DRONKEN ACHTER HET STUURRAD Fa.M.R.N OOSTERVEEN OVERHEERLIJK Agenda ERNSTIGE AANRIJDINGEN Drukke zitting van het Kantongerecht ENGLISH ASSOCIATION VOOR ONZE HUISVROUWEN Langestraat 42 - Tel. 77 SPERCIEBOONEN 421 ct. per blik Advertentiën ütrechtsche Water leiding-Maatschappij ZATERDAG 19 DECEMBER den geheelen dag gesloten zal zijn AANBESTEDING KERSTGESCHENK L. STOLBERG GROENTEN Firma Lambrechts m Ten tweede male wordt de verdachte in de aanrijding Ufrechtscheweg op 13 October j.l. tot acht dagen principale hech-- fenis veroordeeld Meer dan 200 zaken stonden gisteren op 'de rol voor de openbare zitting van het kantongerecht. Begrijpelijkerwijze was het weer bijzonder druk in het gebouw aan den Zuidsingel, waar het geduld van verdach ten on getuigen weer eens danig op den proef werd gesteld. Bijna drie kwartier heeft men in den kou den gang van het gebouw moeten wachten op de invitatie: „Komt U binnen, de zitting wordt geopend." Reeds meerdere malen hebben wij moe ten constatecren. dat op het officieeie aan- vangsuur van de openbare zitting 10 uur de kinderzaken nog lang niet afgehan deld waren Kan daarin geen veradering gebracht worden? B.v. door het bestemmen van een anderen dag of ander uur voor laatstge noemde strafzaken. Onvoldoende uitwijken bij bet inbalon. Op 11 November j.l. reed op den Utrecht- scheweg een automobilist, die bij het inha len van een wiolrijder onvoldoende naar links was uitgeweken en daarbij een aan rijding rnet dezen wielrijder zou hebben veroorzaakt, om vervolgens tegen een te gemeoetkomondo autobus te rijden. Verdachte zegt verblind te zijn geworden door het licht van de autobus, doch de chauffeur, gis getuige gehoord, verklaart met gedempt licht te hebben gereden. Do aangeredene is 10 A 12 meter meegesleurd onder de auto. doch is er. wonderlijk ge noeg. zeer goed afgekomen. Een tweetal getuigen verklaren, dat zoo wel wielrijder als auto geheel rechts reden. De lichten van de autobus waren vrij scher pe; veblinding zou wel mogelijk gew-eest zijn. De ambtenaar van het O.M. Mr. Z ij 1- stra wil aannemen, dat verdaebto conies- zins verblind is geworden door de lichten der autobus, doch dan had er ges'opt moe ten worden. De eisch luidt 25.boete subs. 10 dagen hechtenis. De kantonrechter, mr. v a n Son bepaaldo de uitspraak op 15.— subs. 10 dagen. Verzetzaak ernstigs aanrij ding op den Ulrechtscheweg Op den 13en October had op den Utrecht- scheweg een aanrijding plaats tusschen een uit de stad Romende auto'en een van P. Brugslaan naar P. Bothlaan gaande mo torrijder met duo-passagiere, waarbij deze laatste ernstig gewond is geworden. Deze- zaak had al eerder gediend en de verdach te ,dic toen verstek liet gaan, werd toen veroordeeld tot acht dagen principale hech tenis, benevens ontzegging van de rijbe voegdheid gedurondo een jaar. Thans wprd de zaak in verzet wederom voorgedragen en werd de aanwezige verdachte juridisch bijgestaan door mr. Volkers, uii Amster dam. Verdachte, een Hongaarsch violist, ver klaart met ongeveer 10 K.M.-gang gereden te hebben. Hij bevond zich midden op den weg, daar zich rechts enkele boodschapjnn- gens per fiets bevonden. Bovendien zou de motorrijder uit de P. Buyslaan niet vol doende rechts gehouden hebben en daar door te laat opgemerkt zijn. De aangereden motorrijder, opnieuw als getuige gehoord, verklaart geheel rechts te hebben gereden, had ook eerst naar links uitgezien, doch zag toen nog niels aanko men. Getuige heeft zelf hoogstens 15 K.M. gereden, doch verdachte rfced zeer hard. Zeer ernstig is de dame. die achter op de motorfiets zat gewond. Onmiddellijk heeft de araputa'ie plaats gevonden van oen been en juist dezer dagen is een tweede amputatie geschied, waardoor het slacht offer zich momenteel in levensgevaar be vindt. Volgende getuige is de verbalisant, die eveneens van do grootc snelheid van den autobestuurder spreekt. Geen signalen zijn er gegeven, wèl door den mo'oirijdcr. Het remspoor van do auto vóór de aanrijding heeft 15 a 18 meter bedragen. Nog eenige andere getuigen a charge worden nu aan een verhoor onderworpen, waarbij steeds gewezen werd op de groote snelheid, waarmee verdachte reed. Er was teveel links gereden; verschillende getui gen hadden eerst gemeend, dat op de be wuste hoek de auto stond van een der om wonenden, die daar gevaarlijk kan zijn. Die auto was daar evenwel niet op dit mo ment on kon dus ook geen reden voor ver dachte zijn gewces.t om links te houden. Tenslotte verklaart nog een getuige A 'décharge, dat verdachte een kalm en er varen chauffeur is. Het O.M. meent wel als vaststaand te mogen aannemen, dat de snelheid zeer groot geweest is. Ook heeft de auto meer links dan rechts gehouden. De feiten staan vost en het O.M. vindt de opgelegde straf niet. te zwaar en persisteert bij het opge legde vonnis. De verdediger, mr. Volkers, wil na het getuigenverhoor aannemen, dat geen voor rang aan rechts is verleend. Er zijn echter verzachtende omstandigheden; men heeft hier te doen met eon buitenlander, voor wlen de verkeersregels niet geheel overeen komen met dc onze. Aan verschillende getuigenverklaringen kan mr. Volkers niet do minste waarde hechten, wat de snelheid van verdachte betreft. Men mug echter aannemen al dus de verdediger dat de snelheid min der is geweesi, daar het een nieuwe, nog in te rijden aulo was. Men is in verzet ge komen omdat dc straf hoe ernstig de gevolgen ook zijn geweest toch wel wat ul te zwaar is. Spreker zcu daarom willen verzoeken dc hochtenisstraf in een geld boete om te zetten, ook rekening houdende met het feit, dat verdachte ondanks zijn pogingen zonder getuigen hier heeft moe ten komen. Terstond uitspraak doende, achtte de kantonrechter het bij \er6tek gewezen vonnis reeds rekening houdend niet ver- dachte's omstandigheden. Ilot vonnis: 8 dogen liechtenisstraf, blijft gehandhaafd, dc intrekking van liet rijbewijs zal niet ge durende 12, rnaar G maanden geschieden. Met auto geroden in staat van dronkenschap. De volgende zaak brengt een autobe stuurder als verdachte, die op of omstreeks 20 November mot een aulo de dezer stede gereden had, terwijl hij onder drankin vloed verkeerde. Verdachte zegt wel een paar glaasjes bier te hebben gedronken, doch dat was 's mid- dugsen de aanhouding was 's avonds laat geweest. Een verbalisant uit Soesterberg had verdachte slingerend zien rijden en de politie in de Bildt gewaarschuwd. Deze had reeds een sein gekregen van haar collega uit onze stad. Men heeft dc auto tot stil stand kunnen brengen en de inzittenden bevonden zich in staat van dronkenschap. Verschillende getuigen hebben do Eord zien rijden, het ging van den ecnen kant van den weg naar den anderen. Een pet werd ui' dc- auto gegooid, later is men half op bet dak gekropen. Ken getuige 4 décharge zegt, dat er niet te veel gedronken is. Men had per man „slechts" 7 a 8 glaasjes bier gehad. Het O.M. vindt het evenwel weer een er gerlijk geval van dronkenschap en het in gevaar brengon van dc veiligheid van liet verkeer. In ieder geval hcoft men te veel gedronken, is de Ford hinderlijk geweest voor het verkeer, want zelfs oen groote autobus heeft het raadzaam gevonden om maar even te stoppen. De verklaringen van de getuigen A charge laten niets aan duidelijkheid te wcnschcn over. Een gestrenge straf is hier zeker op zijn plaats. De ambtenaar eischt dan ook 8 dagen liechtenisstraf en intrekking van het rijbewijs gedurende een jaar. Het von nis bevestigt dit in zooverre, dat de liech tenisstraf gehandhaafd blijft, doch het rij bewijs geduvende zes maanden zal worden ontnomen GEMEENTERAAD. AanvuUlcgsagenda. In dc raadsvergadering van Dinsdag a.s. zullen alsnog de volgende agendapunten aan de orde worden gesteld: 37. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare school voor gewoon lager on derwijs no. 8. 38. Mededecling van B. on.W. naar aan leiding van het adres van F. II. do Roos, houdendo verzoek om uitbetaling van een bedrag voor meer werkzaamheden en ge leden schade, benevens van den 5den ter mijn van do aauneemsom van den bouw van- de begraafplaatshal te Oud-Leusden. 30. Voorstel van B. en W. tot het verlee- nen van een crcdlet voor het inrichten van een leeskamer voor dc raadsleden. A0. Voorstel van B. en W. tot aanvul ling van de lijst van straatnamen. 41. Voorstel van B. en W. tot voorloo- pige vaststelling van de gemeenterekening dienst 1030. 42. Voorstel van B. en W. tot aankoop van het perceel Westsingel 18 a/b van It. Vecnendaal. 43. Voorstel van B. en W. tot aankoop van het perceel Woestijgerwog 127 van B. Zwaai. 44. Voorstel van B. en VV. tot aankoop van een strouk grond aan den Woestijger- weg, benoodigd voor wegverbrceding van do N. V. Aannemersbedrijf v.h. T. van Hoogevest. 45. Voorstel van B. en W. tot het huren van een gedeelte van den Lnüedijk ten be hoeve van de gemeente-reiniging. 46. Voorstel van B. en W. tot verlaging van verschillende huursommen en erf pachtscanons over 1932. 47. Voorstel van B. en W. tot het toe kennen van een vergoeding aan het grond bedrijf wegens uit het bodrijf te nemen gronden. 4S. Voorstel van B. en W. tot verhuring van do boerderij Miaco aan den Oudon- Socsterweg aan II. Kok. 49. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwterrein, gelegen tus schen de Koninginnelaan en Abraham Kuyperlaan, groot 655 M2. voor 4300 aan D. v. d. Haar. M. Voorstel van B. en VV. tot verkoop van een pcrcoel bouwterrein aan den Soes- torweg groot pl.m. 1514 MC. aan Th. de Jonge en B. VV. Lammers voor ƒ7700. 51. Ontheffing straat- en rioolbelasting dienst 1929 en 1930. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Lezing over herten en geweien. De Decembervergadering der Amersfoort- sche afdeeling was gewijd aan „herten en geweien", een onderwerp, nog nooit eerder ter tafel gebracht en het was do conser vator van het museum van het staatsbosch- beheer, de heer W. van Harencarspel uit Bilthoven, die er wat van kwam vertellen. Spreker begon met een kort overzicht te geven van de ontwikkelingsgeschiede nis dor geweidragers, zooals men die zich aan do band der palaeonthologische vond sten, tegenwoordig heeft voor te stellen. Oorspronkelijk waren het kleine (lieren van.de grootte van dwcrgantilopen, die als oertraguliden bekend in het vroeger en later ooceon voorkwamen. Ze hadden nog geen gewei, droegen groote hoektanden in de bovenkaak en deden 6oms meer aan zwljnachtigc wezens denken dan aan her ten. De tegenwoordig nog als restanten uit dat verre verleden levende vertegenwoor digers zijn de dwergrnuskusdieren. Later, in het miococn, ontstonden dieren met een eenvoudig gewei op korte rozenstokken, de buntjakherten, die dus te beschouwen zijn uls hoogor ontwikkelde herten uit het tertiaire tijdperk. Het aantal takken aan dc gcwcién breid de zich langzamerhand uit en zoo versche nen dc zesenders, dc Sikaherten, de dam- cn edelherten, die verschillen in aanleg en geraamte van de reeën, elanden, rendieren en de moeste hertensoorten van Amerika. Het verschil demonstreert zich vooral in de middenhandsbeentjes, waarvan bij de eerste groep het bovenste als griffeibeentje bewaard is gebleven, bij do laatste inte gendeel juist het onderste stuk nog aan wezig is. Zoo blijkt dus, dat de reeën en herten in ons land bohooren tot twee scherp geschei den groepen, wat ook nog uitkomt in de vertakking der geweien. Aan do hand van een paar geweien in natura en tal vpn afbeeldingen op het witte doek word een en ander verduidelijkt, ter wijl tevens duidelijke lichtbeelden van de dieren het gesprokene illustreerden. Behalve deze interessante lezing, die na tuurlijk den hoofdschotel vormde, waren er nog enkele „meegebrachte voorwerpen", als een opgezette pestvogel, tal van vogel platen, een juist gevonden aardster en schildluizen op varen. Lezing van Mr. Nowell Smith over den dichter William Words worth Gisteravond had in de Theosofische loge alhier een bijeenkomst plaats van de English Assciation, waarin als spreker op trad mr. Nowell Smith, die een lezing hield over den dichter William Wordsworth. Aan de voordracht van mr. Nowell Smith ontlec- nen wij het volgende: Wordsworth is misschien niet oen der meest gewaardeerde Engel6che dichters in Nederland. Zijn werk is grootendeels zeer philosophisch, hier en daar zeer brcedspra kig, hetgeen zijn gedichten voor niet-Engel schcn op het eerste gezicht minder aantrek kelijk maakt. Maar hij een nadere kennis making vindt men groote verborgen schoonheid. Spreker behandelt Wordsworth biogra- phisch, daar zijn werk een doorloopend commentaar óp zijn leven vormt. Zijn jeugdjaren hebben een beslissende invloed uitgeoefend. De prachflac natuur \vaa*i'in hij. die doorbracht, heeft haar stempel gedrukt op zijn voelen, denken en dichten. In de eenvoudigste en kortéto gedichten komt deze appreciatie der natuur het zuiverst tot uiting. Een reeks andere gedichten, meest sonnetten illustreercn zijn verheerlijking der vrijheid, vooral der politieke vrijheid. In do jaren der Franschc omwenteling was hij een warm aanhanger der nieuwe ideeën Zijn begaafde zuster, pórotliy, was hem ge durende zijn geheelc loven inspiratie en steun. Zij woonde steeds met hem samen, ook tijdens zijn huwelijk én was steeds on vermoeid met hem en voor hem werkzaam. Met Coleridge was hij zeer bevriend, even eens met Walter Scott. Behalve in Frankrijk, vertoefde hij ook in Zwitserland en Duitschland, waar hij zeer van dc natuur genoot, maar vanwaar hij steeds met nieuwe waardeering voor Enge land terugkeerde. Nadat hij getrouwd was met. Mary Hut chinson, een vriendin van zijn zuster, woon den zij in Grosmere in het Lake-district, Hier heeft hij het hoogtepunt van zijn kun nen 'berfcikt. NA zijn veertigste jaar heeft hij in zijn werk, hoeveel goeds er nog in mocht zijn, eigenlijk niets nieuws meer ge bracht, daar er na dien tijd ook geen nieu we indrukken meer in zijn leven zijn ge weest. Spreker illustreerde zijn lezing met cita ten, o. a. uit do „Perlude" en de .,Ode on Immortality", en las eenige der kortere ge dichten in hun geheel voor, ..The Solitary Reaper". „The Daffodils", „Thoughts in Spring" en enkele uit dc „Lucy" groep. Een zeer bijzonder en geheel nieuw licht word, zestig jaren na dos dichters dood, ge worpen op vele plaatsen in zijn werk, door het bekend worden van een episode uit zijn leven, die al dien tijd aan dc critici, zoo wel als aan het groote publiek onbekend was gebleven. Dit was zijn liefdesverhou ding met het Franschc meisje, Annette Vallon. Geheel toevallig werd door prof. Harper, een Amerikaan in 1916, in oude brieven toespelingen op een dergelijko ver houding gevonden. Tot op dien tijd was het oordeel over Wordsworth dikwijls gekleurd geworden door den indruk, als zou zijn gevoelsleven altijd te str3k, le koel zijn ge weest, hetgeen nu is herzien. AANBESTEDINGSNIEUWS. Door de Genie werd aanbesteed bestek no. 192: Het uitbreiden van het munitie magazijn achter do Kazerne der Bereden Wapens alhier. Raming 10.450. Ingeschreven'werd als volgt: Joh. Blom alhier 9444. G. v. d. Pol. Hooglanderveen 9610. P. B. Huberts, Nijmegen 088$. E. dc Bruin, Hoogland 10.250. Th. H. de Goede, Soesterberg 10.289. D. Essen, Delft 10.387. E. Kwant alhier 10.750. Mulder's Handelsmij. Soesterberg 11.111. G. C. Blanken, Bussum 11.450. A. Stekelenburg Martens, Utrecht 11.507. W. van Gent alhier 11.66$. D ag 01 IJ k8 City Theater. Westsingel 7. Vertooning ning van „De Amateur-Regisseur." Hembrandt Theater. Langealraat. Vertoo ning van „Dc Verworpeling." Museum Flehlte, Westsingel. (Uitgezon derd des Zondags). Theosofische Bibliotheek Gebouw Theos Vereeniging Regentesselaan. lederen dag van 68 uur. Openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek. Muurhuizen 3. II K Leeszaal. Nleuwstraat 24. Vredesbibliotheek, Arnhemscheweg 50 Leeszaal Handelsregister. Arnh. weg 23. 18 Dec. Feestelijke vergadering in het Tehuis. 8 uur. 18 Dec. Hotel „Monopolc." Mij. v. Nijver heid er. HandeL Lezing mr. dr. Van Rhijn over het Russisch Vijfjaren-plan. 8 uur. 19 Dec. De Valk Uitvoering Mandoline club. 19 Dec Amicitia Brann's Marionetten theater. Kerstspel voor den Protestanten bond voor de Zondagschool. 4 uur. (School kinderen: 2 uur). 19 Dec Amicitia Kerstspel Paul Brann's Marionettentheater. 8 uur. 19 Dec.10 Jan „de Poth". Amersf. Kunst kring Schilderijententoonstelling W. B. Tholen. 20 Dec Amicitia. V.V S.-Unie, derde lilra- ochtend. Opvoering van „De generale Lijn 21 Dec. „Amsvorde". Buitengewone Alg. vergadering Amersf. IJsvcreoniging. 8 uur. 22 Dec. „Amicitia". Feestelijke vergade ring Huisvrouwenverecniging. 2J4 uur. 23 Dcc. „Amicitia." N.V. Rotterd Hof- stadtoonecl. Opvoering van „Dc Goede Fee." V/, uur. 19 3 2. 5 Jan. Do Valk. Uitvoering Rijkskweek school. UTRECHT. 18 Dcc Stadsschouwburg. N.V. Ital. Opera. Opvoering: „Aida." uur ZEIST. IS Dec Concertzaal Flgl Abonnements concert Herman Shey (zang) 8 uur. 21 Dec Concertzaal Figi Abonnements voorstelling N.V Rotterd Hofstadtoonoel, opvoering van „F.en vrouw zooals ieder zoekt. S uur. Buiten -verantwoórdellJUbetd der Redactie DE AMERSFOORTSCHE IJS VEREENIGING. Geachte Redactie, Het meercndcel der leden cu ook buiten staanders zal het bekend zijn, dat wij, en vele anderen, ons nimmer met dc wijze van exploitatie van onze ijsbaan hebben kunnen vorcenigen, en vanaf den beginne steeds zulks liebben te kennen gegeven. Verbete ring trad echter nimmer in. Het bleef lot op heden steeds hetzelfde! De oorzaak is absoluut gelegen in het feit, dat het bestuur zich den omvang en het beheer van dezen tak van sport niet be wust is. Als noodmaatregel tegen deze onkunde stelde het een directeur aan, op wien alle verantwoordelijkheid werd afgeschoven, en deze, niet vakkundig, droeg dat weer over aan zijn ondergeschikten op dc baan. en do resultaten van dit afschuifsysteem zijn over bekend! Allerlei commissies riep liet bestuur in het leven; zelf daarmede erkennende, dat het te dezer zake onkundig wès en nog is! Het bleef doof voor de vole aanwijzingen en waarschuwingen, dat de exploitatie véél te duur was! Onze zoo schitterend gelegen ijsbaan bleef zooals zij was:glasplas etc. Als het even rijdbaar ijs en het weder gunstig was, zag het bestuur al verlangend uit naardooiweer! Want, geldgebrek dreigde steeds. ZATERDAG: KOFFIETAFEL Leverworst. MIDDAGTAFEL Zuurkool met gebakken bloedworst. Rijstekoekjes. ZONDAG: KOFFIETAFEL Roereieren. MIDDAGTAFEL Kallsoesteis. Doperwten. Chipolatapudding. Zoo is het al deze jaren geweest! Helaas helaas, jammer! Een betere zaak waardig! Aan dezen allerellendigste!! toestand zal, met het huidige bestuur, nooit ene einde komen' En dit alles ten koste van deze zoo gezonde sport, bij een jaarlijkschc contri butieontvangst van 4500.— 5 5000. En wat biedt men de leden daarvoor?! Bitter weinig! Zie eens de exploitatierekening over 193(1- 1931: Ovangsten rekening over 1930-1931 4548,62 Uitgaven rekening over 1930-1931: 4371,37 Overschot voor 1931-1932 177,25 Zegge en schrijve: Een Honderd Zeven en Zeventig Gulden, vijf en twintig cent! En dat in een tijdvak waar slechts door een aantal jongeren één Zondagmiddag is gere den! Willen de leden zulks nog langer üjde. lijk aanzien? De commissie, die de as. buitengewone vergadering heeft uitgelokt, beoogt met ha re voorstellen tot wijziging van do contri- butleregelir.g om te komen tot een vaste kern van leden, die stabiliteit aan de inkom sten verzekert en wenscht de exploitatie kosten aanmerkelijk te besnoeien, waardoor per saldo ook eens geldou beschikbaar ko men vcor wedstrijden, en ov. ijsfeesten. Het is juist hare bedoeling de ijssport aantrekkelijker te maken en dientengevol ge tot groolcr bloei, en dus het tegenover gestelde van wat het bestuur in he slot van haar pracadvies betoogt. Ook de commissie roept U toe: Komt ALLEN op bovenvermelde ver gadering. H. A. NAARDING O. KAAYK. P. van HEMMEN. A. HUISMAN. OMREKENINGSKOERSEN. Off. Not. Niet Off. Not. 17 Dec. IS Dec 12 uur Londen 8.61 S.45 Berlijn59.15 £8 85 Parijs 9.78 V; 9.78 Brussel 34.65 34.67^4 Zurich 48.60 48.50 Wccnen Kopenhagen 48.— 4S.— Oslo 47.50 47.- Stockholm47.50 48 50 New-York 2.49.15 2.48.70 Medegedeeld door de Rott. Bankvereoniging Eenige en Algomeene Kennisgeving. Hiermede* berichten wij het overlijden van Mevrouw ANNA MARIA MEURSING, Weduwe van den Heer F. VAN POPPELEN Jr. oorder Weduwe van den Heer Mr. H. A. GROOTE. in don ouderdom van bijna 72 jaren. J. C. LONDT. R. NICOLAï, executeuren. Baarn, 10 Dec. '31. Prins HendrikJaan 15. Geen Bezoek. De teraardebestelling zal plaats hebben Za terdag 19 Decembei a.s. des namiddags 2Ü uur op de Begraaf plaats „Zorgvlied" te Nieuwer Amstel, (Am vlerrlanlj. De Directie maakt bekend, dat het kantoor der Ütrecht sche Waterleiding-Maat- scbannij De architect. JOH. H. BLOM is voornemens aan te beste don op Dinsdag 5 Januari Het bouwen van een blok van 3 woningen aan den Hoogeweg. Bestek met leekening ver krijgbaar a f 5.(rest. f 250) ten kantore Korie- gracht 22 Amersfoori. Men zegt dat HUIB HOLSTEIJN duur is en toch niet duur. Een smaakvol opgemaakte mand met truit als Uw adres hiervoor iseu blijft ARNH.STRAAT 1 hoek VarkensinarUt. TeL 941 Werpt geen papier, sigarettendoozen, oruchtenschillen op straat neer. Gem. Reinigingsdienst zijn onzo gezouten Snljboonen, Spercioboonen, Andijvie en Zuurkool. ROOKWORST van Tleleman en Dros 53 cent per pond. ARNH. STRAAT 22 TELEF. 61

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 3