G. van DUIN BISSCHOPSWIJN BRILLEN Fa M.R N 00S1ERVEEN JUWELIER Tel. 888 OPTICIEN Steeds voorradig de nieuwste modellen in NIEUWE WONINGEN VAN GOED WONEN Weinig luxe maar veel comfort 't Weef huis" TER LENIGING VAN DE ARMOE PREDIKBEURTEN TELEFOON 15CO Agenda VOOR ONZE HUISVROUWEN Langestraat 42 Tel. 77 Goedkoope en duurdere uitvoering. De eerste zes van het complex van 63 aan de Seringstraat zijn gereed gekomen y> STc-Vepi VA* UAC. NLAAH 16 Telefoon 380 Nieuwe sorteering KUNST LEDER EN HOUTWERK, AARDEWERK. KOPER EN TINI AMERSFOORTSCHE KUNSTKRING. Abonnementsconcert van Wanda Landowska. Wat wisten en konden we dertig, veertig jaar geleden van de vroeg-achttiendo-eeuw- sche componisten? Wo zaten toen nog mid den in den strijd tusschen voor- en tegen standers der Wagncr-muziek, waarbij de voorstanders meer en meer dc overhand kregen. Het groote publiek, dat zich door Wag ner's heroïek liet medesleepen.'had een af godische vcreering voor dezen meester. En de steeds kleiner wordende kring van mu- zick-1 lefhebbers, voor.wie Wagner's disso nanten een gruwel waren, begreep niet, dat do door l.ern bedreven zonden tegen de wet ten der muziek-theoretici binnen ccnige ticn- tailer jaren door heel wat krasser omver werping van pile fundamenteels theorie zou worden gevolgd. Doch, waar aan do zijde der scheppende kunstenaars het modernisme hoogtij vierde, ontstond hij een deel der reproducoerende artislen als een soort reactie den drang hun kennis van de haast vergeten werken der oude meesters te verrijken en het publiek met de schoonheden der ultra-klassieke mu ziek te doen kennismaken. En zoo zien we inter on meer de namen der componisten uit den lijd van Bach en daarvódr op de programma's verschijnen. ilameau, Couporin, Purcell, Schütz, Bu.vte- huile en zooveel andoren, die we nauwolijks of in het geheel niet kenden, komen meer en meer op den vrorgrond en hervinden dc waardeering waar ze recht op hebben Een der grootste voorvechters voor dc her leving van deze in vergetelheid rakende kunst is Wanda Landowska. Mét groote, door haar volledig overtuigd-zijn gekwook- to energie heeft ze zich aan haar taak het opwekken van belangstelling voor do oude clavecimbel-composities, gegeven. Als ras-artiste begreep zij, dat de voor dit instrument geschreven muziek alleen tot haar volle recht kon komen, wanneer ze, niet als tot dusverre gebruikelijk op een piano, doch op oen clavecimbel werd ver tolkt- Daar echter geen enkel der bestaande instrumenten voor bespeling in aanmerking kwam, liet ze door den bekenden piano-fa- bnkaot l'ieyel een clavecimbel bouwen, dat zooveel mogelijk gelijk was aan do zeven tiende eeuwsche modellen. En als een waar apostel is ze met haar wonderinstrument rondgetogèn én heeft door haar schitterend spel muzikaal Europa veroverd. Het stemt ons tot dankbaarheid dat we ook in Amersfoort gclogcnheid gehad heb ben van dé door deze hoog-begaafdo artiste geboden kunst te genieten. Met stille be wondering en ontroering hebbon we geluis terd naar haar spel, dat klinkt als een ge loofsbelijdenis. Met devote overgave open baart ze aan haar auditorium een wereld van onvermoeide schoonheid. Wij weten niet wat we het meest in haar spel bewonderen moeten, dc fijne smaak, waarmede zij aan deze subtiele muziek het welnigje nuancee ring geeft, dat het verdragen kan, de vol maakte register-techniek, waardoor een ver bluffende menigvuldigheid van klankkleur bereikt wordt, do kernachtige en toch soe pele aanslag of de keurige wijze, waarop ze aan ieder uitgevoerd nummer een tel kens varleerend eigen cachet on stijl weet te geven. Dit is nu eens kunst met een zéér groote K, waartegenover ieder kritiek be hoort te zwijgen. Do stad onzer inwoning is de laatste ja ren veel gegroeid. Aan allo zijden zijn hui- j zcncomplexen verrezen van allerlei soort. Een van de wijken, welke het snelst in om vang zijn toegenomen is zeker wel het Soosterkwartier, dat zoo goed als een aan gesloten ketting van woningen vormt tus schen de oudo stad en Blrkhoven. Snel zijn daar honderden woningen gebouwd en nog verrijzen er steeds nieuwe complexen. Deze dagen zijn van het complex van 63 woningen van do bouwvereeniglng Goed Wonen alhier aan de Seringstraat, Gouds- blocinstiaat en Primulastraat gereed geko men. Wij waren gisteren in de gelegenheid om dc gereed zijnde woningen ontworpen door den architect G. Adriaans te bezichtigen. Opvallend is het hoe de architect zich bij het ontwerpen van dit hulzencomplex één vraag voor oogen heeft gehad, n.l. Hoe krijg ik op dc kleinst mogelijke oppervlakte een aantal woningen, dat met de geringste kosten de grootst mogelijke utiliteit en het meeste comfort bledf? De heer Adriaans is orin geslaagd om op een betrekkolijk kleine ruimte een wo ning te zotten, welke het allernoodzake lijkste bevat voor een arbeidersgezin een flinke hulskamer, een kamertje voor de kinderen, een keuken en een schuur be neden, benevens één groote slaapkamer en 2 kleinere boven en oen zolder, terwijl bo ven op een portaaltje nog een waschbak is. hetgeen voor de huisvrouw een gemak is bij het schoonhouden der slaapkamer. Bo vendien heeft men nog een balcon aan de achterzijde van het huis, dat uitziet op de iuinen, welke op een gemeenschappelijke inrlj uitkomen. liet schilderwerk is uitgevoerd in hard blauw en oker-geel. In tegenstelling met andere woningen van deze soort zijn do bovenkamers recht opgetrokken, waardoor hot hinderlijke spits tooloapcn der wanden is vermeden. Het foit, dat velen hun woning op even oneconomische als on-aesthetischc wijze in richten is aanleiding geweest, dat men één woning heeft gemeubileerd, zoodat men kan zien wat er met betrekkelijk bescheiden middelen van zoo'n huisje is te maken, i Doze „modelwoning"' in de Seringstraat is heden ter bezichtiging opengestold. Voor dc I inrichting heeft men de medewerking go- i kregen van de meubelfabriek L OW. te Oos terbeek, van de weverij. De Ploeg te Bèr- geyk, voor welke laatste de heer Adriaans verschillende ontwerpen voor gordijnstof fen heeft vervaardigd, terwijl de firma Kort land! uit Zeist, die do clectrische installa ties voor deze woningen heeft geleverd, verschillende llchtornamentcn heeft ge ëxposeerd. Men heeft do kamer gezellig, doch een voudig ingoricht, waarbij vooral een een heid van architectuur naar voren is ge bracht. Het behang is zonder allerlei fraaie bloemmotieven, doch rustig ef fen van kleur gelaten met een enkel stukje moderne muurtooi aan den wand. In de slaapkamer staat een eenvoudig ameublement, terwijl van het benedenka- mertjo aan de straatzijde een werkkamer- tjo is gemaakt, boewei het eigenlijk do be- dooling is, dat dit vertrekje wordt Ingoricht voor do kinderen. Met con breede schuifdeur kom.t men van dit vertrekje in de huiskamer, zoodat men niet eerst door deze kamer behoeft to gaan naar een ander vertrek, waar eventueel bo- zoekers ontvangen moeten worden. De keu ken is practisch ingericht met goede vocht» vrije keukenkastjes en een glazenkast, ter wijl er tevens boven de gootsteen een warm waterinstallatio is gemonteerd. De gasfa briek heeft er thans een gasfornuis geëx poseerd, hoowel er ook gelegenheid is om een gewoon fornuis te plaatsen. Direct aan sluitend aan de keuken vinden wo oen gc- metsoldo schuur, waarin zich het toilet be vindt. Boven op de kamertjes zijn gecombi neerde hang- en legkasten aangebracht. Het geheel is dus practisch ingericht. De architect uitto ons zijn tevredenheid over dc correcte wijze, waarop do aanne mer, do heer Batenburg on do opzichter, do heer v. d Brink, hun taak hebben uit gevoerd. Voor de huizen vinden we nog kleine tuintjes, zoodat onze stad weer een com plex aardige woningon rijker is geworden. Aan het slot. gaf de kunstenares in een keurig Fransch causerietje een uiteenzet ting van den bouw en de technische mo gelijkheden van haar instrument. Bedriegen wo ons 'niet, dan heeft Amers foort de primeur gehad van een dergelijk ongebruikelijk tocgiftje. Het welverdiende succes, dot ze er mode inoogstte zal wel een prikkel vor haar zijn ook elders het pu bliek op deze wijze in te lichten. SCHWERZEL. SCHOUWBURG AMICITIA. De opvoering van „Mijnheer Lamberthier". Wij maken er onze lezers nog even op attent, dat de termijn voor het nemen van plaatsen voor de vor retelling van „Mijn heer Lamberthier" op 23 dezer Maandag a.s. wordt gesloten. Aangezien het thans nog niet zeker is of de voorstelling voortgang zal kunnen vinden, is het aan te bevcicn zich vóór Maandag nog op fe geven. Hedenmorgen zijn de woningen door ver schillende autoriteiten en gonoodigdon be zichtigd. Alvorens hiertoe werd overgegaan had In het clubhuis op het speelterrein een I korte bijeenkomst plaats, waarin de voor zitter van Goed Wonen, dc heer J. van Doorn, een kort inleidend woord sprak. On der de aanwezigen merkten wij o.m. op den burgemeoster mr. J. C. graat van Randwljck, de wethoudors Veis Heyn on Noordewier, den gemeentesecretaris, direc teuren van gemeentebedrijven, leden van den dienst van bouw- en woningtoezicht, vorschillendo raadsleden, den heer Lain- beck uit Utrecht namens den Nationalen Woningraad, de heer Baan namons V. V. V alsmede afgevaardigden van 't Nut, van de HuisvrouwonverèeDiging, van de Soc.-Dem.- en van de Chr. Vrouwenclub, benevens den architect, den aannemer en de opzichters van het bouwwerk. De heer Van Doorn wees erop, dat deze woningen deel uitmaken van het zesde complex van Goed Wonen. Deze nieuwbouw is evenwel bijzonder, omdat daarmede bin nen twaalf Jaar 563 woningen van do vor- ceniging zijn tot stand gekomen, waardoor Goed Wonen de grootste bouwverecniging in onze stad en een der grootstcn in den lande is geworden. Spreker ging voorts na wat Goed Wonen gedurende haar twaalf jarig bMlaau heeft tot stand gebracht om er daarna do aandacht op te vestigen, dat steeds het principe is een zoo goed moge lijke woning voor een zoo laag mogelijkcn prijs te leveren. De heer Van Doorn bracht vervolgens dank aan den oud-directeur van Gemeentewerken, alsmedo aan den oud- wethouder Ruitenberg, de aannemer en het opzicht hebbend personeel. Dunk werd ook gebracht aan den architect Adriaans, die do hooggespannen verwachtingen niet heeft teleurgesteld, terwijl tenslotte nog even ge wezen werd op de stichting van het club huis. Na deze inleiding werd een rondgang go- maakt door hot woningcomplex, waarna dc gonoodigdon zich verzamelden in het Volksgebouw, waar nog door enkelen hel woord werd gévoerd. Hierop komen wij in ons blad van Maandag nog nader terug. Ook te dezer stede is een sub comité van het Nat. Crisis comité opgericht Evenals in andere 6teden is ook in Amersfoort een 6ub-comité van hot Natio naal Crisiscomitó opgericht. Dit comité be staat uit dezelfde personen, welko voor 3 jaar zich hebben beijverd voor de hulpver- leening der armlastigen in onze gemeente Hierin hebben zitting: Ir. Th. W. L. Baron van Heemstra, voor zitter; C. J. van Beek. M. H. Cohen, mr. S van 't Eind, H. B. Fortmann, J. G. A. Meeuwsan; B. Noordewier, J. F. dc With. Daadwerkelijke steun is toegezegd door de dames Dollemangeb. Wcbrmeyer, Kn- gelberts—geb. Adama, van Hengelgcb. Busselman, Hooggeb. Muydcrman, Hul6t geb. Ubbens, de Jong Schouwenburg— geb. Parker, Klaargeb. Roeper, Schreu- dergeb. Nijland, Wenckebachgeb. Dree selhuys, van Wessum—geb. de Munk, Zicd- ses des Plantesgeb. Krijger, cn do hoe ren A. A. v. d. Berg, II. Bierman, D. L. Bol leman, B. T. Bremer, R. v. d. Burg, J. C. J v. Dijk, H. Haspcr, L. Herschel, C. de Jager S. W. Melchior, ds. li. Tcerink, en R. J v. d. Veen. Reeds eenige malen werd het dool van het alhier gevestigde comité voor hulp in bijzondere omstandigheden in de plaatse lijke pers uiteengezet. Hot comité, beoogendc het lenigen van armoede in bijzondere omstandigheden (voor zoover onze gemeente betreft), heeft, daartoe door den Burgemeester aange zocht, gemeend, tciv einde zooveel mogelijk versnippering te voorkomen, op te moeten treden als plaatselijk subcomité van het Nationaal Crisis Comity- Dienovereenkom stig word besloten, dat.'het comité thans met zijn werkzaamheden zal aanvangen in samenwerking met het N.C.C. Vanzelfspre kend wordt biervoor oen beroep gedaan op do liefdadigheid van onze medeburgers. In afwachting van een te houden collecte kunnen thans reeds bijdragen gestort wor den op rekening van het comité bij de N.V Gelder9chc Crcdictverceniging, alhier (giro no. 74907), welke zich hiervoor beschikbaar heeft gesteld. HET NIEUWE ADRESBOEK. Dc chef van hot bureau bevolking alhier verzoekt hen. die een verandering van be roep willen opgeven en besturen van ver- eenigingen, die wijzigingen hebben onder gaan, dit ten spoedigste te zijner kennis te willen brengen in verband met dc samen stelling van het nieuwe adresboek. UITDEELING VAN SOEP. Een mooi voorbeeld. De electri8che modelsiagerlj „De Kei" in de Utrochtschestraat heeft besloten steun te verlcencn aan hen, die daaraan behoefte hebben; zij heeft daartoe oen origineel plan beraamd. Dinsdagmiddag a.s. zal tusschen drie en vijf uur aan haar zaak een uitdee- ling plaats vinden van erwtensoep met kluif, bestemd voor alle armen en workc- loozen uit onze stad. Het voedsel zal worden bereid door den chef-kok van hotel „de Witte", waarvan de directie medewerking heeft toegezegd voor dezen sympathieke» daad. Wij twijfelen er niet aan of ook deze vorm van steunver- lecning zal gaarne door dc belanghebben den worden geaccepteerd. KALENDERS. De levensverzekering-maatschappij Nill- my te 's-Gravcnhage zond on6 een zakka- lender van keurige uitvoering en handig formaat. Waar er ook voldoende ruimte is gelaten voor hot maken van aanteekeningen zal het in 1932 nog goede diensten kunnen bewijzen. Amersfoort. Zondag 13 Docembei. Ned Horv Kerk. St. Joriskerk. 10 uur: Dienst. 6 uur: Ds. Pannebakkci'. Nieuws Kerk 10 uur- Dienst. 6 uur: Dienst. F.mma Kerk 10 uur: Ds. Pannabakkor. 6 uur: Dienst Bothal kerk. Geen Klnderkerk Gasthuiskerk. 10 uur: Dienst. Wiikgebouw Monnikenpad 10 uur: Kinderkcrk. Gebouw „Het Sluisje." 10 uur: Kinderkcrk. Vrijz Hervormden. (Lutbcrnchc Kerk) 7 uur: Ds. Dikboom. Remonstrantsche Kerk. 10uur: Dr. Miedema, Doopsgezindo Gemeente. iO'/i uur: Ds. Hylkema. Evang Lulherache Kerk lO'/i uur: Ds. do Jongh. Geref. Kerk (ZuidsiDgcL. 10 uur: Ds. Schouten. ó'/i uur: Ds. Popma. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat;. 10 uur: Ds. I'opina. b'/i uur: Ds. Schouten. Geref Kerk in Herst Kerkverband. 10 uur: lis. v. d. Brink. 5 uur: Ds v. d Brink. Christ Geref Kerk. 10 uur: Ds de Groot 5'/. uur: D«. de Groot. Vrije Geref Gemeente. 0>< uur: de heer W. H. Blaak van St. Filipsland. 5 uur: dc heer \V. H. Blaak. OudKath. Gemeente ('t Zand 13). 10 uur H Dienst Universce'e ivr.'dienst (Soefi beweging). Gebouw der Theos. Vereen. 11 uur: Dienst; onderwerp: „Wilskracht." Vrije Kath Kerk (Hegentesaelaan 21). (Theos Loge. Hegenteeseiaan 21). 8 uur: Verpers en Lof. Leger des Hells (Langestraat 91). 10 uur Dienst 3V, uur npeniuchtsamenkomst 7 uur OpentuchisamenkomsL 8 uur Verlossingasamenkomst. Christian Science ('t Laantje 3). 10J4 "ur Eng Dienst De Amersfoortsche Bergkapel. (Theos. Loge). 10jé uur: Spreker de heer D. Crommelin. BUITEN GEMEENTEN. Baorn en Eembrugge. 10 uur: Ds. Adrian.. 6 uur- Ds. Kievit. Barneveld. 0\< uur: Ds. Batelaan. 5 uur: Ds. v. d. Berg vitn Amersfoort. Hoevelaken. 9!i uur: Ds van Boven 2 uur: Ds van Boven Hoogland 10 uur Ds Warners. Loosden. lOjJ uur: Ds. Hofstede. Nljkerk. 9f; uur: Ds. L. v. Mastrift le Harderwijk. 2 uur: Ds. van Melle. 3 uur: Ds. W. L. Mulder. ScberpenzeeL 10 uur Ds Waïmolts. 6 uur: Ds. Warmolts Soest. Kerk 10 uur: Ds. Grocnevold. 6 uur: Ds. van Schaick. Emmakerk. 10 uur: Ds. van Schaick. 6 uur: Ds. Groenevold. Soestdijk. Vrijz. Godsdienstigen. Geen dienst. Soesterbeig. 10 uur: Ds. Tuinslra. 6 uur: Ds. Tuinstra. De Vuorsche Geen opgave ontvangen Woudenberg. 9j< uur: Ds. Klomp. 6 uur: Ds. Klomp. BURGERLIJKE STAND. 11 December. GEBOREN: Albertus, z. van Lucas van den Berg en Alberta Filsktc. OVERLEDEN: Margarctha Engel, oud 61 jaar, echtgenootc van Johannes Arnoldus Jekel; Aric Buis, oud 38 jaar, echtgenoot van Johanna Veenendaal; Johanna Elisabeth Christine Mispelblom Beijer, oud 80 jaar, cchtgcnoote van Christiaan Livtus Laan. D a ge 1 ij k s City Theater Westsingel 7. Vertooning van „Show of Shows." Rembrandt Theater. Langestraat. Vertoo ning van „Verbroken Ketenen." Museum Flehite, Westsingel. (Uitgozon lord des Zondags). Theosofische Bibliotheek Gebouw Theos Vcreenlglng Rogentessclaan. lederen dag van 6S uur. Openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal cn Bibliotheek, Muurhuizen 9. R K Leeszaal. Nieuwstraat 24. Vredesblblnlheek, Arnhemscheweg 50 Leeszaal Handelsregister. Arnh. weg 23 12 Dec De Valk Feestavond Frïeeehe Club 12 Dee Markthal Inst. v. Arbeidersontw Filmavond. 8 uur, 13 Dec Theosof. Loge. Samenkomst „Amorsf. Bergkapel." Spreker ds. D Crom melin lOj? uur. KoffletafcL Ilam. Middagtafel: Kalfsvleeech. Spercieboonen. Bananen in bessensap. 11 Dec. De Valk. Lezing Nat. Jongeren Verbond. 8 uur. 15 Dec. „Arosvorde." Cursus Instituut v. Arbeidersontwikkeling. 8 uur. 15 Dec. Theos Loge Genootschap Neder land Frankrijk Conférence door L« uis Réau over „Bourdelle", met lichtb» elden. 8 uur 16 Dec De Valk Zilveren Jubileum Schil- dersgezellenbond 16 Dec. Gouden Jubileum Tehub voor Militairen Receptie in het Tehuis. 3—5 uur. Nieuwe Kerk: Openb. samenkomst. 8 uur. 17 Dcc. Bijeenkomst in het Tehuis. 11. 1, 3 en 8 uur 18 Dec. Feostelijke vergadering in het Tehuis. 8 uur. 19 Dec Do Valk Uitvoering Mandoline club 19 Dec Amicitia Brann's Marionetten theater. Kerstspel voor den Protestanten bond voor de Zondagschool. 4 uur. (School kinderen: 2 uur). 19 Dec Amicitia. Kerstspel Paul Brann's Marionettentheater. 8 uur. 19 Dec3 Jan. „de Poth." Amersf. Kunst kring Schilderijententoonstelling W. B. Tholen. 20 Dec. Amicitia. V.V.S.-Unie, derde film ochtend. Opvoering van „De generale Lijn." 23 Doe. „Amicitia," N.V. Rotterd Hof- stadtooneel. Opvoering van „Mijnheer Lam' berthler." 7J4 uur. 163 2. 5 Jan. Dc Valk. Uitvoering Rijkskweek school. 9 Jan. De Valk. Uitvoering „Eensgezind heid." 11 Jan. Amicitia. Amersf. Kunstkring. Xed.-Ir.d. Tooneel (Cor Ruys'i wMijn zoon Etienne." 8" uur. 12 Jan De Valk. Lezing Nederl. Reisver- eeniging. 15 en 16 Jan Dc Valk. Uitvoering van de „Stom des Volks." 19 Jan. Do Valk. Uitvoering Jonge Oud Kath. Vereeniping Neercassel. 23 Jan. Do Valk. Uitvoering lïuygen en Wéssel. 30. Jan. Do Valk. Feestavond Zangver. „Mendelssohn." UTRECHT. 12 Dec. Stadsschouwburg. Ver. Rotterd. Hofstadtooneel. opvoering van „De Patriot" (abonn. 3e serié). .7% uur. 13 Dec. Stadsschouwburg. Kon. Ver. Het Nederl. Tooneel. „Hoe zalig als de Jongens- kiel" S uur. 14 Dec. Gebouw voor K. en W. Abonne mentsconcert Wanda Landowska. 8 uur. 14 en 15 Dcc, Stadsschouwburg. Gezel schap Charles Braaken6iok: „Eén dag Dame." 8 uur. 15 Dec. Tivoli. Volkeconcert U. S O, 8% uur. 16 Dec, Tivoli, abonnementsconcert U. S. O., 8 uur. 17 Dcc, Stadsschouwburg. N.V. Het Schouwtooneel, opvoering van: „Eva Bon- heur." 7% uur. 18 Dcc. Stadsschouwburg. N.V. Hal. Opera. Opvoering: „Aida." 7J< uur Hotel." 8 uur. ZEIST. 18 Dec Concertzaal Figi Abonnements concert Herman Shey (zang) 8 uur. 21 Dec Concertzaal Figi. Abonnemente- voorstelhnp N.V. Rotterd. Hofstadtooneel, opvoering van „Een vrouw zooals ieder zoekt, S uur. B AARN. 13 Dec. Musts Sacrum. Tweede abonn. concert 2% uur. 15 Dec. Musis Sacrum. ..Menschen in 't Hotel." 8 uur. OMREKENINGSKOERSEN. Off. Not. Niet Off. Not. 11 Dcc. 12 Dcc. 12 uur Londen 8.24 833 Berlijn58.60 58.70 Parijs9.73% 9.72% BnnseJ34.50 34.47% Zurich 43.30 4S.- Weenen Kopenhagen45.50 45.50 Oslo 45.50 45.50 Stockholm 46.— 46. New-York 2.47.55 2.47.42% Medegedeeld door dc Rott. Bankvereenigin^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 3