J. ASCHOTERMAN Zn. Cognac Vieux XXX per flesch f 3.85 SALARISKORTING IS GEEN BELASTING A. H. VAN NIEUWKERK N.V. Wijnhandel DE STANFRIES GELICHT Geen lyken gevonden DE SMOKKELARIJ AAN DE OOSTGRENS DE HUISZOEKING BIJ DE TRIBUNE DE RÏJKSSALAR1SSEN NIET TABOE De daling der indexcijfers HEDEN ETALEEREN WIJ 20 MODELLEN DRESSOIRS VOOR SPOTPRIJZEN MASSIEF EIKEN DRESSOIR MET SPIEGEL f 25.80 PRACHT DRESSOIR MET GROOTE OVALE SPIEGEL f 43.60 ZIET ONZE ETALAGES! 2 FAUTEUILS 4 STOELEN MET MOQUETTE f 27.80 THEEMUTSEN 39 CENT K. Beekstr. 6 - Telef543 - Amersfoort - Beekenst. Laan 10 UW ADRES VOOR COMPLETE MEUBILEERING HUMORHOEKJE Utr.straat 17 Gevestigd 1878 Telefoon 145 Een dag van moeizamen en ingespannen arbeid Stavoren, 20 Jan. Het gebeuren, waar naar geheel Nederland verscheidene da gen lang met spanning heeft uitgezien: liet weer aan de oppervlakte brengen van het wrak der tijdens de reis van. Amsterdam naar Harlingon op de Zuiderzee vergane vrachtstoomboot „Stanfries IV" van de N.V. Scheepvaart Maatschappij „Holland-Fries land" is heden, dank zij de bizonder gun stige weersomstandigheden, na vele uren van ingespannen en moeizamen arbeid een feit geworden. Zooals men weet was de berging van het schip opgedragen aan de firma Van der Tak te Rotterdam; bij het na zooveel te genspoed eindelijk met succes bekroonde bergingswerk, dat onder leiding stond van den heer Nieman, bedrijfschef van genoem de firma, is gebruik gemaakt van de tot dit bedrijf behoorende bergingsvaartuigen „Phyllis Hudson" en „Meermin", van een bok met 25 ton hefvermogen en van een bok van de N.V. Vorschure en Co.'s Scheepswerf en Machinefabriek van 60 ton hefvermogen, welke gisteravond te 10 uur uit Amsterdam was vertrokken naar de plaats van do ramp, welke, zooals bekend, zich bevindt op het midden van de lijn, die men op de kaart trekken kan van de Oost punt van Wieringcn naar Hindeloopen. De groote moeilijkheid bij do berging was het feit, dat de „Stanfries IV" met de kiel naar boven lag, waardoor zij eerst om getrokken moest morden. Toen dit geschied was, werd het schip door de beide bokken zoover gelicht, dat met de groote centri- fugaalpomp van de „Phyllis Hudson" oerst het groote ruim en daarna het machine- en ketelruim kon worden leeggepompt. Te ongeveer 5 uur in den raiddag was de „Stanfries IV" drijvende en konden de verschillende aanwezige deskundigen, o.w. dë heer C. A. G. van der Boom, inspecteur voor de scheepvaart te Amsterdam, een on derzoek aan boord instellen. Daarbij is ge bleken. dat de ïngangskappen van de voor- en achterlogiezen, alsmede alle luiken wa ren weggeslagen; voorts, dat de groote lier bij de mast dwars bij het dek horizontaal was afgebroken, welk lot ook de mast zelf, en wel bij den mastkoker, getroffen heeft Het zeil stond in top, een bewijs, dat het schip zeilende was toen de ramp geschied de. Ook is komen vast te staan, dat de „Stanfries IV" niet ten anker is gegaan. Do ankerketting was namelijk niet uitgeloo- pen, terwijl de spil vast stond. Voor zoover viel na te gaan waren dc lijken der vier opvarenden, die bij de ramp om het leven zijn gekomen, ni^t meer aan boord. De machine bleek zich nog op haar plaats te bevinden. De ketel was echter verdwe nen. Rornp en dek waren geheel in tact. Het vaartuig zal door de firma van der Tak naar Amsterdam worden gesleept, waar de reparatie za! plaats vinden. WAGNERVEREENIGING. De opvoering van Boris Goedonof. Amsterdam, 20 Jan. Omtrent de be zetting voor de a.s. uitvoeringen van „Boris Goedonof" in den Stadsschouwburg te Am sterdam, kan thans het volgende worden medegedeeld: De titelrol zal worden vervuld door Feo- dor Chaliapine, de rol van „Marina" door Héléne Sadoven, die ten onzent reeds be kendheid verworven heeft door hare me dewerking in het jaar 1928 bij de uitvoe ring van Strawinsky's „Oedipus Rex" in het Concertgebouw te Amsterdam. Voorts treden in de hoofdrollen op: de dames Davidova („Feodor"), Maslova („Xenia"), en Antonowitch („Nourrice"), als mede dé heeren Perkovitch C,Dimitri-Gré- gori"), Pozemkowsky („Prince Chouiski"), Kaydanoff G.Varlaam") en Salesky („Inno cent"). De groote koren zullen worden gezongen en gespeeld door het volledige koor der Russische Opera, onder leiding van D. Aris- toff, het orkestrale gedeelte zal worden vertolkt door het Concertgebouworkest, het geheel onder leiding van den dirigent van de Russische Opera Michel Steiman. De regie is in handen van den heer Karakach; de dansen, volgens de choréographie, van Bronislava Nijinska, zullen worden uitge voerd door het ballet der Russische Opera, de décors en costuums zijn ontworpen door Ivan Bilibine. VERKOCHTE SCHEPEN. Het s.s. „Real", van de Kon. Paketvaart Mij., bruto 1329 ton, gebouwd in 1890, la .voor sloop naar Singapore verkocht. Het. s.s. „Eos", van de Kon. Ned. Stoomb. Mij., bruto 1488 ton, is naar Italië verkocht DE JONGSTE STAK1NGS- EN WERKLOOZENRELLETJES. Bezwaren tegen burgemeester- lljke orde-maatregelen. De maatregelen, genomen door den burge meester van Enschedé, die bij do jongste sUkingsreUetjes o.m. de waarschuwing, pu-^ bliceerde, dat niet-ingezetenen der ge meente het verblijf aldaar ontzegd kon worden, alsmede die van den burgemeester van Schoterland, welke een advocaat der Internationale Roode Hulp over de grens der gemeente deed leiden, hebben het Tweede Kamerlid Wijnkoop er toe gebracht aan den Minister van Binnenlandsche Za ken en van Justitie de vraag te stellen of de regeering in staat is mede te deelen op welke wetteiijke bevoegdheid die bepalin gen berusten en of ze bereid is onmiddel lijk die maatregelen te doen intrekken. Ook wenscht de heer Wijnkoop van de regeering, dat onverwijld maatregelen ge nomen worden tegert de verboden in Gro ningen en en aantal andere gemeenten door de betrokken burgemeesters uitgevaardigd, van samenscholing van meer dan drie per sonen en van demonstratie. Is de Regeering niet van oordeel, zoo vraagt hij tenslotte dat deze maatrege len er op berokend zijn om de arbeiders in hun strijd tegen do verslechtering en vóór verbetering van hun levenspeil te dwarsboomen? Veelzeggende cijfers Ge* vaarlijke schietpartijen Het Handelsblad melding makende van het feit, dat de smokkelarij aan de Ne- derlandsch-Duitsche grens, na eenige maan den van betrekkelijke kalmte, ondankö het strenge optreden van do Duitse he beamb ten weer eterk is toegenomen, schrijft: Men kan zich een denkbeeld vormen van den omvang van dit bedrijf, indien men kennis neemt van de zoo juist gepubliceerde cijfers van het district Düsseldorf, dat is dus een klein deel van het grensgebied bij Zuid- Gelderland en Noord-Limburg, over Decem ber 1931. In deze opgave lezen wij, dat in beslag werden genomen: 1S6.000 cigaretten, 10.500 boekjes cigarettenpapier, 3700 kg. tabak, 2100 kg. koffie, 30.000 kg graan, 3700 kg meelproducten. Men rnoet hierbij rekening houden rnet het feit, dat de scherpe bewa king niet heeft kunnen verhinderen, dat verreweg de meeste smokkelpartijcn ge lukken, zoodat het aangehaalde slechts een gering gedeelte vormt van hetgeen over de grens wordt gebracht. Voorts \%as Decem ber een rnaand van betrekkelijk geringe activiteit van de smokkelaars, die zich thans eenst vertrouwd gemaakt schijnen te hebben rnet het feit, dat na de eerste waar schuwing met 6cherp geschoten wordt. In de opgave vinden wij voorts vermeld, dat 1488 arrestaties plaats vonden; waarbij 169 fietsen, twee transportfietsen en twaalf vrachtauto's in besiag genomen werden. Interessant is ook wat wordt medege deeld over hetgeen met de inbeslaggeno- men waar gebeurt Koffie, graan en meel producten worden in het binnenland on dershands verkocht of in het openbaar ge veild. Om een benadeeling van den handel, die door de smokkelaars het meest be oefend wordt, in het grensgebied te ver mijden, worden grootere hoeveelheden ver der in Duitschland te gelde gemaakt. Ciga retten, cigarettenpapier en tabak worden in het buitenland verkocht. Er zijn maat regelen getroffen, waardoor het opnieuw binnensmokkelen der waren wordt verhin derd. Waarin deze maatregelen bestaan en of zij met succes worden toegepast, wordt niet medegedeeld, maar het is een nubïiek geheim, dat de smokkelaars bij voorbeur op deze verkoopingen hun voorraad aanvul len, daar de prijzen vrijwel steeds aanmer kelijk lager zijn dan die zij moeten betalen in do winkels op Nederlandsch gebied. In Duitschland zelf kunnen deze waren niet verkocht worden, daar de belastingen er op, waarvan betaling een voorwaarde van afgifte is, zeer hoog zijn en door de op brengst bij lange na niet gedekt worden. Slechte een zeer gering deel der inbeslag- genomen goederen, die op de hiervoor om schreven wijze niet Ie gelde worden ge maakt, wordt ter beschikking van inrichtin gen van liefdadigheid gesteld. Wij maakten verleden week melding van een schietpartij aan de grens, waarbij de Duitsche douaniers uit de richting van de Nederlandsche grens door smokkelaars wer den beschoten. De Duitsche beambten be weren, dat zij de schutters hebben waarge nomen, maar, aangezien deza zich op Ne derlandsch grondgebied bevonden, hen niet konden achtervolgen of arresteeren. De Duitsche autoriteiten zijn in verband hier mede voornemens stappen te doen bij hun Nederlandsche collega's, teneinde te be werkstelligen, dat strenge maatregelen te gen met vuurwapenen gewapende smokke laars, die zich op Nederlandsch gebied be vinden, worden genomen Dat de Duitsche beambten overigens hij het gebruik van hun wapenen niet steeds de noodige voorzichtigheid in acht nemen, bewijst wel een voorval, dat dezer dagen te Goch groote sensatie teweeg bracht. Twee douanebeambten achtervolgden in den vroegen morgen een smokkelaar, die per rijwiel de markt passeerde. Daar het marktdag was, heerschte er, ondanks het vroege uur, reeds een groote levendigheid en daardoor had de smokkelaar kans om (e ontsnappen. Wellicht door de emotie van de wilde jacht, trokken de douaniers hun revolver en losten eenige schoten op den vluchteling zonder deze evenwel te treffen. Wat erger was. de kogels vlogen door de ruiten van eon café, waar zich reeds bezoe kers bevonden, en van een particuliere wo ning. Eenige cmaille rcclamcschildjes aan den muur in de gelagkamer van het café werden getroffen cn zwaar gehavend. Deze geschiedenis bewijst wel heel sterk, hoe gespannen de verhouding tusschen smokkelaars en douanebeambten thans is. Er mocht niemand in of uit Zy duurde büna 3 uur De aanleiding tot het doen van een huis zoeking bij het dagblad De Tribune te Am sterdam, vormden de verschillende belee- digende artikelen, die de laatste maanden in de Tribune zijn verschenen. Gelijktijdig hebben verschillende ambtenaren van de centrale recherche een huiszoeking gedaan in de woning van den directeur van de Tribune in de van der Helststraat aldaar. Ook daar zijn verschillende bescheiden in beslag genomen. Aan de bijzonderheden van deze huiszoe king onllcenen wij nog het volgende aan de Vooruit. Even na vier uur. juist toen de drukkerij met het afdrukken van de stadseditie be gonnen was, reden voor het perceel een zes tal taxi's voor. Daaruit stapten de substituut-officieren van Justitie, mr. Van Thiel en mr. Van Dul- lemon, alsmede de rechter-commissarisscn mr. Boon en mr. Verdam, die vergezeld werden van de inspecteurs der Centrale Recherche, dc hecren Regenboog en Van Boxel en eenige tientallen rechercheurs. De justitie- en politie ambtenaren, die aan den inval deelnamen, hadden klaarblijkelijk de rollen te voren verdeeld, liet uitgebreide gezelschap splitste zich namelijk onmiddel lijk in groepen, zoodot, de lokalen op alle verdiepingen tegelijk met politie waren be zet. De straatdeur, die open stond, toen de In val geschiedde, werd door twee man bezet en van dit oogenblik af mocht, althans ge durende geruimen tijd, niemand het gebouw verlaten, terwijl ook aan niemand toegang werd verleend. Zoowél in de drukkerij als op de kamer waar eenige zetmachines staan cn levens in het redactie-vertrek en in de administra tieve afdcelingen werd een nauwkeurig on derzoek ingesteld. Zoo werd de kopij gecon troleerd, die op de zetmachines onderhan den was. Voort9 de drukproeven en het zet sel van de dien dag gedrukte bladen en van andere onder handen zijnde drukwerken, terwijl bovendien tal van bescheiden der handelsdrukkerij en der administratie aan een grondig onderzoek werden onderwor pen. Toen de huiszoeking ongeveer een half uur aan den gang was, werd toestemming gegeven om de voor de Arnsterdamsche öbonné's bestemde nummers van De Tri bune buiten het perceel en naar een gereed- staanden auto te brengen. Een aantal pak ken kranten werd toen naar buiten ge bracht cn in den auto gedragen. Te ruim halfzes kreeg een aantal employés, meeren- deels jongens en meisjes, toestemming om naar huis te gaan. Ook enkele volwassen typografen cn leden van het expeditie-per soneel konden toen vertrekken. Tot het per ceel toegelaten werd echter nog niemand. Ook de secretaris van het partijbestuur, het raadslid de lieer Schalker, die telefo nisch van den justitieelen inval op de hoog te was gesteld, moest op straat blijven. Tot tweemaal toe verscheen een politie auto voor het perceel, waarmee van het hoofdbureau in kistjes gemonteerde licht installaties werden aangevoerd. Klaarblijke lijk was dit een voorzorgsmaatregel voor het geval men de huiszoeking zou hebben willen bemoeilijken door het electrisch licht onklaar te maken. Die lampen behoef den echter geen dienst te doen. Een paar rechercheurs waren bovendien speciaal be last met het houden van toezicht in de na- bijheid van het schakelbord. De huiszoeking, die slechts weinig aan dacht van voorbijgangers trok, duurde van vijf minuten over vier tot 7 uur, dus bijna drie volle uren. Te 7 uur reed wederom een politie-auto voor en daarin werd toen een groote hoeveelheid in beslag genomen pape rassen, schrifturen, correspondentie in brief-ordners, alsook een groot aantal boe ken ingeladen en onder geleide van eenige rechercheurs naar het hoofdbureau ge bracht. Op hetzelfde tijdstip, dat de justitie op den Arnstel met de huiszoeking bezig was, deden andere ambtenaren der recherche, eveneens onder leiding van den substituut officier van Justitie en van een rechter commissaris, huiszoeking in een perceel in de Van Hallstraat, waar zich de woning van K. Kuiper, commercieel directeur van „De Tribune" bevindt. Ook hier werd een aantal bescheiden in beslag genomen. De aanleiding tot dit justitioneel optre den zou, naar ons ter oore kwam, gelegen zijn in de stelselmatige opneming van ar tikelen in „De Tribune", die geacht wor den een beleedigend en opruiend karakter te dragen. PORNOGRAFISCHE BOEKEN EN PLAATWERKEN. Wegens het ten verkoop in voorraad hebben van pornografische boeken en plaatwerken in zijn winkel aan den N. Z. Voorburgwal to Amsterdam werd door de rechtbank aldaar een boekhandelaar ver oordeeld tot f 15 boete subs. 6 dagen hech tenis. Tevens heeft de rechtbank gelast, dat de in beslag genomen boeken en plaatwerken vernietigd zullen worden, Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer Blijkens de memorie van antwoord in zake het ontwerp van wet tot vaststelling van een tijdelijke korting op de jaarwed den van de leden van den Raad van State, de algemeene rekenkamer, de rechterlijke macht en de militaire rechterlijke macht, is ook de regeering van meening, dat de datum van inwerkingtreding der wet het raadzaam maakt, dat dit wetsontwerp in den loop van Februari behandeld wordt. Zonder zich te willen mengen in de rege ling van werkzaamheden der Kamer, ver klaren de betreffende ministers dus gaar ne, dat zij een zoodanige behandeling op prijs zullen stellen. De leden, die voor de beoogde salaris- vermindering andere maatregelen in de plaats hadden willen stellen, zien, naar het den ministers voorkomt, voorbij dat, in dien die andere maatregelen inderdaad doeltreffend zouden blijken, zij in de naas te toekomst in hooge mate noodig zullen zijn naast de rheergemelde salarisvermin dering. Door een conjunctuur-belasting als in het voorloopig verslag aangegeven, zou den de winsten, verkregen door speculaties a la baisse, niet worden getroffen. De leden, die in de voorgenomen salaris korting niets anders zagen dan een bizon- dere belasting, van de landsdienaren gehe ven, vergissen zich ten eenenmale. De kor ting is niet een speciale belasting van een deel der burgers, maar een vermindering van belooning van diensten zooals die ook voor tal van andere arbeidsinkomsten plaats had en in meerdere mate nog plaats hebben zal, in verband met de daling van het indexcijfer en de donkere tijdsomstan digheden. Het is een noodlottige misvat ting, ui de korting een belastingheffing te zien. Met evenveel recht zou men in de salarisverhoogingen van 1920 een privilege in belastingzaken hebben kunnen zien. Het indexcijfer van de groothandelsprijzen is thans gedaald tot beneden dat van 1913. In dien het algemeen niveau aan prijzen en loonen denzeifden weg zou opgaan, dan ware het toch in hooge mate ongerijmd, de bezoldigingen van hen, die toevallig in 's rijks dienst zijn, hierbij taboe te verkla ren, omdat hun werkgever tevens belas- tingheffcr is en hierdoor de schijn kan ge werkt worden, dat een op hen toe te passen weddevermindering feitelijk een bizondere belastingheffing betoekent. Wat in het bo ven onderstelde geval voor ieder duidelijk zou zijn, geldt mutatis mutandis ook thans. Aan den aandrang te bezuinigen ook op de defensie, zonder dat daarbij aan de weer baarheid van ons leger en van onze ma rine afbreuk wordt gedaan, heeft de re geering, zooals naar zij meent uit de be grooting voor 1932 voldoende blijkt, reeds ernstig gepoogd gevolg te geven. Wie meent dat zij thans ten deze nog verder zou kun nen gaan, zal concrete maatregelen moe ten noemen. Dat de verlaging der salarissen zich niet moet beperken tot de rijksambtenaren, maar zich behoort uit te strekken tot hen, die in dienst van de provinciën en gemeen ten zijn, kan onder zekere reserve door de regeering worden aanvaard. Alleen zal hierbij niet uit het oog verloren moeten worden, dat er gemeenten zijn, waarin de salarissen, hetzij van ouds, hetzij tengevol ge van recente*wijzigingen, op een zóóda nig peil staan, dat zij, ook ondanks de da ling van het indexcijfer, voor verdere ver laging thans niet in aanmerking komen. En evenmin zal vergeten moeten worden, dat do verantwoordelijkheid voor en de zeggenschap over de provinciale cn ge meentelijke salarissen'»in eerste instaniie behoort bij de besturen van provinciën en gemeenten. Voor de rijksoverheid bestaat, in het verband met de salarisvermindering der rijksambtenaren, geen andere plicht dan er tegen te waken, dat met gelden, uit getrokken op de rijksbegrooting, de provin ciën en gemeenten in staat worden gesteld een salarisvermindering achterwege te la ten, welke het Rijk zelf genoopt is op zijn ambtenaren toe te passen. DE GEFINGEERDE ROOFOVERVAL TF DEN HAAG. Wat aan den directeur der Ver- eenigde Bakkerijen, Z., ten lasto wordt gelegd. Zooals gemeld, zal op 2 Februari a.s. voor de Haagsche rechtbank terechtstaan, de ge wezen directeur der Vereenigde Bakke rijen, H. P. Z., wien het volgende is ten laste gelegd le. dat hij te 's-Gravenhage, in het tijd vak gevormd door de jaren 1930 en 1931, herhaalde malen opzettelijk gelden, in to? taal ongeveer 9000, toebehoorende aan de N.V. Vereenigde Bakkerijen, althans aan een of meer anderen dan aan hem, ver dachte, welke gelden hij als directeur van genoemde N.V. had ontvangen, en mitsdien uit dien hoofde en anders dan door misdrijf onder zich had, zich wederrechtelijk heeft toegeëigend 2e. dat hij te 's-Gravenhage, op of om streeks 1 December 1931 aan den inspecteur van politie J. G. Amiabel, aangifte heeft ge daan, dat den vorigen avond 30 November ten kantore van verdachte een diefstal met geweldpleging had plaats gehad door twee onbekende personen, waarvan hij, verdach te, het slachtoffer was geweest, zijnde hij door één dier personen bedreigd met een revolver en door beiden gebonden aan han den en voeten, terwijl zij van zijn onmacht hadden gebruik gemaakt, om een geldbedrag van pl.m. 9000 weg te nemen, met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening, welk geld toebehoorde aan anderen dan aan die personen of een hunner, wetende ver dachte bij deze aangifte, dat deze strafbare feiten niet gepleegd waren. In deze zaak zijn door den officier van justitie drie getuigen gedagvaard, n.l. de heeren J. H. Roeters van Lennep.-te Voor burg; J. Auwerda, accountant, en J. G. Amiabel, inspecteur van politie, beiden te den Haag. HET ONDERWIJS AAN DE AMST. UNIVERSITEIT. Het raadslid mevr. L. Tilanus heeft den Raad van Amsterdam voorgesteld, B. en W. uit te noodigen tot het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid, om hot onderwijs aan de Universiteit van Am sterdam zoodanig te hervormen, dat de denkbeelden, door prof. dr. H. R. Kruyfc neergelegd in zijn geschrift, getiteld: „Hoo- geschool en Maatschappij", zouden kunnen worden verwezenlijkt ONTVANGST TEN HOVE. 's-Gravenhage, 20 Jan. II. M. 4e Ko ningin en Z. K. H. de Prins ontvingen heden namiddag de gezanten en zaakgelas tigden der vreemde mogendheden met hunne echtgenooten. De Minister van Bui? tenlandsche Zaken en mevrouw Beelaeris van Blokland waren daarbij tegenwoordig. Btms „Ik kan eerlijk verklaren dat Ik geen geheimen voor mijn vrouw heb." Bams Werkelijk Blms„Ja, ze heeft gisteren mijn dagboek gevonden." (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6