DE BRAND OP HET S.S. „OOSTKERK' A. H. VAN NIEUWKERK N.V. Engelsche Eetkamers ER ZIJN KAARSLANTARENS GEBRUIKT Fa. J. IV VAN ACHTERBERGH WESTSINGEL 10-13 RIJKSCOMMISSIE VOOR WERKVERRUIMING EERSTE KAMER UITKEERING MOBILISATIE SLACHTOFFERS VOOR VOLKENBOND EN VREDE Onze Postvliegers onderweg HEDEN ETALEEREN WIJ 20 MODELLEN DRESSOIRS VOOR SPOTPRIJZEN K. Beekstr. 6 - Telef. 543 - Amersfoort - Beekenst. Laan 10 UW ADRES VOOR COMPLETE MEUBELEERING HUMORHOEKJE Het onderzoek door den Raad voor de Scheepvaart Geen ernstige verzuimen gepleegd Amsterdam, 22 Jan. Onder voorzitter schap van prof. mr?*B. M. Taverne heeft de Raad voor de Scheepvaart hedenmiddag een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den brand, welke op 23 December 1.1. te Rotterdam is uitgebroken aan boord van het s.8. „Ooslkerk" van de Vereenigde Scheepvaart Maatschappij. Als eerste getuige werd gehoord de ge zagvoerder van de „Oostkerk", die, ofschoon hij, toen de brand uitbrak, niet aan boord was, een scheepsverklaring heeft opge maakt De voorzitter wees get er op, dat het hem zeer bevreemd heeft, dat in deze verklaring met geen woord gerept wordt van het feit dat naast de electrische ver lichting tijdens het laden en lossen nog eenige kaarslantaarns gebruikt Get antwoordde dit niet gedaan te heb ben, omdat de kaarslantaarns niet tot het schip behoorden, welke verklaring den voorzitter niet kon bevredigen. Pe derde stuurman, die vervolgens ge hoord werd, verklaarde, dat het schip aan de Wilhelminakade lag te laden en te los sen. In ruim I werd hout gelost, later coprah ingeladen. Er werkten twee ploegen. Get., die de wacht had, is niet geregeld bij het laden en lossen aanwezig geweest, het hem opgedragen toezicht bepaalde er zich toe, dat hij zich nu en dan bij de luik hoofden ophield. Oct. heeft niet gezien dat er kaarslanlanrns zijn gebruikt, deze waren in het iusschendek van ruim I opgehan gen. Had hij het wèl gezien, dan zou hij zeer zeker aanmerking gemaakt hebben. Te kwart over elf 's avonds werd get. gewaar schuwd dat er brand was uitgebroken; on middellijk heeft hij toen maatregelen ge nomen om het vuur te bestrijden. Hij heeft er zich ook van overtuigd dat de menschen in het ruim aan dek kwamen. Toen hij voor de tweede maal bij het ruim terug kwam steeg er een dichte wolk uit op. "Dadelijk daarna is van het bovendek af water gegeven. Spoedig breidde de brand zich uit; de Rotterdumsche brandweer, die daarna het blusschingswerk leidde, heeft n^et wei deftig slangen moeten werken. De vérlichting achtte get. voldoende. De kapitein, vervolgens opnieuw onder vraagd, deelde mede dat hij, thuis telefo nisch gewaarschuwd, 's nachts te half twee aan boord "is gekomen/Toen hij op het ter rein der Holland—Amerika Lijn kwam, zag hij motorspiliten cn slancen van de Rotter- damsche brandweer» Aan boord constateer de get. in ruim I één vuurpoel. De brand weer heeft I, dat geheel open lag, tot in de luikhoofden toe onder water gezet. Nadat zij was ingerukt is 's morgens te half zes opnieuw brand uitgebroken in een der lo- giezen. Tusschen ruim en II bevond zich een waterdicht schot, dat gloeiend stond en daardoor ontzet is, met het gevolg dat in ruim II twaalf voet water kwam te staan. Aan stuurboordzijde stond er lading tegen het schot aan, aan bakboordkant was het schot vrij van lading. Volgens get. behoort het tot de taak van den stuurman, die met het algemeen toe zicht is belast, op te letten dat er niet in de ruimen gerookt wordt en dat de ver lichting voldoende is. De derde stuurman bad de kaarslantaarns dan ook moeten opmerken. De brand is ontstaan doordat een hijscb coprah tegen een der kaarslantaarns is aangekomen en deze verbrijzeld heeft, waardoor een brandende kaars in het tus- schendek is gevallen. Aan eigen brandbluschmiddelen zijn er een brandslang en extincteurs aan boord. Het laden en lossen geschiedde door de Holland—Amerika Lijn, onder toezicht van de eigen stuurlui. Als er over de verlich ting, die uitsluitend electrisch is, was ge klaagd. zou daar onmiddellijk in voorzien zijn. Er waren voldoende reflectors aan boord. De derde stuurman verklaarde, desge vraagd, nog dat hij het wel als tot zijn taak behoorend achtte, om, op wacht zijnde, toe zicht op rooken en verlichting uit te oefe nen. Hij meende echter, dat alles in orde was. De eerste stuurman, die hierna gehoord werd, deelde mde dat hij 12 uur 's nachts aan boord van de „Oostkerk" was gekomen. De brandslangen \an de Holland—Amerika Lijn lagen er toen al, terwijl die van de motorspuiten uit de stad werden uitgerold. Het laatste was get tusschen vijf en zes uur aan boord geweest, te vijf uur had de derde stuurman van den tweeden stuurman de wacht overgenomen. Over slechte verlich ting heeft get. geen klachten gekregen; van de kaarslantaarns wist hij niets af. Toen get, van boord ging, brandde er bij ruim I een electrische mastlamp en in het ruim ruimlampen. De volgende getuige, een stuwadoorsbaas, deelde eenige bijzonderheden mede over de stuwadoorswerkzaamheden voor de „Oost kerk", welke hij geleid had. Voor liet werk was de verlichting aan boord niet voldoen de, aan verschillende opvarenden is om be tere verlichting gevraagd; reeds een dag voor de ramp geschiedde is er over de ver lichting geklaagd. Een der stuurlieden heeft get. den lampenist medegegeven, deze zeide toen dat hij geen beter licht kon geven. Op 23 December zijn er toen kaarslantaarns, elk met 3 4 kaarsen, van den wal gehaald. Get. meent dat er vier lantaarns zijn ge bruikt. Get. kan zich best voorstellen, dat deze lantaarns van het dek af niet te zien zijn geweest. Als regel worden de lantaarns in bet ruim zelf met lucifers aangestoken. Tenslotte werd een havenarbeider ge hoord, dio van het ontstaan van den brand getuige is geweest. Get. was bezig in ruim I, nadat een viertal zware kistjes was go- lost, werd begonnen met het laden van de coprah. Er waren vijf zes hijschen coprah, elk van ongeveer elf zakken, ingeladen, toen de brand uitbrak. Er hingen drie kaarslantaarns, waarvan één kaars in één lantaarn brandde. Get. heeft daarop de overige kaarsen, ook van de andere lan taarns, aangestoken en de deurtjes goed ge sloten. Tweo lantaarns hingen toen onder het dek ongeveer een meter boven de co prah. Eensklaps sloeg een hijsch een of twee lantaarns stuk en dadelijk daarna zag get, ..vlammetjes als ratten langs do balen" vliegen". Get. en enkelen zijner collega's hebben nog getracht de vlammen met hun petten te dooven, doch dit is niet gelukt. Men was er heel vlug bij om water te geven. Het gebruik maken van do lantaarns was volgens get. beslist noodig, de reflec tor gaf niet voldoende licht. De Hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, vice-adrniraal b. d. C. Fock merkte op, dat de kaarslantaarns officieel door de Haven- arbeidsinspectie zijn toegestaan. Gesloten zijn ze niet gevaarlijker dan een reflec tor, waarbij kortsluiting kan ontstaan. Wel verdient de hulpverlichting bijzondere zorg als or brandbare loding in het schip is. Ern stige verzuimen zijn er niet gepleegd, wel is gebleken, dat de samenwerking tusschen de menschen, die het schip losten en de of ficieren van het schip te wenschen heeft overgelaten, waardoor misverstanden zijn ontstaan. De Raad zal later uitspraak doen. Mr. J. A. de Wilde als nieuwe voorzitter welkom geheeten Den Haag, 22 Jan. Dezer dagen verga derde de Rijkscommissie voor werkverrui ming te 's Gravenhage. De waarnemend voorzitter, de heer C. J. Ph. Zaalherg, heette den nieuwbenoemden voorzitter, den heer mr. J. A. de Wilde, wel kom. Deze nam hierna de leiding der ver gadering over. Vastgesteld werd een adviee aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid inzake den invoer van een arti kel,. dat ook hier te lande in voldoende mate wordt voortgebracht, uit te brengen. Besloten werd eenige industrieën te ver wijzen naar den Minister van Arbeid. Han del en Nijverheid, om in aanmerking te ko men voor contingenlccring. Ook werd besloten, dat de Commissie haar bemiddeling zou voortzetten om het gebruik van Nedorlandsche steen zooveel mogelijk te doen bevorderen. Vastgesteld werd, dat er nog overheids lichamen en instellingen zijn, die niet be grijpen van hoe dringend belang het is om geen orders aan het buitenland ten goede te doen komen, indien die orders tegen na genoeg denzelfden prijs en van ongeveer de zelfde kwaliteit door de Nederlandsche nij verheid zouden kunnen worden uitgevoerd. Besloten werd daarom in nader overleg met de Rcgcering te treden, opdat in deze bui tengewoon moeilijke omstandigheden voor de Nederlandsche nijverheid geen order naar het buitenland gaat, die hier had kun nen worden uitgevoerd. In eenige tientallen gevallen hadden bemoeiingen der Commis sie om het gebruik van Nederlandsche pro ducten te bevorderen, het gewenschte 6uc ces. Een overzicht werd gegeven van de be moeiing inzake het bevorderen van het ge bruik van Nederlandsche mijnproducten hier te lande. Bij verzoeken om bemiddeling om crediet te verkrijgen, kon de Commissie op een en kele uitzondering na, geen succes bereiken. Bijeengeroepen tegen Dinsdag 2 Febrauri a.s. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 2 Februari des avonds te half negen. Behandeld zullen dan worden de wet op de middelen, het ontwerp tot wijziging van de Postwet en van de Pakkctpostwet en het onteigeningsontwerp voor het aanleggen van een speelplaats, tevens oefenterrein ten be hoeve van dc openbare lagere school te Me teren. Dan komt de Kamer weder bijeen op Woensdag 3 Februari des voormiddags te 11 uur. Op de agenda staan: het ontwerp inzake nieuwe regeling van de pacht en regeling van de pachtcommissies; de wijzi ging van de Auteurswet; wijziging en ver hooging van hoofdstuk V der Rijksbegroo- ting voor 1931; het ontwerp tot vaststelling van een tijdelijke korting op de jaarwedden van de leden van den Raad van State, de Algemeene Rekenkamer, de rechterlijke macht en de militair-rechterlijke macht; het wetsontwerp tot steun uit 's Rijks kas in de financiering der kasbehoeften van de gemeenten; wetsontwerp tot vervanging van de arti kelen 1517 van de wet van 1 Juli 1885, regslende de uitoefening der geneeskunst, laatstelijk gewiiziird bii de wet van. 8 Juli i 192-4. De uitvoering der wet van 3 December 1931 Thans is verschenen een Kon. Besluit tot uitvoering van het bepaalde bij artikel 1 van de wet van 3 December 1931 (Stbl. 489) houdende wettelijke regcltrlg inzake het verleenen van geldelijke uitkceringen aan de z.g. mobilisatie-slachtoffers. Zooais men weet, is in art. 1 van genoem de wet bepaald, dat de minister van Defen sie een jaariijksche geldelijke uitkeering kan toekennen aan: le. degenen, die in het tijdvak van 1 Aug. 1914 tot 1 Januari 1920 in militairen dienst zijn geweest bij eenig onderdeel van de Koninklijke landmacht hier te lande, dan wel van de Koninklijke Marine (de Ko ninklijke Marinereserve en het korps Mari niers daaronder begrepen) en die vóór 1 Januari 1925 uit den dienst zijn ontslagen uit hoofde van ziels- of lichaamsgebreken, niet ontstaan door eigen moedwillige han delingen of ongeregeld gedrag en indien aannemelijk is, dat hun invaliditeit ver band houdt inet de ziels- of lichaamsgebre ken, uit hoofde waarvan zij zijn ontslagen; 2e. aan weduwen, of weezen beneden den leeftijd van 21 jaren, van hen, die in het onder le. aangegeven tijdvak in militairen dienst zijn overleden; 3e. aan weduwen, of weezen beneden den leeftijd van 21 jaren, van gewezen mili tairen, als onder le bedoeld. In het nu verschenen Kon. bes'uit is thans bepaald, dat de jaariijksche gelde lijke uitkeering bedraagt: a. voor de gewezen militairen, bedoeld onder lo van art. 1 der wet: 500 in kleine gemeenten, GOÖ in middelgroote gemeen ten en 700 in groote gemeenten voor een bij familie inwonend persoon; resp. 600. 700 en 800 voor een op zichzelf staand persoonresp. fëÖ, 900 en 1050 voor het hoofd van eén gezin van 2 personen resp. 850, 1000 en 1150 voor het hoofd van een gezin van 3 personen; Tesp. 950t 1100 en 1250 voor het hoofd'van een ge zin van 4 personen en resp. 1050, 12Ö0 en 1350 voor het hoofd van een gezin van 5 personen of meer. b. voor dc wedüwen en/of weezen be doeld onder 2o en 3o van art. 1- der wet: 400 in kleine gemeenten, 4S5 in middel groote gemeenten en 470 in groóte ge meenten voor een bij familie inwonend persoon; resp. 465, 500 en 535 voor een op 2ichzelf staand persoon; resp. 600, 650 en 700 voor het hoofd van een ge zin van 2 personen; resp. 605, 715 en 765 voor het hoofd van een gezin van 3 personen; resp. 730, 780 en 830 voor hot hootd van een gezin van 4 personen en resp. 800, 850 en 900 voor liet hoofd van een gezin van 5 personen of meer. Onder kleine gemeenten wordt verstaan een gemeente met 10.000 of minder inwo ners; onder middelgroote gemeenten een gemeente met meer dan 10 000, doch niet meer dan 100.000 inwoners, en onder groote gemeenten een gemeente met meer dan 100.000 inwoners. Wanneer een uitkeering wordt toegekend aan twee of meer heele weezen, wordt het bedrag der uitkeering berekend alsof die weezen een zelfstandig gezin vormen, waar van de oudste het hoofd is, ook al worden zij verpleegd in verschillende gezinnen dan wel in een inrichting. Voorts is bepaald, dat de bedragen der uitkeering verminderd worden met hetgeen de begiftigde naar het oordeel van den mi nister van Defensie aan inkomsten uit an deren hoofde (pensioen, invaliditeits- en ouderdomsrente daaronder begrepen) ge niet. Daarbij worden do inkomsten van an dere familieleden, in het gezin van den begiftigde inwonende, voor de helft als in komsten van den begiftigde aangemerkt. Uitkeeringen van kerkelijke en publieke instellingen voor ondersteuning van be- hoeftigen daaronder niet begrepen uit keeringen uitsluitend in zake van werke loosheid verleend worden niet als in komsten in den zin van dit besluit in reke ning genomen. Degene, die in aanmerking wcnscht te komen voor toekenning van een geldelijke uitkeering, zal zich met een daartoe strek kend verzoekschrift moeten wenden tot den minister van Defensie. Wat de vereeniging heeft gedaan met het oog op de ontwapen ningsconfereritie 's G r a v e n h a g e, 22 Jan. De algemeene vergadering van de Vereeniging voor Vol kenbond en Vrede, die in November te Hil versum gehouden werd, verzocht aan het bestuur om verschillende maatregelen te nemen, welke alle ten doel hadden ertoe mede te werken, dat de aandacht van de Nederlandsche openbare meening wordt gevestigd op de groote beteekonis van de ontwapeningsconferentie en van hare even- tueele resultaten. Naar aanleiding daarvan heeft de ver eeniging zich gewend tot de verschillende kerkgenootschappen in ons land met ver zoek om hetzij in de aan de opening voor afgaande godsdienstoefening, hetzij in een afzonderlijke godsdienstoefening, op 1 Fe bruari te houden, gebeden te willen uit spreken voor het welslagen van de confe rentie. Zij heeft zich voorts tot vereenigingen met een religieus karakter, maar ook tot vereenigingen van algemeenen aard als de vakverbonden, de politieke partijen e. d. gewend om te vragen in overweging te ne men bijeenkomsten, door do vereeniging zelve of door hare afdeelingen te beleg gen, teneinde de aandacht op de beteeke- nis van de ontwapeningsconferentie te ves tigen. De vereeniging heeft zich voort tot den minister van onderwijs, kunsten en weten schappen gewend met het verzoek om, ge lijk ook op den 18den Mei VolkenDonds- dag geschiedt, de scholen in overweging te geven om, zij het slechts met een enkel woord, de beteekenis van dien dag te doen uiteenzetten, welk schrijven gesteund is door een gelijk verzoek eenerzijds tot de ge meentebesturen der groote gemeenten in ons land, anderzijds aan de organisaties van leeraren cn onderwijzers. Tevens, teneinde te voldoen aan het ver zoek van de algemeene vergadering, is aan de kerkgenootschappen in overweging ge geven de klokken te laten luiden op het oogenblik, dat op 2 Februari de ontwape ningsconferentie wordt geopend. Zulks zal, gelijk uit berichten van verschillende kan ten is gebleken, door gemeentebesturen van enkele plaatsen rechtstreeks geschieden. Dat zoowel tot de groote pers als tot de organen van de plaatselijke pers het ver zoek is gericht om artikelen te doen ver schijnen, die op den avond van 1 Februari aan de ontwapeningsconferentie aandacht schenken, behoeft wel nauwejijks vermeld. -Tenslotte is in de algemeene vergaderine do mogelijkheid ter sprake gekomop, dat organisaties van diversen aard telegram men tot de ontwapeningsconferentie zullen richten, -teneinde ook op dio wijze te doen uitkomen hoezeer in Nederland het besef levendig is, dat het welslagen der ontwa peningsconferentie van de grootste betee kenis is. Als een typisch voorbeeld moge wordon gewezen op het besluit van den gemeenteraad van Anloo, die op eigen ini tiatief zoodanig telegram heeft in overwe ging genomen. DOODELIJK MIJNONGELUK. Heerlen, 22 Januari. De 49-j. mijnwer ker J. Suikerbuik is hedennacht in de on- dergrondsche werken van de Oranje Nas sau Mijn 1 te Heerlen door vallend ge steente getroffen en gedood. Het slachtoffer was gehuwd. Vall< tfc Raaf 21-1 14I 14—1 22-1 15—1 16—6 17-1 18—1 19—1 •20—1 21—1 22—1 y Amsterdam Boedapest Belgrado of Amsterdam Parijs Marseille Rome Brindis! Athene Mersamtruh Caïro Ghaza Rutbawells Bagdad Basra Boeshir Djask Karachi Jodpoer Allahabad Calcutta AUyab Rangoon Bangkok Kohlak Penang. Modan Palembang Batavia. Bandoeng In Europa kan thans uit twee routes gekozen worden. Beiden zijn achtereen volgens in bovenstaand staatje opgeno men. Vertrek van het eerstvolgende postvlieg- ;uig van Amsterdam 28 Januari 1932. 1 Duif Uil 221 21—1 20—1 19—1 18—1 17—1 16—1 221 15—1 21—1 15—1 WARNSBORN EN VIJVERBERG. Conclusie van het O. M, Arnhem, 21 Jan. Heden heeft in de civiele zitting van de Arnhem6che recht bank de officier van justitie bij die recht bank conclusie genomen in de onteigenings procedure betreffende de landgoederen Warnsborn en Vijverberg. De officier van justitie vereenigde zich in hoofdzaak met hc-t rapport van de deskun dige der' rechtbank, dat de landgoederen voor verbouwing niet in aanmerking kon den komen. Hij achtte het echter zeer wel mogelijk, dat enkele strooken grond aan den rand der bezittingen (o.a. aan den straatweg ArnhemEde) zeer goed in stuk ken verkocht zouden kunnen worden voor den bouw van villa's, buitenplaatsen enz. Spr. zou hiervoor een meerdere waarde van 30.000 willen toekenne, en concludeerde tot toewijzing van de vordering van eischcr cn tot het bepalen van de te betalen schade loosstelling op 352.153 (de deskundigen schatten dc waarde der landgoederen op ruim 320.000). Do rechtbank zal 11 Februari vonnis wij 1 zen. DE „STANFRIES IV7' TE AMSTERDAM. Amsterdam, 22 Jan. Hedenmorgen te ruim elf uur is de eergisteren op de Zuider zee gelichte vrachtboot „Stanfrics IV" te Amsterdam aangekomen. Het sleepen over de Zuiderzee is gunstig verloopen en nadat dor de Oranjesluizen geschut was, is bet schip naar Verschure en Co's Scheepswerf en Machinefabriek aan de overzijde van het IJ gesleept, waar het zal worden gere pareerd. MASSIEF EIKEN DRESSOIR MET SPIEGEL f 25.80 PRACHT DRESSOIR MET GROOTE OVALE SPIEGEL f 43.60 ZIET ONZE ETALAGES! 2 FAUTEUILS 4 STOELEN MET MOQUETTE f 27.80 THEEMUTSEN 39 CENT PROF. KLEIWEG DE ZWAAN ONDERSCHEIDEN. Door Tsjechoslovaaksche regee ring. Amsterdam, 21 Jan. Naar de Tele- graaf verneemt heeft de regeering van Tsjechoelovakije drof. dr. Kleiweg de Zwaan alhier benoemd tot ridder in de Orde van den Witten Leeuw. De gezant van Tsjecho- j slovakije, de heer Plesinger Bozinev, heeft heden deze onderscheiding persoonlijk aan den hoogleeraar overhandigd. JHR. C. A. VAN CITTERS. f I Zierikzee, 21 Jan. Hedenmorgen is op zijn buitenplaats „Heesterlust" te Schudde- beurt», oud 58 jaar. overleden jhr. C. A. van Giftere, oud-burgemeester van Noordgouwe, commisevaris der Insl. Hvp. Bonk le Zierik zee en hoofdingeland van het waterschap Schouten. (HblcL) Dokter: Kun Je me ook vertellen, hoe Je Je gevoelde; toeD je pas ziek was geworden Pietje: O Ja. dokter vreesclijk blij, omdat lk niet naar schooi hoefde. (Passing Show)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6