AH FPS F QOKTS CH OAGBiAB Tijdschriften Donderdag31 December 1931 .DE EEMLANDER" 30e Jaargang No. 157 TV.TiDE BLAD KLEINE WETSHTWERPEN AAN 12 OFJE EEN DROEVIGE VACANTIE UIT DE STAATSCOURANT INDUSTRIESCHOOL LEEG GEPLUNDERD NATIONAAL CRISIS- COMITE EEN LEVEN OM EEN LEVEN EERSTE KAMER De gebeurtenissen tijdens het vlag vertoon in Australië De Eerste Kamer heeft heden een korte vergadering gehouden, waarin 35 kleine wetsontwerpen aan de orde waren, o.a. de wijziging der invaliditeitswet, de uitvoer regeling voor bloembollen, tijdelijke heffing van opcenten op de invoerrechten in Ned.- Indie; verdere steun aan de koffiecultuur in Suriname en liet aangaan van een geldlee ning ten laste van Ned.-Indië. Bij een supplctoire defensicbegrooting be spreekt de heer Van Embden de toonee- len die voorgevallen zijn bij het vlagver toon in Australië en betoogt, dat de minis ter een ongerijmde methode van onderzoek toepastte, door rapport te vragen aan den commandant van het smaldeel, die partij was. Minister Deckers zet uiteen, dat hij ook inlichtingen ingewonnen heeft bij den consul-generaal te Sydney. Ook van alle politierapporten, nam do minister kennis Het bleek dat er geen reden was tot. bij zondere maatregelen. Het ontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij een suppletoire Indische begroeting vraagt do heer Moltmaker of de regee ring ten aanzien van de tweede salariskor ting in Indië de behandeling der Indische begrooting in de Tweede Kamer wil af wachten De lieer De Savornin Lohman is verwonderd over het gesprokene door den heer Moltmaker, gezien den 6lechten toe stand van Indië. Minister De Graaff 6luit zich hierbij aan. De thans gekozen handelwijze is naar Spr.'s meening do juiste. De heer Moltmaker dient een motie in, waarin de Kamer als haar meening uit spreekt, dat de Indische salariskortirig dient te worden opgeschort tot na de be handeling der Indische begrooting in de Tweede Kamer. Do motie wordt verworpen met 24 tegen 8 stemmen. Het ontwerp wordt aangenomen. Aan de orde is het wetsontwerp tot tij delijke heffing van opcenten op do invoer rechten in Ned.-Tndië. De heor Gelder man betoogt dat het ontwerp de reeds verminderde koopkracht der Indisch*, bevolking nog meer verzwakt. Hij gelooft echter dat de minister niet an ders kan doen. De heer Wibaut verzoekt aanteekening dat zijn fractie er tegen is. De heer v. Embden wijst erop dat het ontwerp een muur opwerpt tegen de eigen industrie. Minister de Graaff wijst op de tijdelijk heid van het ontwerp. De koopkracht der inlandschc bevolking zal slechts worden bo- last met li 2 ct. Spr. is bereid nauwere aaneensluiting op fiscaal gebied tusschen Indië en Nederland te overwegen. Het ontwerp wordt aangenomen z. h. s., evenals de overige ontwerpen. De Voorzitter wenscht den leden een gelukkig Nieuwjaar, waarop de vergade ring gesloten wordt. Do Kamer zal in de tweede week van "Januari weer bijeenkomen. N.V. NEDERLANDSCBH HANDELS- EN LANDBOUWBANK. Beroep tegen de verleende surséance. Amsterdam, 30 Dec. In raadskamer van de Burgelijkc Kamer van het Gerechts hof alhier is hedenmiddag een aanvang gemaakt met de behandeling van een ver zoekschrift van een drietal crediteuren der N.V. Ncderlandsche Handels- en Landbouw bank Hn:»Himi nis van de Haarlcmsche Rechtbank d.d. 24 November j.l. voor den tijd van anderhalf jaar surseunce van betaling werd verleend. Genoemde crediteuren waren van dit von nis in hooger beroep gekomen. Het verloop der zaak deed het het Hof op bepaalde groden wenschelijk voorkomen, de verdere behandeling uit te stellen en voort te zetten op 26 Januari te 12 uur. Auto met vijf inzittenden in de vaart gereden S m i 1 d e, 30 December. Een ontzet tend ongeval heeft hedenmiddag in de na bijheid van hei Oranjekanaal alhier plaats gehad; tengevolge van de gladheid van den weg slipte bij het passccren van een ande ren auto. een auto, waarin gezeten was de familie Visser uit Semarang (Midden-Java), met het gevolg, dat de wagen in do diepe Drentsche hoofdvaart verdween Door omwonenden werden onmiddellijk pogingen in het werk gesteld om de inzit tenden te redden. Na veel moeite mocht het gelukken man. vrouw en 3 kinderen op het droge te brengen. De man en de 3 kinderen waren bewusto- loos; de vrouw bleek nog goed bij kennis te zijn. Twee doktoren, die onmiddellijk ter plaat se waren, stelden alle pogingen in het werk om de levensgeesten bij het viertal op le wekken Bij 2 zoons, een van 10 en een van 12 jaar, mocht dit gelukken, doch de vader en een dochtertje van circa 6 jaar, bleken te zijn overleden De familie was met vacantie uit Indië over. De man. die inspecteur is bij de Wa terleiding te Semarang, was gistergn uit Marseille gekomen en de familie had den nacht in Hengelo doorgebracht, vanwaar zij hedenmorgen om 11 uur vertrok naar fami lie in Groningen. Het ongeval had omstreeks half 3 plaats. S m i 1 d e, 30 December. Nader verné men wij omtrent het auto-ongeluk te Smil- de, dat het gezelschap, dat te water is ge- raakj. bestond uit de heer en mevrouw Vis ser, een zoon en twee dochtertjes en niet twee zoons en één dochtertje. Zooals ge meld is de vader en het jongste dochtertje, ongeveer 6 jaar oud, overleden. De onge veer 10-jarige zoon en het 12-jarig dochter tje. zijn bij kennis gebracht en naar het ziekenhuis te Assen overgebracht, waar heen ook mevrouw Visser zich heeft bege ven. De lijken der beide slachtoffers zijn ondergebracht in de Marechausseekazerne. DE DIEFSTAL VAN 60.000. Amsterdam, 30 Dec. In verband met den diefstal van 60000 en een aantal boeken, ten nadeele van een landbouwbank to Amsterdam, deelt de commissaris van politie der 4e sectie thans mede, dat de be wuste boeken spoedig worden opgespoord en aan de bank zijn teruggegeven. De politie zoekt noe steeds naar Th. J. M. K. en zijn medeplichtige J J. M. de H. Deze beide mannen zijn zooals veronder steld wordt, naar liet buitenland uitgewe ken, doch de politie acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat zij zullen trachten weer in Nec,orland terug te komen. Onderscheiding. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in do Oranje-Nassau orde A. J. J. Ver- brugge, ondervoorzitter van den Bond van directeuren en leeraren bij het Handels- avondonderwijs te Leiden. Voorlichtingsdienst. Bij Kon. besluit is de heer ir. II Hesse- link. buitengewoon hoogleeraar aan de Technische Hooges'-hool te Delft, benoemd tot lid van de commissie van advice voor den Rijksvoorlichtingsdienst ten behoeve van den Vezelhandt-1 cn.de Vezelnijverheid te Delft. Raad voor do Scheepvaart. Bij Kon besluit zijn voor het tijdvak van 1 Januari 1932 tot 1 Januari 1936 benoemd in den Raad voor de Scheepvaart: tot plaatsvervangende voorzitters prof. mr. B. M. Taverne, raadsheer in den Hoogcn Raad te 's Gravonhage, en mr. dr F. C. van Geer, raadsheer in het Gerechtshof te Amster dam; tot secretaris mr II. B. Tjeenk Wil link. te Amsterdam; tot vaste leden de hoe ren A. L Boe6er, gep. schout bij nacht tit. te '8-Gravenhaee; C. J. Canters, eep. kapi tein ter zco tit te Amsterdam: G. J. Lap, oud-gezagvoerder ter koopvaardij te Am sterdam, en B. C. van Walraven, oud-ge zagvoerder ter koopvaardij te 'e-Graven- hage. Directeur krankzinnigengesticht. Bij Kon. besluit is met 1 Januari 1932 benoemd in het ambt van geneesheer-waar nemend directeur van het Rijkskrankzin nigengesticht te Woensel mej dr. A. Schoondermark, thans geneeskundige aan genoemd gesticht. Landmacht Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Ja nuari 1932 deu eerste luitenant L. C. Riet veld van don Staf der infanterie, werk zaam op het departement van defensie, op zijn verzoek een eervol ontslag uit den mi litairen dienst verleend, en is de heer L. C. Rietveld benoemd tot hoofdcommies bij het departement van defeneie: is te rekenen van 24 October 1931 be noemd bij het reservepersoneel der land macht bij het wapen der artillerie, tot re- èerve-eerste-luitenant bij zijn tegenwoor dig korps, de reserve-tweede-luitenant B. A. A. van der Weerdt van het korps ponton niers en torpedisten; is met ingang van 1 Januari 1932: den ge pensioneerden genera «al-majoors E. J. van Bel en P. G. van Duinen, zoomede den «ad judant in buitengewoncn dienst van IIM. de Koningin, den gepensioneerden genc- raal-majoor H C J. ier Beek, op het daar toe door hem gedaan verzoek, een eervol ontelag verleend uit hun functie van terri toriale bevelhebber, respectievelijk in Fries land enz., in Noord Brabant enz en in Overijssel enz. Aan hen is Hr. Ms. dank be tuigd voor hun diensten als zoodanig aan den Lande bewezen; benoemd zijn tot territoriale bevelhebber: a. in Noord-Brabant enz. de gepensioneer de luitenant-generaal der artillerie K. A. Pfeiffer: b. in Friesland enz. de gepensioneerde luitenant-generaal der infanterie F. J. Ouanjer; c. in Overijssel en? do gepensioneerde luitenant-generaal der infanterie V. H. A. de Ridder. Volksgezondheid. Bij beschikking van den minister van Arbeid. Handel en Nijverheid is de heer J. an Sloten benoemd tot adjunct-commies ten bureele van den hoofdinspecteur van de Volksgezondheid dr. J. Th. Tcrburgh, onder gelijktijdig eervol ontslag ala klerk bij den Gezondheidsraad en is met ingang van 1 Januari 19.32 benoemd tot adjunct commies ten bureele van den hoofdinspec teur van de Volksgezondheid prof. dr. H. C. L. E. Berger, mej. L. B. Racer, thans werkzaam als klerk. Landbouwhoogeschool. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw is met 1 Januari 1932 wederom benoemd tot assis tent aan de I-andbouwhoogeschool te Wa peningen dr. H. J. de Fluiter, aldaar. IIet gestolen geld teruggevon den en een der inbrekers gearresteerd Rotterdam, 30 December. In den afgeloopen nacht viel het den nachtwaker H. op dat enkele mannen zich op verdachte wijze ophielden voor pand 36 aan den Bree- de Ililledijk. Hij ging naar hen toe en vroeg wat ze daar uitvoerden. Een van hen liet daarop, waarschijnlijk om den indruk te vestigen, dat alles in orde was, een be wijs van Xederladnschap zien, dat op naam stond van S. O. De nachtwaker nam daarmee genoegen eD vervolgde zijn weg. Wat later in den nacht vond hij echter op de glooiing van den Breede Hilledijk een viertal pakken, die volgepropt za'en met allerlei artikelen: koperwerk, plateelen pot jes en vazen, gedragen schoenen, schilde rijtjes, schaartjes, spiegeltjes en een man doline. De nachtwaker bracht deze vondst on middellijk in verband mei de ontmoeting, die hij even te voren met de drie manneD op den Brede Hilledijk had gehad en hij waarschuwde onmiddellijk de politie. Deze wist al spoedig vast te stellen dat de bezitter van het bewijs van Nederlander schap S. O., in de S<ein\vegstraat woonde. Ken tweetal politieagenten begaven zich naar deze woning en troffen daar inderdaad den 23-jarigen los-werkman S. O. aan. die alleen thuis was. Hij werd naar het politie bureau aan de Nassaukade overgebracht waar bij. na een kort verhoor, een bekente nis aflegde. Va noch end vroeg volgde de aangifte vm? den benadeelde. De gevonden artike'en ble ken gestolen te zijn uit de Industrieschool aan het Ericaplein. Bij een nader verhoor verklaarde O dat hij met twee vrienden in deze school inge broken had. Zij hadden do buitendeur ge forceerd. De politie zoekt momenteel naar de twee medeplichtigen. Hun arrestatie kan elk ocgenblik verwacht worden. (Msb.) ONDER EEN ZANDTREIN GERAAKT. Weesperkarspel, 30 Dcc. Heden ge raakte de 11-jarige H.. wonende te Weesip op het Weesperzandpad onder een zand- trein. De jongen werd zwaar gewond en is enkele ©ogenblikken later aan de bekomen verwondingen overleden. AUTO MET VIJF PERSONEN TE WATER. Allen gered. Weesperkarspel, 30 Dcc. Hedenmid dag te half zes is onder deze gemeente op den Abcouderstraatweg een taxi, waarin behalve den chauffeur vier visschcrs ge zeten waren, in de gevaarlijke bocht nabij den spoorwegovergang, ten gevolge van de glodheid van den weg geslipt en in het water van de Bijlmervaart gereden. De wa gen verdween bijna geheel in den modder. Omwonenden en voorbijgangers snelden onmiddellijk toe en slaagden er na veel moeite in alle inzittenden op het droge te brengen. Na van droge kleeren voorzien te zijn, ziin de drenkelingen met een andere auto naar hun plaats van bestemming, Amsterdam, overgebracht. De auto is later uit de vaart gehaald. Winter-nummer van nTimotheüsn. Het geïllustreerde weekblad „Timotheus" heeft bijzonderen zorg aan zijn „Winter nummer" besteed, waardoor de uitgave meer dan anders nog lezenswaardig is gèniaakt. In „Teekenen des Tijds" wordt over Krish- namoerti's ontgoocheling geschreven, welke een ontroering in de theosofische gelederen heeft gebracht. Dr. J. Th. de Visser wijdt een artikel aan „Herinneringen en Hoon", waarin de beteekenis van den Oudejaars avond worat uiteengezet. Het Kerstfeest wordt in „Rondom den Spar" door den heer A. L. van Hulzen be schreven welk onderwerp Jo Kalmijn-Spie renburg behandeld in „Vrede op Aarde". We hebben slechts enkele grepen gedaan wit bft goed verzorgde nummer. Voldoende om aan te toonen evenwel, dat het rijk ge- illustreerde tijdschrift een grootc belangstel ling waardig is. In 350 gemeenten plaatselijke comité s gevormd; in 150 geen voorzie ning noodig Meer giften in natnra noodig Het Nationaal Crisis-Comité deelt ons mede: Uit de antwoorden op de circulaire van 1 December aan de Burgemeesters verzon den blijkt, dat reeds in ongeveer 350 ge meenten Plaatselijke Comité's zijn gevormd slechts in 150 gemeenten blijft voorloopig geen bijzondere voorziening in den crisis nood 'noodzakelijk. Van de overige gemeenten ontbreken nog definitieve gegevens. Bereids is aan enkele comité's wier werk zaamheden reeds vergevorderd bleken en welke voldoende gegevens verstrekten om te kunnen beoordeelen of onmiddellijke hulp gewenscht was, een uitkeering in geld gedaan. Nadrukkelijk vestigen wij de aandacht er op, dat de plaatselijke comité's in de eerste plaats op daar eigen activiteit te ver krijgen middelen zijn aangewezen; het Na tionaal Crisis Comité kan deze slechts eeni- germate aanvullen. Bijna alle giften in nature, ter waarde van f 140.000 en waarvan het grootste ge deelte door de gevers voor bepaalde plaat sen bestemd was, zijn reeds gedistribueerd. Alhoewel dankbaar voor de reeds ontvan gen goederen, is het N.C.C. toch teleurge steld over hot geringe aantal der gevers. Wij houden ons warm aanbevolen voor het ontvangen van giften in den vorm van nieuwe dekens, levensmiddelen, brandstof fen, lakens en dergelijke. Den gevers wordt echter verzocht zich eerst met den penning meester in verbinding te willen stellen, aan gezien wij geen goederen kunnen opslaan. Kleine giften in natura kunnen het best rechtstreeks aan de plaatselijke comité's worden gezonden. VAN DEN HOOIZOLDER GEVALLEN. Wormerveer, 30 Dcc. Tijdens het voederen van ziin vee hod gisteren de 58- jarige ongehuwde veehouder K. Japiks h6t ongeluk door een luik in den hooizolder te vallen. Hij kwam beneden op ziin hoofd te recht en werd in zorgwekkenden toestand opgenomen. Heden is hij aan de gevolgen overleden De stilte is het element, waarin groote dingen gevormd worden. Naar het Engelsch van Morice Gerard door Emma A. II. 2 De Abbey was prachtig gelegen; een vijf tig meter achter de moestuinen, aan den achterkant van het huis, stoomde de rivier de Avon; aan de voorzijde was een met kiezel bestrooide oprijlaan, die aan beide kanten om het park heenboog; hiervóór was roer een weide, waarop de herten zich naai hartelust te goed deden en het noor den Jaarvan strekte zich een schilderach tige .vildernis uie van hoornen en kreupel hout. Tusschen dat geboomte had Lucille het bouquetje geplukt, dat zij in de rech terhand hield; met de linker hield zij de linten van haar zonnehoed vast. Zoodra ze uit het bosch trad, zag ze het groote blok van gebouwen, behoorende tot do Abbey, vóór zich liggen; het huis was met grijs mos overdekt, droeg een torentje op de ge velspits, terwijl de vleugete, van schietga ten «n kanteelen voorzien, met klimop wa ren begroeid. Ineens stond het kind stil. Ze hoorde ge ritsel naa6t zich, of iemand of iets zich tusschen het kreupelhout bewoog. Ze was •niet hang, maar was gewoon goed acht te slaan op al wat de natuur haar te zien en te hooren gaf. Waarschijnlijk was het een damhert, de leider van de kudde, die wat afgedwaald was van zijn kameraden. Een minuut later uitte zij een kreet van verrassing. Het onverwachte had plaats gehad. Twee mannen traden te voorschijn. De een was ternauwernood een man te noemen; zijn gelaat was donker gebruind; zijn neus lang en gebogen; zijn lippen wa ren vol; zijn kin getuigde van een sterk ka rakter, maar het kuiltje daarin gaf blijk, dat de eigenaar makkelijk tot lachen was te bewegen. De kleeren, die hij droeg, wa ren van een kostbaar weefsel: blauw flu weel met zilvergalon, en de hoed was met veeren versierd, maar alles was door weekt en met slijk bespat. De andere was een jaar of twaalf ouder, breed in de schouders en veel knapper en mooier, vond Lucille, dan de donkere jonge man, die het eerst haar aandacht had ge trokken. Een oogenblik voelde zij lust om weg te loopen; (oen raapte zij haar moed bijeen, richtte zich op in haar volle lengte wat nog niet veel was en bedacht zich, dat zij erfgename was van Grangeland Abbey. De vreemden bogen voor haar, met den hoed in de hand. Weet u, hoeren, dat dit land particu lier eigendom is?Het behoort aan mijn vader, sir Evelyn Lee. De jonge man glimlachte. Terwijl hij dit deed gingen zijn oogen opgewekter staan en kregen ze iets innemends, dat ze eerst niet hadden. Het verheugt mij dit te hooren, zei hij, wij verwachtten het vel met een blik naar zijn begeleider maar wij waren er niet zeker van. Uw vader is een heel goed vriend van ons, mejuffrouw...,. lk heet Lucille, viel ze in, met een schuchtere waardigheid, die haar heel goed stond. Mejuffrouw Lucille! Ik dank u voor de voorstelling: u moet mij maar vergeven, als ik mij niet aan u voorstel: voor ons beiden zal het beter zijn, als ik onbekend blijf. Hier viel de oudste van de heeren wat ongduldig in: Vergeef mij, sir, maar wij moeten geen tijd verspillen. Wij zullen u heel dank baar zijn, jonge dame, als u ons zoo gauw mogelijk naar uw vader wilt geleiden. Nog beter zou het zijn, als sir Evelyn zoo goed zou willen wezen, om bij öns te komen. De weg naar het huis voert, naar ik zie, over een grasveld, dat heel mooi is, om op te kijken, maar niet geschikt voor degenen, die onopgemerkt wenschen te blij ven. Vader is in de bibliotheek, bracht Lu cille in het midden Hij is den laatsten tijd maar weinig uitgegaan. Dat weet ik, viel de jonge man in. Hij is ziek geweest; anders ben ik zeker, dat sir Evelyn St! vermaande de oudere heer, de hoo rnen mochten eens ooren hebben! Dit zou dan al een heel lastige gift zijn, en zich toon tot Lucille wendend: Wees zoo goed, zoo gauw mogelijk uw va der mee te deelen maar enkel vlak aan zijn oor dat twee vreemden zijn hulp inroepen en dat één daarvan tenminste het recht heeft, om hem zijn diensten te vragen. Deze laatste woorden werden met zooveel waardigheid uitgesproken, dat zij grodten indruk maakten op do kinderlijke bevat ting. Ik zal vlug loopen, sir!" riep zij, en ik ben zeker, dat vader onmiddellijk komen zal. Lucille liep over het grasveld, zoo gauw als haar beentjes haar dragen konden. De beide hoeren stonden haar na te kijken, terwijl de overhangende takken hen voor het gezicht verborgen. Misschien dachten zij, dat het wel een aardig figuurtje was, zooals zij daar liep, met het hangende blon de haar als goud schitterend in het zon licht misschien ook waren ze te zeer ver vuld van de zaak, die hen daarheen had gevoerd en do noodzakelijkheid, om voort gang te maken, dan dat zij een gedachte aan haar konden wijden. Het kind rond haar vader op en neer loo pen op de terrasvormige laan, met gebogen hoofd en de linkerhand op het gevest van zijn degen. Nu en dan richtte hij zich op, als bezield door een nieuw denkbeeld, maar dan trad de reactie weer in, met nog groo- tcr neerslachtigheid. Ofschoon sir Evelyn herstellende was, voelde hij toch nog zeer wel, dat hij ziek was geweest. Lucille liep op hem toe. Hij keerde zich onmiddellijk om, bij het hooren van haar voetstappen, als iemand, die al uitkijkt naar cenig bericht. Wat is er, kindje? Ademloos stond zij vóór hem; het duur de een paar seconden eer zij praten kon. Twee heeren wenschen u te spreken, vader. Waar zijn ze? Aan den zoom van het boschjc. Waarom zijn ze niet op de Abbey ge komen. Ik geloof, dat ze niet gezien wilden worden; ze zagen er uit... Ja? Of ze van heel ver waren gekomen. Ik ga dadelijk mee, kondigde sir Eve lyn aan. Lucille keerde terug, zonder een woord te zeggen; haar vader liep naast haar. Ze von den de beide heeren precies, zooals zij hen verlaten had. Sir Evelyn uitte een kreet; wat die be duidde, kon Lucille niet zeggen; ze had nooit te voren dien toon in haar vaders stem gehoord. De jongste van de twee kwam een stap naderbij. Sir Evelyn trad ijlings op hem toe en deed iets waarvan het kind verrast opkeek: hij boog de knie op het gras en bracht de hand van den jongen man aan zijn lippen. U is sir Evelyn Lee? Tot uw dienst, sire. In trouwe, een armelijke dienst! Ik ben maar een vluchteling. Het doet mij leed, dit te moeten er kennen, antwoordde sir Evelyn nadrukke lijk. De wisselvalligheid van den oorlog en voor een deel misschien de verkeerde han delingen van mijn vrienden. Laat ik u een van de trouwste van hen mogen voorstel len: sir Evelyn Leo. dit is mylord Milton. De heeren, die aldus aan elkaar voorge steld werden, bogen en reikten elkaar do hand. Wij hebben geen tijd te verliezen, bracht lord Milton in herinnering. Ze rijden spoorslags achter ons aan. We konden hen bijna met de hand aangeraakt hebben, toen we een paar mijlen terug in een greppel lagen. Word vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5