(£■1 POPPEN VAN ZIJDEN KOUSEN. Een Fransche artiste, die kort gele den naar Algiers vertrok om studies te maken van Arabische typen in op dracht van een zeer rijk en kunstzinnig Parijzenaar, ter aanvulling van diens wereldberoemde schilderijen verzame ling, zocht afleiding na haar ernstigen arbeid in het maken van karakterpop pen, waarin zij de eigenaardige typen, die zij in het oude stadsdeel zag, weer gaf.' Zij vervaardigde deze poppen voor haar eigen genoegen en van alle mo gelijke materiaal wat haar in handen kwam. De gezichten, handen en voe ten waren gemaakt van zijden kousen die de artiste had afgedankt, terwijl het lichaam zelve van allerlei oude lappen die zij beschilderde, werd samenge steld. Zij had niet het minste idee, dat iemand belang zou stellen in deze poppen, maar de vrienden, die zij had onder de leden der Fransche kolonie in Algiers, zoowel als onder de meest vooraanstaande Arabieren, die deze poppen als bij toeval zagen, waren verrukt over deze meesterstukjes van karikatuur. Zij vroegen haar nog meer dere exemplaren te maken en dank zij hare rijke fantasie en groote artistieke gaven kwam er zoo n groote verschei denheid van deze buitengewoon goe.l geslaagde Arabische volkstypen, dat een tentoonstelling spoedig volgde. kan men zelf wel een sneeuwvrij hokje timmeren. Dit bestaat uit een vloertje van 20 bij 30 c.M., met vier smalle plankjes bij de hoeken, waarop een driehoekig, vèr overhangend dakje komt, zoodat het niet insneeuwt. De „voor- en achtergevel" worden geheel met plankjes afgesloten en de door het overhangende dak beschermde zijden, worden slechts voorzien van een smal- len opstaanden rand om te voorko men, dat het voer er af valt. Men kan dit huisje op een ongeveer 1.2 M. hoo- ge paal zetten in een beschut gedeelte van den tuin, doch ook tegen een bui tenmuur van het huis. Behalve korrel voeder kan men alle keukenafval ge ven, voor zoover deze droog is, want. bevroren voedsel is even schadelijk voor de vogels als het meepikken van sneeuw. Natuurlijk zullen er zich ook vele musschen onder de vogels bevin den; velen zien om deze reden geheel af van het voederen der vogels, doch een musch lijdt ook honger in den winter en als men niets geeft, lijden niet slechts de musschen, doch ook de andere vogels daaronder. KNIPPATRONEN. Van nieuwe modellen. Om zelf te maken. Het verkrijgbaar stellen der patro nen schijnt bij onze lezeressen zoo bij zonder in den smaak gevallen te zijn, dat de aanvraag onze verwachtingen verre heeft overtroffen. Het is dan ook zeer zeker een groote bezuiniging als de huisvrouwen met behulp van goede patronen de japonnen voor zich en hare meisjes zelf maken. Vooral voor de meer gezette figuren is het zeer Verscheidene Fransche inwoners van Algiers kochten deze origineele poppen om aan hunne kennissen in Frankrijk te zenden, die er eenvoudig verrukt over waren. Een Parijsch winkelier zond telegrafisch opdracht Dm honderd van deze poppen en ver zocht om directe toezending van het geen gereed was zoodra deze af waren, om maar eenigszins aan de groote aan vraag tegemoet te kunnen komen. De poppen stelden verschillende typen straatventers voor in de stad Bones, die lusschen Tunis en Algiers gelegen is, die van alles te koop aan boden, var, eigengemaakte snoeperijen af tot allerlei versieringen toe. De zijden kousengezichten waren zóó kunstig bewerkt en beschilderd, dat het was of men inderdaad een levend model vóór zich zag. Een paar zeer goed gevoelde typen willen wij nog even noemen, o.a. een bfinde bedelaar, die op een der hoeken van een straat in Bones, zijn vaste standplaats had en dan een klein busje aan den arm had, waarin de geldstukjes door medelijdende voorbijgangers wer den geworpen. Een ander was een vrouwentype en stelde een gedegene reerde vrouw voor, die hout verkocht en die zich slechts moeizaam en pijn lijk door haar verkromde, vergroeide ledematen kon voortbewegen, welk lijden zich afteekende op de trekken dezer poppengezichten. Het diep men- schelijke gevoel, dat deze artiste be woog deze poppen te vervaardigen, voelde ieder aan, die hen zag; niemand dacht er zelfs aan om te lachen om deze karikaturen die zoo'n juist beeld gaven van de Arabische volkstypen in Noord-Afrika. HET VOEDEREN VAN VOGELS. In den winter is het voederen van vogels een aardige liefhebberij. Men bedenke echter, dat het voor de dier tjes zeer ongezond is, wanneer zij met het voer sneeuw meepikken en daar om is het goed, hen thans reeds aan een sneeuwvrije plek te wennen. Een klein tuinhuisje is daarvoor bijv. zeer geschikt, doch als men dit niet heeft, moeilijk goed passende confectie-klee- ding in de maten 4S en 50 billijk en toch goed zittend te koopen, daar deze in den regel alleen berekend is voor slanke figuren. Wij geven U hierbij weer eenige aar dige japonnen, die U met behulp van onze patronen voor weinig geld kunt maken, vooral nu in deze maand overal uitverkoopen zijn en voor billijken prijs coupons te krijgen zijn. Men raad plege slechts de advertenties in dit blad om ruime keuze te vinden. Aardige japon. Ons model 84 geeft U een bijzon der aardige vlotte japon, die van een voudige stof voor huisjapon zoowel als van een meer gekleede stof voor mid dagjapon gemaakt kan worden en even goed door slanke als door meer gezette figuren gedragen kan worden. De lange taille geeft over de heupen den indruk van een aangesloten heupstuk waaraan de vlugge geplooide rok, met gladde voor- en achterbaan is gezet; de ge punte sluiting met knoop en knoops gaten geeft iets aardigs aan het geheel evenals de afkleedende shawlkraag. We denken ons als stof b.v. gewerkt mouliné met afstekend wollen kraagje voor de morgenuren, ook gewerkt fla nel kan zeer goed dienst doen. Kiezen wij het model voor een meer gekleede japon, dan is een combinatie van donkerbruin afgha-laine of vollen crêpe de chine gegarneerd met .erra cotta kraag en manchetten en koperen knoopjes als sluiting van het voorpand zeer nieuw, evenals een zwart wollen stof gegarneerd met afstekende kraag en manchetten b.v. van witte of zacht gekleurde zijden crêpe de chine en strasz-knoopjes. Patroon in de maten 44, 46, 48, 50 en 52 te verkrijgen voor 75 cent. Voor jonge meisjes. Een bijzonder vlot japonnetje voor jonge meisjes van gewerkte kunstzijde of crêpe de chine met afstekend kraagje en manchetten is model 57; lijfje met breede oprijg boven de taille, dat van voren met drie schulpen op het rokje is gezet; splitje met kleine knoopjes gegarneerd, evenals de mouw. Patroon verkrijgbaar in 38, 40 en 42 voor 75 cent. Gekleede middagjapon. Een gekleede middagjapon die van effen zoowel als van gewerkt fluweel een zeer apart geheel geeft en zeer goed afkleedt, door het lichte vest en de groote revers aan het rechter voor pand is model 49. De klokrok is nauw sluitend over de heupen, terwijl de voorbaan tot aan de taille doorloopt en het heupstuk vanaf de naden der voor baan over de rugzijde loopt. Patroon verkrijgbaar in de maten 46, 48 en 50 tegen 75 cent; andere maten 90 cent. RAADGEVINGEN DIE VAN PAS KUNNEN ZIJN. De gelaatstint. Om de gelaatstint te verbeteren, in dien zij eenigszins grauw is, wassche men zich 's avonds afwisselend met warme en koude melk, terwijl men de huid één maal in de drie of vier weken bestrijkt met een eigeel, dat geklopt is met een lepel citroensap. Wintervoeten. Om het hebben van koude en winter voeten te voorkomen neme men des avonds een heet voetbad en wrijft de voeten nog vóór zij geheel en al droog zijn met keukenzout, na. Heldere ruiten. Ruiten en spiegels slaan niet aan, wanneer zij ingewreven worden met een oplossing van 1 flesch spiritus en 40 gram glycerine. Vilten hoeden kan men schoonmaken, na ze eerst af geborsteld te hebben, met een flanel len lapje gedrenkt in amoniak, die met water is verdund. Is het lapje vuil, dan vervangt men het door een ander en behandelt de hoed hiermede, totdat het lapje schoon blijft. Men zorge, dat het lapje niet te nat wordt, waardoor de hoed te vochtig zou worden en uit het model gaan. Tandsteen. Citroensap is een goed middel tegen tandsteen, bovendien werkt het anti septisch, maakt de tanden mooi wit, zonder het glazuur aan te tasten. MODERNE LEESLAMP. Leeslampen zijn op het oogenblik zeer in-trek. Wij beelden hier een model van een ouderwetsche petroleumlamp met een lampeglas en een cretonne kapje af, dat echter met een gewone electrische lamp brandt. Het geheel kan op de juiste hoogte worden gebracht door een verstelbaren standaard. Een luie stoel maakt het geheel tot een ideaal plekje om rustig te lezen! ALS VOORJAARSHOEDEN KOMEN Is de lente nabij! Hoewel we onwillekeurig aan iets geforceerds denken, zien wij reeds nu, hoewel we nog in het hartje van den winter zijn, voorjaarshoeden geëtaleerd en.... zelfs dragen en wel van glim mend stroo of van een combinatie van grof glimmend stroo en zacht vilt. De baretvorm wordt vrij veel gezien en de ultra moderne hoedjes zullen wel weer vervangen worden door meer gematigde modellen, die beter zullen kleeden dan de vaak overdreven mo dellen met of zonder afhangende vee- ren, die het mevrouw mode behaagde te lanceeren. Zwart... of groen? Dezen winter tracht men door de ver schillende tinten rood, groen, bruin en blauw een aanval op de zwart geverfde stoffen te plegen. Hoewel deze vrij on schuldige strijd zeer interessant zou kunnen worden, zal het aan alle mode- tinten tezamen toch niet gelukken het zwart te verdringen. Weliswaar geven de gekleurde japonnetjes vaak iets fleurigs en vroolijks, maar zwart is en blijft toch altijd het meest ge schikt voor oudere dames, vooral voor de meer gekleede japonnen. Zwart zal zich daarom weten te handhaven en zal zeker krachtig gesteund wor den door de combinatie met wit, daar deze nog altijd zeer in trek blijft. ONZE KLEINTJES. En de temperatuur, die zij kunnen verdragen. In dit koude jaargetijde is menige moeder bang, dat de temperatuur na het luchten en aan kant maken der kamer te laag is voor het kleintje. In ieder geval moet het kindje ge durende deze bezigheden zoolang in een andere kamer gebracht worden, doch men moet vooral niet angstig wil len vermijden, dat de ramen gedurende eenigen iijd geopend ziin, opdat de noodig versche lucht kan binnen stroo men. Is de kamertemperatuur na het slui ten van deuren of venster weer op 16 of 18 graden gekomen, dan kan de kleine weer binnen gebracht worden cn in zijn heerlijk frisch opgemaakt bedje ter ruste gelegd worden. Sommige moeders meenen, dat de kleintjes bang zijn voor water, omdat zij dikwijls een erbarmelijke keel op zetten. Enkele uitzonderingen misschien daargelaten, zijn de kinderen in den regel dol op baden en slaan en plassen dat het een lust is. Maar. zorgen de moeders er wel altijd voor, dat het badwater noch te warm, noch te koud is? Alleen de hand in het water steken is geen goede aan wijzing, maar zeer noodig is het om een bad-thermometer te gebruiken en het water tusschen 26 a 27 graden te nemen bij een kamertemperatuur van ongeveer 18 graden. KEUKENHOEKJE. Zondag: Rosbief, Spruitjes met kastanjes, Aardappelen, Biscuits met abrikozen en room. Maandag: Koninginnesoep, Koud vleesch, Brusselsch lof, Aardappelen. Dinsdag: Karbonade, Knolraap, Aardappelpurée, Saffraan rijst. Woensdag: Slampot, Boeren kool en rookworst, Griesmeel met bessensap. Donderdag: Groene kool, ge smoorde aardappelen, Zoete appel, tjes. V r ij d a g Preisoep, Schelviseh- sfhotel, Worteltjes, Aardappelen. Zaterdag: Gebakken spek, Bruine boonen, Aardappelen, Appel: moes. Biscuits met abrikozen en. room. 100 gram biscuits, 150 gram abriko zen, 2 d.L. slagroom, 60 gram suiker. De abrikozen worden daags tevo ren geweekt met zooveel water, tot ze net onderstaan. Dé biscuits wordenin een glazen schaal gelegd, daarop een laagje ge weekte en even met 50 gram suiker opgewelde abrikozen. Mocht er nog vocht over zijn, dan wordt dit met een weinig maizena gebonden en over de abrikozen gegoten. De room wordt stijf geklopt met de overige suiker en een klein tikje zout; (door toevoeging van het laatste heeft men de room in korten tijd stijf) en op de abrikozen geschept. Des verkiezende kan men als garneering nog kleine schuimpjes op de room leggen of gehalveerde ge- confijte kersjes. DE NIEUWSTE PARAPLUIES. Na de eenvoudige parapluie's, die wij de laatste jaren gedragen hebben, komen er weer meer bewerkte mo dellen in de mode. De kap is van zijde met waschechle kleuren; er wordt dikwijls een randversiering in de stof gevonden. Het voornaamste is echter het handvat; daarin worden allerlei aardige en origineele ideeën toegepast. Knippatronen verkrijgbaar Van alle in deze rubriek voorkuinen- de modellen zijn knippatronen verkrijg baar tegen de, bij iedere patroon ver melden prijs bij de Redactrice Vrouw en Mode, Muzenslraat 5B, Den Haag.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 16