HET TEXTIELCONFLICT IN TWENTE Toestand te Enschede rustig Restauran t Princess MAN-KOSTWINNER HEEFT VOORRANG DE RAMP VAN DE OOIEVAAR Onze Postvliegers onderweg HUMORHOEKJE IIlAL— P n| "~A* A Iz i m te Géén samenwerking van N.V.V. en N.A.S. Het bestuur van het N.V.V. heeft een briof ontvangen van het N.A.S. met een voorstel tót het voeren van besprekingen over een gemeenschappelijke steunbewe ging ten bate van alle ongeorganiseerde stakers in Twente. Tevens dringt het be stuur van het N.A.S. aan op de wensche- lijklieid om deze besprekingen tevens dienstbaar te maken aan de overweging van maatregelen tegen de loonsverlagingen, welke in verschillende bedrijven, o.a. het transportbedrijf, aan de orde zijn gesteld. Het N.V.V. is echter naar do Voorwaarts bericht, tot geen enkele samenwerking met het N.A.S. bereid. Tc Enschede zijn door dc politie 4 per sonen aangehouden, resp. 18, 22, 25 en 29 jaar oud, als verdacht van het ingooien van ruiten in de fabriek der firma B. W. en A. ter Kuile, aan den Tubantiasingel. Zij zijn ter beschikking der politie gesteld. In de laatste dagen is het, vergeleken met de vorige week, zeer rustig en kalm ge weest Patrouilles doorkruisen 's avonds do buitenwijken der stad, teneinde samen scholingen en baldadigheden te voorkomen, die zich dan ook gedurende dc laatste dagen sporadisch hebben voorgedaan. Over dc staking zelf is zeer weinig te ver melden. De poorten der fabrieken staan open, doch geen der stakers gevoelt lust die binnen te gaan. De enkelen, die nog aan het werk zijn gebleven, worden erg gehinderd en verliezen tenslotte den moed om door te gaan, zoodat gaandeweg het aantal werk willigen vermindert. Het doel der stakers is dan ook, om hot vaste personeel der fabrie ken in de staking te betrekken. Voor het kantongerecht te Enschedé ston den, naar de Msb. meldt verschillende per sonen terecht, die in verband met de hecr- achendo textielstaking in conflict waren gekomen met de politie, door niet aan haar vordering tot doorloopen te voldoen. De boeten bedroegen resp. 20 subs. 11 dagen hechtenis, 15 subs. 15 dagen hechtenis. Een N.A.S.-bestuurder die aan do vorde ring der politie om een toespraak, waar voor geen vergunning wae aangevraagd te staken, niet had voldaan, werd veroordeeld tot 20 boete subs. 20 dagen hechtenis. Gistermiddag word door do S.D.-textiel- arbeidersorgani6atie een meeting gehouden op een terrein achter de Enschedeeche bier brouwerij. Er was veel belangstelling en als sprekers traden op de heeren de la Bella an St.uvé. Onregelmatigheden deden zich niet voor. D roode raadsfractie heeft aan den bur gemeester een schrijven doen toekomen waarin zij hem beleefd verzoekt don ge meenteraad zoo spoedig mogelijk bijeen te roepen om de fractie in de gelegenheid te stellen den bestaanden toestand in dc tex tielindustrie te Enschedé en de daaruit voortvloeiende maatregelen te hespreken. Ook de communistische raadsfracties van Enschedé en Lonneker hebben om een bij eenroeping van den raad verzocht, teneinde eischen aan de orde te stellen tot opheffing der genomen maatregelen van orde. TEEKENINGEN ENZ. VAN DE KONINGIN. De expositie bij Kleijkamp. 's-Gra ven ha ge, 14 Jan. De tentoon stelling van werken door H. M. de Koningin, welke gehouden wordt in de Kon. Kunst zaal Kleykamp, wordt Zaterdag 16 Januari 3 uur geopend. De geheele opbrengst dezer tentoonstel ling zal ten goede komen aan de noodlij dende kunstschilders. WERKVERSCHAFFING. Een brief van den minister aan de Heide-maatschappij. De Nederlandsche Heide-Maatschappij heeft den minister van binnenlandsche za ken en landbouw mededeeling gedaan van de mishandelingen en bedreigingen waar aan bij de jong6te moeilijkheden bij de werkverschaffingen haar personeel he^ft blootgestaan. 99* Tel 310 Diner en a la carte rAMSTEL BOCKBIER Geen baklucht in huis! Koopt bij ons heerlijke gebakken visch. IJM. VISCHHANDEL. Tel. 92. Utrechtschestraat 40. Dc minister heeft daarin aanleiding ge vonden de Ned. Heidebaatschappij het vol gende té schrijven: „Het optreden der tewerkgestelden bij de werkverschaffing betreur ik in hooge mate te meer, nu cenigc employes van uw maat schappij mishandeld zijn. Ik hoop dat de mishandelingen niet zoo ernstig zijn geweest dat de betrokkenen or blijvend letsel van zullen ondervinden. U wilt zeker wel de goedheid hebben aan hen mede te deelen, dat ik met hen medeleef. U kunt u er van verzekerd houden, dat mijnerzijds krachtig zal worden opgetre den tegen hen, die trachten cien goeden gang van zaken bij de werkverschaffing te verstoren. Uw personeel kan bij de uitoefe ning van zijn moeilijke taak ten volle op mijn steun en die van de inspectie voor de werkverschaffing rekenen. Ik machtig u dit schrijven ter kennis te brengen van uw personeel in den buiten dienst. CRISIS EN DE ONTGINNINGS- BOERDERIJEN. Geen reden tot vrijstelling van betalingen. De hoer Braat had den minister van bin nenlandsche zaken en landbouw de vol gende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat landbou wers te Eibergen en Winterswijk, die op ontginningsboerderijen wonen, welke ge sticht zijn rnct z.g. renteloos voorschot, In dezen crisistijd hun rente en aflossing niet kunnen betalen? Is Zijne Excellentie bereid deze arme boeren van die betalingen vrij te stellen voor den tijd zoolang de crisis duurt? Minister Ruys de Beerenbrouck heeft daarop het volgende geantwoord: Uit ingewonnen berichten is den onder- geteekendo gebleken, dat in het algemeen do bedrijfsresultaten van de zoogenaamde ontginningsboerderijen niet ongunstig kun nen worden genoemd. Waar zich moeilijkheden voordeden mot dc betaling van rente of annuïteit, waren daarvoor meestal bijzondere oorzaken, als ziekte of veesterfte, niet onmiddellijk ver band houdende met de ongunstige tijds omstandigheden, aan te wijzen. In verband hiermede acht ondergetee- kende vooralsnog geen termen aanwezig, werkzaam te zijn in de richting, als in vraag 2 aangegeven. HET HOOGE WATER. De rivierovergangen. Dc K.N.A.C. deelt betreffende dc rivier overgangen heden roede: Gorcum-Sleewijk: Culcmborg-Schalkwijk, Zultbommcl-Tiel en Rhenen-Lienden: alle veerdiensten normaal. Amerongcn-Eck en Wiel: dag en nacht ge regelde dienst. Tiel-Wamel: dienst met stoompout; hij cventucele drukte ligt een reservepont klaar. Het tarief is ongewijzigd. Boxmeer, 14 Jan. Hei veer over de Maas, dat Boxmeer met Limburg verbindt, is thans weer in gercgelden dienst in ge bruik genomen. Mededeeling van den A.N.W.B.: Arnhem, Drielsche Veer, Ingensche Veer, Eek en Wielsche Veer bij Amerongen, Greb be, Opheuöden, Rhenensche Veer, Lexkens- veer, Beusichem, Culemhorg, Hedel, Gorin- chem-Sleeuwijk, Bergen-Vielingsbeek: Over tocht normaal. Nijmegen: Geregelde overtocht mogelijk. De afvaart geschiedt bij de Centrale en wordt met 2 ponten onderhouden. Tiel: De overtocht geschiedt per stoom boot en pont voor alle verkeer. Voor eventueels drukte ligt nog een re serveboot en pont gereed. Zaltbommel: Overtocht van 's morgens 6 tot '6 avonds 6, ieder half en heel uur. Na dien alleen op de heelc uren van Zaltbom mel en op de halve uren van Tuil. GROOTE BRAND TE VALKENBURG. Vier woningen door het vnnr vernield. De Maasbode meldt d.d. 14 Jan.: De wintersche rust van Valkenburg werd gisteravond plotseling door brandalarm verstoord. Naast de meisjesschool der Eerw Zusters Franciscanessen op het Walram- plein stond in enkele minuten een heel hui zenblok in lichte laaie. Daar dc woningen alle onder één dak liggen, plantte het vuur dat op den zolder van het hoekhuis was ontstaan, zich met groote snelheid voort, zoodat de kap van het gebouw reeds volop in vlam stond voordat de Valkenburgsche spuitgasten ter plaatse verschenen. Met hun geringe bluschmiddelen stonden ze vrijwel machteloos tegenover de vuurzee, zoodat besloten werd dc Maastrichtsche brandweer te hulp te roepen. Toen deze op de plaats des onheils verscheen en dc brand met vier stralen Aantastte, had het vernielend element zijn werk reeds goed deels verricht. Vier woningen brandden nagenoeg geheel uit; niet zonder moeite gelukte het de belendende perceelen te be houden. De burgemeesters van Valkenburg en Maastricht waren op het terrein van den brand aanwezig. Een brandweerman werd door vallende glasscherven vrij ernstig aan den arm ver wond. Overigens zijn geen persoonlijke on gelukken te betreuren. De schade wordt voor het grootste deel door verzekering gedekt, slechts een der bewoners was niet verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. LUCHTPOST NAAR INDIË. 's-Gravenhage, 14 Jan. Met hel K.L.M.-vliegtuig, dat hedenochtend van Schiphol naar Ned.-Indië is vertrokken werden 27 zakken luchtpost verzonden met een totaalgewicht van 229 K.G. 650 gr. bru to en 209 K.G. 270 gr. netto. De zending bevatte 232 briefkaarten, 75 postwissels, 13309 stukken beneden 5 gram, 3552 stukken zwaarder dan 5 gram en 1984 stukken bestemd voor tusschenüggende landen !n totaal 19152 stuks. Mannelijke krachten in openbare betrekkingen Richtlijnen der regeering Naar aanleiding van besprekingen in de centrale raadsvergadering van den Ned. R. K. bond voor groote gezinnen had het hoofdbestuur van den bond een adres ge zonden met het verzoek bij voorkomende vacatures bij openbare betrekkingen bij voorkeur mannelijke krachten daarvoor in aanmerking te doen komen. Daar een groot aantal vrouwen in open bare betrekkingen is geplaatst, die voor heen door mannelijke krachten werden vervuld of ambten vervullen, die even goed door mannen kunnen worden waargeno men, is het, aldus het adres, wenschelijk hierin verandering te brengen ter bevor dering van bet verkrijgen van een meer gezonden maatschappelijken toestand. En dit wel te meer, indien van Regeeringswege aan de besturen van lagere organen zou kunnen worden voorgeschreven aan dit verlangen, waar mogelijk, te willen vol doen. In antwoord hierop ontving het hoofd bestuur van den minister-president mede deeling, dat de ministerraad heeft gemeend aan dit verzoek in zijn zoo uitgebreide strekking geen gevolg te moeten geven. Inderdaad is thans een groot aantal vrouwen In openbare betrekkingen ge plaatst, welke evengoed door mannen zou den kunnen worden vervuld en die voor heen ook door de mannen werden bezet Naar de meening van de Regeering bestaat or echter geen enkele reden, om een onge- huwden man, niet-kostwinner, ter zake van het innemen van eene vacature te la- ton voorgaan bij eene vrouwelijke werk kracht Zou men de voorkeur van mannelijke candidaten zóóver uitstrekken dat men zelfs ongehuwde mannen, niet-kostwinners bij vrouwen liet voorgaan dan zou men daarmede tcrugkeeren tot den toestand van voorheen, toen do ongetrouwd blijvende vrouw als regel afhankelijk was en ten laste kwam van hare familie. Intusschen acht de Regeering het niet juist, ten deze een absoluut afwijzend standpunt in te nemen. Wanneer men b.v. de keus heeft tusschen een man met een gezin en eeno ongehuwde vrouw, met de zelfde capaciteiten, dan zou hot uit een moreel oogpunt niet te verdedigen zijn, in dien aan de vrouw de voorkeur werd ge geven, omdat deze als werkkracht goed- kooper is. Want een bloeiend gezinsleven is toch ongetwijfeld een zeer belangrijke factor voor dc volkswelvaart. En een werk loos gezinshoofd kost den Staat ten slotte belangrijke bedragen aan ondersteuning Elk geval zal overigens op zich zelf be oordeeld moeten worden in verband met den aard der vacature en tal van andere factoren. In het algemeen zal als richtlijn voor deze materie moeten gelden, dat de man kostwinner, bij volkomen gelijke capacitei ten, voor de vervulling van vacatures, die even goed door een man als door een vrouw kunnen worden bezet, voorrang heeft boven een vrouwelijke werkkracht, die uitsluitend voor zich zelf te zorgen heeft. Dit standpunt is neergelegd in een cir culaire, welke tot alle ministers is gericht door den minister-president en waarin wordt verzocht met de in de vorige alinea omschreven richtlijnen in voorkomende gevallen voor zooveel mogelijk rekening te willen houden en te doen houden. BENZINECONTROLE AAN DE BELGISCHE GRENS. In antwoord op een verzoek van de Auto mobielclub van Duitschland om opheffing van do bepaling, dat allo automobilisten die Duitschland binnenkomen invoerrecht moeten betalen voor de hoeveelheid ben zine in hun tank, welke de 20 liter te bo ven gaat, heeft dc Duitschc minister van financiën medegedeeld, dat hij daaraan niet kan voldoen, en zich o.m. beroepen heeft op het feit, dat bij het binnenkomen van België invoerrecht moet worden be taald voor den volledigen voorraad ben zine, welke zich in de tank bevindt. De Kon. Ned. Automobiel Club heeft in verband hiermede van haar bestuurslid en gedelegeerde voor België, jhr. J. van Vre- denburch bericht ontvangen, dat aan de Belgische douanekantoren bij uitgang naar Nederland van alle wagens met Belgisch nummer dc hoeveelheden benzine worden nagemeten. Komt zulk een wagen terug met een grootere hoeveelheid, dan betaalt de bestuurder invoerrecht. Voor Hollandsche wagens gelden deze bepalingen echter niet. MINISTER REYMER IN DE ALBLASSERWAARD. 's-Gravenhage, 14 Jan. De minister van Waterstaat, mr. P. J. Reymer, maakt heden, vergezeld van den, directeur-gene raal van den Rijkswaterstaat, dr. ir. Rin gers, een autotocht door den Alblasser- waard in verband met de verschillende tra- cé's, welke voor de wegen in den Alblas- serwaard worden bestudeerd. Ook over de plaats van de overbrugging van den Noord zal de minister zich doen voorlichten. OPLICHTING VAN 18.000. Directeur van een N.V. ge arresteerd. De Rotterdamsche recherche heeft een geraffineerde oplichterij ontmaskerd, waar voor thans is aangehouden de 41-jarige J. W. de H-, directeur van de N.V. Maatschap pij voor bouw- en woningvoorziening Na tionaal Belang te Rotterdam. Deze N.V. werd in 1922 opgericht, aan vankelijk met het doel om bouwgronden in handen tc krijgen. Dit gelukte echter niet cn in begin 1930 kwam de directeur d. H. op het idee om de N.V. tc gebruiken voor een credietverleeningssysteem. Hij trad hiervoor in relatie met zekercij J. B. van der N.,- uit Den Haag, die on gunstig bekend staat, evenals dc H. zelf. Van der N. verliet de zaak na eenigen tijd echter weer; d. II. plaatste in verschillen de plaatselijke dagbladen advertenties, waarin geld werd aangeboden op crediet met of zonder borg. Op 18 April van het vorig jaar heeft de commissaris van politie te Rotterdam te gen de N.V. gewaarschuwd; niettemin zet te deze hare praktijken voort. Ten slotte waren er bij de N.V. 18.000 binnengekomen, o.a. werd crediet verleend aan zekeren A. F. tc Ezinge in Groningen, die honderd gulden ter leen kreeg. De laatste heeft dit bedrag ontvangen, nadat de politie tc Ezinge er zich mee bemoeid had. Gisteren is d. H. gearresteerd en is hij naar het huis van bewaring overge bracht, verdacht van oplichting van 18.000 ten nadeele van verscheidene personen. AUTO TE WATER. Op den Haarlemmerweg. Amsterdam, 14 Jan. Op den Haar lemmerstraatweg, tusschen Halfweg en Amsterdam, is hedenmiddag een personen auto, waarvan de chauffeur een anderen wagen wilde passeeren, nabij bet Kruit huis in het water gereden. De bestuurder was spoedig op bet droge gebracht; het op den wal brengen van de auto, waarin geen passagiers hadden gezeten, werd aan de Amsterdamscbe brandweer overgelaten, welke daartoe een telefonisch verzoek had ontvangen. DE ARNHEMSCHE WETHOUDERS PENSIOENEN. Een herziening der veror dening. In de a.s. vergadering van den Arnhem- schen gemeenteraad komt een voorstel aan de orde, ingediend door de speciale raads commissie. tot herziening der wethouders pensioenen. In de eerste plaats wordt daar in bepleit toekenning van wachtge'd, ten tweede de invoering van weduwen- en wee- zenpensioen (resp. 50 en 10 pet.) Het maxi mum pensioen wordt op 2500 gesteld. Ten aanzien van de wethouders, die zit ting hadden ten tijde van de instelling der commissie (begin 1931), wordt bepaald, dat op hen de oude regeling van toepassing blijft, tenzij zij zelf onder do nieuwe bepa lingen willen vallen. EEN NIEUWE RIJKSWEGEN- COMMISSIE. Mr. dr. A. D. G. M. van Rijckevorsel voorzitter. De Minister van Waterstaat heeft aan de voorzitters van de Rijkscommissie voor de Wegen en van de Rijkscommissie van over leg voor de Wegenverbetering medegedeeld, dat het zijn voornemen is de beide commis sies op te heffen en door een nieuwe com missie te vervangen. De Commissaris der Koningin in Noord- Brabant, mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevor sel, heeft zich bereid verklaard het voorzit terschap te aanvaarden van de nieuwe commissie, waarvan de instelling binnen kort kan worden tegemoet gezien. DE JEUGDIGE WERKLOOZEN EN DE A.M.J.V. „Crisis-lid". Amsterdam, 14 Januari. De groote zaal van het A.M.J.V.-gebouw was heden middag geheel gepuld met enkele honder den jeugdige werkloozen, voor wie door dc A.M.J.V. een bijeenkomst was belegd. De heer Clinge Doorenbos droeg liedjes voor, terwijl Mr. S. Rozemond den werk loozen opwekte deel te nemen aan het ont- wikkelings- en ontspanningswerk der A.M. V.J. Het resultaat was, dat honderden zich hebben aangemeld als „crisis"-lid der A.M. V.J. om hun te veel aan vrijen tijd dezen winter nuttig en aangenaam te komen be steden. De A.M.V.J. roept nog vrijwillige krach ten op (onderwijzers, leeraren, studenten) om haar in deze taak, die op zoo grootscha wijze werd begonnen, te steunen. Te Medan heeft de Sumatra Post een onderhoud gehad met den heer Behage, van de K.N.I.L.M., die op het vliegveld te Bang kok te onderzoeken had wat er van het ver ongelukte toestel te redden was. In Siam is hij door dc Siameeschc autori teiten op de meest voorkomende wijze be handeld. Iiem werd op het vliegveld Don- muang alle vrijheid gelaten om te onder zoeken, afgescheiden van het onderzoek der Siameeschc commissie. Laatstgenoemde commissie is ingesteld door den koning en bestond uit den directeur P.T.T., den direc teur van spoorwegen, 's Lands advocaat, hooggeplaatste officieren, den commandant van het vliegveld, den chef van den techni- schen dienst van het vliegveld, en vele des kundigen, waaronder de heer Jackson, een Canadees, manager van de Civil Aviation. De leden der commissie hebben den heer Behage niets kunnen mededeelen, wijl zij nog niet met hun rapport gereed waren. Daarbij is den heer Behage gebleken, dat het noodluik openstond. Of dit vóór het ongeluk dan wel tijdens of na het ongeluk geschiedde, is nu niet meer na te gaan. Voorts stond de benzinekraan van den lin kermotor dicht, doch het is aannemelijk, dat deze na het ongeluk gesloten is. Vaststaat, dat de motoren goed werkten, afgezien van do mogelijkheid, dat de benzinetoevoer van den linkermotor afgesloten was. Trouwens, v. Zadelhoff had een normalen loop van de motoren geconstateerd. Ik geloof wel zoc zei de heer Behage dat, als het noodluik van begin af aan open gestaan heeft, dit van invloed is geweest. Maar er moeten ook andere bijkomstige om standigheden zijn geweest. Feitelijk heb ik dus twee dingen geconsta teerd het openstaande luik en de gesloten benzinekraan. Wanneer het luik reeds open stond en de benzinekraan was dichtge draaid, lieb ik natuurlijk niet kunnen na gaan. DE KERSTREDE VAN KONINGIN WILHELMINA. Het Pauselijk orgaan, de Osservatore Ro mano. publiceert op de voorpagina onder den kop „Een hartelijke en godvruchtige ra dioboodschap" den volledigen tekst van do rede, die H.M. do Koningin den eersten Keretdag voor de radio heeft gehouden. A Duif Raaf Reiger Amsterdam Boedapest Belgrado of 7—1 14—1 Amsterdam 14-1 Parijs 7—1 Marseille S—1 Rome Brindisi 9—1 Athene Mersamtruh 101 Cairo Ghaza 11-1 Rutbawells Bagdad Basra 12—1 Boeshir 14-1 Djask 13—1 Karachi 121 14-1 Jodpoer 11—1 Allahabad Calcutta 10—1 Akvab Rangoon 9—1 Bangkok Kohlak Penang. S—1 Modan Palembang S—1 Batavia. Bandoeng Y JU In Europa kan thans uit twee routes gekozen worden Beiden zijn achtereen volgens in -bovenstaand staatje opge nomen. Vertrek van het eerstvolgende postvlieg tuig van Amsterdam 14 Januari 1932. Bij de aueitamenlien oiyspej zai ,uopei. we) worden opgevoerd (mogelijkerwijs) door de Reederijkers- kamer On lletde bloeiende" (Indien nog bestaande) te Oosterzand op 20 Januari a.s. (misschien) prist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6