i1 DE NOOD DER TIJDEN. Uit verschillende steden komen de berichten tot ons, dat men met groote zorg den winter tegemoet gaat en met recht. Zeer groot is de nood, waar zóó velen gedoemd zijn tot werkeloosheid. Veel, zeer veel wordt gedaan om in dien noodtoestand eenige verbetering te brengen, gelden worden ingezameld, levensmiddelen worden verstrekt en ieder, die maar iets, hoe weinig ook missen kan, zondeit dit met liefde voor zijn medemensch af, om naar draag kracht te helpen dien nood althans te verzachten. Mogen mannen en vrou wen als broeders en zusters elkander hierdoor leeren benaderen, en moge het eindresultaat van deze opofferende liefde zijn, dat over klasse verschil en partijtwist een brug worde geslagen, waardoor de menschheid nader tot elkander komt. Wij hebben in dezen tijd meer dan ooit niet alleen materieele hulp noodig, maar ons volk moet zich ge steund voelen door menschen, die doordrongen van Christelijke liefde ook geestelijken steun kunnen ver- leenen. Menschen, die niet alleen levensmiddelen uitreiken, maar waar van tevens innerlijke kracht uitgaat, waardoor zij de in nood en zorg ver- keerende medemensch omhoog kun nen halen. Deze kracht moet, wil zij opbou wend werken, noch een zekere stand, noch een zekere partij omvatten, zij moet èn de lijdende èn de helpende mensch te samen brengen, en hun diepst innerlijk leven trachten te VCrhinJ""- HEIMWEE. Een Indische vertelling. 'Als dikke str,.k-gespannen draaen stonden de regenstralen \an den grijzen hemel op de aarde, die in een reef werd herschapen. Het geklots van den razend voortschictenden bergstroom zwol aan tot een dol woelende branding, die soms gillend uitschoot als een klagende vrouw en soms donker gromde als een onder- aardsch geketend dierDe schrille klanken dreven mijlen, mijlen ver op het ruischend hed van den staag neerstroo- menden regen, een eindclooze zang. van nacht tót dag. van dag tot nacht, onafge broken Een vaag droombeeld ontglipte als een schaduw aan een hunkerend menschen- uog. Alex van der Horst opende lang zaam de oogen. zijn lippen prevelden: „Zij was blond, in haar blauwe oogen lichtte de glans vanvan Hij was nu klaar wakker, doch sloot de oogen. „Slapen, slapen," mompelde hij en de vuisten gebald dwong hij het oog tot een blik in de wereld aan de an dere zijde van het voorhoofd. Hij perste de nagels diep in het vleesch, zijn adem ging hortend. Terug! flitste het als het beeld van een lichtreclame voor het venster van zijn gedachten. De vin gers ontspanden zich. de adem ontsnap te fluitend door zijn willoos geopende lippen. Het was doelloos. Hij hield de oogen gesloten en peins de. In haar blauwe oogen lichtte de glans vanvaneen kerstboom... „Een kerstboom!" ontsnapte het aan zijn lippen als een juichkreet. Hij glimlachte tevreden en vouwde de vingers op de borst. En verder? Er was een huiskamer. In een hoek voor den hoogen hchtdoorstralenden hemel stond een kerstboom, waarin de lichtjes op en neer deinden. Er zat een vrouw voor den kerstboomEr zat een vrouw voor de piano. Het hoofd naar den boom toe gewend zong ze een lied. dat lied mijn hemeldat lied Alex opende plotseling de oogen en luisterde. Ver-af en toch zoo heel dicht bij klonk een ruischend lied, onafgebro ken Hij richtte zich van zijn bed op. staar- ,de naar een kleine Boeddha, een zwart- 'ivoren in gebed verzonken Heilige, en mompelde: „Ik ben ziek. ik ben zwaar ziek en ik ga hier langzaam dood Plotseling wendde hij het hoofd om en keek met den gewonden blik van een stervend dier naar de kruisende schadu wen op het kleine balcon. waar kleurige doeken zacht klapperend heen en weer (Wapperden. Een sarong sloeg hoog op. ■als door een rukwind beroerd en een tijger stond als een steenen beeld op den drempel. Het lenige gestreepte lichaam was in gespannen rust. de groen fonkelende oogen waren strak op hem gericht. Het beeld van den tijger loste op in den groenen lichtstraal uit de starre pupillen, de straal die allengs breeder werd en plotseling vlammend en kron kelend het vertrek in een helschen gjjjns zette, Een korte heesche gil doorsneed de stilte. Het gelaat tegen de peluw gedrukt wachtte hij. Een koud voorwerp beroerde zijn slap afhangende hand. Een plotse linge drift deed hem de hand terugtrek ken en toeslaan. „Toewan" klonk het als een snik. Alex lichtte langzaam het hoofd van de peluw en keek als uit een verwarden droom ontwaakt naar den kleinen brui nen knaap, die aan zijn bed gehurkt zat. Hij wreef met de hand langs de oogen. haalde diep adem en fluisterde: „Het begin van bet einde." Toen tikte hij den knaap op den schouder. Geruischloos sloop deze weg. Dit was het begin van het einde in dit vervloekte land. dat hem had gelokt als het vuurtorenlicht een verdwaalden vogel. Het wreede witte licht, dat je nooit meer liet gaan. Met verlamde vleugels zou hij in een kolkende branding stor ten Vandaag was het Kerstmis. Het woord klonk a!s een hoonende bespotting voor zijn hunkerend verlangenEen mi nuut in een striemenden Noord-Ooster. die langs de fonkelende sterren vaart: lachen in een sneeuwstorm; bidden voor een kerstboom: de kus van een blonde vrouw onder het takje mistletoe, waar boven een kaarsje spetterde het geluid van hoevengestamp op de harde kraken de aarde „Hahaha!" Hij lachte plotseling hardop. De lach vervormde tot een grijns, die zijn lippen deed beven. Daarna stilte, onafgebroken doordrensd van den ruischenden regen. RegenRegendagen, nach ten. dagen, onafgebrokenhoe lang al? Dit was om krankzinnig van te wor den. In dat lied......'eens"zong "een" vrouw een lied Hij glimlachte en werd kalmer. Een lied in den stormeen lied voor den kerstboomDe telefoon rinkelde op het kastje voor zijn bed. Verrast nam hij den hoorn. MODERNE HANDSCHOENEN. Het materiaal voor handschoenen wordt weer leer; peau de suède en glacé zijn het meest in de mode. Men ziet veel wit en zwart; wit wordt vee! verkocht voor het avondtoilet. De zwarte handschoenen zijn gewoonlijk op origineele wijze met wit bestikt. Bruine, beige en grijze handschoenen zijn eveneens zeer modern en passend bij de winterkleeding. Zij worden ver sierd door een toets van een andere kleur; zoowel appliqué's als ingezette stukken zijn modern. LEEREN TASSCHEN. Bij alle accessoires neemt de voor liefde voor leer toe, ook bij de tas- schen. Zeer dikwijls worden twee soor ten leer met elkaar verwerkt. Trape ziumvormige modellen riïn zeer ge- r HR'IS 60BReS«(N wild; de tasschen zijn verder zoo ge maakt, dat zij veel kunnen bevatten. Dikwijls vindt men er van binnen drie afdeelingen in; monogrammen vormen een populaire versiering en de sluiting wordt bijzonder verzorgd. Soms ziet men metalen ketting enals handvat. zoek niet geheel en al in orde geweest te zijn. Er was n.l. een kleine bescha diging aan het mica-plaatje, maar hier op was verder geen acht geslagen, terwijl het feit, dat zij op een steenen vloer stond, het geval nog verergerde. Bij het strijken neme men dus den kleinen voorzorg door op een mat te gaan staan, wat vooral bi; een steenen vloer dringend noodig is. In de plaats van een mat kan men desnoods eenige lagen carton nemen, als men in ieder geval maar zorgt, dat er een geïsoleer de laag is tusschen de aarde en het lichaam, om zoodoende te voorkomen, dat een defect aan het strijkijzer nood lottige gevolgen zou kunnen hebben. Het mica-plaatje, waartusschen het gloei-element ligt, is bij ieder strijk ijzer gemakkelijk te zien en het is een geringe moeite om, vóórdat men gaat strijken, even te controleeren of het in orde is. Het ligt tusschen de beide stekker-pennen en den mantel van het ijzer. Zoodra men dus een of andere fout bemerkt, en ziet, dat het ijzer vonkt of spettert, of men bij het strijken een lichte prikkeling voelt, alsof men ge- electriceerd wordt, dan is het zaak het ijzer onmiddellijk uit te schake len en te laten repareeren. KEUKENHOEKJE. Menu van de week. Zondag. Biefstuk, Doperwten, Aard appelreepjes, Blanc Manger. Maandag. Groentensoep, Ribstuk, Spruitjes, Aardappelen. Dinsdag. Haché, Roode Kool Aard appelen, Appelmoes. Woensdag. Gehakt met kerry, Knol raap. Aard. puree, Custardvla. Donderdag. Cornedbeef met tomaten, Groene Kool, Aardappelen, Wentel teefjes. Vrijdag. Kalfsoesters, Brusselsch lof aardappelen, tutti-frutti. Zaterdag. Koninginnesoep, S*" pot van Boerekool met Wors? TWEt JAPONNEN. Japon van bedrukte zijde met inge zette deelen, die een vest en een schort suggereeren. Het lijfje heeft een zere moderne afwerking aan de hals; de ruim vallende stof is versierd met kleine plooitjes en wordt schijnbaar door een drietal knoopen op de plaats gehouden. Japon, bestaande uit een lijfje van bedrukte zijde met een aangezetten rok van effen wollen stof met een dia gonaal looDend intfezet stuk. „Hallo metAlex van der Horst." Een stem: „U wordt aangesloten met Bandoeng. Een oogenblik." „Met Bandoeng?" Geen antwoord. Woest drong hij aan: „Zegzeg..." Een stem: „Hallo met resident van der Horst?" „Ja. ja, natuurlijk, maar De stem: ,.U wordt binnen enkele seconden verbonden met Kootwijk. Hol land. Een oogenblik." Een rood gordijn viel voor zijn oogen. Het trok weer langzaam op. Doelloos met de hand langs het laken wrijvend. fluisterde hij: „kalmtekalmte kalmteNee. nee je bent nog niet krankzinnig. Het is vijf en twintig De cember. Kerstmis. Je wordt verbonden met Holland, met Toen spatte de onderdrukte woeste vreugde uiteen in een jubelkreet: „Holland! 1" Een stem: „Ben jij daar Alex?" Hij antwoordde niet. De stem herhaalde: „Alex, Alex, hoor je mij niet? Je spreekt met...—. Tine." „Tine. Tine „Hoe maak je het lieve jongen?" „Uitstekend, uitstekend, maar maar spreek dan toch. Vlug. Jij alleen. Het is Kerstmis. Het sneeuwt. Sta Je voor onzen kerstboom?" „Het sneeuwt. De hemel is helder, de zon schijnt. Het is koud. In mijn kamer staat een kerstboom en ik heb een lied op de piano gespeeld." „Het liedóns lied?" „Ja. ons lied." „Zing het Tine, ik smeek je er om." „Nee. nee Alex laten wij spreken, de tijd is maar zoo kort." „Nee. nee zing. Het lied. Ons lied. Ave Maria Boeddha had zich nu geheel in het duister teruggetrokken. Alex sliep en glimlachte. Van ver en toch zoo heel dichtbij weerklonk een ruischend lied.. De resident Verschoor en zijn vrouw zaten in den lichtkring van den schemer lamp in de voorgalerij van hun woning te Bandoeng. Zij rookten zwijgend een sigaret. Plotseling glimlachte de vrouw en zei zacht: „Hendrik, ik wist niet dat dat lied zoo ontroerend mooi was „Arme kerel, mompelde Verschoor. Ik had eerst bezwaar tegen je plan Vera. maarnu weet ik dat een illusie even veel. ja misschien nog veel meer waarde heeft dan de werkelijkheid. Wij zijn er zeker van, dat hij nu gelukkig is en dat is toch het doel. Ennaar mij de dok ter gisteren schreef, zal hem de ontgoo cheling wel bespaard blijven." De vrouw mompelde: „Zijn moeder ge storvenzijn verloofde getrouwd... het leven zou voor hem niet veel waarde meer gehad hebben Hendrik." „Hier in Indiê reker niet, MODERNE JAPONNEN. De lange japon, die ook deze winter de veel gedragen avondkleeding is, kan zeer goed uit een japon van het vorige jaar gemaakt, zelf zóó, dat men een zeer modern geheel krijgt. Aan een gewerkt zijden japonnetje wordt aan den onderkant een reep Zijde van minstens 20 c.M. gezet,-vooral-echter in een tint, die met de bestaande zijde harmonieert. Van diezelfde effen stof maakt men een jakje in bolerovorm met korte mouwtjes, die over de bestaande japonmouw vallen. Heeft men voor een goede kleuren combinatie zorg gedragen, dan is de japon er zeker niet minder op gewor den, maar kan een zeer artistiek geheel vormen. Bij effen japonnen zoekt men ge werkte bijpassende zijde, in de tint der hoofdkleur. Avondblouses. De gekleede blouse valt meer en meer in den smaak en wijkt als blouse geheel en al af van het sportieve model. Zij behoeft dan ook heel vaak niet onder te doen voor een gekleede japon, vooral wanneer zij van crêpe georgette, velours chiffon of kant is gemaakt. Men ziet ze op soupele zwart zijden rokken in alle tinten blauw, groen, zwart en wit alsook in pasteltinten dragen. Deze blouses maakt men meestal in den vorm van een casaque met een ceintuur om het middel; men ziet ze zeer weinig zonder mouwen, hetgeen ook veel minder gekleed staat dan wanneer er een modieuse mouw in gezet wordt. Paarlgarneering of meta len stiksels worden toegepast. Een uit de mode geraakte avond japon kan in de meeste gevallen nog heel goed vermaakt worden als blouse, die op de lange moderne zwart zijden rok zeker zeer elegant staat en heel god gedragen kan worden bij avond visites, theater en concerten. WEEST VOORZICHTIG MET ELEC-j TRISCHE APPARATEN. Hoe meer wij met electrische appa raten omgaan, des te minder denken wij aan het zeer zeker niet denkbeel dige gevaar, dat aan het gebruiken er van verbonden is. Onlangs nog kon men in een der bladen een berichtje lezen van een vrouw, die dood naast hare strijkplank gevonden was en waarvan de oorzaak te vinden was in de aanraking met den electrischen stroom. Het strijkijzer bleek na onder

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 18