HOE BADKAMER EN KEUKEN TE MODERNISEEREN. Dikwijls is de badkamer een koud onaangenaam vertrek, dat met- ge pleisterde muren, n cemenlvloer, één raam en een geverfd bad en wasch- bak is „uitgerust". De veranderingen kosten wel veel moeite en nadenken, maar zijn met weinig geld tot stand te brengen. Een metselaar wordt genomen, die om het bad een steenen muurtje bouwt, zoo dat men op deze wijze een ingemet seld bad, zooals wij in de moderne huizen aantreffen, verkrijgt. Er moet voor gezorgd worden, dat de muur zeer vlak is daarna wordt hij met witte verf bestreken, die ge heel en al droog moet zijn, vóórdat de tweede laag er op kan komen. Als deze nog niet geheel droog is, wordt een kwastje met zwarte verf genomen en hier en daar licht over de vochtige verf gestreken, zoodat men een zeer goede nabootsing krijgt van een inge bouwd marmer-bad. De zinken waschbak was ook niet al te mooi en stak zeer af bij het nieuwe bad, hier omheen wordt nu van gewoon kistechout 'n klein kastje gemaakt, met aan den voorkant twee deurtjes, waar achter allerlei kleine toilet-benoodigdheden op een aan gebracht plankje uit de hand gezet kunnen worden; dit kastje wordt daarna wit geverfd, er boven een spie gel met wit galakten lijst. De vloer wordt bedekt met een aar dig linoleum van blauwe en witte rui ten en een strook van betzelfde lino leum wordt tegen den muur achter het bad bevestigd. De badkamer-gordijnen worden van witte badstof genomen, omdat deze stof het meest geschikt is voor de bak- kamer, daar het bij een warme voch tige temperatuur krimpt noch kreu kelt; een oude keukenstoel wordt afgeschuurd en wit geverid, evenals een eigen gemaakt handdoeken rek. Een aardig gekleurde badmat voltooit het vertrek. Nu komt de keuken aan de beurt en het is een heele toer om de oude gedienstige, die al zoovele jaren hare scepter in dat heiligdom zwaaide, te overtuigen, dat bruine geverfde mu ren uit den tijd zijn en daarbij de keu ken tot een donker somber vertrek maken. De schrik slaat haar dan ook om het hart, als 't de bedoeling is om de muren zachtgeel te maken, even als de keuken, tafel en stoelen, die van ongeverfd grenen hout gemaakt zijn en de sporen dragen van veel jarig gebruik. Het houtwerk van ra men, deuren en planken wordt helder rood geverfd, evenals de glazen kast. die van binnen zachtgeel wordt. In de glazen kast worden de planken belegd met rood en crème geruit zeildoek, evenals de keukenplanten, terwijl de pannen-kastjes als belegging linoleum krijgen. Dit is natuurlijk veel prac- tischer in de bewerking en staat veel gezelliger, dan de kranten, die er voorheen in lagen. Eénmial een kleine uitgave voor de aanschaffing, die ech ter jaren en jaren mee kan en dan, hoe gemakkelijk, nietwaar, even een zeepsopje en daar de planken mede afgenomen en alles is weer frisch! Heel wat frisscher dan die onaan gename lucht van krantenpapier. De gordijntjes voor de keukenramen worden van een aardig Brabantsch ruitje, rood met wit gemaakt, evenals het kleine doekje over de lamp en het keuken-tafelkleedje. Aan den binnen kant van de deuren van de glazen kast worden strakke wit voile gordijntjes gespannen' in het midden bijeengeno men door een rooden band, z.g. zand loopervorm. Ten slotte wordt de vloer belegd met linoneum en onder de tafel komt een cocosmat. - Moderne haatvetsietihg 1 n echt of namaak goud en emaille, waarbij de haar kam past bij de oorringen. MAAKT UW KLEEREN ZELF! Bij wijze van proef stellen wij knippatronen verkrijgbaar van bij gaande japonnen en jurken tegen ver goeding van 0.65 per stuk, welk be drag ons per postwissel of door bij sluiting van postzegels kan worden overgemaakt. Aanvragen worden naar ingekomen volgorde behandeld en moeten geadresseerd worden: Redac trice Vrouw en Mode, Hofzichtlaan 4, Den Haag. No. 7365. Eenvoudige schooljurk voor meisjes van 410 jaar. Voor den leeftijd van pl.m. 8 jaar heeft men pl.m 3 M. stof noodig van 90 c.M. breed indien men lange mouwen wenscht "55 c.M. meer, terwijl voor de garnee- blijven en ons heerlijke, mooie Kerst feest vieren. Het zit toch niet in het groole en in het vele, maar in de wijze waarop wij de kerstgedachte tot uiting trachten te brengen. Wij huisvrouwen hebben hier een bijzondere taak te vervullen, want van ons toch hangt het voor een groot deel af, of er inderdaad een Kerstsfeer in ons huis is, waarbij alle huisgenoo- ten gevoelen, dat er van de komende feestdagen iets uitgaat. We zullen er dus voor zorgen, dat ons huis versierd wordt met den nengroen, kerstklokken en roode lin ten, en dat wij ook de kersttafel feestelijk maken. Tegenwoordig kan men allerlei aar dige crêpe tafefkleeden in de winkels ring 0.50 M. gerekend wordt. No. 7311. Aardige huisjapon voor gezette figuren verkrijgbaar in maat 48 en 50. Noodig 4Y> M. stof van 100 breedte en M. stof in afstekende kleur. No. 7347. Practische japon in de maten 4246. Noodig 4 M. stof van 100 breed en Y2 M. voor garneering. No. 7351. Gekleede japon voor slanke figuren, verkrijgbaar in de maten 4044. Noodig 4 M. stof van 100 c.M. breedte en 0.50 c.M. crêpe georgette voor de kraag en manchet ten. No. 7358 Modern jurkje voor meis jes van 612 jaar. Voor de laatste maat is ongeveer 2Yi M. stof van 1 M. breedte noodig, benevens de gar- neerstof. No. 7354. Badmantel voor meisjes van 414 jaar. Voor een middenmaat is noodig 234 M. badstof van 90 c.M. benevens een koord, dat om het mid del sluit. No. 6383. Meisjesjurkje, voor den leeftijd van 13 jaar; voor een ge middelde maat heeft men 1J4 V/2 M. stof noodig met een breedte van 80 c.M. DE NADERENDE FEESTDAGEN, De Kersttafel. Het mooiste feest van het geheele jaar nadert weer, het feest, dat in den regel de verschillende leden van het gezin te samen brengt, en dat zoo bij uitstek geschikt is voor familie-feést. Rood en groen zijn bij uitstek de kleuren, die wij gebruiken om onze kamers te versieren. Hoe verlangen wij allen, oud en jong niet ieder jaar weer opnieuw naar dat donkere den nengroen, en de vroolijk flikkerende kaarsen. Al zal dit jaar meer dan ooit de grootste spaarzaamheid geboden zijn, laten wij dan toch de traditie getrouw koopen, alsook loopers en vinger doekjes. Leggen wij dus eerst ons tafelkleed, dan komt daar als versie ring een kleiner crepe kleed of icoper met kerstvoorstellingen overheen. Verder woorden hier en daar takjes dennengroen gelegd en komen voor de borden kleine kandelaartjes met kaar sen, terwijl wij zorgen voor larneHa- draden, (dunne glinsterende draden), die hier en daar door het groen komen kijken, dan geeft dit een echt feestelijke aanblik. In het midden prijkt een schaal met sinaasappelen, mandarij nen, glimmend gewreven roode appels en verschillende soorten noten en van daaraf worden naar de vier hoeken der tafel roode linten gespannen. Tusschen de suitedeuren zorgen wij voor een groote krans met 12 kaarsen, die het symbool is van de Heilige Nacht. We nemen hiervoor een kleinen houten hoepel, waarin wij 12 kaarsen houders prikken en omwoelen deze met dennengroen en zilverdraad, dat we op vier plaatsen vasthechten met rood lint. We knippen nu 4 stukken lint: 3 van pl.m. 50 c.M. en één onge veer 25 a 30 c.M. langer, die we aan den onderkant elk op één vierde van den hoepel bevestigen en aan den bovenkant tezamen naaien, met een strik en een takje groen afwerken; aan het langste lint naaien we een gor dijnring, waarmede onze eigengemaak te kerstkrans tusschen de suitedeuren of aan den zolder bevestigd kan wor den. Precies op te geven is de lengte van het vierde lint niet, daar dit afhangt van de hoogte der kamer. Roode- of witte kaarsjes voltooien hel geheel. Ik geloof, dat deze krans heel geschikt is om in de kerstvacantie met de kinderen samen te maken. Eigen werk heeft voor kinderen altijd een groote waarde, vooral als Moeder daarbij helpt. Wil men nog meer versieren, dan verguldt men okkernoten en hangt deze met nog enkele kleine suiker- en chocoladekransjes e.a. kleine dingen aan den krans. De kinderen vinden natuurlijk graag wat op hun bord; 's morgens aan de ontbijttafel vonden ze hun bordje mei noten, een appel, suikerkransjes of andere soeoerijen, een mandarijn en een paar vijgen en een krentenbroodje, maar aan de middagtafel, zorgen wij voor een klein rood zakje met bon bons, die dan tevens voor dessert aan de kersttafel dienen. We nemen wit en rood vloei- of crêoepaoier b.v. 22 bii 16 en vouwen de breede kant dubbel zóó, dat het witte vloei de binnenkant van het zabie vormt en rijgen zij- en onderkant dicht, waarna we het om- keeren, vullen met de snoeperij en met een gouddraadje dichtstrikken. SMAKELIJK ETEN. Een praatje over specerijen. Wat goed smaakt, is alleen daardoor reeds voedzaam, omdat het met graag te gegeten en dientengevolge goed ver teerd wordt. Het is dus van belang, hel eten smakelijk te maken en daarbij be wijzen de verschillende specerijen ons goede diensten. Wij bedoelen spece rijen in den meest uitgebreiden zin van het woord, dus zout en peper, kruid nagelen, notemuskaat, foelie, enz. en ook azijn m.osterd, tomatenpurée en meer dergelijke artikelen, die bij het eigenlijke voedsel worden gebruikt om de smaak ervan te verhoogen. Over het algemeen heeft men bij het inkoopen geen moeite, doch er zijn enkele praktische wenken, waarmee wij onze lezeressen wellicht van dienst kunnen zijn. Zoo kan men de zeer scherpe ge malen mosferd koopen, de minder scherpe ongemalen mosterd of aange maakte mosterd, waaraan reeds azijn zout, enz. zijn toegevoegd. De beste gids bij het koopen van mosterd is de geur. Zoet zuur, z.g. chutney, wordt voor al door Engelsch-Indië uitgevoerd. Men zegt, dat Bombay de meeste chutneys uitvoert, Calcutta de smakelijkste en Madras de heetste. Velen prefereeren zoet zuur boven gewoon zuur en mos- terdzuur; anderen doen gaarne afstand van alle zuur en nemen liever Wor cester sauce, die men in de bekende fleschjes geheel aangemaakt kan koo pen, gebeurt dit niet. Bovendien is dan de kleur lichter. De goedkoopere soorten zijn donkerder van kleur. Een bak steenachtige kleur wijst er gewoon lijk op, dat de fabriek elders gemaakte tomatenpurée heeft gebruikt, inplaats van versche tomaten en wat meer pa prika er aan heeft toegevoegd om de kleur te imiteeren. Door te lang koken wordt de kleur ook donkerder. Wan neer men eenmaal de flesch heeft open gemaakt, ziet men nog duideliiker, met welke kwaliteit men te doen heeft. Wanneer men een flinke hoeveelheid ervan uitgiet op een schoteltje, zal dit bij de goede soorten eerst even op een hoopje blijven staan en geleide lijk uitvloeien bij de goede soorten, terwijl de goedkoopere catsuo snel uitvloeien. Als de catsup lang is blij ven staan, vindt men soms in de hals van de flesch een dikke massa; de kwaliteit is daardoor echter in het ge heel niet achteruitgegaan. Tenslotte nog een woord over de kapertjes, een van de merkwaardigste specerijen van de Europeesche keu ken. De kapertjes zyn de knoppen van een struik die van dag tot dag op het juiste moment worden geplukt en ge conserveerd worden in witte azijn met zout. In de flesschen, waarin men ze koopt, zijn zij reeds gesorteerd naar de kwaliteit; de kleinste zijn de beste. MENU VAN DE WEEK. Zondag: Koninginnesoep, Biefstuk, Doperwten, Aardappelen, Caramelvla. Maandag: Karbonade, Knolraap, Aardappelpuree, Beschuit met bessen sap. Dinsdag: Schapenbout, Hutspot, Ge braden Appelen. Woensdag: Koud vleesch, Gestoof de Prei, Aardappelen, Flensjes. Donderdag: Runderlapjes, Roode kool, Aardappelen, Appelmoes. Vrijdag: Gebakken Schol, Bieten en Andijvie, Sla, Geb. Aardappelen, Wa tergruwel. Zaterdag: Bruine Boonensoep, Var kenslapjes, Peertjes, Aardappelen. RECEPTEN. Tulband. 125 gram boter, 100 gram suiker, 3 eieren, 250 gram bloem, Yi pakje Oetker's bakpoeder, 100 gram krenten en rozynen 50 gram sucade. 1 d.L. melk (ruim). De bloem en het bakpoeder worden vermengd en daarna gezeefd. De boter wordt tot room geroerd met de suiker, daarna worden de dooiers één voor één bijgevoegd, In dit verband wijzen wij nog op de gekruide tomatenpurée, z.g. catsup. De mooiste roode tomaten op het juiste moment geplukt, worden hiervoor ge bruikt en het kruiden geschiedt met zeer veel zorg. Zoo wordt telkens het zuurgehalte van de tomatenpurée be paald en daarnaar de hoeveelheid azijn geregeld, die erbij wordt ge voegd. Een goede catsup is dus een edel product, doch er zijn ook minder goede soorten in omloop. Hoe kan men die onderkennen? Om te beginnen kan men gewoonlijk wel op het etiket, waarop de samenstelling vermeld staat, lezen, of er conserveermiddelen of kleurstoffen in zijn gedaan. Bij de goede en duurdere soorten evenals de bloem, bij kleine hoeveel heden tegelijk, afgewisseld met wat melk als het deeg te stijf wordt. Daarna komen de goed gewasschen krenten en rozijnen en de suca de er bij en het laatst het zéér stijf ge klopte eiwit. De massa komt in een ingevette tulbandvorm en wordt onge veer drie kwaitier of één uur in den oven gebakken. Men overtuige zich of de tulband gaar is, door er met een breinaald in te prikken, die er geheel en al droog uit moet komen. Is het gebak wat bekoeld, dan be stuiven wij het flink met poedersui ker.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 18