BETEUGELING VAN BEN UITVERKOOP TEN BATE VAN HET CRISISCOMITE Marktberichten Stadsnieuws STEUNT ALLEN NAAR VERMOGEN ViETTEiU&E MAATREGELEN GEWENSCHT? ZIEKTEVERZEKERING VAN TEWERKGESTELDEN LAATSTE BERICHTEN CIRCUS SARRASANI PROOI DER VLAMMEN Twaalftal olifanten meer of minder gewond Nu zich in onze stad ook een plaatselijk Comité heeft gevormd, neemt het Amersfoortsch Dagblad ook hiervoor gaarne giften in ontvangst. In overleg met het Nationaal Crisis - Comité en met het Amersfoortsch Crisis - Comité is door ons ie volgende regeling getroffen: Aan ons bureau of op onze girorekening No 47910 kunnen zoowel giften voor het Nationaal-als voor het Plaatselijk Crisis Comité worden gestort. Men gelieve er echter bij te vermelden voor welk Comité het bedrag is bestemd. Gijten zonder nadere aanduiding van de bestemming zullen door ons worden afgedragen aan het Plaatselijk Crisis-Comité. Zoowel de bijdragen voor het Nationaal als die voor het Plaatselijk Crisis-Comité zullen in ons blad wor den verantwoord. De pogingen om de moeilijkhes den door onderling overleg te regelen tot nu toe mislukt Hoe zou men mosten straffen? In deze dagen, nu overal opvallende bil jetten „de uitverkoop" weer aankondigen, leek het het Handelsblad niet vol doende, door de straten te gaan en het verschijnsel alleen aan te kijken. Het blad heeft zich gewend tot den heer J. J. Korff, voorzitter van de Algemecne YVinkoliers- verecniging te Amsterdam, die een inter view toestond, waaraan wij het volgende ontleenen. „Het uitverkoopotelsel". aldus de heer Korff, „bestaat, zoo lang ik mij kan heu gen; cn zoo ver mijn herinnering teruggaat, zijn uit den handeldtijvenden middenstand stemmen opgegaan, die om regeling riepen. Dé atatre toeneming van het aantal win kels geve ?d bij den minder florisanten toestand, 'aarin het winkelbedrijf op 't oogenblik verkeert, maken, dat het ver schijnsel than-s grooteren omvang heeft aangenomen dan ooit te voren. „Inderdaad zijn aan het uitverkoopnsys- teem euvelen verbonden en wel vooral dit euvel, dat talloozc winkeliers meenen, hun nen concurrenten de loef af te moeten ste ken door hun vóór te zijn met het annon ceeren van uitverkoopen. Geen wonder, dus, dat do bonafide winkelstand al jaren lang uitziet nnar maatregelen om dit euvel het misbruik maken van de, aan het woord „uitverkoop" verbonden, aantrekkingskracht te bpperken. „Reeds meermalen is gepoogd, zoowel in andere stoelen als te Amsterdam, om door onderling overleg, bij h .n van de win keliersorganisaties, den uitverkoop binnen bepaalde data te beperken. ..Het heeft niet mogen baten... Evenmin elc» het gelukt is, de winkelsluiting zonder de hulp van wettelijke maatregelen te or- iganiseeren, evenmin heeft ten aanzien van het uitverkoopvraagstuk onderling overleg resultaat vermogen te bereiken. „Daarom hebben vereenigingon. aangeslo ten hij den Koninklijken Nedcrlandschen Middenstandsbond, op de congressen aan gedrongen op wettelijke regeling van het uitverkoop-wezen. Ook bij de confe^ionccle honden is deze zaak ter sprake gekomen cn daar kwam men tot de conclusie, dat het euvel wettelijke reigeling eischte Bij den Kon. Ned. Middenstandsbond, daarentegen, liepen de mccningc-n uiteen; want sommi ge aangeslotenen verklaarden zich van oor deel, dat wettelijke regeling een belemme ring zou kunnen opleveren voor de bona fide zaken, terwijl de malafide winkeliers altijd wel een methode zouden vinden om door de mazen van de wet heen te glippen Andere leden \an den bond waren echter wèl vóór een wettelijke regeling. „In 1929 heeft de Kon. Nod. Middenstands bond een commissie benoemd om het aan de uitverkoopen verbonden euvel to onder zoeken. Deze commissie, onder presidium van mr. A. J. Rornijn, voorzitter der Leid- Bche Middenstsand6verceniging, kwam in haar rapport tot de conclusie, dat wette lijke regeling van dezo materie voorakmog niet wenscbelijk moest worden geacht. \f- wij kende van het vroeger door hem ingeno men standpunt, heeft het hondsbestuur deze conclusie niet aanvaard. De meerder heid van het bestuur achtte wettelijke re geling gewenscht èn moneliik. mits de uit voering van de wet in handen zou worden gelegd van de Kamer?» van Koophandel. „ïnn^ddels was bij den Middcnstandsraad een verzoek der corifessioneele honden in gekomen om btj do regeering aan te drij ven op wettelijke maatregelen tegen het uitverkoop-euvel. Die maatregelen zouden voornamelijk moeten bestaan in het vast stellen van bepaalde data voor uitverkoop «n het verbieden van uitverkoopen vóór dien termijn, tenzij om bMzondere redenen- brand, opheffing der zaak en dergelijke. „De Middenetindsraad, nu, huldigt het principe, dat alléén eevolg wordt go-gevm aan eenparige verzoeken van èlle hij den raad aangesloten bonden Toen de meerder heid der beide jjroepe-besturen van den Kon. Ned. Middenstandsbond haar afwij kend standpunt had opgegeven en mede den vvensch naar wettelijke regeling van het uitverkoopwezen had uitgesproken, n.im de raad het onderwerp ter hand en in een der laatste vergaderingen van den Middin- atandsrnad is éen commissie uit dien raad benoemd om de verdere behandeling van het vraagstuk voor te bereiden. ,.7oo staan de zaken op het oogenblik." Wij opperden de vraag, of een wettelijke regelina, zooals men die wcnscht, niet op croote bezwaren zou stuiten. In de eerste plaats zoo merkten we op hoe zou men het begrip „uitverkoop" wettelijk moe ten definieeren? Stelt rnen de grens te eng... dan kan onder het mom van „gel- erenheidskoopjeö" enz. ook Anders tegen lage tarioven worden verkocht. Geeft men een zeer ruime omschrijving... dan ontstaat wellicht het gevaar, dat een winkelier, die te goeder trouw een partij goederen liqui deert, vokrons de letter van de wet in over treding zal zijn. In de tweede plaats: wie zullen een der gelijke wet moeten handhaven? Hoe zal de controle geschieden? En ten derde: in dien een winkelier buiten den va6tgestelden termijn uitverkoopt, op welke wijze wil men hem dan straffen? ..Uw eerste bezwaar heb ook in aanvnn kelijk sterk gevoeld", antwoordde ons de heer Korff. „Ik heb zooeven al gezinspeeld op de' mogelijkheid, dat kwaadwilligen zoo'n wet ontduiken, terwijl bona fide han delaren misschien liet loodje leggen. „Voor de strafsanctie verwijs ik 11 naai* het bpyenaan gehaaide rapport van de oorn- mis'ie-Romijn. Daar wordt gezegd, dat het de bedoeling is. tegen de overtreders voorzoover zij. op grond van deloyale con cmrentie, niet al vallen onder artikel 328bis van het W-tboek van Strafrecht langs administratiefrcchtelijkcn weg op te treden. ..Ook ik heb tegenover het nuttig effect van wettelijk ingrijpen in dezen, als ge zegd. langen tijd nogal sceptisch geataan. Maar als men dan weer gewaar wordt, dat, terwijl de bona fide uitverkooptijd dm Greeks 1 Januari op zijn vroegst medio December ber-'int, er zaken zijn, die, mid den in een drukke winkelstraat, al half October met uitverkoop beginnen, alleen maar om bun concurrenten vóór te we zen... dan vraagt men zich inderdaad af, of een wettelijk verbod van dergelijke tin faire praktiiken tóch iet gerechtvaardigd zou zijn. Want als de winkeliers in die richting doorzaan. bederven zij het voor el- knar en ochieten bovendien hun doel voor bij: de attractie op het publiek gaat verlo ren; het eigenlijke doel van den uitverkoop opruimen van restanten wordt op den achtenrrond gedrongen; het publiek ver liest alle vertrouwen in den winkelstand „En ik wil in dit verband nadrukkelijk releveeren. dat ik ten zéérste betreur, hoe zeer door de wijze, waarop sommige win keliers uitverkoopen en hun waren aan i.-riizen. het aanzien van den winkelstand wordt benadeeld cn hot aspect zelfs van de mooiste winkelstraten vx>rdt bedorven! ..Wat de uitvoerinc van een eventueel te maken wel op de uitverkoopen betreft: Als die uu.oerip'?. (waaronder begrepen het bepalen der data) inderdaad. zooaJs is voorgesteld, aan de Kamers van Koonhan del zou worden gedelegeerd (of dat const* tutioneel kan. moeten de juristen mooi uitmakeni. zou het mogelijk ziin, de rege ling aan te possen aan plaatselijke toestan den en de bijzondere behoeften van elke branche. „Voor het manufacturcnvak bijvoorbeeld *19 1 Januari vroeg genoeg om met den uit verkoop te bminnen, terwijl de limiet voor eonfectie-goedercn misschien een veerti<u> dacen eerder gesteld zou moeten worden voor speelgoederen na Kerstmis, voor hui^ houdelbke artikelen op wellicht weer 'n ander tiidstip. enz Ook het klein-bedrijf is voldoende in de Kamers van Koophandel vertegenwoordigd, dat wij onze belangen in dezen met gerustheid aan haar zouden toevertrouwen indien zii hiertoe bereid en wettelijk kompetent mochten worden be vonden." INBRAAK MET GEWELDPLEGING. Vier revolverschoten gelost. Gieten, 12 Jan. Toen hedennacht de heer W. Aalingh, een bekend persoon op paardenfokkersgebied, zich te ruim één uur toevalligerwijze van uit zijn slaapvertrek naar de aangebouwde schuur bogaf. ont dekte hij dat dc groote schuurdeur open stond. Hij deed daarop enkele passen naar voren, waarop plotseling een schot knalde. De heer A. sprong daarop, hoewel in nacht gewaad, naar voren, waarbij nog drie maal met een revolver werd geschoten, ewnwel zonder res jltaat De heer A. zag drie man non vluchten. Het bleek toon, dat van de in zijn schuur staande voorraad rogge reeds 19 zakken van 70 K.G. naar buiten waren gedragen. Door de Rijks- en Gemeontepob tie wórdt eon onderzoek ingesteld, waarbij de commissaris van politie te Groningen met zijn techniöChen staf assistentie ver leent. Tot dusver is nog geen spoor van de daders te bekennen. Het Amersfoortsch elft ei thans samengesteld Gisteravond werd in één der bovenzalen \an Princess-Room een vergadering gehou den van vertegenwoordigers van alle AmersfooHsche voetbalverenigingen om te komen tot samenstelling van een Amers foortsch elftal, dat een wedstrijd zal spelen tegen een nader te bepalen elftal, waarvan de opbrengst komt ten bate van het Plaat selijk Crisis-Comité. Na een zeer geani meerde bespreking, welke een vlot verloop bad, werd het volgend elftal samengesteld. HEITMAN (Amjvorde) A. POL (Arnsvorde) BERGHUIZEN KUYT Amersf. Boys) (Quick) J. LOS (Arnsvorde) E. BAADJE (A. P. W. C.) STAM J. v. KORLAAR (H. V. C.) (Sopla) VOS SCHOUTEN WASSINK (Quick) (Arnsvorde) (II. V. C.) NIEUW TWEEDE KAMERLID. De voorzitter van het Centraal Stembu reau voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer heeft in de vacature, ont staan door het bedanken van den heer C. A. Linnheek. tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard den heer G. Nieuwen huiisen te 's-Gravenhage. De regeering weigert subsidie aan de Ontginningsmaatschappijen De directie van de Centrale Landbouw Onderlinge II schrijft ons, dat de regeering subsidie weigert aan de Ontginningsmaat schappijen óm hare verplichtingen bij do Centrale Landbouw-Onderlinge II terzake van ziekteverzekering van tewerkgestelde werkloozen te kunnen nakomen. Met mgang van 1 Maart 1930 hebben zich n.l. bij de Centrale Landbouw-Onderlinge II eenige landontginningsmaatschappijen aangesloten, die aan werkloozen werk ver schaften. Nadat de ziekteverzekering van deze vverkeloozen voldoenden tijd had gewerkt om een op goede gronden berustend inzicht in het risico van hun verzekering te ver krijgen, stelde de dircctio der Centrale Landbouw-Onderlinge II de ontginnings maatschappijen met hare ervaringen in Kennis. Zij wees er op, dat blijkens die ervarin gen het ri6ico van de ziekteverzekering dezer werkloozen aanmerkelijk ongunsti ger was dan dat van de verzekering der gewone landarbeiders, en dat het hoogst onbillijk zou zijn, indien de kosten der ziekengeldvcrzckering bij de bedrijfsver- eeniging gelijkelijk over al hare aangeslo tenen zoudon worden omgeslagen. Ook de regeering deelt blijkbaar het in zicht dat het onbillijk zou zijn om de ovo- rige groepen van premiebetalers bij een or gaan van uitvoering van de Ziektewet te laten mede-betalon voor het risico van de bij dat orgaan ondergebrachte ziekteverze kering van te werk gestelde werkloozen. De ontginningsmaatschappijen hebben nu roet ingang van 1 November 1931 hare aanslui ting bij de Centrale Landbouw-Onderlinge II beëindigd en hare verzekering bij de zie kenkassen der betrokken Raden van Arbeid ondergebracht. Nauwelijks is dezo over gang een feit geworden en ondervinden de ziekenkassen van de Raden van Arbeid in sterk verhoogde mate den druk van de ver zekering van dit zware risico of er ver schijnt een Kon. besluit tot wijziging van het voor de ziekenkassen der Raden van Ar beid na 1 Januari 1932 een aanmerkelijk hoogerc premie voor de verzekering van het risico in quaesti© te vragen. De directie van de Centrale Landbouw- Onderlinge II meent dat elk onbevooroor deeld buitenstaander het eens zal moeten zijn dat het een ontstellend gemis aan een heid van Regeeringsbeleid is dat, terwijl dc minister van Arbeid, Handel en Nijverheid aan de Kroon een dergelijk aanvullend ta- nfeeringsbesluit ter vaststelling voor draagt, zijn ambtgenoot, de minister van Binnenlandsche zaken vrijwel gelijktijdig doet weten, dat hij de ontginningsmaat- schappijen in overweging heeft gegeven niet tot betaling der vorderingen van de Centrale Landbouw Onderlinge II over te gaan en dat vanwege zijn departement voor dat doel geen bijdragen in uitzicht zullen worden gesteld. Op de vragen van den lieer Hiemstra in .•erband rnet dc overbrenging per 1 Decem ber 1931 van de verzekering tegen de ge volgen van ziekte van de, vanwege het Staatsboschbeheer tewerkgestelde, werk- looze arbeiders van de Centrale Landbouw Onderlinge II naar de Raden van Arbeid, heeft minister Ruys de Beerenbrouck ge antwoord, dat voor wat betreft do werkloo zen. geplaatst op de terreinen onder Grol- loo, in Drente, de zaak geheel geregeld is. Ten aanzien van de tewerkgestelden, ge plaatst bij andere objecten van het Staats boschbeheer, heeft nog overleg plaats. In afwachting evenwel van de verdere beslis singen, welke ter zake zullen worden ge nomen. heeft de Raad van Arbeid te 's-Gra- venhege de noodlge maatregelen getroffen, opdat alle betrokken arbeiders van een egelmatige uitkeeriiig verzekerd zijn. VAN ONZE VEEMARKTEN. Over 't algemeen is de meer opgewek- ten toestand op onze veemarkten blijven voortduren. Ons gebruiksvee is weer be ter te plaatsen. De prijs is ook nu weer iets opgeloopen De oorzaak hiervoor is ons Inziens alleen te zoeken in het meerdere vertrouwen, dat de kooper gekregen heeft In de nu bestaande veeprijzen. Immers de zuivelprljs is wat betreft enkele onderdee- len wel Iets vaster, maar juist de con sumptiemelk. welke nog 6teeds een rede liika prijs gold, komt in 't gedrang. We Reservé spelers: VAN ZOGHEL (Sopla); J. v. GOOR (Quiok); VAN KOOT (Sopla); S. HOUTKAMP (H.V.C.); P. v. d. HOOIT (A.P.W.C) verwachten dan ook geenszins dat de vee prijzen veel hooger zullen worden, ongetwij feld zal met hoogcro voeprijzen het aanbod grooter worden, en juist de vraag geringer De varkensmarkten welke de me^r opge wekten toestand hebben ingezet, zijn juist momenteel weer flauwer gestemd. De ver wachting dat Frankrijk weer begin Janu ari aan onze markt zou verschijnen is niet geheel uitgekomen. De m^er ingewijden wisten ook wel dat dit nog niet zou ge beuren; de levering moest geschieden op uitvoer consenten en juist deze week is daarvan pas de regeling klaar gekomen en kan aan hen van welke daarvoor in aan morking komen deze consenten worden venstrekt De verwachting is er niet, dat Frankrijk vee! hoogere prijzen zal kunnen besteden, maar ook, al is dat werkelijk zoo, het zal toch weer een heele verlich ting geven op onze binnenlandsche markt Het zeker te ruime aanbod van varkens drukt den geheelen vleeschhandel Op de gebruiksveemarkten te Leeuwar den en ook te Zwolle was het aanbod over 't geheel iets ruimer, ook de prijs van kalf en melkvee was daar iets hooger, hoewel de handel maar een stug verloop had. Bel gië kocht te Leeuwarden nog enkele kalf- kocien maar van niet veel beteekenis voor den handel. Te Utrecht was het aanbod beduidend grooter, vooral van versche melkkoeien. Fr was weer eens wat „drukte" zooals we die een geheelen tijd gemist hebben. De inzet was over 't algemeen hooger, de han del toonde weer eens moed om dlrekt tot koopen over te gaan. De verkoop aan de boe ren had door hoogere vraagprijzen eenigs zins een stug verloop, toch heeft men het meeste vee wel kunnen plaatsen. Goede melkkoeien golden van 200—275 een en kelen heel beste koe deed wel tot ƒ.300. De elachtveemarkten, welke over het al gemeen in het begin der. week iets oploo- pende waren zijn weer iets flauwer, ge stemd. Hét verbruik is nu eenmaal niet groot en de concurrentie der varkens is bovendien nog een groote handicap. Zonals we al vermeldden werd er niet zooveel* Decnsch vleesch meer ingevoerd, er kan rno menteel niet oangenomon worden, vandaar dat er toch ook voor onze slachtveemarftt vastere grond ia gekomen, de prijzen zijn over het geheel zoo hetzelfde gebleven; 1ste kw. gold van 0 75— ISO, 2de kvv. 0.70— 0.75, de mindere kwaliteiten van 0.55— 0.05, alles per K.G geslacht. De vette varkensmarkten zijn, zooale we reeds opmerkten, weer iets flauwer gewor den, het aanbod was over het geheel te ruim, de go.'do soorten golden nu van 17— 18 cent, licht gced zoo 16 cent per pond levend. H. NIEUWE ORDEMAATREGELEN TE ENSCHEDE. Dc burgemeester w o Enschede, overwe gende, dat door personen van buiten de gemeente direct of indirect wordt aange spoord tot baldadigheden en verotoring der orde cn andere strafbare daden, heeft het bevel uitgevaardigd, dat gedurende dezen tijd van stoornis der openbare orde in vu* band rnet geschillen in de industrie, hei verblijf binnen de gemeente Enschede wordt ontzegd aan allen, niet-ingezetenen, die hebben aangesooord of aansporen, rechtstreeks of zijdelings, tot wanorde in het openbaar of tot daden, die stoornis der openbare orde tengevolge kunnen hebben. Personen, die zich daaraan schuldig hebben gemaakt of schuldig maken, wor den bij bevinding voor den burgemeester of den door hem aangewezen hoofdambte naar van politie gebracht en door de poli lie over de gemeentegrens geleid. De burgemeester van Lonneker heeft voor ziin gemeente een dér-gelijk bevel uit gevaardigd. BRANDJE IN EEN BIOSCOOP Terwijl in de Veenlust-bio?coop te Veen- dam voor ca. 250 personen de Zuiderzee film van den heer Aalfs te Harlingen draaide, vloog plotseling de film in brand. Met snelblussehers word alles wat er in de cabine brandde gebluerht. De film ver brandde en het projectietoestel werd ver nield, doch het publiek kwam er met den schrik af. HUISZOEKINGEN BIJ COMMUNISTEN. Wapeningen. Te Wageningen is Dinsdag door de gc-mcente-t>olitie, bijge staan door Rijksveldwachters en mare- chaussee's huiszoeking geschied bij een 8-tal vooraanstaande communisten, waar onder het raadslid den h«er II. van Dam, op vermoeden van het onbevoegd voorhan den hebben van vuurwapenen. Er zijn ech ter <reen vuurwapenen ln beslag genomen. De stoffelijke schade is zeer groot Antwerpen, 13 Jan. (V. D.) Vannacht orusireoks half drie is een geweldige brand uitgebroken in het circus Sarrasani, het welk op het oogcnblk Is gelegerd in de ge meente Berchem vlak bij Antwerpen. Het vuur is uitgebroken in dc garderobe van het circus, waar de duizenden costuums zijn geborgen. Het vuur breidde zich snel uit cn al spoedig liep do naastgelegen bnrnk, waar de paardenzadcls zijn opge slagen, gevaar. Niettegensaande het onmiddellijk optre den van de eigen brandweer nam de brand een buitengewonen omvang aan. Ook dc brandweer van Bcrchem was weldra ter plaatse om hulp te vcrlcenen. De directie van het circus bolde de brandweer van Antwerpen op met het verzoek om dringen de assistentie. De Antwerpsche brandweer kon echter niet ter plaatse verschijnen», daar er geen oproep was gekomen van den burgemeester van Berchem. Eerst sloeg Let vuur over op de zadelopslagplaats en direct daarop vatte ook het park der olifanten vlam. Een geweldige paniek ontstond. Het ge heel© personeel van het circus, geassisteerd door inmiddels ter plaatse verschenen ge nietroepen, kon slechts met de grootste moeilijkheden cenige orde brengen in den chaos. Verschillende olifanten braken los en renden in woeste vlucht door het stadje. Het grootste deel der olifanten kon tenslot te in veiligheid worden gebracht. Na drie uur was het blusschingswerk zoover gevorderd, dat voor verdere uitbrei ding geen vrees meer behoefde te worden gekoesterd. Verbrand zijn duizenden costuums, waar onder zeer kostbare, van de artist en, waar van de waarde wordt geraamd op 280 dui zend gulden, talrijke zadels, paardenmate- riaal enz. Het circus bezit na den brand geen enkele toom voor de paarden meer. De zadolopslagplaats, ecenals de garderobe, is tot aan den grond toe afgebrand. Van de 22 olifanten zijn twaalf min of meer ernstig verwond. Vermoedelijk zal één olifant moeten worden afgemaakt. Per soonlijke ongevallen hadden niet plaats. Hoogstwaarschijnlijk zullen in België geen voorstellingen meer worden gegeven. DE MOORD IN DE WAGENSTRAAT. Verdachto veroordeeld tot acht jaar revangenisstraf. Het gerechtshof te 'sGravenhage heeft arrest gewezen in de zaak tegen den 23- jarigen chauffeur D. P., die door de Haag- sche rechtbank was vrijgesproken van den hem ten laste «elcgden doodslag op den chauffeur Xicuwenburg in den nacht van 15 op 16 Juni j.l. nabij Scala, in de Wagenstraat Het hof heeft heden het vrijsprekend vonnis van do Haagsche rechtbank vernietigd en mot eonparigheid van stemmen verdachte schuldig verklaard aan het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk leisel, den dood ten gevolge hebbende en hem te dier zake veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf, met last tot zijn onmiddellijke gevangenueming. De eisch was 7 jaar. Verdachte werd daarop door den veldwachter weggeleid. DE MARCONIST VAN ZADELHOFF. In Nederland terug. Met de „Nederland"-Express is heden ochtend te Utrecht gearriveerd de marconist Van Zadelhoff, die gewond werd bij de ramp van het postvliegtuig de Ooievaar. Van Utrecht begaf hij «zich. naar zijn woonplaats Amersfoort

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 2