HET JUBILEUM VAN „KINDERZORG" A. Schoterman Zn. A.H. VAN NIEUWKERK N.V. Engelsche Eetkamers DE INVOERING DER KINDERWETTEN IN 1905 Concertgebouw „DE VALK" VERSCHE BROODJES AAN HET ONTBIJT? Wijnhandel Cognac Vieux XXX per tlesch f3.85 UIT DE STAATSCOURANT Onze Postvliegers onderweg DENKT U AAN ONZEN GROOTEN UITVERKOOP K. Beekstr. 6 - Telef. 543 - Amersfoort - Beekenst. Laan 10 UW ADRES VOOR COMPLETE EUBILEERING HUMORHOEKJE 'Maatregelen der Algemeene Synode, gevolgd door samenwerking van diaconiën Op 1 December 1930 werd te 's-Graven- hage het feit herdacht, dat 25 jaren ge leden de bekende „Kinderwetten" werden ingevoerd. Groot was de belangstelling, en terecht. Een nieuw terrein was 25 jaren tevoren geopend voor do samenwerking x'an overheid en particulier initatief ten bate van het verwaarloosde kind en de gelegenheid werd geboden, het werk der kinderbescherming in het brandpunt der algemeene belangstelling to plaatsen. Da wetgeving had de mogelijkheid gescha pen, in het belang van het kind de ouier- lijke macht aan te tasten en niet langer zouden do instellingen, die tot dusver de opvoeding van verwaarloosde kinderen ter hand genomen hadden, machteloos staan, wanneer de ouders op elk oogon- blik, dat hun goeddacht, de kinderen kon den terugeischen. Bovendien kwa m het Rijk door subsidie-verleening het werk de zer instellingen zoodanig tegemoet, dat het peil aanzienlijk kon worden verhoogd en het geheel© werk de uitbreiding kOD verkrijgen, die zoo dringend noodig was De uitvoering dezer wetten werd in hooge mate afhankelijk gesteld van de ont plooiing van het particulier initiatief. Eon omvangrijke taak werd toegedacht aan den Voogdijraad, wier leden geheel be langeloos hun werkzaamheden zouden verrichten. Maar bovenal kwam het aan op de instel lingen, die zich de „duurzame verzorging van verwaarloosde kinderen" te doel zouden stellen en zich bereid zouden verklaren de voogdij te aanvaarden over de kinderen die, na ontheffing of ontzetting der ouders of voogden, aan deze instellingen zouden worden toevertrouwd. Zij zouden voor een zeer moeilijke taak worden geseld en de in uitzicht gestelde subsidie zou de financi- eele bezwaren wel aanzienlijk verminderen maar geenszins wegnemen. Zonder groot© offervaardigheid zou het werk r.-iet kunnen slagen. Het vertrouwen, dat deze offervaar digheid in ruime mate zou blijken, was een der voornaamste grondslagen van 1© wetten, die met zoo groot enthousiasme werden ontvangen. Va** de Kerk werd verwacht, dat zij een groot aandeel zou nemen in het werk der kinderbescherming, dat een nieuw tijd perk begon. Die verwachting is niet be schaamd geworden en van de Ned. Herv. Kerk mag worden gezegd» dat zy ia geenen deele is achter gebleven. Spoedig na de afkondiging der kinder wetten nam de Algemeene Synods haar maatregelen. Zij besloot, geen nieuwe or ganen in het leven te roepen, maar de dia conieën met de nieuw etaak „het duurzaam verzorgen en opvoeden van hulpbehoeven de of verwaarloosde kinderen, tot de ge meente behoorende" te belasten. Of zij zich voldoende rekenschap heeft ge geven van de vraag, of deze lichamen, zon der dat aan» bun inrichting iets veranderd werd, voro deze taak berekend waren, raag met recht worden batwijfeld. Men denke zich de zaak in: een dorpsdiaconie aanvaardt de voogdij over een zeer jeugdig kind; hoeveel persoonsverwisselingen on dergaat de kerkeraad gedurende 18, mis schien 20 jaren; hoeveel verschillende per sonen hebben gedurende dien tijd de ver antwoording gedragen voor de verzorging en opvoeding van bet kind; hoeveel ver schillende inzichten zijn daarbij tot uiting gekomen, in niet geringe male afhankelijk Bescherm Uw keel I w verzorg hoor degelijks gorgel droog met 4 23, 45 cn 65 cl* Telefoon 281 Groote en kleine zalen disponibel voor feesten, partijen enz. F<u l W. VAN ACHTERBERGH WESTSINGEL 10-13 Bolmops en gemarineerde Haring? Heerlijk gekruld, en extra billijk! IJM. VISCHHANDEL Tel. 92. Utrechtschestraat 40. vara de stroomingen, die in dien-tijd in de gemeente hebben geheerscht en zich heb ben weerspiegeld in de samenstelling van den kerkeraad? En dan nog - slechts bij hooge uitzondering zou een diaconie in staat zijn, een opvoedingsgesticht jn het leven te roepen; slechts door samenwer king zou dit mogelijk zijn. Echter werd geen enkele bepaling aan het regiment voor de diaconieën toegevoegd, waardoor de weg tot zulk een samenwerking geo pend werd. Wanneer men zich deze bezwaren in denkt, moet men zich eigenlijk verbazen, dat alles nog goed terecht gekomen is. De provincie Zeeland gaf liet voorbeeld en het classicaal bestuur van Middelburg deed den eersten stap. Wilde de Ned. Herv. Kerk in Zeeland het werk aanvatten, dan zou dit slechts mogelijk zijn door samenwerking der daiconieën. Gebeuren moest het; voor zag 't reglement niet in de.ze samenwerking welnu, dan moet het maar geschieden bui ten het reglement om. De roepstem vond grooten weerklank, bijna alle diaconieën sloten zich aaneen en richtten een vereeni- ging „Kinderzorg" op, als een vereeniglng, niet van personen maar van diaconieën. Kerkrechtelijk in orde of niet, men zette door. Geen enkel kerkelijk bestuur verzette zich. Het practisch inzicht had een volko men overwinning behaald. Wanneer de Voogdijraad te Middelburg een instelling zocht voor de voogdij over een verwaarloosd Zeeuwsch kind, tot de Ned. Herv. Kerk be hoorende, wist hij tot wie hij zich wenden moest. Voor de provincie Utrecht stond de zaak precies zoo als voor Zeeland. Weinige maanden later Werd in den Utrechtschen kerkeraad de vraag gesteld, of ook hier de roeping van de Kerk tegen over het verwaarloosde kind, tot de gemeen schap dier Kerk behoorende. zou worden verstaan. Het antwoord was een stellig „ja". De commissie ad hoe verkreeg de op dracht uit naam van den Utrechtschen ker keraad alle kerkeraden, tot het provin ciaal ressort behoorende, bijeen to roepen tot een constitueerende vergadering. Op die vergadering zouden wellicht lastige vragen worden gesteld; wie zou ze uit er varing kunnen beantwoorden? Besloten werd. Dr. H. W. Obbink. destijds predikant tc '©-Gravenhagc-, kort tevoren predikant te Middelburg, uit te noodigen de vergade ring bij te wonen om haar te dienen van advies. Die uitnoodiging werd door hem aangenomen en daarvoor zijn wij hem nog altijd grooten dank verschuldigd. Voorheel den trekken. Dr. Obbink kon, aan de band van de practische ervaring, in Zeeland op gedaan, allo bezwaren wegnemen. Zoo WéTd op 9 Januari 1907 de vereeniging ..Kinderzorg in het orovinciaal ressort Utrecht der Ned. Herv. Kerk" opgericht, ge heel naar het model van do Zc-euwsche voreenigrne. Van den aanvang af stond vast, dat de vereeniging haar taak zou uitoefenen zoo wel door gestichte, als door gezinsverple ging. Aan gestichtsverpl eging zou niet de voorkeur worden geschonken, maar als vanzelf zou het gesticht het zichtbaar mid delpunt van het werk zijn. Er moest dus worden gebouwd en dit zou aanstonds groote financieele Ia6ten medebrengen. Zouden die gedragen kunnen worden? De weg werd geëffend op ongedachte wijze. Verschljdene jaren tevoren was door Baron en Baronnesse van Boetzelaer-van Oosterhout op den Woudenbergacheweg, vlak bij de bebouwde kom van Amers foort, een ziekenhuis gebouwd, dat den naam „Aldegonde" ontvangen had. Betrek kelijk spoedig bleek, dat d6 stichters het doel, dat zij hiermede beoogd hadden, niet konden bereiken. Nadat men verschillende wegen had bewandeld, die alle op teleur stelling waren uitgeloopen, moeet worden overgegaan tot sluiting van het huis. Men wachtte af in do hoop. dat aan het huis zijn bestemming nog kon werden terugge geven. maar eenige jaren waren reeds ver- loopen zonder de oplossing te brengen. Toen kwam de gedachte op: zouden wel licht de stichters van „Aldcgonde" het huis willen bestemmen voor „Kinderzorg"? Hei was de heer de Beaufort, lid van het be stuur, die de rol van bemiddelaar op zich nam. Volledig 6ucces bekroonde zijn po gingen. Geheel geschikt voor het doel was het gebouw niet; een belangrijke verbou wing moest plaats hebben, maar het schit terend aanbod: bet gebouw en een aan zienlijk stuk grond er bij op voorwaarden, die practisch neerkwamen op een schen king. was veel meer dan het bestuur ooit had kunnen denken. Het werd met groo- ten dank aanvaard; met 6poed werd de verbouwing ter hand genomen en op 21 April 1908 werd het huis geopend. Van den aanvang stond echter vast: wanneer kinderen geschikt zouden worden bevonden voor gezinsverpleging en passen de gezinnen gevonden konden worden, zou deze wijze van verpleging worden toege past. Zoo zou de vereeniging oan haar werkzaamheid een veel grootere uitbrei ding kunnen geven dan wanneer zij zich tot haar gesticht beperkte. Wilden wij hier de verdere geschiedenis van de vereeniging uitvoerig gaan beschrij ven, dan zouden wij een onbescheiden ge bruik maken van de ons geboden en door ons zeer gewaardeerde gastvrijheid van dit blad. Bovendien, de meest in 't oog loo- pendc gebeurtenissen als nieuwbouw, ertichting van een afzonderlijk huis voor de grootere Jongens, enz., hoe belangrijk ook. vallen toch eigenlijk in beteekenis weg bij de gebeurtenissen in het opvoe dingswerk. die voor behandeling in een dagblad ongeschikt zijn. Het opvoedings werk van de verwaarloosde jeugd is €en intieme zaak, en slechts de geheel-ingewij den kunnen de waarde van datgene, wat niet anders dan door strijd en gebed ver kregen wordt, ten volle beseffen. Elke dag brengt zij eigen moeilijkheden mede; dan weer vraagt, het gebouw, dan wedêr het personeel, dsn weder hot financieel vraag stuk de aandacht, maar waarom het ten slotte gaat dat zijn de kinderen, voor wie de vereeniging zulk een geweldige verantwoordelijkheid heeft aanvaard. Het werk van een vereeniging als „Kin derzorg" heeft - waarom het te verbloe men? aliijd iets onnatuurlijks. Haar 25ste verjaardag valt op heden, do viering zal op 13 Januari a.s. plaats hebben. Zij gedenkt veel zegen, waarvoor zij dankbaar gestemd is en toch de rechte vreugde zou er pa© zijn, wanneer zij haar vVerk mocht beëindigen, omdat het niet meer noodig was. „Kinderzorg" slaat eigenlijk voor een onmogelijke taak: zij moet aan deze, aan het ouderlijk gezag onttrokken kinderen iets vergoeden, wat zij nooit ver goeden kan. Zij kan het eiken dag opmer ken. De banden met het milieu, waaruit de kinderen komen, blijven altijd bestaan. Al zijn omstandigheden, waaronder de kinderen op „Kinderzorg" leven, zoowel materieel als geestelijk, nog zooveel beter dan 'vroeger, altijd blijft de oude omge ving trekken; de fantasie doet al het leed, de ontbering, zélfs de mishandeling uit de herinnering verdwijnen, cn er blijft een ge ïdealiseerd beeld over van datgene, wat toch alleen maar den naam van „eigen huis" mag dragen. Men mag er van den ken wat men wil; men kan de goede zijde van deze zaak of de kwade zijde op den voorgrond stellen, de zaak zelve is niet weg te nemen en men moet er rekening mede houden. De verhouding tot de ouders, vooral in de gevallen van ontzetting uit de ouderlijke macht, vormt een probleem, waarvan do scherpe kanten met veel be leid en geschipper te verzachten zijn, maar in den grond der zaak is het een onoplos baar probleem. Het kunstmatige kan ten slotte het natuurlijke nooit verdringen. „Kinderzorg" kan slechts de beschermende hand over haar pleegkinderen uitstrekken en trachten, den weg voor hen te banen tot een betere toekomst. Meermalen blijkt, dat deze bescherming, die betere toekomst, niet gewenscht wordt en zelfs nadrukkelijk ver worpen. Dat zijn de teleurstellingen, die nooit achterwege zullen blijven, maar zij worden overtroffen door de blijdschap, wanneer wij de kinderen, meerderjarig ge worden, bet leren zien ingaan, niet alleen toegerust met de voordeelen eener oplei ding, die hen zal veroorloven, naar een eervolle plaats .in de maatschappij te din gen, maar bovenal met een karakter, dat hen strijdbaar maakt tegenover de neer trekkende invloeden, die met volle kracht op hen rallen inwerken. Is. het nog noodig tenslotte een woord te wijden aan de beteekenis. die „Kinder zorg" voor de gemeente Utrecht heeft? De omstandigheden hebben er toe geleid, dat het zichtbaar middelpunt niet hier, maar te Amersfoort ligt ën de viering van den ge denkdag zal dan ook te Amersfoort plaats hebbon. Dit neemt echter niets weg van het feit, dat, in elke periode van haar be staan, meer dan de helft der verzorg de -kinderen - uit- tte-gemeenie -Utrecht, af-, kómstig waren Wij zullen ons niet wagen aan een schatting van het geldelijk voor deel. dat „Kinderzorg" aan deze gemeente hèeft gebracht, terwij] zij. zelfs wanneer de- financieel©- nood .hoog geklommen was, nimmer één cent subsidie uit de gemeente kas heeft willen vragen. Zij heeft steeds het 6tandpunt gehandhaafd, dat hef ont brekende aan de rijkssubsidie moest wor den gedekt door vrijwillige gaven. Zij heeft nimmer berouw gehad van dit standpunt, al was het niet het gemakkelijkste. Zij moest zich een grooten kring van vrien den en belangstellenden weten te vormen en zij is daarin geslaagd, ook in de ge meente Utrecht. Als de nood drong, was» ook de hulp nabij. „Kinderzorg" heeft allereerst recht op den steun van de leden der Ned. Herv. Kerk. uit wier midden zij is voortgekomen, maar als deel van het groote geheel der Nedcrlandsche kinderbescherming mag zij belangstelling in wijder kring vragen. Moge het den schrijver van deze regelen gelukt zijn. aan die belangstelling een nieuwen prikkel te hebben gegeven. J. H. ADRIANI. Onderzoek vanwege den Hoogen Raad van Arbeid Vervroeging van vervoer en verkoop De voorzitter van deri Hoogen Raad van Arbeid heeft omtrent onderstaande vragen van den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid pracadvies gevraagd aan de commissie, die het voorontwerp van wet betreffende het aanvangeuur voor brood- bakkerijen behandelt, welke commissie on langs met eenige leden uit het banketbak kersbedrijf werd aangevuld. 1. Is het gewenscht, de regeling van ark 35, zesde lid der Arbeidswet lölO in dien zin te wijzigen, dat het tijdsverloop tus- sehen het tiidstip, waarop met bet vervoer en dat, waarop met den verkoop van versck brood begonnen mag worden, komt te ver vallen of wordt ingekrompen? 2. Is het gewenscht een afzonderlijke voorziening te treffen ten einde mogelijk te maken, dat verech klein brood zoo tijdig verkrijgbaar wordt gesteld, dat nog voor het ontbijt kan dienen? 3. Indien vraag 2 bevestigend beantwoord wordt, is het dan gewenscht die verkrijg baarstelling te beperken tot toonbankver koop of moet ook bezorging worden toe- gelalen? 4. Hoe Iaat moet, bij bevestiging van vraag 2, de verkoop en het vervoer toege staan worden?. Utr.straat 17 Gevestigd 1878 Telefoon 145 Onderscheiding. Bij Kon. besluit is toegekend de bronzen eoremedaille der Oranje Nassau-orde aan H. J. I. Werners, magazijnbediende bij de firma H. Meijer te Amsterdam. Crisis- en uitvoerbureau. Bij Kon. besluit is benoemd met ingang van 1 Januari 1932 tot tijdelijk ambtenaar bij het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid en belast met d© leiding van het Crisis- en uitvoerbureau bij genoemd de partement L. L. F. de Greve. gewezen ad ministrateur, hoofd der afdeeling crisis zaken in de Textielindustrie bij het voor malige departement van Landbouw. Nijver heid en Handel. Arbeidsbemiddeling. Bij beschikking van den minister van Ar beid, Handel en Nijverheid is te rekenen van 1 Jan. 1932 aan den heer W. F. Detiger» directeur der gemeentelijke arbeidsbeurs te Amsterdam, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris der commissie van advies voor de arbeidsbemiddeling in het hotel-, koffiehuis- en restaurantbedrijf. Conservator. Bij beschikking van den minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen is voor het jaar 1932 benoemd tot conservator bij het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie aan de Rijksuniversiteit te Leiden D Bron- gersma, thans assistent aan het Zoölogisch Museum tc Amsterdam. Zeedienst. Bij beschikking van den minister van Defensie is de luitenant ter z>e der 2e klasse K. van Dongen, den 18en Maart 1932 geplaatst bij de onderzeedienstkazemo te Willemsoord. Voogdijraad Rotterdam II. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van den Voogdijraad Rotterdam II A. Stoppelen- berg, hoofd eener school aldaar. Regenten gevangenissen. ;Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslagen met dank üir. G. J. du Ceïliêë Muller, als lid en voorzitter van het college van regenten over de gevangenis te Maas tricht cn als lid van den Voogdijraad al daar. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslagen met dank dr. J. A. Romer als lid van het ooilege van regenten over do ge vangenissen tc Leeuwarden Bij K. B. zijn herbenoemd in het alge meen college van toezicht, bijstand en ad vies voor het rijkstucht- en opvoedingswe zen: tot lid tevens tot voorzitter H. J. de Groot, inspecteur-generaal bij het Nijver heidsonderwijs te 's Gravenhage; tot lid dr. J. H. Gunning Wzn., oud-hoogieeraar aan de RMksuniversiteit te Utrecht, te Hilver sum; dr. -J. H Schuurmans Stekhoven» in specteur bij het staatstoezicht op krankzin nigen en krankzinnigengestichten te Utrecht; mr. J. Schokking, burgemeester van Katwijk; mevrouw A. E. J. de Vries Bruins, lid van de Tweede Kamer te 's Gra venhage, en mej. J. M. J. A. Meijer, lid van de Tweede Kamer, te Rotterdam, en zijn benoemd tot lid van genoemd college: jhr L. E. M. von Fisenne, president van den Hoofdraad der Ver. de Heilige Vincentius van Paulo, wonende te Rijsw ijk, en. mr. J. Ch. A. M. van do Mortel, lid tevens voorzit ter van den voogdijraad te Tilburg. VERKEERSONGELUK NABIJ DE GRENS. Aal ten, 19 Jan, Hedenmorgen had te Sterkrade (Duitschland) een ernstige auto- botsing plaats tusschen een expeditieauto uit Aalten (Gelderl.) van den heer Weevers, bestuurd door den ongehuwden chauffeur W. Prinsen en een Duitsche autobus met 15 passagiers. Dc autobus kantelde door den schok, terwijl de Aaltensche chauffeur zeer zwaar werd gewond. Hij werd naar het zie kenhuis gebracht, waar hij des avonds is overleden. Dc 15 passagiers der autobus werden allen rain of meer ernstig verwond. ONDERWIJZERES VERDRONKEN. Echt, 10 Januari. Zaterdagavond te 10 uur is alhier te water geraakt en verdron ken mej. Beunen, onderwijzeres, alhier. In d© nabijheid van haar woning is zlj> toen zij op weg naar huis vva6, terecht gekomen in het overstroomde gedeelte van de Maas, Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. i* J lm Duif Speoht Rftt&ef «enk Amsterdam Boedapest Belgrado of 7—1 31—12 Amsterdam Parijs 7—1 Marseille 8—1 31—12 Rome Brindis! 9-1 3—J Athéne 10-1 Mersamtruh 10-1 3—1 Cairo 9—1 1—1 Ghaza Hatha wells 1 1 Bagdad 7—1 Basra 1 Boeshir (3—1 5—1 Dj ask .>—1 8—1 Karachi 5-1 (3—1 Jodpoer 4—J Allahabad 10-1 7—1 Calcutta 3—I Akyab S—1 Rangoon Bangkok 9—1 1 Kohlak Penang. 8—1 1—1 9-1 Merlan Palembang 8—1 Batavia. l—J 10-1 Bandoeng y In Europa kan thans uit twee routes gekozen worden Beiden zijn achtereen volgens in bovenstaand staatje opge nomen. Vertrek van het eerstvolgende postvlieg tuig van Amsterdam 14 Januari 1932. DRESSOIRS, Prima Eiken 3SM, 3540, 2740. SALON-AMEUBLEMENT, geheel veerond j 159.— HUISKAMERAMEUBLEMENT, nitneemba re zitting, Prima moquette 29.60 AXMINSTER en BOUCLÉ KAR PETTEN beneden fabrieksprijzen. CLUBFAUTEUILS en BIJZETTAFELS in groote sortcering tegen Extra lage prijzen. ZIET DE ETALAGES. Wij hebben ook iets voor U RUSTSTOELEN met kussens f 8.90» Klant (exemplaar van een moderne roman opnemend) Is er veel vraag naar zulk eoort werk Boekverkooper: O zeker, ziet u. we ver- koopen dikwijls twee exemplaren aan dezelfde familie. Het eene koopt de moeder en verstopt het zoodat haar dochter het niet in handen zal krijgen, en het andere koopt de dochter en verstopt het voor haar moeder (Humorist)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 10