ONTSPANNING VOOR WERKLOOZEN „7 Weefhuis" Fa. M.R.N. OOSTERVEEN EERSTE SAMENKOMST IN AMICITIA Een veelomvattend werk! HET COOPERATIE-WEZEN Lezing van Lena Moll voor de Soc. Dem. Vrouwsnclub Woltiandel „DE CONCURRENT" PREDIKBEURTEN Langestraat 42 Tel. 77 Karperton Een deöcatesse kaas cent per doosje STADSNIEUWS Veel wordt gedaan, waarvoor al leen de belangstelling der werkloozen wordt terug verlangd Gistermiddag had de commissie voor ont spanning en ontwikkeling voor werkloozen alhier de Amersfoortsche werkloozen voor de eerste maal bijeengeroepen in de groote zaal van Amicitia, waar dé voorzitter, de heer J. Hovens Greve, hun eenige raededee- lingen zou doen over de voor hen te hou den lessen, cursussen en bijeenkomsten. Deze samenkomst werd behalve door het voltallige college van B. en W„ eveneens bijgewoond door 'vele leden der sub-com missies. De heer Hovens Greve hield allereerst een toespraak tot de aanwezigen, waarvan er enkelen meenden hun spontaniteit te moe ten toonen, door A la minute te gaan applau- disseerer., hetgeen den inleider aanleiding gaf, hetzij het applaus wèl, hetzij dat het niét gemeend was, achterwege te laten. De heer Hovens Greve wees er voorts op, 'dat velen der aanwezigen zich wel zullen hebben afgevraagd, wat de commissie nu eigenlijk wil, of zij soms het leed der werk loozen wil verzachten door middel van een filmpje. Die gedachte i9 ook in de com missie-leden zelf opgekomen. De film is evenwel niet in de eerste plaats daarvoor, doch aangezien praten alléén al heel gauw vervelend wordt heeft men de rolprent als afwisseling gekozen, als een soort bij num mer om ook het andere rustig uiteen te kunnen zetten. Op de rondgezonden vragenlijsten zijn meer dan 200 aanvragen voor 30 verschil lende cursussen binnengekomen, zoodat lang niet aan alle verlangens kan worden voldaan. Indien er zes gegadigden zijn voor één bepaald vak, zal getracht worden een afzonderlijken cursus te stichten. Voor de splitsing in verschillende cursussen zijn eenige sub-commissies in het leven geroe pen. Zoo heeft men een commissie voor een vakcursus. Men hoopt, dat zij, die niet die cursussen vinden, welke zij hebben opgege ven, in de bestaande cursussen toch iets zul len vinden, dat hun belangstelling trekt. De süb-commissies Mollen zjch niet voor vak- rnénfechen ie. kunnen maken, maar zij stol len zich wèl ten doel de vakkennis der cursisten op peil te houden. Men heeft nu een vakcursus voor tim meren, voor schilderen, voor autotechniek, voor. autogeen lasschen en voor electro- tecliniek, terwijl ook nog zal worden ge tracht een cursus voor nlgemecne vak theorie te geven. Voorts is er nog een sub commissie voor teekenonderwijs, welke in overleg met de liefhebbers nog nader zal bepalen welk soort van teekenonderwijs zal worden gegeven, terwijl men ook nog een cursus voor algemeen onderwijs, te be ginnen met rekenen, schrijven en lezen heeft. Voor hen, die reeds goed onderwijs heb ben genoten, zal een aparte groep worden gevormd ongeveer 9 h 10 kantoorbedien den om na te gaan voor weik onderwijs deze in aanmerking kunnen komen. Naast de reeds genoemde groepen onderscheidt men nog die voor herhalingonderwijs èn handenarbeid on die voor herhalingsonder- wijs zonder meer. Op de Dinsdag-, Woensdag- en Donder dagmiddagen zal er aan sport worden ge daan; deze mededeeling werd met applaus begroet. De commissie voor algemeene ont wikkeling en ontspanning stelt zich ten doel om eenmaal per week een mooien avond te geven hetzij met films, voordrach ten of lezingen. Deze commissie zal zich met de verschillende te dezer stede bestaan de vereenigingen in verbinding stellen, ten einde voor een groep der werkloozen op door deze vereenigingen georganiseerde avonden vrije toegang te verkrijgen, Aangezien de werkloozen, indien zij géén cursus volgen,weer op 6traat staan, over weegt men om hun een gelegenheid te bie den, waar zij kenni6 kunnen nemen van verschillende bladen en tijdschriften, welke hun algemeene ontwikkeling kunnen ver- grootén. Voorloopig zal worden volstaan met iederen cursus maal per week te geven; mocht de belangstelling grooter Lijn, dan zal getracht worden geld voor uitbrei ding te krijgen. De allerbelangrijkste factor is wel: de be langstelling van de werkloozen zélf voor het werk, dat voor hen wordt gedaan! U verkeert zoo ging de heer Hovens Greve voort in moeilijke omstandigheden. Vele dagen misschien van wanhoop en verbitte ring zijn wellicht thans uw deel, zoodat u dus niet in de beste conditie verkeert om cursussen te gaan volgen. Wij kunnen dus alleen op do besten onder u rekenen. De mensch heeft eenerzijds den drang om iets te dnen én aan den anderen kant is hij vaak ook weer te lui om wat te doen of om een eenmaal aangevangen werk te beëindi gen.' Daarvan zijn tal van voorbeelden, niet alléén onder u, maar ook ver buiten uw kring. Als u iets niet meevalt, houdt vol en zet door; zet u schrap, maak er zooveel mo gelijk van door er van u zelf zooveel moge lijk aan kracht en moed aan toe te voegen. Als men geeft wat men heeft kan rnen veel bereiken. Als men in dezen geest de cur sussen zal willen beginnen, kan het niet anders of er zal iéts góéds uit voortkomen. Na deze toespraak van den héér Hovens Greve, welke met een luid applaus werd be antwoord, werden een paar tilms gedraaid, waarvan de voornaamste was „Filmsterren gezocht" van Ernst Eigcl, die deze rolprent heeft gemaakt als inleiding voor Siodmak's film „Menschen am Sonntag". Deze film van Eigel is er ook weer een van de avant- garde, men zou het een experiment kun nen noemen. Het bureau voor Liga-films te Amsterdam heeft er dan ook voor ons land beslag op gelegd. Filmsterren gezocht is een film, die niet de gezochte en opge smukte scènes geeft, welke wij gewend zijn de lens te zien passeeren. Integendeel, de camera-man verplaatst ons in het volle leven in Weet-Berlijn. Wij hebben gelukkig kunnen constateeren, dat deze film het pu bliek, dat uit den aard der zaak nog niet zoozeer aan z.g.n. experimenteele films ge wend is, vrij sterk heeft geboeid, getuige het feit, dat er een vrij goede orde heerschte tijdens de vertooning, welke hierop neer kwam, dat voor een film „zónder schmink en zónder sterren" menschen noodig zijn, échte menschen mèt karakter. Welnu, zoo besloot de heer Hovens Greve deze eerste bijeenkomst, zulke menschen zoeken wij óók! Tenslotte werd nog medegedoeld, dat het in do bedoeling ligt om met groepjes werkloozen excursies te gaan houden, zoo wel naar bedrijven als in de natuur. Men stelt zich voor om allereerst een excursie onder deskundige leiding te houden naar onze gasfabriek. Werkloozen, er Is en er wordt veel voor u gedaan. Er wordt slechts weinig voor te rug verlangd: Uw vólle belangstelling en uw aller medewerking! Laat, door deze beide te geven, uw dankbaarheid blijken! „De coöperatie is een middel tot verbetering van hel mem schelijk beslaan" Voor de afdealing Amersfoort van de So ciaal Democratische Vrouwenclub hield Le na Moll uit den Haag, secretaresse van dan Coöp. Vrouwenbond, gisteravond een lezing met lichtbeelden over-. „Coöperatie". De matig bezochte bijeenkomst, welke in ,;De Keizerskroon" plaats vond, werd met een welkomstwoord geopend door do af deelingsvoorzitter, mevrouw S. Brusson Hem in inga. Deze avond was belegd in ver band met de oprichting van een coöpera tieve vèrbruiksvereeniging te dozer stede. Lena Mcll vangt aan met de mededeeling dat vóór alles moet gelden de samenwer king van allen voor één doel. In dezen tijd zijn de huisvrouwen nog to eng van begrip en kijken niet verder dan naar het belang van de eigen vier muren, maar op hot groote maatschappelijke gezin daarbuiten wordt minder gelet Spreekster staat dan eerst stil bij de ont wikkeling van het productie-proces. Hand werk werd opgevolgd door machines. Men spreekt thans algemeen van rationalisatie, doch dat is absoluut geen nieuw betrrip, het kwam ook al in vroegere tijden voor. Onder het kapitalistische stelsel moet ver staan worden „het productie-stelsel om winst". Daarnaast moet erkend worden, dat de arbeider thans eenig recht heeft gekre gen. Vroeger was dat niet, zelfs de kinderen maakten wel een 12-urigen arbeidsdag rnee. Het coöperatieve beginsel heeft al sinds eeuwen bestaan, doch het was toen een soort liefdadigheidsbeweging. Sinds 1844 is daarin verandering geko men en we moeten daarbij kijken naar Rochdale. Het'waren toen arme flanel-we vers, die toen zelf eon coöperatie stichtten en de winst, die voordien den kapitalisten ten deel viel, in eigen zakken zou terug vloeien. Daarvan is de reusachtige coöpera tieve organisatie uitgegaan, uie thans meer dan 52 millioen leden over de gehecle wp- reld telt Aan de hand van het bekende Engelsche voorbeeld stelt Lena Moll in het licht dat liet ook steeds meer noodig is om niet alleen de kleinhandel te verzor gen, doch ook fabrieken te stichten, zooals die in ^Nederlandsch rced9 zijn van jam, zeep en limonade. In het buitenland is men trouwens al veel verder. De coöperatie wil geen winst uit bezit en daarom moet in ieder geval een sociaal democratische vrouw zich bij een coöpera tie aanmelden. Daar tóch is de gelegenheid om de theoretische principes in praktijk te brengen. Het ia logisch, dat de groep van arbeiders, vechtende voor een beter be staan, in de coöperatie een middel tot ver betering van de levenspositie vindt. F.n de vrouw zal deze gedachte door aansluiting tot uitvoer moeten brengen. De winsthandol heeft zich niet ontzien op geraffineerde wijze hun clientèle te mis leiden, aldus spreekster. Dat wordt wel be- Avezen door de noodzakelijkheid, die be staan heeft tot instelling van een waren- keuringsdienst, waarbij vaak vreemde re sultaten na onderzoek aan het licht geko men zijn. Bij do coöperatie zijn die gevaren uitgesloten. Natuurlijk zullen er bij den overgang van de particuliere naar de coö peratieve bedrijven enkele slachtoffers val len. Dit bezwaar kan echter grootendeels ondervangen worden door overheveling" naar de nieuwe bedrijven. Er is nog een andere factor, die spreekster graag even onder oógen wil nemen. De moe ders hebben van de geboorte af de groot ste zorgen en teederheden voor hun kinde ren gegeven. Met de meeste liefde heeft men zijn kinderen opgevoed en groot ge- STEVEN VAN HAGENLAAN 16 Telefoon 380 WEEFTOESTELLEN 60 en SO c.M. breed GAAS VOOR SMYRNA, KELUM EN RAFFIAWERK TER OPFRISSCHING VAN HET BLOED drinke men eenige dagen achtereen 's och tends vroeg een glas natuurlijk „Franz Josef'-bitterwater. Bij Apoth. en Drogisten verkrijgbaar. bracht En daar staat Van op een gegeven moment de oor?og voor de deur, die onze jongens naar het oorlogsveld brengt en die met zorg opgekweekte levens in een enkele minuut vernietigt. Een oorlog, die ook ont staan is uit naijver bij het winstbejag. Wil men die moordpartijen voorkomen, dan Is het noodig orn het winstbejag te keeren en dus een coöperatie te stichten, zooals dat thans ook in doze stad geschiedt. Het ka meraadschappelijke werken met en voor elkaar is het eenige doel der coöperatie, waarmee een betere toekomst te bereiken valt Lena Moll wij9t vervolgens op het cadeau systeem van de particuliere winkels, het geen toegepast wordt om de koopers te lokkon, doch waarvan de consumenten geen voordeel hebben. Integendeel: men betaalt duurdere prijzen en ontvangt slechtere kwaliteit. Ook de werkloosheid is een uit vloeisel van den winsthandel. Daarom is liet noodig orn de coöperatieve gedachte steeds meer op te bouwen en uit te brei den. Spreekster wekt de vrouwen op zich aan te sluiten en de artikelen allcon daar te koopen, waar men zelf medezeggenschap heeft. Na deze uiteenzetting omtrent het coö peratieve denkbeeld gaf Lena Moll in declamatie het slot van een leekenspel ter propaganda van de coöperatie. Tenslotte werden er lichtbeelden betreffende het be handelde onderwerp vertoond, die nog eens ten*deelc in beeld weergaven, wat het ge sproken woord reeds had doen weten. OM 10.000 DOLLAR. Opvoering ten bale van het Plaatselijk Crisis Comité. !n aansluiting op het onlangs in ons blad vermelde bericht betreffende de opvoering van het Amerikaansclie blijspel „Om 10.000 dollar" van Jarnes Montgomery door het gezelschap „De Vercenigdc Tooneelspelers' alhier, kunnen wij nog mQdedcelen, dat deze opvoering zal plaats vinden op Don derdag 25 Februari des avonds te 8 uur in de groote zaal van Amicitia. Zooals bekend, zal de opbrengst van dezen avond geheel ten bate van het Plaatselijk Crisis Comité koinen. NED. REISVEREENIGING. Een Japansche avond op 6 Februari, Door de plaatselijke afdeeling der Ned. Reisvereeniging zal, blijkens een in dit nummer opgenomen advortentie, op Zater dag 6 Februari in Amicitia een Japansche voordracht en tooneelavond worden gege ven. Deze avond zal worden verzorgd door den heer Gerard Pilger uit Amsterdam, eon vroeger tooneclspeler uit het gezelschap Verkade. De heer Pilger heeft Japan en China bereisd in de jaren 1918—1928 en treedt dus met kennis van zaken op. Blijkens de verslagen welke wij van de tot heden door den heer Pilger gegeven avonden zagen, is deze avond er een met een interessant programma. ORANJEVERENIGING. Jaarvergadering. In hotel „de Zwaan" zal op Donderdag 28 Januari a.s. een ledenvergadering van de Oran je vereen iging worden gehouden. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. A.s. Zondag hebben dienst de doktoren Duyvis, Plomp en Batenburg. ZONDAGSDIENST EN NACHTDIENST APOTHEEK. Zondag en de geheele week 's nachts heeft dienst de apotheek der firma Cramer. i Alle maten Jongens Sportkousen B van 6 tot 15 jaar voor 39 cont. B en Heeren Sportkousen voor 49 cent. fl Koopt men allé i natuurlijk in LANGESTRAAT 81 AMERSFOORT BURGERLIJKE STAND. 22 Januari. Geboren: Gorrit Cornelis, z. v. Gijs- bertus Hendricus van Barneveld, en Cor nelia van Manen. Amersfoort Zondag 24 Januari. Ned. Herv. Kerk. Sint Joriskerk. 10 uur: Dienst 6 uur: Dienst Nieuwe Kerk. 10 uur: Ds. Pannebakker. 6 uur: Dienst. Emma Kerk. 10 uur: Dienst 6 uur: Dienst Bethelkerk. Kinderkerk. Gasthuiskerk. 10 uur: Dienst Wijk gebouw Monnikenpad. 10 uur: Kinderkerk. Gebouw „Het Sluisje." 10 uur: Kinderkerk. Vrijz. Hervormden. (Luthersche Kerk). Geen dienst Remonstrantsche Kerk. 10% uur: Ds. W. F. C. Boenders, emer. pred. te Utrecht. Doopsgezinde Gemeente. 10% uur: Ds. Hylkema. Evang. Luthersche Kerk. 10% uur: Ds. de Jongh. Gerei. Kerk (Zuidsingel). 10 uur: D9. Popma. 5% uur: Ds Schouten. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat). 10 uur: Ds. Schouten. 5% uur: Ds Popma. Geref. Kerk in Herat Kerkverband 10 uur: Da. v. d. Brink. 5 uur: Ds. v. d. Brink. Chri9t. Geref. Kerk. 10 uur: Ds. de Groot 5% uur: Ds. de Groot Vrije Geref. Gemeente. 9% uur: Godsdienstoefening. 5 uur: Godsdienstoefening. Oud-Kath Gemeente (*t Zand 13). 10 uur: H. Dienst Universeof© ©eredienst (Soefi beweging). Gebouw der Theos. Vereen. Geen dienst. Vrijo Kath. Kerk (Regcntesselaan 21). (Theos. Loge, ltegentesselaan 21). Donderdag. 28 Januari: 8 uur: Vesper en lof door Mgr. J. II. Eonjer. Leger de9 Heils (Langeetraat 94). 10 uur: Dienst 3% uur: Openluchtsamenkomst 7 uur: Openluchtsamenkomst 8 uur Verlossingssamenkomst. Christian Science ('4 Laantje S). 10% uur: Hollandsche dienst De Amersfoortsche Bergkape!. (Theo9. Loge). Geen opgave ontvangen. BUITENGEMEENTEN. Baarn en Eembragge, 10 uur: Ds. Adrinni. 6 uur: Ds. Kievit Barneveld. 10 uur: Ds. Batelaan. 5 uur: Ds. v. d. Graaf van Nijkerk. Hoevoloken. 0% uur: Ds. van Boven. 2 uur: Ds. van Boven. Hoogland. 10 uur: Ds. Warners. Leasden. 10 uur: Ds. Gerth van Wijk, van Soest 6 uur: Ds. Hofstede. Nijkerk. 9% uur: Ds. van Melle. 5 uur: Ds. Batelaan van Barneveld. ScherpenzeeL 9% uur: Ds. Warmolte. 6 uur: Ds. Warmolts. Soest Geen opgave ontvangen. Soes ld i|k. Vrijz. Godsdien9tigen. 7 uur: Ds. W. Banning van Haarlem. Soesterberg. 10 uur: Ds. Hofstede van Leusden. 6 uur: (Wijkgebouw) Ds. Tuinstra. De Vaurscho. Geen opgave ontvangen, Woudenberg. 9% uur: Ds. Klomp. 6 uur: Ds. Klomp. D a g e I fj k s City Theater, Westsingel 7. Vertooning van „Het Lied der Woestijn." Rembrandt Theater, Langestraat Vertoo ning van „Drei Tage Mittelarrest." Museum Flehite, Westsingel. (Uitgezon derd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Gebouw Theos. Verecniging, Regentesselaan. lederen dag van 6—8 uur. Openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. 0 R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Vredesbibliotheek. Arnhemscheweg 0. Leeszaal Handelsregister, A_rnh. weg 23. 23 Jan. D© Valk. Uitvoering Huygen en Wessel 24 Jan. Café d'Oranjeboom. Optreden dames-duo Cirrardi (35% en 811 uur). 25 Jan. Amicitia. Ver. Schouwspelers, op voering van „Taptoe." 7% uur. 26 Jan. Pallas Athoneschool. Ouderavond. Lezing „Nieuwe wegen in het voorberei dend onderwijs." 26 Jan. Rernonstr. Kerk. Voordracht en lichtbeelden over Franclscus van Assisiê door d9. R. Mledema. 8 uur. 26 Jan. Theosof. Loge. P. V. U. Lezing over „Nieuwere inzichten omtrent onze voeding." 3 en 8 uur. 26 Jan. Geref. Kerk H.V. (Appelweg). Le zing met lichtbeelden van den heer Legène. 8 uur. 27 Jan. Eben Haözer. Feestelijke Jaarver gadering Ncd. Chr. Reisvereeniging. 8 uur. 27 Jan. De Valk. Uitvoering Immanucl. 27 Jan. Nieuwe Kerk. Uitvoering van „Psalm 42" van Mendelssohn door „Sursum Corda." 8 uur. 27, 28 efi 30 Jan. Amicitia. Gymnastiekuit- voering van „Excelsior." 7% uur. 28 Jan. Hotel de Zwaan. Lodenvergade ring Oranjeverccniging. 8 uur. 30 Jan De Valk. Feestavond Zangver. ..Mendelssohn." 30 Jan. Café d'Oranjeboom. Bal masqué. 1 Febr. St. Joriskerk. Gebedssamenkomst in verband met do Conferentie te Gcnève. 1 Febr. Hotel Monopole. Nijverheid en Handel. Lezing II. Dlemer over „De Crisis en het Goud." 8 uur. 4 Febr. Rcmonstr. Kerk. Nederl. Protes tantenbond. Lezing met lichtbeelden over ..Vlaamsehe Renaissance kunst" door ds. A. P. v. <1. Water. 8 uur. 6 Febr. Dansschool Klaassen. Bal-masqué. 6 Febr. Amicitia. Japansche avond van de Ned Reisvereeniging. 8 uur. 6 Febr, De Valk. Bal-masqué Eensgezind heid. 8 Febr. Theos. Loge. Genootschap Neder land—Frankrijk. Lezing Henri Asselin over Baudelaire et „Ie9 Fleurs du Mal." 8 uur. 8 Febr. Amicitia. N.V. Het SchouwtooneeL Opvoering van ,,'n Goede Buur ia beter dan- 8 uur. 13 Febr. Do Valk. Uitvoering Handelsrcizi- zigersverecniging „Hennes." 19 Febr. Amicitia. 't Nut. Voordracht avond van Jac. v. Elsöcker. 8 uur. 20 Febr. De Valk. Uilvoering Groninger Club. 23, 24 en 25 Febr. De Valk. Demonstratie Maggi-fabrieken. (Dinsdags 2% uur; Woens dags en Donderdags 2% en 8 uur). 25 Febr. Amicitia. Do Vereenigdo Schouw spelers, opvoering van „Om 10,000 dollar", ten bate van het Plaatselijk Crisis-comité. 8 uur. 27 Fobr. Do Valk. Propaganda-feestavond Spoorwegherstellingsoord-vereeniging „Vil- landry.' -— 8 uur. UTRECHT. 23 Jan. Stadsschouwburg. N.V. Het Schouwtooneel, opvoering var„En toch of de Wijsheid der Dwazen." 8 uur. 24 Jan. Tivoli. Weensch© avond U. S. O. (Volksconcert). 8SA uur. 24 Jan. Stadsschouwburg Gezelschap Charles Braakensiek, opvoering van „Sui kerfreule." 8 uur. 25 Jan. Stadsschouwburg. Kon. Ver. Het Nederl. Tooneel, opvoering van „De Des poot" (gom. abonn.). 8 uur. 26 Jan. Stadsschouwburg. Ensemble Bou- ber, opvoering van„Droomkoninkje." - 8 uur. ZEIST. 23 Jan. Concertzaal Figi. Cor Ruys-ensom- ble. „Mijn zoon Etieniie." (abonnement): 25 Jan. Concertzaal Figi. N.V. Hat Schouwtooneel, opvoering van „De Baas in Huis." 7% uur. 20 Febr. Concertzaal Figi. Fritz Hfrsch operette „An die Donau hab' ich mein Mftdel geküsst" 26 Febr. Concertzaal Figi. Het Nederl. Too neel, opvoering van„Söss, de Jood" (abonn.) 8 uur. OMREKENINGSKOERSEN. Oft. Not Niet Off. Not 22 Jan. 23 Jan. 12 uur Londen 8.61 8.53 denijn 53.75 58 65 parijs 9.7» 9.7'% drusse» 34.6:% 34 65% Clinch 48.55 48 50 Wcenen Kopenhagen 48.— 47 75 Oslo 4/ 23 47 25 Stockholm 48.50 48 50 New-York 2.48 55 2.48.25% Medegedeeld door de Rott Bankvereenigin^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 3