AHEPSF00RT5CH DAGBLAD Donderdag 7 Januari 1932 .DE EEN LANDER- 30e Jaargang No. 162 DERDE BLAD VRACHTBOOT VERGAAN? Vier personen aan boord TEEKEN1NGEN ENZ. VAN DE UIT DE STAATSCOURANT STORM IN DE HOOFDSTAD INTERNATIONALE OPLICHTERS RADIOPROGRAMMA De Sianfries IV op de Zuiderzee vermist Arasterdam, 6 Jan. Naar wij Woons dagavond vernamen, wordt de vrachtboot „Stanfries IV", van den stoombootdienst Amsterdam—Leeuwarden „Stanfries", wel ke boot Dinsdagavond van Amsterdam is vertrokken, vermist De „Stanfries IV" is Dinsdagavond om 8 uur uit Amsterdam vertrokken met bestem ming naar Harllngen, waar het schip Woensdagochtend tusschen 5 en 6 uur moest aankomen. Woensdagavond te zes uur, dus 12 uur later, had men niets meer van het schip vernomen en bij onderzoek is gebleken, dat het ook niet de sluis van het Kornwerderzand in den afsluitdijk van de Zuiderzee is gepasseerd. Alle nasporingen langs de kust van de Zuiderzee en alle informaties op Marken, Urk en Schokland waren tevergeefsch- Daar het schip geen radio aan boord heeft, bestaat de mogelijkheid dat het voor an ker is gegaan op een plaats, van waar geen verbinding met den wal mogelijk is. Het schip, dat 1J7 ton groot is en onge veer 25 jaren geleden word gebouwd, had pngoveér 110 ton beurtgocderen als lading in. De pogingen, om het 6chip en de be manning op te sporen, worden voorigezet. Wij vernemen van deskundige zijde, dat de mogelijkheid bestaat, dat het schip ten Noorden van Enkhuizen tusschen den vuurtoren de Vèn en Andijk langs de I Noord-Hollandsche kust voor anker is ge gaan. Dit is ongeveer de eenige plaats, waar voor het schip het voor anker gaan moge lijk was in verband met de richting van den wind, die in den afgoloopcn nacht vrij sterk uit het Z.-W. wooi. Van eigenlijken storm kon echter niet worden gesproken. Wanneer het schip inderdaad daar gean kerd heeft, bestaat de mogelijkheid, dat het van den wal af niet zichtbaar is, zoodat het niet behoeft zijn opgemerkt Volgens berichten bij de „Stanfries" binnengeko men. heeft bet schip geen haven aange daan. Lading van de deklast gezien. Naar wij nader vernemen is reden tot i ernstige ongerustheid omtrent het lot van do „Stanfries IV". Hedenmiddag te vijf uur is te Harlingen aangekomen de „Dokkum I". eveneens van de Holland—Friesland I lijn. De kapifoin van dit schip rapportoert I dat hij tor hoogte van YVorkum lading, af- I komstig van de deklast van do „Stanfries I IV". heeft zien drijven. Aan boord van de „Stanfries IV" bevin den zich vier personen, n.l. do kapitein C Veenstra. afkomstig uit Leeuwarden, de machinist Talstra uit Wyns, de stuurman P. de Vries uit'Leeuwarden en de matroos Jasper, eveneens afkomstig van Leeuwar den. Allen opvarenden zijn gehuwd UIT HET BOEKDRUKKERSBEDRIJF. De looncommlssie door de patroons bonden blleengeroepen. De patroonsbonden in het drukkersbedrijf hebben op grond van den toestand van het bedrijf en de tndcxcijfcrs der kosten voor het [levensonderhoud, do in art 26 der C.A.O. in de typografie genoemde looncommlssic sa- longeroepen. Deze commissie heeft op Maandag 4 Janu ari voor de eerste maal vergaderd. Daar icn nog niet tot overeenstemming kon komen, werd besloten de volgende vergade ring te houden op Maandag IS Januari a.s. FELLE BRAND TE DELFZIJL. Bewoners overhaast gevlucht. D e 1 f z ij 1, 6 Jan. In deD afgeloopon nacht is het groote winkelpand, bewoond door den heer M Oudgenoeg, manufactu- rier te Wei werd, gemeente Delfzijl, geheel in vlammen opgegaan. De man, vrouw en vier kinderen, die to bed lagen, werden door het geknetter van het vuur gewekt en konden zich slechts door een overhaaste vlucht in veiligheid stellen. De vlammen hadden intusschen ook het winkelpand en de magazijnen bereikt. Aangewakkerd door den lellen wind was het perceel weldra een lievige vuurzee, waar tegenover de brandweer van Delfzijl, die spoedig met een tweetal motorspuiten ter plaatse verschenen was, vrijwel machteloos stond. Alles brandde dan ook geheel uit. Ook de inJioedel alsmede de voorraden gin gen verlóren. Voorts werden drie auto's, 12 naaimachines cn drie fietsen een prooi der vlammen. Door de folie hitte sprongen iil de omgeving verschillende ruiten. De scho.dc, dio uit den aard der zaak groot is, wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. Tentoonstelling ten bate der noodlijdende kunstschilders H.M. de Koningin heeft hot voornemen op gevat om in het belang van de noodlijdende kunstschilders haar tcekeningen en olieverf schetsen zoowol hier to lande als in het buitenland op haar reizen vervaardigd, ten toon te stellen >n de Koninklijke kunstzaal ..Kleijknmp". H.M. do Koningin heeft den kunstschilder \V A. van Konijnenburg ver zocht daar too een keuze uit haar werk to doen. Do goheele opbrengst zal ton goede komen aan do noodlijdende kunstschilders. DOOR DEN TREIN OVERREDEN. Helmond, 0 Jan. Heden morgen is op den onbewaakt on overweg bij Dcurne de heer H. de Corle door den sneltrein van 9.20 uur uit Helfnond overreden. Hot lijk was onhoikenbaar verminkt. Do armen waren afgerukt en het hoofd was verpletterd. Het slachtoffer was ruim 60 jaar oud on laat een weduwe na. De oorzaak moet gezocht worden in doofheid, tengevolge waarvan don ongelukkige reeds eerder ongevallen waren overkomen. BRAND TE EINDHOVEN. Eindhoven, 6 Jan. Van morgen i« alhier do bakkerij en de winkel van den heer Dekker in de Mor con 11 aan geheel af gebrand, tte gemeentelijke brandweer kon. het vuur niet meer. blusschen en slechts de omliggendè panden behouden. Vermoedelijk is de brand ontstaan door dat vonken uit de openstaande ovèn in de bakkerij zijn terecht'gekomoh. Verzekering dekt do schade. DUIZEND TON EIERKOLEN VOOR HET ORISISCOMÏTÊ. Een belangrijke gilt. Het secretariaat van het Nationaal Crisis Comité meldt: De gezamenlijke steenkolenmijnen in Limburg hebben aón hoeveelheid van 1000 ton eierkolen ter beschikking gesteld van het Nationaal Crisis Comité. Doz-3 zro buitengewoon belangrijke gift wordt door het comité op hoogen prijs ge steld en zal zoo spoedig mogelijk gedistri bueerd wordeh. De N.V. Handelsvennootschap v.h. Maintz en Co. to Amsterdam en de ondor deze di rectie staande maatschappij hebben een toe zegging gedaan, maandelijks, met ingang van Januari 1932, een bedrag van 100 af to dragen. POLITIEAGENT DOOR AUTO AANGEREDEN. Het stormachtige weer waar schijnlijk de oorzaak. Arasterdam, 6 Jan. Op den Haarlem merweg is hedenavond een ernstig ongeluk gebeurd. Een politieagent, die bulten dienst was, reed langs dien weg naar huis. Ver moedelijk door den wind en den resron hoorde de agent niet, dat er een auto ach ter hem reed toen hij den weg overstak. Hij werd gegrepen cn bleef bewusteloos liggon. In hot Wilhelrnlnagasthuis, waar heen het slachtoffer vervoerd werd, con stateerde men horsenschudding. Franscho tanks worden benut b.rj do bestrijding dor onlusten In Damasous. Een aideeling voor de kazerne. Directeur-generaal van Handel en Nijverheid. Bij Kon. besluit is dr. H. M. Hirschfeld te Rotterdam, te rekenen van 26 Decombci 1931 benoemd tot directeur-generaal van Hartdel en Nijverheid. Ouderschoiding. Bij Kon- besluit is toegekend de zilveren eere-medaule der Oranje Nassau orde aan den loodsschippor der 2e klasse J. Klijzi. Duitenlondsche onderscheiding. Bij Kon. besluit fs aan jhr. E. H. van Loon te Ellocom verlof verleend tot het aan némen van het vreemde core toe ken: Com mandeur der Orde van den Witten Leeuw van Tsjecho-SIowakije. DE WEG LANGS DE SMILDBRVAART. Reeds 14 personen verloren hior het leven. Het licj der Eerste Kamer, do heer Rugge, heeft hAp don Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: I. Is bet -Ion Minister bekend, dat op Dinsdag 29 Dec. j.l. woor een auto in de Smildervoart geraakte, waardoor 2 perso nen het leven verloren? II. ïs het don Minister bekend, dat met inbegrip van do in vraag I bodoeldo per sop en in ongeveer 2 jaar tijds door den toestand van den weg langs do Smilder vaari li personen, doordat auto's in do vaart geraakten, hot leven verloren? III. Is do Minister voornemens te bevor deren, dat ten spoedigste maatregelen wor den getroffen tot verbótering van bedöclden weg? Een ernstig ongeval in de haven Amsterdam, 6 Jan. De storm uit het Zuid-Westen, dio hedenavond overeenkom stig de verwachtingen van den stormwaar echuwtrtgsdlenst met volle kracht is uit- gebrokon, heeft in do hoofdstad op ver schillende plaatsen schade en ongemak veroorzaakt. Volgons de berichten welke wij duaromtrent te om<ovóer 9 uur ontvin gen, was in dé ha ven het Engelsche stoom ■schip „Sclvistan" van de Engelsche boeien losgpslagén. Met assistohtie van den lik vendienst kon het schip, zonder dat eenige schade was aangericht, weer worden vast gelegd. De zwaarste- taak was, Zojah gó woonlijk bij storm in de hoofdstad hét ge val is, voor do braiidweör weggélégd. Uit alle doelen van de stad werd zij vrijwel on ophoudelijk gealarmeerd voor ongevalion als omgewaaide antennes en schuttingen, losgei-aakte uithahgborden, en wat dies tn'eér tij. Ernstige ongelukken waren tot negen uur toe gelukkig niet geschied, hoewel het verkeer in verschillendo straten min of meer gevaar voor lichamelijk letsel ople verde door neervallende dakpannen, stuk ken zink en aiidere zaken, waaraan de storm hot houvast had ontnopien. Wat IJmuiden betreft hoeft het binnenkomend stoomschip „Erato" van de K.N.S.M. ten gevolge van den Zuidwester storm in de slüis de reeling van dc Noorder-midden cb-clour ingedrukt, terwijl de reeling op den muur verbogen wérd. Ernstig ongeval in de haren. Ook na negen uur is dc brandweer nog herhaalde malen gealarmeerd voor door den storm aan perccelen, schuttingen enz. aangerichte schade. Voor zopver heden avond te ongeveer half twaalf bokend was, hadden zich in do stad geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. In do haven zijn tot omstreeks génöemdon tijd allèen moei lijk heden gèweost ter hoogte van de En golschc boeien bij de graansilo, waar de Engelsche schepen „Solvistan" en „Golden sea" gemeerd liggen. Zooals wij reeds meld den Is eerstgenoemd schip door den storm losgeslagen. Wij vernemen hieromtrent na der, dat er vier sleepböóton van de firma Goodkoop gerequireerd moesten worden om het schip wèer vast te leggen. Kort daarop is ook de „Goldonsea" op drift ge raakt Ook aan dit schip moesten do vier sleepbootcn to pas kornon. Het weer op hun plaats brengen van bol de schepen is helaas met oen ernstig on goval gepaard gegaan. Een der opvarenden van de sleepboot „Hcnriétto Goedkoop", de stoker J. uit IJmuiden, een nog jongo man is n.l. in een tros bekneld geraakt, waarbij hem een arm tot aan den schouder werd afgeknepen. De ongelukkige is dadelijk naar den wal gebracht en per auto van den G. G. on G.D. naar bet Binnengasthuis ver voerd. De storm ging in de hoofdstad voor het grootste gedeelte van den avond gepaard met hevige regenvlagen. Het schip zelf kreeg geen schade en kon do reis naar Amsterdam voortzotten. Voorts hebben vorschillendo uitgaande schepon moeten vastmaken. De loodsdienaten van IJmuiden en naar wij vernemen, ook van den nieuwen Waterweg zijn in don loop van don avond wegens het slechte weer stopgezot. HEEFT U REEDS BESTELD? IJMUJDER VISCHHANDEL H. GLASTRA Co. N.V. Utrechtsehestraat 40 Telefoon 92 Gezicht op oen gedeilto der haven to Duisburg, waar in talaal 1000 schcpan, als gevolg der economholie crisis, stil liggen. Vahche cheque aangeboden in ket Victoriadioiel tc A msterdam Voor hot gerechtshof te Amsterdam is de zaak voortgezet legon de twee buitenlan ders, een opticien uit Woenon en een reizi ger uit Boekarest. De eèrstc werd verdacht van vol3Chheld in geschrifte cn oplichting, terwijl den tweedo helirtg ten laste was ge legd. Zooals men zich zal herinneren, had do Wecneche opticien een val9chc chóque ge incas8óerd in het Victoria Hotel. Nader hand werd de fraude ontdekt cn do andere hotels gewaarschuwd. Ook aan Hotel de l'Europe bracht het tweetal een bezoek. Dc kassier was echter op zijn qui vive cn het mocht hem geluk ken den man met behulp der politie te ar- resteeron. Buiten wachtte nummer twee, dio ook fluk9 werd ingerekend. Op hom werd het geld gevonden, dat bij Victoria was geïnd. De rechtbank veroordeelde de beide vreemdelingen ieder tot een gevangenis straf van twee jaren. Op 1 December word de zaak voor het Hof behandeld, doch na het hooren van certigc getuigen geschorst \yegens het niet aarïwézig zijn van een getuige. De eerste verdachte, dio de éhéque had aangeboden, verklaarde in hut hotel geen handteekéning te. hebben gezét, doch slochts eën schijnbeweging to hebben gemaakt Hij kwirn er voor uit, oplichting tc hebben ge pleegd, doch de valschheid In geschrifte ontkende hij. Zijn „compagnon" zéide, roet het heelo geval niets te maken te hébben. Hij had zijn medeverdachte poe enkele dagen voor het gebeurde loeren kennen. Ook nu weer bleek tér zitting, dat de beide verdachten zich internationaal met soortgelijke bezigheden ophielden, hetgeen voor den procurour-genéraal aanleiding was hen aan te merken als internationale misdadigers van het ééj-ste sóórt, tegen wien met de grootste géstrengheid dient te worden opgetroden. Spy. achtte de opgeleg de straffen veel te licht on cischtc tegen don eersten verdachte wegens valschheid in geschrifte on oplichting vier jaar gevangen nisstraf en tegen don anderen verdachte drie jaar wegons heling. Arrest 10 Januari. UITSPANNING UITGEBRAND. Te Winschotoa. Winschoten, 6 Jan. Vanmiddag te ruim 2 uur ontstond een hevige brand in do uitspanning van detj heer J. Róose te Hossenbril. In korten tijd stond het gjhcele gebouw, rnede tengevolge van den liévigen wind, in lichter laaie. Van den inboedel kon dan ook niets worden gered. De brandweer, die met twee motorspulton verscheon, trachtte met e^n viertal strajen tevergeefs hot vuur te bluséchen Blntien een uur was liet perceel tot den grond toe afgebrand. Niets dan rookehde puinhOopen zijn over gebleven. Gebouw en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van don brand is onbekend. BOERDERIJBRAND TE BEEMSTER. Geheime jeneverstokerij ontdekt. Midden Beemster. 6 Jan Hedenmid dag brak brand uit in de boerderij van don alleen wonenden veehouder Oudejans, wo nendê aan don Wcstdijk no. 31 te Beèmster. De vrijwillige brandweer van Middon- beemstèr werd gealarmeerd. Met beide mo torspnit >n, onder bevel van commandant W. Molenaar, werd uitgerukt. Het achter gedeelte van de boerderij brandde geheel uit, dóch het z.g.h. „vierkant" bleef intact, ter wijl het woongedeelte veel waterschade bo kwam. Twee koeien konden worden gered Zoowel het huis als de inboedel waren ver zokerd Orntront de oorzaak van don brand tast men in het duisier. De politie ontdekte in de brandende boer derij een complete geheime installatie voor het stoken van jenever. Een en onder is in beslag genomen. VERASSCHTNG DR. E. BONEBAKKER. Donderdag op Westerveld. De crematie van het stoffelijk overschot van dr. E. Bonebakker zal morgen plaats hebben op Westerveld in aansluiting op den trein, die 11.41 aldaar arriveert. OPZEGGING DER LOONOVEREENKOMST IN DE MIJNEN. Do situatie wordt ernstig genoemd. Uit Heerion wordt gemold: Hot besluit der particuliere mijhoh tot op legging van de loonoveréenkónist tegen 1 Fobruari a.s. heeft ontstemming gewékt. Deze is tot uiting gekomen in een Maandag avond gehouden vergadering van het hoofd bestuur van den R.K. Mijnwerkorsbond. De situatie is ernstig. Men wil hier de resulta ten afwachten van de Donderdag te hou den vergadering der pensioencommissie on a.s. Zondag een z.g. besturenconforcntie be leggen. Ook de Prot Christelijke Mijnwerkers- bond hooft een hootdbestuursvorgadering gehouden. ZtJ zal do ontstane situaüo ©ru stig bestudecron. De voorzitter van don Alg. Neder!. Mijn werkorsbond. de hoer v. d. Bilt, gaf als zijn meening tc konnen, dat het moeilijk valt, thans reeds een houding in de ontstane si- tuatio te bepalen en wel omdat do particu liere mijnen wol medegedeeld hebben, do loonovcrcenkomst per 1 Februari a.s. op to zeggen, maar niet njet nadere voorstellen bij de organisaties gelcomon zijn. De moder ne bond zou Dinsdagavond een hoofdbo- stuursvergndoring houden. Of men echler tot een beslissing zal koinen is, meent de heer v. d. Bilt, de vraag, omdat men ook bij de ontstane situatie hoop heeft op even tueel te beieiken resultaten op do 10 Janu ari te houden kolcnconforcntie to Gcnève. In leder geval was ook hij van mccning, dat do toestand ernstig is. Weer een andere bond, de Contfale vau Werknemers in hot Mijnbedrijf, deelde mede, het besluit genomen te hebben om met den R.K. Mijnworkorsbond cn den Prot. Christ. Mijnwerkersbond iu overleg te treden, ten einde gezamenlijk maatregelen te nemen. Vrijdag 8 Januari, 6.45-7.00 on 7.30-7.45 V.A.R.A. Gymria- s lek les. 8.00 Grarnofoonplaten. 10.00 VP.It.O. Morgenwijding. 10.15 V.A.R.A. Voordracht door K. Bak ker. 10.30 Viool on plano. Carla Rosen (viool) en Joh Jong (piano). Gramofoonplaton. 11.05 Voordracht door K. Bakker. 11.20 Pianorecital door Rio B?ute en Gra rnofoonplaten. 1201—1.30 Het Omroep-Orkest o.l.v. Nico Troep. I.30—2.00 Gramofoonrauziek. 2.00—2.30 Uilzending voor scholen. 2.30'i 00 Lunchmuziek door trio. bes'aan- de uit: Harry S. Polah (viool), .T. Knüinann, (plano), J. Sarnihtini (cello). 4.00 V.A.R.A. Gramofoonplaton 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonplaton. 5.15 Concert V.A.R.A.-orkest o. I. v. H. de Groot, 6.45 Causerie over het kapitalisme. 7.15S.0Ö. Vervolg concert. 8.00 V.P.R.O. Lezing door raoj. dr. N. A. Bruining. 8.20. Concert 9.00 Lezing door D. de Boer Hzn. 9.30 Vervolg conce-t 10.00 Vrijz. Godsd. persbureau. 10.05 Vaz Dlas. 10.15 Jaaroverzicht Nod. Romans Ro mans door mr. R Houwink. 10.45 Gramofoonplaton. II.00 V.A lt A. Opthreden van Henri Du- rand (conférencier). Vleugel: Joh. Jong en Gramofoonplaton. Vrijdag 8 Jan. 8.00 N.C.R.V. Schriftlozing. 8.15—9.45 Grarnofoonplaten. 10.30 Zickendieiifit, 11.00—12.00 Grarnofoonplaten. 12.30—2.00 Concert. J. Meyer, bariton R Hermann, viool, H v. d. Horst collo. Mevr. R. A. v. d. Horst—Bleekrode, piano. 2.00 Gramofoonplaton. 3.00 Concert. Utrechtsch Strijkkwartet. 4.30 Grarnofoonplaten. 5.00 Orgelconcert J F. Rootlieb. 6.00 Causerie dóór H. J. Stee In voort. 6.30 Radio dokter. 7.00 Causerie door A. .1. Hcrwig. 7.15 Causerie over I)uitsch(and. 8.00—10.00 Concert door de HOV, o.l.v. M. Adam. 9.000 30 Causerie over Diamant Na af loop: Vaz Dias en tot 11.30 Gramofoonpla ton.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 9