N.V. HENRI NEFKENS deze ejxtra waarde tsaen standaardftryö De lotgevallen van drie vrienden Maison Boshuizen DE AANSLAG OP DFJ TREIN UIT PARIJS RUST TE ENSCHEDE EEN VÜESVELD BIJ ZWOLLE? Arbeid voor werkloozen RADIOPROGRAMMA Parfumerieën en Toiletartikelen Pr. Julianaplein 1 Tel. 1060 J.D.LammertsvanBueren H. PETERS, WAARSCHUWING J. DE WINTER WIJNHANDEL WATERGOLF OVERBODIG! Permanent Wave 5.- R. J. VAN El MEREN 9 Men stelde nog een tweede poging in het werk om de wagons ie laten derailleeren Een ontstellende ontdekking Betreffende den aanslag op den Parij schen trein, lezen wij in do N. R. Ct.: Den boelen morgen heeft de politie on der leiding van commissaris Pijper en den chef van het bureau Admiraal de Ruytor weg. den heer Modderman, dit onderzoek voortgezet. Verschillende opmetingen zijn daarbij gedaan en foto's gemaakt. Toon de polltie-ambtenuren daarna zich van de plek. waar de brokstukken van de lorrie lagon, langs de spoorbaan tcrugbogaven naar den overweg Sloterdljk, hebben zij. na eenige honderdón meters te hebben ge- Joopen. een ontstellende ontdekking go- daan Rechts van de spoorbaan, aan de buitenzijde, dus naast het spoor, waarlangs de treinen in de richting Amsterdam- Haarlem 1 oopen. viel het oog op een, eenige decimeters diepe, verache vore. die met een bilna rechten hoek op de spoorbaan in het dilklichaam lag. Aanvankelijk gaven zij er geen aandacht aan en wilden zij door loopen. Men bevond zich hior Immers al op geruimen afstand van de plek, waar de poging om den Parijschen trein te doen ontsporen, had plaats gehad. Ken der Ie den van het gezelschap bleef echter staan en bekeek de groeve nader; de andere po litieambtenaren keerden toen torug on men begon de omgeving nader af te zoeken Spoedig vond men toen onder aan den berm van den dijk, vlak voor do sloot, een tweede vore van volkomen denzolfden vorm on dezelfde afmetingen, die ook Ihu in dezelfde richting als de eersto en oven eens met groot geweld in de aarde bleek te zijn geslagon. Dit was aanleiding om de omgeving nader af te zoeken en een weg werker, die de politicambtenaren vergezel de, kwam toon tot de ontdekking, dat hel hectometerpaaltje, dat ter plaatse moest staan, uit den grond was gotrokkon en nergons te vinden svas. Deze genummerde paaltjes, die op elke 100 M. aan weersknn ten van de spoorbaan staan, zijn stukkon spoorstaaf tor lengte van 1.70 M. Men is toen de sloot gaan afzoeken met eenige haken, en zeer 9pocdig haalde men met moeite het in don modderlgen bodem van de sloot weggezonken stuk rails op. Twee man waren noodig om het zware voorwerp op te tillen en naar boven te brengen. Het bleek precies te passon in (te beide voren, en toen de modder ervan v«r wijderd was, vond men op 1 d.M. afstand van een der uiteinden diepe moeten, dio er blijkbaar door wielon van een trein inge slagen waren. Met irroote zekerheid liet zich nu veronderstellen. wat er crebeurd was. Alles wees er op. dat hot stuk spoor staaf, na uit den grond to zijn getrokken door ten minste twee man met het uiterste eind dwars over de spoorbaan is gelegd dat het door een wiel der locomotief van den eersten trein, die daarna uit de rich ting Amsterdam gekomen is, er af geslln gerd is, eerst op den dijk terecht gekomen is. daarna mot een wijden boog van den dijk afgeslingerd is en eerst nog onder op den berm en toen in de sloot terecht is ge komen. Het vormoeden is, dat misdadigers dus eerst gepoogd hebben den eersten trein, dio uit Amsterdam zou komen, te doen ont sporen, en dat zij, toen zij dit haddon zien mislukken, verder de spoorbaan langs zijn geloopA» in de richting Amsterdam, totdat zij de lorrie hebben gevonden als voor hen geschikt geacht middel om den Parijschen trein te doen verongelukken Eenig spoor van dc daders heeft het on derzoek nog niet aangewezen. DE OPLEIDING VOOR HET RIJBEWIJS EXAMEN. De K.N.A.C. neemt de zaak in handen. Herhaaldelijk wordt er over geklaagd, dat de huidige toestanden op het gebied van do opleiding van de adspirant automobilisten voor de z.g. rijvaardigheidsproef zeer veel te wenschon overlaten. In veiband daarmede heeft het bestuur der Kon. Ned. Automobiel Club bcsloton deze aangelegenheid in studie te nemen Overwogen wordt o.a. do mogelijkheid om hen, die zich op de opleiding voor do rijvaardigheidsproef toeleggen, in do gele genheid te stellen hun geschiktheid en be kwaamheid daartoe to doen onderzoeken Blijkt het resultaat van dit onderzoek voor den betrokkeno gunstig, dan zou voor hem de mogelijkheid bestaan om officieel door de K N.A.C. als kundig automobiel-Instruc teur te worden erkend en aangewezen. E. D. KITS VAN HEYNINGEN. f In den ouderdom van 81 jaar i6 te Arn hem overleden de heer E. D. Kits van Hey- ningen, oud-president van den raad van toezicht van de Nederl. Spoorwegen. De overledene was ridder in do orde van den Nederl Leeuw AANBESTEDINGSNIEUWS. 's-Gravenhago, 21 Jan. Vanwege den Rijkswaterstaat is heden aanbesteed het maken van den onderbouw van een hef brug. tor vervanging van de bestaande draaibrug, in de overbrugging van de Oude Maas bij Spijkenisse, met bijkomende wer ken. Het laagst werd ingeschreven door de N.V. Hollandsche Beton Maatschappij te Den Haag voor 299.50Ó. DE STAKING IN DE WERKVERSCHAF FINGEN. lu Groningen. Het Nvvabl. v. h. Noorden meldt: De 9tad-Groningsche arbeiders, die wel op de herplaatsingslijsten hebben geteekend doch Dinsdagmorgen door omstandigheden niet konden vertrekken, zullen deze week niet meer naar de Werkverschaffingen gaan, doch Maandagmorgen a.s. Omtrent de 12 uitgeslotenen staat nog niets vast; waarschijnlijk zal omtrent hen Vrijdag worden beslist. Verder is er in Groningen nog het verbod van samenscholingen, dat herinnert aari deze staking en de daaruit voortgevlocjd zijnde ongeregeldheden. Ook in de provincie is de toestand weer nor maal geworden. In Hoogezand heeft een dertigtal stakers, dc teatsten, die zich nog niet hadden aan gemeld, thans eveneens op de bekende lijs ten geteokend. De heer E. Kupers spreekt op het Van Heekplein De strijd kan neg vele maanden worden gevoerd Do Twontsche correspondent van het Handelsblad meldt: Tengevolge van he.t feit, dat de rust te Enschede is teruggekeerd, wordt hot on langs ingestelde verbod van samenscholin gen zoo goed als niet meer in toepassing gebracht Behalve in de nabijheid van en kele fabrieken mogen do menschen in groe pen bijeenstaan en nergens wordt door de politie opgetreden Mede in verband hiermede had de burge meester aan den Alg Ned Bond van Tex tielarbeiders „Ite Eendracht" toegestaan om gisternamiddag op het Van Heekplein in het hartje oer stad. een opcnluchtmoeiing te houden, die door naar schatting 2500 personen werd bijgewoond. De meeting had con buitengewoon rustig verloop. Na een openingswoord van den voorzitter der plaatselijke afdeeling, den heer Do Vries, hield dp voorzitter van het N V V de heer E. Kupers. een rede, waarin hij be toogde, dat vroeger de Twentsche fabrikan ten in tijden van crisis altijd kwamen met voorstellen tot loonsverlaging of tot work- tijd verlenging. Met dit laatste konden zij in verband met de groote werkloosheid thans moeilijk komen, en daarom pasten zij het middel van loonsverlaging toe Nog steeds, zeide spr, hebben de fabrikanten niets ge leerd en zij zijn in hun oude houding blij ven volharden De staking bij Jannink noemde spr. in alle opzichten gemotiveerd, omdat het niet opgaat, dat alleen do werkgevers de vruch ten plukken van rationalisatie en van groo te krachtsinspanning der arbeiders. Door die staking hebben dc werkgevers oen tweede loonsverlaging aangekondigd als strafmaatregel, waardoor zij in dezon tijd van groote malaise eon ernstig arbeidscon flict hebben ontketend. Alleen de fabrikan ten, aldus spr., dragen do verantwoordelijk heid voor hot groote conflict. De arbeiders organisaties hebben alles gedaan om een staking te voorkomen, maar de werkgevers wezen zelfs een voorstel tot arbitrage af. De moderne vakbeweging aanvaardt de volle honderd procent verantwoordelijkheid van dit conflict en zij zal den strijd nóg vele maanden kunnen voeren. Ten aanzien van de Dinsdag te houden conferentie met den rijksbemiddelaar zeide spr.. dat hij hoopte, dat nu zou blijken, dat do fabrikanten wat toeschietelijker zijn ge worden en zij een ander standpunt innemen dan tot nu toe. Na do hoer Kupers sprak de voorzitter van „De Eendracht', de heer Rengelink, die ook betoogde, dat de moderne vakbewe ging dezen strijd maanden lang nog zal kunnen voeren, ondanks de groote gelde lijke offers, die worden gevraagd. Spr. uitte woorden van scherpe critiek tot hen, die trachten een wig tusschen de leden van den Modernen Vakbond te schuiven. Hij wekte de arbeiders voorts op tot het handhaven van orde on rust, tot terugkeer naar de be proefde oude strijdmethode. Ten aanzien van de conferentie met den rljkfibomiddelaar zei spr., dat de fabrikan ten thans van een ander standpunt zuilen moeten uitgaan. Wil er een oplossing ko men. Men zal dezon strijd niet opgeven, zonder dat or iets voor de arbeiders is be reikt. Na het houden der verschillende toespra ken ging de menigte uiteen. Heden zal er te Enschede opnieuw een opcnluchtmoeting worden gehouden; deze is georganiseerd door de Landelijke Fede ratie van Textielarbeiders. Enschede had een in Lonneker gelegen gemeonteterrein beschikbaar gesteld, doch de burgemeester van Lonneker weigerde ontheffing te ver- lecncn van het verbod van samenscholin gen, omdat de Federatie niet vt'llde verkla ren, dat in de verschillende redevoeringen in het bijzonder zou worden aangedrongen op het handhaven van orde en rust. Daarop heeft Enschedo een terrein afgestaan, ge legen in die gemeente. De meeting zal worden voorafgegaan door een vliegdemonstratio. De gemeente koestert het voornemen in den Berkumer Brinkhoek een terrein als zoodanig in te richten Zwolle, 21 Jan (Tel.) In zijn gehoudsn nieuwjaarsrede heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Ovcrijael te Zwolle, dc heer Jas per Warner, belangrijke beschouwingen ge wijd aan den economischen toestand van Noordelijk Overljsei Was 1930, aldus de heer Warner, reeds een malaiscjaar, 1931 was nog slechter en men kan als vaststaand aannemen dat zij, die dit jaar met moed en hoop aanvingen, al hun energie noodig habbpn gehad om niet bij de pakken te gaan neerzitten. Het belangrijke vraagstuk der bruggen om Zwolle, dat vèr boven plaatselijk bilang uit gaat. schijnt de oplossing nog lang niet nabij te zijn. Met de drooglegging on ontginning in den z.g. Kop van Overljsei werd voortgegaan on van de ontgonnen gronden werden reeds overvloedig land er. tuinbouwproducten ge wonnen terwijl de proefneming met bloe men en bollenteelt de beste verwachtingen opwekt De X V. Waterleidingmaatschappij „Noord Overijsel" zette haar werkzaamhe den In zake den bouw van pompstations on het leggen van buizen met bekwamen spoed voort zoodnt reeds vele gemeenten van goed drinkwater werden voorzien. De gemeente Zwolle koestert het voorne men in den Berkumer Brinkhoek, waar zij eigenares is van een 50 H.A. groot stuk grond, dit terrein gereed te laten maken voor vliegterrein Wellicht is hier weer een gelegenheid om werkloozen te werk te stel Ion. Hel toenemende luchtverkeer iwingt tot het nemen van een dergelljken mnatro gel. die voor deze streak niet anders dan van belang kan zijn De heer Warner werd in deze vergade ring tot voorzitter der Kamer, welke dit jaar haar 10 jarig bestaan in haar tegen woordigen vorrn za' vieren, ala zoodanig herkozen De heer Van Hasselt werd l\er kozen tot voorzitter van het Grootbedrijf en de heer Poppe tot voorzitter van hot Klein bedrijf. DE VALK NAAR INDIÊ. materdam, 21 Jan. Hedenmorgen om uur vertrok het K.L.M. vliegtuig de Valk in Schiphol. Eerste bestuurder la J. J. Hondong, twee de bestuurder J. van Steenbergen, mecani- cion H de Jong en radio-telegrafist J. J. Stodieck Het vliegtuig heeft 229.030 K.G. post aan boord en 16.820 K.G. goederen. 8.30 van DE EARWICHBOOT TE LAAT. Hock van Holland, 21 Jan Tengo volge van don dichten mist is de Harwich- boot hedenmorgen zes uur te laat aangeko men Als gevolg hiervan zijp heden de bui- tenlandsche verbindingen vervallen. DE INVOER VAN VLEESCH. Het Kon. Ned. Landbouw-comité beeft het volgende telegram aan den minister van arbeid, handel en nijverheid gericht „In verband met talrijke verzoeken on/er organisaties inzake spoedige hulp aan de in nood verkeerende veehoudersbedrijven verzoeken wij uwe excellentie onverwijld tot con tingen teering invoer vleesch over te gaan." Zaterdag 23 Januari. Hilversum: B.457.00 en 7.30—7.45 V.A.R.A. Gymna stiekles door G. Kloorekooper. 8.00 Gramofoonplalon. 0.00 Concert Amsterd. Solistenkwintet o. l.v. L. Cohen en Gramofoonpl. 10.00 V.I'.H.O. Morgenwijding. 10.15 V.A.R.A. Concert. Ameterd. Solisten kwintet o.i.v. I.. Cohen. M.tn.v. R. Hardonk (rang). Joh. Jong (piano). KceB Bakker (voordracht). 12.00—1.00 Concert V.A.R.A.-septot o.l.v. Is. Eyl en Gramofoonpl. "2.15 Gramofoonpl. 2.15 Concert door het Trio Drukker. 3.3(i Belastingpraatje. 3.45 Vervol.' concert. 4.30 Causerie over de Amerlkaausche Mo- del-Gevangenis Ie San (Juentin. 5.00 Beoefening der Huismuziek. 5.45 Week*'ïvorzicht door J. Oudegeest. 6.00 Conceri V.A.R.A-septet o.l.v. Is. Kyl en Gramofoonpl. 7.10 Besluursmededeelingen door A. de Vries. 7.30 Vervolg Concert. 8.15 Zaterdag-Avondprogramma. M.m.v. Teun de Klepperman. Harmonica-kwartet o.l.v. G. E. den Boer, V.A.R.A.-orkest o.l.v H. de Groot, Voordracht door Adolf Bouw meester 0.45 Vaz Dias en Voetbalnieuws alsmede V.A.R.A. Varia. 10.00 „Hallo hierheen", revue-uitzending van uit Amsterdam. 11.30—12.00 Gramofoonplalenconcert. Huizen: g.OO—O.1.5 K.R.O. Gramofoonpl. 10.00 Concert K.R.O.-Trio. 11.30 Godsd Halfuurtje. 1.1.5 Coneert K.R.O. Sextet. I.45 Pauze. 2.00 Gromofoonpl. 2.30 Kinderoor. 4.C0 Sportpraatje. 4.15 K.R.O. Kunstensemble o.l.v. P. Lus- tenhouwer. O.oi) Journ Weekoverzicht. 6.20 Vervolg concert 6.10 Esperanto cursus. 7.10 Causerie over Sociale Kindorhyglène. 7.45 Gramofoonpl. 8.00 K.lt O. Salnnorkesl o.!.v. M. van 't Woud. M.m.v. Mac Carthy (entertainer). Ga. Uit „Rnmben auf Monte Carlo". Hey mann. en La Argentina van Jan Nieland 9.00 Vaz Dias. II.0012,00 Gramofoonplalenconcert. Bewezen betrouwbaarheid. Duizenden eigenaars zullen U zeggen, dat de Chevrolet Trucks zuinig en steeds bedrijfszekcr zijn en hun werk snel en goed verrichten. Talrijke technische snufjes. Dc Chevrolet 1932 brengt U talrijke technische snufjes, die U bij andere trucks in deze klasse vergeefs zoekt of extra betalen moet. Nieuwe verbeteringen voor 1932. Vele verbeteringen zijn aan gebracht, die de Chevrolet een nog langeren levensduur en nog grootere kracht verleenen. Neem al deze feiten :n overweging en kom de trucks eens bezichtigen, dan kunt U een vergelijking makca met andere trucks in deze klasse. U zult dan erkennen, dat Chevrolet de hoogste waarde voor het geld biedt. Chevrolet's "extra waarde" voor 1932 6 cylinder motor Robuust frame Frame op 8 punten onder steund Extra stevige truck achteras Verwisselbare enJtcle of dubbele achterwielen Comfortabele en robuuste standaard carrosserieën Nieuwe truck g«ngwi6sel Termijnbetaling door Ge neral Motors Acceptance Corporation Bedford type W. S. General Motors brengt den 2-ton Bedford Trucktype W. S.i den goedkoopsten 2-tons op de markt... en de beste. Een volkomen moderne motor - 6 cylinder natuurlijk - vier maal gelagerde krukasxeer volledige druksmtring, een robuust stalen framewielbasis 3.33 M. Bel ons op of schrijf ons, en wij geven U een proefrit met een W. S. Bedford in Uw eigen werk, zonder eenige verplichting. Officieele Vertegenwoordiger AMERSFOORT Tel. 110 iffiiMIIWIIf begodigd schattor ou Vendumeester Langestraat i02b Oudste en vertrouwd adres (Gevestigd sedert 1900). Taxatie van gehcelc of ge deeltelijke inboedels en ge bouwen. Goederen voor publioken verkoop worden dagelijks Af gehaald. Verkooplokaal Muurhuizen 47 Verhuizingen en verpakkin gen. Hazen, panklaar Fazanten, Hennen Hanen Wilde eonden Tamme Eendvogels Kalkoenen vanaf 3.25 1-75 n 2.— 1.25 1.50 5-— Poelier, Telef. 106. Utr.straat 11. Laat in dezon tijd Uw meu beien en matrassen door vakman masóu en reparoe ren. Wendt U om stalen en prijzen zonder verplichting tot SCHEHBIERSTRAAT li Telzfooa 1189. W. VAN EGDOM-VAN DIJKEN Kapelweg 53, Telefoon 690 Amersfoort. Deze weak speciale aanbieding BORDEAUX WIJNEN f 0.65, 0.75, f 1.per flesch het geheele hoofd V/asschou, knippen, watorgolvon t 1.75. Ons speciaal olio-systeom, onze le klas vakkundige behande ling met toepassing van hot modernste apparaat, waarborgen het beste wat geleverd kan worden. Uitsluitend haargolving. geen kroes. MAISON DE COIFFURE WIJERSSTRAAT li. TEL. 205. 465. Do drie luchtreizigers kwamen wol op het eiland to- recht, maar bolanden in een hnogen boom. De fee vond het daar niets prettig om op den wiebelendon tak te moeten zit ten en vroeg Bollobuisje, haar zoo gauw mogelijk to helpen. „Het zal geschieden dame", zei Bollebuisje, die altijd beleefd was. 466. Gelukkig dat zij nog het touw van het valscherm had den. Ze bonden dit touw om het lijf van de fee en lieten haar zoo voorzichtig naar beneden zakken. Het is een licht vrachtie, zei Mauwtio. die boven op den top van den boom meehielp. Dat wist ik wel. antwoordde Bollohuisie, feêen zijn altijd erg licht. En al spoedie had de goede fee zonder onge lukken den beganen grond bereikt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 7