BLIJFT HINDENBURG RIJKSPRESIDENT? Maandag valt de beslissing ACHT MILLIOEN WERK- LDOIEN IN AMERIKA RECONSTRUCTIE VAN 7 FRANSCHE KABINET JAPANSCHE 0PMARSCH NAAR CHARBIN DE BEZETTING DER VRIJGEKOMEN FRANSCHE MINISTERIES. Links; Aristide Briand, tot dusver minister van bnitenlandsche zaken en laatste ver tegenwoordiger der Locamopolitlek in het Fransche kabinet, heeft „om redenen van gezondheid" zijn ontslag ingediend. ïn 't midden: André Tardlen, de vroegere premier en tegenwoordige minister van landbouw, wordt genoemd als opvolger van Maginot, den minister van oorlog, die dezer dagen overleed. Rechts: Pierre Laval, die vermoe delijk tevens minister V8n buit :nlandsche zaken wordt. deelt, dat Frankrijk te Lausanne zal ver schijnen. Ook dc voornemens, een beroep te doen op het permanente hof van internatio nale justitie te Den Haag, zijn nog niet tot uitvoering gekomen. Amerikaansche porsstemmen. New York, 11 Jan. (V.D). De Tribune schrijft in een hoofdartikel onder het op schrift „De knoop doorgehakt" over de ver klaring van dr. Brüning dat de Hitler-be- weging zoodanig is gegroeid, dat het voor elke Duitsche regeering een dwaasheid zou zijn geweest te Lausanne tegenover de Eu- ropecsche 6taatlieden in het strijdperk te treden, zonder zich van te voren te hebben verzekerd van den steun van Hitler, liet blad bestrijdt de bewering van den Fran- schen minister van financiën Flandin, dat dc stap van Brüning het vertrouwen z&l vernietigen en de depressie verergeren. De Amerikaansche banken en het departement van financiën te Washington hebben reeds lang op een dergelljken 6tap gerekend. Het Amerikaansche standpunt gaat echter niet zoo ver als de Duitsche opvatting, dat deze stap van dr. Brüning het einde der hersiel- kwestie bet>ekont. Het blad zet uitvoerig uiteen, waarom Amerika wel een tijdelijke bevrijding van den politieken schuldenlast kan rechtvaardigen, doch geen eenzijdige af wijzing van alle schulden. Dat kan in elk geval al niet, zoolang de Duitsche rijks- spoorwegen in tegenstelling tot andere Eu- ropeeschc spoorwegen vrij van schulden zijn, wanneer alle herstelverplichtingcn ge schrapt worden. De New York Times gelooft aan een •zwenking naar links van Frankrijk. Dc ver zoeningspolitiek van Briand zal de Fran sche opvattingen te Lausanne en te Genève belieerschen. Goschiedde het onderhoud op verzoek van den Engelschen ambassadeur? Londen, 11 Jan. (V.D). De Berlijnsche correspondent van de Times meldt als merkwaardige bijzonderheid omtrent het on derhoud tusschen dr. Brüning en den Brit- schen ambassadeur te Berlijn, sir Horace Rumbold, waarbij de rijkskanselier zijn op zienbarende verklaring aflegde, dat bedoeld onderhoud zou hebben plaatsgehad op ver zoek van den Engelschen ambassadeur. De News Chronicle zegt. dat het Young- plan dood is. In Lausanne moet men zich met de werkelijkheid bezig houden. Ieder verstandig mensch weet, dat van betalin gen volgens het Young-plan nooit me^r sprake zal kunnen zijn. Een onvoorwaarde lijk samengaan van Engeland met Frank rijk in een vereenigd front der schuld- eischers is onmogelijk. De Daily Express meent, dat men thans niet meer naar Lausanne behoeft te gaan. Het blad juicht dc verklaring van Brüning toe en betoogt, dat de terugbetaling der credieten op korten termijn op gecncrlei wijze in gevaar komen. De Daily Mail verklaart: „Het is de naak te waarheid, dat Duitschland op het oogen- blik niet meer betalen kan.-De vraag is, of het rijk ook in de toekomst onmachtig tot betalen zal blijven". De Daily Herald is het volkomen eens met do verklaring van Brüning cn verze kert, dat de; Engelsche arbeiderspartij haar steun zal geven aan alle pogingen tot schrapping der schulden Het blad erkent, dat Duitschland reeds meer aan Frankrijk betaald heeft dan dc oorlogsschade. Heel Duitschland zal opstaan, wanneer men zou trachten het Young-plan weer in het leven te roepen. Het artikel van de Morningpost is zeer scherp: „Wij erkennen zegt het blad dt wij noch don vorm noch den inhoud van deze verklaring kunnen goedkeuren". En geland heeft wel de schrapping van de oor logsschulden voorgesteld, doch nooit" een eenzijdige anituleering der schulden. De Fi nancial News betoogt uitdrukkelijk, dat Brüning zich niet tegen de conferentie te Lausanne heeft uitgesproken en dus tot on derhandelingen bereid is. Geen wijziging van den toestand. Londen, 11 Jan. (V.D.). In bevoegde En gelsche kringen is men van meening dat de, toestand door de verklaring van rijkskan selier dr. Brüning niet gewijzigd wordt Een officiecle verklaring inzake de door Engeland te volgen politiek zal eerst be ltend worden gemaakt bij het begin der conferentie. Tegelijkertijd wordt er op ge wezen, dat de ervaring heeft getoond, dat in alle gevallen waarin samenwerking tus- schen Parijs en Londen succesvol was, ook de Duitsche belangen voordeelen hebben genoten. De ontwikkeling gaat slechts stap voor stap. In Londensche kringen vreest men dat de verdere bewijzen Brüning zouden dwin gen af te stappen van zijn huidige houding in het bijzonder ten aanzien van zijn mea ning dat de corlogsschulden ook in dc toe komst niet zullen kunnen worden betaald. Vastgesteld is dat de Engelsche ambassa deur te Berlijn zich onmiddellijk na het onderhoud met den Duitschen Rijkskanse lier Vrijdag j.l. in verbinding heeft gesteld met het Britsche ministerie van Buitenland sche Zaken en kennis .heeft gegeven van den inhoud der bespreking. Bevestigd wordt dat de rijkskanselier bij deze gele genheid veel openlijker het Duitsche stand punt heeft uiteengezet dan later in zijn ver klaring voor de per3. Parijs, 11 Jan (V.D.) Minister-president Laval heeft heden aan den Duitschen ge zant te Parijs, von Hoesch. medegedeeld, dat al is dc houding van den Duitschen rijks kanselier. betreffende de reparaties, onaan vaardbaar, Frankrijk toch deel zal nemen aan de conferentie van Lausanne, welke op 25 Januari is vastgesteld. NIEUWE BURGEROORLOG IN CHINA? Tokio, 11 Jan. (V.D.) Naar hier ter ste- 'de verluidt, heeft generaal Feng Maandag zijn troepen uit de provincie Sjansi bevel gegeven op te marcheeren naar Peking, waar hij generaal Tschang ten val wil bren gen en een nieuwe regeering zou willen vor men. Nieuwe besprekingen fusschen Hiiler en den rijks kanselier B e r 1 ij n, 9 Jan. (H. N.) De dag van heclen heeft zich door groote activiteit der politieke leiders gekenmerkt en de confe renties duurden den geheelen dag voort. Hitler had -vanmorgen zijn aangekonJig- de tweede bespreking met den rijksminister van binnenlandsche zaken, dr. Groeoer en vanmiddag het onderhoud met dr. Hugen- berg. Dr. Hugenberg nam na afloop van dit onderhoud nog deel aan do vergadering van de rijksdagfractie der Duitsch-nationa- len, waar echter geen besluiten werden ge nomen, aangezien de besprokingen nog voortgezet zullen worden. Dr. Brüning ontving vanavond om zes uur den leider van de Duitsche volkspartij dr. Dingeldey, met uien hij een langdurig onderhoud had. Dingeldey verklaarde in den loop van het gesprek, dat het hoogste doel der Duitsche volkspartij is rijks-presi dent von Hindenburg te handhaven en dat de partij aan dit doel al het overige onder geschikt maakt. Ook de economische partij heeft zich voor de verlenging van deD ambtstermijn van rijkspresident von Hin denburg verklaard. De nieuwe besprekingen, die in den aan vang van den namiddag tusschen Hitier en Biüning plaats vonden, hebben ongeveer een uur geduurd. Hoogstwaarschijnlijk zul len vandaag geen verdere besprekingen meer gehouden worden. Het antwoord van de nationale oppositie zal den rijkskanselier na het onderhoud van Hitler met Hugen berg vermoedelijk Zaterdagavond schrifte lijk worden overhandigd. De rijkskanselier zal vermoedelijk in den loop van den Zondag een onderhoud heb ben met Hugenberg. Het juiste uur van dit onderhoud staat echter nog niet vast. De onderhandelingen, die na dc laatste bespreking tusschen rijkskanselier dr. Brü ning en Adolf Hitler, tusschen Hitler en dr. Hugenberg hedenmidddag hebben plaats go- vonden, hebben nog geen definitief resul taat gehad. De beslissing, in den vorm van een antwoord van Hitler aan den rijkskan selier, is uitgesteld tot Maandag. Over het onderhoud van hedenmiddag tusschen Hugenberg en Hitler, waaraan van Duitsch-nationalo zijde ook nog werd deel genomen door Goering en dr. Frick, wordt van partijzijde officieel het volgende mede gedeeld: De hedenmiddag van drie uur tot half zes te Berlijn gehouden beraadslagingen tus schen den leider der nationaai-Socralistische partij, den leider der Duitsch-nationale volkspartij en andere heeren der natianale oppositie hebban nog niet geleid tot een defi nitief resultaat, en zullen heden en morgen moeten worden voortgezet, zoodat op zijn vroegst Maandagmiddag een beslissing kan worden genomen. Dc onderhandelingen worden in een geest van volkomen overeen stemming der declnemcnden gevoerd. Nadere mcdedeellng van Din geldey over de presidentsverkie zing. Maagdenburg, 10 Jan. (V.D.) In een bestuursbijeenkomst van de Duitsche Volks partij heeft Zondagmorgen de voorzitter dei partij afgevaardigde dr. Dingeldey. het woord gevoerd en o.m. gezegd: Dc persoon van den rijkspresident vormt een ongehoord sterke factor in de buiten landschc politiek. Het spreekt vanzelf, dat, wanneer de rijkspresident verder schut en scherm van het Duitsche volk wil zijn, de Duitsche Volkspartij aan zijn zijde staat. Dc Duitsche Volkspartij is van meening, dat het votum van het volk te verkiezen is bo ven een votum van het parlement bij dc keuze van een rijkspresident. Onderhandelingen der nationa listische oppositie met staatse- exeisris Meissner. B e r 1 ij n, 10 Jan. (V.D.) In den loop van heden hebben tusschen de toonaangevende persoonlijkheden van dc nationale opposi tie talrijke besprekingen plaats gevonden. Naar verluidt, heeft later staatssecretaris Meissner een rol gespeeld in deze onderhan delingen. Definitieve resultaten werden heden niet bereikt, aangezien nog zekere kwesties, die gedeeltelijk op grondwettelijk gebied liggen, moeten worden opgehelderd Maandagmiddag zal weer een onderhoud tusschen IliUer cn Meissner volgen. Ratibor, 11 Jan. (H.N.) Op de districts vergadering der afdeeling Ratibor-land der Duitsch-nationale volkspartij heeft de plaatsvervangende rijkspartijleider dr. Win terfeld gisteren meegedeeld, dat de bespre kingen tusschen Hitler en Hugenberg van rnorgen voortgezet zullen worden. Omtrent het standpunt van Hugenberg en de partij kon hij op grond van een onderhoud, dat hij Zondagmorgen met Hugenberg had. meedeelen, dat de Duitsch-nationalen van opvatting zijn, dat de verkiezing van don rijkspresident volgens de grondwet door het Duitsche vólk en niet door den rijksdag be hoort te geschieden. De Duitsch-nationale volkspartij kan daarom de verlenging niet goedkeuren en rnen moet thans reeds zicli rnet het denkbeeld vertrouwd maken, dat in het voorjaar de verkiezing van den rijks- president zal plaats hebben. Berlijn. 11 Jan. (V.D.) Het onderhoud tusschen dr Hugenberg en Hitier nopens het voorstel van rijkskanselier dr. Brüning een verlenging van den ambtsduur van den rijkspresident door den rijksdag te doen uitmaken, heeft geleid tot dc gemeenschap pelijke overtuiging dat deze maatregel uit ronstitutioneelrcchterlijk oogpunt to ver werpen. Daarom word besloten, een gelijk luidende verklaring te overhandigen aan den rijkskanselier. Het voorstel Hindenburg opnieuw door den rijksdag te laten kiezen is hiermede af gewezen. Op den voorgrond der polttieke besprekingen staat thans de kwestie of het mogelijk is zijn herkiezing door het volk te doen geschieden." Van Duitsch-nationale zijde verluidt in dit verband, dat betreffende de rochtmnti ge presidentsverkiezing nog niet is gespro ken. De houding nopens deze kwestie zal af hangen van dc verdere politieke omwikke ling. De tekst der mededeeling aan den rijks kanselier zal waarschijnlijk nog heden avond worden gepubliceerd. De Duitsch-nationale motivaering. Van Duitsch-nationale zijd2 wordt er de nadruk op gelegd, dat het aannemen van het voorstel van rijkskanselier dr. Brüning, de presidentsverkiezing door den rijksdag te doen geschieden, tegelijkertijd zou be schouwd hebben kunnen worden als een vertrouwensvotum voor den rijkskanselier. Voor zulk een vertrouwensvotum voor Brü ning is evenwel geen aanleiding voor do Duitsch-nationalen. In volledige overeenstemming met den Stahlhelra houdt men vast aan het stand punt dat een parlementaire oplossing niet een machtsversterking van de positie van ."ijkspresidont zou beteekenen, doch in te gendeel veeleer eon vermeerdering van de nachtsbevoegdheden van den rijksdag met zich zou brengen. De herkiezing van Hinden burg in Februari eerst ac tueel. Met de overhandiging van de brieven van Hugenberg en Hitier aan den rijkskanselier is de actie van dr Brüning wel beëindigd. Eenige verdere officieelo stappen ter op heldering van de kwestie der herkiezing van Hindenburg door het \olk worden in welingelichte kringen voorloopig in geen ge val verwacht, zij hei ook dat de partijen hierover onderling besprekingen houden. Men neemt aan, dat eerst bogin Februari door de bevoegde instantie hierover voeling zal worden genomen met do partijen, ten einde na te gaan of het mogelijk zal zijn Hindenburg als gemoenschanp.üijken candi- daat van de partijen van het centrum en dc rechterzijde, zoo mogplllk ook van de sociaal-democratie te stellen. Voor don juisten datum zou de kwestie van beteekonis zijn, wanneer do rijksdag weer bijeenkomt aangezien hij dan onder andere de kwestie zal hebben to behande len, wanneer de constitutioneelc verkiezing van don rijkspresident 2al plaats hebben. De nieuwe verkiezing moet voor 5 Mei a.s. plaats hebben gehad. Oorspronkelijk was de dertiénde Maart vastgesteld voor de eerste stemming Het is evenwel niet onmo gelijk, dat de datum van de eerste stem ming thans zal worden vervroegd. 'Waarschijnlijk zal de rijkskanselier mór gen dén rijksprési&cnt rapport uitbrengen over zijn onderhandelingen. New-York, 11 Jan. (V.D.) De Ameri can federation of Labour, net Amerikaan sche vakverbond, schat op het oogenblik het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten op 8 millioen. Met hun gezinnen en do van hen afhankelijke personen be draagt het totaal aantal slachtoffers der werkloosheid naar schatting ongeveer 20 millioen. RAAD VAN BEHEER DER B. I. B.-VERGADERT. Basel, 11 Jan. (V.D.) Hedenmorgen te 10 uur is de raad van beheer van de Bank voor Internationale betalingen in zijn 17e zitting bijeengekomen. Het staat nog niet vast, of het Djiitsche 100 millioen dollar-crediet, dat op -4 Febr. a.s. afloopt, verlengd zal worden. Het is mogelijk, dat zoowel do Duitsche rijksbank als de circulatiebanken van Frankrijk, Engeland, cn Amerika, die sa men met de Internationale bank ieder een vierde van het crediet voor haar rekening hebben genomen, het resultaat van de „Stillhaltc" bespreking en ook van de con ferentie to Lausanne willen afwachten, al vorens een beslissing hier over te némen. ZWARE STORM BOVEN 'T KANAAL. Londen, 11 Jan. (H N.) Boven het Ka naal heeft gisteren een zware «storm ge woed. Vele schepen moesten een toevlucht in de haven6 zoeken. Twee kleine schepen zijn vergaan, doch dc bemanningen kon den worden gered. De Kanaalbooten had den groote vertraging. Gisteravond nam de storm wat af. doch voor vandaag word opnieuw storm verwacht. In Zuid-Enge- land zijn groote overstroomingen veroor zaakt door de hevige regens, die 30 uur achter elkaar vielen. ARGENTINIö BEZUINIGT. Terugroeping vao militaire attaché's, B u en os-A ires, 9 Jan. (V.D.) De Ar- gentijnsche regeering heeft uit bezuinigings overwegingen de militaire attaché's in Frankrijk, Spanje, Japan, Italië, België, Peru en Columbié teruggeroepen. De mili taire attaché's in Engeland en Duitschland blij von op hun post. De Argentijnsche delegatie voor de ont wapeningsconferentie heeft zich onder lei ding van den vroegeren minister van bui- tcnlandsche zoken, Bosch, naar Bordeaux ingesche^r»'' Briand niet minister zonder portefeuille Pa rij 6, 10 Jan. (VD) Tardieu is in on derhandeling getreden met Laval voor een eenvoudige reconstructie van het kabinet. Deze thans vrijwel vaststaande oplossing wordt ook bepaald door het feit, dat de vooraanstaande vertegenwoordigers van de oppositionneele partijen der linkerzijde zich uitgesproken hebben tegen een concentra tie-kabinet, althans geweigerd hebben hun medewerking hieraan te verleenen. Men verwacht, da* Laval de portefeuille voor buitenlandsche zaken zal overnemen en Tardieu die van oorlog. De laatste heeft reeds zijn principieele toestemming gege ven. Aan het hoofd van binnenlandsche za ken zou onderstaatssecretaris Cathala ko men te staan. Het aftreden van Briand als minister van buitenlandsche zaken zal vermoedelijk Maandag officieel plaats hebben. Hoewel een beslissing nog niet bekend is, acht men het onwaarschijnlijk, dat Briand de functie van staatssecretaris zonder portefeuille zal aanvaarden. In zijn vriendenkring verluidt, dat hij zich tot de as. verkiezingen volkomen zal terugtrekken uit do politiek. Laval probeert Herriot voor zich te winnen raai van de Peninsular en Orient-scheep- vaartlijn, hoeft heden tijdens een déjeuner voering gehouden, waarin hij o.a. zeide: voering gehouden, waaron hij o.a. 2eide: Men overdrijft niet, wanneer men zegt, dat de wereld den afgrond dagelijks nader Homt. De harde waarheid is, dat, wanneer rnen de zaken zoo voortzet, de keuze alleen lfigt tusschen den chaos en een weigering .tot betaling der schulden. Er is eenvoudig niet gonoeg goud in den vrijen handel om de herstelbetalingen en schulden te vereffe nen. Spr. geloofde, dat Amerika de schulden zal schrappen, zoodra de overige overeen komsten in de wereld dit mogelijk zouden maken. Geen Britsche nota naar Tokio Londen, 9 Jan. (V.D.) De Japansche troepen rukken, volgens een bericht van do Exchange Telegraph Company, van Kirin naar Charbin op. Een Japansch vliegtuigeskader heeft de stad Woetsjang Yoesjoe (op 150 K.M. van Charbin) gebombardeerd. Tokio, 9 Jan. (V.D.) Het Japansche op- percomaando deelt mede, dat de Japan sche troepen Zaterdag hun opmarech naar Peking hebben voortgezet. De steden lts- jau en Tsiiisi zijn door de Japansche troe pen bezet. Parijs, 11 Jan. (V.D.) Naar in politieke kringon van betrouwbare zijde wordt ver nomen, is minister-president Laval voor nemens op 14 Jan. a.s. zijn nieuw kabinet aan de kamer voor te stellen. De hoop, dat de radicaal-socialisten bereid zullen zijn aan een regoerlng deel te nemen, is nog niet opgegeven. Laval heeft Horiot ver zocht voor een bespreking naar Parijs te willen komen. De beslissende ontmoeting zal misschien nog in den loop van vandaag plaats vinden. Heriot zou voornemens zijn het executief comité van zijn partij ter stond bijeen te roepen om de kwestie van deelneming aan de regeering te bespre ken en eventueel oen beslissing erover te nemen. Vunmiddag heeft Laval een be spreking met Tardieu, van wien het zoo goed is zeker is, dat hij bereid is de hem aangeboden portefeuille van oorlog te aan vaarden. POLITIEKE VECHTPARTIJEN IN DUITSCHLAND. Itzehoe, 10 Jan. (V.D.) Volgens een mededeeling van nationaal-socialistische zijde zijn Zondag 20 leden van nat.-soc. stormtroepen te Rcndsburg overvallen door 200 communisten en rijksbanierledep. Een 22-jarig nationaal-socialist werd ge dood, vier werden zwaar gewond en 16 licht gewond. Hindenburg, 10 Jan. (V.D.) Vrijdag avond werden, naar de politie mededeelt, to Zaborze vijf nationaal-socialistendoor ongeveer 30 communisten overvallen. Daarbij zijn zes schoten gelost. De metse laar Oscar Gerblich, die lid Is van de NS-DAP, werd ernstig gewond en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht EEN GEFANTASEERDE BOMAANSLAG. Parijs, 9 Jan. Naar uit Marseille wordt gemeld, blijkt de kwestie van de bommen aan boord van het s.s. Excalibro een vergissing te zijn. Do kapitein verklaar dc aan de havenpolitie, dat hij nooit een waarschuwend radiogram ontvangen heeft en dat de zich aan boord bevindende post zak absoluut geen bom bevatte. De gcrueh ten over den bomaanslag op Mussolini en den Italiaanschen koning blijken dus een flauwe grap uit New-York te zijn. JEUGDIGE OPLICHTERS GEARRES TEERD Hamburg, 9 Jan. (V.D.) Op het Centraalstation te dezer stede zijn twee handelsscholieren in den leeftijd van 15 en 17 jaar aangehouden. Een van hen heeft reeds bekend van zijn in Barmbeck wonen den \ader een chèqueboek te hebben ge stolen en zich door middel van vervalschte chèques gelden te hebben toegeëigend. De aldus verworven gelden hebben de beide knapen gemeenschappelijk opgemaakt On geveer 100 Mark hadden zij nog bij zich. FINANCIEEL DRS^UNniGEN OVER DE WERELDCRISIS. Londen, 9 Jan. (V.D.) Alexander Shaw, een der directeuren van de Bank of Eng- Jnnd op plaatsvervangend directeur-gene- Mos kou, 10 Jan. (V.IX) Volgens ..een bericht uit Tokio zijn de Japansche troe pen ten Wekten van Tsjintsjau door Chi- peeeche bandieten aangevallen, waarbij zij verschillende verliezen leder.. Vier officie ren en vijftien soldaten werden gedood. 23 zwaar gewond. Eerst toen vliegtuigen in den strijd ingrepen, konden de Chineezen teuggedreven worden. Moacou. 10 Jan. (V.D.) Volgens een of ficiecle mededeeling van het Russische te- legraafagenl6chap zijn Vrijdag te Sjang- haikwan nog eenige Japansche oorlogs schepen binneneeloopen, welke in het bij zonder zullen dienen als vliegtuigmoeder schepen. Londen, 9 Jan. (V.D.) Het Britsche mi nisterie van buitenlandsche zaken publi ceerde Zaterdag de volgende verklaring in* j zake de Mandsjoerijsche kwestie: De Engelsche regeering houdt aan de ..open deur"-politiek voor den internatio nalen handel in Mandsjoerije vast. die door het negen-mogendheden-vordrag in Was hington werd gegarandeerd. Sedert de jongste gebeurt enigen in Mandsjoerije stelde de Japansche afgevaardigde in den I Volkenbondsraad in Genève vast, dat Ja pan in Mandsjoerije de voorvechter van de grondstelling van gelijke activitejtsmogo- lijkheden en van de open-deyr-politiek voor de economische belangen van alle landen is. Verder verklaarde de Japanschf minister-president op 28 December, dat Ja pan aan de opeivdeur-politiek vasthoudt en gaarne inmenging en medewerking van het buitenland aan Mandsjoerijsche onder- I nemingen zou zien. Met het oog hierop houdt de Engelsche regeering het niet voor noodzakelijk om eenige officieel© nota aan 1 de Japansche regeering te zenden in den zin, waarin de Amerikaansche rejgeering dat heeft gedaan. Alleen is den Japanschen j gezant verzocht om van zijn regeering de bevestiging van deze verzekering te ver krijgen. Indienstneming van Wit* Rnssen bij den Chlnec- schen Oosterspoorweg. M oec ou, via Kowno. 10 Jan. (V.D.) Voleens een officieel Russisch bericht uit Peking hebben de Chineesche autoriteiten 1 te Charbin verklaard, dat zij bereid zijn 200 Wit-Russen in dienst te nemen bij de Chineesche politie en de administratie van den Chineeschen Oosterspoorweg. De consul-generaal der sovjet-unie te Moekden heeft instructie ontvangen te pro- testec-ren tegen deze Chinee«?che onder handelingen met. de Wit-Russen. HHOSIOOd N33 flH S3IXVSH3ATTO BANK. Kattowitz, 11 Jan. (V.D.) De politiè houdt zich bezig met groote raai versa ties» die bij de Bank Caglebia te Sosnowjtz zijü gepleegd. De directeur en de president van den raad van commissarissen zijn gear resteerd. Door de malversaties is.de bank, gedurende de laatste vijf jaren erpstig be nadeeld. De verduisteringen worden oi> 800.000 zloty geschat,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 10