P Nadruk Verboden- Afdruk uitsluitend voor Gcabonocerden. volgens leveringsvoorwaarden. Alle Yechten Vereenlgde Persbureaus, 's-Graveahage. LEVERTRAAN. NIEUWE HANDSCHOENEN. Zelfgemaakt Speelgoed. VERKRIJGBAAR. Ze zijn natuurlijk eenvoudiger van stof, snit en afwerking dan een japon, doch men ziet er niet onverzorgd uit, als men een dergelijk schort aan heeft. Be drukte of geruite stoffen, klokvorm en zakjes zijn weer in trek. Prijs per pa troon 0.75. Speelgoed zelf maken blijft altijd een bijzonder aardige bezigheid; allerlei aardige stofresten kunnen er voor gebruikt worden, bijzonder ge schikt zijn peau de pêche of fluweei. Als versiering strikken wij om den hals een lint, terwijl de oogen van een zwart laarzenknoopje of kraaltje ge maakt worden en als voltooing van het geheel de neus met een paar draden dikke zwarte zijde wordt af gewerkt. Prijs 40 cent. Van de verschillende in deze rubriek voorkomende modellen kunnen knip patronen worden aangevraagd. Leze ressen, die gaarne een hier afgebeeld model willen maken, kunnen de ge- wenschte maat onder bijsluiting van hel bedrag in postzegels en vermelding van het juiste nummer bestellen bij de Re dactrice van de Vrouwenrubriek, Hof- zichtlaan 4, 's-Gravenhage. V.-M .i KEUKENHOEKJE. Een. oud huismiddel, dat ook in den modernen tijd te pas komt. VOOR DE KINDERWAGEN. Men krijgt een goeden indruk van wal er op het gebied van handschoe nen alzoo gedragen wordt, wanneer men deze collectie eens bekijkt. De hier afgebeelde handschoenen zijn alle van stof, doch zoo dik en dicht gewe ven, dat zij op kleinen afstand reeds den indruk maken van leer. Zij zijn daardoor natuurlijk gemakkelijk te rei nigen. Alle beige, bruine en grijze tin ten, van de lichtste tot de donkerste, zijn modern. smaak bijna geheel geneutraliseerd, waardoor zij door iedere maag verdra gen wordt. Ten onrechte hebben som migen de meening, dat geneeskrachti ge werking der emulsie minder zou zijn dan van gewone levertraan. Niets is echter minder waar dan dat: beide hebben dezelfde versterkende en ge nezende kracht. Als een eigenaardigheid moeten we hier vermelden, dat levertraan ook uitwendig kan worden toegediend, wanneer de patiënt een onoverwinba- ren tegenzin toont, of zijn maag geen traan verdraagt. Via de huid wordt de levertraan geheel geabsorbeerd, waar bij van de geneeskrachtige werking niets verloren gaat. Bij zuigelingen en jonge kinderen, die aan bepaalde vor- OUD DAT NIEUW WORDT. Zie Uw koifers na. Wanneer men eens een ondekkings- leis naar den zolder onderneemt en de kleerenkoffers aan een grondig onder zoek onderwerpt, zal men vaak ver steld staan, hoeveel bruikbaars daarin aanwezig is, dat nog in de termen valt om vermaakt te worden. Wat is in de zen tijd niet prettiger dan van oud nieuw te kunnen maken? Een oude la ken japon kan met zwart satijn ver werkt worden en er zeer modern uit zien. Een bontmantel, die te kort ge worden is, behoeft absoluut niet afge dankt te wordan. We hebben een zwart laken japon uit onzen koffer opge diept en maken van de rok, nadat wij deze eerst goed uitgeborsteld en opge- stoomd hebben, het vrij aansluitende bovendeel der mantel tot op de heu pen, waaraan dan van de oude bont mantel het ondergedeelte gezet wordt vanaf de heupen tot b.v. 30 a 35 c.M. boven den grond; de korte mouwen van de mantel worden uit de taille ge maakt, door een boven- en ondermouw te knippen en hebben vanaf de elle bogen bonten ondermouwen, terwijl de bestaande kraag op het laken boven stuk gezet wordt, op deze manier heeft men van twee kledingstukken, die niet meer gebruikt werden één zeer goed kleedend geheel gekregen. i.-.-gehalte heeft en zich bij afkoeling splitst in vischslearine voor de zeep fabricage en vischtalk voor de leder industrie. De groote centra der levertraanin dustrie vindt men in Noorwegen, voor namelijk op de Lofodden en in Roms- dal. Ook in de Vcreenigcle Staten, Ca nada, IJsland, Rusland en Japan vindt traamvinning plaats. De levertraan, die wij verkoopen is echter uitsluitend \oorsehe of Lofoddensche traan van de beste kwaliteit. De geneeskrachtige werking van le vertraan werd vroeger algemeen toe geschreven aan haar jodiumgehalte. Later beschouwde men een drietal in levertraan aangetroffen zuren, die ove rigens niet in het dierenrijk voorkwa men, als de voor ons lichaam voor naamste bestanddeelen en volgens de hedendaagsche opvattingen is het in hoofdzaak het gehalte aan D-vilamine, dat aan de levertraan de geneeskrach tige werking verleent. Naast de groote voordeelen, die le vertraan bezit, staat het nadeel, dat dit medicament zich niet gemakkelijk laat innemen. Maak daarom bij het begin der kuur de dosis klein en voer deze geleidelijk zoo hoog mogelijk op Geeft ge uw kinderen direct de volle dosis, dan loopt u kans dat een moei lijk te overwinnen afkeer gaat ont staan. En dan kost later het innemen de grootste moeite. Begin desnoods met een eetlepel en eindig met twee eetlepels. Geef de traan onmiddellijk voor hel naar bed gaan om oprisping te voorkomen. Om het gebruik in de hand te wer ken, hebben de fabrikanten naar een gemakkelijker in te nemen vorm ge zocht en dezen gevonden in de beken de levertraanemulsie", die bij eiken drogist en apotheker te krijgen is. Bij de leverlraanemulsie zijn geur en Wat is eigenlijk levertraan? Het is een olieachtige substantie met zeer hoog vetgehalte, gewonnen uit de le ver van kabeljauw. Vroeger vond dit plaats door de levers in houten vaten te laten ontbinden, waarbij dan de blanke en de lichtbruine olieën naar dc oppervlakte kwamen en afgeschept werden. Door verwarming kwam nog een derde soort, de bruine olie, te voorschijn. Tegenwoordig verwarmt men, aldus kan men in „Vóór alles Gezondheid" lezen, de versche levers met stoom iets boven de temperatuur van kokend water en bij de modernste installaties blijft men zelfs onder het kookpunt. Men zorgt er zooveel mogelijk voor, dat de levers niet met de lucht in aan raking komen. De olie, die op deze wijze verkregen wordt, is de ook bij ons verkochte „stoomlevertraan". In de geneeskunde vinden alleen de ..blanke" of „citroengele" en de „goud gele" levertraan toepassing. De licht bruine soort, die nog altijd uit vergane levers wordt bereid, heeft een afschu welijken smaak en wordt hoofdzakelijk door leerlooierijen gebruikt. Door koken op hoogere temperatu ren wordt nog een andere soort lever traan gewonnen, die een hoog steari- men van tuberculose lijden, wordt deze toedieningswijze soms toegepast. Levertraan verhoogt het weer standsvermogen bij alle' uitputtende ziekten en bevordert het spoedig her stellen van den patiënt. Voor lijders aan longtuberculose is het een uiterst gunstig werkend geneesmiddel. Bij chron'schen hoest en langdurige ver koudheid geeft levertraan goede resul taten. Ook bij lupus schrijven artsen het dikwijls voor. Eenige der voornaamste toepassin gen vindt levertraan bij zwakte van het beenderenstelsel die zich bij vrouwen na het kraambed vaak voor doet; bij rachitis of engelsche ziekte, veroorzaakt door eeai kalktekort in het bloed; bij scrofulo6e of klierziekte Bij de behandeling van engelsche ziekte, viel het op, dat levertraan eigenlijk denzelfden invloed had als het blootstellen van den patiënt aan de ultraviolette stralen van het directe zonlicht. Langen tijd bleef dit een raad sel, tot men ontdekte, dat zich in rau we spijzen bepaalde substanties bevin den, die bij droging of verhitting ver loren gaan. Aan deze stoffen, die in scheikundig nauwelijks waarneembare hoeveelheden voorkomen, gaf men deri naam van vitaminen. Het D-vitamine, dat zich in levertraan bevindt, geeft dit product, zooais reeds hierboven werd gezegd, een groote geneeskracht en maakt het tot een bijzonder aanbeve lenswaardig middel voor patiënten, die buitenlucht en zonlicht moeten ontbe- In Engeland heeft men thans zeer warme dekentjes voor de kinderwa gens in den handel gebracht, zoodat zuigelingen, mits zij geheel gezond zijn, ook op de koudste dagen van het jaar buiten gebracht kunnen worden. De dekentjes bestaan uit twee tegen el kaar gezette lappen van bont, pluche of dikke wol, die aan de randen stevig aan elkaar verbonden zijn. AARDIGE SCHORTEN. Het is typeerend voor de mode van de laatste jaren, dat aan de japonnen niet meer zorg wordt besteed dan aan alle andere kleedingstukken. Dit blijkt o.a. uit de aardige en flatteuse model len der schorten, die wij hier afbeelden ren. Als algemeen versterkend middel kan levertraan zonder bezwaar aan kinderen en volwassenen worden toe gediend. Doen zich echter daarbij min der gewenschte verschijnselen voor, b.v. brakingen, diarrhee of verlies van eetlust, dan is de spijsvertering van den patiënt niet in orde en dient men onmiddellijk den dokter te raadplegen Ga in zulke gevallen nooit met de toe diening voort, alvorens u deskundig advies hebt ingewonnen. - - NIEUWE KNIPPATRONEN. Gemakkelijk zelf te vervaardigen kleeren. Ook met onze vorige knippatronen hadden wij zeer veel succes. Op ver zoek van onze lezeressen geven wij thans eenige eenvoudige kinderjurken, die met weinig geld te maken zijn. Eenvoudige Schooljurk. Een eenvoudige schooljurk voor meisjes van 6 tot 10 jaar geeft ons patroon no. 36. Deze jurk is zeer ge makkelijk te maken. Zooab de afbeel ding laat zien heeft de jurk een ge schulpte pas met spit aan de voorzijde, dat met een smal fluweeltje sluit. Van uit de pas komen de raglanmouwen, Menu van de week. Zondag: Nierbroodje. Blinde vinken Brusselsch lof. Appelsneeuw. Maandag: Ribstuk. Groene kool Aardappelen. Custardvla. Dinsdag: Gevulde vl-eschpannekoek. Knolraap. Aardappelpuree. Rijstkoek jes. Woensdag: Groentersoep. Gehakt met kerry. Spruitjes. Aardappelen. Donderdag: Varkenskarbonaden. Stamppot van zoete en zure appelen. Watergruwel. Vrijdag: I. Stokvisch met mosterd saus. Aardappelen, gefruite uien. Rijst. Sinaasappel. II. Linzensoep. Roereieren. Gesnip perde winterpeen. Aardappelen. Zaterdag: Gekruide runderlapjes. Bietjes. Aardappelen, Bessensap met beschuit. Appelsneeuw. 1 blik appelmoes. 2Vi d.L. room. 1 eetlepel suiker. Deze zeer vlug te bereiden toespijs voor Zondag, kan men gemakshalve van een blik appelmoes bereiden, maar eveneens van 1 K.G., met weinig water ierwijl voor-, zoowel als achterkant twee groepen gedeeltelijk opgestikte plooien hebben. Prijs van dit patroon 60 cent. Soeelpakje. Een allerliefst speeip<-kje voor kleintjes van 1 tot 3 jaar, dat zoowel van effen als gewerkte stof gemaakt kan worden is no. 69. In den winter eigent gewerkt flanel zich hier bijzon der goed voor, terwijl de waschbare pakjes voor den zomer buitengewoon aardig staan van de bij uitstek voor de kleintjes geschikte Peter Pan stof fen, evenals gewerkt cretonne enz. Prijs 60 cent. I Voor gezette figuren. Zeer veel succes had ons patroon no. 77, dat wij enkele weken geleden in het klein weergaven. Op verzoek van enkele lezeressen beelden wij deze aardige huisjapon hier nogmaals af. Het zelf maken van deze japon zal U ongetwijfeld veel voldoening schen ken. Benoodigd is ongeveer 4 Meter van 130 c.M. breed of 5 Meter van 100 c.M. Zeer goed leent zich wollen mouseline of een effen wollen stof. Voor de kraag en manchetten is 40 c.M. effen stof of zijde noodig. Wij stellen dit aardige patroon beschik baar in de maten 46, 48 en 50 legen inzending van f 0.65 in postzegels. tot moes gekookte appelen, die door de paardeharenzeef gewreven worden en daarna vermengd met 100 gram suiker, die eerst geheel koud moet worden. De room wordt met de suiker en een heel klein tikje zout stijf geklopt, en nu wordt lepel voor lepel de appelmoes bijgevoegd, onder voortdurend klop pen, waarna de appelsneeuw in een glazen schotel wordt opgediend en met iange biscuits gepresenteerd. GOEDKOOPE HOESTBONBONS. Deze kan men zeer billijk zelf ma ken op de volgende manier. Een hoe veelheid suiker laat men op een kleine pit met wat water en een scheut azijn smelten en mengt er dan een geraspte ui doorheen, terwijl men dit alles te- samen zoolang op het vuur laat staan, steeds roerende, totdat men een licht bruine massa heeft gekregen. Deze wordt nu vlug overgebracht op een ingevette steenen aanrecht of platten schaal en bijna afgekoeld in dobbel- steenen gesneden, die men dan, wan neer alles door en door koud is ge worden, gemakkelijk ka" breken en in een trommel bewaren. O GOEDKOOPE KNIPPAiKONEN

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 18