AMEnSFQOETSClH DAGBIAB -de eemjander" Binnenland nationale le'jensver- zekeren3sbank de veiligheid cp den weg reclame voor ons LAND IN den vree;.:de bcnd van boomkweekers crisis-politiek Dinsdag 5 Januari 1332 30e Jairzng Ko. 160 DERDE BLAD Reden tot tevredenheid RADIOPROGRAMMA Een uiteenzetting omtrent pro ductie en ontwikkeling van het bedrijf Over het afgeloopen jaar, zoo deelt de Nat. Levensverz. Bank te Rotterdam aan haar agenten mede, zijn nog te weinig ge gevens bekend, om nu reeds te concludee rt hoe 1931 voor de Nationale is geweest. De totale productie aan nieuwe verzekerin gen is wol iets lager geweest in het hoog ste jaar 1930, doch het verschil is niet be langrijk. Het bedrag aan tusschentijds ver vallen verzekeringen is liooger dan voor heen. Uit is begrijpelijk, nu niet alleen meerdere individueele verzekeringen door de tijdsomstandigheden niet konden worden voortgezet, maar ook enkele ondernemingen die destijds gesloten collectieve verzekering voor haar personeel hebben moeten beëin digen wegens den slechten gang harer on derneming. Hel in totaal bij dc Nationale verzekerde bedrag op uit. Dcc. 1931 zal be dragen ruim 400 millioen. Voorts hoeft 1931 ons het bezit gebracht van vrijwel alle aandeelen der Vesta, Mij. van Levensverzekering te Arnhem, met een verzekerd bedrag van ruim 40 millioen waardoor het terrein, hetwelk wij voortaan zullen bestrijken, is verruimd. Geven do productie en bedrijfsontwikke ling dus aanleiding tot tevredenheid, onze verwachting is, dat ook de zuivere bedrijfs winst wel niet zal verschillen van dc in do laatste jaren gemaakte, zoodat ook hier een gevoel van voldoening over ons komt. Toch heeft dc geweldige financiccle en economische crisis, die thans op de wereld drukt ook dc Nationale niet onberoerd ge laten Zij heeft er in hare beleggingen den invloed wel degelijk van ondervonden maar hinderen doet het haar niet, èn omdat zij bij dc beleggingen steeds gestreefd heeft, naar een groote risicoverdeeling èn omdat zij in de zeer voorspoedige jaren op buiten gewoon krachtige wijze haar extra-reser ves tot cm groote hoogte heeft opgevoerd. Do beleggingen in vaste eigendommen (pl. m. 4 millioen) en hypotheken (pl.m. 70 millioen) en dochterondernemingen (plm. 4 nvllicen) en leeningen aan openbare lichamen (pl.m. llVz millioen) en polisbe- leeningen (plm- 13 millioen) hebben van de crisis geen noemenswaardigen hinder on dervonden. All oen op do belegging in effec ten (pl m. 36 millioen) zal een belangrijke afschiijving moeten plaats vinden, nu zoo wel aandeden als obligaties groóte kov -°- verliezen aanwijzen, een verschijnsel, ciat niet dikwijls voorkomt, waar veelal koers daling in de eenc categorie koersstijging in dc andere te /icn geeft. Deze afschrijving zal echter heel wat lager zijn dan onze to tale extra-reserves bedragen; die kunnen daarna nog gemakkelijk meerdere afschrij vingen opvangen, als deze nog verder noo- dig mochten blijken. Al baren deze afschrij vingen op effecten ons dus geen zorg, aan genaam zijn ze niet Op één voordeel moet echter worden gewezen. De gemiddelde rente die men van de nieuwe en vrijvallen de oude gelden kan maken, stijgt, en ver groot dus een der winstbronnen van de Nationale en zal aldus wederom medewer ken tot nog sterker maken van dc financi ccle positie der bank. Wij gaan dan ook weer vol moed en vertrouwen het jaar 1932 tegemoet REÜNIE VAN OUD-KLOKKEN- BERGERS. 29 en 30 December te Nijmegen gehouden. De voorzitter der directie, prof. dr. A. M. Brouwer, sprak een welkomstrede uit Prof. Brouwer ging de geschiedenis der laatste vijf jaar na, hij herinnerde aan hen, die heen gingen, Oosterlee en Meerdink. De nieuwe directeur, de heer A. Oosterlee, aanvaardde zijn functie en het nieuwe in ternaat werd in gebruik genomen. De band met het verleden is aangehouden, de goede geest bleef dezelfde. Hierna sprak de voorzitter van de Ver* eeniging van Oud-Klokkenbergers, de heer K. Brants. Hij herinnerde aan de 1ste réu- nie, die gehouden werd in 1911. Hoevelen zijn reeds heengegaan? Daarvoor is het zoo verheugend dat de jongeren in grooten ge tale zijn opgekomen. Zij zijn de dragers dei toekomst en van hen kan veel worden ver wacht, ook voor de kweekschool. Spr. wees ook op do breedc ontwikkeling, die men in Nijmegen kreeg, getuige de sprekers, die zouden optreden, een doctorandus in de Wis- en Natuurkunde, en een doctor in de Romaansche Taal- en Letterkunde. Ten slotte bracht hij dank aan de Direc tie cn aan do regenten der beide interna ten voor de gastvrije ontvangst. Na een korte pauze kreeg drs. H. Schilp uit Leiden het woord om te spreken over „Gezondheidsleer op Kweekschool en Volks school". Den tweeden dag des morgens werd een huishoudelijke vergadering gehouden. In de middagvergadering gaf de voorzit ter het woord aan dr. J. Versluys uit Velp, die een studie leverde over „Blaise Pascal", den wiskundige, den natuurkundige, den schrijver van de „lettres provinciales", maar bovenal van de „Pensees". Deze laatste vooral besprak de referent uitvoerig. Op de lozing volgde een discus sie, waaraan deelnamen de hoeren G. Kals- beek, W. Uittenbogaard en K. Brants. Verkeerslezingen van den A.N.W.B. Ten einde mee te helpen ora de kennis van de verkeersregels zoo algemeen moge lijk te maken en tevens de aandacht te ves tigen op de noodzakelijkheid van het geven van verkeersonderwijs op de lagere school, als middel ter bevordering van do veilig heid op den weg, is de A. N. W. B. Toe ristenbond voor Nederland overgegaan tot het doen houden van lezingen met licht beelden over dit actueelc onderwerp. Zoo is o. a. te Vlaardingen onlangs zoo'n lezing, op uitnoodiging van het gemeente bestuur gehouden cn dc scholen hadden dien middag vrijaf gekregen, ora do onder wijzers en onderwijzeressen van de open bare en bijzondere scholen in de gelegen heid te stellen de lozing bij to wonen, welke eveneens werd bijgewoond door politieamb tenaren en in 't algemeen door hen, die wegens den aard van hun bezigheden meer nog dan anderen belang hebben bij de toe passing en de kermis der regels voor den weg. In andere plaatsen zijn dergelijke le zingen gehouden voor de Vereeniging ter bevordering van Vreemdelingenverkeer, voor de plaatselijke „Nuts"-vereenigingen e. d. Bij deze lezingen worden de voornaamste regels van het verkeer behandeld, welke iedereen dient te weten, als zijn veiligheid hem lief is en wordt do vraag besproken, hoe de kinderen, die, blijkens clo statistie ken, het ergst aan de gevaren van den weg zijn blootgesteld, tegen die gevaren kun nen worden beschermd en daarmede ver trouwd gemaakt Met duidelijke lantaarnplaatjes wordt een en ander toegelicht. Het geldt hier de bevordering van een algemeen belang, want meer dan de helft van het toenemend aan tal verkeersongelukken wordt veroorzaakt door onbekendheid met do verkeersrogels en het niet opvolgen daarvan. Wanneer die regels meer algemeen bekend worden, dan zaï het verkeer op den weg veiliger wor den, zullen Vele ongelukken voorkomen kunnen worden en vele kinderlevens kun nen worden gespaard. De Alg. Ned. Vereeniging voor Vreem delingenverkeer meldt ons, dat door den Vlaamschcn Toeristenbond, welks leden dikwijls Nederland bezoeken, op 6 Decem ber dR 19e lezing met lichtbeelden over Nederland werd georganiseerd te Turn hout. Duizend exemnlaren van de brochu re: Komt naar Nederland, werden op die lezingen onder de toehoordei's verspreid. Voor den herdruk van de uitstekend uit gevoerde Geografia Universal (Instituto Gallach, Barcelona), waarin Nederland zeer nauwkeurig wordt beschreven, werden de nieuwste gegevens, alsmede een 50-tal foto's van ons land ter beschikking gesteld Dezen winter zullen o.a. films van Ne derland worden vertoond in Bazel. Genève, Davos, Montreux en Zurich, terwijl in een SO-tal der rneest bezochte hotels in Oos tenrijk foto's van Nederland geplaatst zul len worden. Verschillende der voornaam ste Nederlandscho hotels hebben zich bereid verklaard, ook Oostenrijkscho foto's te ex- poseeren Aan boord van de schepen der Holland- Amerika-Lijn, welke in de komende maan den tochten zullen ondernemen naar West Indië en de Middellandschc Zee, zal den Amerikaanschen passagiers propaganda materiaal over Nederland ter hand gesteld worden. De nieuwe uitgave van het werk La Hól- lande dans le Monde (Henri Asselin) is aan alle bibliotheken van Letccker.is in Frank rijk toegezonden. Fin. Bespreking van den ongunsii- gen foesiand van hef bedrijf Amsterdam, 2 Jan. Onder voorzitter schap van den heer H. Gorter uit 's-Grave land vergaderde de Bond van Boomkwee kers in Utrecht, teneinde do ongunstige toe stand van de boomkweekerijbedrijven te be spreken. Door de voortdurende belemme ringen in den export van planten wórden deze bedrijven ton zeerste getroffen en vooral de groote zaken zijn genoodzaakt sterke inkrimpingen toe te passen. Van vele leden waren adviezen ingekomen, ten einde verbeteringen in den toestand te krij gen en na uitvoerige besprekingon werd be sloten om alles in liet werk te stellen, ten einde de afname van hoornen en planten te bevorderen. In dc eerste plaats zullen de gemeenten worden aangespoord om even tueelo beplantingen van parken of wegen nu to doen uitvoeren. Ook zal aan provin ciale besturen en aan regeering worden ge adviseerd om nu tot wogenboplanting over te gaan en in het bijzonder zal gewozen worden op de mogelijkheid om op de zeer breède bermen van de nieuwe rijkswegen heestergroepen aan te brengen, die zeer zullen bijdragen tot het landsclmpschoon. Eveneens word besloten er bij den Minis ter van Waterstaat op aan te dringen geen uitbreiding te geven aan dc Staats boomkweekerij, daar de veriangdo maten en soorten thans reeds in voldoende hoe veelheid bij de kweekers te krijgen zijn; ten zeerste werd nog betreurd, dat de actio van den Bond ter voorkoming van dezo staatskweekerij in dit voorjaar zonder suc ces was gebleven. De houding van verschillende bankinstel lingen, die in deze zeer ongunstige tijdon te spoedig tot executie van centrale bedrijven waren overgegaan, werd ten zeerste gelaakt Door enkele gedwongen vorkoopingen werd dc toch al schralo markt nog meer over voerd en de verkregen besommingen waren dan al een zeer onjuiste taxatie-basis voor de credieten van andere bedrijven. Beslo ten werd, dat dc Nederlandsche Tuinbouw- raad deze kwestie onder do aandacht van dc overheid zal brengen, teneinde zoo mo gelijk tot een soort „Stillhalte" te komon. BRAND IN EEN SIGARENMAGAZIJN TE ZAANDAM. Winkelvoorraad in vlammen opgegaan. Zaandam, 4 Jan. Hedenavond te on geveer kwart over zeven brak alhier brand uit in het sigarenmagazijn „Czaar Peter" in de Wilhelminastraat No. 9, eigenaar de heer Waterman uit Amsterdam. Voorbij gangers bemerkten onraad en het duurde niet lang of twee autospuiten waren ter plaatse. Het zag er naar uit dat het een felle brand zou worden, toen de vlammen in de winkelruimte plotseling fel oplaaiden, v.',aardoor de ruiten het moesten ontgelden. Er werd met ecnige stralen water gegeven en in korten tijd was het pleit beslecht. De geheele winkelvoorraad was echter reeds een prooi der vlammen geworden. Omtrent de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. De verzekering dekt de schade. J. H. HAAS. t Op Oudejaarsdag is op dc begraafplaats Zorgvlied to Amsterdam ter aarde bésteld het stoffelijk oversehot van wijlen den heer J. H. Haas, directeur van de Handel Maat schappij Deli-Atjeh te Amsterdam Met hét overlijden van den heer Haas gaat een van die oude Delimenschen heen, die nog ge leefd hebben onder het bewind van gene raal Van Heutsz. De heer Haas was mede-oprichter van dc firma, die zich oorspronkelijk noemde Nol- te en Ilaas en die in Deli-Atjeh pioniers werk op het gebied van export naar Indië verrichtte. Aan de groeve waren zeer vele vrienden en bekpnden om den overledene de laatste eer te bewijzen. (Hbld.) EXAMENS ENGELSCH L. O. EN M. A. Bizondorheden en cijfers over de uitkomsten. Het bijvoegsel tot de Nederlandsche Staatscourant van Donderdag 31 December No. 254 bevat een verslag der commissie, in 1931 belast geweest met liet afnemen van de examens in de Engelsche taal (lager onder wijs en middelbaar onderwijs, akte A). De uitkomsten van het examen lager on derwijs zijn Er slaagden 123 vrouwelijke en 179 man nelijke candidaten, d.w.z. 16.8 pet. van het aantal vrouwelijke en 42 pet. van bet aantal mannelijke candidaten; gemiddeld 43.7 pet van alle candidaten. In 1930 was dit percen tage 45. Honderd vier en zestig candidaten kregen bericht, dat, op grond van de cijfers, toegekend voor hun schriftelijk werk, hun kans van slagen gering geworden of verval len was. Hiervan kwamen 34 candidaten toch examen doen, van wie geen slaagde. Wat de vertaling Nederlandsch-Engelsch betreft, meent de commissie een kleine ver betering te kunnen constateeren. Toch blij ken vele candidaten niet in staat te zijn de meest eenvoudige woorden en uitdrukkin gen te vertalen, terwijl vaak grove fouten worden gemaakt in liet gebruik van de tij den. Bij de beoordeeling van de vertaling Engelsch-Nederlandsch bleek opnieuw, dat de woordenschat van vele candidaten uiterst beperkt is, terwijl velen van zinnen, waar van de woorden op zich zelf geen bijzondere moeilijkheden opleverden, een zeer gebrek kige vertaling gaven. De uitslag van het examen middelbaar onderwijs, akte A, is: Geslaagd 32% pet. van de vrouwelijke en ruim 32 pet. van de mannelijke candidaten, gemiddeld ruim 30 pet. Van dc In dit jaar geslaagde 39 vrouwelijke en 27 mannelijke candidaten namen respectievelijk 21, of bij na 54 pet., en 15, of ruim 55 pet., voor de eerste maal aan het examen deel. Op grond van de cijfers, toegekend voor het schrifte lijk werk, werd aan 10 vrouwelijke en 7 mannelijke candidaten bericht gezonden, dat hun kans van slagen was vervallen. Met nadruk herhaalt de commissie den raad. door haar voorgangster gegeven, om naast de spraakkunst van het Engelsch die van het Nederlandse!» te bestudeeren A.s. WOENSDAG 12—4 nur wederom „VOLKSVISCHDAG". 4 en 5 mooie gebakken visschen voor 1 kwartje! IJm. Vischh. Utrechtschesiraat 40. ..Het ncsnrok van den dagn Ook Turkije maakt propaganda voor oigon fabrikaat. Een propagandatocht te Koaat&n- UnopeL Op den achtergrond de Aja Sofia. Adres van de R.K. Werk* geversvereeniging In October j.l. heeft de R.K. Werkgevers vereniging zich tot de Iicgeering gericht, om het coniingenleeringswetje te verkrijgen. Nu 't er is, maakt men zich bezorgd, hpc de Regcering haar nieuwe bevoegdheden ge bruiken zal. Zij vraagt in een nieuw adres ,,een zeer drastische en systematische be perking van den invoer." Het betcekent, dat do opstapeling van groote voorraden in ons land door buitenlandschc concurrenten voorkomen moet worden zoo snel mogelijk. Met name overleg tusschen België cn Neder land betreffende dc toepassing van invoer- belemmeringen schijnt verontrustend, om dat Belgische importeurs ten nadeele van Nederlandsche concurrenten profijt kurincn trekken uit de wetenschap omtrent de voor nemens onzer Regeering. Wcnscht een vreemde mogendheid haar inzichten ter kennis van de Regeèring te brengen, dan is het adres do officieele, in dc wet voorge schreven commissie. Bij dc regeling van de nieuwe internatio nale verhoudingen zal het moteen noodza kelijk wezon, in handelsverdragen hot voor behoud op te nemen, dat de meestbegunsti- ging zich niet behoeft uit te strekken tot gunsten, verleend aan bepaalde landen. En na het loslaten van het goud uit de Japan- sche münt-ccnheid aan onze export-nijvor- bcid in Indië een ramp heeft bereid, zal ge streefd moeten worden naar het heffen van voorkeurrechten als overgangsvorm naar een tolunie. Vergrooting van den uitvoer immers zal even noodzakelijk zijn als de instelling van een export-credict-rcgehng gelijk in Enge land en Duitschland. Tegelijkertijd moet zooveel mogelijk streek worden gehouden naar herziening der tariefwet, verplichting Aan hcele of halve overheidsbedrijven, om bet nationaal fabrikaat te begunstigen, tot standkoming van het anti-dumpingswetje; het instellen van een clearingsinstituut; het verlagen der huren van met rijksvoorschot gebouwde woningen; verlaging van spoor wegen en electriciteit; verlaging der kosten van het levensonderhoud; het zoo mogelijk voorthelpen van in aanbouw zijnde werken en schepen met overheidssteun enz. Binn. VROUW TE WATER GERAAKT. Amsterdam, 4 Jan. Hedenavond om streeks G uur is een vrouw van 78 jaar, wo nende te Sarphatistraat, vermoedelijk door de duisternis misleid in de Alexanderkade gevallen. Door toeloopend publiek werd zij bewusteloos uit het water gehaald en over gebracht naar het O. L. Vrouwehgasthuis. In den loop van den avond is zij tot be wustzijn gekomen; haar toestand is echter ernstig. HULDIGING IR. S. H. STOFFEL. 25 jaar verbonden bij do machi- nefabriek „Roineveld". lo Delft Delft, 2 Jan. Ir. S. H. Stoffel, president- directeur van de machinefabriek „Reine- veld", die een kwart eeuw aan deze onder neming is verbonden, is ter gelegenheid daarvan op warme wijze gehuldigd. De rij van sprekers werd geopend door dr. F. G. Waller, president-commissaris der vennootschap, die den heer Stoffel dank bracht voor alles, wat deze in de afgeloo pen 25 jaren voor de fabriek tot stand heeft gebracht. Het kapitaal der onderne ming is gestegen van 200.000 in 1907 tot 2.000.000 in 1931. Hierna sprak de heer H. F. Tol, mede directeur, die wees op de sympathieke ver houdingen bij de „Reinevelders." De be drijfsleider, de hoer Koeberg, herinnerde vervolgens aan den ouden tijd, toen „Rei neveld" bestond uit eenige schuren, waarin bij petroleum- en kaarslicht werd gewerkt. Spr. bood namens het personeel een kost baar huldeblijk aan. Verder spraken nog de heeren Van Baaren, procuratiehouder, Oos tendorp namens de „kern van beambten", 't Hart namens dc „kern van fabrieksarbei ders" en v. d. Linde namens de verschillen de fabrioksvereenigingen. Jhr. Feith bood namens de firma San ders en Birnie uit Den Haag zijn gelukwen- schen aan. Voor de Coöp. Ver. van Ned. Ijzergieterijen, waarvan de beer Stoffel voorzitter is, voerde het woord do hoer mr. K. J. van Nioukerken uit Amsterdam. Ten slotte richtte de heer Mauser, voor zitter van de K. v. K., zich tot don heer Stoffel, waarna deze allen hartelijk dankte voor dc hem gebrachte hulde. (Tel.) MEVROUW J. VAN GROLMEYERS f Te Den Ilaag is 62 jaar oud overleden, mevrouw J. van GrolMeyers, ridder in de orde van Oranje Nassau Mevrouw Van Grol was de echtgenoot® van den heer G. J. van Grol, die 17 jaar gezaghebber is geweest op het eiland Eustatius. Zij heeft zich in die jaren bui tengewoon vordienstelijk gemaakt voor de bewoners van het eiland. Mevrouw Van Grol heeft o.a. een herbarium aangelegd, dat zich thans bevindt in het Koloniaal Instituut te Amsterdam; ook heeft zij een verzameling van geneeskundige kruiden bijeengebracht ten dienste van de inboor lingen. Dc overledene heeft zoo meldt de N. R. Ct. zich ook in andere opzichten een zorgzame vrouw voor de bewoners van hót kleine Nederlandsche eiland betoond. Al tijd was zij gereed om te helpen. Wanneer vreemdelingen op het eiland kwamen, heeft zij hen steeds met voorkomendheid ontvam gen on aldus den Nederlandschen naam hoog gehouden. Woensdag 6 Januari. 6.45—7.00 en 7 30—7.45 V.A.R.A. Gymna* stickies. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 V.P.R.O. Morgenwijding. 10.15 V.A.R.A. Concert Trio Drukker en Janny van Oogen (voordracht). 11.00 R.V.U. 11.30 Vervolg concert en voordracht. 12.00 V.A.R.A. Concert VA.R.A.-septet en Gramofoonplaten. I.45 Pauze. 2.15 Onze Keuken door P. J. Kers. 3.00 Zang en Piano, resp. Dina Becht en Joh. Jong, afgew. door Gramofoonmuziok. 330 „De Straatmuzikanten" Kindertoo- neel. 4.30 Gramofoonplaten. 4.45 Vraaghalfuurtje. 5-30 Concert „Amsterd. Solistenkwintefc o.l.v. L. Cohen. 6.00 Toespraak van het Onthouders-Ra- dio-ComÜé. 6.10 Concert (vervolg). 6.30 R.V.U. M. J. Brusse: Mijn leven onder de menschcn. 7.00 V.A.R.A. Vervolg concert. 7.30 Novotny Financiert, blijspel in drié acten. Het Groot Volkstooneel. 9.15 Concert V.A.R.Ac.-orkest o.l.v. H. de Groot. O.a. Po:p. „Fiir alle" van Hostal. 10.00 De wederwaardigheden van Wakker en Tropenduit. 10.15 Vervolg concert. O.a. Ouvert. Eine Nacht in Vcnedig, Strausz. II.00 Vaz Dias. 11.10—12.00 Vervolg concert O.a. Klompen dans uit „Czar und Zimmerrnann", Lorfc- zing, en Fant. „La Bohème". Puccini. Woensdag 6 Jan. 8.00 N.C.R.V. Schriftlezing. S.15 9.45 Gramofoonplaten. 10.00 Zang N.CR.V.-dameskoor. 10.30 Ziekendicnst. 11.00 Harmoniumspel M. F. Jurjaanz. Zang: mej. C. de Jager (sopraan) en mevr. R. Mynhout (alt). 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Concert: mej. G. Koeman (sopraan), J. van Ginkel (klarinet), mej. L. Lauenróth (piano en harmonium). 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Chr. Lectuur. 3.004.30. Concert door het Delftsch trïoi iviool, cello, piano). 4.30 Gramofoonplaten. 5.00 Kindcruur. 6.00 Voor de landbouwers. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00—10.30. Concert. Vrijz. Muziekcorps le halfreg. huzaren te Amersfoort o. 1. v. M. Klynen. 9.00—9.30 Causerie over de stichting „Hoenderloo". 10.00 Vaz Dias. 10.1011.30 Gramofoonplaten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 9