I AMlERSFOOffiTSCIH DAGBLAD IJMUOVISCHHANDEL H. GLASTRA Co. N.V. Zaterdag 28 November 1931 -DE EEMIANDER" 30e Jaargang No, 1S1 TWEEDE BLAD NATIONAAL CRISISCOMITE Binnenland UIT DE STAATSCOURANT NU EENS iets bijzonders met St. Nicolaas ORIGINEEL - SMAKELIJK - NIET DUUR Vraagt inlichtingen in den ALLEEN? Utrechtschestr. 40-40A-4 0B Tel. 92 I ESSENCES VOOR BORSTPLAAT A. v. d. WEG LANGESTRAAT 23 tel. 217 DIEFSTAL EN HELING VAN ASPIRINE Misbruik van vertrouwen V erkoopingen DE G00ISCHE TOLLEN Vragen aan den minister UW HORLOGE WILLEM GROENHUIZEN - AMERSFOORT Het Kostbare Meesterstukje Oproep aan het Nederlandsche volk Het Nationaal Crisis-Comité, op initiatief van Ilaro Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana ingesteld, heeft zijn taak aanvaard Hare Koninklijke Hoogheid is opgetreden als eere voorzitster van het Comité, terwijl het Haro Majesteit de Koningin behaagd heeft. Hoogst Derzelver naam als Bescherm Vrouwe aan het Comité te verbinden. Een crisis van ongekende hevigheid, uit gebreidheid on duur teistert het economisch en maatschappelijk leven, teistert ook ons land, veroorzaakt slooniis on stilstand in het bedrijfsleven, werkloosheid en armoede in menig gezin. Een ruim veld van hulpbetoon staat hier ter bearbeiding open en steun dient te v.or den geboden aan degenen, die buiten hun schuld tengevolge van de buitengewone omstandigheden behoeftig zijn geworden, of dreigen ten onder Ie gaan. I-Iet Comité tracht dit doel zooveel moge lijk in samenwerking met bestaande organi saties te bereiken. Zeer vele landgenooten zouden hiertoe kunnen medewerken en do helpende band toesteken. Landgenooten helpt. Uw hulp kan niet gemist worden. De Overheid draagt (hans reeds millioe- nen bij. Laat do offerzin in vroegere moei lijke lijden betoond, U tot voorbeeld strek ken. Het Comité erkent, dat do tijden voor geven niet gunstig zijn. maar voor velen, zelfs voor degenen, dio thans in materiaelen zin hebben verloren, blijft het afstaan van een bijdrage ten behoeve van hen, dio het noodigste missen, mogelijk, en do beteekenis eener gave is grooler naarmate het ge brachte offer meer gevoeld wordt Het Comité aanvaardt zijn laak in het vaste vertrouwen, dat liet beroep op de offervaardigheid van het Nederlandsche volk niet (evergeefsch zal zijn. I-Ioe ernstig do naaste economische toe komst ook moge zijn, de daaruit ontstane nood zai grootcndecls golcenigd kunnen worden, indien het overgroolo deel der land genooten, naar ieders vermogen, het Comité steunt. S VAN C1TTERS, voorzitter. K, J. FRKDERIKS, algemeen secrelarls. Le Administratie van dit blad is gaarne bereid giften in ontvangst te nemen. Bij* dragen kunnen ook gestort worden op on re postgirorekening no. 47911, onder vermelding van „Crisissteun." Firma's die een zeker bedrag beschikbaar willen stellen, te leveren in goederen in nature, kannen dit eveneens bij ons blad opgoven. Bij Kon. besluit Is benoemd tot officier in do Oranje Nassauordo B. H Bertels to Am sterdam. Bij Kon. besluit is de beer Chang Kuo Wai erkend en toegelaten als consul van China te Semarang, voor do gewesten Mid- den-Java en Zuider- en Oosler-Afdeeling van Borneo. Bij beschikking van den minister van Fi nanciën is de ontvanger der directe belas- tinge nenz. C. I. Everhardt verplaatst van het kantoor Hillegom naar het kantoor Hoorn. Bij Kon. besluit is in de Commissie tot de zaken der Protestantsche kerken in Nederlandsch Oost- en West-Indië benoemd tot vice-president ds. J. II. Grottendieqk, lid dier commissie en tot lid de heer W. J. A. C. Bins, gewezen lid en adjudant-secretaris van bet Bestuur over de Protestantsche ker ken in Nederl.-Indié. Bij Kon. besluit is benoemd bij het reser- vc-personeel der landmacht tot reservé-offi cier van gezondheid der tweede klasse de artsen J. Schaap en C. P. II. Deman. Bij Kon. besluit is eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den reserve- officier van gezondheid der eerste klasse dr J. C. Martens, en aan do reserve-officieren van gezondheid der twecdo klasse A. F Rijsbosch, J. G. Kijlstra, A. G. Reijers, J. Odinot, G. J. Berlijn, dr. T. Bast, allen van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht en zijn benoemd: met ingang van 18 Decmeber 1031 bij het personeel van dien dienst tot officier van gezondheid der eerste klasse de officie ren van gezondheid der tweedo klasse F. Nieuwenhuis; b. bij het reservepersoneel der landmacht bij bet personeel van den geneeskundigen dienst tot reserve-officier der eerste klasse, die der 2e klasse J. A. T. Hermans, K. Keu- nen, D. Bos, F. van Beursen en II. R. Hef ting. Bij Kon. besluit is toegekend de zilveren eere-medaille der Oranje-Nassau-orde aan J. Kortenbroek, meesterknecht-stoffeerder bij rle N.V. L. P. Smulders' Meubelfabriek te Breda, cn de bronzen eercmedaillo aan G. van den Heuvel, tabaksortoerdcr bij de firma Peletier cn Philips te Zalt-Bommcl, en aan F. K. Kerstene. zetter bij de N.V. A. W. Sijthoff6 Uitgeversmaatschappij te Leiden. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester van Lemstcrland J. H. Slump. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot plaats vervangend lid der Kamer van Toezicht over notarissen en candidaatnotarissen te Leeuwarden rar. M. J. P. D. baron van Ha- rinxraa thoe Slooten, kantonrechter te liee renveen. Bij Kon. besluit is op.zijn verzoek met 1 Maart 1932 eervol uit den zeedienst ont slagen de officier van gezondheid le klas J. Ris; bevorderd tot luitenant ter zee le klasse die der 2e klasse J. G. A. Veerman en A. H. I. Kramers, lot luitenant ter zee 2o klasse die der 3e kla&se E. Dankmeijer, L. I. van der Veen, A. van Miest en J. P. A. Dekker, tot officier-vlieger le klasse die der 2e klasse M. F. Eikerbout en tot luite nant ter zee 2e klasse bij de, Koninklijke Marine-reserve die der Se klasse bij die reserve F. H. Knottenbelt. E. Bucno de Mcsquita, J. A. L. Kcssler cn J. II. A. Schmier. 3 VERSCHILLENDE SMAKEN VOOR EEN GULDEN In totaal 2200 buisjes vermist Amsterdam, 27 Nov. In October van dit jaar vermiste men in het magazijn van een groothandel in pharmaceutische artike len een grooie hoeveelheid aspirine. Bij conlióle werden ecnige pakjes aange troffen in de tasch van een jeugdige werk ster. Bij onderzoek bleek, dat zij de aspirine gaf aan haar verloofde, een jong, werkloos arbeider. Deze verkocht de gestolen waar cn verteerde het geld. Heden had het tweetal zich resp. wegens diefstal en heling te verantwoorden voor de Vierde Kamer der rechtbank. Zij bekenden volmondig. Vanaf Juli had het meisje de diefstallen gepleegd; hoeveel zij gestolen had wist zij niet. Geld had zij nooit van haar verloofde ontvangen, wel hadden zij samen de opbrengst verteerd, hoewel zij oorspronkelijk het plan hadden meubelen aan (e schaffen voor hun aanstaand huwe lijk Uit de verklaringen van den chef van den groothandel bleek, dat er in totaal 2200 huisjes aspirine werden vermist. Oorspron kelijk had men aan een fout in de boekhou ding gedacht, bij nauwkeurige contröle bleek de diefstal; in de tasch van het meisje werd aspirino gevonden. De inkoopsprijs van de aspirine was ruim 900. Do moeder van het meisje had get. aan geboden do geleden schade met 2 per week te vergoeden. Eonige getuigen verklaarden nog aspirine van den tweeden verd. lo hebben gekocht, hij had gezegd voor Iemand anders oen fail lieten boedel op te ruimen. Do Officier van Justitie mr. Van Dulle- men achtte de teniaste gelegde feiten be wezen. I-Iet meisje, een werkster, had en „vertrouwenspositie" en heeft daar mis bruik van gemaakt. Spr. eischte 8 maan den gevangenisstraf, waarvan vier ruaan den voorwaardelijk. Tegen den jongen eischte spieker negen maanden gevangenis straf, bovendien heeft verd. nog een voor waardelijke straf te goed. Uitspraak 11 Dec. GELDLEENING LEIDEN. Leiden, 26 Nov. De gzmeentcraad van Leiden heeft hedenmiddag na een geheime zitting besloten tot het aangaan van een geldleening, groot 2.000.000 tegen een rente van 5 pet. en een koers van 98,S bij de Am- sterdamsche Bank en de Rotterdamsche Bankvereeniging, af te lossen in 5 jaar. Naar wij vernemen is tot het aangaan van deze leening besloten met het oog op enkelo andere leeningen, welke moesten worden afgelost, doch waarvan vernieuwing niet mogelijk was gebleken. De rentevoet dezer leeningen was \eel lager dan die der thans gesloten leening, onder andere was er een bij met een rentevoet van 2 pet PRINSES JULIANA NAAR DEN HAAG. Apeldoorn, 27 Nov. I-I.K.H. Prinses Juliana is hedenmiddag to half twee per auto naar den Haag vertrokken voor het winterverblijf der Kon. Familie in do Re sidcnlic. DE MOORD TE ZUIDBROEK. Den dader op het spoor? In de moordzaak le Zuidbroek, waar, naar men zich herinnert, in den morgen van 2S Augustus j.l. de wed. Molanus en haar zoon vermoord zijn gevonden, schijnt eenige klaarheid (9 zijn gekomen Door den commissaris van de recherche to Groningen zijn aan den rechter-commis- saris te Winschoten, die met het onderzoek belast is, belangrijke mededeelingen go- daan, die sterke aanwijzingen bevatten te gen een bepaald persoon, die thans wegens een ander misdrijf in do gevangenis te Groningen verblijft, In het belang van het onderzoek kunnen verdere mededeelingen niet worden gedaan. (Msb.) NOOD VAN DEN TUINBOUW IN NOORD-HOLLAND. Instelling eener provinciale commissie van onderzoek. Gedeputeerde Staten vanNoord-Holland hebben een voordracht ingediend tot hel instellen van een commissie, welko tot taak zal hebben: a. een onderzoek in ie stellen naar de toestanden en omstandigheden, welke van invloed zijn op of samenhangen rnet bet landbouwbedrijf on het tuinbouwbedrijf in Noord-Holland; b. aangaande de resultaten van dit on derzoek aan Gedeputeerd© Staten rapport uit to brengen; e. daarbij aan te geven, in'hóeverre dê bedoelde toestanden 011 omstaudighoden aan den bloei van het landbouw- én tuin bouwbedrijf in Noord Holland in den weg staan en welko maatregelen eventueel met medewerking van het provinciaal bestuur naar haar oordeel genomen zouden kunnen worden en bezwaren uit den weg te rui men, om dien bloei te bevorderen. Aan Gedeputeerde Stalen (e verzoeken de leden der commissie aan te wijzen. I11 de toelichting tot deze voordracht zeg gen Gedeputeerden, dat do commissie zich zal moeten bezig houden met alle aangele genheden, die met den bloei van dit bedrijf in verhand staan, zooals de grondprijzen, het pachlvraagsluk, het vèilingwézen, het credietstelsel en het vervoerwezen. Ook het distributievraagstuk (marktwezen) zal rie aandacht der commissie moeien heb ben. Eemnes. Dinsdag 1 December, n.m. uur, in café Eeraland, verkoop van een boerderij aldaar en van een perceel grond aan de Boschlaan te Blariuum. Soestdijk. Dinsdag 22 December, wm. 10 uur. buitenplaats ..Colenso" aan do Vredebofstraat, verkoop van een inboedeL Hei uitblijven van den Rijkssteun, noodig voor de opheffing "s-G r a v e n h a g e, 20 Nov. Door den voorzitter van de Tweede Kamer zijn heden aan do Regeering medegedeeld de volgen de ingediende vragen van den heer Kete laar aan den Minister van Waterstaat: 1. Is de Minister bereid mededeeling ts doen van de overwegingen, op grond waar van kort geleden door hem afwijzend is be schikt op het door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland in het vorig jaar aan de Tollencommissie toegezonden verzoek tot verleening van een bijdrage uit het Rijks wegenfonds ten behoeve van do opheffing van de vier tollen op de wegen Kaarden— Huizen en HuizenBlaricum? 2. Is het den Minister bekend, dat uit deze beslissing ernstige moeilijkheden voortvloeien, omdat de belanghebbend» streek en de provincie, die reeds ruime bedragen hebben toegezegd, niet verder zul len kunnen gaan en aldus,wil men'de we gen niet geheel laten vervallen, het weer instellen der lollen onvermijdelijk schijnt? 3. Is do Minister niet van meening, dat het zeer te betreuren valt, dat, terwijl van elders ruime bijdragen zijn toegezegd, het uitblijven van Rijkssteun noodwendig ten gevolge moet hebben, dat een viertal tollen zal herleven, le meer nu art. 32, sub" 6, der Wegenbelastingwet den weg aangeeft, om in gevallen als dit te voorzien? i. Is de Minister bereid zijn standpunt ten aanzien van de bovengenoemde tollen, waarvan de afschaffing voor het verkeer van het grootste belang ie, nader te over wegen en na le .gaan, of de gevraagde medewerking van het Rijk niet alsnog op eeriigerloi wijze zou kunnen worden ver leend? GECOMPLICEERD AUTO-ONGELUK. Timmerman zwaar gewond. Donderdagmiddag heelt in de Vrouwe- 'straat to Vlissingen een ernstig ongelük plaats gehad. Een timmerman was aan den voorgevel van een huis bezig met werk zaamheden, toen een auto kwam aanrij den Naast het huis stond een handwagen, waartegen de auto aanreed. De timmerman geraakte daardoor bekneld tusschen den wagen cn den muur van het huis. Do nian werd zoo ernstig getroffen, dat hij iri zeer bedenkelijken toestand naar het gasthuis moest worden overgebracht. Donderdagavond was zijn toestand nog van dien aard, dat hij niet kon worden verhoord. fs Uw vriend Gij vertrouwt erop. Gij moét er ook op kunnen ver trouwen. Te loet komen Immers Heeft vriendschapsbanden verbro ken, en zaken geruïneerd. Koopt daarom voor St. Nlcolaas-geschenk een ZENTRA HORLOGE. Een ruime collectie betrouwbare horloges, In smaakvolle uitvoering vindt U bij Het leven te offeren is dikwijls plicht, doch ook het leven te wijden is deugd. Uit het Engelsch door Mej. C. M. G. do W. 49 Hij ging zitten op den stoel tegenover haar, met een kalm en opgewekt gezicht, als een model-gastheer. Heel aardig van u op zulk een donke ren, misiigen avond te komen. Het was eer dan de woorden zelf, die Ju- lie noopten verklaring te geven van haar koet. Zij deed het, maar wel wat onhandig, een beetje „zenuwachtig". Maar voordat zij er toch over ging precies te vertellen waar om zij gekomen was, zorgde ze wel het pakje ergens neer le leggen, zoo ver moge lijk buiten zijn gezichtskring, en aan den kant van haar eigen stoel. U heeft mij den vorigen keer gezegd het was haar onmogelijk te maken lat haar stem niet cenigszlns beefde dal u een model noodig had en dat mijn haar juist do kleur had, die u zocht. Ja, zeker! riep hij lachend. Uw haar Is prachtig. En kwam een enthousiaste klank In zijn stem. Het is de kleur, die Ik noodig heb. Hij liet een blik van bewonde ring langzaam over haar gaan. En wat haast van evenveel belang is, u heeft zulk een massa haar! Ja, ik heb dik haar, zei Julie en ze deed haar best even luchthartig te spreken als hij. Het is zeker wei van belang voor een schilder om een model (e hebben met lang en dik haar. Dat zal waar zijn I Toen hij haar van terzijde aankeek, eenigszins met een schuin oog, scheen zijn toon wel eenigszins to ver anderen; en toen stond hij vlug op en wss geheel model-ga6theer. Ik vrees, dat ik u niet veel kan aan bieden Ik heb niets anders dan whisky. Als u mij een oogenblik wilt e.vcuseoren, dan zal Ik even een ander glas halen. O neen, dank u, niet voor mij, zei Julie dadelijk. Zij was heel moe en voelde zich el lendig, maar ze had een goede opvoeding gehad en wist hoe het hoorde. De gastheer was een weinig verbaasd over haar heftigheid. Hij had er plezier in Hij keek haar goed aan met een paar merk waardige, kleine dóch bij elkaar staande oogon, die nu evenmin in Julie's smaak vie len, zelfs minder dan toen zij hem Jen eer sten keer ontmoet had. Nu, wilt u dan een sigaret?? F.r zijn heel onschuldige en zachte bij. En hij bood haar een doosje aan. Julie bedankte eveneens voor de sigaret op dienzelfden onrustigen (oon, die hem deed glimlachen en zijn blik maakte haar nog zenuwachtiger. Niet, kom ga nu wat op uw gemak zitten. Trek den stoel maar wat dicht bi] het vuur. Zij bedankte hem met een stem, die wel wat gemaakt klonk, zij kon er niets aan doen en gaf hem de verzekering, dat zij het warm genoeg had. De gemakkelijkheid cn vlotheid van zooeven tvas geheel verdwe nen; zij kreeg iets angstigs, een gevoel of er ergens een gevaar verborgen was, ech ter zonder eenige reden. Maar de toestand op zich zelf was wat verontrustend, of schoon mr. Keiler tot nu toe niets gedaan had om haar onbestemde vrees te wettigen, ot nu toe was hij beleefd en aardig gewest; maar Julie, hoe weinig wereldwijs ook, bad een soort ingeving, haar sexe eigen, en dat gevoel beheersclite baar. Zij begreep dat er achter die vriendclijkhcidjes meer verbor gen kon wezen. En toch was zij hem dank baar op dit oogenblik: zo had behoefte aan zorg en koetering na alles wat was vooraf gegaan. Toen mijnheer Keiler weer in zijn schom melstoel ging zitten, een paar met-r van haar van daan, begon Julie een gevoel van matheid, dofheid te krijgen. De warmte van het vuur, het lamplicht, de klank van czn bijzonder rustige stem waren voor haar een soort van tooverdrank, tets bed velmonds. Hoe op haar qui vive zij was tegen gevaar, het was aan den invloed van dat a'les weeretand te bieden. Zulk een toestond was zeer gevaarlijk, want zij gaf zich z-»'.ve op genade en ongenade over aan een man. die vrijwel een onbekende voor haar was; maar wat moest zij kiezen?? Hindert een pijp u niet? De beleefde stem uit den stoel tegenover haar was niet bepaald ironisch; alleen maar be'. ••efd en vriendelijk, toch sidderde zij; 't was of zij op zij den drempel stond van een avontuur: hoe gemakkelijk kon zulk een vriendelijke toon tot iets andei's overgaan. O neen, ga uw gang, ik kan er be3t te gen. Weer trachtte zij den juisten toon aan te slaan, maar haar lach, dien zij niet kon bedwingen, klonk heel onnatuurlijk. Een minuut lang misschien zat mijnbeer Keiler stilzwijgend le rooken. Toon zei hij met een zachte stem: Uw haar is mooi, bepaald heel mooi! Julie mompelde wat zenuwachtig, dat zij blij was dat te hooren. En u heeft haar, dat weet u niet. Ik heb het op het oogenblik heel erg noodig. Dat het zoo dik ie, is haast even veel waard als de kleur. Reikt het niet haist lot uw middel als u het los maakt? Julie antwoordde niet zonder ©en gevoel van trots, dal het een heel otnd over haar middel viel. Prachtig! zei mijnheer Keiler lachend. Dat le nu juist iets wat ik noodig heb. U zou een prachtige Andromeda wezen. Julie had den naam van An Irnmcda nooit gehoord. Zij had veel van Dickens gelezen en ook wel wat van George Eliot en zij herinnerde zich ook wel stukjes vit Shakespeare, die ze op school uit het hoofd geleerd had, maar haar smaak ging nu juist niet uit naar litteratuur. Zij beweerde alles van Andromeda af te weten, maar wat mijnheer Keiier loen verder zeide, bewees wel, dat hij niet om den tuin geleid was. Hij had haar doorgrond. Julie merkte dat ech ter niet Zij is het ideaal van den schiller. Een klassiek onderwerp. Ik houd zelf ook veel van klassieke onderwerpen. Zij herinnerde zich Juffrouw Preese. het vereerde hoofd van do school voor Middelbaar Onderwijs, waar zij een jaar op school geweest was. Ja, ik ook. Mijnheer Keiler s stem klonk heel voldaan. Dat is prachtig. U schildert zeker geen klassieke onder werpen, zei Julie, als poging om bet ge sprek over klassieke kunst viort te zetten. Weder keek mijnheer Keiler liaar aan met oogen, die haar nu wel wat nsng maakten. Neen, zei hij, ze zijn zoo grootsch en zoo diep. En zoo redeneerde hij voort met een zekeren eerbied. Juiie luisterde met meer aandacht, in haar geheele wezen dan zij zelf vermoed de. Het was heerlijk een man van mijnheer Keller's beschaving zoo te hooren spreken. De stoel was heel gemakkelijk en het deed haar zoo goed bij zulk een lekker vuur te zitten I Het was of haar zenuwen tot rust gebracht werden als door een drankje; het gevoel van gevaar begon te verminderen. Ik vermoed, zei mijnheer Keiler op een rriendelijken en rustigen toon, die haar des te meer kalmeerde, ik vermoed; dat u al bègint te gewennen aan dat gevoel van „ten voeten uit", nietwaar? Ofschoon zl] nog absoluut niet had begre pen. wat hij met die uitdrukking had be doeld, vond zij het niet verstandig haat- onwetendheid te bekennen. Ja ja, ik geloof het ook. En met een zwakke poging even joviaal en vroolijk en intiem te zijn als hij, lachte zij luide. Prachtig I zei Adolf Keller. U is een goed gebouwd jong meisje. Hij dronk een slokje whisky. Uitstekende schouders. Een goed figuur. Goed ontwikkelde buste. Alles net zooals het hoort. Zij kreeg een kleur bij de opsomming van al die dingen. Al was het dan een schilder en een heer, hij beschouwde je toch zoo eenigezins als een hond of een paard. Ik zal een scherm voor u klaar zetten. En dan kunt ge u gereed maken. Hij nam nog een slokje en stond vroolijk op. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5