WIJZIGING VIII T ZUIDERZEE-STEIINBESLUIT W RAMSELAAR WAARDEVERMINDERING VERGOED DRIE LANDMETERS DOODGEREDEN STEUNT ALLEN NAAR VERMOGEN OVEREENKOMST MET EEN ONZEDELIJKE OORZAAK VAN KEMPEN-PIJNENBURG ZEGEVIEREN RADIOPROGRAMMA Zt%fês$ Gedurende 20 jaar een bem drag van 5 pet. der waardedaling Een maximum van 15 mille Bij Kon. besluit is thans nader gewijzigd het Zuiderzeesteunbe6luit. Daarbij wordt o.m. bepaald, dat de aan vraag om tegemoetkoming niet meer moet geschieden bij de generale commissie, doch bij den ingesteldcn rijksdienst, welke over de aanvraag het advies inwint van den bur gemeester der gemeente, waarin do belang hebbende woont. Verder wordt in art. 7 een nieuw lid op genomen, volgens hetwelk de tegemoetko mingen in geld ter vergemakkelijking van de liquidatie van een bedrijf slechts wordt verleend voor zooverre aangenomen kan worden, dat door de tegemoetkoming we gens waardevermindering daarin niet of niet voldoende kan worden voorzien. Deze tegemoetkoming bedraagt in geen geval meer dan $00. Voorts wordt ingevoegd een nieuw artikel, luidende als volgt: 1. Tegemoetkoming wegens waardever mindering van eigendommen wordt behou dens het bepaalde in het elfde lid van dit artikel, uitsluitend toegekend aan belang hebbenden. 2. De waardevermindering betreft de roe rende en onroerende eigendommen van den belanghebbende, uitsluitend benoodigd en aangewend voor de uitoefening van een be drijf waaraan hij zijn titel als belangheb bende ontleent, voorzoover daarvan, ten ge noegen van onzen minister, aannemelijk gemaakt kan worden, dat zij uiterlijk van 25 Juli 1918 zijn eigendom of uiterlijk van dien datum tot het tijdstip waarop zij door den belanghebbende in eigendom werden verkregen, eigendom waren óf van den va der van den belanghebbende óf van één of meer overleden belanghebbenden, van wel ke laatsten zij door vererving zijn verkre gen, terwijl zij sedert zijn eigendom zijn gebleven. Roerende en onroerende goederen als in dit artikel bedoeld, welke na 25 Juli 191S eigendom zijn geworden van den belangheb bende of van hem, die ingevolge dit arti kel in zijn rechten treedt, worden voor de toepassing van dit artikel geacht op dien datum zijn eigendom te zijn geweest, indien en voorzoover zij, ter beoordeeling van on zen minister, zijn aangeschaft om het Zui derzeevisscherijbedrijf of het daarop ge grond bedrijf tot uiterlijk het tijdstip van de afsluiting van de Zuiderzee te kunnen blij ven uitoefenen in den omvang cn op de wijze, waarop zulks op 25 Juli 1918 ge schiedde. 3. Als waardevermindering geldt het ver schil tusschen de geschatte waarde, welke de in het tweede lid bedoelde eigendommen zouden hebben gehad, respectievelijk zou den hebben op het tijdstip, waarop de aan wending voor het bovenbedoelde bedrijf heeft opgehouden, respectievelijk ophoudt, indien de afsluiting der Zuiderzee niet zou zijn ondernomen, en de werkelijke waarde. De waardevermindering wordt tot geen hoo ger bedrag erkend dan 15.000. 4. De schatting van de waarde, welke een eigendom zou hebben gehad, indien de af sluiting van de Zuiderzee niet zou zijn on dernomen, geschiedt door beëedigde deskun digen door onzen minister aan te wijzen, de generale commissie gehoord, overeenkom stig dr>or onzen minister te stellen regelen. 5. Air werkelijke waarde, in het derde lid bedoeld, geldt de opbrengst bij openbaren verkoop ouder normale omstandigheden op een geschikten tijd en een geschikte plaats na verkregen toestemming van onzen mi nister in overleg met den betrokken belang hebbende vast te stellen bedrag Bij verkoop zonder toestemming van onzen minister, waaronder ook begrepen is verkoop in ge volge artikel 1223 B. W. of executoriale verkoop, wordt de werkelijke waarde door onzen minister vastgesteld. 6. Ais tegemoetkoming" wegens waardever mindering wordt aan den belanghebbende toegekend een bedrag van 5 'sjaars van het S'astgestelde bedrag der waardevermin dering, uit te betalen in wekelijksche of vierwekelijksche termijnen en wel geduren de 20 jaar, gerekend van het tijdstip, dat de belanghebbende naar het oordeel van onzen minister als gevolg van dc afsluiting van de Zuio«:rzee de betrokken eigendommen bui ten uienst heeft moeten stellen. 7. Indien en voor zoolang onze minister liet geschikte tijdstip voor de vaststelling van de werkelijke waarde als bedoeld in het vijfda lid van dit artikel, nog niet geko men acht, kan op verzoek van een belang hebbende een voorloopige vaststelling van de waardevermindering door onzen minis ter plaats hebben, met dien verstande, dat uiterlijk drie jaren daarna de definitieve vaststelling geschiedt. Het te veel of te wei nig uitgekeerde wordt na de definitieve vaststelling der waardevermindering verre kend op de wijze als door onzen minister wordt bepaald 8. Indien uit eenig feit blijkt, dat de waardevermindering op grond van door of vanwege den belanghebbende, verstrekte onjuiste gegevens op een te hoog bedrag is vastgesteld, kan de tegemoetkoming wegens waardevermindering opnieuw worden vast gesteld, zoolang niet sedert de eerste vast stelling drie jaren zijn verstreken. Het te veel wegens tegemoetkoming uitgekeerde wordt op den belanghebbende oi op hen. die zijn in rechten zijn getreden, verhaald. 9. Op verzoek van den belanghebbende kan, wanneer naar het oordeel van onzen minister daartoe gegronde reden bestaat, aan hen te allen tijde de contante waarde van de nog verschuldigde jaarlijksche uit- keeringen worden uitbetaald in den vorm van een bedrag in eens, berekend op den voet van een rente van 4 's jaars voor den tijd, dat de jaarlijksche uitkeering nog niet heeft plaats gehad. 10. Indien ten tijde van de vaststelling der waardevermindering de belanghebbende schulden heeft aan het rijk wegens hetzij door de Crediètvereeniging voor de Zuider zee, hetzij ingevolge de Zuiderzeesteunwet verleende credieten, strekt de tegemoetko ming wegens waardevermindering in de eerste plaats tot delging dezer schulden, waartoe de contante waarde dezer tege moetkoming wordt berekend op de wijze als aangegeven in het negende lid van dit artikel. 11. Bij overlijden van den belanghebben de tijdens den duur van de uitkeering, treedt de weduwe van den belanghebbende in diens plaats, mits het huwelijk door hem werd aangegaan, voordat hij den leeftijd van 00 jaar had bereikt. In gevallen dat de belanghebbende weduwnaar is, of het laatste huwelijk word gesloten nadat hij reeds den 60-jarigen leeftijd had bereikt, of ingeval de weduwe sterft, wordt voorzoo ver erfgenamen in den eersten graad in de neerdalende lijn aanwezig zijn, aan dezen uitgekeerd de contante waarde, berekend op de wijze ais aangegeven in het negen de lid van dit artikel. 12. Aanvragen om tegemoetkoming we gens waardevermindering welke bij den rijksdienst inkomen na 31 December 1932, blijven buiten behandeling. nen blijven voor de mannelijke arbeiders van 24 jaar en ouder gehandhaafd. 2. De minimum-loonen van de vrouwelijke arbeiders van 19 jaar en ouder worden met 5 verlaagd. 3. De minimum-loonen voor de manne lijke arbeiders beneden den leeftijd van 20 jaar en de vrouwelijke arbeiders beneden den leeftijd van 19 jaar worden met 7% verlaagd. 4. De feitelijke loonen die boven de vast gestelde minima uitgaan worden in het al gemeen met 5 verlaagd. 5. Voor de z.g. gerationaliseerde arbeiders vind£ geen verlaging der loonen plaats. Een drama op de spoorbrug bij Dordrecht Achterop komende trein niet bemerkt Nu zich in onze stad ook een plaatselijk Comité heeft gevormd, neemt het Amersfoortsch Dagblad ook hiervoor gaarne giften in ontvangst. In overleg met het Nationaal Crisis - Comité en met het Amersfoortsch Crisis - Comité is door ons de volgende regeling getroffen Aan ons bureau of op onze girorekening No 47910 kunnen zoowel giften voor-het Nationaal-als voor het Plaatselijk Crisis Comité worden gestort. Men gelieve er echter bij te vermelden voor welk Comité het bedrag is bestemd. Giften zonder nadere aanduiding van de bestemming zullen door ons worden afgedragen aan het Plaatselijk Crisis-Comité. Zoowel de bijdragen voor het Nationaal als die voor het Plaatselijk Crisis-Comité zullen in ons blad wor den verantwoord. B Een niet-ontvankelijk ven klaarde vordering 's-Gravenhage, 14 Januari. Het Haagsche Gerechtshof heeft arrest gewezen in een procedure tusschen zekeren v. d. M. houder van een rechtskundig- en incasso bureau te 's-Gravenhage on zekeren H. te Scheveningen. v. d. M. had bij de Haagsche rechtbank oen vordering tegen H. ingesteld en had als grondslag van die vordering gesteld dat hij in Maart 1930 met Jhr. van N. over vvien H. thans provinsioneel bewindvoer der is, was overeengekomen, dat ingeval v. d. M. er in zou slagen een 7-tal aan Jhr. v. N. toebehoorende automobielen, welke eon gezamenlijke verkoopwaarde hadden van 40.000 en 'wélke zich ih handen vaii onbetrouwbare derden bevonden, weder in handen te krijgen en do opbrengst daar van te ontvangen, Jhr. v. Nf. hem daarover oen provisie van 10 pet. derhalve 4000 zou uitkeeren. Voorts werd gesteld, dat v. d. M- toen drie dier auto's heeft terug ontvangen en voor de andere vier waarde in ontvangst heeft genomen, waarna Jhr. van N. hem beloofd heeft de provisie van 4000 op 21 Maart te zullen betalen. In het onderhavige proces vorderde v. d, M. nu de betaling van dit bedrag. De Haagsche rechtbank overwoog in haar vonnis, dat een beding als het onderhavige krachtens hetwelk v. d. M. een bedrag van f 4000 zou kunnen vorderen, niet in even rodigheid met, doch volkomen onafhanke lijk van den omvang der werkzaamheden, welke de uitvoering van de hem verstrekte opdracht zou vorderen, in zijn aard onze delijk is te achten, vermits door zulk een beding in gevaar worden gebracht die ob jectiviteit en die onzelfzuchtigheid, welke van allen, die, hetzij advocaat of zaakwaar nemer, werkzaamheden in dienst van het Recht verrichten, mogen worden geöiscM Nadat de rechtbank voorts nog had over wogen, dat d^ onderhavige overeenkomst geen incasso-overeenkomst is, heeft zij op deze gronden v. d. M. in zijn vordering nii't-ontvankelijk verklaard. In hooger beroep voerdo v. d. M. o.m, ais grief tegen dit vonnis aan, dat de recht bank ten onrechte heeft beslist dat de over eenkomst een geoorloofde oorzaak mint, do ar, «1 moge het een advocaat verboden zijn een pactum de quota litis aan te gaan, dit verbod niet geld voor een zaakwaarne mer. Het Hof heeft thans overwogen, dat niet valt in te zien waarom het pactum de quo ta litis voor den advocaat een verboden be ding is en niet voor dengene, die, al be hoort hij niet tot den advocatenstand, ei zijn beroep van maakt rechtzoekenden te adviseeren cn bij te staan en dus ook werkzaamheden verricht in dienst van het Recht Ook zijn integriteit is een publiek belang en al ontbrecekt voor hem een dis ciplinaire straf, zou daaruit nog allerminst mogen worden afgeleid, dat hij, deelnemend aan de rechtsbedeeling, voor zichzelf zóo danige voordeelen mag bedingen, dat daar door eigen belang iedere objectiviteit ter zijde stelt. Ten slotte overwoog het Hof, dat rechtbank terecht heeft aangenomen, dat dc onderhavige overeenkomst in haar aard geen incasso-overeenkomst is, op welke gronden het Hof het vonnis der rechtbank heeft bekrachtigd. Dordrecht, 14 Januari. Hedenmid dag omstreeks vijf uur had op de spoor brug over den Ouden Maas tusschen Dor drecht en Zwijndrecht een ernstig ongeluk plaats, dat aan drie jonge menschen het leven kostte. Omstreeks dien tijd begaven zich vier jeugdige landmeters van hun werkzaam htden te Zwijndrecht huiswaarts naar hun tijdelijke verblijfplaats te Dordrecht Zij hadden in do polders in de omgeving van Zwijndrecht opmetingen verricht voor den bouw van den nieuwen brug over de Oude Maas en kozen bij het naar huis gaan den kortsten weg, namelijk niet met de pont zooals gebruikelijk is, doch over den spoor brug. Van deze brug wordt door velen, die te Zwijndrecht werken, gebruik gemaakt, doch gevaarlijk is het altijd omdat het spoorwegverkeer daar ter plaatse buiten gewoon druk is. Zij, die dan ook geregeld daarvan gebruik maken, betrachten bij den overtocht steeds de grootst mogelijke voor zichtigheid. Het drukke verkeer is drie der landmeters noodlottig geworden. Toen zij omstreeks halverwege de brug waren, za gen zij uit de richting Dordrecht een trein op zich aankomen, die omstreeks 16.57 uur uit Dordrecht vertrokken was. Deze kwam recht op de mannen aan, waarop zij op het andere spoor gingen loopen. De trein was toen nog geen vijftig meter van hen af. Een van hen, de 24-jarige H. Zeylema- kers uit Leeuwarden liep achteraan en keek bjj het oversteken toevallig orj}> waar ,PP, hij. tot zijn groQte. ontsteltenis.betperkto, dat ook van de andere zijde een trein na derde. Het was die, welke orn 17.01 uur vanuit Rotterdam te Dordrecht rnoet aan komen. Door vlug terug te springen kon hij zich nog juist in veiligheid brengen, De drie anderen, die door het geraas de achter hen aankomende trein niet konden hooren, werden gegrepen en op slag ge dood. De overlevende waarschuwde den brugwachter en de politie, die spoedig ter plaatse waren, evenals de .directeur van don Geneeskundigen Dienst. Ook het Par ket uit Dordrecht arriveerde en nam de situatie in oogonschouw. De lijken werden per brancard naar het gemeenteziekenhuis overgebracht. De slachtoffers zijn A. Albers uit Deventer, 24 jaar oud, assistent-land meter, P. Stroosnijder uit Vlissingen, 20 jaar oud, eveneens assistent-landmeter en G. Hagendijk, uit Capellc a. d. IJsscl, 21 jaar oud en helper. In de motie wordt tenslotte gezegd, dat alle rechten worden voorbehouden ten aan zien van de leden van het personeel, die rechten kunnen doen gelden op de eertijds toegezegde pensioenen. Wij vernemen voorts, dat de directie der K.N.S.M. in een brief deze motie ter kennis is gebracht, waarbij tevens om eon onder houd is verzocht, teneinde de gevolgon van dezen zoo diep ingrijpenden maatregel te kunnen bespreken. Opwindende laatste avond van de Zesdaagsche te Dortmund P. VAN KEMPEN. HAAR MAN MET KOKEND WATER BEGOTEN. Het geval te Stompwijk. 's-Gravenhage, 14 Jan. De 41-J. juffr. B., geb. J. te Stompwijk, tegen wie wegens zware mishandeling van haar echtgenoot door dezen met kokend water te overgieten, door hot O. M. 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van 't voorarrest was gcëischt, is heden door de rechtbank veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. DE PENSIOENSVERLAGING BIJ DE K. N. S. M. Gezamenlijke actie der trokken organisaties. be- LOONHERZIENING BIJ DE NED. R. K. VER. VAN WERKGEVERS IN DE TEXTIELNIJVERHEID. In de pers circuleeren onjuiste berichten over de aangekondigde loonsverlaging bij dc leden van bovengenoemde werkgevers vereniging. Generaal genomen komt de zaak op het volgende neer: 1. De in 1929 vastgestelde minimum-loo- Amsterdam, 14 Januari. Naar wij ver nemen hebben de Vereeniging van Neder- landsche Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardij, de Vereeniging van Scheeps- werktuigkundigen en de Nationale Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mer- curius" dezer dagen vergaderd met hun leden, die in dienst zijn bij de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij. De gehouden besprekingen hadden betrekking op de bekende mededeeling van de directie der K.N.S.M. inzake aa verlaging van de pensioenen van het personeel. Met algemeene stemmen is in deze ver gadering een motie aangenomen, waarin erop wordt gewezen, dat in de pensioenbe palingen wordt gesproken van het recht, dat de betrokkenen op da in die bepalingen ge noemde pensioenen hebben. Mede in dit verband spreekt de vergadering er in deze motie haar groote verontwaardiging cn diep leedwezen over uit, dat de directie zonder eenig overleg met de Vakvereeni- gingen, die het personeel der maatschappij vertegenwoordigen, of met dat personeel zelf, ertoe is overgegaan een dergelijke maatregel te nemen. De vergadering pro testeert er voorts met klem tegen, dat de directie verlangt, dat de benadeelden zich met deze handeling der directie acGOord zullen verklaren, door een circulaire voor .geaccepteerd" te ond.trteekenen, die deze maatregel ter kennis van het personeel brengt- Dortmund, 14 Jan. (H.N.) Het onge luksgetal is ditmaal gelukkig gebleken. Het dertiende koppel Van Kempen—Pijnenburg, is, zooals trouwens verwacht werd, als overwinnaar uit de Zesdaagsche gekomen. De avond was zeer opwindend. Telkens ontstonden levendige jachten, waarbij alle koppels ronden-winst wisten te behalen. Te gen half 10 haalden Rausch-Hürtgen hun achterstand in, doch Van Kempen cn Pij nenburg zetten er alles op om weder alleen de leiding te verkrijgen, wat hun ook ge lukte. Van de 20 starts werden er 9 door Van Kempen gewonnen. Van Kempen werd door de Hollanders, die in grooten getale waren opgekomen, stormachtig toegejuicht Op schitterende wijze werden door hem de drie laatste start gewonnen. Pijnenburg won 4 starts, Oszmella 2, Do- neef, Putzfeld, Tietz, Duelberg en Maidorn elk één start. De eindstand luidt als volgt: 1. Van Kempen-Pijnenburg 458 Op één ronde: 2. Rausch—Hürtgen 278 pnt. 3. Charlier—Deneef 164 pnt Op twee ronden: 4. Kroll—Maidorn 126 punten. Op drie ronden: Ducllberg—Tietz 158 pnt. WambstBroocardo 5S pnt. Op vijf ronden: Ricgel—Schenk 134 pnt. Op zeven ronden: Manthey—Oszmella 167 pnt. Putzfeld—Mayer 141 pnt Op acht ronden: 10. Vopcl—Korsmeyer 158 pnt. Het koppel Schön—Göbel had des mid dags opgegeven. In totaal werden afgelegd: 3599.4 K.M. pnt. 5. 6. 7. 8. 9. Zaterdag 16 Januari Hilversum. 6.45—7.00 en 7.30-7.45 V.A.R.A. Gym nastiekles. 00 Concert Trio Drukker en Gramofoon platen. 10.00 V.P.R.O. MorgenvVijding. 10.15 V.A.R.A. Concert door de Lorenzo's (accordeon), Louis Davids (voordracht) en gramofoonplaten. 12.00 Concert V.A.R.A.-septet en gramo foonplaten. I.45 Pauze. 2.15 Instituut voor Arb. Ontwikkeling. 2.30 Concert Haagsche Toonkunstenaars- orkest o.l.v. H. Zeldenrust. M.m.v. Braun Fernwold (zang) en Joh. Jong (vleugel). 3.00 Lezing van ons huidig strafstelsel. 3.20 Vervolg concert 4.00 Gramofoonplaten. 4.15 Vervolg concert. 4.50 Beoefening der Huismuziek. 5.30 Actueel Allerlei door het N.V.V. 5.45 Volksliederen door „De Wielewaal'* o.l.v. P. Tiggers. 6.00 V.A.R.A. Uit de roode Jeugdbeweging (door de A.J.C.) 6.15 Vervolg der Volksliederen door do Wielewaal o.l.v. Piel Tiggers. 6.30 Literair halfuurtje door A. M d© Jong. 7.00 Friesch uurtje m.m.v. den heer en mevr. Van der Veen. 7.45 Bestuursmededeelingen door A. de Vries. 8.00 Bij do Pomp, door Teun de Klepper man. 8.15 V.A.R.A.-orkest o.l.v. H. de Groot. 8.45 Voordracht door W. van Cappellen. 9.10 Jazz muziek. D. Wins (piano), J. Evers (trombone), N de Klyn (viool). 9.25 Voordracht door W. van Cappellen. 9.45 Vervolg orkestconcert O.a. Fant La Traviata, Verdi 10.30 Vap Dias en V.A.R.A.-Varia. 10.45 Vervolg en slot concert O.a. Walzer der Welt potp. C. Robrecht II.15 Humorist Harry Botschuyver. Vleu gel: Joh. Jong 11.45—12.00 Gramofoonplaten-concetf Huizen. 8.00—9.15 K.R.O. Gram. platen. 10.00 K.R.O.-Trio. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 K.R.O.-sextet o.l.v. P. Lustenhouwor. I.45 Pauze. 2.00 Gram. platen. 1 2.30 Kinderuurtje. 4.00 Esperanto-nieuws. 4.15—6.20 Middagconcert 6.206.40 Nog niet bekend. 6.40 Esperanto-cursus. 7.10 Voor de Kath. Vrouw 7 45 Sportpraatje. 8.00—11 00 Concert K.R.O.-Salon-orkest o. 1. v. M. van 't Woud. O.a. Les Patlneurs, wals, Waldteufe! en fragm. uit „Polenblut", Nedbal. ca. 9.15 Vaz Dias. II.00—12.00 Gram.-platen concert \uchtdie V u'nade^ \*ch' die u tf/e wordt beter door 5 25. 45 en 65 ets. ff) ffn Zélf Uw cornet herstellen? NIET NOODIG Elk W-KROON CORSET wordt door de fabriek bij voorkomend gebrek geheel GRATIS hersteld op hot mork ieder Corset een Garantiebewijs Langestraat Te ef, 341 (lijnen) dij

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 7