AMERSFOORfóCH DAGBLAD s Woensdag 16 December 1931 -DE EEMLANDEft" 30e laarrang No. 146 NOODTOESTAND IN HET VEEHOUDERSBEDRIJF STEUNT ALLEN NAAR VERMOGEN NIEUWE INVOERVERBODEN' NIET DUURDER IJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V. UIT DE STAATSCOURANT DE PALEIS-RAADHUIS- KWESTIE H<*t Kostbare Meesterstukje Verzoek aan de regeering om steunmaatregelen Het Kon. Ned. Landbouw-Comitc, dc Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland en dc Kath. Ncd. Boeren- en Tuindersbond heb ben aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een schrijven, betreffen de steunmaatregelen ten behoeve van het veehoudersbcdrijf gezonden. Het is van algcmecne bekendheid, aldus luidt het in het adres, dat de geldelijke uit komsten van het veehoudersbcdrijf den .aat- sten tijd op onrustbarende wijze zijn terug- geloopen, zóodat zonder eenige overdrijving kan worden gezegd, dat ook deze tak van het landbouwbedrijf door de crisis zwaar wordt geteisterd. Zelfs wordt dc toestand nog bijna met den dag slechter, zoodat het ten hoogste tijd wordt, dat middelen worden toegepast om een ontreddering te voorko men. De oorzaken van dc crisis in onze veehou derij hetwelk een exportbedrijf is, zijri^'oor- al gelegen in het steeds moeilijker worden van het internationaal ruilverkeer. Laat men de crisis ongehinderd doorwer ken, dan zou de aandrang om het platte land te verlaten niet meer zijn te stuiten, waardoor aan onze toekomstige volkskracht een onherstelbare slag zouden worden toege bracht Moge ook onze regeering op het voorbeeld van andere landen, die ons in dit opzicht reeds voorgingen, haar taak in deze begrij pen en spoedig tot daden overgaan. In ver band hiermede brengen adr. ter aanvulling van het reeds eerder verschenen urgentie programma de navolgende tijdelijke maat regelen tot steun aan het vechoudersbedrijf onder de aandacht der regeering. I. Verbetering van den afzet in het buiten land. a. De handelspolitieke bevoegdheden der regeering dienen uitgebreid te worden en dienen te worden aangewend om onzen export gaande te houden. b. Voorzoover het buitenland ertoe over gaat den invoer van onze exportproducten aan een contingenteering of soortgelijke be perking te onderwerpen, dient de export van de betreffende producten uit ons land onder controle gesteld te worden van een lichaam, dat over uitgebreide bevoegdheden moet be schikken. Een dergelijk lichaam moet zoo veel mogelijk met medewerking der organi saties van belanghebbenden tot stand wor den gebracht, doch dient een semi-officiecl karakter te dragen. Voor zoover het land bouwproducten betreft dient daarbij op den voorgrond te worden gesteld, dat de land bouwers in de eerste plaats de belangheb benden zijn, zoodat de landbouworganisaties in het bijzonder bij de samenstelling van dergelijke lichamen betrokken dienen te wonden. Daarnaast dient ook de medewer king te worden ingeroepen van de organisa ties dergenen, die den export regelen (Ex- portvereenigingen, particuliere exporteurs). c. Bevordering van den afzet onzer zuivel producten. Ten behoeve van den afzet onzer zuivelproducten in het buitenland zal een reclamefonds moeten worden gevormd. II. Verbetering van den afzet in het bin nenland. a. Een tijdelijk invoerverbod of in grijpende invoerbeperking voor producten die plotseling op onze markt geworpen wor den doordat andere landen die onder nor male omstandigheden dezo producten opna men, plotseling dc grenzen sluiten of wel den invoer ernstig belemmeren. b. Een fiscaal recht op gebruiksartikelen van agrarische herkomst en op agrarische grondstoffen, r' tot verbruiksartikelcn ver werkt worden. c.' Voorschriften inzake het verbruik van inhecmschc landbouwproducten door alle Hebt ge reeds Uw bijdrage gegeven voor het Crisis comité? Zoo neen, doe het dan heden bij onze administratie of stort Uw bedrag op ons gironummer 47910. overheidsorganen en instellingen die afhan kelijk zijn van de overheid, d. Het kenbaar maken van het buitenlandsche vlcesch als zoodanig aan de verbruikers, dient een wet telijk voorschrift te worden, e. Ter bevorde ring van de binnenlandsche boterconsumptie legge de regeering aan fabricage van mar- garinc eenige beletselen in den weg. De verschillende maatregelen, om welke is verzocht, zijn van een uitvoerige toelichting voorzien. DE KERSTBOODSCHAP VAN H. M. DE KONINGIN. Bizonderheden omtrent de uit zending. De Kerstboodschap, die II. M. de Koningin op Eersten Kerstdag voor de radio zal uit spreken, zal van 't Paleis aan het Noord einde worden uitgezonden. De uitzending van het Algemeene Programma, dat dien dag door de N. C. R. V. wordt verzorgd, zal, zooals men weet, te 5 uur 's middags be ginnen. De Stand, meldt nog, dat de vol gende liederen ten gehoorc zullen worden gebracht- Hoort de klokken; O Kerstnacht, schooner dan de dagen; Stille Nacht, Hei lige Nacht, en Gezang 229 1, 5 en 7. II. M. zal haar Kerstgroet uitspreken tus- schen het tweede en derde lied. RADIO-CENSUUR. Verbod lezing van Leo Frank. Voor het algemeen programma, over Hil versum, verzorgd door do V.A.R.A., zou Maandagavond de heer Leo Frank een ie zing houden, getiteld; „Populaire beschou wingen over Philosophic". De omroeper deelde mede, dat dc radio-commissie de uitzending had verboden (Hbld.). DE DALING VAN HET ENGELANDSCHE POND. Gevolgen voor Brabantsche in dustrieën. Helmond, 15 Dec. Bij de N.V. J. A. Ray- makers en Co. textielfabrieken is thans weer aan 100 personen ontslag aangezegd. Bij de N.V. Diddcns en van Astens textielfabrieken werden 40 personen ontslagen. Deze in krimping is uitsluitend gevolg van de da ling van het Engelsclie pond, waardoor de export naar Engeland geheel is komen stil te staan. Er zullen zeer waarschijnlijk nog meer ontslagen volgen Geert kaas meer naar Frankrijk, Seen gerookte vleeschsoorten naar Zwitserland Den Haag, 15 Dec. Blijkens mededee- ling van de Directie van den Landbouw heeft do Rijkslandbouwconsulcnt te Parijs bericht, dat het Fransche Ministerie van Landbouw, op grond van het feit, dat-de invoer van kaas tusschcn 20 en 30 Novem ber j.l., toen die invoer nog zonder invoer vergunning kon geschieden, zoo groot is geweest, dat op 1 December het contingent „Andere kaas" reeds voor 5/6 gedeelte was uitgeput-, aanneemt dat het contingent thans geheel is uitgeput. In afwachting van verdere gegevens hieromtrent worden thans geen invoer vergunningen voor „an dere kaas" afgegeven; nog wel voor Ita liaansche kaassoorten. Op grond van dezelfde overwegingen worden voorshands ook geen invoervergun ningen afgegeven voor gecondenseerde melk en melkpoeder; het is allerminst ze ker, dat daartoe nog voor 1 Januari a.s. zal worden overgegaan. De directie van den Landbouw deelt me de, dat blijkens telegrafisch bericht van H. M.'s gezant te Bern, de invoer in Zwit serland van alle gerookte en gedroogde vleeschsoorten, alsmede van ham in blik, met ingang van 16 December a.s. is ver boden. Waren, verzonden voor of op 14 Decem ber, worden vrij toegelaten tot en met Za terdag 19 December a.s. Deze maatregel staat los van het wets ontwerp over algemeene invoerbeperking doch grondt zich op veterinaire hygiëni sche en technische overwegingen. S.D.A.P. EN CRISCIS-COMITÉ. Protest tegen liefdadigheid. Dc afdceling Den Haag V der S.D.A.P. heeft de volgende motie aangenomen: De afdeeling is van meening, dat de zorg voor de werkloozen (vooral in deze crisis), de taak der overheid is, protesteert ten sterkste er tegen, dat in en veel gezonder dan vleesch, zijn onze verschillende vischsoorten. SMAKELIJK - LICHT VERTEERBAAR VOEDZAAM Daar WIJ ALLEEN in Amersfoort alle vischsoorten PERSOONLIJK in de Rijksvischhallen te IJmuiden inkoo- pen, is U verzekerd van de FIJNSTE KWALITEITEN en de BILLIJKSTE PRIJZEN Tarbot, tong, kabeljauw, schelvisch, schol, bot, zec-car- bonade, vischconserven. garnalen, warme garnalen cro quetten, vischkockjes. gebakken visch. Nieuwe Haring, ge marineerde haring, rolmops, gerookte en verschc paling stok visch. zoutevisch enz enz. ALLEEN: Utrechtschestraat 10. Telct. 92. Gerechtigd tot het voeren van het wapen van Z K H. den Prins der Nederlanden den grooten nood der werkloozen door middel van liefdadigheid getracht zal wor den te voorzien, heeft de opvatting, dat de moderne ar beidersbeweging deze bedeeling met ver ontwaardiging af moet wijzen, betreurt ten zeerste, dat eenige partljge nooten in het Nationaal Crisiscomité zit ting hebben genomen, keurt ten scherpste af, dat het partijbe stuur zijn goedkeuring aan het zitting nc men van deze partijgenootcn heeft ver leend, van mccning, dat in deze belangrijke kwestie ten minste overleg mot den Partij raad gepleegd had moeten worden, dringt er rnet klem bij de partijleiding op aan om, in samenwerking met het N.V.V., den buiten-parlementairen strijd tegen do regeering en de reactie nog krachtiger to organiscerpn. Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit is benoemd lot ambte naar van het Openbare Ministerie bij de kantongerechten ter standplaats 's-Gravon- hago nir. G. M. Cohen Tervaert. ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij dc kan- toneororhfon ter standplaats Schiedam; is benoemd tot lid van het college van roeenten over do gevangenis te Tiel. mr H. W Massink, officier van justitie bij do ar rondissementsrechtbank te Tiel. Belastingdienst. Bij Kon. besluit is aan A. van Silfhout, verificateur der invoerrechten en accijnzen te Amsterdam, op zijn verzoek mot ingang van 1 Januari 1932 eervol -ontslag verleend uit 's Rijks dienst; zijn benoemd: tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen to Harmeien J. W. J. Thomas, surnumerair der directe be lastingon, invoerrechten en accijnzen ter directie Rotterdam; tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Middelharnis J. van Haarst, surnumerair der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen ter directie Rot terdam: tot ontvanger der registratie en domei nen te Horst B. L. Vries, surnumerair der registratie en domeinen ten kantore Til burg; ts met ingang van 16 Januari 1932 be noemd tot adjunct-accountant der directe belastingen in vasten dienst te Eindhoven H. L. de Boer, thans tijdelijk adjunct-ac countant der directe- belastingen aldaar. Landmeters van het Kadaster. Bij Kon. besluit zijn dc adspirant-land- meters van het kadaster K. J. Evers te Al melo. F. G. Hassels te Amsterdam, H. P. van der Schaap to Almelo, H. J. Oosting te Qutphen, P. Fcringa te Groningen, C. C. Krom te Amsterdam en F. D. Hartman te Eindhoven, met ingang van 1 Januari 1932 benoemd tot landmeter van het kadaster reep. te Appingedam, Hoorn, 's-Hertogen- bosch, Maastricht, le bureau. Assen, Maas tricht, 2e bureau en Utrecht. Defensie. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Januari 1932 aan den majoor H. W. C. E. Mathon van het lie regiment huzaren, eer vol ontslag uit den militairen dienst ver- 'eend en is hij benoemd tot reserve-majoor bij dat regiment: is met ingang van 15 Januari 1932 aan den officier van gezondheid der le klasse E. Loeeberg op zijn verzoek eervol ontslag uit den zeedienst verleend en is hij be noemd tot officier van gezondheid der le klasse bij de Koninklijke Marinereserve; is met ingang van 16 Januari 1932 de of ficier van gezondheid der 2e klasse P. C. Broekhoff bevorderd tot officier van ge zondheid der le klasse. Maandagmiddag is door den burgemees ter, den heer W. de Vlugt, in bet raadhuis geïnstalleerd de Paleis—Raadhuiscommis- sie met het uitspreken van een rede, waar in de burgemeester o.m. herinnerde aan de opdracht, namelijk een onderzoek in te stellen of bet Paleis op den Dam voor één of meer gemeentelijke doeleinden is bruik baar te maken en, zoo ja, voor welk of welke, waarbij is gevoegd de uitnoodiging om bij bevestigend antwoord tevens een daarop betrekking hebbende globale ko6- tenbegrooting van directe en van jaarlijk- sche uilgaven over te leggen. In het gebouw zou moeten komen een Raadzaal van de afmetingen en accomo date als Amsterdam behoeft met alle daar mede verbonden dependances; voorts zou er gelegenheid moeten bestaan voor de huisvesting van den burgemeester en van de overige leden van het college van B. en W., met de afdeelingcn der gemeente secretarie, welke onmiddellijk betrokken zijn bij do uitoefening der centrale ge meentelijke bestuursfunctiën. Niet bedoeld zijn hier dus die afdeelin- gen en bureaux, welke in hoofdzaak zijn belast met uitvoeringsarbeid, welke zon der bezwaar kunnen gevestigd blijven op het Prinsenhof. Indien de gedachte aan de wederbestemming van het oude Raadhuis tot bestuursgebouw zou moeten worden losgelaten wegens haar onuitvoerbaarheid, dan ware als tweede vraagstuk in behan deling te nemen de mogelijkheid om het gebouw nog dienstbaar te maken aan ge meentelijke representatieve doeleinden. Tenslotte besprak de heer De Vlugt nog de denkbeelden om het Paleis te gebrui ken al6 museum voor kunstwerken en vergaderzalen, welke denkbeelden niet an ders kunnen overwogen worden dan in onderling verband en met een harmoni- schen samenhang. Spr. voegde er nog aan toe, dat het gebouw een bestemming moet worden gegeven, die geheel in overeen stemming is met zijn zeer bijzonder karak ter, terwijl zou moeten vaststaan, dat de soliditeit van het gebouw voor een lange reeks van jaren zulks zou mogelijk maken. Van de zijde van alle takken van gemeen tedienst zal de meest volledige medewer king worden geschonken, terwijl zonder twijfel van de zijde van den Rijksgebou wendienst, alsmede van wege de Intendan ce van het Hof der Koningin diezelfde be reidvaardigheid zal bestaan. Spr. hoopte ten slotte dat een door allen aanvaarde op lossing van de Paleis—Raadhuiskwestie tot stand zal komen. Dé voorzitter van de PaleisRaadhuis commissie dr. F. M. Wibaut, dankte den burgemeester voor zijn zeer waardevolle uiteenzetting en voor het vertrouwen in alle leden der commissie gesteld. Zij zullen zich beijveren om aan het advies der com missie de waarde te geven, die in over eenstemming is met de zoo groote betee- keni6 der aan haar voorgelegde vragen. Spr. hoopte dat dit advies eenstemmig moge zijn. RIJKE FANTASIE. A 1 p li e n a. d. R ij n, 15 December. Zondagavond werd door A. de V. te Lei- muiden bij de politie aangifte gedaan, dat zijn ongeveer 20-jarige zoon F. de V. op den Heerenweg onder deze gemeente was aan gevallen door twee personen, die geld van hem verlangden. De jongen had niet meer dan 35 cent bij zich doch met dit geringe bedrag hadden zijn aanranders zich tevre den gesteld. Door gemeente- en rijkspolitie werd op de plaats van de aanranding onmiddellijk een onderzoek ingesteld, doch men kon niets verdachts bespeuren. Dc politie heeft den aangevallene daar na ettelijke malen nog eens aan een lang durig verhoor onderworpen. Hedenmorgen toen hij vastliep met zijn verklaringen, deelde hij eindelijk mede, dat hij het ge- heele verhaal van dc aanranding had ge fantaseerd. Eerst na den strijd met twijfelingen gewordt ons de vrede der overtuiging. Uit het Engclsch dooi Mej. C. M. G. de W 53 Wie is zoo gek je dat aan te bieden? zei hij spottend, zooals gewoonlijk. Mijnheer Hutton, mijnheer, aan het eind van do straat, was het droevig ant woord. S. Gcdge stak zijn boventand met kracht in zijn onderlip. John Hutton was een jong en energiek mededinger, die hij instinkt- iriatig haatte. Die vent is een gek om dc markt te gaan bederven, snauwde hij. Helaas! de oude man wist maar al le goed dat wat het aandeel van Willem be trof, hij de markt niet berderven zou. Maar die beschouwing van de zaak kwam niet bij hem op. HOOFDSTUK LV. Veertien dagen lang ging Willem icdcrcn dag naar het ziekenhuis, maar do patiënt kreeg hij nooit to zien. Julie's leven hing aan een zijden draad. En zelfs toen dc cri sis voorbij was en men begon to hopen, was hot nog heel onzeker, of zij haar ver stand weer geheel terug zou krijgen. Willem voeldo zich in dien tijd doodon gelukkig. Wat zijn eigen leven betrof ging alles vlug in zijn werk. Hij zei zijn gewezen baas goeden dag en verhuisde met pak en zak van No. 44 New Crosstreet naar een antiquiteitenkoopman in dezelfde straat, een man met vrij wat ruimer opvatting dan S. Gedge. Een man, die begreep hoeveel een bediende als Willem in zulk een zaak waard is. Voor Willem was het een vreesclijke ver andering. Hij was als een plant, die men met wortel en al uit den grond had gerukt Met al do warmte, die in hem was, had hij zijn meester lief gehad, hij vertrouwde hem en geloofde in hem, zooals alleen mogelijk is bij een persoon, die zeldzaam gelukkig is voor zich zelf. En hoeveel het hem ook kostte hij was nu genoodzaakt dc harde en bittere waarheid te aanvaarden, dat dc man niet alleen een gierigaard was, maar nog iets veel ergers. Wanneer de harts tocht,, die zijn leven behcerschte, werd op gewekt, was hij tot alles in staat. Ofschoon hij begon te wanhopen of hij Julic ooit zou weerzien, liep hij, zooals ge woonlijk, op een middag naar het zieken huis en werd ontvangen mot het zoo lang verwachte bericht, dat de patiënt wat beter was. Daarenboven had zij gevraagd of hij even bij haar mocht komen en dit werd toegestaan. Met het bouquetje in de hand (hij bracht haar iederen dag wat bloemen en daaraan had Julie van zijn trouwe zorg een bewijs gezien) werd hij naar haar bed gebracht. Ilij schrikte van haar uiterlijk. Wat was er weinig over van het grillige en toch zoo hoogmoedige en tevens practische meisje, dat hem had uitgelachen om zijn zwakheid en gebrek aan wereldwijsheid en men- schenkennis. Toen hij die groote schrikach tige oogen zag en dat magerige gezichtje, zoo doodsbleek op het witto kussen, voelde hij zijn hart ineen krimpen van smart. Dc tranen liepen Julic langs de wangen toen zij dc bloemen zag, die hij voor haar meebracht. Ik verdien je goedheid niet, zei ze. Je weet niet hoe slecht ik ben. En toen ze haar magere armen naar hem uitstrekte, had hij moeite zijn eigen tranen te bedwingen. Hoeveel leed had hij, zonder het te beseffen, dat arme kind berokkend! Maar het was onmogelijk haar gedachten te volgen; hij had den indruk of zij een af schuwelijke nachtmerrie gehad had. God alleen wist waarin haar geest nog verward was. Zij huiverde stuiptrekkend bij de herin neringen, die zijn stem en zijn persoon bij haar opwekten; de woorden, die zij sprak, sneden hem door het hart. Ben ik krankzinnig? Ben ik net als de Hoodro? Ben ik als Oom Si? Die verwardheid beschouwde hij als een bewijs van een verward brein. En dagen daarna hoorde hij nog steeds die onsamen hangende woorden. Hij hoordo ze overdag en ook 's nachts, als hij niet slapen kon. Toen hij uit het ziekenhuis terug keerde naar zijn nieuw tehuis, nommcr 116 in de zelfde straat, waar hij met Oom Si had ge woond, wachtte hem een verrassing. Er was bezoek voor hem geweest en toen hij het huis in kwam, was dc man juist op het punt weg te gaan. Het was zijn oude baas, die er zeer grijs en slecht uit zag. Hij kwam hem smecken bij hem terug te komen. Hij was te oud om alleen te zijn Zijn gezicht on gehoor gin gen achteruit. Hij had weer onaangenaam heden gehad met de werkvrouw en was ge noodzaakt geweest haar voor goed weg te zenden. De waarheid echter was, dat de vrouw eindelijk in opstand was gekomen tegen de tirannie van den ouden man en een andere betrekking gevonden had. S. Gedge was nu waarlijk wel te bekla gen, maar Willem, nog geheel onder den indruk van den hartverschcurcnden toe stand van het nichtje, dat zoo schandelijk door haar oom op straat was gezet, voelde op het oogenblik niets voor hem. Jammeren, zooals bij hun laatste ontmoe ting, dat den eerlijken man tegen de borst stuitte, deed hij nu niet meer. Nu stortte hij tranen van een beangst man. Het was een feit, dat deze oude man, zonder kinde ren, zonder vrienden, ten prooi aan een hartstocht, die zijn leven had vernietigd en nooit in staat was geweest aan iemand an ders te denken, eenvoudig niet buiten het eenige wezen kon, dat hij had leeren lief hebben. De betrekking, waarin zij tot elkander stonden, was veel hechter dan de verhou ding tusschen heer en knecht gewoonlijk is. Willem beteekendo voor hem jeugd, op merkingsgave, opgewektheid, gemis van eenig egoisme. Dc toon van zijn slem, zijn vriendelijke hulpvaardigheid, zijn verdraagzaamheid voor een ouden man, zelfs het geluid dien besten jongen de meubels te hooren verzet ten in de aangrenzende kamer, dat alles te samen genomen beteekende zoo heel veel voor hem en nu hij dat miste, waren alle andere dingen hem niets waard. Maar Willem had steeds het gezicht van het zieke meisje voor oogen; hij hoorde haar stem. Hij verloochende zijn meester. En toch, toen hij zijn klachten tot het laatst toe aan had gehoord, kon hij niet anders dan medelijden met hem hebben. Allo ge voel voor den ouden man was dood; het meisje in het ziekenhuis had de laatste sprank van zijn genegenheid uitgedoofd en toch, hij mocht geen oordeel uitspreken. Ik zal je tweemaal zooveel loon geven als je nu verdient als je terug wilt komen, zei dc oude man. Hij keek dat gezicht aan, dat steeds droe viger werd. Nu, wat zeg je mijn jongen? Hij vatte zijn hand als een vader een ge liefden zoon zou doen. Ik zal je alles geven als je maar terug wilt komen. Ik zal niet lang meer leven. Kom vanavond terug en ik zal je de heelo zaak over doen. Nu, wat zeg je daarvan? Het zou heel menschelijk geweest zijn op zulk een oogenblik vergiffenis te schen ken. Maar Willem was onvermurwbaar en bief sprakeloos staan tegenover den ouden man, dien hij had liefgehad. Ik zit er warmpjes in. De stem van den ouden koopman, die geld tot zijn af god gemaakt had, werd fluisterend, toen hij zulk een heilig onderwerp aanvoerde. Mijn geldbelegging is goed uitgeval len. Ik kan je niet zeggen wat ik waard ben, maar en dit deel ik je in diep ver trouwen medo ik heb grondeigendom men. Zijn fluisterende woorden waren nauwelijks verstaanbaar. Ik ben de eigenaar van bijna de helft van deze zijde van de straat. Nu, wat zeg je daar van? Als je mij belooft vanavond bij mij terug te komen, dan ga ik dadelijk- naar mijn zaakwaarnemer. De jonge man bleef zwijgen als een toon beeld van smart. Spreek dan toch en stem toe, dan erf je alles, alles wat ik bezit. (Wordt vervolgd), J

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5