v f.J CROK VERDAGING DER HERSTELCONFERENTIE? DE GERUCHTEN NEMEN TOE Stappen van Londen en Parijs te wachten WINTERSEIZOEN 1931-1932 BULGARIJE KAN NIET MEER BETALEN JAPANS OPTREDEN IN MANDSJOERIJE VREESELIJKE TREINRAMP IN FRANKRIJK Dramatische tooneelen in den nacht LEVENDIGE ACTIE TEGEN BRUNING Een uitstel van enkele maanden waarschijnlijk Parijs, 16 Jan. (V.D.). Ambassadeur von Hoesch heeft Zaterdag op verzoek van Laval met dezen een bespreking gehouden ter voorbereiding van de conferentie var. Lausanne. In zijn functie van minister van buiten- landsche zaken heeft Laval Zaterdag, be halve den Duitschen ambassadeur von Hoesch, ook den Amerikaanschen ambassa deur Edge en den secretaris-generaal van het departement van buitenlandsche zaken Berthelot ontvongen. Hierbij aansluitend had hij ook een bespreking met den minis ter van financiën Flandin. Naar in welingelichte kringen verluidt, heeft de Duitsche ambassadeur von Hoesch den premier en minister van buitenlandsclu zaken Laval tijdens het onderhoud van van daag nogmaals het standpunt van de rijks regeering betreffende het herstelvraagstuk, uiteengezet, aangezien Laval betrouwbare en gedetailleerde gegevens voor zijn rede voering in de Kamer noodig had. Beslissin gen zijn bij die gelegenheid niet genomen, daar Laval zijn kabinet eerst aan het parle ment wil voorstellen, voor de regcering overgaat tot het nemen van besluiten met betrekking tot de conferentie van Lausanne Omtrent het onderhoud van den Fran- s» hen premier met den Amerikaanschen ambassadeur te Parijs, Walter Edge, ver luidt hedenavond in welingelichte kringen, dat Laval er op gewezen heeft, dat Frank rijk het eenige cro... urenland van Duitsch- land is, welks saldo na aftrek van de in- tergealliéerde schulden nog actief bleef. Af zien van de herstelbetalingen zou derhalve «en nieuw offer van Frankrijk beteekenen. 'Derhalve heeft men ook bij de Fransch-En- gelsche onderhandelingen een commerciali seering van het Fransche saldo in ovcrwe- ging genomen. De vraag is slechts, of de linancieele markt van het oogenblik een dergelijke operatie toelaat. Laval heeft den ambassadeur bovendien gewezen op de laatste verklaringen van den rijkskanselier en de daardoor ontstane verwarring. Men moet op zijn minst duidelijk inzien, waar over men in Lausanne wil onderhandelen en hoever de verschillende vertegenwoordi gers der regeeringen verplichtingen op zich kunnen nemen. De duur van het morato rium en de vraag, wat na dit moratorium moet geschieden, zijn kwesties, die voor het grootste gedeelte afhankelijk gesteld moe ten worden van de opvattingen der Amcri- kaansche regeering. Frankrijk zal toestem men in een moratorium, rnaar de verant woordelijkheid voor de uitwerking moeten afwijzen, die een dergelijke houding op de buitenlandsche verplichtingen van de. Fran sche regeering kan hebben. Geneve, 16 Jan. (V.D.). ïn kringen van alhier vertoevende toonaangevende per soonlijkheden uit de internationale finan cien is men algemeen van opvatting, dut een verdaging van de conferentie van Lau sanne in de laatste dagen meer waarschijn lijk is geworden. In Engelsche en Fransche regeeringskringen zou op het oogenblik het voornemen bestaan om de herstel-conferen tie uit te stellen tot na de Fransche en Pruisische parlementsverkiezingen. Deze verdaging zou mede bepaald door de weigering van de Amerikalmscii.. regeering om officieel aan de conferentie van Lausan ne deel te nemen. Daarentegen meent men dat het voorne men bestaat om tijdens den duur der ont wapeningsconferentie door middel van persoonlijke besprekingen tusschen de dan in Genève aanwezige ministers van buiten landsche zaken de a.s. herstelconferentie voor te bereiden en vooral de compromis voorstellen van de Engelsche en Fransche receoringen te berde te brengen. Het plan van de Italiaansche regeering, gelijk dit is neergelegd in het veelbespro ken artikel van Mussolini n.l. eerst eer. eensgezinde houding van de Europeesche landen na to streven, zal tijdens deze be sprekingen van beslissend belang zijn. Men verwacht derhalve, dat de Engelsche en Fransche regeeringen een voorstel zullen doen om de herstelconferentie eenige maan den uit te stellen. Wanneer echter de conferentie van Lau sanne toch nog op het oorspronkelijk be paalde tijdstip bijeen mocht komen, dan verwacht men een kort en zuiver formeel verloop, zonder de van Duitsche zijde ge- eischte definitieve regeling. Het Duitsche standpunt hiertegenover is, dat een gevaarlijke tijd nadert en dat on der alle omstandigheden rampspoedige ge beurtenissen, waarop ook het Bazelsche rap port met klem de aandacht vestigt, zonder twijfel moeten worden verhinderd. Parijs, IC Jan. (V.D.) La Liberie van hedenavond beweert, dat tnen thans zeker een uitstel van conferentie van Lausanne voor onbepaalden tijd venvachten kan. Bin nen korten tijd zal het uitstel een feit zijn. Ook het Journal des Débats meldt uit wel ingelichte bron te hebben vernomen, dat tus schen de verschillonde regeeringen onder handelingen over het verdagen der herstel conferentie worden gevoerd Het blad voegt hieraan toe. dat de besprekingen, die Laval met de ambassadeurs van Engeland. Duitsch. land en Amerika, evenals die met den Fran- schen minister van financiën Flandin en den secretaris-generaal Berthelot gevoerd heeft, met deze kwestie in verband hebben ge staan. Van officieele Fransche zijde wordt in ver band met deze geruchten medegedeeld. voorloopig niel; Pleidooi voor een duurzame oplossing. In een hoofdartikel vei klaart de Londen sche Times, dat men zich nauwelijks kan voorstellen, dat de verwerpelijke politieke oetalingen misschien op een klein gedeelte na, weer zullen beginnen, nadat zij door het groote gebaar van Hoover eenmaal waren gestaakt. Het loont de moeite veel tijd en geduld te gebruiken om een blijvende oplos sing te bereiken, die door ieder aanvaard kan worden. Indien echter blijkt, dat over eenstemming op het oogenblik niet mogelijk is, zou het bet beste zijn het moratorium van Hoover nog voor eenigen tijd te ver lengen, waaraan dan verbonden dient te worden de stellige belofte van alle betrok- .kenen, dat zij in den loop van het jaar oj)- nieuw bijeen zullen komen, om een eindop lossing te vinden. Het onbetwistbare feit, dat Duitschland na afloop van het moratorium geen herstelbe talingen kan doen, moet het uitgangspunt \an de conferentie van Lausanne zijn. Dit heeft ook Frankrijk erkend en incn mag hopen, dat Frankrijk het raadzaam zal ach ten zoowel met het oog op de met den da tum van 1 Juli in verhand staande kwesties al met het oog op de grootere vraagstuk .en, na beëindiging van de crisis, tot ovcr- vnstemming te komen over (je hervatting der betalingen. Engeland begrijpt volkomen •Je redenen, die men heel't om te protcstee- ren tegen het prijsgeven van de rechten, die uit het plan-Young voortvloeien. Het is zich er ook van bewust, dat Duitschland ingeval van een volledige schrapping der schuldei veel minder binnenlandsehe schulden za! hebben dan zijn industrieele tegenstanders. Dc Times herinnert eraan, dat Engeland zich steeds voor een algemeene schrapping- der schulden verklaart heeft. De betaling der regeeringsschulden heeft niet alleen het go lieele economische wereldstelsel getroffen, doch ook den landen, waarheen het goud stroomt, groote moeilijkheden ten aanzien van hun staalsbegrootingcn bereid. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph meent, dat het vast staat, da* Frankrijk en Duitschland cr reeds mee ac- coord gaan, dat op dc conferentie- van Lau sanne slechts voorloopige maatregelen zullen worden gctrolfen. Het blad verwacht, dat de verschillende geïnteresseerden hun voelho rens reeds hebben uitgestoken in verband met een eventiieele verlenging van bet mo ratorium-Hoover. Do Economist, het financicele weekblad van sir Waller Layton, ziet de zaak aldus, dat Duitschland geen plan zal aanvaarden, hetwelk de hervatting der betalingen, al zijn het ook sterk verminderde betalingen, zal inhouden. „Weg met Lausanne!" Londen, ib Januari. (V.D.) Lord Bea- verbrook heeft te Lincoln een rede gehou den onder het motto „weg met Lausanne!" Hij betoogde hierin o.a„ dat het Engtdartd onverschillig moest zijn, of Duitschland zijn hersteld-huiden wilde betalen of niet. Engeland heeft de herstelbetalingen niet noodig. Het geld gaat zonder meer toch naar Amerika. De Engelsche ministers moeten hun ex port naar het continent en hun inning van achterstallige schulden staken en dc finan ciers, die om ons heen zitten, hun eigen boontjes laten doppen. De city heeft de credietcn op korten ter mijn van Amerika en Frankrijk geleend tc gen een rentevoet van 2 pet. Zij heeft zo uitgeleend aan Duitschland tegen 8 pet en Duitschland op zijn beurt heeft ze ter be schikking van Husland gesteld voor lr» pet Het geld had beter kunnen worden be steed ten bate van het Britsche imperium. „De dagen der herstelbetalingen zijn definitief voorbij." Iri een rede te Dorchc er verklaarde de leider van de Labour Paiiy Lansbury, die de Labour fractie in het Lagerhuis aan voert, dat de gèheele wereld weet, dat nie mand Duitschland kan dwingen om te be talen en dat. dc dagen der herstelbetalin gen definitief voorbij zijn. Het moet de re geering duidelijk gemaakt worden, dat de herstel kwestie heeft afgedaan en Engeland zal Amerika moeten rneedeelen, dat het noch schulden zal innen, noch schulden zal betalen. Een Amerikaanscb pleidooi. De president van de Columbia Universi teit, prof. Butler, die den Nobelprijs 11)30 voor Jen vrede won, eischte in een rede voor de Volkenbondsliga tc Philadelphia, dat de herstel- en oorlogsschulden delini- tief geregeld zouden worden. Deze beide zaken noemde hij de beenen op den weg naar het herstel. Voorts verlangde hij, dat Amerika zou toetreden tot den Volkenbond, zoowel uit moreel \erantwoordelijkheidsge- voel als uit nationaal belang. Dc dagen van het economische en linancieele isolement zijn reeds lang voorbij. De terugkeer van de wereldprosperiteit is slechts mogelijk, als Amerika zijn internationale medewerking verleent. Practisch bestaat de oorlogstoe stand nog steeds. Duitschlands vroegere vijanden uit der. wereldoorlog zullen on vergelijkelijk veel winnen, wanneer zij trachten van het innen der onmogelijke schattingen af te zien en inplaats hiervan winstgevende handelsbetrekkingen met de Duitsche industrie aan te knoopen. Beneduce's besprekingen te Londen geëindigd. De Italiaansche deskundigen hebben he denmorgen een laatste bespreking gehouden in het ministerie van financiën, waarna zij uit Londen vertrokken zijn. In verband met het bezoek van Beneduce^ \erluidt. dat speciale, tot détails gaande' voorstellen, niet ter sprake zijn gebracht. Wel echter hebben de Engelsche deskundi gen de algemeene strekking van de Engel sche politiek uiteengezet Daarbij is het program voor de conferentie van Lausanne besproken. Naar het schijnt hebben de Ita lianen het denkbeeld van een korte verlen ging \an het herstel moratorium met de kans op latere onderhandelingen over een definitieve oplossing van het herstelvraag stuk gunstig opgenomen. De gedachtewis seling zal worden voortgezet. De Parijschc bladen over Lausanne. Parijs, 17 Jan. (V.D.) Dc Parijschc bla den wijden groote aandacht v^n een moge lijk uitstellen van de conferentie van Lam sanne. Het Journal spreekt van een ojiici- eelen Fransclien stap bij de betrokken regee- ringeii om de comerèntie vijf a zes maanden uit te stellen. Het schijnt, dat dit voorstel algemeen zal worden aanvaard. Onder deze omstandigheden zal de conferentie wel is waar op den \astgestelden datum te Lau sanne kunnen worden geopend, doch niet langer dan vier a vijl dagen duren. De deskundigen zullen dan slechts kennis ne men van de voorbereidende werkzaamheden en dan m den loop van het jaar een nieu we conferentie houden. Bovendien ligt hot m iiet voornemen dat de te Lausanne ver tegenwoordigde mogendheden in een ge meenschappelijke nota aan de Amerikaan- sclic reggeering het voorstel zullen doen het moratorium met zes maanden te verlengen Deze maatregel zou gelegenheid geven de conferentie van Lausanne tot na de Fran sche en Duitsche verkiezingen uit te stellen. Dc Echo de Paris meent te weten dat de Fransche regecring reeds voorstandster is van een uitstellen der conferentie en zulks heeft medegedeeld aan den Amerikaanschen en Epgelschen ambassadeur tc Parijs. Engelsche persstemmen. Londen. 17 Jan. (V.D.) De diplomatie ke correspondent van de Observer meent te kunnen inededcelon, dat teitehjke overeen stemming is bereikt tusschen Engeland, Frankrijk, Italië en Duitschland nopens Lausanne op grond van do gehouden vooiv besprokingen. De bizondere correspondent van de Sunday Times daarentegen meldt uit Parijs dat de vooruitzichten op een Engeisch Fransche overeenkomst geenszins hoopvol zijn. De Engelsche regeering zou aandringen op een volkomen stopzetting der Duitsche betalin gen met inbegrip van die welke sinds l Juli van kracht zijn geweest. Dc Fransche re- eering daarentegen wil hierin niet toe stemmen. O Door onze unieke relaties met de groote Parijsche en Londensche mode centra beschikken wii weder over een rijke collectie stoffen voor WINTERMANTELS MIDDAG- en AVONDJAPONNEN Ook in BONTWERKEN brengen wij dit seizoen zeer aparte creaties tegen populaire prijzen. L. NIEUWSTRAAT 9 - UTRECHT Het hoopt, dat Geneve hulp zal brengen G e li ève, 16 Jan. (V.D.) De Bulgaai sche minister-president Moesjanof, die in de laai te dagen voor zijn vertrek, dat hedeil plaats vindt, vei'tegenvvoordigers der groote mo gendheden en van de Kleine Entente bij zich heeft ontvangen voor het geven van inlichtingen betreffende de toekomstige Bulgaarsche politiek, heeft heden verklaard, dat de ernstige economische toestand van Bulgarije vergaande verlichtingen van zijn buitenlandsche verplichtingen noodzakelijk maakt. Bulgarije verwacht stellig, dat het deze in Genève zal kunnen krijgen. Dc dooi de herstelbetalingen en rentedienst voor de buitenlandsche leeningen ontstane afvloei ing van deviezen is voor Bulgarije in het vervolg niet meer te dragen. Bulgarije is een eerlijk betaler, maar staat aan de grens van zijn betalingscapaciteit. Op de vraag, wat Bulgarije zou doon. wannter de des betreffende pogingen mochten mislukken, verklaarde Moosjanof, dat dan natuurlijk de noodzakelijke gevolgtrekkingen moesten worden aanvaard. Bi'üning's verklaring noemde Moesjanof de geste van een groot land. Bulgarije heeft belang bij het behoud van de Duitsche economische kracht, aan gezien Duitschland Bulgarije's beste land- bouw-afnemer is Verder bevestigde Moesjanof, dat het door zwaarbowapende nabuurlanden omgeven ontwapende Bulgarijo te Genève voor alge meene ontwapening zou strijden. Gespannen toestand in Sjanhaikwan TokiOj 15 Jan. (V.D.). Naar officieel wordt medegedeeld, hebben do Japansche troepen Vrijdag na een hevig gevecht Toe lioe bezet. De Chineczen lieten 200 dooden op het slagveld achter. Ook dc Japansche verliezen zijn zeor groot. Londen, 15 Jan. (V. D.) Als resultaat van de bespreking, welke de minister van buitenlandsche zaken, sir John Simon, en de Japansche ambassadeur op 8 Januari hebben gehad nopens den toestand in Mandsjocrije, heeft de Japansche ambassa deur heden c-en bezoek gebracht aan het Foreign Office, waar hij namens zijn regce ring verzekerde, dat Japan zal afzien van territoriale ambities in Mandsjoerije en dat het de bedoeling is de grondslagen van de „open-deurpolitiek" en het negenmogend- hedenverdrag te eerbiedigen. Tokio, 15 Jan. (V. D.) Officieel wordt medegedeeld, dat de Japansche regeering verscheidene oorlogsschepen naar Sjanhai kwan heeft gezonden, teneinde het garni zoen aldaar te versterken. Een bataljon in fanterie en verdere troepen van verschil lende wapenen zijn naar Sjanhaikwan ge transportcenl, daar volgens Japansche op vatting de toestand aldaar zeer gespannen Communistische propaganda onder de Japansche soldaten te Moekden. Moskou, 15 Jan. (V. D.) Volgens een bericht uit Tokio heeft de Japansche poli tie te Moekden zes Japansche soldaten ge arresteerd, die zich hadden schuldig ere- maakt aan communistische agitatie. De cre- arresteerden hebben bekend, dat zij gohan- deld hobbcn in opdracht van de commu nistische partij in Japan. Alle gearresteer den zijn door den krijgsraad ter dood ver oordeeld. De communisten meester van Foetsjau? Moskou, 15 Jan. (V. D.) Volgens een bericht uit Peking zou een regiment in Foetsjau aan het muiten zijn geslagen en de stad bezet hebben. Het regiment zou verder do sovjetheerschappij in Foetsjau hebben uitgeroepen. Een bevestiging van dit bericht van an dere zijde is nog niet ontvangen Het aantal dooden en zwaar gewonden zeer hoog Parijs, 18 Jan. (V. D.j Gisteravond laat heeft op hot traject ParijsAmiens nabij Saint lust. 80 K.M ten N. van Parijs, een vrecaolijk spoorwegongeluk plaats gevonden, dat tot nog toe, voor zoo ver bekend is, tien dooden en twintig zwaar gewonden hoeft geëischt. Op den gewonen tijd volgens de dienstregeling had dc per sonentrein naar Amiens hot Gare du Nord te Parijs verlaten. Ongeveer 100 M. voor het station Saint Just ontspoorden plotseling drie derde klasse en één tweede klasse wa gon; terwijl een derde klasse wagon, die ge heel met passagiers was bezet, terstond omsloeg en door den volgenden wagon in elkaar werd gedrukt, reed de tweede klasse wagon in een aan den rails gelegen baan wachtershuisje, waarin zich drie spoorweg arbeiders bevonden, die allen zwaar wer den gewond. De twee andere wagons scho ven in elkaar en werden geheel vernield, zoodat er slechte een massa versplinterd hout en verbogen ijzer overbleef. Uit de overblijfselen van de vernielde wagons steeg een vreeselijk gekerm en geschreeuw der gewonden en stervenden op. De onge deerd gebleven reizigers, voor zoover zij spoedig van den schrik waren bekomen, en te hulp gesneld personeel van het station Saint Just, verleenden bij fakkellicht de eerste hulp. Tegen middernacht, had men reeds 'acht dooden en twaalf grootendeels levensgevaarlijk gewonden uit dc ruïne ge borgen. De plaats van liet ongeluk toont een beeld van treurige verwoesting. De lijken van sommige slachtoffers waren onherken baar verminkt en lagen bekneld tusschen de in elkaar geschoven resten van den wa gon. Wanhopige vrouwen, kinderen en mannen zoeken tusschen dc ruïnes naar hun verwanten en steeds weer stijgt plotse ling van een verborgen plaats tusschen het versplinterde houtwerk het gekreun van de gewonden en liet gerochel van een ster vende op, waarop het personeel, dat liet bergingswerk verricht, zich haast om op deze plaatsen de puinhoopen op te ruimen. Hulppersoneel uil Parijs en Amiens is met extra-treinen gearriveerd om bij het bergingswerk behulpzaam io zijn. Ook dc minister voor Openbare werken is tc Saint-Just aanwezig. Omtrent de oorzaak san het ongeluk tast men nog zoo goed als geheel in het duister, doch men vermoedt, dat de ontsporing is veroorzaakt door de breuk van een wissel. De toestand van de meeste gewonden, die naar het ziekenhuis te Saint Just zijn overgebracht, is in het algemeen ernstig. Van een groot aantal is het zoo goed als zeker, dat zij niet in ieyen zullen blijven. Sterke aandrang op den kanselier om af te treden B e r 1 ij n, 16 Jan. (V.D.) Hedenavond om 7 uur is de politieke vertegenwoordiger van Hitier, Goering. door den rijkskanselier ontvangen. Goering overhandigde den rijks kanselier het reeds aangekondigde uitvoe rige memorandum, waarin de motieven uit eongezet worden, die het de partijleiding der nat.-soc. onmogelijk hebben gemaak toe te stemmen in een parlementaire ver lenging van den ambtstijd van Hinden burg. Het memorandum beslaat 16 vellen schrijfmachineschrift en is in drie gedeel ten onderverdeeld. In het ec-rste gedeelte worden do staatsrechterlijke, in het twèede de politieke cn in het derde gedeelte de tnorecle motieven voor deweigering uit eengezet. De tekst van het memorandum zal Maandag worden gepubliceerd. Naar verluidt, zou het memorandum eon min of meer duidelijken aandrang inhom den voor Brüning om af tc treden BRUNING Essen, 10 Jan. (V.D.) Tijdens een ver gadering van de Volkspartij verklaarde staatssecretaris Schmid, lid van den rijks dag, dat voor de Volkspartij alleen reeds om redenen van trouw en dankbaarheid de herkiezing van Hindenburg een vanzelf sprekendheid js. De a.s. verkiezing moet een geweldige en eensgezinde vertrouwerts- demonstvatie voor Hindenburg worden. Wanneer Brüning in overeenstemming met de volksmecning dc verlenging van den ambtsduur van den rijkspresident tot besliste buiten- en binnenlandsehe noodza kelijkheid \erklaard heeft, dan zal het aan hem zijn, om op een voor do buitenland sche politiek geschikt oogenblik, d.w.z. na de eerste daad van de herstelconferentie van Lausanne, door af te treden den weg voor de eensgezinde herkiezing van Hin denburg vrij te maken. Mü nchen, 1G Jan. In de nationaal so cialistische Völkische Beobachter publi ceert di-. Frick een verklaring, waarin hij het een vervalsching noemt, dat hij in een vergadering te Kempten, Lindau en Wan gen de candidatuur van Von Hindenburg met een enkel „neen" zou hebben afgewe zen. Hij heeft zich niet tegen deze candi datuur maar tegen het voortduren van de dictatuur van het centrum onder rijkskafi- selier dr. Brüning verzet cn heeft ver klaard, dut de milionaal-socialisten er niet aan dachten do hand te reiken.om dit ka binet te helpen langer in stand te blijven. Wanneer tegen verwachtingen in de val van het kabinet-Bruning niet reeds eerder een feit is, zal de dag van de presidents verkiezing het uiterste tijdstip zijn om het kabinet-Brüning door liet stellen van een nationaal-socialistischen tegeiicandidaat. zijn laatste» steun te ontnemen. POSTBEAMBTEN OVERVALLEN. O p p e 1 n, 1 6 J a n. (V. D.) Vrijdagmiddag te ruim vijf uur hebben drie gemaskerde bandieten t wee postbeambten overvallen. De bandieten beroofden den postwagen en namen daaruit o.a. een postzending'mét 6500 Mark, bestemd voor uitbetaling aan werkloozen, mede. KINDEREN DOOR EEN GRANAAT GEDOOD. Berlijn, 16 Jan. (H.N.) Te Blankenburg aan de Saaie speelden vier kinderen in den leeftijd van 5 en 6 jaar met een granaat, die tot op nu toé onopgehelderde wijze in hun bezit was gekomen. De granaat ont plofte, met. het gevolg, dat twee kinderen, gedood, een ernstig cn liet vierde licht ge wond werden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 2