AMEOSFOOKTSCH DAGBLAD Binnenland Maandag 11 Januari 1932 .DE EEMLANDEtt" 30e Jaargang No. 165 WERKVERSCHAFFING STOPGEZET WILLEM GROENHUIZEN DE STAKINGSRELLETJES GELDERMALSEN EEN STAMBOOM VAN 7 METER De 112 leden der familie Schaap KASBEH0EFTEN DER GEMEENTEN EEN LEVEN OM EEN LEVEN Het gebeurde in Oost Schoter: land veroorzaakt door com: munistisch gezinde arbeiders Vergadering der arbeiden Zaterdagmorgen stond de rijksinspecteur der werkverschaffingen in Friesland, de heer Falkena te Hecrcnveen, enkele pers vertegenwoordigers een kort onderhoud toe om eenigo informaties omtrent het gebeur de in de werkverschaffing in Oost-Schoter- land. Men klaagde daar over de loonen, zeide de heer Falkena, maar deze zijn in alle werkverschaffingen in Friesland precies ge lijk. Bovendien wordt rekening gehouden met den aard van den grond, die verwerkt moet worden. De meesten van de ongeveer 300 tewerkgesjelden komen uit Schoterlands Oosthoek en .hebben «lus het werk dicht bij huis, wat zeker ook een voordeel is. Slechts een veertigtal arbeiders komen uit de ge meente Opsterland, dus ook nog uit de buurt, zoodat deze arbeiders voor en na hun werk geen verre fietstochten behoeven te maken. De directe aanleiding van de on geregeldheden was, dat eenige arbeiders met hun werk geknoeid hadden en hun deswege schorsing was aangezegd. Andere arbeiders kozen voor hen partij, waarop de opzichter Spanjer en sommige voormannen werden mishandeld. Op die hardhandige manier werd hun een loonsverhooging afgeperst. Ge begrijpt, aldus de heer Falkena, dat Ik toen krachtig heb moeten ingrijpen. Naar mijn meening is-niet de loonregeling de eigenlijke oorzaak van het gebeurde, maar wel het optreden van de zijde der commu nistisch gezinde arbeiders. Verder bleek ons, dat gearresteerde per sonen des avonds nog onder sterk politie- geleide in een autobus naar Leeuwarden zijn overgebracht, waar zij te ongeveer tien uur aankwamen. Direct werd door de justitie met het verhoor aangevangen, met het gevolg, dat alle verdachten daarop in preventieve hechtenis gesteld werden. Za terdagmorgen werden niéuwe getuigen ge hoord, terwijl op de'werkverschaffing Zater dagmorgen het loon werd uitbetaald. Zoo als reeds gemeld is de werkverschaffing op last van den minister tijdelijk stopgezet. Uit Heerenveen werd Zaterdagavond ge meld: Naar aanleiding van het gebeurde In de rijkswerkverschaffing te Oost-Schoterland is te Jubbega een druk bezochte vergadering van arheiders gehouden. Mede waren aan wezig de hezr Vos, wethouder,en twee leden van de soc.-dem. raadsfractie in de gemeente Schoterland de heeren Brinkstna en C. Bosnia, leden der onafhankelijke raadsfractie in dezelfde gemeente, en de heer Roorda, communistisch raadslid in «ie gemeente Opstcrland. Onder de arbeiders bleek heftige veront waardiging te bestaan over de arrestatie vAn 14 hunner. Het plan werd zelf3 toege juicht, gazamenlijk hen te gaan bevrijden, maar gelukkig werd dit van andere zijde st.erk afgeraden en bleef het bij een plan Door verschillende arbeidere werden tal van klachten over de .loonuitkeering naar voren gebracht. Men sprak van onrechtvaardige handelingen bij de berekening van het loon en deelde persoonlijke ervaringen dienoan gaande mede. Uitvoerig werd daarna besproken wat nu té doen stond. Besloten werd een manifest op te stellen, waarin de arbeiders hun standpunt en handelwijze zullen uiteen- LANGESTRAAT 43, AMERSFOORT. Juwelier. Gevestigd 1S85. Groote vooraad gouden trouw* en verlovingsringen, de juiste modellen. zetten en een comité te formeeren, om voor de gezinnen der gearresteerden steun In te roepen. Uit de aanwezigen werd een „uit- sluitingscommissic" benoemd. Deze com missie, de S.D.A.F. en de onafhankelijke raadsfractie in Schoterland zullen een on derhoud met den rijksinspecteur der werk verschaffing, deh heer Falkena, aanvragen. Naar wij vernemen, heeft deze zich daartoe bereid verklaard. Een laat naspel voor de Tielsche rechtbank Tijdens de staking bij de Chamottcfabriek te Geldcrrnalsen werd bij een plaats gehad hebbend relletje de bedrijfsleider M. C.. ernstig aan het hoofd verwond. Terzake hienan ls door de rechtbank te Tiol tot 5 maanden gevangenisstraf veroordeeld ze kere M. v. A. te Geldermalsen, welk vonnis door het hof te Arnhem bevestigd werd, terwijl de ingestelde cassatie door den Hoo gen Baad verworpen werd. Inmiddels had zich een andere inwoner van Geldermalsen, Ch. v. U., als dader aangemeld, hetgeen door een drietal getuigen werd bevestigd. Op grond hiervan heeft de Hooge Baad een Ingediend revisieverzoek ingewilligd en met vernietiging van het arrest van het hof te Arnhem, de zaak ter verdere, afdoening ver wezen naar het hof te \s-Bosch. Dit heeft daarna beslist, dat was vast komen te staan, «lat niet do veroordeelde, maar Ch. v. U. de dader was, alsmede, dat de mishan deling niet met een hamer, zooals de heide andere rechtscollega's hadden aangenomen, maar met een rijwielsleutel was gepleegd. Genoemde Ch. v. U. had zich hiervoor Don derdag voor de rechtbank te Tiel te ver antwoorden. De rijksveldwachter, die het eerste onder zoek heeft geleid, heeft alleen op den hoed ven -het slachtoffer een beschadigde plek geconstateerd van 2 centimeter in het vier kant terwijl een employe der Chamottcfa briek. die in gezelschap van liet slachtoffer was, duidelijk gezien heeft, dat niet verd. maar de reeds eerder veroordeelde zijn col lega op het achterhoofd een bloedenden slag toebracht. Hij heeft den verd. niet in de buurt gezien; ook heeft het slach'toffer nim mer gesproken over een tweeden klap, die hij op «Jat oogenblik zou hebben gekregen. Een tweetal stakers daarentegen ver klaart pertinent gezien te hebben, dat de verd met een fietssleutel naar den bedrijfs leider heeft geslagen, omdat deze in bok sende houding op'de stakers zou zijn inge- loopen en daarbij speciaal dezen Verd. zou hebben bedreigd. Het O.M., waargenorhen door mr. J. J. G. van Everdingcn, wil na de voorgeschiedenis van deze zaak, aannemen, dat er op dat moment twee mishandelingen hebben plaats gehad; van de 2e zou dan deze verd. de dader zijn. Efsch 2 maanden gevangenis straf. Verd's verdediger, mr. M. Mondeis, is overtuigd, dat er maar één mishandeling is gepleegd en wel door verd. Waar het feit ï^eeds zoo gerulmcn tijd geleden bedreven is vraagt hij een voorwaardelijke veroordee ling. (N.R.Ct.) Groote aamvas van erfgooiers in Siad en Lande ln.de Donderdag gehouden vergadering van Stad en Lande van Gooiland, werden alle nieuwgekozon bestuursleden toegelaten. Tot leden van liet dagclijksch bestuur wer den gekozen de heeren J. J. Klaarcnbcek, Blaricum, vice voorzitter; B. H. Bakker, Hil versum en G. Hebei, Huizen. Nu voor de leden ter bijwoning van de algemcene ledenvergadering een presentie geld van 7.50 werd uitgekeerd, waren er verschillenden, dio eenvoudig de presentie lijst van te voren teekenden en dan weer weggingen. Dc heer De Bordes, burgemees ter van Bussum, noemde dit oplichting, al was deze dan door een lacune in de wet niet strafbaar en wenschto maatregelen daartegen. De heer Hom zeide, dat deze oplichting niet alleen bij erfgooiers maar ook bij hooge Staatscolleges voorkomL Besloten werd de leden bij het bogln der vergadering de toegangskaart te laten inle veren bij het einde het aanhangsel van <le toegangskaart. Beide 6tukken zullen dan ills bewijs dienen voor het recht op presen tiegeld. Nu de Kerkvoogden van de Groote Kerk te Naarden deze kerk niet meer willen af staan voor het houden van erfgooiersver gaderingen. om de wanordelijke tooneelon. «lie zich tijdens deze vergaderingen hebben afgespeeld, heeft het bestuur besloten een groote tont to huren van 1200 M2. opper vlakte met 3600 staanplaatsen en geen zit plaatsen. Nu er kans bestaat dat de f 2 millioen, zijnde de opbrengst van den verkoop van do gronden voor het Goojreservaat eerst- claag onder de, leden van Stad .en Lande verdeeld zal Worden, is het aantal gegadig den naar het lidmaatschap buitengewoon toegenomen. Bedroeg het getal erfgooiers «mkele jaren geleden nog 100. thans is dit reeds gestegen tot 13.000 en op de vergade ring van Donderdag j.l waren wederom 130 aanvragen «>m op de ledenlijst geplaatst le worden. 289 gegadigden konden onmid dcllijk bewijzen, dat zij sinds 1700 recht streeks in mannelijke lijn van een erfgooier afstamden, maar 112 leden van de familie Schaap uit Huizen konden dit beuijs nief afdoende leveren. Wel hadden zij een stam boom doen vervaardigen, die op papier 7 M. lang was en langs de wanden van de vergaderzaal wus opgehangen, maar de moeilijkheid 2at hem in een tweetal voor vaders, die beiden Gijsbert Schaap heetten, van wie de een. Gijsbert Schaap I.zn., in 1779 is gestorven en de andere. Gijsbert Schaap Jzii., in 1780 is doodgegaan. Op de ledenlijst van 1805 komt wel een Gijsbert Schaap zonder verdere aanduiding voor, maar nu is niet meer na te speuren, wie van beiden de eigenlijke erfgooier was. Het bestuur besloot alle 112 „Schapen" den toegang tot den erfgooiersstal te ont zeggen. De Hilvorsumsche kantonrechter zal nu deze stamboompuzzle uit te zoeken krij gen, of de Huizer „Schapen" kunnen wor den toegelaten. (Msb.) MOORDAANSLAG TE IJMUIDEN. Jongeman met een honweel ge- slagen. IJ m u i d e n, 10 Januari. Alhier ls Zater dag op den 25-jarigen A. R„ afkomstig uit Emmercompascuum en thans werkzaam aan de „Nekog" door zekeron K., zijn vroe ge ren kostbaas, een laffe moordaanslag ge pleegd. Toen R. zijn nieuwe kosthuis, waar in hij sedert eenige weken zijn Intrede had gedaan, wilde verlaten, gaf K., die zich ver dekt had opgesteld, den jongen man twéc slagen met een houweel op het hoofd. Bu ren, die op het geschreeuw van R. toesnel den, droegen het slachtoffer hun woning binnen en waarschuwden dc politic en een dokter. Nadat twee geneesheeren hem had den verbonden, werd R. naar het Antonius- ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is zeer ernstig K. werd ccnigen tijd. nadat hij den aanslag had gepleegd, in zijn woning gearresteer«J en gevankelijk naar Haarlem overgebracht. Dc beweegredenen tot den aanslag zijn ■vaarschijnlijk- jalouzie. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het financie: ringsontwerp Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over. het wetsontwerp tot het vcrlee- nen van steun uit 's rijks kas in de finan ciering der kasbehoeften van de gemeen ten wordt het volgende ontleend: Vcnscheidene leden achtten het hoogst bedenkelijk, dat tot de Indiening van het onderhavige voorstel moest worden ovenge gaan Zij waren van oordeel, dat de regee ring niet tijdig genoeg heeft ingegrepen in de huishouding van tal vat» gemeenten Dat deze leden zich niet zouden verzet ten togen dit ontwerp, vond zijn oorzaak in de eerste plaats hierin, dat voorwaarden kunnen worden gesteld, waaronder de voorschotten zullen worden verleend en in de tweede plaata in het tijdelijk karakter van den maatregel, zoodat het onmogelijk moet worden geacht, dat gemeenten, die een te vele kosten vere:6chende huishou ding voeren. op den duur aanspraak zou den kunnen maken op steun van rijks wege. Van andere zijde werd aangevoerd,dat der regeering geen verwijt mag treffen, wat betreft een niet tijdig ingrijpen in de huis houding der gemeenten Noch de regeeririg noch de gemeenten zijn in moreel opzicht •n gebreke en de rechtstreeksche aanleiding tot de indiening van dit ontwerp ie de heerschcnrle crisis op de geldmarkt. Eenige leden verklaarden aanvankelijk bezwaar te hebben gehad tegen het stellen van voorwaarden, waaronder steun zou worden verleend De nadere toelichting echter dienaangaande had hen volko men gerustgesteld. Sommige le«len. hoewel van oordeel, dat in het huidige tijdsgewricht de hulp van het rijk aan de gemeenten onontbeerlijk is. meenden niettemin de vraag te moeten stellen, of niet ook in anderen vorm steun zou kunnen worden verleend. Deze leden hadden' hierbij het oog op de mogelijkheid, dat de rijkstondsen met verschillendo ge meenten definitieve leerlingen zouden aan gaan. EEN BELOONING VAN 1000 UITGELOOFD. Amsterdam, 9 Jan. Op den 24sten Dec. j.l. is te Amsterdam bij een bankinstelling diefstal gepleegd van een bedrag van 60.000. Hiervan wordt verdacht de vroe gere bankbediende Theodorus Johannes Ma ria Kok, geboren te Amsterdam 13 Mei 1903. Hij is in gezelschap van Johannes Jacobus Maria de Haas, geboren te Amsterdam 6 Aug. 1908, gewezen kellner (Wagon lits). naar het buitenland uitgeweken. De commissaris van politie in de 4de sec tie te Amsterdam looft aan dengenen door wiens toedoen of inlichtingen genoemde Kok wordt gearresteerd een belooning van 1000 uit Alleen die zaak is verloren, die men op geeft. Naar het Kng«*lsch van Morice Gerard door Emma A. H. 10 Wat kan 6ir Evelyn beginnen tegen zpoveléri? Ik ben niet bang. O, jullie Engelschen vat de dingen ook zoo anders op! Zoo hoe nbcm je het cok weer?.zoo philosophisch! Lucille schonk slechts half haar aan dacht aan het gesprek, daar zij luisterde naar de geluiden, die van beneden kwa men. Ze hoorde de grendels van de groote hall deur schuiven; den sleutel in het slot ste ken. daarop volgde' een onderhandeling, waarbij zij duidelijk dc stem van haar va der onderscheidde, ferm en protesteerend Toen werd overal in de Abbey het geluid van voetstappen vernomen, van wapenge kletter; hier tusschendoor aanwijzingen, dat het huishouden op de been was; deu ren die opengingen, dienstboden die elkaar wat toeriepen. Lucille hoorde de stem van Clarkson boven de anderen uit. blijkbaar otders'gevend, die zij echter niet verstond. Mademoiselle Levricr was tot bedaren gekomen; zoo af en toe kreunde ze nog. of'ze pijn had, maar ze liet geen duideli, gesproken woorden hooren. Na enkele minuten ging de deur van haar kamer open; een stoere man in eenvoudig rijpak, met laarzen tot aan de dijen en met een lantaarn in de rechterhand, nam met zijn gestalte geheel de opening van de deur in beslag; achter hem en over zijn schouder kon Lucille het gelaat van haar vader zien, met vermoeide en hoog6t-be- zorgde uitdrukking. Hior slapen er twee, sir, sprak hij, ons eenig kind en haar gouvernante. U zult ze wel niet noodeloos schrik aanjagen. Kinderen jaag ik geen schrik aan, maar mijn zending moet ik volbrengen; ik ben Gods dienaar bij de uitvoering van hei plan om het kroost van den tiran te verdelgen. Deze woorden werden door den«toeren man gesproken, meer of hij ccn vergadering tbcsprak, dan dat ze uit zijn eigen gemoed opw elden. Onder het 6preken hield hij de lantaarn op, om het. vertrek te overzien; daardoor toonde hij zijn eigen gelaat heel duidelijk aan Lucille, die hem aanstaarde met wijd open oogen Mademoiselle hield haar ge zicht geheel verborgen; enk"»ï het zwarte haar stak af tegen het witte kussen. Met het breedo, maar niet hooge voor hoofd, de groeven boven de oogen, die uit- puilcndo en toch doordringend waren, den grooten, gebogen neus en de massieve kin. getuigde dit gelaat van kracht, oprechtheid en groot verstand;'de óverheersching van een persoonlijkheid, zooals het mensch- dom er maar weinigen telt. U kunt mij op uw woord van eer vor klaren, sir Evelyn Lee, dat er niemand on der die bedden verscholen ligt, dan zal ik niet verder kijken? Ik durf er een eed op te doen, sir; hij dien u zoekt, is niet in dit vertrek zoomin als hij binnen deze muren vertoeft. Uw toon van spreken klinkt waar, sir, maar in dit geval moet zelfs geen geloof geslagen worden aan de jui9te berichten uit betrouwbare bron. Wat ik zeg, is waar. Ik ben geneigd u te gelooven, mis schien tegen mijn eigen oordeel in. Maar let wel: als uw verklaring blijkt onwaar te zijn, dan zal het verval van uw huis zijn, gelijk aan dat van dc huizen op zand ge bouwd, waarvan de Heilige Schrift spreekt. Ik wensch bij mijn verklaring te blij ven, sir Voor een oogenblik boog de rnan met de lantaarn zich over het opgeheven ge zichtje van,.Lucille en sprak: Wees niet bang, kind; wij zijn recht schapen menschen, die niets ondernemen tegen de argeloozen en onschadelijken Slaap in vrede, met een gerust geweten! Hij 6cheen haar een soort zegen te geven, tóen trad hij met de lantaarn het vertrek uit en sloot de deur achter zich. Een paar minuten later viel dc groote halldeur met een slag dicht. Den volgenden morgen wist Lucille dat haar nachtelijke bezoeker Master Crom well zelve was geweest. BOEK II. HOOFDSTUK I. De adjudant van generaal Monk. Ken je deze streek, Robert? De 6preker was een flinke man met licht gebogen schouders en met al grijzende snor en hoofdhaar onder zijn pruik, die wat zijn van zijn breed voorhoofd weg geschoven was; grijze oogen diep eiv kalm, waarvan de blik niet was te doorstaan, voor wie met een leugen of een uitvlucht kwam; een mond die van kracht en voor zichtigheid blijk gaf. Lippen, wat dun, of de eigenaar er van hard,-ja soms wel eens wreed kon wezen, maar toch zou het ge heel beheerscht worden door het even wichtig gemoed, dat achter die grijze oogen 6chool. Hij was gekleed in een mooie uniform van zwart fluweel met grooton, witten kraag. De omgeving, waarin hij nu zat, scheen hem niet geeigend voor dezen man in zijn hooge positie: het was dc keuken van een boerenhoeve. In den ruimen haard hingen verscheidene hammen en zijden spek te rooken boven het hout en turf vuur, tot ze door haar geur bewezen hot vercischte punt bereikt te hebben. Naast hem stond een vurenhouten tafel,waarop papier lag, met het watermerk van die dagen; twee of drie vee-ren pennen en een inkthoorn; onder zijn linkerelleboog lag een ruw uitgevoerde kaart van Middcn- Engeland. Hij zat niet voor, maar om de tafel heen, met dc beenen uitgestrekt, als moesten die zich ontspannen, na enkele uren in het zadel te hébben gezeten. Tegenover dien merkwaardigen man, met den rug naar den diepen schoorsteen, zat de persoon, tot wien hij de vraag gericht had: kapitein Robert Darcy, een tweede zoon van sir William Darcy van Elberfeld, op dit tijdstip een jong soldaat van twee en twintig jaar, toegewezen als secretaris en adjudant, nan den man, die aan tafel znt: Robert Darcy had weinis gelijken en geen superieuren in het leg^r, waartoe hij behoorde misschien zelfs niet over heel de uitgestrektheid van de Britsche oilan- den lang en welgevormd, meer aristocra tisch dan knap van uiterlijk, had hiJ iets DAKLOOZEN Zou liet nu niet moog'lljk wezen Dat men met bekwamen 6poed, Bij 't station een heel klein huidje Voor de „stakkers" bouwen doet. Die op buksen staan te .wachten? Heusch het gaat niet langer aan Dat. men reizigers eenvoudig Zoo maar op de etraat laat 6ta,an! Storm en regen kan daar plagen Teistert bruut en in 't geniep. Menigeen krijgt na een. bus rit Daardoor c-en fatale griep!, 's Zomers is "t nog wat, maar 's winters, Ken besliste ergernis! Wie daar op een bus blijft wachten Wacht op z'n begrafenis! 'k Wéét wel er zijn nog veel plaatsen Waar het wachten op do straat Bij ellendig weer en regen Niet steeds zonder scliado gaaf. Doch bij elke halt' een „huteje" 't Was te duur! En overdaad Maar op het Stationsplein waar steeds Veel publiek te wachten staat, ls het noodig, ja,onmisbaar. Hiér,schiet onze stad te kort In coulance jegene turgors! "t Wordt hier tijd dat 't anders worot. Laat. wie bil "t station moét'wachten Op de-een of and're „lijn" Nief meer 1 rtooreonvoudig „dakloos" Zonder onderdak dus zijn! Overheid heb aan dit vragen Deze keer nu niet weer „lak" Geef wat „wachtend" daar moet „zwer ven" Alsjeblieft een onderdak! Biedt uw hulr> aan onbehuisden 't I Igt nadruk'klhk in uw ..lijn" Schenkt een tijdelijke .woning Hen, die dakloos wachtend zijn! o** Blijlt hét zoo, dan blijft de stad bier In een vreemd parket beklemd: Als 't publjek hier op dc etraat staaf Staat de stad hier „in-d'r-hemd". groegroe! (Alle rechten -voorbehouden). STOOMSCHIP LEK GESTOOTEN. Tegen een betonnen daodalf. D e 1 f z ij;l, 10 Januari. Vanmorgen om» streeks 10 uur is het met stukgoederen ge laden stoomschip „Hunze IX",'dat een ge- regelden dienst onderhoudt tueschen Gro ningen en Hamburg bij het meren aan de kade van de haven van Delfzijl tegen een betonnen ducdalf gestooton. Hierdoor ont stond een gat onder de waterlijn en'stroom de het water in do machinekamer. Direct werden noodseinen gegeven,waarop tweo in de haven liggende sleepbooten zich naar het in gevaar verkeerende stoomschip be gaven. Het schip maakte toen rcods zwaar slagzij. HcMukte hen om de „Hunze IX" in de haven aan den grond te zetten, waar voorloopig het gat werd gedicht. Persoon lijke ongevallen kwamen niet voor. DE BOMAANSLAG TE JAPAN. Stap van den Nederlandschea gezant te Japan. '8 Gravenhage, 0 Jan. Harer Majesteits gezant te Tokio heeft langs telegrafischen weg opdracht ontvangen om aan de Japnn- sche regaering de sympathie der Nedcrlaud- eche regeering te betuigen, naar aanleiding van de mislukking van de op den keizer van Japan gepleegde bomaanslag. Bovendien heeft de chef van het kabinet van den minister van Buitenlandschc Zaken een bezoek gebracht bij don Japanschen ge zant en hem geluk gewenscht met de ver hinderde aanslag op den Japanschen keizer. in zijn houding en optreden, dat trof al degenen met wie hij" in aanraking kwam. Daar hij een bekwaam soldaat en een uit stekend ruiter was, vlug van begrip en snel van uitvoering, had-generaal Monk, hoofdbevelhebber van het leger in Schot land, al vroeg cornet Darcy - aangewezen voor speciale diensten, en toen deze al ras tot den rang van kapitein .was bevorderd, had Monk hem in zijn particulieren, dienst genomén. Dit was voorafgaand aan den tijd. toen een eigenaardige opeenvolging van gebeur tenissen daarmee eindigde, dat de hoofdbe- velhcbber van het Schotscho leger scheids rechter werd over het lot van Engeland. Oliver Cromwell was ter ruste gegaan en had een denkboeldlgen schepter achterge laten in de.krachtelooze hand van zijn zoon Richard. Gedurende vijf maanden had déze schijnbaar het béstuur voortgezet; toen had hij zich teruggetrokken in het particuliere leven De natie wachtte geme lijk af, het leger, dat te Bjackhcath en HounsJow gekampeerd lag, overweldigde de hoofdstad. Generaals als Lambert en Har rison én Desborough trachtten de plaats in te nemen, die Cromwell voor zich bemach tigd had, maar ieder van hen ontbrak het juist aan die é.épe hoedanigheid, waardoor de groote protector zich van zjjn partljge- nooten onderscheiden bad. Het parlement wachtte op een beslissing, de hoogere en lagere adel bleven hun zetels innemen met vrees eii hope. Duizenden harten wendden zich tot den jongen man. den rechtmatigen erfgenaam, zooals. zij hem beschouwden, van een koninklijken troon, die, toen dit verhaal begon, een schuilpaqts vond in hot verborgen vertrek van het heiligdom van Grangeland Abbey. .{Wordt vervolgcty.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5