Vrouw enjVtode i DE MOF. r Meer en meer worden pogingen aangewend om de mof, een der be koorlijkste attributen van het dames toilet, weer in de mode te brengen. Haar doel is tweeledig; ze dient om de verkleumde vingertoppen te ver warmen, maar is ook een heerlijke bergplaats, indien ze tenminste groot genoeg is. Sedert haar ontstaan heeft de mof al verscheidene veranderingen onder gaan. Nu eens zag men ze in reusach tige afmetingen, waarin de draagster behalve hare handen, ook nog haar schoothondje in mee kon dragen, dan weer waren de gangbare modellen lang en nauw als een kokertje of wèl rond en wijd als een tonnetje. Men verhaalt, dat men ten tijde van de overdreven wijde japonnen in Pa rijs pogingen in het werk stelde om bonten moffen af te schaffen en ze te maken van fluweel, brocaat, laken of zijde. Roodwollen japon met als eenige garneering kleine in gestikte plooitjes Ensemble van zwar: wollen stof met Hermelijn kraag en manchetten. Hieronder wordt en wit crêpe de chine blouse gedragen De wanhoop van de zijde der bont handelaren was groot en zij belegden een vergadering, waar zij besloten den beul op het schavot te laten verschij nen met zijn handen in een laken mof; dit hielp en uit de gegoede kringen verdween de mof. De bonthandelaren behaalden de overwinning en van dat oogenblik af werden zeer kostbare bontsoorten als hermelijn en sabel gekozen. Tegen het einde der 18e eeuw viel de mode in een ander uiterste en werd de mof onpractisch klein, maar on danks al de veranderingen, die ze on derging, bleef ze steeds in overeen stemming met de kleeding. Vreemd genoeg, verviel de mof weer in belachelijke uitersten. Ook werd ze een tijd lang door mannen gedragen. In vroegere eeuwen werden er zelfs strenge wetten gesteld wat betreft het dragen van moffen en waren de niet- adelijken verplicht slechts een mof van honden- of kattenvel te dragen, ter wijl men de adellijken de vrije keus in de bontsoorten liet. DE BRILLANTEN RING. Hij zat in een café van de groote stad in het verre land, twee dagen sporens verwijderd van Holland. Hel was fel koud buiten. Vastgestampte en bevroren sneeuw lag in de straten. De pekelwagens van de electrische tram reden onophoudelijk bellend door de, ondanks 15 graden vorst, toch nog drukke straten. Het was de gebruike lijke drukte van de wereldstad des avonds bij het uitgaan der kantoren. Maar niets wees er op, dat het in Hol land Sint Nicolaas-avond was. Dat feest kende men hier niet. Wel be merkte men in de winkel-étalages dat 't Kerstfeest spoedig te wachten stond. Donkergroen en rood waren de uitstal kasten getint. Maar nergens was ook maar met ten woord van Sint Nicolaas gerept. Vreemd toch, dat gedrukte gevoel van eenzaamheid, dat Frits van Dalen dezen avond bekroop. Was het niet een speling van het toeval, dat hij juist dezen avond geen afspraak had met zijn vele kennissen hier in de groote, van leven bruisende stad. Juist dezen avond, dat hem een gevoel van melan- colie bekroop bij het peinzen over het Sint Nicolaas-feest, dat hij vroeger, toen hij nog een kind was en later toen hij verloofd was, altijd met zooveel opgewektheid had gevierd, moest hij alleen zijn. Alleen zijn beteekende denken aan voorbije dingen, en deze voorbije dingen waren allerminst van een vroolijk karakter. Sint Nicolaas-avond van het vorige jaar was het pijnlijke gebeurd. Hij was bij Margot thuis. Er was een opgewekt gezelschap bijeen. Vroolijke gesprek ken in een wanordelijke kamer. Dam pende punch-grocs en dichte, blauwe rook van de tallooze sigaretten, die werden weggepaft. Het was een echt ouderwetsche pakjes-avond. Woedend gebel aan de deur. De gebruikelijke groote pakken met meters touw, hectaren papier en decimeters lange rijmen. Oprechte of onoprechte bewondering over al dan niet geslaagde surprises. Margot had prachtige cadeaux gekregen. De mees ten waren van hem zelf geweest. Maar laat in den avond was er een klein pakje gekomen, zonder hartstochtelijk belgelui en zonder groote papier verpakking, bezorgd door een juwelier. Dat kleine pakje onthulde, nadat één touwtje en een stukje papier verwij derd was, dadelijk het geheim. In een keurig doosje lag een ring met een kostbaren brillant. „Voor Margot". Verbazing bij het aanwezige gezel schap. Wie zou dien ring, die minstens vijf honderd gulden waard was, aan Margot hebben cadeau gedaan? Want Frits van Dalen kon, ofschoon hij een goede positie had, zich deze luxe niet veroorloven, dat wist iedereen. En de verwondering, ook op zijn gezicht, wees HARMONIE TUSSCHEN OUDE EN NIEUWE MEUBELS. L>ezelfde tegenstrijdigheid die wij in de mode bespeuren vinden wij ook in de meubels. Eenerzijds de vaak zeer overdreven dracht der pyama's, an derzijds de rokken met haar op een volgende strookjes, die ons aan de cri noline doen denken. Bij de meubelkunst zien wij als nieuwste ontwerp de stalen meubels, terwijl de ouderwetsche nog evenzeer in trek blijven. Alle ouderwetsche dingen, kleeren zoowel als meubels hebben in werke lijkheid echter alleen waarde, als zij een schakel vormen met het moderne volksleven en zijn geschiedenis. Hoe mooi wij b.v. Oud-Engelsche meubelen vinden, stijl Queen Anne, Jacobean, Chippendale e.a. aan onze echte Oud-Hollandsche meubelen ken nen wij voor ons zelf grootere waarde toe, omdat zij met een stuk volksge schiedenis nauw verwant zijn en geven die oude stukken dan ook gaarne een eereplaats in ons huis. Typeerend zijn de meubels, die in sommige streken van ons land nog worden aangetroffen, wij noemen U slechts de Hinloper meubelen en de aan vele oude Friesche binnenhuizen, hoewel er al veel van de mooie antieke meubels en borden uit hun oorspron kelijke omgeving naar elders ver plaatst zijn. Noemen wij hier slechts even die oude slaapkamers, waarin een ledikant stond met houten spijlen, aan de voor- en zijkanten een heidér gesteven strook en liefst aan de zijkanten nog gesteven wit katoenen gordijnen en zijn ouderwetsche heerenbed; kamers waarin ook nooit de prachtige, mas sieve oude kleerkast ontbrak, waaruit bij het openen de lavendel lucht ons nog tegemoet kwam. AI deze oude meubels waren groot en massief en gemaakt voor groote, hoo- ge kamers en meer bestemd om t° die nen, dan wel om te vr-sieren; er sprak een stuk volksgeschiedenis uit en daar om zullen wij met irotsch op hen neer zien. De moderne huizen, met hun lage kleine kamers stellen echter andere eischen aan de meubelen. De geluk kige bezitters van mooie oude meube len vragen zich nu af of er van oude en moderne meubelen een harmonisch geheel gevormd kan worden. moderne kleerkast zou hierbij niet pas sen, daarom worden de kleeren ach ter een gordijn gehangen, in de muur kast, waar de deur uit is genomen. De lange staande spiegel is niet aan stijl gebonden, dus kan in den hoek ge plaatst worden. De met cretonne over trokken leunstoel, waarvan de onder kant een strook heeft is een nieuw model, doch maakt geen moderne in druk door het stemmige patroon, dat wij kozen. Te groot verschil mag er natuurlijk niet zijn, men zal geen passend geheel krijgen, wanneer men in een kamer met antieke meubelstukken de hyper moderne stalen meubels plaatst, maar een meubileering, zooals onze schets U laat zien, gaat heel goed samen. Het ledikant en de tafel, waarop de spie gel staat, zijn beiden ouderwetschj een De moderne huisvrouw zal voor de strook aan den bovenkant en de zij gordijnen van het ledikant geen witte gesteven katoen kiezen, maar hetzelf de cretonne, waarmede de stoel werd overtrokken. Een combinatie als hier geschetst zal oude en nieuwe meubels tot een har monisch geheel kunnen vormen. er wel duidelijk op, dat die ring niet van hem afkomstig was. Margot hulde zich in een geheim zinnig stilzwijgen.... En heel laat dien avond, die na dat pakje wel erg gedrukt was geworden, toen de meesten naar huis waren ge gaan, heeft Firts Margot alleen gespro ken. Het gesprek kwam neer op een biecht van haar kant. De gebruikelijke biecht. Den laatsten tijd was de liefde verminderd. Had zich verwaarloosd gevoeld. De zoon van den directeur der zaak, waar zij werkte, iemand, die het sinds lang met haar meende, had haar gevraagd. Ze had nog niet „ja" gezegd. Maar ook niet neen. Doch nu wist ze, dat het tusschen haar en Frits moest uit zijn. Enkele weken later was Frits van Dalen naar het buitenland vertrokken, om het groote verdriet, dat over hem was gekomen, te vergeten. Ook in den vreemde had hij zich spoedig een po sitie weten te verwerven en langzaam was het verdriet gesmoord. Nu was 't weer Sint Nicolaas-avond. Was het zoo verwonderlijk, dat zijn gedachten teruggingen naar den 5de;: December-avond van het vorige jaar. Dat oude wonden weer open gingen bij de gedachte aan den biecht van Mar got? Frits liet zich een cognac-groc brengen en nog een en nog een. Nu doezelde het wat in zijn hoofd. De scherpe, stekende pijn verdween ten minste, maar de melancolische stem ming bleef. Het was bij tienen nu. An ders nog lang geen tijd om aan naar bed gaan te denken. Maar nu wilde hij slapen, slapen om te vergeten, om zijn melancolie te verdrijven. Op zijn kamer gekomen vond hij een kennisgeving van de post, dat er een aangeteekend expresse-stuk uit Hol land op het hoofdpostkantoor lag. „Een aangeteekende expresse uit Holland, wat zou dat kunnen zijn?" overdacht Frits van Dalen. „Ik ben niets wachtende, en nog wel 'n ex presse". Hij ging weer naar beneden en nam een taxi naar het hoofdpostkantoor, dat dag en nacht, in gelukkige tegen stelling met Holland, geopend was. Zeer nieuwsgierig nam hij het aan geteekende stuk, een klein paketje, in ontvangst. Hoe groot was zijn ver bazing, toen hij als adres van afzen ding, den naam en woonplaats van Margot zag vermeld. Wat had dat te beduiden? In uiterste nervositeit, maakte hij het pakje open. Een ringendoosje. Hoe nu? Angstig lichtte hij het dekseltje op. „De ring met den brillant!" Een duizeling beving hem. Hij moest steun zoeken bij een der lessenaars. Met be vende vingers scheurde hij den bege leidenden brief open. Het oude, ver trouwde handschrift; de steile, eenigs- zins onregelmatige, doch zoo karakte ristieke letters van Margot. Jachtend vlogen zijn blikken langs de regels. Wat had zij hem nu, juist op Sint Nicolaas-avond, mee te deelen. Wat beteekende dien ring, die grievend pijnlijke surprise van het vorige jaar? Na het lezen van den brief, lezen kon men het nauwelijks noemen, ont snapte hem als een juichkreet dat ééne woord, dat een heel jaar lang een mar teling voor hem had beteekend, een marteling, die nu een blijde fanfare was geworden: „Margot". Dien avond laat nog schreef hij twee brieven en verzond een telegram. Het telegram luidde: „Verwacht je vol gende week. Heden gelukkigste Sint-: Nicolaas-avond mijns levens. Brief volgt. Frits." Eén van de twee brieven was slechts zeer kort: „In opdracht van mej. M. S. zend ik U hierbij derf ring terug, welken U haar een jaai] geleden cadeau deed. Na hetgeen tus-j schen U en haar is voorgevallen, zult U wel begrijpen, dat op het bezit var den ring door mej. M. geen prijs meer wordt gesteld." De andere brief, die eerst 's nachts om drie uur ter verzending kwam, was de langste, die Frits van Dalen ooit in zijn leven had geschreven. Thans is Frits van Dalen getrouwd, met Margot. St. Nicolaas is de hoogtij dag van hun leven. En ze lachen hun vrienden en kennissen, die hen onge neeselijk ouderwetsch noemen, harte lijk uit, als ze elk jaar weer pakjes avond houden. KEUKENHOEKJE. Menu van de week. Zondag. Groentensoep, Runder rol-, letjes, andijvie, aardappelen, griesmeel; met vruchtensaus. Maandag. Saucijsjes, Bloemkool, Aardappelen, Wentelteefjes. Dinsdag. Biefstuk, Spinazie, Aardap pelen, Gestoofde peentjes. Woensdag. Klapstuk. Hutspot, Wa tergruwel. Donderdag. Bruine boonensoep. Ge stoofde Boulli, Wortelen, Aardappe len. Vrijdag. Gebakken visch. Bictensla, gebakken Aardappelen. Zaterdag. Koninginnesoep, Stamppot van zoete en zure appels met aard. er mager pekelspek. SINTER-KLAAS-LEKKERS. Sint Nicolaas-avond, avond van sur prises, avond van snoeperijtjes ook. En hoe heerlijk zijn deze snoeperijtjes als ze door de huisvrouw zelf gemaakt zijn! De lekkernijen zullen dubbel lek-! ker smaken, als ze door de gastvrou zelf gemaakt zijn. Wij laten enkele recepten voor De cembér-lekkernijen volgen: Borstplaat. K-: Ingrediënten: 150 gr. suiker, 3 eet lepels water, 1 theelepel borstplaat essence (bij drogist of apotheker te krijgen) of twee lepels koffie-extract of y2 eetlepel cacao. Voor roomborstplaat worden inplaats van 3 lepels water, 2 lepels room en 1 lepel water gebruikt. Breng het water met de suiker aan de kook, laat die doorkoken tot de laatste druppel, die van de lepel valt, in een draadje trekt. Voor koffie-borstplaat wordt de massa nog iets meer inge kookt. Voeg essence of koffie toe, nadat het pannetje van het vuur af is. Laat het stroopje onder goed roeren zoover afkoelen, totdat de suikermassa on doorschijnend is geworden. Giet ze daarna vlug in de daarvoor bestemde (heel goedkoope) borstplaatvormen, die voor ongeveer de helft gevuld moeten zijn, en op een steenen aanrecht moeten staan. Laat de massa afkoelen, zet de vormen daarna op hun kant, zoodaf de onderkant kan drogen. Haal daarna de borstplaat voorzichtig uit den vorm. Voor chocolade-borstplaat moet de cacao direct worden meegekook' Marsepeinkoekjes. Benoodigd zijn 3 ons zoete, ons bittere amandelen. Als men ze even in warm water legt, kan men ze makke lijk pellen. Daarna drogen, enkele druppels rozenwater toevoegen en dan fijn stampen of malen. Drie ons suiker er doorheen. Daarna op een matig vuurtje roeren, totdat niets meer aan pan of lepel blijft kleven. Vervolgens uitstooten op een met meel bestrooide deegplank en de massa tot dikke sta ven rollen. Deze tot schijfjes snijden. Op een met bloem bestrooid bakblik een paar uur in den buitenlucht; daar na in een zwak verwarmden oven ge heel droog laten worden. Appelbeignets. Benoodigd zijn: 250 gr. bloem, een half fleschje bier, 5 gr. zout, 10 zure cppelen; van 250 gr. bloem en 2V£ d.L. bier een beslag maken, dan de rest van 't bier en zout toevoegen. De appels boren en aan plakjes snijden. Deze in het beslag doopen en daarna in een pannetje met heetc reuzel of sla-olie. Licht bruin laten worden. De beignets laten uitlekken op grauw pa pier, ze op een verwarmden schotel leggen en met poedersuiker bestrooien.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 18