prijzen UTRECHT AMERSFOORT IEIST LANQESTR. 35 TEL. 308 Arnh. weg 32 Tel. 1069 Om lijsten van platen en portretten. Passepartouts en ovale lijsten. Gelijke rechten voor allen bepleit Now-York, 27 Nov. (IT.N.) Grandi beeft voor do Foreign Policy Association een rede gehouden, die» door den draadloozen omroep over het geheele land is uitgezon den. I-Iij behandelde daarin het vraagstuk der ontwapening en verklaarde, dat het in strijd met het rechtsgevoel is, dat enkele naties tot ontwapening voor altijd ver plicht zijn, terwijl andere onbeperkte vrij heid hebben om zich te bewapenen. Slechts op den grondslag van gelijke rechten kan de samenwerking van de volken worden opgebouwd. Grandi erkende, dat veiligheid voor de ontwapening noodig is, doch absolute vei ligheid is niet te verkrijgen, zoodat deze ook niet geëischt mag worden, aangezien anders van ontwapening geen sprake kan zijn. Rio de Janei ro, 27 Nov. (V.D.). De bekendo Amerikaansche piloot Bert Hink- Icr is eergisteren in zijn centje uit Nata» in Brazilië gestart om over den Atlanti- 6Chen Oceaan naar Senegal (Wcst-Afrika) tc vliegen. Sedertdient heeft men niets meer van hem vernomen. LOONSVERLAGING IN ZWITSERLAND. Z r i c h. 27 Nov. (M.N.). Het streven tot loonsverlaging in Zwitserland komt vooral in de schoenenindustrie tot uitdrukking. Na een staking van zeven weken is het loonconflict bij de Allschwiller-fabriek ge ëindigd met een overeenkomst, waarbij de loonen 10 tot 15 verlaagd worden. Een staking te Wald is cveneen? met een loon6- \crlaging van gemiddeld 10 geëindigd. Voorts is bij de Bally-fabriek door onder handelingen een verlaging van 10 tot stand gekomen. DE VACATURE-DR. L. J. VAN HOLE. In de vacature van dr. L. J. van Hoik is beroepen tot predikant bij de P.emonstrant- sche gemeente te Utrecht, ds. N. Blokker, thans perdikant bij de Remonstrantschc ge meente te Vlaardingen. GEEN FEESTWEEK MEER IN UTRECHT. In de gisteravond gehouden zitting ven den gemeenteraad van Utrecht is met 10 tegen 16 stemmen een voorstel-Vermooten- Nahitizen aangenomen om det raadsbesluit tot het instellen van een feestweek. in te trekken. Vóór stedmen de c.-h., de a.-r. en de s.-d. FILMLIGA Onafhankelijk TOOI ftimLnn -t. maandblad N e w Y o ï- k, 27 Nov, (V.D.). In hel ge bied van de Zuni Mountains in New Mexico verkeert een troep van 1300 Indianen, die in dit gebied bezig waren met het oogsten van noten, in nood. doordat de, troep werd overvallen door hevige sneeuwstormen. Ne gen Indianen zijn doodgevroren en de ge- heeie troep bedreigt hetzelfde gevaar. Een ruiteratdeeling is naar de Zuni Mountains vertrokken met een hoeveelheid hulpmid delen als dekens, levensmiddelen, enz. Londen, 27 Nov. (V. lil verhand met de jongste verzwakking van de positie vin het pond sterling spreekt de Financial News de uit Parijs afkomstige beweringen tegen, dat deze veroorzaakt zou zijn door het opknopen in Engeland van buitenland sche deviezen. Een dergelijke handelwijze zou, volgens het blad. in een tijd als deze. nu door aile omstandigheden het pond ster- "ing het toch al zoo zwaar te verantwoor den heeft, al zeer onwaarschijnlijk zijn. Het is een feit, dat bijvoorbeeld gisteren Frankrijk de voornaamste verkooper van ponden sterling is geweest. Aangezien in het verleden Fransche vorkoopen dikwijls in verband stonden met politieke gebeurte nissen, is liet niet moeilijk thans verband te ontdekken tusschen het verkoopen van ponden sterling en de komende herstelcon ferentie. De Daily Herald spreokt eveneens als zijn meening uit, dat de val van het pond veroorzaakt is door nieuwo Fransche ver koopen. Hiervoor waren drie redenen aan wezig. De eerste was, dat Frankrijk Enge- land's houding hij de komende onderhande lingen wil beïnvloeden. Ten tweede is de Fransche regeering onrustig geworden dooi de tarievenpolitiek van Engeland en ten derde zouden de Fransche banken verwach ten, dat zij binnenkort in moeilijkheden zouden kunnen komen, waarom zij zooveel mogelijk liquide gelden in hun bezit willen hebben, Else Ury.' Benjamiauetje an haar Poppen. Vrij voor Ne derland bewerkt door Stella Mare: geïllustreerd door Freddie Langelaar. Uitgave van I-Iolkema Waren- dorf's üitg. Mij. Amsterdam. JVelkc kleinen zullen niet willen lezen of zullen zich willen laten vertellen van het kleine Poppénmoedertje, dat niet leven kan buiten haar poppen en om zich heen een apart wereldje schept? En als een echte moeder heeft zij ook haar lievelingen, haar uitverkorene! De kleinen zullen -zich zelf hier terug vinden. Het geheelis bijzonder aardig; de plaat jes zijn zeer keurig, waarvan enkele in kleur. A. D. Hildebrand. Kabont.r Kandat. Uitgave van Hol- kerna Warendorfs Uitg. Mij. Amsterdam. Het is van algemeene bekendheid dat bij een verhuizing er heel wat uit de hoeken en gaten kan komen. Zoo ook liicr. Kabou ter Kandat kreeg op een goeden dag een opruimingswoede en daar zijn deze verha len aan to danken. Het bock bevat van allerlei, zoowel van menschen als \an die ren. Wam Heskes illustreerde liet boek op aardige wijze. Truus Eygenhuysen. De Zonneschijn. Uitgave G. B. van Goor en Zonen's Uitg. Mij. 's Gravenhage. Dit boekje geeft een verhaal, waarvan wij er al zoovele hebben, n.l. het door brengen van een vacantie door een clubje meisjes. Het boekje is niet onaardiger dan de op dit gebied bestaande. Nans van Leeu wen teekendo er ecnige illustraties voor. Disrcnvertellingsn, uitgave van J. B. v. Goor en Zonen lc;Gouda. Bij de uitgevers G. B. van Goor.cu Zonen te Gouda zijn een viertal aardige kinder boekjes (geïllustreerd) verschenen. Het zijn: ,.Het boek van Waf-waf"; van de poes; van Teddy de bee" en van de olifant. Deze boekjes, welke ieder in een aardig omslag zijn gevat, zijn duidelijk van druk en eenvoudig om tc lezen, daar de letter grepen der woorden door 6treepjes van el kaar zijn gescheiden. Aardige teêfceningeiv verluchten den tekst. Voor kleinen, die pas beginnen tc lezen een leuk en leerzaam bezit. Kathrien wordt soldaat door Adricnuo Thomas. Roman ui: Elzas-Lotharingen. Geautoriseer de vertaling van J. G. Lobel. Er ven J. Bijleveld, Utrecht. Een roman dien men kan rangschikken onder de oorlogsromans, doch die daaron der een zéér bizondere plaats inneemt. De inhoud speelt zich niet in de hel der slag velden af. doch voor het grootendeels te Metz waar Kathrien-Andricnne Thomas een combinatie die we bij d'zen in dag boek) orm geschreven roman tot op zekere hoogte wel kunnen wagen den weerslag van den volkerenstrijd heeft kunnen obser veeren. De schrijfster geeft buitengewoon frissche en oorspronkelijke dagboeknotities van een jong meisje, aanvankelijk nog .uit de neu trale zénc der eerste liefdesbeviitdingen, la- Zooals men weet wordt liet vroegere or gaan van de Filmliga op eenigszins andere basis voortgezet. Het eerste nummer van dit nieuwe maandblad onder redactio yau mr. ffcholte. Jordaan, dr. Ter Braak en dr. Otten is thans verschonen De 'omslag laat een geestige fotó-moritage zien van Paul Schuitema. Ujt de inleiding van Scholte bjijkt het volgende: ,.Di' tijdschrift zal de filmkunst verdedi gen op een constructieve en een positieve basis. Wij rnéénen dit echter alleen te mo gen, en ook alleen te kunnen doen door een volledig recht, voor te behouden op een onafhankelijk standpunt én een per soonlijk oordeel. In het neerschrijven van dit oordeel laat de redactie haar medewer kers, laten de redacteuren elkaar de- alge- heele vrijheid, overtuigd als wij, zijn, dat tenslotte alleen een strijd der meeningen, een verantwoord opstellen van liet individu- eeie standpunt zal kunnen bijdragen tot een gezuiverde „openbare meening" tegenover de openbare kunst van de film en, in laat ste instantie, lot verheldering en steun van belangstellenden en belanghebbenden Ware de filmindustrie hier en elders, w-are het bioscoopleven in ons land de laat ste jaren niet zooveel verbeterd, dat wij over film kunnen praten zonder daarmede hen, die in de film handelen, terstond voor het hoofd te stootcn, dan zouden wij dit tijdschrift niet. hebben losgemaakt van de vereeniging, die haar naam draagt. Waren wij niet overtuigd, dat door een zich meer en. meer zelfstandig ontwikkelende bios- coopcritiek in de dagbladen, door de rucht baar geworden uitingen van het publiek in en buiten de bioscoopzalen, het getal san hen, die van bioscoopbezoekers filmliefheb bers geworden zijn, een openlijk, beroep op aller medewerking .wettigde, dan zouden wij de wederuitgave van „Filmliga" op rui meren grondslag niet hebben aangedurfd. De lezer zal in dit tijdschrift zeer uiteen- loopende meeningen verdedigd vinden. Een wederwoord staat hem eteeds \rij. Essay en critiek zijn tenslotte slechts bedoeld om de eigen meening aan die van anderen te toet sen. Mogen er zelfstandige mceningen ge noeg zijn om dit tijdschrift te plaatsen in het brndpunt eener eerlijke filmbelangstel ling en het, gestuwd door een actieve lezers groep, die plaats blijvend te doen innemen, die men tot dusverre openliet: de plaats van eerste en eenig tijdschrift in ons land ter verdediging van de filmkunst Menno ter Braak brengt het „phaenómeen Tuschinsky" tot zijn juiste proporties. Ver der artikelen van Jordaan, Close-Up, Otten, Nico Rost en Johan Huijts. Ook is er een rubriek officieele mededec lingen der Filmliga. Typografisch is het blad uitnemend ver zorgd, en de foto's zijn scherp afgedrukt. Voor hen, die in de autonome flimkunst toekomst zien, is dit blad een welkome ver schijning ter uit het tragische tijdperk van den we reldoorlog, waarin „Kathrien" zich opgeeft voor den Rooden Kruisdienst op het Metzer station, waar die dienst tallooze troepen transporten te erzoi^en krijgt, welke, vooral in de eerste twee jaren van den oor log, dio deze roman bestrijkt, zingend naar het front gaan voor den „frischer tintl fröhlicher Klief" om er later veelal als eui hoop menschelijke ellende vandaan te ko men. Kathrien is als Lotliaringsclis Duitschgezind, doch niet geborneerd, inte gendeel, en met evenveel mededoogen als voor den landgenoot vezorgt ze den Frajt- schan krijgsgevangene, een mooie trek. die niet al hare collega's eigen is, en het is geen wonder dat hoe langer boe meer de oorlog voorsclirijdt haar blik critischer en spotzieker wordt en de aureool om vele na- tioale leuzen al spoedig bij haar verdwijnt. Heigeen Adrienne Thomas Kathrien iaat icrhalen omtrent liet oorlogsgebeuren in Motz. ö.a. de vele felle vliegeraanvallen, die deze stad van Franschen en Engelschen heeft moeten verduren, wijst er wel op dat dit op eigen waarneming berust, en ver leent dezen boeienden dagboekroman nog Ie meer waarde Een bezoek, gedurende liet tweede oor logsjaar, aan Berlijn, waar men van vlie geraanvallen of ander oorlogsleed dan nog geen last goliad heeft, en volop nog in ge not leeft, wekt bij Kathrien diepen weerzin legen den geest van de bevolking vau Duitschiand's hoofdstad, en na eenige da gen is ze weerin het geteisterde Metz te rug. Kathrien heeft een geliefde aan bet front, die haar met zoovele andere vrienden ont valt, en naast de beschrijving van haar we- dervaren op het Metzer Centraal station, waarin ondanks alles nog zoo dikwijls heerlijke humor gewevon is door pijnlijke oorlogsrelazen,is door dit geheele boek heen diep ontroerend de angst dio het hart •an dit Lotharingsche vueisjo verteert over het lot van den aangebeden jongen man, die. nadai. blijkens z'n brieven, zijn gevoe lige natuur reeds is ontwricht en onderge gaan in het inferno der raenschonteerende volkerenworsteling. het loven verliest als gevolg eener ernstige verwonding. En dat is dan ook de genadeslag voor het"anders zoo moedige, heldhaftige en bruischend- vi'ale meisje. Haar veerkracht is gebroken en in een naschriftje dpor een vriendin laat Adriciïne Thomas haar dood aan longont steking vermelden. Het is slechts hel leed van ééne, dat ons hier verhaald wordt. En zoo waren er rall- iioenen.-.t-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 17