AMER5 F Ö'OÜTSÖI DAGBLAD DE STOPZETTING DER HERSTELBETALINGEN GUNSTIGE INDRUK IN ENGELAND Dinsdag 12 Januari 1C32 .DE EEN LANDER* 30e Jaargang No. 166 UITVOERIG BRITSCH PERSCOMMENTAAR Particuliere verplichtingen hebben den voorrang De schulden de grootste hinderpaal voor 't herstel der wereld De verklaring van den Duitschen rijks kanselier dr. Brüning, dat Duitschland nu en in de toekomst niet meer in staat is. de herstelbetalingen te doen, heeft in Enge land, zooals te verwachten was, groot op zien gebaard. De kranten melden m«*t groo- te koppen „Een nieuwe bom", „Herstel- alarm" en soortgelijke benamingen. Som mige bladen schrijven, dat deze verklaring niet geheel onverwacht is gekomen, en do meeste bladen zien in deze verklaring den invloed van de nationale oppositie, als ge volg van het onderhoud, dat Brüning de afgeloopen week met Hitier heeft gehad. De Observer schrijft, dat de verklaring, 1 die de belangrijkste diplomatieke gebeurtenis met betrekking tot het herslelvraagstuk is sedert het Hoovermoratorfpm, in officieele I Engelsche kringen een goeden indruk heeft gemaakt. De volledige schrapping van alle schulden is steeds het doel der Engelsche politiek geweest. Frankrijk en Amerika hebben echter het Engelsche standpunt nooit goed begrepen. De gebeurtenissen gingen den laatsten tijd echter in een snel Ier tempo, en door deze nieuwe stap van Duitschland wordt het tempo wel al heel sterk versneld. In een ander artikel schrijft de Obser ver, dat de verklaring van Brüning een knap stuk staatkunde is. dat echtor vele gevaren met zich brengt. Factoren van bin nerilandsche politiek hebben bij dit besluit ongetwijfeld een groote rol gespeeld. De rijkskanselier is vermoedelijk van mcening, dat zijn positie op de conferentie van Lau sanne hierdoor belangrijk sterker wordt. De geheele politiek 'van het Centrum was er voortdurend op gericht, Hitler to dwingen zijn kaarten open te loggen. De Sunday Times gelooft niet aan een Fransch dreigement, aan de Conferentie van Lausanne niet te zullen deelnemen. Het gezond verstand zal op den duur overwin nen. Algemeen is men het erover eens, dat Duitschland de herstelbetalingen niet meer kan opbrengen, al weet men ook nog niet precies, wat er moet gaan gebeuren. Enge land is zich ervan bewust, dat het net van herstel en oorlogsschulden de grootste hin derpaal is voor het economisch herstel der wereld. Het in de nota van Balfour gedane aanbod tot schrapping van alle schulden is ook thans nog van kracht. In elk geval zal Engeland echter eischen. dat met de schrap ping der herstelschulden tegelijkertijd ook de intergeallieerde schulden aan Amerika vervallen. De Sunday Graphic verklaart, dat Brü ning zich door zijn verklaring op het stand punt van Hitier plaatst en definitief gekd zen heeft voor het standpunt van prioriteit der particuliere schulden, waardoor het En gelsche standpunt aanzienlijk versterkt wordt. De Sunday Dispatch vreest, dat de ver klaring van Brüning op het oogenblik de moeilijkheden slechts kan vergrooten. De voortdurende onzekerheid is echter het ergst. Indien men het herstel van Europa wenscht, mag de herstclconferentie niet lan ger worden uitgesteld. „De conferentie van Lausanne overbodig". Parijs, 9 Ian (V.D) De minister van financiën, Flandin, heeft inzake de verkla ring van den rijkskanselier do volgende medcdeoling aan de pers verstrekt: Wanneer de verklaringen, die men den ijkskanselier toeschrijft, juist zijn en de Duitscho regeering niet meer de verplich tingen van het Young-plan en het verdrag van Versailles wil nakomen, zou dat be- teekenen, dat Duitschland een eind wil maken van het Youngplan en het verdrag van Versailles. Men moet derhalve nog de bevestiging van dit bericht afwachten. Wanneer de -verklaringen worden beves tigd, zal geen Fransdie regcering de op zegging van de vrijwillig onderteckende verdragen kunnen aanvaarden. W anneer de conferentie van Lausanne *vordt vooraf gegaan door dergelijke verklaringen over niet-betaling, is do conferentie overbodig. Voor korten tijd heeft de Duitsche pro pa^anda in het buitenland de levering verspreid, dat de bedragen die Frankrijk van Duitschland tot dusverre heeft ontvan gen het bedrag van de in do verwoeste gebieden aangerichte schade overtreffen. Deze beweringen zijn gisteren door de Agence Havas in het juiste licht gesteld Niemand bestrijdt den ernst der wcreldcri eis en de noodzakelijkheid der bestrijding De Fransche regeerinrz werkt er juist aan. wanneer zij in den geest der verzoening een formule uitwerkt, di eschuldeic?chens cn schuldenaren vereenigen kan en de cri sis kan verzachten. Men heeft reeds 'dik wijls' gezeed. dat de momcnleele crisis, ten minste volgens hare financieele beteekenis een credietcrieis, d.w z. een vertrouwens crisis, is. Door het inbreuk maken op ver dragen zou men de crisis onoverwinnelijk maken Inbreuk op verdragen kan alleen maar daartoe dienen tot kapitaalhamste- ren te vergrooten en hot wantrouwen te vfc.sterken. Men kan niet terzelfdertijd de rechten van Frankrijk geringschatten en zijn medewerking opeischcn. Fransche persstemmen. De Lïberté spreekt over een sensatio- neelen coup de théètro van Brüning. Het Journal der Débats vraagt wat deze Duit sche stap aan den vooravond van de con- ferentio te Lausanne moet bcteekoncn. Of er ligt heelemaal geen beteekenis in, of wel het betreft hier een politieke daad van de grootste beteekenie. Men kan "zich met sponning afvragen of het Reich niet ook voor do ontwapeningsconferentie een der- gelijkcn aanval op het verdrag van Ver sailles zal ondernemen. In ieder geval is het noodig de zaken duidelijk te 9tel'en. De Paris Midi heeft heden een aantal politieke persoonlijkheden eeinterviewd over de verklaring van rijkskanselier Brü ning. De rechische leider, Louis Marin. verklaarde, dat het noodzakelijk was Duitschland onder de gegeven omstandig heden tegenover een eensgezind front te plaatsen. In tegenstelling daarmede legde 1e bekende radicaal-socialistische leider Pierre Cot er don nadruk op, dat dr. Brü ning alleen maar luid en op een misschien rauwen toon datgene gezegd heeft, wat iedpreen in het geheim zoekt. n.l. een eind te maken aan de verontrustende en hui chelachtige probleem der herstelbetalingen Deze kwestie hoeft de wereld reeds veel schade berokkend en ook aan Frankrijk niets goeds gebracht De Paris Soir meent, dat men het be richt nauwelijks geloof zou kunnen sch< n- ken. wanneer het niet uit zoo betrouwbare bron afkomstig was. Het is waarschijnlijk, dat de Duitsche manoeuvre er alleen toe zal bijdragen een eenheidsfront van do schuldeischons van Duitschland te vormen en de Engelsch-Fransche overeenstemming te verdiepen De Petit Parisian" verklaart, dat Brü ning met één e»lag twee vliegen heeft wil len vangen, n.l. de nationaal socialisten tevreden 6tellen en tegelijk ook invloed uitoefenen op do Parijsche onderhandelin gen De door hom aangenomen houding is inderdaad van dien aard, dat hierdoor Macdonald en zijn collega"^ kunnen worden beïnvloed. Brüning heeft in werkelijkheid hun wcnschcn voorkomen. WU Dutschland een wig tas- schen Frankrijk en Engeland drijven? Parijs, 10 Jan. (V. D.) De Parijsche Zon dagsbladcn beschouwen bijna alle de ver klaring van rijkskanselier dr. Brüning over de Duitöche herstelbetalingen als een schaakzet tegen de Fransch-Engelsche sa menwerking. Ecnige bladen maken mel ding van het gerucht, dat de vertegen woordiger van liet Britsche mïnistèrio van financien, sir Frederick Leith Ross, nieu we instructies zou hebben gekregen, die een terugtocht van Engeland zouden betcckc- nen en waardoor de reeds aan Frankrijk toegezegde concessies zouden worden Inge trokken. De Paris-Midi acht de bron van dit bericht te onbetrouwbaar, dan dat men er ponder meer geloof aan zou kun nen hechten. Andere bladen spreken hun ergernis erover uit, dat de verklaring van Brüning in Engeland geen bizondere oiit stemming hoeft gewekt. Zij spreken de hoop uit, dat de Duitscho politiek er niet in zal slagen een wig tusschen Frankrijk en Engeland te drijven. Het zou een zeer goede leer voor het Duitsche rijk zijn, wan neer do Duitsche intriges zouden afstuiten op een Fransch-Engefsche overeenstem ming. „Woordbreuk". Pertinax noemt de Duitsche verklaring een der treurigste gevolgen van do ont ruiming van het Rijnland. Men heeft in Frankrijk steeds gevreesd, dat de verwijde ring der buitenlandschc troepen den Duic- schen schuldenaars de mogelijkheid zou ge ven hun woord te breken. Twaalf maanden na de ontruiming heeft de wereldcrisis Duitschland de gewenschte aanleiding in handen gespeeld. Men heeft vergeten, dat het Duitsche volk zich slechts voor geweld buigt en slechts betaalt, wanneer het ge- dwongen wordt Pertinax werpt de vraag op, wat men tegenover de Duitsche weige ring zal doen. Wie spreekt over een groot gebaar van toegeven door Frankrijk, kent de Duitschcrs niet, die elke toegeeflijkheid als zwakheid beschouwen. Het ergst zou zijn, wanneer Frankrijk den wil verliest met alle beschikbaar zijnde middelen de vervulling van de afgelegde beloften af to dwingen. De Fransche pers gebruikt het woord „oorlog". In zijn antwoord aan Brüning heeft de Fransche minister van financiën Flandin verklaard, dat de Fransche regeering niet naar Lausanne zal gaan, wanneer Duitsch land erop blijft staan, dat het geen verdere betalingen zal doen. In dit geval zou Frankrijk zich met een klacht tot het Haagfecho Hof kunnen wenden. Men weet echter niet of het^Haagsche Hof Frankrijk zonder meer in het gelijk zou stellen. Ten slotte moet men bedenken, dat, zelfs wan neer Frankrijk juridisch het recht aan zlji zijd© heeft er geen ander daadwerkelijk middel dan oorlog over blijft Er is nog een tweede weg open: men kan aan het sprookje der Duitsch-Fransche verzoening een einde maken en elke directe of indi recte hulp weigeren. Het Duitsche econo raische leven hangt nog slechts aan een draadje. Een belangrijke rol in deze zaak krijgt Engeland to spelen, aangezien de Europeescho, vrede van de Fransch-Engel scho samenwerking afhankelijk is. Perti nax vraagt zich echter ai, of Engeland den toestand wel begrijpt Do besprekingen van gisteren tusschen de Britsche en de Fran scho financicclo deskundigen hebben Frankrijk niet in staat gesteld, dezo vraag met zekerheid te kunnen beantwoorden. „Een daad van kwaden wil." De Temps wijst erop. dat do Duitsche regeering de bepalingen van het Young plan en van het verdrag van Versailles voor goed van de baan wil hebben Dat is do eenige logische verklaring, die men aan de woorden van den Duitschen rijkskanse lier kan geven. Er bestond voor Duitsch land niet do geringste verontschuldiging, aangezien geen onkel bohoorlljk mensch zich op deze wijze mag afmaken van een verplichting, die hij vrijwillig op zich heeft genomen. In het rapport van de Bazclsche commissie van deskundigen komt geen re gel voor, waaruit Duitschland het recht kan putten te Laasunno een dcfinitiove re geling te eischen, waarbij tot volledige schrapping der herstelbetalingen wordt overgegaan. Duitschland heeft slechts het recht, t© verklaren, dat het niet in staat is na afloop van liet Hoover-moratoriumjaar het beschermde deel der betalingen te doen. Het zou daarbij dan uitsluitend om voor- loopige maatregelen, ter bestrijding van tij dolijke moeilijkheden zijn gegaan. Hoe mon de zaken ook bekijkt, mon moet tot de con clusie komen, dat de eisch van schrapping der herstelbetalingen een grootsche poging wilde zijn om een aanslag op het Young plan te doen en als zoodanig is t een daad van kwaden wil. Duitschland zal de Inter nationale orde verstoren, elk vertrouwen dooden en de rol spelen van een politieke partij, waarvoor internationale verdragen slechts vodjes papier zijn. De Indruk in Italië. Rome, 10 Jan. (V. D.) In fascistische kringen herinnert men in verband met de verklaring van Brüning aan de redevoe ring van Mussolini to Napels, waarin hij vroeg, of er dan wérkelijk GO lange jaren moesten voorbijgaan, voor men een streep onder de debet- en creditrekening zou kun nen trekken, welke ontstaan is uit hot bloed van 10 milliocn jonge menschen. die de zon nóóit weer zouden zien. Verder wijst men op de door Mussolini uitgesproken woorden: .„Hoeveel tijd zal 1 er nog vérgaan, voordat de overtuiging baan breekt, dat er in het economische we reldsysteem iets niet in orde moet zijn?* Lift do'dagbladen blijkt, dat Italië zijn duidelijk uitgesproken standpunt gehand haafd heeft.. De Popoio d'Italia wijst op hetnauwe verband tusschen herstelbeta lingen, oorlogsschultjen en particuliere schüldcn. Het zou een groote stap voor waarts beteekenen, wanneer de wereld zou inzien, dat zij veel armer is dan zij meent Geweldige beroering in Zuid-Slavië. Belgrado, 10 Jan. (V. D.)-.De verkla ring van Brüning inzake de verdere beta ling der herstelbetalingen heeft in de Zuid Slavische dagbladpers geweldige sen satie gewekt De verbluffing is te grooter, daar men in Belgrado had gehoopt op de conferentie van Lausanne een „uitzonde ringsbehandeling" voor het Zuid-Slavi9che aandeel te kunnen doorzetten. In politieke kringen wijst men er op. dat dc Skoeptsjina pas kort geleden een besluit heeft genomen, waarin als essentieel punt van het Zuid- Slavischo financieele programma dc vei ligstelling der Duitsche herstelbetaling ge noemd werd. Het scmi-officieele blad Wreme zet achter de berichten omtrent de verklaring van Brüning een vraagteeken. De Politika meent dat deze stap van Brü ning stemming wil maken voor do confe rentie van. Lausanne. Frankrijk draagt de verant woordelijkheid, meent men in Japan. Tokio, 10 Jan. (V. D. De geheele Japan- sche dagbladpers publiceert dc verklarin gen van den Duitschen rijkskanselier over de hcrstelkwestie. Hierbij geoft men uiting aan de meening, dat de afloop van de eco nomische wereldcrisis bepaald wordt door de vraag, of Frankrijk politiek en econo misch tot inzicht wil komen, en eindelijk door concessies aan Duitschland den eer sten weg uit dc crisis zal toonen. Dc ver antwoordelijkheid voor den uitslag der con ferentie van Lausanne draagt ditmaal Frankrijk. 'Nog getn Fransch-Engel sche toenadering. Londen, 10 Jan. (V. D.) Het uitstellen van den datum van bijeenkomen der repa- raticconferentie, waartoe de Engelsche re geering besloten heeft is niet, naar reeds gemeld werd, toe te schrijven alleen aan het rekening houden met do Fransche ka binetsmoeilijkhcden, maar ook aan het feit, dat Frederic Leith Ross nog geen voldoen de toenadering tusschen de Engelsche en Fransche regeering tot stand heeft ge bracht De opvattingen van Engeland en Frankrijk, aldus do Sunday Times, loo- pen nog zeer uiteen en de onderhandelin gen vorderen slechts zeer langzaam. Conferentie te Lausenne defi nitief op 23 Jon. vastgesteld. B e r 1 ij n, 9 Jan. (V. D.) Naar de T. U. uit Berlijn meldt, zijn alle deelnemende staten aan de conferentie te Lausanne tot overeenstemming gekomen, dat deze con ferentie op 25 Jan. 1932 zal aanvangen. De Dnltsche delegatie naar Lansanne. Berlijn, 10 Jan. (V. D.) De Duitsche regeering heeft het voorstel van de Engel sche regeering, om dc horstelconferentle op 25 Januari te Lausanne to houden, aan genomen. Naar verluidt, zal rijkskanselier Brüning zelf dc leiding op zich nemen. Ver der heeft men als gedelegeerde op het oog den vice-kanselier en rijksminister van financiën Dietrich en rijksminister Warm- bold. Do staatssecretaris van buitenland schc zaken von Bülow zal den rijkskanse lier begeleiden. Verder zal de delegatie uit da deskundigen der deelnemende rijks- instanties bestaan. Bazel en de heretelkwestle. Bazel, 10 Jan. (V. D.) De gouverneurs der centrale banken, die reeds voltallig al hier aanwezig zijn voor de Maandag aan vangende directiezitting, hebben hedenmid dag een bespreking gehouden, die verschei dene uren duurde en waarin do financieele problemen der verschtllendo landen, voor al der noodlijdende, besproken werden. Dc credieten, die voor Hongarije, Oostenrijk en Duitschland moeten worden verlengd, ga ven hiertoe een speciale gelegenheid De rijkspresident dr. Luther 13 reeds se dert Zaterdagmiddag te Bazel om met de B.I.B. en de verschillende gouverneurs de kwestie van verlenging van het erudiet van 100 millioen dollar en de mogelijkheid van verdere credietmaatregelen voor Duitsch land te bespreken. De stemming in Bare! wordt natuurlijk beïnvloed door de verkla ring van Brüning over do onmogelijkheid van verdere verrichting van herstelbeta lingen. Mapdouold voor een vérgaande herzlonlng van 't plan-Young. Londen. 11 Jan. (V. D.) In antwoord op een vraag naar zijn meening over de ver klaring van Macdonald verklaardo sir Wal ter Layton, dp bekende hoofdredacteur van het weekblad do Economist, dat uit het rapport van Bazel duidelijk blijkt, flat het Youngplan herzien dient te worden. Uit de verklaring van Macdonald bleek duide lijk, dat de eerste minister er van over tuigd was. dat de herziening vérgaand cn ingrijpend moest zijn. Londen, 11 Jan. (V. D.) Naar wordt me degedeeld. heeft Macdonald zijn verklaring over het hcrstelvraaizsluk gisteravond af gelegd, nadat hij een bespreking had ge had met den minister van buitenlandschc zaken en den kanselier van de schatkist In de kabinetszitting van heden, die aan vankelijk slechts gewijd zou zijn aan de rondc-tnfcl-conferentic inzake Birma, zal thans tevens de verklaring van dr. Brüning en de eventueelc gevolgen daarvan voor de conferentie van Lausanne worden bespro ken. Nadere bizonderheden over het Fransch-Engelsch overleg. Londen, 11 Jan. (V. D.) De besprekin gen van de Engelsche en Fransche finan cieele deskundigen te Parijs zullen, naar de Parijsche correspondent van de Times meldt, hedenavond of morgen beëindigd worden. Aan beide zijden bestaat dc wensch de behandeling vun het vraagstuk niet te overhaasten, zoodat het geen verrassing be hoeft te baren, wanneer geen overeenstem ming wordt bereikt. De verklaring van den Duitschen rijks kanselier heeft op deze onderhandelingen geen invloed gehad, aangezien de bespre kingen te Parijs uitsluitend tot doel had den de houding der beide regceringcn na der uiteen te zetten. Parijs, 11 Jan. (H.N.) Da Dépêche de Toulouse komt terug op hot artikel, waar in zij voorsteldo de schadevergoedings .schulden te schappen Het blad stelt vast. dat dit voorstel de goedkeuring van zijn zere heeft ontvangen, zoodat het, niet te rugneemt van wat in het eerste artikel gezegd en verlangd werd De kwijtschol ding van de schadevergoeding zou na de volgende conferentie kunnen volgen. Of deze conferentie tot een of onder morato rium leidt, is bijzaak Hoofdzaak is, dat Frankrijk en Engeland hun overeenstem ming betuigen over de geldigheid der con tracten en het voortbestaan van de aan -«prnken. Deze elementaire vaststelling kaï geschieden in een vorm, dat Hitier geer voordeel daaruit kan trekken. Overigens is het blad van opvatting, dat een dorge lijke geste van Frankrijk tegenover Duitechland de Fransche regecring dc meest ongezochte gelegenheid zou geven om op goede gronden de Vercenigde Sta ten uit te noodigen tot een definitieve re gcling van het vraagstuk der oorlogsechul- don. Parijs. 11 Jan. (V.DÏ. De Parlj9chè och tendbladen bevatten uitvoerige beschouwin gen over de houding van Engeland ten op zichte van bet herstelvraag6tuk. Klanrbliij kelijk in verband met de onderhandelingen die nog te Parijs worden gevoerd, worden geen directe aanvallen op de Britsche re geering gedaan, doch de meeste bladen zijn het er over eens, dat de verklaring van Mac donald ongetwijfeld geschikt is om Duitech land te steunen. Enkele bladen schrijven dat de Engelsch-Duitsche overeenstemming thans niet meer te ontkennen valt. Als Brü ning het er maar op gewaagd heeft, zijn belangrijke verklaring te doen, dan kon zulks slechts geschieden, omdat hij niet slechts de instemming van de Londensche City, doch ook in zeker opzicht van de En gelsche regee-ing dacht te hebben. De uit latingen van Macdonald geven niet slechts zijn persoonlijke mcening weer, aangezien hij den tekst er van met de medeleden van zijn kabinet heeft besproken. Britsche beschouwingen. Londen, 11 Jan. (V. D.) De geheele En gelsche pers wijdt lange hoofdartikelen aan het herstelvraagstuk en over het algemeen JOHN MAYNARD KEYNES, de bekende Engelsche economische deskundige en pro fessor aan de universiteit te Cambridge, die dezer dagen opnieuw eon pleidooi heelt gehouden voor afschaffing van de horstel betalingen cn den gouden standaard. wordt de verklaring van dr. Brüning, dat Duitschland thans niet meer in staat is herstelbetalingen te doen, vrij rustig opge nomen. Dc Times betoogt, dat do verklaring van dr. Brüning een duidelijk beeld geeft van de houding van Duitschland, zonderdat hierdoor twijfel kan ontstaan over do nood zakelijkheid van het houden van do confe rentie to Lausanne. Duitschland zal to Lausanne verklaren, dat hot thans en in de toekomst geen herstelbetalingen kan doen. Duitschland zal op den slechten in vloed van de herstelbetalingen op den we reldhandel wijzen en zich op hét stand punt stellen, dat van Duitsche zijde bovcn- menschclljke pogingen zijn gedaan om de moeilijkheden te overwinnen. Het zal con- stateeren, dat thans do grens van het mo gelijke bereikt is, zoodat het handhaven van écn systeem van politieke schulden tot een algcmecne ramp moet leidon. Tenslotte zal Duitschland do andere regooringen ver zoeken met de feiten rekening te houden om tot een definitieve oplossing te komen. De Times oefent dan critiek op den for- meelen kant van de verklaring van Brü ning. Het is ongetwijfeld te betreuren, dat de verklaring op dit oogenblik en in dezen vorm afgelegd werd. Het blad keert zich dan tegen do opwin ding te Parijs en tegen het Fransche denk beeld do conferentie to Lausanne niet te doen plaats vinden. Welke vorm do te Lausanne te treffen maatregelen zullen hebben cn voor welken tijd zij zullen gel den, dat is de zaak van een vriendschap pelijke overeenkomst tusschen schuld- eischers cn schuldenaren. De Daily Telegraph leest uit de verkla ring van Brüning, dat Duitschland niet be talen wil. De verklaring is niet het bewijs van een schuldenaar voor zijn onmacht tot betalen, doch een eisch tot schrapping der herstolsc.hu Iden. Het blad verwerpt ten sterkste het denkbeeld van een beroep op het internationale gerechtshof te Den Haag en keert zich verder tegen dwangmaatre gelen tegenover Duitschland, die geen suc ces zullen hebben. Britsche sympathie. Londen, 11 Jan. (H. N.) De verkla ring van dr. Brüning over het vraagstuk der schadevergoeding vindt over het alge meen instemming bij de liberale en socia listische bladen. Lansbury, de leider der oppositioneele arbeiderspartij, verklaarde, dat de arbeiderspartij wenscht, dat er een einde zal komen aan de betalingen voor de schadevergoeding. De Engelsche regce ring moet aan de wereld verklaren, dat Engeland geen schadevergoeding ontvan gen, noch oorlog9schulden betalen wil. „Een politieke provocatie." Parijs, 11 Jan. (H. N.) De verklaring van den rijkskanselier in zake de schade vergoeding heeft in de Parijsche pers vrij groote verontwaardiging gewekt, en de storm duurt ook in de bladen van Maan dagmorgen voort. Zelfs een zeer bezadigd man als de bekende economist Romler, die onlangs in de Paris Midi het stelsel der schadevergoeding veroordeelde, verklaart thans in dc Petit Parisien, dat het ver loochenen van zijn verplichtingen door Duitschland een politieke provocatie is en het begin van een politiek avontuur. De F.cho de Paris schrijft over evontueele re presaillemaatregelen, die Frankrijk zou kunnen nemen. De Bank van Frankrijk kan het dollarcrediet, dat zij met de Bank van Engeland en de Federal Reservebank door bemiddeling van de bank voor internatio nal© betalingen ter beschikking van de Duitscho rijksbank heeft ingesteld, bij af loop, einde Februari, niet verle.ngon. Ook stelt het blad de vraag, of niet terugge keerd kan worden tot het vroegere stelsel van heffing van directe rechten op den Duitschen invoer in Frankrijk. In leder ge val is men het er over eens, dat men rijks kanselier Brüning niet de vrijheid moet laten om een nieuw „vodje papier" in zijn papiermand te werpen. De eerste opwinding in Frank* rijk gelnwd? Berlijn, 11 Jan. (V. D.) Te bevoegde? plaatse te Berlijn constateert men, dat de verklaring van den rijkskanselier betref fende het herstelvraagstuk. afgezien van Frankrijk, over het algemeen rustig en met voldoening Is ontvangen. Ook in Frankrijk is, naar men heeft geconstateerd, de eerste opwinding weer geluwd. De oorspronkelijk verwachte bedreiging, dat Frankrijk niet op de conferentie te Lausanne zou verschij nen, is niet gekomen. Hierbij wordt gewe zen op het Havas-bericht, dat de Fransche regeering zich wel is waar haar standpunt voorbehoudt, waarover morgen de beslis sing zal vallen, doch tegelijkertijd mede*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 9