AMEPSFOORTSCIH DAGKIM) Donderdag 21 Januari 1932 -DE EEMLANDEU" 30e laargang No. 174 TWEEDE BLAD UIT DE STAATSCOURANT ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ LYON Onfortuinlijke sterrit naar Monte Carlo DE PARIJSCHE TREIN HEEFT VERTRAGING Opzet in 't spel? Feuillfetpn EEN LEVEN OM EEN LEVEN Vreemde eereteekenen. Bij Kon. besluit is aan na to noemen personen verl >f verleend tot het aannemen van de achter hun namen vermelde vreem de eereteekonen: Mr. P. v. YVettum, burgemeester van Naarden, de orde van den Witten Leeuw der vijfde klasse van Tsjecho SlowaMje; A H'«ynck van Papendrecht. oud directeur va. het museum van Oudheden der ee meente Rotterdam, officier der onl» van het Legioen van Eer van Frankrijk. L. C. A M. Janssen* wollenstoffen fahnKant te Ti.burg, Ridder der orde van den Heiligen Gregoiius den Groote van den Heiligen Stoel en is aan den reserve kapitein P. .1. M. v. Tetering van het 5e recirnent infan tene, vergunning verleend tot het dragen van het gouden eerekruis Pro Ecclesia et Ponhfice, hem geschonken door Z. H. den Paus. Kol. Landbouwschool te Deventer. Bij Kon. besluit is benoemd met 1 Febr. tot lid der Commissie van Toezicht op de Middelbaro Koloniale Landbouwschool te Deventer D. C. Samson te Terwolde. Technische HoogeschooL Bij Kon. besluit is benoemd tot gewoon h(cgloeraar in de afdeeling der bouwkunde aan de Technische Hoogeschool te Delft, om ondom ijs te «reven in do architectuur N. Lansdorp, noof Jarchitect hij den dienst der publieke weruen te Amsterdam. Kantonrechter-plaatsvorvanger. Rij Kon. besluit is op zijn verzoek met 1 Februari eervol ontslagen met dank rar. H. Landberg als kantonrochter-plaatsvervan ger in het kanton Zwolle. Voogdijraad Roermond. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van den Y'oogdijraad te Roermond ir. H. C. P. de Bruijn, ingenieur bij den Rijkswaterstaat aldaar. Ned. Roode Kruis. Bij Kon. besluit is voor den tijd van vijf jaren benoemd tot Kringcommissaris van het Nedcrlandsche Roode Kruis in den Kring Groningen prof. dr. L. Polak Daniels, hooglecraar aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen. Belastingdienst. Bij Kon. besluit is aan J. Lastdrager, ont vanger der directe belastingen en accijnzen te Kaatsheuvel, op zijn verzoek met ingang van 1 Februari 1932 eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend; is benoemd tot bewaarder van de hypo theken, het kadaster en de scheepsbewij zen te 's Hertogenbosch N. G. van Hasselt, ontvanger der registratie en domeinen met den persoonlijken titel van inspecteur der domeinen te Amsterdam; is benoemd tot ontvanger der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen te Hulst J. H. Crena Uiterwijk, surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen ter directie 's Hertogenbosch, is benoemd tot ontvanger dor invoerrech ten en accijnzen te Kcrkradc (station) J. J. van der Vlugt, surnumerair der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen ter directie Rotterdam. Rijksbureau Drinkwatervoorziening. Bij Kon. Besluit zijn te rekenen van 1 Sept. 1931 benoemd tot technisch ambtenaar 2e klasse bij 1 et Rijksbureau voor Drinkwa tervoorziening A. Busselaar en J. F. Sturm, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Zeedienst. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslagen uit don zeedienst kapitein der mariniers L. Spiègelberg; is bevorderd tot kapitein der mariniers de eerste luitenant der mariniers W. Schuiling. Landmacht Bij Kon. besluit is benoemd bij het perso neel van den geneeskundigen dienst, tot re serve officier van gezondheid der tweede klasse, de heer YV. YV. de Regt, arts; idem bij het personeel van den militairen veterinairen dienst, tot reserve paardenarts der 2e klasse dc heer J. Hovenier, veearts; zijn op hun verzoek eervol ontslagen uit don militairen dienst de res. Ie luit. mr. H. A. J. M. Kusters. van het rogt. Jagers en de res. Ie luit. voor speciale diensten C. F. N. Hin, van het Vrijwillig landstorm korps vaartuigendienst, is benoemd bij het res. personeel der landmacht, bij het wapen der infanterie, tot reserve majoor bij het 16c regt. inf., de gop. luit. kol dor inf. van het leger in Ned. Indie H. de Y'ries; idem bij het wapen der inf. met ingang van 17 Februari 1932, tot res. Ie luit. bij zijn tegenwoordig korps dc res. 2e luit. P. N. K. Claessens. van het 13e regiment inf.; bij het wapen der art., met ingang van 30 Jan 1932, tot res. Ie luit. bij zijn tegonwoor dig korps, de res. 2e luit. J. L. Y'cerman, van het 2o regt. onbereden artillerie. Departemout van Financiën. Bij beschikking van den minister van Pinanciên zijn, gerekend met ingang van 1 Jan. 1932 de schrijvers 2e klas bij het depar toment van Financien C. J. Bouwmeester cn J. v. Leeuwen bevorderd tot adjunct commies. NATIONAAL CRISIS COMITt. 's-Gravenhage, 20 Jan. Door de dag bladen is in de vorige week voor het Natio naal Crisis Comité ontvangen 2159.85. In totaal is tbans verantwoord: 135.67,91. BEGRAFENIS D. NOTEBOOM. Woensdagmiddag heeft te Noordwijk on der zeer groote belangstelling de tcraarde bestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den bekenden schaker D. Noteboom. Aan het graf hebben gesproKen de heeren Sanders, oud hoofd der openbare school te Noordwijk Binnen, die hem her duclif als oud leerling: mr. Oskam, voorzit ter van den Nederlandschen Schaakbond dr. Max Euwe. de heer de Haas, secretaris van de Rotterdamsche Schaakvereeniging, Robijns, voorzitter van de Utreclitsche Schaukvereeniging en penningmeester van den Nederlandschen Schaakbond. Aanwezig waren voorts de heeren G. Bos scha, namens het Lcidscho Schaakgenoot schap; rar Rueb uit Den Haag, voorzitter van den Wereldschaakbond; Liket, voor zitter van het Verg. Amsterd. Schaakge nootschap: jhr dr. mr. J L. van den Bosch, de burgemeester der gemeente Noordwijk en vele andere belangstellenden. ENGELSCH STOOMSCHIP OP STEENEN DAM GELOOPEN. Hoek van Holland. 20 .Tan. Het uit gaande Engelsche stoomschip „Moyle" is tijdens dikken mist eerst tegen den steiger van Fop Smit en den Waterwegsteiger ge varen en vervolgens bij „Seinpost" op een steenen dam geloopcn. De steigers zijn ern stig beschadigd. Sleepbooton trachten het schip los tc trekken. EEN FAMILIEDRAMA. Memmlngen, 20 Jan. (V.D.) In den afgoloopen nacht stak een los-arbeider te Memraingen om onbekende redenon in een vlaag van woede zijn 16-jarige dochter, zijn vrouw en zijn 14-jarigen zoon met een mes waarna hij zich zelf in den hals stak. He* 16-jarige meisje stierf na eenige minuter, aan de opgeloopen verwondingen, terwij de man, de vrouw en hun zoon ter verple ging in het ziekenhuis zijn opgenomen. Een Nederlander overleden en één, de heer Rodrigo uit Ufrecht, zwaar gewond Parijs, 20 Jan. (V.D.). Uit Lyon wordt gemeld, dat in den afgeloopen nacht de auto van dr Sprenger van Eijk, die deel neemt aan de sterrit naar Monte Carlo is verongelukt. Voor zoover bekend stond de wagen stil voor con bandenreparatie. Een In groote vaart over den weg rijdende auto is op den stilstaander) wagen gereden met het eevolg, dat twee van de vier inzitten de personen ernstig werden gewond, n l. Jhr. Loten van Doelen Grothe uit Lage Vuurscbe en F. J. Rodrigo, onderdirec tour van Nefkens Autornobiclenbedrijf te Utrecht Beiden werden naar het zieken huis overgebracht, waar jhr. Loten v. Doe len Grothe later is overleden. Dr. Sprenger van Eyck uit Valkenburg en de chauffeur, F. van Socren, bleven ongedeerd. Het on geval had plaats nabij Montélimar ten Zui den van Lijon. Een gesprek met dr. Sprenger van Eyk. De Parijschc correspondent van het Hbld. telefoneerde Woensdagavond tc tien uur; Zooeven heb ik een telefonisch onderhoud gehad met dr. Sprenger van Eyk tc Monté limar (Zuid-Frankrijk), die mij, zooals men wel kan begrijpen, met droeve etem mede deelde, hoe het drama geschied is. Terwijl men In de buurt van Y'alencc gisteravond om halftwaalf bezig was een ■viel te verwisselen, reed in volle vaart een Engelsche wagen op den wagen van dr. Sprenger Vóór de Graham van dr. Spren ger stond nog een andere auto. Het resultaat was. dat de Engelsche tva- een do Graham van dr. Spivneer in elkaar ••eed Zoowel dr. Sprenger als dc chauffeur kwamen er heelhuids af: do beide possa giers, de heeren \;an Doelen Grothe en Rodrigo (van de firma Nefkens uit Utrecht) waren beiden ernstig gewond. Zooals men weet \s de heer Y7an Doelen Grothe na korten tijd overleden. De toestand van den heer Rodrigo is van-avond beter. Dr. Spren ger van Evk vond zijn toestand hoopvol. Dr. Sprenger van Eyk zal waarschijnlijk nog wel eenige dagen in Montélimar blij ven. Men mag er zeker aan herinneren dat dr. Sprenger van Eyk elk jaar een van de graag geziene mededingers is van don Ster rit naar Monte Carlo, welken hij in 1929 gewonnen heeft. En ook nu. uit Umea ge komen, was hii in uitstekende politie om een goede plaats in te nemen. De heer Grothe was de aatsto jaren d6 trouwe meteezel van dr. Van Eyk op diens ritten. Hij was nog geen 42 jaar H.M. DE KONINGIN-MOEDER. H.m. de Koningin-Moeder is n.a een vrij langdurige ongesteldheid sinds eenige da gen weder uitgaande en heeft Dinsdag en gisteren een korten autorit gemaakt in de naaste omgeving der residentie. Een hekkenwagen op de rails Amsterdam, 20 Jan. Ter hoogte van dc begraafplaats „Vredehof" aan den Haar lemmerweg, heeft de Parijsche trein, die om 22.10 moest binnenkomen, een lorrie aan gereden, die daar, door tot dusver onbe kende oorzaak terecht gekomen was. De trein is met een vertraging van 5 minuten binnengekomen. Ongelukken hadden niet plaats. De lorrie is geheel vernield later het sta tion binnengebracht. Een onderzoek wordt ingesteld. Nader wordt vernomen: Tusschen Sloterdijk on Amsterdam be merkte de machinist plotseling gerammel tusschen de wielen. Hij bracht toen den trein tot stilstand. Het bleek dat een z.g.n. hekkenwagen, een tweewielige lorrie voor het vervoeren van rails, tusschen de wie len van den trein was geraakt De vertra ging hierdoor ondervonden, was lechts ge ring. Het merkwaardige is echter, dat 9 minuten vóór den Parijschen trein, een elec- trische trein dezelfde 6poorbaan gepasseerd was, zonder dat er iets bizonders opge merkt was. De hekkenwagen was hedenmiddag 145, nadat hij gebruikt was. naast de spoorbaan neergelegd op een afstand, te groot dan dat eerig ongeluk zou kunnen gebeuren. Er wordt dan ook een streng onderzoek ingesteld naar de vraag, door wie en hoe de hekkenwagen op de rails is gekomen. MET 60.000 OP STAP. Voortvluchtige kantoorbediende gearresteerd. Amsterdam, 21 Jan. Zooate men zich zal herinneren heeft een bediende van de Landbouwbank, alhier, een zekere Kok, op den dag van Kerstmis een paket bevatten de 60.000, dat naar Eindhoven moest ver zonden worden, op gerafficerde wijze in banden weten te krijgen Hij heeft zich uit de voeten gemaakt met een zekeren de Haan. Naar thans gemeld wordt heeft de politie op beide personen do hand weten te leggen. PRINSES JULIANA TE LEIDEN. Leiden, 20 Jan. Prinses Juliana heeft hedenmorgen eenigen tijd in de Letdsche universiteit vertoefd m afwachting van den uitslag van het doctoraal examen rechten, dat één harer studievriendinnen, mej. C. Jas, uit Hoek van Holland, hedenmorgen met gunstig gevolg heeft afgelegd. WERKWEIGERENDE SCHIPPERS. Groningen. 20 Jan. Bij Stellingen liggen een 40-tal schippers uit Groningen met hun schepen, die, ofschoon hun de ge legenheid i6 geboden ora aan het werk te gaan bij de werkverschaffing, daarvan geen gebruik willen maken, daar het loon liun te laag is. Zij leven van hetgeen zij bij par ticulieren krijgen. Karakter grootheid heeft niets met het oordeel der menschen van doen. Naar het Engelsch van Morice Gerard door Emma A. H. 19 Ik heb het een cn ander gehoord, generaal, van hetgeen gij hebt doorstaan, en ik bood u enkel mijn verontschuldiging, dat mijn huis niet licht ruimte zal bieden voor allen, die ik vanochtend heb gezien. YVees niet vervaard, sir Evelyn, ik waardeer uw verlangen om gastvrijheid te bieden, maar ik verzeker u, dat een schuur en een paar bossen stroo zeer voldoende zijn voor mijn soldaten en voor mij ook; deze heeren kunnen er echter anders over donken, zei hij met een ondeugende tinte ling in de oogen naar de beide burgers. Ik hoop, dat wij u allen kunnen logeeren, zonder de hulp van schuren, zei sir Evelyn glimlachend. Ze reden door het park en zoo naar de Abbey. Monk zelve leek van andere ge dachten vervuld; meer dan eens dwaalde zijn ook met een zekere nieuwsgierigheid over de mooie bosschcn, «lie tot het goed behoorden. Hij zei echter weinig, zooals dit eenmaal zijn gewoonte was. Sir Evelyn richtte enkele opmerkingen tot secretaris Scot en zijn collega: ze i.a rnen die gelegpnheid te baat om, zooals zij dit steeds dedcui op dion gedenkwaardigen tocht naar Londen, voortdurend tegen den koning en de koningsgezinden uit te varen, een onderwerp, waarover zij eenmaal niet zwijgen konden. Hun gastheer zei alleen iets tegen hun ergsten uitval. Generaal Monk sprak geen woord, maar zoo nu en dan meende Lee even een glim lach om zijn mond te zien spelen. YY'crd hij er door Scot of Robinson noodzakelijk bij betrokken, dan antwoordde hij slechts met een enkel woord of soms alleen met een klap van de vlakke hand op de flank van zijn paard, een beweging, die dus van alles beduiden kon. Zoo bereikten ze de Abbey; op de boven ste trede van het bordes stond miss Lucille, vergezeld van de huishoudster en door enkele van de bedienden, om de gasten van haar vader tc ontvangen. Generaal Monk kuste haar de hand, na dat hij van zijn paard gestapt was en de treden van hot bordes bestegen had, dat naar dc halldeur leidde Het waardige en hoffelijke van het jonge meisje trof den ouden soldaat, U doet mij denken aan uw moeder, zei hij. De tranen welden haar in de oogen. Iets aangenamers kunt u mij niet zeg gen, sir, luidde liet antwoord. Generaal Monk vatte haar hand en trok die door zijn arm. Kom, noodde hij. mijn perste bezoek moet Robert Darcy gelden, mijn gewonden adjudant; u zult mij wel naar zijn kamer willen geleiden? Hij maakte geen gunsti- gen indruk op zijn genade, den hertog van Buckingham, die van mij verlangde, dat ik hem zijn onbeschaamdheid dan wel zou kwalijk nemen. Dit zoide de hertog, toen hij mij een paar uren later een bezoek bracht. Lucille vatte vlam, ofschoon ze zeer goed begreep, dat George Monk nooit door de oogen van een ander keek, maar uitslui tend op zijn eigen oordeel afging. Mijn neef kwam in botsing met zijn genade, den hertog van Buckingham, naar aanleiding van een man. die mishandeld werd voor zijn opvatting, of liever, omdat hij .in opvatting verschilde van den hertog. Het was Ebenezer Holden, één van de pach ters van mijn vader. De heele geschiedenis beeft vanochtend de Abbey bereikt. Het waren er drie tegen één, maar kapitein Darcy dacht niet aan deze ongelijkheid van partijen, toen zijn toorn eenmaal was opgewekt Lucille hield het hoofdje fier opgericht, met verhoogden blos cn fonkelende oogen. Het is heerlijk om iemand te hebben, die voor je belangen opkomt, meende George Monk Y'ooral wanneer dit iemand is als u, miss Lee. In het leger, waartoe ik de eer heb tc behooren, donken wij niet aan ongelijkheden in partij6terkte, maar enkel aan het nagestreefde doel, niet aan eigen veiligheid, maar alleen aan het goed recht, waarvoor wij strijden; Robert Darcy is één van de onzen. Hij sprak met een tikje reebtmatigen trots en toch met dat onpersoonlijke, waar toe zijn natuur in staat was. Lucille had van haar vader gehoord, hoe de man aan haar zijde aan de leden van het Lagerhuis had geschreven en or bij hen op aangedrongen had om de vrijheid van het rijk te beschermen, terwijl hij dc verzekering had gegeven, dat hij bereid was hen te steunen, zoo noodig met kracht van wapenen tegen ieder, die er soms op uit mocht zijn hun geweld aan tc doen. Zij was er trot6ch op, dat haar hand rustte op den arm van dien grooten man; zoo tra den zij gezamenlijk in het vertrek, waar Robert Darcy logeerde, die gewaarschuwd was dat de generaal zou komen. Darcy droeg een mantel van rood flanel, afgezet met hermelijn, over de schouders geworpen, en de kleur van dit kleedingstuk vormde wel een scherpe tegenstelling met de bleekheid van zijn gelaat. Hij groette den generaal met zwakke hand. Je was een dwaze jongen, Darcy, en bent met je hoofd tegen een muur aan- geloopen, zei Monk droog. U zoudt hetzelfde hebben gedaan, sir, onder dergelijke omstandigheden. Misschien, maar het zou daarom niet minder dwaas zijn geweest. De hertog van Buckingham is geneigd zich je tusschen- komst tc herinneron; hij verzekerde mij dit, nadat hij eemt eenige raadgevingen tot mij had gesproken en mij nog meerdere toezeggingen deed. Darcy antwoordde niet; zijn brein werk te langzaam. Monk gebruikte in den regel een stijl van spreken, die soms moeilijk te vatton was voor de hoorders. Of hij dit nu opzettelijk deed of niet, zijn succes in het verbergen van zijn bedoelingen gedurende dien gedenkwaardigen lijd is spreekwoor delijk geworden. De gevolmachtigden van het parlement hielden hem voor een trouw dienaar van de republiek: de natie, die ver langde naar herstel van de monarchie, zag in Monk een koningsgezinde; dat komt: beide partijen wisten uit zijn woorden op te maken, wat zij het liefst hoorden. Je bent in de rechte handen gevallen, Robert, en hebt mijn permissie om te blij ONTSPANNING VOOR WERKLOOZEN. Monschen, die in deze tijdon Gedupeerd zijn, moeten lijdon, YY'erkloos zijn, Kunnon morgen constateeron Hoe bun lot blijft intresseeren Groot en klein! Men van 't leed van deze lieden, Waar de welvaart snood ging vlieden, Is vervuld! Men hier werken wil voor allen Die in „nietsdoen" zijn vervallen Zonder schuld. Morgen zijn er alle groepen Tot bijeenkomst saam geroepen 't Comité YVat do vele werkeloozcn Wil ontwikk len en verpoozon Hier ter steê Zal dan aan haar taak beginnen Zaaiend hoopt zo oogst te winnen, Rijk en groot Het wil aller geest beschermen En zich over hen ontfermen In hun nood. Zij, die hier organiseeron Gaan „ontspannon" of doceeron: Moed en kracht! Nuttig is cn blijft dit pogen Kennis houdt U dat voor oogen Blijft d e macht! Gij, die hier gaat profileeren Dus, genieten of wat leeron, Geeft 't bewijs Door 't met daden te waardeeron Dat ge, wat men gaat offrccron, Stelt op prijs! 1 GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden). UITVOERING ZIEKTEWET. Nogmaals: de Landbouw On derlinge IL De heer Hiemstra heeft aan den Minister van Binnenlundscfip Zaken cn Landbouw de volgende vragen gesteld. 1. Is liet den Minister bekend, dat het door de Bedrijfsvereniging L.O. II, krach tens de bepalingen van de Ziektewet, uitbe taald ziekengeld aan door de verschillende Ontginnings Maatschappijen tewerkgestelde arbeiders per 101)0 gulden belangrijk hooger is geweest dan liet gemiddelde bedrag, uit gekeerd aan bij deze bedrijfsvereniging verzekerde arbeiders, in land- cn tuinbouw werkzaam? 2. Is het Juist, dat de Minister aan be doelde Ontginnings Maatschappijen heeft geadviseerd de verschuldigde hooger pre mie, als gevolg van het gebleken hooger ziekterisico van deze tewerkgestelde arbei ders niet te betalen? 3. Indien de onder 2. gestelde vraag toe stemmend wordt beantwoord, is de Minis ter dan bereid de overwegingen mede te deelen, waarop dit advies steunt? 4. Is de Minister niet van oordcel, dat een eventueele weigering om de kosten to betalen, welke de verzekering van de meer genoemde arbeiders voor de L.O. II heeft opgeleverd, onbilijk is, temeer waar de Ra den van Arbeid in staat zijn gesteld deze kosten, n.l. J 80 per 1000 loon volledig op de Ontginnings-Maatschappijen te verha len? 5. Ie de Minister verder niet van oordeel, dat, waar do kosten van de ziekteverzeke ring voor het normale andbouwbedrijf op 18 per 1000 loon kunnen worden gesteld, het laten dragen van het verschil tusschen deze kosten en die, welke de tewerkgestel de arbeiders hebben opgeleverd, door de bij de L.O. II aangesloten landbouwers, in het bijzonder in deze voor den landbouw moei lijke tijden, bedenkelijk is? ven tot je wonde geheeld is cn Je krachten weergekeerd zijn. Dank u, generaal. Ik zal zoo gauw mogelijk weer op mijn post wezen. Dan zullen wij elkaar in Londen ont moeten. De generaal knikte hem vriendelijk toe. Lucille glimlachte tegen Darcy. Hebt u niets meer noodig? vroeg zij. Ja, vele dingen. De oogen van den zieke rustten op het gelaat van het jonge meisje; op dit mo ment werd de gedachte in hem wakker, dat ééns een dag zou kornen waarop hij nog naar iets anders zou streven dan en kel naar een leven van eerzucht of den dagelijkschen sleur van een soldatenbe staan. Lucille zag er wonderbaar lief en frisch uit met dat slanke en toch gevulde fi guurtje, dat gezichtje met de patricische schoonheid en in haar blik die teederheid en sympathie, die de grootste bekoorlijk heid van haar sexe uitmaken. Is er iets, dat ik voor u doen kan? Niet meer dan u reeds doet en wat oneindig meer is dan ik verdien! Lucille schudde het hoofd, maakte half In scherts, half in ernst, een lichte buiging voor hem bij wijze van vaarwel en verliet toen het vertrek achter Monk. Even hierna werd het diner opgediend voor den generaal, de gevolmachtigden en de officieren; sir Evelyn Lee presideerde. Lucille zat niet mee aan. Later werden de paarden voorgebracht en enkelen van het gezelschapje reden uit De gevolmachtigden hadden genoeg van het rijden en verontschuldigden zich, op grond van noodzakelijke correspondentie. (YYordt vervolffA.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5