ABOHHEMEHTS- GELDEil PER GIRO AFSCHEID VAN DEN HEER HELDRING ALS VOORZITTER VAN DE K. v. K. TE AMSTERDAM STERKE AFKOELING OVER NOORD- EN WEST-EUr.OPA ADM. AMERSFOORTSCH DAGBLAD Na het uitspreken der ge bruikelijke jaarrede gehuldigd Gouden medaille der Kamer aangeboden In de Woensdagmiddag gehouden buiten- gewone zitting van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Amsterdam heeft de voorzitter, do heer E. Heldring, bij het einde van 1931 een overzicht gegeven van den economischen toestand in de wereld en ten onzent. Zijn zeer uitvoerige beschou wing was ditmaal van te meer beteekcnis, wijl zij samenviel met zijn afscheid van de Kamer. Zooals te verwachten was, kwam in spr.' rede de mineurtoon sterk naar voren. Lichtpunten, zeide spr., zijn nauwelijks te ontwaren; zekero mogelijkheden van her stel. door spr. het vorige jaar genoemd, werden niet vervuld, integendeel, de vicieu- se wisselwerking tusschen steeds toene mend wantrouwen, zich uitende door cre- dietbcperking, en de daling van groothan- delsprijzen schreed voort. Zoowel het steeds gebrekkiger werkende credietwezen als de kortzichtigheid der politici, die de econo mie der Staten bepalen, werken autarchie der landen in de hand, de vorming van economische eilanden met onderdrukking van hun onderling verkeer. Het dreigt op finale verlamming, eindelijk op gebrek en hongersnood uit te loopen. E. HELDRING. Andere ernstige moeilijkheden zijn de politiek van hooge uitgaven, gestrengeld aan de starheid der looncn in vele lan den, de hoogte der belastingen en der so ciale lasten. In de Vereenigde Staten heeft de theorie der hooge loonen tegen heug en meug in volkomen gefaald, nergens is de terugslag heviger, de werkloosheid grooter. Den economischen nd in de ver schillende landen afzonderlijk beschouwen de, wees spr. wat Frankrijk betreft, op het feit, dat dit land ervaren heeft, dat goud alleen geen geluk brengt; het aantal werk- loozen dat geschat wordt op 750.000 is voor Frankrijk buitengewoon hoog. Wat Ame rika aangaat is weinig van het geloof in de superioriteit van Amerikaansche zakenme- thodes overgebleven althans voor het oogenblik. Voor de Europeesche nijverheid ziet spr. voorshands geen ernstige mededinging van Rusland, omdat het binnenlandsche afzet gebied, dat voor de hand ligt, reusachtigo mogelijkheden laat. In Engeland wordt bet op peil houden van het Pond door de ver pletterende hoogte der staatsschuld be moeilijkt. Voor een stabilisatie is in elk ge val een definitieve verlichting der oorloos- schulden onontbeerlijk, in de gedepreci- eerde valuta brengen zij een ondragelijke verplichting tegenover Amerika mede. Na gewezen te hebben op de gevaren van de deviezenpolitiek en do invoerbeperking, welke door verschillende landen worden toegepast, wijdde spr. een beschouwing aan den gouden standaard, daarbij opmerken de, dat men moet streven naar toestanden die de weder-uitbreiding van den gouden standaard mogelijk maken, een streven, waarin zoowel regeeringen als centrale ban ken behooren samen te werken. Voor de scheepvaart en voor den scheeps bouw zijn de vooruitzichten nooit slechter geweest. In Nederland zcide spr. is dc bin nenlandsche economische toestand zorge lijk, als gevolg van de ontwikkeling van zaken buiten de grenzen en dc hoogte van onze productie- en exploitatiekosten. Be schermd door onze zeer sterke goudpositie en onze credietverhouding tot het buiten land behoeven wij ons over den gulden niet ongerust te maken, op voorwaarde, dat men van alle zijden tot behoud van het fi- nancieele evenwicht in do volkshuishou ding medewerkt. Wat dc betalingsbalans betreft, kan de algemeene indruk niet over matig gunstig zijn, hoewel geenszins ver ontrustend. Na een bespreking van de bodembedrij- ven, wees spr. er op, dat onze zeescheep vaart een verderen, gevaarlijken slag heeft gekregen door den val van het Pond, het vraaerstuk van de verdere ontwikkeling in het bedrijf wordt fn groote mate door do hoogte der gages behoerscht. De Rijnvaart heeft ook zwaar onder de economische cri sis te lijden, de binnenschipperij is aller- woge noodlijdend geworden. Spr. deed verder uitkomen, dat het werk van den zoo dringend noodigen modernen scheepvaartweg van Amsterdam naar den Bovcn-Rijn niet mag behooren tot do wer ken, waarvan uitstel door den financieolen toestand geboden is. Voor één tak van bo drijf, namelijk dc scheepvaart, zeidc spr. is het in bet bijzonder te hopen, dat Neder land zich onthoudc van den wedijver in handelsbelemmeringen, welko hem reeds zoo ontzaggelijk veel schade berokkend heb ben. Voons wees spr. er op, dat de depro ciatie van Staats- en gemeonte-obligatie: voornamelijk het gevolg is van het wan trouwen in de uitgavon-politiek, vooral van de groote gemeenten, verbonden aan het bedenkelijke oploopen der vlottende schuld en het niet aflossen der leening 1922 in Maart a.s. Nederlandscli-Indiü is in alle opzichten zeer ernstig getroffen. De reusachtige be grootingstekorten zei spr. zullen de schuld aan het moederland sterk doen toe nomen en tevens de noodzakelijkheid van verdere consolidatie. Hoewel geen enkel lichtpunt aan den economischen horizon te zien is, moge men bedenken, dat in een pri mitieve volkshuishouding als dc Indische, de reactie naar boven, wanneer eenmaal ingetreden, zich even snel zal ontwikkelon als de terugslag het deed. Ook in de overi ge koloniën is do toestand onbevredigend Ten slotte den toestand van Amsterdam besprekende, wees spr. er op, dat deze be paald slecht is en zonder vooruitzicht spoe dig beter te worden. De financién der stad kunnen slechts beveiligd worden langs den weg, door het Hoofd der gemeente aange geven: drastische bezuiniging, in belang rijke mate mogelijk te maken door vermin dering van salarissen en loonen, die het budget veel te zwaar drukken. Moge het dagelijksch bestuur, aldus spr., daarin voorgegaan door zijn voorzitter, kracht) het mes in de uitgaven zettenen aldus Am sterdam de financieele en economische po sitie verschaffen, welke het behoort in te nemen. De heer Heldring eindigde zijn rede met aan de leden van de Kamer zijn oprechte erkentelijkheid uit ie spreken voor het ver trouwen en den steun, hem steeds geschon ken. Spr. verlaat deze Kamer mot leed wezen, omdat haar arbeid hem lief is 2e worden; aan dit leedwezen zijn ook ge voeïens van pers mlijken aard niet vreemd De vergadering werd bijgewoond door verschillende vertegenwoordigers uit krin gen van handel, nijverheid, bankwezen en scheepvaart. O.ra. merkten wij op de hoe ren rar. C. H. Guépin, voorzitter van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel, A. B. van Beers, directeur van het Postkantoor te Amsterdam, Veer- hoff, oud-voorzitter van de afdeclipg Klein bedrijf der K. v. K., J. van Tijen: oucl-adrni- nistratcur en oud-leider der afdeeling Han delsregister, W. N. van de Poll, havenmees ter in de hoofdstad, prof. Limperg, hoog- leeraar aan de gemeentelijke Universiteit en mr. J. Rutgers, secretaris van den Vrij heidsbond. Ook waren familieleden van den scheidenden voorzitter bij de plechtigheid aanwezig. Nadat de heer Heldring zijn rede had be ëindigd nam de heer Gottfr. H. Crone, voor zitter van de afdeeling Grootbedrijf der Ka mer het woord. Spr. dankte den hoer Heldring voor alles wat hij door zijn arbeid en zijn groote be kwaamheid voor de Kamer heeft gedaan. Met de rede, welke de heer Heldring zoo juist heeft uitgesproken, is een tijdperk van 25 jaar voor de K. v. K. afgesloten, aldus spr. De figuur van den voorzitter heeft zijn groote beteekenis gekregen toen als gevolg van de nieuwe wetgeving en de daarmede gepaard gaande split:'ng van de K. v. K. in twee afdeelingen de'algemeene leiding dezer beide afdeelingen in zijn handen werd gelegd. Een stuwende kracht ging aldus ver volgde spr. van u uit; nooit ontbrak u op een vergadering. De grootste lof als al gemeen voorzitter komt u toe voor het feit, dat u gelijkelijk uw aandacht gaf aan alle commissies. Een voortreffelijke voorlich tingsdienst is door u georganiseerd. De heer Crone bracht den heer Heldring vervolgens hulde voor zijn jaarreden, die, rijk gedocumenteerd en vol doorwrochte argumenten, de economische litteratuur niet weinig hebben verrijkt. Spr. overhandigde tenslotte den schei denden vo --zitter onder algemeene bijval der aanwez.gen de hoogste onderscheiding welke de K. v. K. schenken kan: n.I. de gouden medaille. Vervolgens sprak dc heer Dooyewaard, voorzitter van de afdeeling Kleinbedrijf. Deze bracht den heer Heldring dank voor de prettige wijze, waarop hij een vrucht bare samenwerking tusschen de beide af deelingen der K. v. K. tot stand heeft ge bracht. Ook voor het Kleinbedrijf is de lei ding van den heer Heldring van groot be lang geweest. Moogt gij zeide spr. ten slotte nog lang voor uw gezin en werk gespaard blijven! Als oudste lid der Kamer werd vervol- gons door de heer E. Gerzon het woord ge voerd. In warme bewoordingen heeft spr. den scheidenden voorzitter dank gebracht voor de groote diensten, die de heer Hel dring in zijn ambtsperiode niet alleen aan de Kamer, doch aan geheel Amsterdam be wezen heeft. Tenslotte hebben nog dc secretaris der Kamer, mr. dr. G. M. Greup en het lid de heer Balder, den heer Heldring op zeer waardeerende wijze toegesproken. De heer Heldring heeft hierna met een kort woord de Kamer voor het hem be reide afscheid dank gezegd, waarna de vergadering gesloten werd. ERNSTIGE AANRIJDING. Duivendrecht, $0 Dec. Tengevolge van de gladheid van den weg is op den Rijksstraatweg alhier, omstreeks half zos, een benzinetankwagon van de Tcxaco- maatschappij geslipt cn togen oen boom ge- roden, waardoor de wagen dware, op den weg kwam te 'staon. Ken tegemoetkomende Belgische tractor met aanhangwagen kon niet bijtijds meer stoppen en reed tegon den tankwagen op. Vervolgens kwam de trac tor in botsing met eon boom on werd, even ais de beiuincwügen, zwaar beschadigd. Beide voertuigen kondon hun rojs niet voortzetten. De Belgische vrachtwagon was op weg naar Mechelon. Persoonlijke ongo- lukkon kwamen niet voor. Een inval van koude lucht uit het hooge .Voorden Onze weerkundige medewerker schrijft: De w-arme Zuid-westelijke luchtstroom, die gedurende de Kerstdagen do tempera tuur verscheidene graden boven de nor male deed stijgen, heeft niet tang aange Louden. Reeds den Tweeden Kerstdag bleek uit de waarnemingen op IJsland, dat al daar een krachtige Noordelijke luchtstroom was doorgekomen, die zeer koude lucht aanvoerde. Deze koude luchtstroom ont moette eerst den warmen Westelijke win in het gebied tusschen IJsland en de Faroër en hieraan is wel toe te schrijven, dat zich in den loop van Zondag een uitgebreide en diepe depressie ontwikkelde over de Zui delijke helft van Scandinavië en de zee ten Westen daarvan. Daarop drong de steeds breeder wordende Noordelijke luchtstroom met stormkracht door tot over de N'oordelij ke helft der Britsche eilanden en de Noord zee (Maandag), vervolgens tot het Engelsche kanaal, de Zuidelijke helft der Br. eilanden en ons land. Van Maandag op Dinsdag trad dan ook in ons land een sforke daling van do temperatuur in en werd het weer bij sformachtigen Westen, naar het Noordwcs ten draaienden wind buiig met sneeuw en hagel, waarbij het gisteren in den namid dag tot onweer kwam. Over Noordwest Europa was de temperatuurdaling bijzonder sterk Op IJsland daalde do temperatuur van Zondag tot Dinsdag 10 graden, over de Britsche eilanden vijf graden, in Denemar ken zeven, in ons land vijf graden. Het gebied, waar dc temperatuur nog door den invloed Van den warmen Weste lijken luchtstroom verscheidene graden bo ven nul was, kromp aan de Westzijde snel in, daar de koude Noordelijke luchtstroom hoe langer hoe dieper het vasteland binnen drong. We "bobben dus weer te doen wet "een in val vdi» koude lueïrt, die uit. het hooge Noorden kom'. Ditfnaal is do kracht van den luchtstroom veel grooter dan gewoon lijk, zoodat over het grootste gedeelte van Noord-Wost-Europa stormen met sneeuw en hagel hebben gewoed en de temperatuur veel en snel gedaald is. Iïet zal nu wel weer gaan als gewoonlijk bij zoo'n Inval van koude lucht. De stroom verplaatst zijn bedding langzaam naar liet Oosten, waardoor uit hel Westen wéersver betering nadert, maar niet voordat Jc stroom óf niet meer ons land bereikt, C.f geheel tot stilstand komt, waarvoor nu nog geen sterke aanwijzingen zijn, kan zachter weer worden verwacht. (Nadruk verbodonS. DE MOORD IN DE WAGENSTRAAT TE DEN HAAG, Do zaak in hooger beroep. 's-Ct r a v e tl h a g e. 3D December, De advocaat-generaal bij het Gerechtshof, Mr. J. A. de Visser, vorderde hedenmiddag in de zaak van den 25-jarigen chauffeur D. P., alhier, die door de Haagsche rechtbank was vrijgesproken van den bern ten laste gelegden doodslag gepleegd in den nacht an 15 op 16 Juni gepleegd op zekeren N. in de Wagenstraat, ter hoogte van Scala, vernietiging van dit vrijsprekend vonnis en eroordeeling van verdachte P. tot zevèn jaar gevangenisstraf met last tot diens on middellijke gevangenneming. NED. HERV. GEM. TE ZUTPHEN. De vacature Ds. Faber. In de Dinsdagavond gehouden vergade- ing van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te Zutphen, is, in de vacaturo- Ds. Faber, toezegging gedaan aan ds. A. Noorman, :c Borculo, DE NOOD IN FRIESLAND. In do gistermiddag geopende wintorzit- ting der Provinciale Staten van Friesland deed de voorzitter mededeellng van het vol gende voorstel, geteekend door leden van alle fracties in de Staten: Ondergoteokenden stellen voor een adres te richten aan H. M. do Koningin, waarin de nood van landbouw, tuinbouw en vee teelt in onze provincie wordt uiteengezet en van do regeering wordt gevraagd, om in dezen schrikkelijken noodtoestand op de meest doelmatige wijze te willen voorzien. Voorts, om een commissie overeenkomstig rtikel 40 van het reglement van orde der Staten te benoemen tot samenstelling van eon ontwerpadres als bovenbedoeld. Bij het debat over dit voorstel bleek dat dit op initiatief der A.R. fractie was inge diend, w-ier woordvoerder, de heer Nauta, aan het adres het karakter van een alge meene uitspraak der Staten wilde geven, teneinde Den Haag ervan te doordringen dat in Friesland een buitengewoon ernstige noodtoestand heerscht, zoodat aan wat in moties en verzoeken van vereenigingen, corporaties, bonden enz-, aan de regeering wordt verzocht, wel de meeste aandacht mag worden besteed. Nadat het interfractioneele voorstel z. h. st. was aangenomen, benoemde de voorzit- Onze bij den GIRO-DIENST aangesloten abonné's w\jzen wü op de bestaande gelegen heid om de abonnementsgelden voor het Amersfoortsch Dagblad ieder kwartaal AUTO MATISCH van hun giro-rekening te doen af schrijven. Deze automatische afschrijving brengt met zich een besparing van incasso kosten, geen geloop met de kwitantie aan de deur en voor ons een vereenvoudiging van de Administratie. Abonné's, die ons ingaande X Januari a.s. willen machtigen abonnementsgelden automa tisch van hun postrekening te doen afschrij ven, verzoeken wy opgave van hun naam en adres, opdat wij een machtigings-formulier ter invulling kunnen toezenden. ter in de commissie van redactie van het tot de Koningin te richten adres do heeren Nauta, A.R., Bajema, C.II.. J. H. Anema, S.D., Eisma, V.B. en Falkena, V.D. Do zit ting werd verdaagd tot lf) Januari. Schaken. HET TOURNOOI VAN HASTINGS. Euwe remise met Yates. Hastings, 30 Dec. (V.D.) In een partij die zes uren duurde, heeft dr. Euwe re mise gemaakt met Yates na 55 zetten. Het spel kenmerkte zich door gedurfde zetten. Yates kwam een pion voor te staan, doch dr. Euwe slaagde er na schitterend epol in remise to foreeoren. VOETBAL. UIT DEN U. P. V. B. Wedstrljdprogramma voor Zon dag, 3 Januari. MARKTBERICHT. Appelen 5—15; Peren 7—10 per H.L.; Iloendorcleren 4.405.80; eendeneieren S 55.50, per 100 stuks; Hooiboter 1.40 per K.G.; Kippen 0.00—1.10; Hanen 1—1.40; Tamme konijnen 1.50—3.50; wilde konijnen 0.00; Hazen 2.75, per stuk; Tamme dui ven j 0.30 per paar; Biggen 4—S per stuk. Aangevoerd waren ongeveer; 80 H.L. ap pelen; 12 H.L. peren; 40.000 stuks hoender- eieren; 550 stuks eendenoiereen; 50 K.G. hooiboter; 3S biggen. lc klasse Atnerst. BoysS-. Bovs. B. V. C.E. S. V. A. C. Sopla—Soesterberg. Brederodes—N.I.O s GravenlandVeenendaai Reserve le klasse St. Boys 2H. H. C. 3 Z. N. C. 2—B. V. C. 2 't Goot 4Donar 2 Reserve 2e klasse C. rV.P.W.C. 2—Laren 2 E.S.V.A.C. 2Hilversum 5 Reserve 4e klasse A D.O.K. 2H.V.C. 4 Veneta 2—Soest 3 Reserve -le klasse F- D E V. 2Amsvorde 3 St. VoorwaartsA.P.W.C. 3 Soesterberg 2—D.E.S. 2 (Sportleven) Duitsche Landbouwmarktotn. Be; lijn, 30 December 1931. Aardappelen. Keulen. Rijnl. ronde gele I 3.10; dito II 2,90; Noordduit scha lange gele nieren 4.—. Wiirzburg. blanke en roodc 1.50—1.70; gcelvl. 2'2.15. Groenten. Berlijn. Kool levendig omzet in roodo, witte en savoyc kool groolcr dan dit hot seizoen het geval was. Het is kouder, het sneeuwde en heden avond vriest hot een paar graden, zoodat de vooruitzich ten voor de koolmarkt gunstig zijn. Hol- tandscho spruiten heden geruimd op niveau 13—11; Hollandsche scliorseneeren 1525, ook iets vlugger; geen Hollandsche kom kommers genoteerd. Frankfurt a.M. Aanvoer tamelijk groot; veldsla,, spruiten, spinazie en savoye kool iets lager, andere producten onveranderd; omzet bevredigend, Hollandsche schorseneeren goede kwaliteit ea. 20; spruiten T 1315; roodo en savoyc kool I—6, witte 4—5; andflvic 5—8. Uit het Rljn-Roer-gebfed wordt een vastere sluit- koolmsrkt gemeld, maar van een werkelijke verhooging der prijzen is nog geen sprake In Bonn noteerden spruiten lieden slechts 8; Holl. en Belgisch lof 20—25; Holl. uien 89; huitenlandsche sla. 20—25. In het of ficicole marktbericht van de stad Bonn heet het, dat de aanvoer nog reusachtig is. Boter. Hamburg veilingsnoteering: 115.78; II. 104.50. Alle prijzen in H.M. por 50 K.G.; bloem kool, sla. komkommers en andijvie per 100 stuks FRUIT- EN GROENTENVEILING. Veiling van 30 December. Lof 7—8 ct. per pond Beiefleur 10—15 cL, spinazie 17—25 ct, spruiten ft—8 ct per K.G. Boerenkool 12—18 ct; róode kool 13—Sft ct andijvie 19 ct, prei 13—14 et knolselderij 46 ct. per 10 stuks. Selderij 12—16 per bakje. RIJVEREENIGING BAARN, B a a r n. In do sociëteit op het Sta tionsplein in deze gemeente hield do rij - veroeniging „Baarn" een vergadering, die stond onder leiding van den secretaris dier vereeniging, den heer mr. dr. A. E. Schouten. In de vacature van voorzitter der ver eeniging. ontstaan door het overlijden van den luitenant-kolonel C. M. A. Quack, werd voorzien door do benoeming van den heer ir. J. P. Leeuwenberg. Voortaan zal do heer P. H. baron Taets van Amerongen fungeoren als penning meester, terwijl de heer H. P. W. Dekkers gekozen werd tot tweeden penningmeester. in de technische commissie werd geko zen de heer II. P. Timmermans uit Amster dam. In deze vergadering wijdde de waarne mende voorz., de heer mr. dr. A. E. Schou ten, eenigo gevoelvolle woorden aan wijlen den heer Quack, die steeds zoo veel moei ten voor de rijvereeniging over had. De aandacht van do ruiters wordt er van deze zijde nog eens speciaal op gevestigd, dat het rijden in de bosschen rondom Baarn alleen geoorloofd is aan leden der rijvereoniging „Baarn" en aan houders van dagwaarten, welko verkrijgbaar zijn aan dc verschillende manéges. Het is ver boden te rijden op de rijwielpaden en de naden, gelegen naast de zandwegen. EEN CRISIS-COMITS GEÏNSTALLEERD. Baarn. Do burgemeester dezer gemeen te, jhr. dr. G. C. J. van Reenen, heeft ten gerneentehuizo geïnstalleerd een plaatse lijk crisis-comité, waarin zitting hebben de volgende dames cn heeren jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, voor zitter; L. Engol, onder-voorzitter; D. Eg- gink, le secretaris; A. C. Schram dc Jong, 2e secretaris; B. M. C. van Rijckevorsel, penningmeester; W. van Leersum (com missie van samenwerking inzake armen verzorging); II. L. Peters (idem); G. Lam (Woningbouwver. SL Joseph); P. de Bloois (Chr. Bestuurdersbond); P. Koops (Baarn- scho Bestuurdersbond); M. Leücnmoijer (Vereeniging voor den Handeldrijvenden Middenstand „Baarn'); H. M. van der Vegt (Vereeniging van den Chr. Handeldrijven den Middenstand; H. Daatzelaar (R.-K. Mid- denstandsvereeniging); W. Loois (Leger des Ileils); mej. C. A. J. Druijvesteijn, mej. A. C. B. Ledeboer; mevr. G. F. H. Houben— Leesberg; mej. A. C. Vis, mej. C. Poelmau; mevr. G. Korsten—Wafelbakkor; mevr. de wed. J. D. de Smit—De Heor; jhr. dr. J. \V. H. Rutgers van Rozenburg; B J. J. Weij- kamp en H. Seijmonsbergen. De burgemeester is als eere-voorzittor aan dit comité verbonden. SLIPJACHT TE BAARN. Baarn. Op den Oden Januari a.s. zal de traditioncele jachtrit plaats vinden ach ter de meuto van de Kon. Ned. Jachtvor- eeniging, in samenwerking met de rijver eeniging „Baarn". De meet zal voor het Badhotel aan de Middenlaan zijn om half drie des middags. Do jacht zal beginnen bij de Domiaan, van waar na eonige omzwervingen door de Baarnsche bosschen do ruiters eenige mi nuien later over verschillende weilanden komen op het landgoed Pijnenburg. In deze jacht zulten, ook eenige slootcn genomen worden in de weilanden onder do Lage Vuursche. De vos zal gevangen worden nabij do boerderij „De Zeven Linden", gelegen aan den Tandweg en het fietspad van den Soestdijkerstraatweg naar de Lage Vuur sche. Na afloop van deze jachtrit zal de fami lie Leeuwenburg den deelnemers een thee aanbieden. Bij vorst of sneeuw zal deze rit niet plaats vinden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 2